[ van t hoff @ 01.04.2005. 18:52 ] @
Da li neko moze tacno, jezikom fizike, da mi objasni pojavu da kada koristimo mobile telefone dolazi do interferencije sa slikom obiznjih monitora i indukovanja specificnog zvuka u zvucnicima (ovo sa zvucnicima posebno).

[ pctel @ 01.04.2005. 22:42 ] @
Mobilni telefon komunicira putem elektromagnetnih talasa. Monitor iscrtava sliku na mestu gde elektromagnet usmeri mlaz elektrona. Zvuvnici pomocu elektromagneta pomeraju membranu i elektricne talase pretvaraju u elektromagnetne pa zatim u zvucne. Kada se to kombinuje sa cinjenicom da svi elektromagneti medjusobno reaguju, eto ti najuproscenijeg odgovora.
[ van t hoff @ 03.04.2005. 00:30 ] @
Uhhhhhh h,
napisao sam lijep odgovor, ali ga je pojela nesavrsenost sistema (mislim na internet generalno, pa podprotokole, jezike, browsere itd... ). Pa skracujem.

Hvala, pctel, ali ocekivao sam odgovor koji bi malo detaljnije opisao interakciju...

p.s. prebavcivanje ovog threada iz :nauke: u :tech zone: mogu jedino objasniti time da moderator nije procitao tekst vec samo naslov... mada svejedno isti su clanovi ....
[ pctel @ 03.04.2005. 12:19 ] @
Pa verovatno si hteo da pisem kako se magnetna polja istog smera sabiraju a razlicitog oduzimaju, i da crtam vremenske grafikone gde se vidi to sabiranje i oduzimanje, mislio sam da nema potrebe kad je vec ocigledno...