[ techcode @ 14.04.2005. 18:24 ] @
Eh da, eto ja sam sesti semestar na VETS-u. Nadam se da cu zavrsiti sve u roku.
Tako da verujem da bi mozda vec sada trebao da se prijavim na biro.

Pojma nemam sta, kako, niti gde?

Trenutno (dok ne zavrsim studiranje) hteo bi da "izvucem" neke dodatne stvari koje mogu ici preko Biroa. Recimo interesuje me da naucim kako se vodi firma i sl - citao sam da su organizovane neke virtuelne firme. Pa onda recimo kursevi stranih jezika i sl. A naravno mozda iskrsne i neko slodobno radno mesto :)

Da li je neko imao iskustva sa svim tim?

Takodje, mogu li se pronaci (online ili offline u vidu knjiga, casopisa i sl) informacije [prakticne informacije da se bolje izrazim] u vezi sa osnivanjem firme, agencije [posto ne znam sta bi odgovaralo od istih, jer ne znam sta se moze sa kojim], vodjenjem iste ...
[ Davor Vlajkovic @ 15.04.2005. 05:54 ] @
Prijavljivanje na evidenciju nezaposlenih lica se vrsi u filijalama Nacionalne sluzbe za zaposljavanje (ex Republicki zavod za trziste rada). Za uze podrucje Beograda prijava se vrsi prema zanimanjima, dok se na sirem podrucju grada Beograda i u unutrasnjosti prijava vrsi prema mestu prebivalista.

Spisak filijala imas na: http://www.rztr.co.yu/nezprijav.htm

Sto se tice kurseva koji se tamo organizuju, prednost imaju lica koja se duze vode u evidenciji, dakle male su sanse da se 'newbie' docepa toga, ali u svakom slucaju vredi pokusati.

Informacije o proceduri osnivanja firme u Beogradu se mogu naci ovde. Razlike izmedju tipova pravnih lica u Srbiji (agencija / d.o.o.) su objasnjavane vise puta, pogledaj top teme, a ako ti ni one ne pomognu upotrebi pretragu svih foruma. Zakljucak je da ti je d.o.o. neophodan ako zelis da se bavis uvozom, u suprotnom ti i radnja tj. agencija moze odlicno posluziti.

Nazalost, informacije vezane za osnivanje i administriranje pravnih lica se na domacem webu svode na suvoparne tekstove zakona i njihovih izmena i dopuna, kao i svakojakih tumacenja istih. Ja sam pokrenuo nesto povodom toga, radim na poslovnom portalu koji bi uskoro trebao da "osvane" na netu, o cemu cete biti blagovremeno obavesteni. Pozitivan primer trenutne ponude content providinga iz ove oblasti je svakako poslovni portal Economy, koji se nalazi na adresi http://www.economy.co.yu/.
[ pctel @ 15.04.2005. 11:23 ] @
Redovni studenti nemaju pravo da budu prijavljeni na evidenciju zavoda za zaposljavanje.
Za prijavljivanje ti treba diploma, pa sacekaj da istu dobijes. Na osnovu diplome srednje skole ne mozes da se prijavis jer je na njoj naznaceno da si upisao redovne studije, vec mozes tek kad zavrsis ili se ispises (ovo drugo navodim zbog drugih koji su mozda u dilemi).
[ BytEfLUSh @ 15.04.2005. 12:21 ] @
Evo, ja sam se upravo juče prijavio na Biro, a danas su nas upoznali sa našim pravima i obavezama. Uglavnom, ne možeš više da se tamo prijavljuješ samo zato da bi dobio neku potvrdu, ostvario pravo na soc. osiguranje i sl. Svaka 2-3 meseca imaš individualni razgovor sa nekim iz Biroa i tada moraš da im dostaviš dokaze da si aktivno tražio posao ili ispadaš. U svakom slučaju, Biro je korisna stvar ako zaista želiš da nađeš posao odmah po prijavljivanju.
[ techcode @ 18.04.2005. 13:53 ] @
Eto neceg dobrog u cinjenici da sam samofinansirajuci ... Nego je li ovo sigurno, da ne idem tamo da se bez razloga?

Vrlo je verovatno da se nikada "firma" nece baviti uvozom. Izvozom mozda, ali definitivno pruzanjem usluga (web dizajn/programiranje i sta sve ide uz to - marketing, optimizacija ...itd).

Ono sto me najvise interesuje je od cega je najlakse voditi papirologiju, odnosno gde su najmanje dadzbine (porezi i sl). U svakom slucaju pogledacu economy.co.yu kao i ostale teme ovde.

Hvala !

[ techcode @ 21.04.2005. 10:33 ] @
Davore, gde si ti pronasao tu informaciju da studenti koji se ne finansiraju iz budzeta mogu da se prijave na biro.

Upravo sam razgovarao sa nekim iz odseka na Novom Beogradu (jer je tu za elektro smer prijava) i zena mi je rekla da ne moze ...
[ techcode @ 21.04.2005. 10:39 ] @
Citat:
Ne smatrate se nezaposlenim ukoliko ste redovan ucenik, student više škole i osnovnih studija, penzionisano lice i zemljoradnik koji obavlja zemljoradnicku delatnost i obavezno ste osigurani po osnovu katasterskog prihoda.


Izvor : http://www.rztr.co.yu/posredovanje.htm
[ pctel @ 21.04.2005. 12:25 ] @
Citat:
Ne smatrate se nezaposlenim ukoliko ste redovan ucenik, student više škole i osnovnih studija
Pa to je ono sto sam ja rekao, a sasvim je logicno da ako si redovan student ne mozes se istovremeno smatrati nezaposlenim. Redovni studenti imaju obavezu prisustvovanja predavanjima i vezbama tako da je malo glupo njima nuditi posao, a prijavljivanje onih koji jos uvek ne zele posao se ne tolerise.
Eventualno je moguce da placanje redovnih studija daje pravo studentu da dodatno radi ali ja ne znam za to, pa ako imas informaciju napisi.

Citat:
techcode: Vrlo je verovatno da se nikada "firma" nece baviti uvozom. Izvozom mozda, ali definitivno pruzanjem usluga (web dizajn/programiranje i sta sve ide uz to - marketing, optimizacija ...itd).

1. ne otvaraj firmu ako ne moras
Rad kao freelancer samo izdaleka deluje kao manje isplativ, ako imas firmu onda ces otprilike 2/3 korisnog vremena trositi na vodjenje firme a 1/3 na pruzanje usluga, cesto to toliko zamara da covek vise nema snage da se posveti poslu i zaradi novac.
2. ako moras da otvoris firmu, otvori malu firmu - agencija, SZR
Mozda ces iz bilo kog razloga zeleti da zatvoris firmu (nadjes bolji posao, odes u inostranstvo, ne isplati se i sl.). Zatvaranje radnje/agencije traje pola sata i ne kosta skoro nista a zatvaranje preduzeca moze da potraje i par godina i kosta par hiljada EUR-a.
[ Davor Vlajkovic @ 21.04.2005. 13:36 ] @
@techcode
Moja greska, izbrisao sam spornu poruku kako ne bi pravila zabunu.

@pctel
Generalno si u pravu, mada treba imati u vidu da nije svaki posao "9-to-5" (ili u drzavnim firmama "8-to-1" :) Ne vidim zasto redovan student ne bi mogao uspesno da se bavi nekim poslom koji nema striktno definisano radno vreme, npr. komercijalista, dizajner, programer, serviser... Ako tvoje skolovanje ne placa drzava, tj. nisi na budzetu, logicno je da ti se omoguci da zaradjujes kako bi placao studije. Zakon trenutno tu materiju definise kako je definise, ocekuju se znacajne izmene u narednom periodu.