[ Stefano @ 01.04.2005. 20:41 ] @
Interesuje me konkretno protiv pozarna zastita na stambenim objektima.
Zlu netrebalo,ali dobro je znati zar ne?
Pretpostavljam da bi dobro doslo imati makar jedan aparat u stanu(posto hidranti i aparati po zgradama odavno ne sluze toj svrsi).
Koliko jedan ozbiljan sistem za protiv-pozarnu zastitu kosta?
Mozda sam malo navrat nanos ovo sve napisao ali se nadam da ima ljudi koji ce mi na ovo pitanje odgovoriti.
[ neo01 @ 02.04.2005. 01:33 ] @
Nemam knjizicu kod sebe (davno sam citao o tome), ali treba dobro pre svega videti o kojoj je kvadraturi rec, te koliki broj aparata (i koje vrste) ti treba za povrsinu tvog objekta (zatim kako ih rasporediti, odrzavati...), kao i o tome koji ti aparati trebaju... Nije sve u aparatima na bazi vode (oni su uglavnom za cvrste lako zapaljive stvari, NIKAKO ZA POZARE ELEKTRICNIH INSTALACIJA). Trebalo bi mozda imati i koji aparat za gasenje pozara izazvanih elektricnom energijom.

Za cene ti takodje ne mogu pomoci, ali ok, naci ce se vec neko da doda... :-)

Inace, to je jedna crvena knjizica (od 100-nak strana) predstavlja, opis svih 5 vrsta aparata / po grupama, i faktore bitne za odrzavanje, upustva za koriscenje, mere zastite, itd. (u slikama)

Ako se dobro secam, to je knjiga za spremanje ispita za protiv-pozarnu zastitu po preduzecima... Mnogo dobra, a ne smara... Probaj da je nadjes negde...

[Ovu poruku je menjao neo01 dana 02.04.2005. u 12:43 GMT+1]
[ SASA M. @ 02.04.2005. 03:18 ] @
Sistemi za protivpozarnu dojavu obicno se rade u sklopu alarmnog sistema. To moze da ukljucuje i automatske sisteme za gasenje od pozara. Sama dojava po kucama/stanovima se najcesce je sa samostalnim alarmima kojima je napajanje i senzor u jednom telu. Nisu skupi, a broj im zavisi od broja i rasporeda prostorija, rizicnih mesta itd. Cena zavisi od konfiguracije, potrebnih tipova senzora, zakona, zelja vlasnika itd. Naravno ako na pr. nemas plin u kuci, ne moras da imas senzore za plin, ali mogu da se predvide, ako nameravas da nesto radis kasnije po tom pitanju.
[ Stefano @ 02.04.2005. 12:02 ] @
hvala na odgovorima u svakom slucaju.
[ stil @ 02.04.2005. 16:47 ] @
U slučaju da hoćeš da obezbediš stan,najbolje je da kupiš neki aparat sa suvim prahom od 6 ili 9 kilograma.Oznaka S6 ili S9.Njima možeš gasiti otprilike sve ono što se može zapaliti u domaćinstvu bez opasnosti.Možeš da nabaviš i Co2 aparate ali oni nisu preporučljivi za gašenje elektronske opreme,na primer računara.
[ Toskovicd @ 05.04.2005. 08:06 ] @
Sistemi za zaštitu od požara se po pravilu NIKADA, ali nikada ne rade u sklopu alarmnog sistema. To što na alarmnoj centrali postoji priključak ( zona ) za protipožarni senzor , to je samo više marketinški potez nego istinska namena.
Ne kažem da to neće raditi , to je za kućne sisteme zadovoljavajuće, medjutim, za velike objekte, rade se autonomni profesionalni sistemi.
Ukucaj na nekom našem pretraživaču Fitich, i sve će ti se kasti.
Deki.