[ Aleksandar Marković @ 10.05.2005. 18:17 ] @
[img][att_url][/img]

Nemačka domaćinstva troše više struje za kompjutere i telekomunikacione uredjaje, nego za osvetljavanje kuća i stanova.

Prema najnovijim podacima Udruženja nemačke elektroprivrede (VDEW) na njih otpada nešto više od jedan odsto potrošnje struje u nemačkim domaćinstvima.

Oko sedam odsto potrošnje odlazi na sve ostale kućne aparate, a nešto manje od jednog procenta na osvetljenje.

Udruženje elektroprrivrede je ovakvu potrošnju struje objasnilo podatkom da je 1998. godine 39 odsto nemačkih domaćinstava posedovalo kompjuter, a sada 61 odsto. U istom periodu je broj internet-priključaka sa 3,1 porastao na 18,2 miliona.

U Nemačkoj je u prošloj godini potrošeno 599 milijardi kilovatčasova struje. Skoro trećina od toga otpada na privatnu potrošnju. Najviše struje nemačka domaćinstva troše na grejanje, čak 53 odsto.

http://www.heise.de/english/newsticker/news/59424
[ darkonije @ 12.11.2006. 18:31 ] @

— Nemci troše više struje na računare nego na `RASVETU`. —

G-dine Aleksandre mozda je najvaznije da se mi razumemo, ali bi napomenuo na jednu
divnu srpsku rec kojom mozemo zameniti stranu rec - Rasveta.
To je svakako rec Osvetljenje i bez obzira na odomacenost reci Rasveta, mora se odreagovati u
cilju pravilnijeg izrazavanja.

sektor javnog osvetljenja - a ne sektor javne rasvete
postoji osvetljaj - a ne rasvetljaj

Ne rasvetljavamo, vec osvetljavamo.... Rasvetljavaju se zlocini...

Srpski jezik nije tehnicki jezik i za mnoge pojmove nazalost nemamo odgovarajuce reci tako da koristimo
strane reci sto nije nista lose, ali to ne znaci da ne trebamo da koristimo nase ako ih imamo.

Pozdrav,

Darko
[ Java Beograd @ 13.11.2006. 09:54 ] @
Da, ali se kaže rasvetno telo, a ne osvetno telo. Pravilno je i jedno i drugo, srpski je i jedno i drugo. U tome i jeste lepota i snaga srpskog jezika, u odnosu na jezike ksenofobičnih naroda.

Elem, (turska reč) da se vratimo na temu. Duboko me iznenađuje ovakav podatak, i prosto ne mogu da poverujem u njegovu tačnost. Još manje su mi jasne metode kako se došlo do ih cifara.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 13.11.2006. u 11:07 GMT+1]