Kreditna agencija "Fič" ocenila je da je kreditni rejting Srbije, uprkos nizu prednosti i pogodnosti za investiranje, relativno slab, pre svega zbog nestabilne političke situacije u zemlji.
U izveštaju ove agencije, jedne od tri vodeće u svetu koje se bave procenom političkih i ekonomskih rizika investiranja u neku zemlju, kreditni rejting Srbije je ocenjen sa BB minus, čime je naša zemlja svrstana u grupu u kojoj su, na primer, Ukrajina i Turska.
U poređenju sa zemljama regiona, rejting Srbije slabiji je od Hrvatske (ocena BBB) i od Makedonije (BB plus).
Autor izveštaja Edvard Parker, obrazlažući ovakvu ocenu, istakao je da je, uprkos nizu prednosti i razloga za investiranje u Srbiju, u ovom trenutku sve to neizvesno zbog političke situacije u zemlji.
On je u izjavi britanskom radiju Bi-Bi-Si rekao da u Srbiji postoji dosta visok nivo različitih vrsta političkih rizika.
"To je posebno slučaj sa usvajanjem novog ustava, što će najverovatnije biti praćeno velikom političkom bukom i nesigurnošću", ocenio je Parker.
Prema njegovim rečima, Srbija je na prekretnici, a usvajanje ustava ima dve ozbiljne implikacije.
"Prva je da je to uvod u održavanje novih izbora, a druga se odražava na odnose Srbije s međunarodnom zajednicom".
"Ti rizici bi mogli da imaju dalekosežne posledice i mogli bi da odrede pravac političkog i ekonomskog razvoja zemlje u budućnosti", smatra Parker.
Autor izveštaja ističe da će klauzula o Kosovu kao neotuđivom delu Srbije u novom ustavu, bez obzira na sastav budućih vlada, dovesti do ozbiljnog razmimoilaženja Beograda sa međunarodnom zajednicom koja se, prema njegovim rečima, kreće u pravcu davanja Kosovu neke vrste nezavisnosti:
"Postojala je nada da će Srbija, Kosovo i međunarodna zajednica postići kompromis. Najnovije izjave iz Beograda i s pregovora u Beču, ukazuju na to da Srbija nije spremna na kompromis, što bi moglo da rezutira nametnutim rešenjem za pitanje konačnog statusa Kosova", dodao je Parker.
To nametnuto rešenje bi, prema njegovom mišljenju, moglo da bude izvor nesigurnosti u regionu.
Parker, međutim, smatra da je, sa stanovišta stranih investitora, najveća opasnost po budućnost Srbije eventualna obnova nacionalistički nastrojenih snaga:
"Agencija 'Fič' i dalje misli da je najverovatniji postizborni scenario u Srbiji formiranje još jedne demokratsko-reformističke vlade, ali ne može se isključiti mogućnost pobede radikala i njihovog povratka na vlast".
Strani investitori sumnjaju da su radikali sposobni da nastave sadašnju, relativno uspešnu ekonomsku politiku aktuelne vlade, rekao je Parker i dodao da bi pobeda radikala na političkom planu gotovo sigurno rezultirala prekidom približavanja Srbije EU.
Sve to bi, dodaje Parker, bio veliki korak unazad i velika šteta, s obzirom na relativno impresivne ekonomske uspehe Srbije poslednjih godina. U te uspehe se ubrajaju ovogodišnja rekordno visoka strana ulaganja, budžetski i devizni suficit i stopa privrednog rasta.
"Pod uslovom da i buduće vlade Srbije dobro upravljaju privredom, i ako inostrani investitori poveruju u dugoročnu sigurnost svojih ulaganja u kontekstu političkih smernica ekonomije, pre svega ako se nastavi približavanje (EU), Srbija bi mogla i dalje da privlači velike strane investicije."
"Radna snaga je i dalje relativno jeftina i dobro obrazovana, a tu je i dobar geografski položaj Srbije", zaključio je Parker.
"Fič rejtings" je jedna od vodećih svetskih rejting kompanija čiji cilj je da na vreme snabdeva svetsko kreditno tržište nezavisnim i analitičkim mišljenjima, analizama i prognozama. Ima dva sedišta - u Njujorku i Londonu - kao i kancelarije i zajednička preduzeća na više od 49 lokacija.
"Fič" je filijala u većinskom vlasništvu međunarodne grupe "Fimalak" sa sedištem u Francuskoj.
megafonija