[ vuki1 @ 24.03.2005. 19:47 ] @
Predpostavljam da je dosta vas culo ovu vest pa me zanima vase misljenje o tome a i uopste o tome sto se izdesavalo.

Ja mislim da je to nemoguce!!
[ JogyII @ 24.03.2005. 20:26 ] @
da budem iskren, nemam pojma o cemu pricas, sta se to izdesavalo, i otkud ti ideja o zabrani?
sto se misljenja tice smatram da bi o tome dali dete treba da izlazi posle ponoci (ili u bilo koje drugo vreme) trebali da odlucuju sami roditelji

sta je nemoguce?

nadam se samo da nisi maloletnik koji pokusava da na forumu prikupi simpatije protiv zlocestih ljudi koji zele da ti zabrane da izlazis LOL, posto si zbog starosne strukture foruma dosao na pogresno mesto, ali sama tema izgleda zanimljivo, samo da si jos rekao i o tome ko sta i kako hoce da ogranici i gde si za to cuo LOL


[ markolazarevic @ 24.03.2005. 20:55 ] @
To je navodno zbog onog ubistva koje se desilo u 16.00 !?!?!?!?!?!
[ BluesRocker @ 24.03.2005. 21:24 ] @
Ma nema to veze, ovaj zakon se sprema vec godinama. Uvek ima licemera koji bi hteli da celo drustvo pretvore u licemerno tipa mi brinemo o nasoj deci, eto doneli smo i zakon o zabrani dece, pardon izlazaka. Mnogo dublji su uzroci maloletnicke delikvencije i narkomanije da bi ih lecio jedan ovako debilan zakon. Na kraju, sva ova ubistva i ubadanja nozevima desavaju se u sred bela dana. Deca sa delikvencijom, drogom, alkoholom, duvanom dolaze u kontakt u skoli, na ulici ili po zurkama. Nikad mi nijedan konobar nije prisao i rekao "sta ces popiti, oces dopa, trave, skakavac?". Sto se tice kasnog izlazenja, veci problem su oni izmedju 19 i 29 godina kojima nikakve zabrane ne pomazu. Ko hoce da upropasti sebi zivot i da ustaje u 5 popodne, da se alkoholise i drogira, neka mu. Sam je odgovoran za svoje postupke i sam snosi posledice. Neko se kad tad osvesti i promeni ponasanje i navike, a neko nikad. Svi zaboravljaju da postoji i porodica i skola koji bi trebalo da brinu o deci. Sad zasto oni ne rade svoj posao, to je drugo pitanje. Neko je i placen za to (nastavnici), neko je licno zainteresovan (roditelji) pa neka nesto rade po tom pitanju. Ja sam pre za to da se donese zakon po kome ce se za teza krivicna dela maloletnicima suditi kao odraslim (ima u Americi) pa ce onda i ti retardi sa nozevima i palicama da se paze svojih postupaka.
[ fanfon @ 25.03.2005. 00:06 ] @
Neki dan sam svratio do kladionice a na zidu velikim slovima pise:ZABRANJENO KLADJENJE MLADJIMA OD 18 GODINA. Kad samo pogledao ko je sve prisuran od 15 ljudi bar 10 su bili maloletnici. Zakon postoji ali se ne primenljuje. Ako donesu i zabranu nocnog izlazenja maloletnika mozda ce se malo vise kontrolisati u pocetku zbog sveze situacije ali proce isto kao i zakon o zabrani pusenja na javnim mestima i kao kaznjavanje saobracajnih prekrsaja(nevezivanje pojaseva, prelaz preko ulice van pesackog i sl.). Ovo poslednje je dalo rezultate zbog agresivne kampanje ali se sad izjalovilo. Vraca se sve na staro polako.

Cinjenica je da MUP nema resurse koji ce to konstantno kvalitetno da sprovode. Sta vredi kazna i zabrana kad policajac spava u patroli u autu(cesto vidjam) a pored njega prolaze gomile nevezanih pojasevima ili ih on uopste ne registruje. Mozda zato jer je mali grad pa se svi poznaju? Pa nije... Ima ih mnogo sa strane koji cesto dezuraju u gradu, ne poznaju ljude a opet nista ne rade. Znaci ako se zakon sprovodi sto striktnije bice bolji rezultati. Ali to ce kod nas jos potrajati. Samo se ponekad trgnemo iz letargije i posle Jovo nanovo.

Zasto uvek mora da se dogodi nesto lose da bi drzava ucinila jedan korak ka necem boljem? A i taj korak je mali. Uglavnom su sve prazna obecanja. Cinjenica je da nadlezni nista ne rade. A sto se tice zabrane izlazenja za maloletnike posle 22h-to podrzavam. Sta ce oni u kasnim satima na ulici ako idu u skolu? Ko se moze naspavati da sledeci dan izdrzi 6-7 casova skoncentrisan? Neki mogu ali vecina ne.
[ JogyII @ 25.03.2005. 00:51 ] @
Citat:
fanfon: A sto se tice zabrane izlazenja za maloletnike posle 22h-to podrzavam.
zar nemislis da o tome treba roditelji da odlucuju, a ne drzava, ovime prakticno zanemarujes pravo roditelja da vaspitavaju svoje dete kako misle da treba? (recimo direktno im oduzimas jedan od nacina da "nagrade" dete za dobre ocene recimo kasnim izlaskom u petak vece, a posto je besparica ne preostaje im mnogo drugih "pozitivnih" uticaja)

Citat:
fanfon: Sta ce oni u kasnim satima na ulici ako idu u skolu? Ko se moze naspavati da sledeci dan izdrzi 6-7 casova skoncentrisan? Neki mogu ali vecina ne.
pa sa ovime se generalno slazem, ali opet mislim da o tome roditelji treba da odlucuju, a ne drzava

[ McKracken @ 25.03.2005. 00:54 ] @
Citat:
Sta ce oni u kasnim satima na ulici ako idu u skolu? Ko se moze naspavati da sledeci dan izdrzi 6-7 casova skoncentrisan? Neki mogu ali vecina ne.



Sta ces onda ti na forumu u ovo doba? Mislis li da bi, za tvoje dobro, bilo pametno da ti se zabrani poseta ovako kasno (nebitno je koliko imas godina)?

Budalastina.
[ drbogi @ 25.03.2005. 01:01 ] @
Ovako izgleda predlog zakona osmišljen bolesnom logikom "Sad će vi pokažemo koj je vlas' ". Umesto da leče uzrok bave se posledicama. Sutra kada se porokaju dijabole od 30 god. oni će zabraniti izlazak i njima. Kada od baraba praviš heroje i književnike, onda ništa čudno da mladi slede obrazac "uspešnih". A ako ne mogu da se dokažu od 00-05h dokazivaće se na velikom odmoru npr.
Slična logika se primenjuje i kod poreskog zakona. Sada će da nam ture daljinsko očitavanje fiskalne kase, umesto da uhapse par carinika, ili par direktora firmi iz kojih roba curi na crno za keš. Ali tako zaista dovodiš državu u red, a to nikome stvarno nije u interesu. Jer u uređenoj državi, deca podrazumevano NISU posle 00h na ulici, jer idu u nekakvu školu, u kojoj postoje obaveze itd. Ovako još samo da donesu uredbu o obaveznom nošenju traka plave boje za sidaše i pedere, lila za nac. manjine zvuči li vam poznato.
Čudi me samo da mamin Tamburaš nije ukalkulisao i simbolične kazne za roditelje, koje bi ih odvele u dužničko ropstvo, a možda se još nije setio, ali imam poverenja u njega.
U Titino mračno i neslobodno vreme, kada je SRBIJA jako stradala, sa ličnom kartom koju si mogao da dobiješ od 16-e god. mogao si da šetaš celu noć, bez bojazni da će iko da te šikanira, ali isto tako, ukoliko napraviš glupost, bolje se sam predaj jer će te naći.
E, ali on je svirao klavir, a ne tamburu, dakle gospodin čovek.


[ Marko_L @ 25.03.2005. 01:17 ] @
Koliko sam ja shvatio, predlog tog zakona kaže da bi bio zabranjen izlazak maloletnicima bez pratnje neke punoletne osobe posle ponoći.To bi u prevodu verovatno trebalo da znači da će biti dovoljno da društvo maloletnih bandita, povede barem nekog ko ima 18 godina i da im ne može niko ništa.Ma, u svakom slučaju, takav i bilo koji sličan zakon neće ništa rešiti, jer najviše sranja se dešava upravo u sred bela dana, a druga stvar, takvim zakonom bi se više kaznila deca koja su ok, nego ona koja bi da prave gluposti.
[ JogyII @ 25.03.2005. 01:22 ] @
Citat:
drbogi: A ako ne mogu da se dokažu od 00-05h dokazivaće se na velikom odmoru npr.
da nazalost u pravu si

Citat:
drbogi: Slična logika se primenjuje i kod poreskog zakona. Sada će da nam ture daljinsko očitavanje fiskalne kase
ovo je offtopic, ali ajde : osim ukoliko ne nameravas da izbegavas porez, ili prodajes ilegalno nabavljenu robu ovo nebi trebalo da ti bude problem, a sto se samog troska za takvu kasu tice, iskreno ne znam koliki je ali ce ti biti lakse ako na njega budes gledao kao na dodatnu taksu/porez
Citat:
drbogi: umesto da uhapse par carinika, ili par direktora firmi iz kojih roba curi na crno za keš.
slazem se potpuno da bi trebalo da urade I TO ali od kako je uveden PDV sprecili su tvoju "sivu" nelojalnu konkurenciju (ako neko zeli da proda nesto u radnji koja ima fiskalnu kasu/legalnoj radnji mora na to da plati isti porez kao i ti), jos samo da sprece i "crnu"


[ sadux @ 25.03.2005. 01:26 ] @
i ja se slazem..
Bilo kako bilo,verujem da ce se bas ozbiljno poraditi na tome,i na kraju ce i uspeti..
To vam je ona fora kao sto je bilo za vezanje pojasa,isto su glasine bile da je kao u ovom "nasem" drustvu,i nasem mentaliteto to nemoguce,pa opet vidite..

Ma bice opasno...
[ Slobodan Miskovic @ 25.03.2005. 01:36 ] @
Za to svuda u normalnom svetu ne treba zakon. Zna se kada je vreme da se izlazi (mislim na maloletna lica). Sta ce klinac od 15-16 god. u gradu posle 00h. ?
[ Marko_L @ 25.03.2005. 01:43 ] @
@STELLANOVA
Hoćeš da kažeš da sa 15-16 godina nikad nisi ostao na žurci duže od ponoći, nisi izašao s društvom, sa male mature si otišao kući pre ponoći ?
Hmmm...izvini, ali malo mi je teže da poverujem u to.
[ Slobodan Miskovic @ 25.03.2005. 01:53 ] @
Naravno da sam ostajao, i naravno da sam svaki put zazalio kada sam trebao ujutru da ustanem i da ceo dan budem skoncentrisan.
Uvek sam razmisljao zasto ne bi zurka pocela u 20h i zavrsila se u 00h?
U USA ne smes da udjes u diskoteku i da kupis alkohol ako nemas 21g. Koliko god to nepopularno-donosi rezultate, a donece i ovde.
[ FormatC @ 25.03.2005. 02:34 ] @
Ma to neće niko da poštuje. Mislim da će baš policijski čas naterati da izlaze kasno neke koji dosad nisu. Zabranjeno voće.
E, da, moj ćale ne nosi pojas!
[ Marko_L @ 25.03.2005. 02:41 ] @
@STELLANOVA
Jel se to meni čini ili pokušavaš da kažeš da ti je žao što u vreme kada si imao 15 godina nije postojao zakon koji bi ti branio da izlaziš posle ponoći, jer nisi mogao da se kontrolišeš kada trebaš da ustaneš ujutru.Izvini, a jel tebe neko terao da ostaješ do kasno kada znaš da imaš obaveze sutra ? Pa valjda bi ti kao pojedinac trebao sebi da odrediš kad i koliko možeš da ostaneš, a ne da ti to određuje država i zakon.
Što se tiče žurki od 20h-00h, pa čuj, ja znam za žurke koje su ii ranije od toga počinjale, ali obično dožive vrhunac baš negde oko ponoći.Mislim, ne razumem koja je svrha praviti žurku koja ima već unapred određen fajront i to baš onda kada ulazi u fazu kada su obično svi na nogama i uveliko đuskaju.
A što se tiče alkohola samo za 21+, oko toga se slažem i to bi isto trebalo da postoji i za cigarete.Jedino ne razumem kako si to uspeo da povežeš sa ovom temom.
[ Slobodan Miskovic @ 25.03.2005. 05:08 ] @
Citat:
Jel se to meni čini ili pokušavaš da kažeš da ti je žao što u vreme kada si imao 15 godina nije postojao zakon koji bi ti branio da izlaziš posle ponoći, jer nisi mogao da se kontrolišeš kada trebaš da ustaneš ujutru.Izvini, a jel tebe neko terao da ostaješ do kasno kada znaš da imaš obaveze sutra ? Pa valjda bi ti kao pojedinac trebao sebi da odrediš kad i koliko možeš da ostaneš, a ne da ti to određuje država i zakon.


Jeste, zao mi je sto nije postojao zakon koji bi ne MENI nego SVIMA zabranjivao da budu na ulici posle ponoci. Niko mene nije terao da ostanem do 3h na zurci, ja cu da ostanem do vremena kada bude dobra atmosfera i dok bude drustvo na okupu. Da je zabranjeno da se posle ponoci izlazi na ulicu svi bi zurke organizovali sa pocetkom u 20 ili ranije pa bi se samim tim i one zavrsile do ponoci ili pak u neko normalno vreme.

Citat:
Što se tiče žurki od 20h-00h, pa čuj, ja znam za žurke koje su ii ranije od toga počinjale, ali obično dožive vrhunac baš negde oko ponoći.Mislim, ne razumem koja je svrha praviti žurku koja ima već unapred određen fajront i to baš onda kada ulazi u fazu kada su obično svi na nogama i uveliko đuskaju.


Pazi gde pise da je vrhunac zurke u 00h? Ako ona pocne u 20h vrhunac ce biti u 22h a ne da pocne u 00h pa da vrhunac bude u 2h, da u 3h bude fajront i da u 4h legnu da spavaju da bi ustali u 7h ili 8h.
[ MyWay @ 25.03.2005. 07:34 ] @
Stellanova, nema smisla objašnjavati - to je isto kao objašnjavati zakon o zabrani prodaje duvana ili alkohola maloletnim licima.. Uvek se nađe neki pametan koji kaže da se i dete od 10 godina ako baš hoće može uroljati ovako ili onako.
Što se mene tiče, predlog zakona jeste nebulozan u delu da može posle ponoći u pratnji punoletne osobe?? Klinac od 15 i drugar od 18+ po tome mogu do jutra da budu out...
Ono što je bolje po meni a to je da kafići i sl. prestaju sa izdavanjem pića u 23h, u 00h zaključavaju a ko hoće još neka ide u noćne klubove - to je npr u Londonu, pab toči do 23h a posle lagano napolje.. S tim što da bi bio noćni klub, treba da zadovoljiš poprilične standarde (plus nema ulaska za mlađe od 18), i u klubu piće košta bato, tako da ni klubova ni posetilaca nema beskrajno mnogo.
Gašenjem zabave u 23h maloletnicima se gasi i razlog ostanka preko 00h i eto rezultata... Ne treba ništa da izmišljamo - dovoljno je da neke stvari prekopiramo, a koje postoje već decenijama napolju
[ stameni @ 25.03.2005. 08:14 ] @
Može li se negde videti tekst zakona (ako je već usvojen)?


Citat:
Sta ces onda ti na forumu u ovo doba? Mislis li da bi, za tvoje

dobro, bilo pametno da ti se zabrani poseta ovako kasno (nebitno je koliko

imas godina)?



Tipičan primer zamene teza.
[ Ivan Dimkovic @ 25.03.2005. 08:23 ] @
Citat:

to je npr u Londonu, pab toči do 23h a posle lagano napolje.. S tim što da bi bio noćni klub, treba da zadovoljiš poprilične standarde (plus nema ulaska za mlađe od 18), i u klubu piće košta bato, tako da ni klubova ni posetilaca nema beskrajno mnogo.


Nisam znao za zabranu ulaska - bejah u dosta klubova tamo i, ako me pamcenje dobro sluzi, niko nije trazio ID na ulazu niti za pice (dok su u USA za alkoholno pice UVEK, bez izuzetaka, trazili ID). Takodje, ucinilo mi se i da mnogi kafici u Londonu dostizu te visoke standarde spustanjem debelih zavesa (tako da se ne vidi enterijer), i naplacivanjem ulaza 5-10 funti :)

Inace secam se da je ovaj isti zakon cekao na usvajanje i dok sam ja bio u osnovnoj - klasican curfew, tesko primenjiv na Srbiju, pa cak i vecinu EU zemalja osim skandinavskih mozda.

A inace, pre 4-5 dana, u Beogradu, 29-tog novembra - na kiosku su prodali cigarete klincu koji sigurno ima manje od 18 godina - toliko o zakonima i Srbiji. Na kiosku stoji nalepnica o zabrani prodaje cigareta deci.

http://es.verat.net/~psyq/coldcut.txt

[ techtris @ 25.03.2005. 08:39 ] @
Mislim da se ova odredba o punoletnoj osobi u pratnji odnosi na roditelja ili staratelja. U svakom slučaju, ne vidim svrhu ovakve uredbe jer to neće sprečiti divljanje dece preko dana, čak im može dati dodatni povod. Ovde su potpuno podbacile ustanove zadužene za mentalno zdravlje i procenu sposobnosti, a u kakvim uslovima rade, dobro je da nemamo sveopštu anarhiju (nismo doduše daleko od toga).

Citat:
MyWay:
...pab toči do 23h a posle lagano napolje. S tim što da bi bio noćni klub, treba da zadovoljiš poprilične standarde... Gašenjem zabave u 23h maloletnicima se gasi i razlog ostanka preko 00h i eto rezultata...


To je upravo to, uz dodatak - točenje pića licima do 18.(21.) godine zabranjeno uvek, ne samo od 23, uz žestoke kazne za nepoštovanje. Ali nema ko to ovde da istera do kraja. Ostaje i problem privatnih žurki, jer to je teže kontrolisati.

Sve ovo što sada pokušavaju ministarstva prosvete i policije su parcijalna rešenja, sve dok se maloletnim osobama koje povređuju / ubijaju maloletnike ne bude izricala kazna kao za odrasle osobe. Retko se dešava da ovakve stvari učine klinci koji ranije nisu imali problema sa zakonom. Većina sadašnjih kriminalaca, već je u ranoj mladosti bila poznata organima reda. Za blaže prekršaje obavezan društveno koristan rad, za teže zatvor. A ne kao danas - šalila se deca, dečački nestašluk (copyright Dragan Jočić).

Zar neko ko je osakatio ili ubio nekoga treba ikada da ima normalan život? Većina takvih likova nikad ne oseti pokajanje.

Treba obratiti pažnju na problematične mladiće i devojke, na lokalne siledžije kojih ima u svakoj školi, na maloletne navijače koji divljaju na tribinama. Ali i pored svega toga, uz uslove života kakve svi mi imamo, nemoguće je predvideti kada će neko, do tada mirno i povučeno dete eksplodirati i izazvati nesreću. Popravljanje situacije možemo očekivati tek kad se celokupna situacija u društvu popravi.

[ Ivan Dimkovic @ 25.03.2005. 08:53 ] @
Inace mislim da ovaj zakon predstavlja samo mlacenje prazne slame.

- Cigarete se prodaju maloletnim licima u sred dana, i to vecina ljudi ne vidi kao problem

- Alkohol se prodaje maloletnim licima u sred dana, a bar 1/4 gradjana Srbije misli da je alkohol potpuno bezopasan, cak i zdrav

- Svaka skola ima bar jednog, a nekad i vise "malog boss-a", sina ili mladjeg brata nekog lokalnog batice/kriminalca koji zavodi red po skoli i niko mu nista ne moze - cak ni da mu smanji ocenu iz vladanja ispod 3 (cuj... kazna!), naravno u sred dana

- Taj mali gazda ce da organizuje valjanje dopa/eksera drugarima, na odmoru "iza skole" i sl... ili da organizuje mlacenje neposlusnih, sve u sred dana

- Dosta dece ima tate koje imaju oruzje u kuci i vole da se ponose sa istim - pa klinac dosta toga pametnog nauci od tate, nekad uzme pistolj i krene da zavodi red po skoli. u sred dana

- Poremecene i preterano nasilne klince je nemoguce izbaciti iz redovnih skola, prema njihovim kriminalnim prekrsajima se drustvo cesto odnosi kao prema "decackim nestaslucima", pa i sam ministar policije je pljackao trafiku - i to nazvao decackim nestaslukom (ej jbt... ministar policije!) Dakle, nekog osakatiti ili pociniti pljacku je nestasluk ako si mali, cak i dobro - predstavlja razvoj karijere do ministra policije... Way to go.

- Kazne za nasilje su pateticne - danas u Srbiji dobijes vise godina zatvora za prodaju DivX filmova kod SKC-a nego za silovanje zene ili nanosenje teskih telesnih povreda ili dilovanje najstroze kontrolisanih supstanci - znaci valjati dop ili iznudjivati novac je manje rizican posao od prodaje MP3 pesama, a ako si "mali" proci ces samo sa ukorom tetkice u skoli.

Uz sve ovo gore, policijski cas ce bas da pomogne :-))) Uz neverovatno dobar track-record policije na suzbijanju svega onog gore - ne vidim ama bas ni jedan razlog zasto bi ovaj zakon bio postovan.

@edit - i, na kraju, sve i da ovaj zakon zazivi i kafici krenu da teraju decu posle 23:00 - problematicni klinci ce skoknuti do prvog minimarketa i kupiti par litara brlje (bez ikakvih problema) i unezveriti se u lokalnom parku / iza zgrade - i blejati celu noc.
[ MyWay @ 25.03.2005. 10:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: I i, na kraju, sve i da ovaj zakon zazivi i kafici krenu da teraju decu posle 23:00 - problematicni klinci ce skoknuti do prvog minimarketa i kupiti par litara brlje (bez ikakvih problema) i unezveriti se u lokalnom parku / iza zgrade - i blejati celu noc.

A da li i kakvo rešenje ti predlažeš?
Zamisli izmenu citiranog ' ... prolematični klinci će skoknuti do prvog dilera i uraditi se u parku/iza zgrade'. Dakle ništa se ne postiže zabranom dilovanja narkotika - te legalizujmo i to...
[ techtris @ 25.03.2005. 10:24 ] @
Setio sam se još jedne veoma problematične stvari. Naime, svi znate kako su maloletnici zaštićeni kada počine teže krivično delo. Obično im se u sredstvima informisanja objavljuju samo inicijali i godište. Sliku gotovo nikad ne vidimo. Još jedan od načina da se suzbije problem maloletničke delinkvencije jeste da šira javnost u udarnim terminima vesti i na prvim stranama novina upozna lica i imena ovih izgrednika. Svi koji sakate, ubijaju, pljačkaju, demoliraju zaslužuju udarno mesto u vestima, i velike slike u rubrikama crne hronike. Dosta je više bilo N.N (15) i M.B (16)... ako je u interesu istrage da se imena ne objave, onda ih treba objaviti kada se istraga okonča i ovi maloletnici privedu.

Imamo često situaciju da u sportskim objektima isti ljudi prave izgrede, a policija ih svaki put pusti da uđu u te sportske objekte. Pod hitno promeniti lične karte, modernizovati ih i uvesti obavezu da već od 16. godine svi moraju da imaju i nose lične karte. Na ulazu, policija propusti tu ID karticu kroz identifikator nalik PDA uređaju koji će osim pretrage prema broju JMBG imati mogućnost da prikaže sliku svakog lica koje poseduje ličnu kartu, i ako zapišti - žao mi je, vi ne možete na stadion. Vrlo jednostavno i efikasno.
[ Ivan Dimkovic @ 25.03.2005. 10:35 ] @
Citat:
MyWay
A da li i kakvo rešenje ti predlažeš?
Zamisli izmenu citiranog ' ... prolematični klinci će skoknuti do prvog dilera i uraditi se u parku/iza zgrade'. Dakle ništa se ne postiže zabranom dilovanja narkotika - te legalizujmo i to...


Nisi me shvatio - taj citat je da pokaze koliko je uvodjenje zabrane ostajanja u kaficima besmisleno jer uopste ne resava ni jedan od problema, krivicna dela koja su "inspirisala" revamp ovog brilijantnog zakona su se desila u sred dana van bilo kakvih kafica ili diskoteka - a, da stvar bude gora, odavno su za takva krivicna dela predvidjene blage kazne, i tu nema promene sa novim brilijantnim zakonom... isprebijas nekog od batina, al bitno je da je to pre 0:00 - i dobijas... ukor :)

Daleko lakse je uvesti mnogo strozije kazne za maloletnicku i bilo kakvu drugu delikvenciju - nije normalno da maltretiranje nastavnika u skoli ili prebijanje vrsnjaka od batina (u velikom broju slucajeva i sa teskim povredjivanjem) bude kaznjeno ukorom tetkice, tom buducem punoletnom krimosu ne treba zakon o nepojavljivanju u kaficima.

Po mom misljenju to je tipicno licemerje vlasti koja nije u stanju nista da uradi po pitanju smanjenja nasilja - cak suprotno.

Na kraju krajeva, zar nisu tocenje alkohola mladjim licima i prodaja cigareta zabranjeni u Srbiji? I to ne samo u kaficima - nego bilo gde. I kako to sljaka? Nikako :( E to je problem.

Citat:

Imamo često situaciju da u sportskim objektima isti ljudi prave izgrede, a policija ih svaki put pusti da uđu u te sportske objekte. Pod hitno promeniti lične karte, modernizovati ih i uvesti obavezu da već od 16. godine svi moraju da imaju i nose lične karte. Na ulazu, policija propusti tu ID karticu kroz identifikator nalik PDA uređaju koji će osim pretrage prema broju JMBG imati mogućnost da prikaže sliku svakog lica koje poseduje ličnu kartu, i ako zapišti - žao mi je, vi ne možete na stadion. Vrlo jednostavno i efikasno.


Odlican predlog - daleko bolji od policijskog casa. U UK, koja je bila sinonim za delikvenciju se huligani obelezavaju i bivaju spreceni da prave sranja uz pomoc efikasne policije.
[ Mitrović Srđan @ 25.03.2005. 13:05 ] @
zabraniti nego sta :)
prosli petak sam zaglavio u nekoj birtiji znaci jadna BIRTIJA ono 4 stola i cetnicke pesme :)
kad ono dodjose klinci 8 razred kao puse piju pivo ubijaju se mislim ja bi to sve lepo mami i tati :) .isamaras i milina
o zenskom delu populacije da ne pricam :) danasnje klinke se ono ..... :0 mozda to i nije tako lose za mene zli je svakako zalosno videti
[ vuki1 @ 25.03.2005. 13:34 ] @
Zabrana izlaska je potpuno besmislena, zamislite letnji raspust????

Treba zabraniti prodaju onih nozeva po ulicama!!!

Citat:
Imamo često situaciju da u sportskim objektima isti ljudi prave izgrede, a policija ih svaki put pusti da uđu u te sportske objekte. Pod hitno promeniti lične karte, modernizovati ih i uvesti obavezu da već od 16. godine svi moraju da imaju i nose lične karte. Na ulazu, policija propusti tu ID karticu kroz identifikator nalik PDA uređaju koji će osim pretrage prema broju JMBG imati mogućnost da prikaže sliku svakog lica koje poseduje ličnu kartu, i ako zapišti - žao mi je, vi ne možete na stadion. Vrlo jednostavno i efikasno.

To vec postoji.

Svako kome je zabranjeno da ide na tekme mora da se javi muriji u vreme utakmice.
[ Floyd @ 25.03.2005. 14:29 ] @
Ma foliranje...kakva crna zabrana izlazaka maloletnicima, pitam se sta ce to pozitivno doneti. Samo reklama, "vidite, mi stvarno donosimo neke korisne zakone". Jako korisno, svako ko ima 2 grama mozga moze da ukapira da ovaj miki-maus zakon nema veze s sprecavanjem kriminala. Samo nazalost vecina gradjana SiCG (jos uvek se tako zovemo ako se ne varam) nema 2 grama mozga i misle da je to "evropski", jer nisu videli nista dalje od 20km od svog sela.
Isto ko i za kazne za vezivanje pojasa. To je ozbiljna lova u poredjenju s platama u Srbiji. Kao da je to sad najvaznije. Kriminal cveta, ali bar se vezujemo u kolima. Brinu se ljudi za nasu sigurnost, nije to zbog love koja ide policiji, koja posle ide ko zna kojem kriminalcu (verovatno ministru unutrasnjih poslova).
Pukli smo u glavu svi komplet. Nek nam je Bog u pomoci.
[ Pandora 58 @ 25.03.2005. 17:22 ] @
Ja se zalazem za drakonske mere. Profesorima treba dozvoliti da istuku neposlusne ucenike lenjirom po guzi. Drugo,tinejdzerima bih naredio da moraju da budu u svojim stanovima do 21.cas. Tinejdzeri su hronicno neispavani zato sto lezu u 01.cas posle ponoci,umesto u 22.casa. Policajcima bih dao diskreciono pravo da mogu da pretresu ranac i dzepove bilo kog tinejdzera koji im se ucini sumnjiv. Razume se,cigarete i alkohol bi im oduzimali na licu mesta,a ako im slucajno nadju psiho aktivne supstance imali bi pravo da ih isamaraju u policijskoj stanici i da im udare 5-6 udaraca pendrekom po guzi. Zalazem se za batine,a tinejdzeri ne bi imali pravo da se zale na policijsku torturu. Znaci ako dilujes drogu svojim vrsnjacima mozes da racunas da ces biti premlacen u policijskoj stanici!
Generalno danasnji tinejdzeri su razmazeni i treba ih disciplinovati batinama!

[Ovu poruku je menjao Pandora 58 dana 25.03.2005. u 23:24 GMT+1]
[ bags @ 25.03.2005. 17:34 ] @
Mislim da je korisnik Pandora58 posle ovog stvarno zasluzio ban!
[ BillyTheKid_79 @ 25.03.2005. 18:03 ] @
Treba pogledati jos neke poruke korisnika Pandore...
Skoro svaka je za ES-bisere-ILI banovanje!lol
[ djricky @ 25.03.2005. 18:36 ] @
he, ban ....

ma lincujmo ga! :)

cinilo mi se da se u ovoj temi prica o zabrani izlazaka maloletnicima, i mogucim alternativnim resenjima, a ne o doticnom korisniku sa planom o drakonskim merama...

whatever... discipline equals order, koliko god vi to ne zeleli... and, grow up :)
[ gane1 @ 25.03.2005. 19:02 ] @
Problem je sto kod nas ne postoje instrumenti prinude,kojima bise sankcionisali delikti svake vrste!U USA,ako jednom ne platite porez-vise nikada ne mozete da imate firmu.dok ste zivi!Drugi veliki problem sto je kod nas kaznjivo prodavati drogu a ne koristiti drogu!Treci,mozda kljucni:ne znam koliko ljudi za ovo zna-probajte u Austriji recimo da vam se dete potuce u skoli!Platicete za to trenutno 700evra,cela porodica ide kod psihologa,i to mozete dva puta da uradite!Posle toga dete leti iz skole i kraj price!Ako bukom neko uznemirava susede,to ce ga kostati nedeljnu platu-pa neka vidi dali ce opet to da uradi!Ako ste ubili provalnika u vasem stanu-policija dodje samo da ga pokupi,a ovde jos malo treba da mu skuvate kafu!
Deca kupe sa zapada samo lose stvari,svi bi da zive bez rada,ocekuju da imaju sve a da ne daju nista!Imam primer ucenika sedmog razreda koji nije siguran da zna tablicu mnozenja?Ko ga je pustio da zavrsi sesti i sve razrede pre sestog?Ispada da i skola posao samo otaljava-brigo moja predji na drugoga!Sad nam niko nije kriv sto moramo da platimo ceh,kako smo sejali tako nam je i niklo!
Licno bih ogranicio radno vreme kafica,zabranio maloletnicima skitnju u sitne sate!A po skolama pod hitno razvio sekcije i razne vidove van-nastavnih aktivnosti da svako moze sebe da nadje!Setimo se da smo pod Titom imali SOFK,kamo srece da smo to zadrzali!Medjutim mereno standardima zapada i profita-to je neproduktivno pa kao takvo i izostavljeno!I da se razumemo-nisam advokat bivseg sistema pa sad likujem sto ovaj "novi - bolji" ima neku manu!Naprotiv,ali mi je istovremeno zao vremena kad je samo u Smederevu /odakle sam/ ,bilo nekoliko hiljada aktivnih clanova/ucenika/ u klubovima radio-amatera,foto-kino,izvidjaca,veslaca,aero...i ne bih da nabrajam-bio bi dug spisak!
I kao zakljucak-bez organizovane brige drustva nasem podmlatku nema spasa od poroka svake vrste!
[ caboom @ 25.03.2005. 19:14 ] @
Citat:
Pandora 58:
Generalno danasnji tinejdzeri su razmazeni i treba ih disciplinovati batinama!


na primer tebe?
[ vindic8or @ 25.03.2005. 19:22 ] @
zabrana izlaska nista nece srediti na duge staze, klinci ce se opet ubijati kad i gde hoce. to nije nikakvo resenje. zapravo nije direktno ni povezano sa svim sranjima koja su se desavala.
jel neko ovde uopste razmislja koje mi probleme imamo? HELLO?! klinci se izbadaju nozevima i prebijaju za vreme velikog odmora zbog cega ono?

zbog trivijalnosti (oni su hteli preko reda da kupe sendvic, on je rekao da stanu u red ko svi ostali i oni su ga ubili)...


neka mi neko objasni kakve veze ovaj uzrok ima sa predlozenom posledicom i garantujem da cu dokazati da ima dvocifren IQ.

ne odnosi se samo na nedavno ubistvo tinejdzera, vec i na sve ostale nasilne tendencije koje klinci pokazuju danas.



a mr. stellanova i ostali koji misle da policijski cas donosi "rezultate" i jos daju primer SAD-a. samo pogledajte u njihovim najrigoroznijim drzavama broj maloletnicke delikvencije i kriminala i koliko to nasilno forsiranje policijskog casa i "hriscanskih vrednosti" daje pozitivan rezultat.

ok, neki dan je onaj klinac ubio dedu i babu kuci, onda otisao u skolu i isprangijao sve koje je video.
+ je u izvestaju pisalo da je mali bio poklonik hitlera i nazi ideologije.

da je imao priliku da se druzi sa ekipom iz skole, mozda ne bi postao takav jebeni sociopata.

[ vuki1 @ 25.03.2005. 19:23 ] @
Citat:
Ja se zalazem za drakonske mere. Profesorima treba dozvoliti da istuku neposlusne ucenike lenjirom po guzi. Drugo,tinejdzerima bih naredio da moraju da budu u svojim stanovima do 21.cas. Tinejdzeri su hronicno neispavani zato sto lezu u 01.cas posle ponoci,umesto u 22.casa. Policajcima bih dao diskreciono pravo da mogu da pretresu ranac i dzepove bilo kog tinejdzera koji im se ucini sumnjiv. Razume se,cigarete i alkohol bi im oduzimali na licu mesta,a ako im slucajno nadju psiho aktivne supstance imali bi pravo da ih isamaraju u policijskoj stanici i da im udare 5-6 udaraca pendrekom po guzi. Zalazem se za batine,a tinejdzeri ne bi imali pravo da se zale na policijsku tortutu. Znaci ako dilujes drogu svojim vrsnjacima mozes da racunas da ces biti premlacen u policijskoj stanici!
Generalno danasnji tinejdzeri su razmazeni i treba ih disciplinovati batinama!

Ti nisi normalan!!!
Kakav si ti bio kao tinejdzer??!!
[ caboom @ 25.03.2005. 19:31 ] @
generalno je batinjanje dece najgori moguci pristup koji neko moze imati i vise ilustruje bespomocnost da dodje do odredjenih rezultata normalnim razgovorom nego konkretne i efikasne mere. postoji odredjen procenat sociopata i uvek ce postojati, poenta je samo koliki ce procenat to biti. strah donosi samo povrsne i privremene rezultate i samo dovodi do inhibicije prvobitnog razloga nasilnog ili obesnog ponasanja - poenta je sto se batinanjem klinaca samo produzava lanac frustracija. jedini moguci nacin da nesto postane bolje jeste dugotrajni proces "treznjenja" cele nacije koja je zapala u potpunu apatiju i jos jedino sto je povremeno pokrece jeste samo nasilje. potpuno pogresan pristup... pre svega bi deca trebalo da nauce da rade i da cene svoj rad i vide rezultat istog, sve ostalo je kontraproduktivno. za klince koji su ubili onog nesrecnog srednjoskolca, too bad - trebalo bi da osete posledice svojeg cina iz prostog razloga zato sto su presli granicu do koje je moguce razumeti i opravdati neciju frustraciju.
[ vindic8or @ 25.03.2005. 19:38 ] @
^ upravo tako.

zabranom izlaska ce se samo dodati jos jedna frustracija. i to prilicno velika. makar je u drustvu lakse podneti sva sranja u kojima zivimo.
klinci ovo rade zato sto ne vide nista u svojoj perspektivi, a javno mnjenje im servira masovne ubice kao heroje (idole), pa je nekako i logicno da ubistvo ne shvataju kao nesto sto se nikako ne sme.

ma dovoljno je da se jednom pomene da je neko ko je izvrsio ubistvo, zapravo pozitivan karakter i klinci ce misliti da je ubistvo opravdano pod odredjenim okolnostima (a koje su to okolnosti ce vec sami da izmisle, eto kad ti neko kaze da stanes u red npr). a kod nas se uporno to forsira u medijima.
[ cicika @ 25.03.2005. 21:08 ] @
Umesto onih batina koje je Pandora predlagao, trebalo bi uvesti društveno-koristan rad.
Dakle, prebije nekog u školi == čisti dvorište nedelju dana, radi u nekoj društvenoj ustanovi i tako neke stvari. Bar bi klinci naučili da poštuju tudj rad ako ništa drugo.
[ drbogi @ 25.03.2005. 21:08 ] @
Nije problem zabraniti deci da izlaze posle ponoći, ali to je potpuno nepotrebna mera kada imaš uređenu državu. Primećujem da veliki broj mlađih korisnika foruma, potpuno nekritički prihvata nakaradne represivne inicijative, koje direktno ograničavaju s l o b o d u pojedinca ili grupe ljudi, misleći da su tako "građanski i demokratski" orijentisani.
PO mom skromnom mišljenju, uloga građanina treba da bude da se uvek bori za svoja prava, a sa druge strane država pokušava isto. Na taj način celokupno društvo se dovede u nekakvo stanje ravnoteže u kome se znaju pravila igre. E sada ako ti optuženom za ratni zločin poklanjaš auto, a decu zatvaraš u kuću, da se kao ne iskvare, onda si žešći licemer, a ako takvog podržavaš, onda nešto debelo ne kapiraš. Jednom kada pristaneš da te svaka budala zatvara u kuću kada mu se digne, vrlo lako ćeš pristati da te takav idiot sutra pošalje opet da se igraš rata po komšiluku, za njegov račun. Slična je situacija i u drugim oblastima društva... ali nemam utisak da to iko doživljava kao problem, nego se odmah stvori podela za i protiv, a ovi muljaju li muljaju.
[ Zikka @ 25.03.2005. 21:41 ] @
Ja podrzavam taj zakon. Sta ce maloletnici posle ponoci van kuce? Nije istina da to ne moze da uspe u Srbiji. Uz odgovarajucu kaznenu politiku kako za vlasnika lokala tako i za roditelja maloletnog deteta sve je moguce. Pa setimo se koliko je potrebno bilo da za zivi zakon u praksi za vezivanje pojasa. A u pitanju je samo 600 dinara.
[ cicika @ 25.03.2005. 21:44 ] @
To sa pojasevima je funkcionisalo prvih godinu dana. Više ni policija ne pita za pojas i ponovo je 80% vozača/suvozača po gradu odvezano. Obrati malo pažnju na to, videćeš da sam u pravu.

Citat:
Primećujem da veliki broj mlađih korisnika foruma, potpuno nekritički prihvata nakaradne represivne inicijative, koje direktno ograničavaju s l o b o d u pojedinca ili grupe ljudi, misleći da su tako "građanski i demokratski" orijentisani.


Je l' možeš malo preciznije da definišeš šta znači "mladji korisnici" pošto ovde konkretno pričamo o nekakvoj zabrani za maloletne.

Generalno, ja sam se zapitala, kad mi je dečko pre neko veče pomenuo mogućnost revidiranje radnog vremena kafića i igraonica (a baš smo pošli na CS :)), šta ćemo mi da radimo. Nešto smo stariji od maloletnika ;) ali smo studenti tj. ne radimo pa imamo neke blejačke navike i ne izlazimo baš po noćnim klubovima, više nam odgovaraju kafići (aka malo tiša mesta na kojima može da se normalno razgovara uz pivo ili slično) a izlasci su nam uglavnom vezani za period posle 22h (jasno je da se u ponoć ne pretvaramo u bundevu).
[ Pandora 58 @ 25.03.2005. 21:50 ] @
Vecina tinejdzera su skitnice koje lunjaju i bazaju ulicama da ubiju vreme umesto da spavaju u svojim krevetima vec u 22.casa. Ja bih na nivou Vlade doneo uredbu kojom bi svaki tinejdzer morao da ima pismenu dozvolu za izlazak u grad potpisanu od oba roditelja i u njoj naznaceno vreme dokle moze da ostane u gradu. Ako ga policija uhvati da se skita posle roka za povratak kuci prenocice u celiji zatvora na golom betonu,bez vecere!!!
Tinejdzerima bih zabranio odlazak na fudbalske utakmice.
Danasnji tinejdzeri su zamenili noc za dan i nocu se opijaju,drogiraju i orgijaju,dok danju spavaju. Tinejdzerima treba dozvoliti izlazak u grad do 23.casa vikendom,ali radnim danom oni nemaju sta da traze u gradu posle 21.cas. Izmedju 21.-22.casa treba da se okupaju i legnu da spavaju kako bi "napunili baterije"!.
Savetujem svim roditeljima da obavezno bude tinejdzere oko pola sedam ujutru bez obzira kad su se vratili kuci. Mladi ljudi moraju da nauce da zivot nije cvetna basta,vec da se treba mnogo pomuciti da bi se uspelo. Ako mladi ljudi nemaju radne navike i spavaju do 13.casova posle podne od njih nece nista postati. Deci treba 25.casova dnevno puniti glavu pricama kako je najvaznija stvar u zivotu to da li ce od njih nesto postati,ili ce ostati klosari.
Tinejdzere treba "zatrpati" obavezama. Treba ih upisati na kurseve stranih jezika,kompjutera,itd. Treba im ograniciti vreme provedeno za kompjuterom i gledanje TV. TV program je ionako kreiran za blago retardirane tako da decu ne treba zaglupljivati.
Da imam tinejdzere ja bih im "natovario" i latinski . Latinski je osnova ako vasa deca sutra upisu Pravni,ili Medicinski fakultet. Moja deca bi morala da uzimaju privatne casove latinskog ako ih ne bi imali u gimnaziji. Ja priznajem da sam elitista i zalazem se za elitisticko obrazovanje. Danasnji tinejdzeri su generalno nepismeni,a sokirao sam se kad mi se jedan momak poverio da ne cita Ducicevu poeziju. Pa sta ta deca uopste uce u skoli da mi je znati???

P.S. Mislim da bi antologija lirske poezije morala da bude obavezna lektira tinejdzera.

[ vindic8or @ 25.03.2005. 22:00 ] @
pandora posle ovakvih postova, mogu samo da kazem da mi je drago sto ti nikada neces biti roditelj, zbog tvoje opredeljenosti. jer bi ti bio najgori roditelj u zemlji, a tvoja deca bi te mrzela.

p.s. ducicevu poeziju sam citao samo u sklopu obavezne gimnazijske literature i mislio sam iskreno da je s*****. ne znam ko bi to citao u slobodno vreme ... postoji mnogo bolja literatura.
[ Pandora 58 @ 25.03.2005. 22:19 ] @
Deca mojih prijatelja me iskreno vole,da ne kazem obozavaju. Ali bio bih veoma strog prema svojoj deci i ne bih im tolerisao "frajerisanje". Upisao bi ih u privatnu gimnaziju ,na casove tenisa,jahanja,macevanja,itd. Ne bi mi sedeli kod kuce buljeci u TV. Ako bih imao decu tinejdzere televizor bi bacio u djubre,a njih bi "zatrpao" romanima nobelovca Hermana Hesea:"Demijan","Sidarta","Stepski vuk",itd.. Vodio bih decu u pozoriste,u operu,na balet,na koncerte klasicne muzike. Ne bi imali ni jedan sat slobodnog vremena jer bi im sve bilo organizovano i unapred isplanirano.

[ KOLE89 @ 25.03.2005. 22:19 ] @
Citat:
Pandora 58: Policajcima bih dao diskreciono pravo da mogu da pretresu ranac i dzepove bilo kog tinejdzera koji im se ucini sumnjiv.

U našoj školi će to uskoro da uvedu (zajedno sa školskom policijom - zamena za "čuvara").
[ drbogi @ 25.03.2005. 22:27 ] @
Citat:
Zikka: Ja podrzavam taj zakon. Sta ce maloletnici posle ponoci van kuce? Nije istina da to ne moze da uspe u Srbiji. Uz odgovarajucu kaznenu politiku kako za vlasnika lokala tako i za roditelja maloletnog deteta sve je moguce. Pa setimo se koliko je potrebno bilo da za zivi zakon u praksi za vezivanje pojasa. A u pitanju je samo 600 dinara.


Zikko jel su tebe plašili babarogom kao malog??? Kakva je razlika sa pravnog aspekta posle ponoći i posle 5h. Ja isto mislim da dete ne treba da bude na ulici samo po defaultu noću, ali sam debelo protiv toga da se zakonom to zabranjuje. Evo ti primer, ja mislim da su španske serije, Grandovi, itd. ... pogubni za stanje duha nacije, ali sam protiv zakona koji bi to zabranio. Zašto???? Zato što je to:
a) glupo
b)skupo

Jeftinije je uspostaviti normalne vrednosne kategorije u društvu, uostalom u kojoj zemlji za koju kažemo da je normalna, deca skitaju noću, a posle žive sa mamom, tatom. ženom i svojom decom do 50 godina???

Citat:
cicika:

Je l' možeš malo preciznije da definišeš šta znači "mladji korisnici" pošto ovde konkretno pričamo o nekakvoj zabrani za maloletne.



Pa eto, ti si po godinama za mene mlađi korisnik, i ja se zalažem da do zore pičiš Counter, ali ne zbog toga što je to poželjno duhovno iskustvo, nego smatram da bi uskraćivanje tebi prava da se igraš, sutra moglo da izrodi opasne presedane, po ostale.

Citat:
Vodio bih decu u pozoriste,u operu,na balet,na koncerte klasicne muzike. Ne bi imali ni jedan sat slobodnog vremena jer bi im sve bilo organizovano i unapred isplanirano.


Pa onda ni tebi ne treba zakon jer ti deca ionako ne bi bila na ulici zar ne?



[Ovu poruku je menjao drbogi dana 25.03.2005. u 23:37 GMT+1]
[ JogyII @ 25.03.2005. 22:34 ] @
pandora imas par dobrih ideja tu, ali jedna od njih je vrlo losa : nasilno teranje (usmeravanje) deteta na drustvene nauke, trenutno je opsteprihvaceno da detetu treba ponuditi sto vise opcija "da pronadje sebe" recimo malo fizika, pa malo biologija, pa malo razliciti sportovi, pa malo jezici, pa malo istorija, a dete samo da na osnovu toga izabere koje ga od tih oblasti vise zanimaju, i na njih kasnije pocne da trosi veci deo vremena, nas skolski sistem (koji je bas gradjen na principima koje predlazes) nasilno tera dete da trosi vreme i energiju na stvari koje nevoli, ili cak mrzi sto je vrlo lose za produktivnost, i psiholoski razvoj, vecina naprednijih obrazovnih sistema detetu u prvih par godina da od svega po malecno, pa kasnije dete na osnovu tog iskustva bira izborne predmete/oblasti obrazovanja na koje ce potrositi veci deo svoga vremena, a ostale oblasti se svode na simbolican obim (recimo neko moze u prvom srednje da odluci da potrosi veci deo svog vremena, i upozna se sa ducicem ili nekim drugim piscima, ali zato neko drugi ko bi zbog nezainteresovanosti ionako samo gubio vreme moze da izabere da veci deo vremena potrosi na kibernetiku ili antropologiju)

usput evo i ja ti se poveravam da ne citam ducicevu poeziju, mozes slobodno da se sokiras, ali cu se i ja sokirati ako mi ti kazes da ne pratis najnovija dostignuca u atomskoj fizici i genetici LOL

takodje vaspitanje negativnim podsticajem (kaznjavanjem) je zastarelo jos pre par decenija, osoba vaspitana na taj nacin je obicno nestabilnija, manje uravnotezenog razvoja, i nasilnija nego osobe vaspitane modernijim metodama.


[ Pandora 58 @ 25.03.2005. 22:36 ] @
Novinar Zoran Petrovic Pirocanac je dokumentovano pisao o periodu Slobine strahovlade kada se heroin delio besplatno gimnazijalcima i studentima da bi se otupela njihova kriticka ostrica prema rezimu. Bojim se da je danas Djavo dosao po svoje i da je "ispostavio" racun koji svojim zivotima placaju danasnji tinejdzeri. Droga nikada nije bila jeftinija,a posebno zabrinjava porast narkomanije medju mladim ljudima u unutrasnjosti,u Obrenovcu,ili u Kragujevcu na primer. Ja redovno citam "Blic" i svaki dan procitam u njemu kako su jedan,ili dvojica narkomana riknuli od "prljave" droge. Dileri mesaju drogu sa otrovom za pacove i onda je nude nevinim momcima i devojkama. Danasnji tinejdzeri pogresno misle da je cool ako probaju dzoint,ali to je samo uvod u drogiranje heroinom. Tinejdzeri nemaju novca za elitisticke droge,kao sto je kokain,i gutaju i bodu se "obogacenim" i "prljavim" drogama.
Mislim da ce skolski policajci ipak na neki nacin spreciti i obeshrabriti dilere da nevinu decu navuku na teske droge,kao heroin,na primer.
[ Pandora 58 @ 25.03.2005. 23:00 ] @
Tinejdzerima bih savetovao da posete www.vutra.org
Na tom sajtu NECETE naci informacije o tome kako da je nabavite!!!
Ruski naucnici su naucno dokazali da je vutra samo "zagrevanje",i da se posla toga prelazi na teske droge,heroin na primer.
[ drbogi @ 25.03.2005. 23:11 ] @
Pa daj Pandora ti kada jednom rodiš dete, ono nema šanse da postane narkos, pošto ćeš ga isprogramirati 100%.
[ caboom @ 25.03.2005. 23:13 ] @
zapravo, njegovo dete ce postati junkie iz cistog otpora... tamo negde kada proradi pubertet.
[ drbogi @ 25.03.2005. 23:28 ] @
A pritom će slušati Cecu i JK, strašno, užas. Daj bože da se učlani u SPS, možda se tako izvuče, pa pređe na opšteprihvaćenu brlju..
[ Pandora 58 @ 25.03.2005. 23:37 ] @
Podseticu vas da u Beogradu postoje luksuzne vile koje vrede od 3-5 miliona evra. Moji ozenjeni prijatelji zive u vilama od 900 kvm i stalno mi se zale na sinove koji spavaju preko dana,a nocu se skitaju i smucaju po gradu u drustvu sumnjivih tipova. Ja sam svima njima savetovao da te zgubidane obavezno bude svako jutro u 05.casova i da im daju "domace zadatke" koje moraju da obave u toku dana. Ja bi ih svako jutro sutnuo nogom u dupe,a onda bi morali da se istusiraju,pa na trcanje. Posle toga sledi dorucak pa casovi latinskog,engleskog,francuskog i italijanskog jezika. Ako bi se bunili dobili bi batine! Nema labavo! Ako imas sve uslove za zivot i rad onda moras da das maksimum!
Moj moto je:"Racuna se samo prvo mesto!" i uvek bi se trudio da od tinejdzera izvucem maksimum.

P.S. S tim u vezi moram da odam priznanje Jevrejima koji svojoj deci daju milion obaveza u toku dana i koji zahtevaju od njih da nauce 2-3 svetska jezika,da sviraju neki instrument,itd.. Ja nisam Jevrej,ali mislim da treba primeniti njihov nacin odgoja dece i na srpsku omladinu.
[ Pandora 58 @ 25.03.2005. 23:43 ] @
Slusao sam JK u emisiji "Sav taj Pink" i NISAM razumeo ni jednu jedinu rec?! Ona ne ume da peva! JK prvo mora da nauci srpski jezik pa tek onda moze da se bavi pevanjem.
[ mkdsl @ 25.03.2005. 23:53 ] @
Kuku Pandora, shta sve napricha... Ti bolje da se bavish programiranjem... Ne mozhesh decu lishiti slobode i programirati njih po svom nahodjenju... Tu postoje mnogo sofisticiranije metode od "moje dete mora to i to...".

Greshka danashnje omladine je prvenstveno greshka roditelja, i to je svima jasno. Ono shto meni nije jasno jeste: devojchica od 15 godina se sprema da izadje u grad... Mama i tata na to gledaju kao "sve njene drugarice izlaze, shto ne bi i ona...". Ista ta devojchica na 5 stepeni temperature izlazi u mini suknji, otkrivenog stomaka... I opet ista pricha roditelja... Mala sad hoce mobilni, hoce pare za krpice... I josh jednom ista pricha roditelja... Reshenje ovog problema nije u primenama zakonskih normi, vec moralnih. Posledice ratova na ovim prostorima ce tek ostaviti ozhiljke... Ovo je tek pochetak - ukoliko samo drushtvo ne preduzme neophodne korake ka iskorenjavanju drushtvenih devijacija.

Shto se tiche jevreja, ne bih da komentarishem nishta (da ne bi posle ispala neka teorija svetske zavere). Svaki narod/nacija/rasa ima svoje karakteristike, bile one dobre ili loshe.
[ cicika @ 26.03.2005. 00:37 ] @
Citat:
Pandora58:
Dileri mesaju drogu sa otrovom za pacove i onda je nude nevinim momcima i devojkama.


Nevinim?! Daj bre, molim te. Ti su se nagledali svega i svačega u ovoj zemlji! Daleko su i od nevinog i od naivnog u 90% slučajeva.

Citat:
mkdsl:
devojchica od 15 godina se sprema da izadje u grad... Mama i tata na to gledaju kao "sve njene drugarice izlaze, shto ne bi i ona...". Ista ta devojchica na 5 stepeni temperature izlazi u mini suknji, otkrivenog stomaka... I opet ista pricha roditelja... Mala sad hoce mobilni, hoce pare za krpice... I josh jednom ista pricha roditelja... Reshenje ovog problema nije u primenama zakonskih normi, vec moralnih.


Elem, ovo je poenta problema. Je l' neko primetio koliko mladjih maloletnika izlazi u 23:30? Zašto? Pojma nemam, osim što je to propust roditelja. Moja generacija se u 7-8 osnovne uglavnom vraćala kući do 22-23h, izuzetno, ako je nečiji rodjendan u pitanju, kućna žurkica, ostajalo se do 01h, a i to je uvek bivalo u krugu od kilometar oko kuće. Tek u srednjoj školi, kao stariji maloletnici, smo zaglavljivali duže.

Medjutim, to nije stvar koja se rešava zakonom, niti je to moguće tako uraditi. To je ekvivalentno policijskom času definisanom starosnom dobi pojedinca i to se rešava domaćim vaspitanjem.

Citat:
drbogi:
smatram da bi uskraćivanje tebi prava da se igraš, sutra moglo da izrodi opasne presedane, po ostale.


Za mene ne moraš da brineš ali je vrlo tačno to što si rekao kad se primeni na širu populaciju.

[ vuki1 @ 26.03.2005. 00:49 ] @
Citat:
za klince koji su ubili onog nesrecnog srednjoskolca, too bad - trebalo bi da osete posledice svojeg cina iz prostog razloga zato sto su presli granicu do koje je moguce razumeti i opravdati neciju frustraciju.

To je vise bio nesrecni slucaj.
Citat:
Umesto onih batina koje je Pandora predlagao, trebalo bi uvesti društveno-koristan rad.
Dakle, prebije nekog u školi == čisti dvorište nedelju dana, radi u nekoj društvenoj ustanovi i tako neke stvari. Bar bi klinci naučili da poštuju tudj rad ako ništa drugo.

Za ovo se slazem.
Citat:
Deca mojih prijatelja me iskreno vole,da ne kazem obozavaju. Ali bio bih veoma strog prema svojoj deci i ne bih im tolerisao "frajerisanje". Upisao bi ih u privatnu gimnaziju ,na casove tenisa,jahanja,macevanja,itd. Ne bi mi sedeli kod kuce buljeci u TV. Ako bih imao decu tinejdzere televizor bi bacio u djubre,a njih bi "zatrpao" romanima nobelovca Hermana Hesea:"Demijan","Sidarta","Stepski vuk",itd.. Vodio bih decu u pozoriste,u operu,na balet,na koncerte klasicne muzike. Ne bi imali ni jedan sat slobodnog vremena jer bi im sve bilo organizovano i unapred isplanirano.

Znaci ti bi tvoju decu za rucicu i sta posle deset godina ona za tebe budu lepa, pametna , mozda uspesna ali sta gde ce im biti drustveni zivot (drugovi, drugarice i devojke). Pobegao izmedju casova!!!!
Citat:
zapravo, njegovo dete ce postati junkie iz cistog otpora... tamo negde kada proradi pubertet.

Negde oko 24 godine.
[ vindic8or @ 26.03.2005. 01:10 ] @
zanimljivo sto pandora i dalje insistira na vojnoj disciplini pri vaspitavanju dece.

razmisli koliko bi bilo efektivno da su tebe matori "batinali" i kaznjavali i terali te da ne budes gay. koliko bi uspeli u tome?

samo bi ih mrzeo...
[ Floyd @ 26.03.2005. 01:29 ] @
Citat:
Deca mojih prijatelja me iskreno vole,da ne kazem obozavaju. Ali bio bih veoma strog prema svojoj deci i ne bih im tolerisao "frajerisanje". Upisao bi ih u privatnu gimnaziju ,na casove tenisa,jahanja,macevanja,itd. Ne bi mi sedeli kod kuce buljeci u TV. Ako bih imao decu tinejdzere televizor bi bacio u djubre,a njih bi "zatrpao" romanima nobelovca Hermana Hesea:"Demijan","Sidarta","Stepski vuk",itd.. Vodio bih decu u pozoriste,u operu,na balet,na koncerte klasicne muzike. Ne bi imali ni jedan sat slobodnog vremena jer bi im sve bilo organizovano i unapred isplanirano.


Kako bi smarala ta tvoja deca...
[ Silenoz @ 26.03.2005. 01:41 ] @
@ Pandora 58

Da li si ti cuo za staru izreku koja glasi : "bolje grob nego rob" ??
[ caboom @ 26.03.2005. 01:43 ] @
ovo vec previse lici na vockov blog (http://vocko.blog.hr)... zastrasujuce.
[ Fuzz @ 26.03.2005. 02:15 ] @
@ pandor

Citat:
Vecina tinejdzera su skitnice koje lunjaju i bazaju ulicama da ubiju vreme umesto da spavaju u svojim krevetima vec u 22.casa.


Citat:
Upisao bi ih u privatnu gimnaziju ,na casove tenisa,jahanja,macevanja,itd.


Citat:
Ruski naucnici su naucno dokazali da je vutra samo "zagrevanje",i da se posla toga prelazi na teske droge,heroin na primer.


Citat:
Novinar Zoran Petrovic Pirocanac je dokumentovano pisao o periodu Slobine strahovlade kada se heroin delio besplatno gimnazijalcima i studentima da bi se otupela njihova kriticka ostrica prema rezimu.


Realnost u kojoj ti obitavas, mora da je jedno stravicno mesto.
Sreca, pa nemas dece (?)....
[ BluesRocker @ 26.03.2005. 11:49 ] @
Mislim da bi trebalo napraviti razliku izmedju maloletnih i maloumnih osoba. Maloletni imaju ista prava na slobodu kretanja kao i punoletna, koja im je zagarantovana Ustavom Republike Srbije, ma kakav on bio, i ma ga pisao i Ratko Markovic za jedno poslepodne. Mislim da takav zakon ne bi bio protivustavan jedino U N.R. Kini.

Inace, ako bi se zabranilo maloletnima da izlaze posle ponoci, onda nikad ne bi smeli da izlaze jer je uvek posle ponoci.

Ako bi se definisalo izmedju ponoci i 5 ujutro, sta bi bilo recimo za Novu Godinu? Klipani od 17 godina bi cekali da dodju mama i tata da ih odvedu kuci sa zurke da ih ne bi murija capila.

Ne krijem da volim nocni zivot, ali me ovaj zakon ne bi doticao, a i ne idem odavno na mesta gde maloletni izlaze. Samo se protivim jer je to opasno krsenje ljudskih prava (he he, sada smo svi strucnjaci za ovu oblast) i ko zna kakve bi nam jos restriktivne zakone mogli uvoditi kad vide da se niko ne buni. Mada, Srbija je cudna zemlja, ovde ljudi ravnodusno prihvataju svako djubre od zakona i nista se ne bune, a posle ga isto tako ravnodusno krse i bas ih briga. :)

Offtopic, ali posto se za ovo svi hvataju kad treba da nesto ilustruju: Ne treba da se kaznjava za nevezivanje pojasa, treba to raditi zbog sopstvene sigurnosti. Svako treba da se ponasa odgovorno za svoje postupke, svoj zivot u krajnjem slucaju, a ne da ga pandur ne bi odrao.
[ vindic8or @ 26.03.2005. 12:00 ] @
ma bluesrocker,
ovaj zakon ima smisla samo za roditelje, koji ce onda biti sigurni da im "noc ne proguate nezasticenu cheljad" - zato se i donosi. za same klince je kontraproduktivan. to je sve.

matorima je dobar za piece of mind, tj njihovu licnu bezbriznost.
klincima je los, jer im zabranjuje da se druze kako su navikli, izoluje ih gajbi uvece, i dodaje im ogromnu frustraciju u vidu otvorene zabrane.
[ Ivan Dimkovic @ 26.03.2005. 17:24 ] @
Koliko se secam - zakon bi trebao da zabrani kaficima primanje i sluzenje ljudi mladjih od 18 godina posle odredjenog vremena (23:00 recimo)

To je sve sto se moze uraditi - prica o zabrani izlaska je nonsens, jer kao sto neko rece krsi osnovna ustavna nacela slobode kretanja, i cak i ovakva drzava ne bi mogla tako nesto da usvoji bez teskih posledica.
[ gane1 @ 26.03.2005. 19:17 ] @
Ja nikako nisasm siguran da treba dati neograniceno pravo odlucivanja onima koji nisu u stanju ni sami sebe da materijalno zbrinu!
I da,drzava mora da uradi nesto pa makar to bilo /prividno/i nenormalno ,jer kakvo je vreme pitanje je sta je normalno!Ne verujem da se nesto bitno menja osim navika,jer ako se sad izlazi u 21-22,sa zabranom ce se izlaziti u 18-19h i to je to!Nasi mladi imaju puna usta za prava a "hrabro" cute kad im se pomenu obaveze!No i to prestaje da me cudi kad imamo mladice kojima je prvo zaposlenje-ministar/samo kao primer/!
Ponasaju se kao da samo u nedostatku pameti covek radi,a cuo sam recimo i da je rad poslednje sredstvo za zivot!Pitam se o kom IQ mi pricamo?Roditelji smaraju i dave -ali moraju da obezbede lovu a mi znamo kako cemo!Ja sam da oni prvo obezbede cime ce-a dok to ne budu u stanju "laganica",polako,zivot nece pobeci!Svi mi sledimo neku disciplinu,kroz skolovanje,pa na radnom mestu,neka hijerarhija i neki red se postuju!Pa nek se uce od malena da ne moze bas sve sto hoces u zivotu,nikad nije moglo i nikd nece moci!
[ MyWay @ 26.03.2005. 21:35 ] @
Citat:
cicika: Generalno, ja sam se zapitala, kad mi je dečko pre neko veče pomenuo mogućnost revidiranje radnog vremena kafića i igraonica (a baš smo pošli na CS :)), šta ćemo mi da radimo.

Hehehe deco pa moram li da vam crtam ;)

@gane1: Generalno si na pravom putu samo smanji malo tonalitet :)
[ Ivan Dimkovic @ 27.03.2005. 05:26 ] @
Citat:
gane1
Ja nikako nisasm siguran da treba dati neograniceno pravo odlucivanja onima koji nisu u stanju ni sami sebe da materijalno zbrinu!


Oni (maloletni gradjani) to pravo, naravno, nemaju - i ne secam se da je neko uopste pokretao inicijativu za tako nesto pa mi nije jasno zasto si ubacio ovaj komentar.

Poenta je da ne postoji ustavni (pre svega) nacin da se nekoj grupi gradjana (bili oni i maloletnici) zakonski ogranici generalna sloboda kretanja samo zato sto su - maloletni.

Zato se i ide na to da se "samo" zabrani sluzenje maloletnih ljudi u kaficima posle odredjenog vremena, mada je i to po meni cudan zakon (u najmanju ruku) - daleko je efikasnije zabraniti bilo kakvu prodaju alkohola i duvana mladjim maloletnicima (<16) u bilo koje vreme - pa ako neko hoce da sedi u kaficu u 00:00 uz pijuckanje soka i bez duvana...

No dobro - ajd da vidimo i ovaj "zakon", ja tipujem da od njega nece biti nista - jer po starom dobrom obicaju menja uzrok i posledicu i neke daleko prece stvari maskira grubom talibanizacijom, koja je tako tipicna za srpsko drustvo kao ideal "univerzalnog resenja" - "sake o sto" i slicnih arhetipa srednjovekovne drzave.

U stvarnosti - taj zakon nece biti primenjivan (kao sto se ne primenjuju daleko "laksi" zakoni), a neki daleko preci zakoni (pomenuta zabrana prodaje duvana i alkohola deci, postrozavanje kazni za maloletno nasilje) ce biti zamaskirani ovim tzv. "resenjem" i svi ce biti srecni.

Dok nekog opet ne izbodu u sred bela dana... van kafica.

[ neetzach @ 27.03.2005. 10:14 ] @
Mah, mi vec imamo zakon o zabrani prodaje alkohola maloletnicima, ali nesto ne vidim da se sprodovi. Ovaj zakon ce verovatno, kao i svi drugi, biti selektivno primenjivan tamo gde nekome odgovara zarad licnih interesa.
[ Bojan Zivanovic @ 27.03.2005. 12:14 ] @
Samo vas slušam...
Pandora i kompanija koja se zalaže za ovaj glupi zakon:
Se vi sećate vas kada ste imali 15 godina? Po vašem, maloletnici se svrstavaju na
1) male kriminalce
2) narkomane
3) debile
4) I jedno i drugo i treće
A blood kaže da se klinke satiru od...
Ajde, da se oslobodimo stereotipa, pa da nastavimo, OK?
Prvo, kaži mi Pandora kako se zoveš i gde živiš, da dođem sa ekipom da te kastriram, i učinim ovom svetu veliku uslugu. Imam vršnjake (a i vršnjakinje) sa rodditeljima koji su polovina Pandore što se TERORIZMA tiče, ali i to je bilo dovoljno da roditelje zamrze, i da ih smatraju najgorim neprijateljima. Moja dobra drugarica, đak generacije prošle godine, znači dobro dete kaže za svoju majku da ima srce od leda, da je kučka... Moja komšinica se u inat roditeljima udala sa 18...
Pa razmislite malo pre nego što krenete za bičem.
A ti Pandora, znaš kakva bi ti bila deca? To tvoje bi uspevalo do njihovog puberteta (a da li bi nastupio u 13-oj ili 26-oj ne znam), bili bi to dobri mali dronovi bez drugova i ličnosti. A posle mogli bi te zamrzeli i iz inata radili ono što njihovim vršnjacima ne bi padalo napamet. Ili bi ostali dronovi, bez mogućnosti da se uklope u društvo i žive normalno. Dete mora i samo malo da živi, da uči na svojim greškama, a ne da se gaji kao neka biljka i/ili drži u kavezu. Sorry, Pandorin bullshit me je toliko iziritirao da sam morao da odreagujem.
A što se zakona tiče, jes da neće ništa pomoći, ali će barem pogoršati stvari. Kao što su i članovi pre mene rekli, svi oni incidenti su se dešavali u sred bela dana, i kod mene (Pančevo) je tako. Tuče i ostalo se obično dešavaju danju. A kakva će deca biti zavisi od roditelja. Važno je naći neku sredinu izmedju popuštanja i terorisanja. A problem će biti problem, tu zabrane od strane škole i države neće pomoći.
Pandora spominje dozvoljavanje nastavnicima da udaraju decu. Znate li šta bi se desilo da nastavnica od metar ipo priđe Problemu i udari ga, npr. po glavi? Pa ovaj bi joj ili odmah uzvratio tri puta jače, ili bi je sačekao u nekom mraku i.... Sve u svemu, zakon nije rešenje problema. A delikvent (ima ih kod mene u okolini) neće izaći u fancy kafić, ostaće sa ortacima iza zgrade da puši/duva lepak (ili čak - helijum :))))). Moj rant je gotov, kada budem smislio još, javiću se :)
Bojan
P.S. Da, ja imam 15 god.
P.P.S. Pročitajte ovo http://www.upravusi.org/mag/info/20050324-stopmladima.php
[ danilo.s @ 27.03.2005. 12:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
To je sve sto se moze uraditi - prica o zabrani izlaska je nonsens, jer kao sto neko rece krsi osnovna ustavna nacela slobode kretanja, i cak i ovakva drzava ne bi mogla tako nesto da usvoji bez teskih posledica.


A Curfew for NYC Teens?

Parents have always used curfews as a way of keeping their children safe while teaching them responsibility. Now some members of the New York City Council are considering a city-wide curfew for teenagers. The curfew would keep anyone under the age of 18 off the streets and out of public places late at night.

Curfews are seen by some as a way of keeping teens safe and reducing crime. Others say that curfews are unfair and may even be unconstitutional.




[ neetzach @ 27.03.2005. 13:30 ] @
Citat:
danilo.s: A Curfew for NYC Teens?

Parents have always used curfews as a way of keeping their children safe while teaching them responsibility. Now some members of the New York City Council are considering a city-wide curfew for teenagers. The curfew would keep anyone under the age of 18 off the streets and out of public places late at night.

Curfews are seen by some as a way of keeping teens safe and reducing crime. Others say that curfews are unfair and may even be unconstitutional.



Da, to ce narocito da smanji kriminal, pogotovo u onim delovima NYC-a gde policija ne zalazi :) Kod nas policija sparta unaokolo i smara svakog koga stigne osim kriminalaca. Kad se nesto desava, njih ni od korova... Nije problem sto su deca na ulici nego sto decu nema ko da zastiti.
[ Ivan Dimkovic @ 27.03.2005. 17:23 ] @
Citat:

Now some members of the New York City Council are considering a city-wide curfew for teenagers.


Siguran sam da ce taj zakon proci NY skupstinu, a onda i sudove za proveru ustavnosti ;-) Sa svim svojim manama, USA ipak nije banana drzava.
[ Slobodan Milivojevic @ 27.03.2005. 17:45 ] @
Ja sam prošle godine napunio 18 god, i baš mogu da kažem šta mislim.

Pendora, sva sreća što ti nećeš biti roditelj. Takve mere torture nad tvojom potencijalnom decom, bile bi pogubne po njih, pa i po tebe samog, kao dela porodice koja bi unapred bila osuđena na propast.

Ja sam u doba 6 i 7 razreda osnovne škole uglavnom sedeo kući, i nisam nešto preterano izlazio, jer sam gledao moje vršnjake, koji su već tada počeli da se mangupiraju i druže sa najvećim propalicama, čiji životi na sve liče sem na život.

Sebe u tom, takvom društvu nisam nalazio, nije mi bio cilj da postanem takav, što samo pokazuje, da nisu baš svi maloletnici bez mozga, i da ne umeju da razmišljaju sa 14-15 godina.

Dalje, vreme je prolazilo, prvi put sam se ozbiljno zaljubio, odprilike kraj 8.og razreda... Već sam počeo da izlazim, al to je idalje bilo prilično retko, više smo se sakupljali jedni kod drugih, manje po gradu...

Dolazi srednja škola, već počinjemo da ono, baš često izlazimo, kad gubimo čas, idemno na kaficu, petak, subota u gradu...

Onda sam nešto mnogo počeo da se smaram, i smanjio sam izlaske, znači redovno mi se dešavalo da ostanem kući i visim na netu, malo čat, malo surf...

To je potrajalo nekih godinu dana, nešto jače, i onda sam našao društvo sa kojim mi je uvek lepo, ljude koji ne misle da su oni glavna banda u ovom gradu, koji umeju da se provedu.

Odemo na piwo, sednemo, pričamo šta se kome dešavalo, standard. Kupimo neku gajbu piwa, sednemo napolju, zajebavamo se...


Ne vidim ništa loše u tome. U subotu se probudim oko 10h ujutro, i mogu ceo dan nešto da radim, isto i nedelja.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sad mi smeta to što će murija da juri uglavnom takve koji ne prave probleme, a one čiji su ćalci "faktori", niko neće ni da pipne, jer će taj mali klinac ladno da izvadi oružje, i šta onda?

Neznam odakle nekom ideja da se takva debilna odluka na nivou države donese?! Bilo je i inicijativa u mom gradu pre godinu i nešto za to isto, i jedva sam ćaleta (koji je odbornik u SO) ubedio da glasa protiv.

Ova odluka će da prouzrokuje samo probleme, jer će se javiti revolt kod mladih, koji su ionako dosta oštećeni, kojima fali još samo malo, pa da puknu.

I na kraju, ovom odlukom i država i roditelji, i društvo u celini pokazuje ništa drugo no veliki kukavičluk, i nemoć, i to je njima samo izgovor da su kao "nešto" učinili, kako bi smirili svoju savest, jer su nas mlade prvo doveli u stanje u kom smo, pa sad udri pendrekom.

Lako je njima da se igraju sa našim životima, pa sad da se vade, i svaljuju krivicu na nas, i da mlade smatraju debilima i građanima drugog reda, koji nemaju ni gram mozga.
[ gane1 @ 28.03.2005. 20:56 ] @
Lepo.lepo!Od mladjih clanova foruma stizu poruke tipa MAD MAX!Mozda bi neko i udario nastavnicu-profesorku i da ostavimo zacas na stranu koliko to govori o njemu i slicnima kao HUMANOIDIMA i bicima vrednim trosenja ovog vremena ovde!Zalazem se za ZAKON-koji ce da ga iskljuci iz skole,pa neka ga neka budakom zaradjuje za zivot kad je idiot!Sto se mene licno tice mozete i sa petnaest da se udajete-siguran sa da nikome to nece da smeta!A ta moralisticka s***a koja dolaze odande gde se u porodicu svi kunu a ustvari porodicu odavno nemaju , sprovodi na nekom drugom mestu a ne ovde!Tamo bi za udaranje profesorke "ladno" poljubio zatvor i sve sto on nosi!Ne zivi se tamo onako kako se to "vidi" u filmovima,niti je njihov zakon i policija uopste mekan!Mozda treba pomeriti godine za krivicnu odgovornost nadole,pa izvolite!Sa petnaest zaradjujte,placajte stan,budite odgovorni pred zakonom za sve sto ucinite!A dok to ne budete u stanju-moracete da se povinujete odluci vecine!
[ Wizzy Noise @ 28.03.2005. 21:08 ] @
Mislim da je to glupost kao i sve u ovoj zemlji. Nista ne moze da se promeni preko noci pa ni ovo. I to pitanje se pokrenulo odkad je poginuo onaj decko u Beogradu,a to je glupost. Nemojte pogresno da me shvatite, decka mi je iskreno zao ali hocu da skrenem paznju na to da se tako nesto desava svaki prokleti dan,mozda ne sa takvim posledicama ali skoro svaki dan neko u skolama dobije batine a cesto i proseta do urgentnog.Taj zakon je trebalo da se donese mnoooogo ranije, sada je kasno...
[ tdjokic @ 28.03.2005. 21:20 ] @
A osim cinjenice da se vecina incidenata i tragedija dogodila u rano jutro (bacili druga sa Brankovog mosta), u vreme nastave (poginuli decak iz skole), ne bas kasno uvece (izbodeni navijaci u "bratskoj" tuci), u po bela dana u Kn.Mihajlovoj, na televiziji pre sat-dva su iznete jos neke cinjenice, tako da te teorije da su "za sve krivi oni sto idu kasno kuci" ne piju vodu. Navodno je onaj decak, povredjen u Kn.Mihajlovoj i sam ranije ucestvovao u tucama i nije se uopste radilo o otimanju mobilnog telefona (molim, proverite, mozda sam pogresno cuo, ali ipak). To je birokratsko izivljavanje ljudi koji su iznenada dobili vlas' pa sada ne znaju sta ce sa njom, a onda glume da brinu o narodu.
[ srki @ 29.03.2005. 01:57 ] @
Vecu glupost od predloga zakona nisam cuo.

Vi koji se zalazete za zakon, da li mozete da navedete KONKRETNE razloge zasto se zalazete za to? Molim Vas da ostavite razloge pod rednim brojevima pa da posebno raspravljamo o svakom razlogu.
[ Pandora 58 @ 29.03.2005. 13:42 ] @
Tinejdzere mozete "oblikovati" do njihove 20.godine i zasto onda od njih ne napraviti uspesne mlade ljude? Ja sam isao u jednu elitnu gimnaziju u Njegosevoj ulici u Beogradu. Neki moji vrsnjaci su ucili grcki,latinski,engleski i francuski jezik i danas oni rade na rukovodecim polozajima u stranim kompanijama. Istini za volju bili su zatrpani obavezama,ali znao se neki red. Mogli smo da ostanemo na zurci do 01.cas posle ponoci vikendom,a zurke su bile organizovane u privatnim stanovima. Svi moji vrsnjaci danas imaju 2-3 dece,uspesni su u poslu kojim se bave,a jedan je dogurao i do sefa Kabineta jednog naseg Predsednika.
Profesori su bili veoma strogi i zahtevali su od nas maksimum tako da sam im danas iskreno zahvalan na tome. Najvise nas je "maltretirala" razredna koja nam je predavala istoriju umetnosti. Ali kada sam posetio "Nacionalnu galeriju" u Londonu iz koje nisam izlazio dva dana,i Sikstinsku kapelu u Vatikanu,imao sam vec solidnu osnovu i mogao sam samostalno da uzivam u umetnickim delima,bez asistencije vodica.
Momci iz unutrasnjosti su zaista sjajni mladi ljudi. Ambiciozni,talentovani itd. Upoznao sam mnogo "provincijalaca",ali oni su prerasli malogradjanske sredine iz kojih dolaze,i vecina njih je ispred svog vremena. Takvim momcima treba pomoci da napreduju i usavrsavaju se na profesionalnom planu.

Meni jedino smetaju razmazeni beogradski frajeri koji su okruzeni luksuzom i kojima se sve servira na srebrnom posluzavniku. Njihovi roditelji mi stalno kukaju i zale se kako im zivot prolazi uzalud. Za takve klipane je neophodna "dresura" i vojnicka disciplina. Ja njihovim roditeljima dam "smernice" kako da te klipane dovedu u red. Nekim tinejdzerima zaista treba "cvrsta ruka" da ih nauci pameti,redu i disciplini!
[ Pandora 58 @ 29.03.2005. 14:33 ] @
Zivot NIJE cvetna basta!!! Tu poruku ja stalno "nabijam" na nos mojim mladim prijateljima. Tinejdzeri ne citaju citulje u "Politici" inace bi primetili da se nesto cudno desava. U moje vreme muskarci su mogli da dozive prosecan vek od 75.godina,a zene od 86.godina. Ali danas to vise nije slucaj! Pogledajte citulje i uvericete se da sve vise ljudi umire izmedju 48.-52.godine zivota. I to iznenada, samo se sruse ko pokoseni,daleko bilo!
U SCG je zabelezen veliki porast obolelih od raka.
Znaci tinejdzeri moraju da prestanu da haluciniraju i moraju na vreme da shvate da njihovi roditelji mozda nece biti u mogucnosti da im materijalno pomazu do njihove 50.godine!!! (A ako vam roditelji "zveknu" svi ce vam zatvoriti vrata!!!).

Znaci morate brzo da radite,da ucite i da se osposobite za samostalan i nezavisan zivot. To vreme koje imate za skolovanje morate maksimalno da iskoristite i ne smete da izgubite ni jednu godinu. Kada diplomirate i postanete,na primer,uspesan advokat,cice ce cekati u redu da ih izvedete na veceru.

Tinejdzeri moraju takodje da postignu veci uspeh nego njihovi roditelji. Ako niste uspesniji od svojih roditelja onda zivite uzaludan zivot. Savetujem svim tinejdzerima da ponavljaju sledecu mantru:"Moram da budem uspesniji od roditelja! Moram da se osamostalim i da budem nezavisan! Moram da "napravim" pare i da materijalno pomognem roditeljima pod stare dane!" I "podvucite":"RACUNA SE SAMO PRVO MESTO!!!"




P.S. Svi tinejdzeri bi na pisacim stolovima trebalo da imaju uokvirene slike svojih roditelja,i da se bar jednom dnevno zapitaju:"Da li cu ja postici veci uspeh nego moji roditelji?" To je ono sto treba da vas motivise da prestignete vase roditelje!

P.P.S. NIKADA NEMOJTE roditelje oslovljavati sa kevo i cale,vec iskljucivo sa tata,otac,ili mama! (Znate ja ozbiljno verujem u onu Bog,pa otac!). Nekada su deca roditelje ljubili u ruku.





[ tdjokic @ 29.03.2005. 15:06 ] @
Citat:
Pandora 58: Savetujem svim tinejdzerima da ponavljaju sledecu mantru:"Moram da budem uspesniji od roditelja!

E, dobro si ovo reko! Jedan moj mladi poznanik je vec postigao vise od svog tate: moze da popije vise rakije od njega! Ustvari, sada vise ne moze "vise od tate" jer je tata naprasno prestao da pije rakiju - umro od ciroze jetre! Ti Pandora 58 MNOGO LUPAS (DA SE RAZUMEMO - OVO JE NAMERNA i SVESNA UVREDA)! A ljudi ovde znaju da ja vrlo retko upotrebljavam teske reci. Govoris kao da svi u startu imaju bar minimum uslova i da sve zavisi licno od njih, a to nije tacno. Ako neko vecera batine, a doruckuje tucu izmedju pijane majke i oca, nesto mnogo sumnjam da ce mu u skoli tog dana dobro ici latinski, grcki, istorija umetnosti i slicno. Moja porodica je vrlo ozbiljna i stabilna (ujak = doktor nauka, brat = doktor nauka, ja = "samo" mas.inz.) ali smo bili prilicno siromasni i bili su vrlo tvrdi periodi. Ko ne dodirne dno, bolje da drugome ne soli pamet.

Drzava treba da brine o ljudima, ne da im namece gluposti. Gore spomenuti covek, koji je umro od ciroze jetre, je radio u jednoj javnoj komunalnoj sluzbi, uvek spreman da se odazove na poziv sluzbe, sto ga je postepeno i dovelo do alkoholizma (nisu svi jednako cvrsti). Kada je porodica trazila od drzave da ga leci, drzava je trazila da se lecenje plati. Pa tako redom, a ti pricas bajke. A ministar te cuo, pa bajke pretocio u predlog zakona! Mogli bismo doneti i zakon da ljudi moraju biti tolike-i-tolike visine, tezine, boje kose, ociju, obima grudnog kosa, .... , a sve sto odstupa od standarda - u djubre. Zamisli koliko bi to bilo fino za industriju odece, obuce i sve ostalo! Milina jedna.

Govoris da klipane treba dovesti u red. Ko ce da ih dovede u red - onaj isti koji je od njih i napravio klipane? Niko se ne radja kao klipan, to postane, ili ne, kasnije, kad ga tate i mame i tetke i tece i komsije i ucitelji i profesori i politicari i televizija i svi ostali uzmu u ruke. "Ko nije sluzio vojsku, nije musko" - onda u drzavama gde je vojska profesionalna nema muskaraca?
[ mkdsl @ 29.03.2005. 15:08 ] @
Ja ne znam na kojoj planeti ti zhivish! Poshto konstantno potencirash kako si TI ishao u elitnu gimnaziju, kako si TI posetio Sikstinsku kapelu, kako si TI ... Chekaj bre, primecujesh li ti okruzhenje u kome zhivish? Primecujesh li da ljudi nemaju leba da jedu, a ne da shalju decu u elitne shkole? To shto se ti druzhish sa socijalnom elitom - ne znachi da mogu svi da se druzhe sa takvima!

Zabranom kretanja krshish osnovne ljudske postulate - pravo na zhivot. I kakve veze imaju oboleli od raka (i josh krsh gluposti koje si naveo) sa dotichnom temom?

Tebi su ochigledno roditelji pruzhili sve u zhivotu, ti si to iskoristio na nachin na koji ti smatrash da je najbolji. To ne znachi da mi treba da se slozhimo sa tobom, jednostavno ljudi treba da imaju izbor.

I josh neshto, kazhesh da si u mladosti mogao da visish po privatnim zhurkama vikendom do 1 ujutru. Znash li ti da se najveci broj prijava policiji upravo deshava zbog privatnih zhurki koje smetaju komshijama? Ili ste sedeli u miru i shaputali? I znash li su takve privatne zhurke pretrpane ljudima koji na istim konzumiraju neku vrstu opijata? Ajde mi sad reci da nikad nisi probao nikakav narkotik - pa cu da se nasmejem do bola.

I na kraju, zamisli sebe da zhivish u nekom manjem mestu u unutrashnjoj Srbiji, imash platu od 150€ mesechno, imash dvoje dece koji su u pubertetu - i koje treba da prehranish? Nikakva elitna shkola ti tu nece pomoci. A zabranom toj deci necesh pomoci, vec cesh ih gledati u svom sopstvenom stanu, u dugovima do gushe, i pitacesh se gde si to pogreshio. A i ta ista deca ce te gledati... I nece biti ponosni na svog roditelja.

Takvih porodica ima koliko hocesh.


Pozdrav.
[ BytEfLUSh @ 29.03.2005. 15:40 ] @
Opet ponavljam ono što su drugi rekli - na svu sreću, Pandora nema dece. :)
Niti će ih ikad imati ako ostane u "divnoj Srbiji", umesto da ode na "divlji Zapad"...
Severozapad, zapravo...
[ Pandora 58 @ 29.03.2005. 16:45 ] @
Razmisljao sam jedno vreme da se pridruzim ostatku moje porodice koja zivi u U.S.A.,ali mi je jedan diplomata savetovao da ostanem u Srbiji. On smatra da ce U.S.A. 2130.godine postati najgora zemlja za zivot na planeti jer ce pola Amerikanaca sluziti zatvorske kazne,a druga polovina ce raditi po zatvorima. On takodje predvidja da ce Teksasani oruzjem izboriti nezavisnost tako da Amerika uopste nije pogodna za kvalitetan zivot. On mi je savetovao da odem u Canadu,u Montreal,Toronto,ili Vankuver koji imaju najvisi standard zivota na celom svetu. Najbolje se zivi u Svedskoj i Vankuveru.
Danasnjim tinejdzerima bih savetovao da izaberu Canadu ili Svedsku posto diplomiraju. Hvale mi se prijatelji koji su otisli u Australiju i Novi Zeland da tamo disu punim plucima ali mislim da nad tim prostorom postoji rupa u ozonskom omotacu tako da ne znam koliko je pametno izabrati te destinacije?
[ vindic8or @ 29.03.2005. 17:28 ] @
^^^

no comment :)
[ borstale @ 29.03.2005. 17:32 ] @
Pandora je dovoljan razliog za zatvaranje gimnazije, osnovne škole, obdaništa i porodilišta kroz koje je prošao.
[ mkdsl @ 29.03.2005. 18:07 ] @
Citat:
Pandora 58: Hvale mi se prijatelji koji su otisli u Australiju i Novi Zeland da tamo disu punim plucima ...


Ne zhelim da te razocharam... Ali mislim da su tvoji prijatelji pobegli od tebe...
[ techtris @ 29.03.2005. 20:28 ] @
Citat:
Pandora 58: Razmisljao sam jedno vreme da se pridruzim ostatku moje porodice koja zivi u U.S.A.....


Izgleda da je i porodica pobegla od njega
[ Slobodan Milivojevic @ 29.03.2005. 22:17 ] @
cekaj bre malo Pendora, kakve veze ima to sto ce amerika propasti 2130, kad ja tad 99% necu biti ziv???

I kakve veze ima sto je svedska i kanada dobra za zivot, ili sto tu i tamo ima rupa u ozonskom omotacu???

To sto kazes da deca moraju biti uspesnija od roditelja... po meni nikako ne stoji, jer ako je to "dete", kasnije odrastao covek zadovoljan svojim zivotom, ako ima porodicu oko sebe koja mu daje ljubav, toplinu i podrsku, nije mu ni tolko mnogo bitno dal ima para, i kolko (dobro sad zavisi, al ako ima za neki normalan zivot...)

Ja sam do ovih 18-19 godina zajedno sa bratom doduse zaradio svojih 800 eura, moglo je i vise, al srbija ti je divlji zapad, pa te uvek neko ispali za kintu.

I meni tu nista ne skodi sto izlazim u grad, sto idem na zurke... Cak me i opusta, jer zamisli tebe kako crncis po ceo dan, a nemas nikoga sa kim bi se opustio, nasalio, napravio po neku glupost. Cemu onda tvoj zivot??? I kako bi se ti osecao???

Daj ne lupaj gluposti, za divno cudo meni je smesno to sto pricas.

Do sad sam bio samo u Madjarskoj i Grckoj, (naravnoi i x puta Bugarska, al to ne racunam preterano), i ne smatram da sam mnogo video, al sam zadovoljan sto sam i tolko postigao, s obzirom koje su mi novcane mogucnosti.

A ti sto ne umes da budes zadovoljan sitnicama koje zivot cine boljim, vec tezis nekom idealizmu koji nikad neces postici, ko ti je kriv.

Ne kazem da ja fax necu da zavrsim, to je sad predamnom, ali ne kazem ni da cu da zapnem samo da ucim, i na kraju da psihicki od preopterecenja skrenem nacisto! A to je ono sto ti uporno lupas!

No hard feelings, samo pokusavam da ti objasnim da nije sve tako crno-belo ko sto ti mislis.
[ vindic8or @ 29.03.2005. 22:21 ] @
Citat:
kakve veze ima to sto ce amerika propasti 2130, kad ja tad 99% necu biti ziv???



99?
[ mkdsl @ 29.03.2005. 23:20 ] @
1% je shansa da neko izmisli vakcinu kojom bi bili besmrtni
[ Floyd @ 29.03.2005. 23:23 ] @
Citat:
Ne kazem da ja fax necu da zavrsim, to je sad predamnom, ali ne kazem ni da cu da zapnem samo da ucim, i na kraju da psihicki od preopterecenja skrenem nacisto!


U, to nemoj ni slucajno :))
[ MyWay @ 30.03.2005. 07:16 ] @
Ma nije samo opasnost da ćeš 'psihički od preopterećenja da skreneš', nego ćeš i oči da upropastiš od silnog čitanja :)
[ Force @ 30.03.2005. 07:21 ] @
Vidim da ovde neki pricaju zivot u njihove vreme i misle da je to jos opstalo dan danas kod "nekih".Ova zemlja propada polako i postaje ko sugava amerika,klinci su poceli da se ubijaju na ulici..a i ovaj zakon je smesan.Koliko ja znam svi ovi zlocini u skorije vreme sa maloletnicima su se desili u po bela dana...tako da cemu koji qr ovaj zakon?Nece nista postici sa tim da bude zabranjeno malolenicima posle ponoci.A i panduri odavno startuju na ulici onog koga zateknu posle ponoci i lepo te pitaju nesto glupo izgruvaju te i cao..e takve treba na lomacu sve umesto lepo da kazu da odes kuci ili slicno oni te iznabadaju i kao mars kuci.I da li je normalno da izlupaju klinca od 13-14 god kao da ima 20 zato sto je izasao do prodavnice posle 12 da uzme sebi sok???Pa tako ce biti ako uvedu zakon pojacace pandure nocu i svi ce se izivljavati jer u ovoj nasoj zemlji nema normalnog pandura a tek nocni.. ..To je moje misljenje u vezi tog zakona.I naravno ne podrzavam ga!
[ Pandora 58 @ 30.03.2005. 11:33 ] @
Ovi moderni mladi policajci ipak uce nesto na toj Policijskoj Akademiji. Koliko sam ja primetio ljubazni su i kulturno se ophode prema gradjanima.

Bojim se da danasnji tinejdzeri ne mogu i ne smeju sebi da dozvole luksuz da bleje okolo,jer moraju veoma brzo da diplomiraju,i pale za Svedsku ili Canadu. Ili da pokusaju da nadju neki posao ovde. Za njih je to egzistencijalno pitanje. Vecina roditelja NIJE u mogucnosti da materijalno pomogne svojoj deci,zato deca moraju da se uzmu u pamet i da zagreju stolicu. U danasnjim uslovima NE MOZETE racunati ni na rodbinu! Od njih eventualno mozete dobiti samo moralnu podrsku,ali NIKADA vam nece pozajmiti ni dinara!!!
Tinejdzeri moraju biti svesni bolne cinjenice da im roditelji mozda nece doziveti duboku starost,tako da bukvalno moraju da daju sve od sebe da uspeju. (Stres je ubica No.1,tako da danas umiru ljudi u najboljim godinama izmedju 48.-58.,daleko bilo!). Ako se lezerno odnosite prema obavezama moze vam se desiti da ostanete potpuno sami i nesposobni za nezavisan zivot,a onda ce vas zivot pregaziti!
Tinejdzeri moraju da budu organizovane osobe. Kad kazem organizovane,ne mislim da treba da budu roboti,ali moraju da naprave razliku izmedju vaznih i nevaznih stvari.
Vazne stvari su kako ce uspesno da poloze maturu,da se upisu na dobar fax,da diplomiraju u roku.Kada postanete uspesni u poslu kojim se bavite devojke ce same dolaziti na vasa vrata. Necete moci da se odbranite od navale dobrih riba.Sve zene vole uspesne muskarce!

Ljubav i sex moraju biti u drugom planu,dok ne diplomirate.

[Ovu poruku je menjao Pandora 58 dana 30.03.2005. u 13:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Pandora 58 dana 30.03.2005. u 13:57 GMT+1]
[ vindic8or @ 30.03.2005. 12:16 ] @
pedora sine, ponavljas se :)
ovaj poslednji post ti je suma prethodna dva, ako nemas nista novo da kazes, nemoj da postujes samo to make conversation.


a deci je bolje da sto pre jure posao i radno iskustvo, tesko ce ih roditelji izdrzavati posle srednje skole - to je sigurno.
[ Slobodan Milivojevic @ 30.03.2005. 16:14 ] @
I vi mislite da će ovaj zakon da doprinese tome da se mlade promene?!

Oće, al u vrlo malom procentu, to će biti statistička greška.

Prvo vi niste odrasli u istom vremenu kao i mi. Ja se sećam svega što se dešavalo od 90 možda čak i 92-e godine, ništa pre toga, i od tada nisam video ništa normalno u našoj državi i društvu, kao ni većina mojih vršnjaka, a kamo li onih mlađih od mene. Morate da uzmete u obzir da se ovo društvo i država previše igralo sa našim životima, pa sad hoće batinama to da promeni. To će mnogo teško da ide.

Treba nešto da se okrene u glavi svih nas, a ne da svako gleda gde i kako nekog da zajebe. Tu je glavni problem, a on se ovako ne rešava.

Ako za vas nije normalno da neko ode u grad vikendom i sedi do 1-2 ponekad 3, za mene jeste. I to mi ne smeta. Mislim da ako neko ima obaveze rano ujutru, ne treba da sedi do kasno, ali ako može da se probudi oko 10 11 prepodne, i nakon toga bude efikasan u svom radu, što da ne.

Na primer ja leti mnogo bolje radim od negde 01:00 do 03:00, i završim posao koji bi inače radio celo popodne. A kad se recimo probudim u 06:45 kao danas, celi dan sam ko ubijen, iako sam lego ranije. Tako da je to individualna stvar ko će kad šta da radi.

I uzrok tome što se ljudi na ulici ubijaju i što se dosta ljudi drogira nije u tome što ostaju do kasno, već je razlog u tome što skoro niko ne vidi svoj cilj u životu, jer u društvu u kom smop odrasli nema teorije da uspeš. Ako si mafija lako odeš u večna lovišta, a ako nisi, neko te uvek sputava, pravi nelojalnu konkurenciju mimo zakona koji ti moraš da poštuješ, preko veze, i tako koje cega.
[ Pandora 58 @ 30.03.2005. 17:07 ] @
Slobodane,
Slazem se u potpunosti sa tvojim misljenjem. Mislim da bi trebalo poslati sva ova misljenja Vladi Srbije u Nemanjinoj 11. Ovo je zaista kompleksno pitanje i na resenju ovog problema treba da udruze intelektualne potencijale i akademici,i ministri,ali i tinejdzeri da se i njihov glas cuje i uzme u obzir.
Pazljivo sam procitao misljenja tinejdzera i iskreno sam impresioniran njihovim zrelim nacinom razmisljanja tako da i njih treba saslusati jer ipak radi se o njihovom pravu na slobodan zivot i kretanje.
[ NickS @ 30.03.2005. 23:04 ] @
Mislim da predlozeni zakon nije dobar jer se ne bavi lecenjem uzroka vec suzbijanjem posledica. A da bi se lecili uzroci, potrebno je demontirati celokupni sistem funkcionisanja naseg drustva, koji je u poslednjih 15 godina maksimalno posustao. Ljudi (sve generacije) su zapali u apatiju i celokupan sistem vrednosti je poremecan, sto se uostalom vidi i iz mnogih postova.

Vecina Srba, pogotovo mladjih koji nisu imali prilike da odu dalje od svog grada/sela, kada bi sutra otisli u npr. Svajcarsku na par dana, vratili bi se sa ubedjenjem da im je tamo prilicno dosadno i da im tamosnji uredjeni sistem uopste ne odgovara. Ono sto medjutim nece shvatiti, jeste da je dobar i ugodan zivot Svajcaraca upravo direktna posledica tog uredjenja.

Zatvaranje maloletnika u kuce ne bi donelo boljitak nasem drustvu, naprotiv, mislim da bi im samo donelo frustracije i probleme u porodici. Jer je slatko sve sto je zabranjeno.

Sa druge strane, kako da nasa deca budu posvecena radu kada svaki dan slusaju prvo svoje roditelje a potom i svoje profesore/nastavnike kako imaju malu platu, kako je zivot tezak i beznadezan, ... itd

Sa izuzetkom casnih ljudi-entuzijasta medju njima, mnogi profesori/nastavnici se i ne trude oko svojih ucenika, ne podsticu njihovu kreativnost, ne razvijaju duh zdrave konkurencije. Ne moze se sve pravdati malim platama i niskom novcanom stimulacijom, postoji i nesto sto se zove odgovornost radnog mesta koje zauzimas. Ako nisu spremni da se trude i uloze maksimum, neka ga prepuste nekome ko to hoce i moze.

Resenje je po meni u malim odeljenjima gde profesor/nastavnik poznaje svoje ucenike i moze da se maksimalno posveti svakome ponaosob. Treba uvazavati sklonosti i interesovanja ucenika i pravilno ih usmeravati. Treba im ponuditi bogat i raznovrsan skolski i vanskolski program, jer je alternativa ulica i kafana.

Klinci su puni energije koju nazalost pogresno usmeravaju na medjusobne tuce i nasilje. Mnogo je bolje da tu energiju usmere na sport, da pravilno razvijaju svoje telo i da razviju zdrav duh i iskreno prijateljstvo, kao i da steknu osecaj odgovornosti koji ce im kasnije u zivotu vise nego trebati.

Pozdrav.

[ Deep|Blue @ 30.03.2005. 23:23 ] @
Nesto nisam siguran, ali cini mi se da je takav zakon postojao i pre, a mozda jos uvek postoji, posto sam cuo za takve epizode gde su panduri navodili takvo nesto.

Drugo izgleda da nam se drug staljin vratio u liku pandore.
ideja zatrpavanja dece raznim obavezama, stvaranje strahopostovanja prema roditeljima, nabijanje kompleksa nize vrednosti deci su po meni krajnje debilne i takvi ljudi bi trebalo da se lece.

resenje - edukacija

dok sam bio u osnovnoj, nsatao je veliki narko-boom, tj. porast broja narkomana.
svko vece na lokalnoj televiziji smo imali priloge iz raznih lecilista i savetovalista za narkose. u skolama 1-3 casa sedmicno smo provodili gledajuci emisije ili slusajuci razna predavanja o narkomanima i dobijali smo poprilicno izostrenu sliku o njihovom zivotu i o tome kako zavrsavaju.

ono sto je svima jasno jeste za svaka zabrana stvara zelju da se ta zabrana prekrsi

6 osnovne - moj stari (inace strastveni pusac) baca mi kutiju cigara na sto: "ako ces da pusis, evo ti uzmi, ali ne zelim da te vidim da se krijes po coskovima i pusis"

danas ne pusim, ne drogiram se (sem kafom), lezem u 2-3 ujutro, ali ustajem u 7-8 i radim.

[ Force @ 31.03.2005. 00:00 ] @
Citat:
Deep|Blue:ono sto je svima jasno jeste za svaka zabrana stvara zelju da se ta zabrana prekrsi



Upravo to ce se i desiti ako uvedu zakon...Klinci ce izlaziti posle ponoci i bice u fazonu "Ja sam faca sto idem posle ponoci" I tako ce svi i bla bla.Tako isto na primer sa cigarama..pusim i sad sam faca lol i eto sad puse klinci od 13-14 godina jer oni misle da su "face"..tako ce i sa ovim biti.I sta ce sa zakonom biti?Nista..
[ Slobodan Milivojevic @ 31.03.2005. 14:51 ] @
Pa da, treba ponuditi mladima alternativu, ali pre toga treba promeniti drustvo, i celu situaciju u drustvu. Jer sta vredi sto cete ponuditi neke van nastavne aktivnosti, kad ti mladi ljudi nemaju dalju perspektivu...


Mnogo je zasrano u ovoj drzavi, i sad to treba debelo da se pocisti, i to nece ici tako brzo, nazalost
[ Silenoz @ 31.03.2005. 16:56 ] @
Svi pricaju kako nesto treba promeniti: sistem, drzavu, vrednosti, decu...
U ovoj temi ima bar 15 poruka gde se kaze da moramo da se menjamo, da je sve otislo u 3 lepe. Ajde neko da napise sta konkretno treba da se promeni i kako.

1. treba promeniti to i to, tako i tako
2. treba promeniti to i to, tako i tako
3.
4.
5.
6.
7.
.
.
.
Napisite ovako 10-15 predloga pa da vidimo dalje.
[ BytEfLUSh @ 31.03.2005. 20:08 ] @
Naveo bih ja mnooogo više od 15 takvih predloga, ali... Pravilnik ES-a...... :)
[ Pandora 58 @ 31.03.2005. 21:46 ] @
Ja se iskreno nadam da ce Narodni Pokret "5.oktobar" nesto promeniti. Vesna Pesic je u Meksiku "napunila baterije" i sada je spremna da nastavi tamo gde je Djindjic stao.
Evo i danas je povredjen jedan tinejdzer u sred dana?! Da covek ne poveruje? Pa ti momci ce se poubijati na ulici!
[ Silenoz @ 31.03.2005. 22:43 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Naveo bih ja mnooogo više od 15 takvih predloga, ali... Pravilnik ES-a...... :)


Kada to kazes da li to znaci da znas i nacin resavanja tih problema, kao i ime osobe ili institucije koja treba da se pozabavi time?
[ BytEfLUSh @ 31.03.2005. 23:25 ] @
Da, znam način rešavanja tih problema, mogu da imenujem i osobe koje predstavljaju problem, a što se eliminisanja problema tiče, rado bih ja to uradio.