[ Deep|Blue @ 03.06.2005. 15:48 ] @
Zanima me dal postoji neka neagresivna tehnika skidanja silikona sa keramike i plastike? ili ipak mora da se struze, grbe i gricka ...

[Ovu poruku je menjao secret dana 05.06.2005. u 16:36 GMT+1]
[ Backy @ 03.06.2005. 23:04 ] @
valjda može plamenom da se istopi
[ vranic_a @ 04.06.2005. 11:41 ] @
Treba i meni ta metoda, deda bio pametan pa oko kade i lavaboa mazao silikon ofrlje i sada izgleda ruznoa jos se i isprljao pa ne moze ni pomocu trika da ce opere, a bogami nemogu ni da ga sastruzem posto je neki Nemacki.
Ajde stvarno jel zna neko , mozel bez plamena, ako se istopi on je opet tu, a mislim i da se ne topi vec sagoreva.
[ ctrl alt del @ 04.06.2005. 19:25 ] @
Probajte običnim sirćetom, a ako ne uspe, onda esencijom. Radite sa rukavicama.
[ vranic_a @ 04.06.2005. 22:36 ] @
zar silikon nije namenjen za agresivne sredine, majstori dihtuju glave motora na automobilu sa njim.
[ cicika @ 05.06.2005. 12:45 ] @
Silikona ima različitih vrsta.
[ ctrl alt del @ 05.06.2005. 15:18 ] @
Kao što reče Cicika, silikona ima različitih vrsta. Vaša pitanja (skidanje sa keramike, plastike i oko kade) me navode na zaključak da sigurno niste koristili silikon za dihtovanje motora, već silikonski git za lepljenje i dihtovanje staklenih i drugih površina. Koristi se i za lepljenje akvarijuma. Ako ste ga koristili, mogli ste osetiti miris sirćetne kiseline koja služi kao rastvarač - drži ga u tečnom stanju dok je u tubi, a posle korišćenja polako ispari i silikonski git se stegne. Pošto se klin klinom izbija, probajte kao što rekoh sirćetom>esencijom>glacijalnom kiselinom. Naravno koristite rukavice.
[ vranic_a @ 05.06.2005. 15:39 ] @
Ma moj deda ko zna sta sve nije doneo iz Germany, i nije onaj za akvarijume nego neki beli, ali ne onaj beli sto se pere vodom dok se nije osusio, ma odoh da probam pa vam javim.
[ vranic_a @ 05.06.2005. 15:49 ] @
JOK
Nema pojma ni ne oseca, mada sam povuka sa kraja rukom, i poce da se oslepljuje(tamo nije bilo eksencije).
DALJE koje metode jos?
[ Virked @ 05.06.2005. 16:00 ] @
Probaj sa nitrom!
[ ctrl alt del @ 05.06.2005. 22:16 ] @
Citat:
vranic_a: Ma moj deda ko zna sta sve nije doneo iz Germany, i nije onaj za akvarijume nego neki beli, ali ne onaj beli sto se pere vodom dok se nije osusio, ma odoh da probam pa vam javim.

Onda je to verovatno akrilni git a ne silikonski
[ Deep|Blue @ 06.06.2005. 10:14 ] @
Citat:
: valjda može plamenom da se istopi

pa ne znam dal da probam plamenom na pvc kadu ?!?
ipak cu probati sircetom
thnks all
[ cicika @ 06.06.2005. 14:41 ] @
Nemoj plamenom, nećeš isterati smrad iz kuće dve nedelje. Uobičajeni rastvarači, kao što je i navedeno, ili ako može da se guli, onda oguli a onda operi sve malo oštrijim sundjerom i nekim sredstvom za čišćenje tipa Elektrona (znaće žene u kući o čemu se radi ).
[ jablan @ 06.06.2005. 14:54 ] @
Ja sam dosta uspešno skidao (strugao) s. kit žiletom / skalpelom.
[ ton_majstor @ 06.06.2005. 15:06 ] @
Plus, ako mora da se iseče/odvoji namazano, ili neki spoj da se razvali... samo žicom... gitarska ili neka tanka sajlica.

Inače, kandi na sirće, ali nisam siguran da će KUĆNO sirće da ga rastopi. Treba ESENCIJA!

Građevinski (beli) silikon, ja mislim samo dinamitom mož' da se razvali...

Ima i onaj anti-plesnjivi... on tek kandi...

Pozdrav.
[ ctrl alt del @ 06.06.2005. 17:50 ] @
Citat:
ton_majstor: Inače, kandi na sirće, ali nisam siguran da će KUĆNO sirće da ga rastopi. Treba ESENCIJA!

Ja sam predložio postepen rast koncentracije sirćetne kiseline. Možda bi i vata natopljena običnim sirćetom ostavljena preko noći dovoljno odmekšala silikonski git da se može lako (ili lakše) skinuti. Ako ne uspe, sledeća na redu je esencija i na kraju glacijalna. Sigurno ne treba očekivati da se silikon rastvori kao šećer u vodi i da nestane za par minuta, ali verujem da bi posle natapanja od par sati, mogao lako da se skine.

Od postavljanja teme prođoše već tri debela dana. Gde su iskustva?
[ McKracken @ 06.06.2005. 18:33 ] @
Neces daleko dogurati sa pokusajima da rastvoris silikonski git. Sircetna kiselina ucestvuje u reakciji prilikom susenja i nakon stvrnjavanja nema efekta.

Rastvarac za silikon je metilsiloksan, ali nisam siguran gde ga mozes naci u ovim krajevima.

Postoji jos nekoliko rastvaraca, ali su uglavnom jako toksicni pa je ipak bolje koristiti zilet :)
[ vranic_a @ 07.06.2005. 19:20 ] @
Ja bogami sastrugo podosta, predpostavi koliko bi uradio za ova tri dana, nema od eksencije nista pa ni natapanje, nego nemoj skalpel , bolje tanji srafciger pa prstima potpomazi i vuci da se odlepljuje, meni uspeva.
[ FarbaraInterColor @ 15.08.2013. 06:44 ] @
Texnika skidanja silikona ili u narodu poznatog kao barsil,zavisi od vrste silikona,njihovih baza i namena.
Najprimenjenije baze u građevinarstvu mogu biti:
1/Acetatni (bezbojni i u boji),služe za razne vrste lepljenja i postavkama sanitarija (CS24)- antibact (CS25-Ceresit)
2/Akrilni i adhesive (beli i u drugim bojama),služe za lepljenje stiropor tabli,zaptivanje rupa,uglavnom zidova (beli) i u boji drveta (CS 11,TKK,Den Braven)
3/Baza SM polimera (fleksibilni i moćni),sluzi kao zamena za sve silikone,visoka elastičnost i ako montažni (Hyberfix super 7)
4/Vodena baza sanitrarni silikon antibact (Ceresit-Easy for you)
5/Montaž git Instant Tack građevinski lepak u tubi (Bison,Moment Fix,Mamut)
Silikoni se znači skidaju uglavnom strugačima(uglavnom monazni),ako su acetatni sirće i soda bikarbona. ...

[ Lavlja_Jazbina @ 15.08.2013. 07:48 ] @
Da li taj wurtov proizvod je agresivan na plastiku ?
[ edi maj @ 28.11.2018. 23:06 ] @
Da ne otvoram novu temu već da se nadovežem na ovo što je ovdje posljednje pomenuto. Intersuje me kakva su iskustva sa ovim wurth odstranjivačem silikona pošto treba da radim jednu tuš kabinu, dakle u pitanju je skidanje silikona sa akrilne kade, stakla i obojenog metal. Da li to mogu uraditi s ovim proizvodom i da usput ništa ne oštetim. Dostupni su mi još neka Tekapursil pasta i Mellurd sredstvo za uklanjanje silikona. Da li je nešto od ovo troje efikasno i usput neškodljivo za kadu i obojenu konstrukciju tuš-kabine?