[ Aleksandar Marković @ 19.05.2005. 21:16 ] @
Međunarodna agencija za utvrđivanje kreditnog boniteta Fitch (http://www.fitchratings.com/) dodelila je dugoročnom dugu Republike Srbije rejting BB - ocenivši istovremeno perspektive rejtinga kao stabilne.

Taj rejting je dodeljen globalnim obveznicama u dolarima koje dospevaju 2024. godine, emitovanim kao pokriće duga Londonskom klubu, kao i domaćim obveznicama u evrima, emitovanim za odmrzavanje devizne štednje..

Reč je o najnižem investicionom rejtingu. Istovremeno je kratkoročni dug dobio rejting B.

Sa Fitch rejtingom Srbija se svrstala među zemlje poput Turske, Ukrajine, Brazila, Indonezije.

Prethodno je, prvi put u istoriji, u novembru 2004. godine, Srbija dobila od agencije Standard and poors rejting B plus (B +), koji je slabiji od Fitchovog

U prilog dodeljenom rejtingu išli su poboljšanje stanja javnih finansija u Srbiji, likvidnost i dobre perspektive za nastavak strukturnih reformi i rasta bruto domaćeg proizvoda uz potencijalno pristupanje Evropskoj uniji i dobre odnose sa međunarodnom zajednicom.

U rizike je Fitch uvrstio veliki deficit tekućih plaćanja Srbije i relativno visoku inflaciju, strukturne slabosti, kao i potencijalni, mada slab, rizik od političke nestabilnosti.

Gledano na srednji rok, postoji mogućnost da rejting ide naviše, ako Srbija nastavi da sprovodi mudru fiskalnu politiku i strukturne reforme.
[ Skaarj @ 20.05.2005. 08:46 ] @
Ovo je vest koja mnogima promakne. I mada se to ne vidi na prvi pogled ima velikog uticaja na naše živote...
[ Kofi @ 27.05.2005. 00:01 ] @
Ono sto sam oduvek zeleo da znam a nikad nisam dobio odgovor je:
Gde moze da se vidi razvijena struktura budzetskih troskova.
Koliko je ko i kada i za sta potrosio iz budzeta. Znaci ne koliko je PREDVIDJENO vec koliko je (i kada) potroseno. Zanimaju me troskovi kao plate sa dodacima, troskovi prevoza, kancelarijski namestaj, i tome slicno. Sem za vojsku i policiju ne znam sta bi drugo moglo da bude pod velom tajne.

Citat:
secret: U rizike je Fitch uvrstio veliki deficit tekućih plaćanja Srbije i relativno visoku inflaciju, strukturne slabosti, kao i potencijalni, mada slab, rizik od političke nestabilnosti.
[ Aleksandar Marković @ 20.07.2005. 21:31 ] @
Srbija je u utorak od kuće "Standard end pur" dobila kretidni rejting "BB minus", za jedan stepen bolji nego do sada, ali je još medju zemljama rizičnim za ulaganje.

Agencija "Fich" dodelila je dugoročnom dugu Srbije rejting "BB minus" pre dva meseca, dok je kratkoročni dug tada dobio niži rejting "B".

Kreditni rejtinzi koji se dodeljuju zemljama i preduzećima, pokazatelji su sigurnosti ulaganja u države ili državne obveznice.

Najpoznatije kompanije koje se bave ocenjivanjem rejtinga su Standard&poor i Moody.

Rejting liste gledaju najčešće investitori, ali ocena kreditnog rejtinga ne mora da bude presudan faktor za odluku o ulaganju novca.


"Standard end por" imaju dve kategorije na svojoj rang listi – viša koja se na engleskom naziva "investment" i niža koja se označava sa džank (junk), gde je rizik ulaganja veći ali je veći i očekivani prinos, odnosno zarada.

Srbija je u drugoj, nižoj kategoriji.

Najviša ocena u višoj kategoriji, prema listi "Standard end pur", je "AAA". Slede "AA" i "A" koje se takodje veoma dobro kotiraju, ali imaju nešto viši stepen rizika od prethodne kategorije.

Ocena "BBB" je poslednja koja nosi kategoriju "investment". Za nju se navodi da je "srednje rizična" za ulaganja.

U "džank" kategoriji najviša ocena je "BB" koju sada ima i Srbija. Sledi ocena "B", koju je "Standard end pur" dodelio Srbiji u novembru 2004. godine. Obe ocene pokazuju da je u zemlju rizično ulagati.

Niže su ocene "C C C", "C C" i "C" koje pokazuju da je u te države najrizičnije ulagati, a najniža ocena je "D".

U kategoriji "džank" postoje dve podkategorije - "pali andjeli" i "zvezde u usponu". "Pali andjeli" su oni koji su nekada bili u višoj kategoriji, ali su zbog potresa u privredi ili drugih uzroka završili u nižoj kategoriji.

"Zvezdama u usponu" se smatraju oni kojima je kreditni rejting u usponu.

dodatak:
http://www.danas.co.yu/20050721/ekonomija1.html#7


[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 21.07.2005. u 10:44 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 09.10.2006. 11:05 ] @
Kreditna agencija "Fič" ocenila je da je kreditni rejting Srbije, uprkos nizu prednosti i pogodnosti za investiranje, relativno slab, pre svega zbog nestabilne političke situacije u zemlji.

U izveštaju ove agencije, jedne od tri vodeće u svetu koje se bave procenom političkih i ekonomskih rizika investiranja u neku zemlju, kreditni rejting Srbije je ocenjen sa BB minus, čime je naša zemlja svrstana u grupu u kojoj su, na primer, Ukrajina i Turska.

U poređenju sa zemljama regiona, rejting Srbije slabiji je od Hrvatske (ocena BBB) i od Makedonije (BB plus).

Autor izveštaja Edvard Parker, obrazlažući ovakvu ocenu, istakao je da je, uprkos nizu prednosti i razloga za investiranje u Srbiju, u ovom trenutku sve to neizvesno zbog političke situacije u zemlji.

On je u izjavi britanskom radiju Bi-Bi-Si rekao da u Srbiji postoji dosta visok nivo različitih vrsta političkih rizika.

"To je posebno slučaj sa usvajanjem novog ustava, što će najverovatnije biti praćeno velikom političkom bukom i nesigurnošću", ocenio je Parker.

Prema njegovim rečima, Srbija je na prekretnici, a usvajanje ustava ima dve ozbiljne implikacije.

"Prva je da je to uvod u održavanje novih izbora, a druga se odražava na odnose Srbije s međunarodnom zajednicom".

"Ti rizici bi mogli da imaju dalekosežne posledice i mogli bi da odrede pravac političkog i ekonomskog razvoja zemlje u budućnosti", smatra Parker.

Autor izveštaja ističe da će klauzula o Kosovu kao neotuđivom delu Srbije u novom ustavu, bez obzira na sastav budućih vlada, dovesti do ozbiljnog razmimoilaženja Beograda sa međunarodnom zajednicom koja se, prema njegovim rečima, kreće u pravcu davanja Kosovu neke vrste nezavisnosti:

"Postojala je nada da će Srbija, Kosovo i međunarodna zajednica postići kompromis. Najnovije izjave iz Beograda i s pregovora u Beču, ukazuju na to da Srbija nije spremna na kompromis, što bi moglo da rezutira nametnutim rešenjem za pitanje konačnog statusa Kosova", dodao je Parker.

To nametnuto rešenje bi, prema njegovom mišljenju, moglo da bude izvor nesigurnosti u regionu.

Parker, međutim, smatra da je, sa stanovišta stranih investitora, najveća opasnost po budućnost Srbije eventualna obnova nacionalistički nastrojenih snaga:

"Agencija 'Fič' i dalje misli da je najverovatniji postizborni scenario u Srbiji formiranje još jedne demokratsko-reformističke vlade, ali ne može se isključiti mogućnost pobede radikala i njihovog povratka na vlast".

Strani investitori sumnjaju da su radikali sposobni da nastave sadašnju, relativno uspešnu ekonomsku politiku aktuelne vlade, rekao je Parker i dodao da bi pobeda radikala na političkom planu gotovo sigurno rezultirala prekidom približavanja Srbije EU.

Sve to bi, dodaje Parker, bio veliki korak unazad i velika šteta, s obzirom na relativno impresivne ekonomske uspehe Srbije poslednjih godina. U te uspehe se ubrajaju ovogodišnja rekordno visoka strana ulaganja, budžetski i devizni suficit i stopa privrednog rasta.

"Pod uslovom da i buduće vlade Srbije dobro upravljaju privredom, i ako inostrani investitori poveruju u dugoročnu sigurnost svojih ulaganja u kontekstu političkih smernica ekonomije, pre svega ako se nastavi približavanje (EU), Srbija bi mogla i dalje da privlači velike strane investicije."

"Radna snaga je i dalje relativno jeftina i dobro obrazovana, a tu je i dobar geografski položaj Srbije", zaključio je Parker.

"Fič rejtings" je jedna od vodećih svetskih rejting kompanija čiji cilj je da na vreme snabdeva svetsko kreditno tržište nezavisnim i analitičkim mišljenjima, analizama i prognozama. Ima dva sedišta - u Njujorku i Londonu - kao i kancelarije i zajednička preduzeća na više od 49 lokacija.

"Fič" je filijala u većinskom vlasništvu međunarodne grupe "Fimalak" sa sedištem u Francuskoj.

megafonija