[ bakiman @ 14.03.2005. 20:27 ] @
Moj komp je višenamenski, prvenstveno za zabavu, pod zabavom mislim rad u office programima, PhotoShop, CorelDraw10 i još mnogo malih, ugl. ne bitnih programa, dakle ovo se može koarakterisati kao korisna stvar jer sebe unapređujem na neki način. Pored ovoga ponekad pustim film na TV, slušam ziku na stubu i surfujem netom. Naravno tu su od igrica FIFA05, GTA Vice City i NFS Underground2.

Slažem se i lično :) praktikujem ponekad da upalim igru i malo se "zabavim".

Ja zričito kritikujem one kojima komp služi umesto PS2 ali bukvalno. Imam mnoštvo drugova i drugarica kod kojih se javlja ovaj slučaj, isključivo zika, film, igra, kada im čovek pomene Office 2003 oni pitaju ŠTA JE TO?!

Da kažemo da je većiom to slučaj kod "dece" kojima kompove kupuju roditelji sa prosečnom platom, a neki srećnik i sa nadprosečnom.

Gledajući iz ovog ugla, ta "deca" nisu kriva već roditelji koji ne mogu da shvate funkcionalnost tog kompjutera kojeg će otplaćivati npr. 3god, a da ga sinčić lupa, udara, razbija tastaturu zato što gubi u igri i sl i koristi ga kao konzolu za igranje, krajnje glupo i niskointeligentno.

Da li se slažete sa mnom?
[ Ivan Dimkovic @ 14.03.2005. 20:33 ] @
A sto bih bio protiv tih ljudi?

PC postaje i kucni medija centar... normalno je da ce veliki % ljudi da ga kupi samo zbog zabave.

Da, bilo bi korisno da znaju jos nesto da urade sa tim PC-jem, ali "biti protiv njih" je suludo... ko kad bi rekao da li si protiv ljudi koji su kupili TV zbog MTV-a ;)
[ bakiman @ 14.03.2005. 20:46 ] @
A, ne, nisam mislio protiv tipa "ubiću te ako uzmeš" nego "ti nisi normalan, a tvoji roditelji još više".
[ Marko_L @ 14.03.2005. 21:16 ] @
Veoma glupavo pitanje.Kao da si pitao "da li ste protiv ljudi koji koriste automobil samo da se prevezu do prijatelja i kući, umesto da rade nešto ozbiljno, tj. da prevoze robu ili nešto slično ?".Potpuna glupost.Kompjuter je univerzalna alatka i njenu namenu određuje onaj ko ga je kupio.Ti i ako kupiš komp isključivo zbog igara, pa vremenom će te sigurno nešto drugo zainteresovati, bitno je da može da se iskoristi za razne namene (igranje, slušanje muzike, gledanje filmova, programiranje, dizajn, crtanje, 3d modeliranje, you name it...), čime nijedna druga alatka ne može da se pohvali, a sad da li ćeš ti iskoristiti jednu, dve, tri ili sve mogućnosti koje komp pruža, to je do tebe kao kupca.Tako da, čak i ako neko hoće samo da se igra, pa to je njegova stvar, jer i to je jedna od namena kompjutera.Potpuno glupo je deliti korisnike na ozbiljne i neozbiljne, normalne i nenormalne (odakle uostalom tebi pravo da sudiš šta je normlano korišćenje računara, a šta ne).Postoje samo profesionalni korisnici (oni koji zarađuju koristeći kompjuter) i amateri (oni koji koriste kompjuter, a ne zarađuju uz pomoć njega).
[ mrkidivx @ 14.03.2005. 21:16 ] @
@bakimen

Zašto, pa komp i treba da pored ozbiljnog rada služi i za igre.
[ SerbianRenegade @ 14.03.2005. 21:28 ] @
Mislim da je covek hteo da kaze da je ljudi koji koriste komp za igranje igrica
imaju veoma "skupu" zabavu,posto prosecana plata,pored racuna i ostalih zivotnih potrebshtina jedva moze da zalegne za neki solidan komp.
[ bakiman @ 14.03.2005. 21:35 ] @
Citat:
mrkidivx: @bakimen

Zašto, pa komp i treba da pored ozbiljnog rada služi i za igre.


Tačno.

A, pitanje jeste glupavo za one koji ne razmisle dobro.

Citat:
to je jedna od namena kompjutera


1 od 1000000000

Citat:
da li ste protiv ljudi koji koriste automobil samo da se prevezu do prijatelja i kući, umesto da rade nešto ozbiljno


Ovo poređenje apsolutno nema veze sa temom. Ovo je korisno u svakom slučaju.

Citat:
Tako da, čak i ako neko hoće samo da se igra, pa to je njegova stvar


Ajde ti meni reci da li, u ovom slučaju, normalno uzeti komp od 500,600+ eura nego PS2 za nekih 200-250e?
[ bkaradzic @ 14.03.2005. 21:36 ] @
Da, ali samo onih koji te igre nabavljaju od pirata... :)

Inače u sledećih pet godina, broj PC igara će se drastično smanjiti. Tako da neće baš biti interesantno kupovati PC samo radi igara.

Branimir
[ bakiman @ 14.03.2005. 21:38 ] @
Citat:
SerbianRenegade: Mislim da je covek hteo da kaze da je ljudi koji koriste komp za igranje igrica
imaju veoma "skupu" zabavu,posto prosecana plata,pored racuna i ostalih zivotnih potrebshtina jedva moze da zalegne za neki solidan komp.


Čovek je provalio o čemu se ovde radi...
+
Za igranje: PS2 za igranje + nešto korisno: PC
[ BytEfLUSh @ 14.03.2005. 21:41 ] @
Samo što mi nikako nije jasno šta ti znači reč "deca" u ovom slučaju.

Inače, daleko je bolje uzeti PC za igrice - mnogo je lakše uneti svoje ime kad napraviš High Score...
[ srki @ 14.03.2005. 21:43 ] @
Nemam razloga da budem protiv njih. Pa i moj prvi kompjuter sam dobio iskljucivo zbog igrica i nisam planirao da ga za nesto drugo koristim. To sto sam se posle zainteresovao za programiranje ima veze samo sa mnom.

Nemam nista protiv toga da racunar nekome sluzi samo za zabavu/internet. Nema nista lose u tome jer ako nekome ne treba racunar za nesto drugo sto bi ga neko terao da radi te druge stvari. Meni mozda nisu jasni ljudi koji vise vole istoriju nego matematiku ali sta ces, nismo svi isti i razlicitost je dobra stvar.

Citat:
bakiman:
Čovek je provalio o čemu se ovde radi...
+
Za igranje: PS2 za igranje + nešto korisno: PC

Ali retko ko koristi PC samo za igrice. Uvek su tu i filmovi, muzika, internet....To je isto zabava kao i igrice. Ne znam sto ste tako netolerantni, pa neka svako koristi PC za ono sto voli.

Citat:
Ajde ti meni reci da li, u ovom slučaju, normalno uzeti komp od 500,600+ eura nego PS2 za nekih 200-250e?

A televizor? Gde ja da igram PS2 ako imam samo jedan TV u kuci a neko drugi hoce da gleda TV?

[Ovu poruku je menjao srki dana 14.03.2005. u 22:50 GMT+1]
[ MileG @ 14.03.2005. 21:47 ] @
Ja licno se izmedju ostalog i igram na kompu i nemam nista protiv onih koji samo to na njemu rade. Malo mi nisu jasni jer nece da cackaju nesto na njemu al sta je tu je. Ne volimo svi isto.
[ Ivan Dimkovic @ 14.03.2005. 22:00 ] @
Citat:

Za igranje: PS2 za igranje + nešto korisno: PC


Mozda covek hoce da ostavi prostor da mu PC za igrice nekad posluzi za jos nesto, recimo gledanje filma, obracun poreza, sta god... ? :)
[ broker @ 14.03.2005. 22:28 ] @
Sto bi trpali nos u tudje stvari. Svako radi ono sto hoce i sve dok drugima ne pravi probleme sta nas briga sta rade? Mnogi ne misle da je racunar skupa igracka i korsite ga za igranje, sta ima u tome lose. Racunar je odavno postao uobicajena pojava koja ima razne namena pa i kao igracka. Bolje je tako nego da racunara ima 1000 puta manje i da se korsite iskljucivo za posao.
[ Marko_L @ 14.03.2005. 22:35 ] @
Citat:
Ovo poređenje apsolutno nema veze sa temom. Ovo je korisno u svakom slučaju.

Pa i igranje igara je korisno.Mene su igre i zainteresovale za programiranje (još davno na C-64), jer sam igrajući se poželeo da nešto u njoj izmenim, napravim svoju itd...a danas mi je programiranje glavni izvor prihoda, tako da kao što vidiš može biti jako korisno...mnogo korisnije nego prevoz kolima do prijatelja...kad si se već uhvatio za to.A neko igranjem može da se zainteresuje i za grafiku, dizajn, crtanje, 3d modelovanje, izradu muzike, i mnoge druge stvari na kojima će kasnije lepo da zarađuje.
Citat:
Ajde ti meni reci da li, u ovom slučaju, normalno uzeti komp od 500,600+ eura nego PS2 za nekih 200-250e?

Čekaj, a ako tom nekom jednog dana zatreba kuca neke tekstove, hoće da se bavi programiranjem, treba da kontaktira sa nekim preko mejla, ili jednostavno surfuje po internetu, onda će napraviti dupli trošak, jer će prvo pazariti PS za 250 evra, pa onda i PC za 600 evra, pa će ga to koštati 850 evra, a sve to je mogao da dobije za cenu od 600 evra.I ko je tu normalniji ovaj što za nešto da 600 evra ili onaj ko za istu stvar daje 850+ evra ?
I još nešto.U prvom postu si rekao
Citat:
Moj komp je višenamenski, prvenstveno za zabavu, pod zabavom mislim rad u office programima, PhotoShop, CorelDraw10 i još mnogo malih, ugl. ne bitnih programa

Predpostavljam da su ti programi piratski, jer bi bilo izuzetno glupo dati par hiljada evra za njih, a igrati se.E sad, kako ti misliš da time radiš nešto korisno ? Učiš gomilu programa koji su izuzetno skupi, i time nećeš postati stručnjak ni za šta, a uz to ih verovatno nikada nećeš sve kupiti, a ako ih ne kupiš nećeš moći na njima da zarađuješ.Tako da je to što radiš čisto gubljenje vremena, bolje da si se skoncentrisao na jedan.Ovako ni u jednom ne znaš da radiš, ni u Office-u, ni u Corel-u, ni u Photoshop-u.
[ BettyBoop @ 14.03.2005. 22:48 ] @
Eeeeee stvarno sad...
Pa kakve veze sad to ima ko ga za sta koristi..ili ko ga SAMO za nesto koristi...ali apsolutno te ne razumem..Neka ga kupi pa nek mu ga deca razbiju o glavu ako hoce..pa cak i da ga SAMO ZA TO koriste..njihova stvar!!!!
Zemljo Indijo....
[ H@usto® @ 14.03.2005. 22:53 ] @
Od igrica malo "dete" pocinje. Normalno da nece da kida sve i da zna ne znam sta, kada sedne prvi put za komp! Prvo treba da sjebe sistem nekoiko pta, pa da se nauci. Igrice su samo privremeno sredstvo, od kojih ga dalje vuce da se zanima: Sta je ovo? Cemu sluzi? Da kliknem?....
Posle one postaju gubljenje vremena, odnosno kada nemate sta da radite, pa prelzaite po ceo dan neke avanture. Evo ja npr. uopste ne igram, jer mi je vec dosadilo. Uzmem poneku, ali retko kad. NFSU2 imam od novembre i jos je nisam presao. Sve u svemu... zacin C.... nisam protiv, jer ne koristi samo za igrice, zasigurno, vec i za ostale stvari, net, film, obada, programiranje,...
[ pctel @ 14.03.2005. 23:02 ] @
Jeste malo kretenski da neko ko ima npr. 350-400 EUR-a a hoce samo da se igra kupi PC sa najgorom mogucom grafickom umesto PS2. Takve vidjam svakog dana, ali sto bih ja bio taj koji ce da kaze "nemojte od mene da kupite kompjuter, vec od firme u drugoj ulici ps2". Ipak, nekad mi bude zao ljudi, pa se mnogo puta desilo da im to iskreno kazem, ipak treba prvo biti covek, pa tek onda prodavac...
A, ako im kazem, onda je to zato sto mi je glupo da prodam nekom nesto a da znam da mu to nece sluziti svrsi, inace, ako covek svesno kupuje kompjuter za neku odredjenu namenu pa makar da mu je namena da sluzi kao modni detalj, ja naravno nemam nista protiv, vazno je samo da sluzi svrsi.

Citat:
Ivan Dimkovic: Mozda covek hoce da ostavi prostor da mu PC za igrice nekad posluzi za jos nesto... obracun poreza... ?
A jel' se to na (severo)zapadu stvarno radi?
Citat:


Marko_L:Pa i igranje igara je korisno...
Ma, idi, begaj...
Igranje fudbala je takodje vrlo korisno, i to ne samo zato sto je Sinisi Mihajlovicu fudbal danas glavni izvor prihoda, vec sto je sport za ljudski organizam daleko zdraviji od gledanja u ekran i ubijanja razno-raznih cudovista. Mozda cu ja biti najgori otac, ali dete cu da probudim u 7 ujutro, dam mu loptu i ne pustam ga u kucu do 7 uvece (izuzev kad treba da jede).

@bakiman
Pa sta ima lose sto ljudi nisu culi za Office2003, nisam cuo ni ja, tj. cuo sam da to postoji ali jos nisam video legalan a ilegalan nisam ni zeleo da vidim, jednostavno shvati da ne moraju svi da budu kriminalci kao ti...
[ Ivan Dimkovic @ 14.03.2005. 23:21 ] @
Citat:

A jel' se to na (severo)zapadu stvarno radi?


Poreski savetnik ti radi dokumentaciju za tax-return (to svi popunjavaju, ne samo samo-zaposleni) za 160 eur + dodadnih do 50-tak eura za jos neke cake. Svake godine :)

Pa ti vidi ;)
[ Marko_L @ 14.03.2005. 23:27 ] @
Citat:
Ma, idi, begaj...
Igranje fudbala je takodje vrlo korisno, i to ne samo zato sto je Sinisi Mihajlovicu fudbal danas glavni izvor prihoda, vec sto je sport za ljudski organizam daleko zdraviji od gledanja u ekran i ubijanja razno-raznih cudovista.

Ja sam već pokazao na svom primeru zbog čega i na koji način može biti korisno.Isto tako znam za još slučajeva gde su ljudi koji su počeli sa igranjem igrica na kompjuteru, a danas zarađuju izradom programa, web stranica, izradom vizit-karti, pa i servisiranjem.Neke od njih su baš igre zainteresovale da počnu to da rade.Što se tiče sporta, slažem se, jeste zdravije od sedenja za kompom, ali najbolje je sve to uskladiti i raspodeliti.Meni je recimo programiranje glavni izvor prihoda, sport rekreacija, a igranje igara ili izlasci razonoda.A šta bi bilo od mene da nikad nisam imao komp, već da sam po ceo dan jurio za loptom.Možda bih i uspeo u sportu (trenirao sam sve i svašta), ali ako ne bi, šta bi onda radio ?
Citat:
Mozda cu ja biti najgori otac, ali dete cu da probudim u 7 ujutro, dam mu loptu i ne pustam ga u kucu do 7 uvece (izuzev kad treba da jede).

Naravno, svako ima pravo da vaspitava svoje dete kako smatra da treba.Ja ću ipak svom detetu dozvoliti da samo izabere šta će da radi i da sledi svoje talente, odnosno neću da ga prisiljavam ni na šta.Ako želi da se bavi sportom, neka se bavi, ako želi po ceo dan da sedi za kompjuterom, neka sedi, ali ću mu objasniti kako da radeći za kompjuterom sačuva zdravlje, da treba da pravi pauze, da treba ponekad da se bavi i sportom...a da ga ja sad prisiljavam da po ceo dan jurca za loptom, šta bi time uradio ? A uostalom, kako ti misliš da kontrolišeš to dete da slučajno ne ode kod druga da igraju igrice, hoćeš li ga celog života držati za ruku i pratiti u stopu ? Ne razumem.
[ bakiman @ 14.03.2005. 23:30 ] @
@Marko_L

Tebi je rad u gorepomenutim programima gubljenje vremena, a igrajući igrice može da se stekne zanimanje za programiranje, 3D modelovanje?! i to ne predstavlja gubljenje vremena... dobro.

A objasni mi samo kako ja mogu da programiram ako ne znam da uđem u npr. word, otvorim, uredim, odštampam i sačuvam dokument?

To kad ti budeš izmislio i patentirao, sve buduće generacije bi bili programeri i hakeraši.

Otkud ti znaš da neću postati ništa od toga? A znaš da će deca igrajući se na kompu postati programeri, pre će postati djubretari nego to, umesto da uče oni igraju igrice...

@pctel:
Pružam ti priliku da povučeš reči da sam kriminalac!
Kao prvo, ja sam kupio u EuroLinku konfiguraciju (po želji) uz nju sam dobio originalan WinXP Pro i Office2003.

A SVI VI NISTE KRIMINALCI ŠTO IGRATE PIRATSKE IGRICE PO CEO DAN, JELI? Strašno...

Ali, ne mogu stvarno da poverujem da otac, dakle ozbiljan čovek može da dopusti sebi da se tako izleti... i još tvrdi nešto što nije...

tako da u ovo
Citat:
pak treba prvo biti covek, pa tek onda prodavac...

čisto sumnjam
[ sasa022 @ 14.03.2005. 23:30 ] @
Problem je u shvatanju i navikama vecine ljudi.Nivo znanja o kompjuterima i njihovim mogucnostima je
veoma nizak.Mnogima je vazno da imaju PENTIJUM 4 na xxxx megaherca sa mnogo DDR RAM-a i
DZI FORS grafikom i zvucnicima od par kW snage.Sta ce na takvom kompjuteru raditi manje je
bitno,vazno je da se mogu hvaliti kod komsija i poznanika.

Protiv takvih ljudi se ne treba boriti i mrzeti ih vec treba uticati na njihovo svatanje o potrebama i uputiti ih u mogucnosti koje im odredjeni uredjaji pruzaju....

( Oni koji nece da slusaju nisu za zaljenje )
[ Marko_L @ 14.03.2005. 23:42 ] @
Citat:
Tebi je rad u gorepomenutim programima gubljenje vremena, a igrajući igrice može da se stekne zanimanje za programiranje, 3D modelovanje?! i to ne predstavlja gubljenje vremena... dobro.

Prvo si rekao da se IGRAŠ u njima, a sad odjednom ti RADIŠ u njima, odluči se.I nemoj da izvrćeš moje reči.Ja sam rekao da i jedno i drugo može biti gubljenje vremena, a isto tako i jedno i drugo može biti korisno, a to što sam rekao da je igranje sa tim programima koje si ti naveo beskorisno je bilo u sasvim drugom kontekstu i ja stojim iza toga da je beskorisno igrati se sa nekoliko različitih programa, koji su inače skupi, a ni za jedan od njih nećeš postati neki stručnjak.
Citat:
A objasni mi samo kako ja mogu da programiram ako ne znam da uđem u npr. word, otvorim, uredim, odštampam i sačuvam dokument?

To ne spada u znanje rada u Word-u, već u osnovno znanje rada na računaru, jer u 90% programa ćeš morati da otvaraš, snimaš, štampaš neki dokument.
Citat:
Otkud ti znaš da neću postati ništa od toga? A znaš da će deca igrajući se na kompu postati programeri, pre će postati djubretari nego to, umesto da uče oni igraju igrice...

Iz prakse.Znam za mnogo više slučajeva kada su ljudi počeli sa igrama, pa se zainteresovali za jednu oblast, nego onih koji su počeli da rade u 10 glomaznih programa odjednom, i da su postigli nešto time, osim što znaju da otvore, snime, odštampaju...nešto.
Citat:
Pružam ti priliku da povučeš reči da sam kriminalac!
Kao prvo, ja sam kupio u EuroLinku konfiguraciju (po želji) uz nju sam dobio originalan WinXP Pro i Office2003.

A Corel ? A Photoshop ? A Fifa 2005 ? A...?
[ bkaradzic @ 14.03.2005. 23:56 ] @
Citat:
bakiman: A znaš da će deca igrajući se na kompu postati programeri, pre će postati djubretari nego to, umesto da uče oni igraju igrice...

Eto, ja sam npr. postao programer igara, a počeo sam igrajući igre na ZX Spectrum-u... :)

Branimir
[ BytEfLUSh @ 14.03.2005. 23:59 ] @
Citat:
A znaš da će deca igrajući se na kompu postati programeri, pre će postati djubretari nego to, umesto da uče oni igraju igrice...

Ovo je notorna glupost. Jesi čuo nekad za edukativne igrice? Jel znaš ti uopšte da igrice poboljšavaju reflekse i koordinaciju (ili logičko razmišljanje, zavisi o kom žanru pričamo)? Odakle ti uopšte to da će neko od igranja igara da postane đubretar?

Definitivno za ES bisere.
[ neca @ 15.03.2005. 01:06 ] @
Koj pajser jbt-e....

A sta ako ti dete igra 8 sati jednu igricu (recimo Q3 ili UT) i postane profesionalac i ide po turnirima i zaradjuje ogromne pare (npr Fatality). Vidis da i igrice mogu biti korisne...

JBT zajebi se tog srpskog mentaliteta i pocni da gledas sebe a ne druge sta radi.
Sta tebe briga ako ce on kupiti komp od 500 evra iako mu je plata 150??? Pa ako on misli da to moze da istera neka tera....ti gledaj svoja posla i misli o sebi a sta ce drugi da rade to je vec njihova stvar...


[Ovu poruku je menjao neca dana 15.03.2005. u 02:06 GMT+1]
[ pctel @ 15.03.2005. 01:06 ] @
Citat:
bakiman: @Marko_L

A objasni mi samo kako ja mogu da programiram ako ne znam da uđem u npr. word, otvorim, uredim, odštampam i sačuvam dokument?

Dobro, znaci prvog dana Bog stvori Word, drugog dana stvori ljude koji naucise da koriste word i postadose programeri...
Programiralo se i pre Word-a...

Citat:
@pctel:
Pružam ti priliku da povučeš reči da sam kriminalac!
Kao prvo, ja sam kupio u EuroLinku konfiguraciju (po želji) uz nju sam dobio originalan WinXP Pro i Office2003.

Ajd' vec kad sam rekao da si kriminalac, da ostanem dosledan svojoj izjavi, kako ja da znam da ne lazes? Mislim, ako neko u Srbiji izjavi da je potrosio 300 EUR-a za software za zabavu, ima razloga za sumnju da laze, zar ne...
Posalji kopiju racuna, sliku kucista sa nalepnicom, neki dokaz?

Citat:
BytEfLUSh: Jel znaš ti uopšte da igrice poboljšavaju reflekse i koordinaciju (ili logičko razmišljanje, zavisi o kom žanru pričamo)?

Ovu frazu smo smislili mi koji smo deo hardverske i softverske industrije, da bi imali vise posla, ali sada kada smo "medju svojima" mozemo iskreno da pricamo, ljudi koji po ceo dan sede ispred kompjutera oboljevaju od mnogo vise profesionalnih bolesti, deca zaostaju u psiho-fizickom razvoju, misici im atrofiraju, kosti se iskrive, kicma sve teze drzi telo uspravno, na imunitet mogu da zaborave, bilo kakva korisna aktivnost postaje im teska ili mrska....
Da probam da pomirim stavove, reci cu da deca koja tako odrastu, ili nadju nacina da do kraja zivota zive od kompjutera, ili postaju djubretari. Tacnije, ni djubretari nisu sposobni da budu, djubretar mora da bude fizicki zdrava i jaka osoba, ti ljudi ako ne pronadju nacin zarade od kompjutera ce ostati dozivotne dangube... Naravno, ako sve ima svoju meru, to je druga prica, ako se ne slazete, ovo je u najmanju ruku za advocacy...
[ Marko_L @ 15.03.2005. 01:18 ] @
Citat:
Ovu frazu smo smislili mi koji smo deo hardverske i softverske industrije, da bi imali vise posla, ali sada kada smo "medju svojima" mozemo iskreno da pricamo, ljudi koji po ceo dan sede ispred kompjutera oboljevaju od mnogo vise profesionalnih bolesti, deca zaostaju u psiho-fizickom razvoju, misici im atrofiraju, kosti se iskrive, kicma sve teze drzi telo uspravno, na imunitet mogu da zaborave, bilo kakva korisna aktivnost postaje im teska ili mrska....

pctel, sad već preteruješ.Svaka aktivnost može biti štetna ako se upražnjava bez ikakve granice.Recimo, probaj ti da 8 sati dnevno dižeš tegove bez prestanka i bez pauze, ako ne umreš na licu mesta, garantujem da svakako narednih mesec dana nećeš moći ni kašiku da podigneš.Igraj fudbal svaki dan po 8 sati bez prestanka, pa da vidim šta ćeš posle s nogama.Isto tako je i sa kompjuterom i igrama, normalno da nije zdravo buljiti u monitor 8 sati bez prestanka, ali ako se napravi pauza, od recimo pola sata, pa se ode u šetnju jedno sat vremena, malo ode na fudbal, malo u grad...igranje svakako može doprineti boljim refleksima, logičkom razmišljanju itd...
Citat:
ovo je u najmanju ruku za advocacy...

Ovo ovde nije ni za šta.Kakav advokacy ? Mislim koje su strane ovde u igri ? Oni koji smatraju da treba provoditi vreme za kompjuterom i oni koji smatraju da ne treba ? E pa izvini, a koj će moj onda ovi drugi na ovom sajtu, odnosno internetu uopšte ako im se sedenje za kompjuterom gadi ? Što nisu negde na fudbalu ili u nekom kafiću ? Mani me tih fora, "ja mrzim kompjuter, to je gubljenje vremena", a vamo piskaraš po forumu.
[ BettyBoop @ 15.03.2005. 01:40 ] @
Citat:

Ovu frazu smo smislili mi koji smo deo hardverske i softverske industrije, da bi imali vise posla, ali sada kada smo "medju svojima" mozemo iskreno da pricamo, ljudi koji po ceo dan sede ispred kompjutera oboljevaju od mnogo vise profesionalnih bolesti, deca zaostaju u psiho-fizickom razvoju, misici im atrofiraju, kosti se iskrive, kicma sve teze drzi telo uspravno, na imunitet mogu da zaborave, bilo kakva korisna aktivnost postaje im teska ili mrska....

TESKO DA SI TO SMISLIO TI ILI VI posto ZNAM da je i naucno istrazivano i potrvdjeno vise puta da je tako - igranje komp. igrica poboljsava psiho-motorni razvoj; pa to sto si napiso je u najmanju ruku gluposti..ovako najblaze receno!!!
Dalje, nije cak nadjena ni povezanost izmedju igranja igrica i agresivnosti....deca koja je vec imaju mogu je tako samo ispoljiti...sto bi opet znacilo da POTPOMAZE!
[ bukovski @ 15.03.2005. 01:50 ] @
nisam ih igro na kompu duze vreme al sto pa da ne !
zar nemoz covek da odmori glavu uz neki "TETRIS" :)
mada mreza moja u razvooju je tako da bice cepanje generalsa niako bezveznih igara naravno !
[ FormatC @ 15.03.2005. 03:57 ] @
Igrice su dobra stvar, protiv sam samo ako se pretera.
[ Mardz Simpson @ 15.03.2005. 06:47 ] @
Make love not war!
Moj komsija je poceo sa PS-1 a kad sam ja kupila komp on je kupio DVD! a sad je i on kupio komp za 450 evra a PS i DVD moze bukvalno da baci jer za iste ne moze ni dobiti 80 evra a ko zna koliko je oba platio! I na kompjuteru isto gleda i igra jer drugo ne zna da radi!
A kad sam ja uzela racunar samo je prokomentarisao "uzalud bacene pare" a ja sa mojim racunarom u kucnim uslovima radim za jednu firmu koja ima veze sa radom na racunarima i u kucnim uslovima zaradim 100-nak evra!
A on i dalje igra igrice i filmove, dok tuzno gleda njegov PS-1 i DVD player!
Opet da pomenem nekog od gore "ljudi kupuju pa rade sa njima sta oce sa kompjuterima" ! Nek poklone i skoli ako oce!
I jos jedna stvar! Zar u samom Windowsu nema media player i make own movie opcija a da ne spomenem i igrice u njemu! Sve u svemu sluzi za razonodu i za rad!
[ Miroslav Jeftić @ 15.03.2005. 07:49 ] @
Mislim da ukoliko će se kompjuter koristiti isključivo za igre (mada je to verovatno ređi slučaj) onda njegova kupovina i nije mnogo racionalna: dobra igračka konfiguracija je uvek među najskupljim! (samo grafička karta može da košta kao cela solidna konfiguracija). Što se mene tiče, ne može se porediti igranje iz fotelje ispred velikog ekrana (televizora) sa sedenjem u stolici i gledanjem u 17" monitor (tastatura i miš su tek posebna priča).
Zato (ko može sebi da priušti) PC i PS2 zajedno i nema zime ;) Ja lično imam samo PC i za dve i po godine nisam instalirao više od dve igre koje sam istog dana i sklonio. Ali zato odem do drugara na partiju Tekkena kad god se uželim ;)
[ ventura @ 15.03.2005. 08:25 ] @
Citat:
bakiman:
Pružam ti priliku da povučeš reči da sam kriminalac!
Kao prvo, ja sam kupio u EuroLinku konfiguraciju (po želji) uz nju sam dobio originalan WinXP Pro i Office2003.


Gledaj sinak...

Microsoft Windows XP Home OEM verzija ti uvecava cenu racunara za oko 100 eura;
Microsoft Office 2003 ti uvecava cenu racunara za oko 700 eura.

Znaci Microsoft Windows XP + Office 2003 kosta 800 eura sveukupno.

I ti hoces da kazes nama ovde kako si ti savesno dete i kako si svoju mamu i tatu ubedio da ti kupe racunar za 300-400 eura, a onda si ih ubedio da DODAJU jos 800eura kako im dete ne bi 'radilo' na piratskom softveru, vec 'radilo' na ORIGINALNOM softveru.

Smesno.

A ako si i dalje pri tvrdnji da imas mnogo dobrog prodavca koji ti je poklonio softvera u vrednosti od 800 eura, daj mi njegov telefon, voleo bi i meni da pokloni nesto...
[ srki @ 15.03.2005. 09:58 ] @
Brate, ventura da nisi malo preterao? Ovde je Office 2003 100 evra. Ako hoces pro verziju onda ti je 150 evra. A OEM pakovanja koje dolaze uz racunar su jos jeftinija. Nisu valjda tolike cene Offica tu u Srbiji?
[ Miroslav Jeftić @ 15.03.2005. 10:16 ] @
Naravno da je preterao. Ovo je cena kod jedne firme iz NS-a:
Office 2003 Basic Edition, EN, OEM 264,32 evra

Mada moze i ovako u istoj firmi:
Office 2003 Pro Win32 English Intl CD 578,20 evra

[ BojanBG @ 15.03.2005. 10:39 ] @
Mene najviše iritira kada neko kupi kompjuter samo da bi ga imao. Kada ga pitaš zašto je kupio kaže: "Pa imaju ga svi, zatrebaće mi..." I tako taj kompjuter skuplja prašinu u nekom ćošku i opada mu vrednost. Dokle god se koristi za bilo koju svrhu (osim skupljanja prašine) ima smisla posedovati ga.

p0z
[ bakiman @ 15.03.2005. 12:03 ] @
Kod bar 90% korisnika je bar 90% programa ilegalono, a vi meni pričate o nekim dokazima... Ako je za poređenje, ti kojima komp služi za igranje imaju +10igrica na istom, znači oni bi na zabavu dali +1000e...?

Za mene rad u programima predstavlja zabavu, dok nekima je to igirca što je gubljenje vremena.
[ abishai @ 15.03.2005. 12:09 ] @
Re: Da li ste protiv onih kojima kompjuter služi za igrice?


- Ne.
[ BluesRocker @ 15.03.2005. 13:30 ] @
Zasto bih bio? Da pocnem u ovim godinama da ucim word programiranje na kojekakvim kursevima da bih posle ziveo od programiranja koje niko ne ceni dovoljno niti placa adekvatno, ili uopste ne plati (im materina), da krajnji korisnik lepo to iskopira i koristi bez placanja autorskih prava i misli kako je pametniji od budale koja je na tome radila nekoliko godina jer ima nero i LG i zna da klikne na copy cd. I cemu uopste sluze kompjuteri? Fina dekoracija u kancelariji, stalno moras zvati servisere da skidaju pornware, adware i ostale repove. Elektronsko poslovanje my ass. Pa ne mogu da windowsu da sam online ni 2 minuta a da nema 20 pokusaja upada na moj krsh, pa kako cu da budem siguran da mi neki nabedjeni haker nece pokupiti pare sa racuna i prebaciti na svoj na kajmakcalanskim ostrvima.

P.S. Mislim da su u Srbiji najjace reci Corel i Photoshop. Ako neko zna neku jacu neka kaze.
[ Andrej Čvoro @ 15.03.2005. 13:44 ] @
A odakle ti to da se programiranje ne placa dovoljno? Pogledaj http://www.raf.edu.yu/mogucnostZaposljavanja1.htm


Poz
[ BluesRocker @ 15.03.2005. 13:52 ] @
Mislio sam na Srbiju :(
[ bmarkiol @ 15.03.2005. 17:17 ] @
Pitanje je bezvezno i besmisleno. Ja zna osobu koja vozi Hyundai Coupe i u nekih 4-5 godina napravi samo 13000 kilometara, pa ja bi za to razdoblje napravio pješke toliko kilometara, a tu bi se onda moglo postaviti pitanje ''Dali ste protiv onih koji kupe auto i naprave malo kilometara???!!!''
[ bakiman @ 15.03.2005. 18:24 ] @
Tačno tako!

To je isto kao što je neko rekao da je "kupio samo da se hvali kako ima to i to" i možda će mu zatrebati "a do tada mu skuplja prašinu".
[ bkaradzic @ 15.03.2005. 19:07 ] @
Citat:
BluesRocker: Da pocnem u ovim godinama da ucim word programiranje na kojekakvim kursevima da bih posle ziveo od programiranja koje niko ne ceni dovoljno niti placa adekvatno, ili uopste ne plati (im materina), da krajnji korisnik lepo to iskopira i koristi bez placanja autorskih prava i misli kako je pametniji od budale koja je na tome radila nekoliko godina jer ima nero i LG i zna da klikne na copy cd.

Kakvo lupetanje... :)
Naravno da ako završiš kurs za "word programiranje" (LOL!!!) nema šanse da da dobiješ posao bilo gde. Programiranje se ne može naučiti na dvonedeljnom kursu! Ja učim programiranje već 20 godina... :)
Citat:
BluesRocker: P.S. Mislim da su u Srbiji najjace reci Corel i Photoshop. Ako neko zna neku jacu neka kaze.

SQL, Delphi? :)

Branimir
[ pctel @ 15.03.2005. 19:14 ] @
Citat:
Kod bar 90% korisnika je bar 90% programa ilegalono, a vi meni pričate o nekim dokazima...
Ovo je ocigledan primer kako se mesaju babe i zabe - ja njemu trazim dokaz da su mu programi legalni, a on hoce da kaze da se u legalnost njegovih programa ne sme sumnjati zato sto 90% ljudi koristi piratske programe... Pa zar nije veci procenat piratskih programa veci razlog za sumnju da je proizvoljno odabran uzorak nelegalan?!
[ Marko_L @ 15.03.2005. 19:36 ] @
@Bakiman
Da, ali nije isto kada stoji i skuplja prašinu ili kada se igraju igre.Mada i jedno i drugo je stvar izbora, i ne vidim zašto bi neko imao pravo da takve ljude naziva nenormalnim.Pa zar je toliko teško shvatiti da su ljudi različiti.Pa neko ko se bavi recimo nekim kancelarijskim poslom će proći pored neke njive i videti seljaka kako obrađuje istu i reći "Vidi ovog, po ceo dan na ovom suncu, kopa li kopa, ja to nikad ne bih radio ni za koje pare", a taj isti seljak možda baš voli taj posao i pre bi radio to nego da ga bace u kancelariju i tutnu mu kompjuter da obrađuje neke podatke.Isto tako neki programer će videti automehaničara i prokomentarisati "A ne bih se ja prljao tako, pa za duplo veću platu od ove koju imam", dok je isti taj automehaničar možda baš zaljubljenik u automobile i voli to što radi, a kada bi video nekog programera kako radi verovatno bi rekao "Vidi ovog, po ceo dan se igra sa ovim hijeroglifima".Ne želim da kažem da svi rade posao koji vole, daleko od toga i kamo sreće da je tako, već pokušavam da kažem da ljudi jednostavno vole različite stvari, dok su i neke druge totalno glupe, nejasne, bezvezne...ali to nikome ne daje za pravo da ljude koji su različiti od njih okarakteriše kao nenormalne.Zna se definicija nenormalnog, i nauka koja se bavi time se naziva psihologija, i ona je ta koja može da okarakteriše šta je to nenormalno (šizofrenija, demencija, fobija...), a ljudi koji vole različite stvari od većine, nikako ne mogu biti nenormalni.Mislim, uzmi samo za primer koja se muzika sluša u Srbiji.Preko 70% stanovništva sluša grandovce i narodnu muziku uopšte, dok 20-30% sluša nešto drugo.E sad, da li po toj logivi možemo da zaključimo da ljudi koji ne slušaju narodnu muziku nisu normalni (kada bi se napravila neka anketa, verovatno bi tako ispalo) ? Pa naravno da ne možemo.Isto tako, ne možeš okarakterisati kao nenormalnog nekog ko je kupio kompjuter da skuplja prašinu, da igra igre sa njim i sl., možda možeš ako vidiš da priča sa njim, ali se prvo uveri da nema negde neki mikrofon, jer možda samo pravi beleške ili beleži nešto u dnevnik :)
Ono što pokušavam da kažem je da svako ko kupi kompjuter, ima razlog zašto ga je kupio, pa makar taj razlog bio i "imaju ga Pera, Laza i Mika, pa hoću i ja".Iskreno, kada sam bio mlađi (pre jedno 4-5 godina) i ja sam se pomalo nervirao oko toga (čak imam i jedan tekst napisan o tome, koji je trebao da se nađe u jednom našem časopisu, ako ga nađem postovaću ga i ovde), kritikovao ljude koji kupuju kompjutere zbog pomodarstva ili da bi se sa njime samo igrali, ali jednostavno se treba pomiriti sa tim da je kompjuter kao sprava evoluirao i danas ne predstavlja samo alat, već vrlo dobro rešenje za "all in one" kućnu zabavu, dakle može da se igra, može da se pusti muzika, može da se gleda film, može da se prati TV program, može da se sluša radio što zemaljski, što preko interneta, i još mnoge druge stvari isključivo zabavnog karaktera i kao takav je pristupačan širokom krugu ljudi i da ljudi to obilato koriste.Isto kao što je automobil nekada bio privilegija bogatih ljudi, a danas je nešto što skoro svako može da ima i koristi na različite načine (jednom prilikom sam video i čoveka koji u potpuno ispravnom autu čuva piliće i samo za to mu služi :D), ali to je njegovo i šta sad, isto tako neko pređe 1000+ kilometara za dan, neko ne pređe toliko ni za mesec dana.Isto tako i kompjuter, neko će raditi nešto extra korisno, tući 'iljadu evra na dan sa tim kompjuterom, a neko će ga uzeti čisto da bi posle napornog dana na poslu mogao da odigra neku igricu ili pogleda neki film ili sluša neku muziku, u cilju opuštanja.
Naravoučenije, ne treba se nervirati i etiketirati ljude po tome za šta im kompjuter služi.Dobronamerna kritika je ok, ali ne i agresivan nastup tipa "Ti nisi normalan".Evo, ja tebi sigurno neću reći da nisi normalan zato što se igraš u Word-u, Corel-u, Photoshopu, ali dajem dobronamernu kritiku da to nije dobro, jer ni u jednom od njih nećeš znati da radiš.
[ bakiman @ 15.03.2005. 20:08 ] @
Citat:
pctel:Pa zar nije veci procenat piratskih programa veci razlog za sumnju da je proizvoljno odabran uzorak nelegalan?!


Jeste za sumnju, ali se ne opterećujem s tim.

[Ovu poruku je menjao bakiman dana 15.03.2005. u 22:23 GMT+1]
[ bmarkiol @ 15.03.2005. 20:42 ] @
Ma šta 90%? Više je to, više. Kod mene je na primjer legalno samo ono što kupim skupa sa nekim uređajima, ili što bude u nekim časopisima, znači skoro 100% ilegala!
Smatram da se na ovim prostorima ne može raspravljati o ilegalnom softveru jer znamo kolike su cijene originala, a kolike naše plaće.
[ Polymorph @ 15.03.2005. 21:23 ] @
Let me tell ju d stori
Sretoh nedavno jedno detence imah tu cast da se upoznam s njim i on ima ono komp kupi li mu parents i ima ga ono dugo bas i ja ga pitam ono za email i on kaze nikada to nisam slao ja mu kazem IRC? on meni Was ist das opet onda ja mu kazem kako si ti koji k**** tako somina a ides u ovu skolu kako si polozio vrlo dobar kaze osnovnu zavrsio jedva hah e a onda ga pitam pa sta ti radis na kompu on kaze pika WARKRAFT
i ostale tako RPG ja mu kazem pa dete umes li potrcati il biciklu voziti on kaze ma znam da hodam ali na biciklu nikad seo nisam ja ga pitam nesto za warkraft on krene lepo od a do sh sve one damige od svakog lika i tako sta da vam kazem i to je necije dete buduci covek...

[ bakiman @ 15.03.2005. 21:34 ] @
Eto zašto sam ja protiv, tipičan primer, ako vi niste, onda... šta reći.
[ BytEfLUSh @ 15.03.2005. 21:44 ] @
A šta to reći, bakiman? Ajde lepo mi sad reci šta sam ja ako to ne smatram smakom sveta?

Pa šta, igra Warcraft ceo dan... Neka druga deca igraju fudbal po ceo dan, i to je podjednako loše... Neko treći ima PS2 i opet igra igrice po ceo dan... Po čemu je taj što ima PS2 bolji od ovoga što igra igrice na PC-u? Po čemu je ekstremno bavljenje sportom bolje od ekstremnog igranja računarskih igrica? Zato što je u modi biti protiv nečega što je "in"? Jel to poenta cele ove teme?

Marko_L je već lepo rekao da je loše preterivati u BILO ČEMU, ali mi se čini da su ga svi redom iskulirali i nastavili da pljuju po onima koji više uživaju u računarskim igricama nego u sportu...
[ bkaradzic @ 15.03.2005. 21:50 ] @
Citat:
bmarkiol: Ma šta 90%? Više je to, više. Kod mene je na primjer legalno samo ono što kupim skupa sa nekim uređajima, ili što bude u nekim časopisima, znači skoro 100% ilegala!

Evo preciznih podataka o pirateriji da se ne bi frljali procentima:

Srbija:
International Intellectual Property Alliance 2005 Special 301 Report - Serbia & Montenegro (Watch List)

Hrvatska:
International Intellectual Property Alliance 2005 Special 301 Report - Croatia (Special Mention)

Citat:
bmarkiol: Smatram da se na ovim prostorima ne može raspravljati o ilegalnom softveru jer znamo kolike su cijene originala, a kolike naše plaće.

Nema opravdanja za korišćenje ilegalnog softvera. Rešenje je, ako već koristiš program za koji trenutno nemaš novac da ga registruješ, da naučiš taj program dovoljno dobro da možeš da zaradiš novac radeći u njemu, onda ga registrovati i zarađivati radeći u tom programu. Skupljanje kojekakvih piratskih programa i instaliranje svega i svačega od tebe neće napraviti stručnjaka za bilo šta...

Branimir
[ Marko_L @ 15.03.2005. 21:54 ] @
Citat:
ja mu kazem IRC? on meni Was ist das

Da, da, ne mož' biti čovek ko ne zna da čatuje IRC.Evo i ja sve što znam o IRC-u može da stane u pola rečenice.I šta sad, ja nisam čovek ?
Uostalom, to je detence, i zašto je loše što zna sve o Warcraft-u, pa to ga interesuje.Ja sam se u klinačkim danima zaluđivao dinosaurusima, jer me je to interesovalo, a gle čuda to mi nije donelo baš neke preterane koristi, ali mi to nije smetalo da postanem uspešan u svom poslu.Isto tako imam prijatelja koji je fan Tolkinovih knjiga i zna sve o Srednjoj zemlji i likovima iz knjga, može mesec dana bez prestanka da ti priča o tome, ali to mu nije smetalo da dogura do pozicije project leadder-a u svojoj firmi.Imam drugaricu koja zna sve o filmovima, da je pitaš kakve gaće nose Kurt Rasel i Tom Kruz, verovatno bi i to znala, a to joj nije smetalo da postane kolumnista u jednom našem tinejdžerskom časopisu i fino zarađuje.Imam prijatelja kome je Crvena Zvezda život, kad izgubi po mesec dana ne izlazi iz sobe, kada su pukli od PSV-a, jedva sam ga sprečio da ne pojede mobilni telefon, a inače nije zaposlen već ga izdržavaju roditelji.Ah da, zaboravih u Srbiji je to dozvoljeno, i ako pratiš fudbal onda si čovek, pa makar bio i huligan i ništa korisno ne radio, ali zato ne daj bože da voliš neku igru, odmah si đubretar i nema šanse da postaneš čovek.Ma šic !

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 15.03.2005. u 23:12 GMT+1]
[ pajaja @ 15.03.2005. 21:56 ] @
pa, vec duze vreme pratim temu, pa i da nesto kazem...

Ja sam u prva 3 meseca od kako sam kupio nov komp igro igrice ko blesav, onda me smorilo, pa sam reinstaliro win, pa sad spavam na net-u....

Slazem se da ne treba preterivati u bilo cemu, a marka najverovatnije nisu iskulirali nego nece da citaju tako duge postove... ( moj primer )....

Mada ipaq mora da se prizna da je bolje da se igra fudbal po ceo dan nego igrice, zbog zdravlja....

znaci ja nemam nista protiv ljudi koji igraju igrice jer ipaq je to njihov komp i oni ga koriste za ono za sta zele...
[ Marko_L @ 15.03.2005. 22:10 ] @
Citat:
Skupljanje kojekakvih piratskih programa i instaliranje svega i svačega od tebe neće napraviti stručnjaka za bilo šta...

Upravo to pokušavam da kažem sve vreme.Instaliraš programe u vrednosti od par hiljada evra, koje sve i da naučiš verovatno nećeš moći sve da kupiš, a šansa da postaneš stručnjak za neki od njih su ravne nuli.
Citat:
Marko_L je već lepo rekao da je loše preterivati u BILO ČEMU, ali mi se čini da su ga svi redom iskulirali i nastavili da pljuju po onima koji više uživaju u računarskim igricama nego u sportu...

E to ti je burazerska Srbija.Dovoljno je da gledaš fudbal, izabereš svoj omiljeni kljub i razračunavaš se sa neistomišljenicima uz pomoć noževa, lanaca, šipki i pesnica i provodiš dvocifren broj sati dnevno u kafani i odmah si čovek, a ne daj bože odigraš neku igru, makar i sat vremena dnevno, odmah si đubretar, ljudski otpadak, nikad od tebe neće biti čovek...itd.
Citat:
Slazem se da ne treba preterivati u bilo cemu, a marka najverovatnije nisu iskulirali nego nece da citaju tako duge postove...

Verovatno u prvih par rečenica nađu nešto što im ne odgovara, pa onda i ne želeđi da pročitaju šta dalje piše, požure da brže-bolje odgovore, što je isto tako uobičajena praksa u Srbiji, tj. nije bitno šta tvoj sagovornik ima da kaže, bitno je ono što ti kažeš, jer je samo to istina.
Citat:
Mada ipaq mora da se prizna da je bolje da se igra fudbal po ceo dan nego igrice, zbog zdravlja....

Nije bolje.Najbolje je rasporediti vreme na sve.Malo kompjuter (malo više ako ti je to posao), malo šetnja, malo fudbal, malo kafić, malo žurke, malo cirke i sve dođe na svoje.A pokušaj bilo koju gorenavedenu aktivnost da upražnjavaš ceo dan bez prestanka, i to svaki dan, pa ćeš da sve to može biti podjednako loše kada se sa tim preteruje.
A inače celu temu je pokrenuo mladić koji misli da u Word-u može da se programira i da ne možeš da budeš programer ako ne znaš Word (da li vas to podseća na nekog čiji su inicijali ŽR) i sad on priča o tome kako on radi nešto korisno, a oni koji se igraju na PC-u, mogu da postanu samo đubretari.
[ BluesRocker @ 15.03.2005. 23:04 ] @
@bkaradzic
Izgleda da nisi primetio dozu ironije u mom postu.

Samo sam pokusavao da kazem da su kod nas programeri manje placeni od nekih drzavnih sluzbenika srednjeg nivoa (sa) srednjom skolom, pandura najnizeg nivoa, kojekakvih referenata za razna pitanja i sl. Platu sam racunao kao bruto, jer programeri su retko kada prijavljeni ovde, ne ide im staz, posao im nije siguran, plata nije sigurna. I svi samo isticu kako je vazno iskustvo, ako i ne zaradim nista stekao sam iskustvo. Sto ljudi iz drugih profesija ne rade za iskustvo, vec svi u startu imaju pristojne plate? To na zapadu nije slucaj, jer se tamo rad placa proporcionalno slozenosti i naporu, pa su tamo programeri cenjeni (ovde su to kojekakvi osobenjaci zaludjeni kompjuterima kojima se svi sprdaju).

Zato cu radije da radim ono sto se placa, a kompjuter da koristim za igranje ili cu da radim nesto za sebe licno, a za drugog samo ako to adekvatno plati.

P.S. veruj mi da dosta citalaca Zone sumraka zna za prorocanstva u Delfiju, a za onaj SQL vrlo malo srecnika. Zato su Corel i Photoshop carevi, svako jace domacinstvo ih ima. Lepo odes po imanjima i anketiras gazde: "Imam 5 krava, 20 svinja, 200 nosilja, 10 jutara pod sljivom, vinograd, a na kompjuteru Corel i najnoviji Photoshop". Ima on i Office 2003, ali sta ce mu kad nema kancelariju.
[ lancia @ 15.03.2005. 23:23 ] @
MA neka uzima ko sta hoce uposte ne bi trebalo da nas zanima.............neka ga plati i 1000 evra........................i da li ce da igra jamb ili pasijans..............uopste me ne zanima.............
Ah mi smo ti cudo.............
[ ironman @ 15.03.2005. 23:40 ] @
Ja ga koristim uglavnom za net., DivX filmove i kao TV, a tu i tamo odigram neku igricu tipa Yamb i sl.
Mislim , ne znam koliko je to "korisnije"od igrica, ali po meni je preterivanje kupovina nekih extra grafickih radi njihovog igranja.
[ Marko_L @ 16.03.2005. 00:00 ] @
Eto ti ga sad.A zašto je to preterivanje ? Znači, sad ako sam ja veliki ljubitelj muzike i imam para da kupim neki extra dobar zvučni sistem, ja preterujem ako ga kupim ? Pa svako svoje pare ima pravo da potroši kako hoće, i zašto nekog etiketirati zbog toga i nazivati ga nenormalnim kao što je uradio autor teme.Recimo, neko svaki drugi, treći dan ode u kafanu i svaki put potroši 50 evra, i to je za njega najpametnije utrošen novac, iako bih ga ja sigurno drugačije potrošio, neko bi rekao pametnije, ali to je subjektivno mišljenje.Ono što bih kritikovao i nazivao nenormalnim (mada ne bih preterano ulazio ni u to, odnosno ne bih sigurno postavljao temu o tome i pozivao ljude da pljuju po tome), je čovek koji toliko troši u kafani, a recimo žena i deca mu gladuju kući, isto kao što bih nazvao nenormalnim nekog ko kupi grafičku karticu od 200 evra, a njegova deca nemaju šta da jedu, ili isto tako igra igrice ili radi bilo šta drugo što mu ne donosi profit, a deca mu gladuju.Ali, ako neko ima para, još je mlad i nema porodicu koju mora da izdržava (ili mu je barem porodica materijalno zbrinuta) i potroši ih na nešto što voli, zašto je on nenormalan ?
[ bkaradzic @ 16.03.2005. 00:06 ] @
Citat:
BluesRocker: Samo sam pokusavao da kazem da su kod nas programeri manje placeni od nekih drzavnih sluzbenika srednjeg nivoa (sa) srednjom skolom, pandura najnizeg nivoa, kojekakvih referenata za razna pitanja i sl. Platu sam racunao kao bruto, jer programeri su retko kada prijavljeni ovde, ne ide im staz, posao im nije siguran, plata nije sigurna. I svi samo isticu kako je vazno iskustvo, ako i ne zaradim nista stekao sam iskustvo. Sto ljudi iz drugih profesija ne rade za iskustvo, vec svi u startu imaju pristojne plate?

Upoređuješ obična zanimanja sa karijernim zanimanjem. Kada postaneš policajac ili službenik ti dobiješ odmah skoro sam vrh plate koju ćeš dobijati do penzije (male šanse se da ćeš udvostručiti platu, sa više iskustva), kod karijernih zanimanja do tog vrha se "penješ" i nije uvek jasno definisano gde se taj vrh nalazi (tj. varira po tržišnim pravilima). Što je posao sigurniji, plata je manja (pravilo važi i ovde na Zapadu, nije Srbija nikakav izuzetak)... Inače najveće programerske plate u USA nisu bile u stabilnim kompanijama tipa Microsoft, Oracle, IBM, itd., nego u startup-ima tokom dot-com-a koji su se otvarali i zatvarali nekada u roku od 6 meseci. Bilo je super dok je trajalo... ;)
Citat:
BluesRocker: To na zapadu nije slucaj, jer se tamo rad placa roporcionalno slozenosti i naporu, pa su tamo programeri cenjeni (ovde su to kojekakvi osobenjaci zaludjeni kompjuterima kojima se svi sprdaju).

Iskustvo i jeste najvažnija stvar!!! I na Zapadu je iskustvo važnije od bilo čega. Plata koju dobijaš se određuje po godinama iskustva i odgovornosti koju pozicija nosi. Naporan rad i sposobnost da radiš složenije poslove ti samo ubrzavaju prohod na više pozicije, ali ne znači i veću platu po defaultu.

Branimir
[ pctel @ 16.03.2005. 01:23 ] @
@Polymorph
Citat:
Let me tell ju d stori
Sretoh nedavno jedno

Daj, covece, smisli vec jednom hoces da pises na srpskom ili na engleskom, mislim, sta ako sad ja pored ta dva jezika znam i pomalo spanskog, francuskog, ruskog i nemackog, anda treba da pisem po jednu rec na svakom jeziku?! Ako znas i volis da pises na engleskom, pisi kompletnu poruku, ako ne znas onda nema mnogo razloga da se hvalis uspehom sto si naucio 10 reci...

[ FormatC @ 16.03.2005. 02:17 ] @
Oće čovek da ispadne kreativan.
[ ventura @ 16.03.2005. 07:22 ] @
Citat:
BluesRocker:
Samo sam pokusavao da kazem da su kod nas programeri manje placeni od nekih drzavnih sluzbenika srednjeg nivoa (sa) srednjom skolom, pandura najnizeg nivoa, kojekakvih referenata za razna pitanja i sl. Platu sam racunao kao bruto, jer programeri su retko kada prijavljeni ovde, ne ide im staz, posao im nije siguran, plata nije sigurna.


Ja stvarno ne znam na kojoj ti planeti zivis, ali ako zivis na istoj planeti kao ja, u istoj zemlji koja se zove Srbija, onda tu kod nas programeri (ne pricam sad o onim klincima sto malo delfija/VB znaju pa naprave telefonski imenik i program za video klub, pa su sad kao programeri) imaju vece plate od premijera... I mogu sa sigurnoscu da ti tvrdim da je to, ako ne uzimas menadzment u obzir, jedan od najplacenijih poslova kod nas...
[ time @ 16.03.2005. 09:25 ] @
vecina nas je igrala igrice dok smo bili malkice mladji.ako nista pikali smo igre na automatima.bilo je to strava vreme dobijem dinar za skolu i odem da kupim tri zetona.
sada je to vreme proslo.na red su dosle igre sa mnogo lepsom grafikom i naravno mnogo zahtevnije i skuplje.da li deci treba zabraniti da rade nesto sto smo i mi radili kad smo bili u njihovim godinama.moj odgovor je NE.bolje je da igra i na pc-ju od 1000 evra nego da sedi negde u lokalu punom dima.ja i danas uzmem neku strategiju da pikam.
[ old @ 17.03.2005. 07:39 ] @
Ja se igram korelom, fotošopom i još ponečim. Šteta trošiti oči na "ono što dokazano usavršava reflekse". I vreme. Novac je relativno sitna stavka u svemu tome, iako se potroši i na mašinu i propušta levom upotrebom.

(U prevodu, žao mi je onih koji se igraju samo radi igre).

[ Polymorph @ 06.04.2005. 22:17 ] @
JAOJ ja se izvinjavam sto cupam ovu krs temu iz proslosti al bejah oflajn dugo te moram da odgovorim posebno zbog ovoga

Citat:
pctel: @Polymorph

Daj, covece, smisli vec jednom hoces da pises na srpskom ili na engleskom, mislim, sta ako sad ja pored ta dva jezika znam i pomalo spanskog, francuskog, ruskog i nemackog, anda treba da pisem po jednu rec na svakom jeziku?! Ako znas i volis da pises na engleskom, pisi kompletnu poruku, ako ne znas onda nema mnogo razloga da se hvalis uspehom sto si naucio 10 reci...


A ti si verovatno takav te trazis sebi slicnog a to nisam JA

Ja ta dva jezika ucim mislim German i glupi Englich i nisam debil pa da se hvalim stim sto sam naucio engleski jezik za debile(English) nego jednostavno doslo mi i sta oces sad i spanski naravno znam iz serija i za onog sto napisa sta fali ako neko pika gejmove extrim pa fali perspektiva jer igrice malo zaglupljuju...