[ Hefestionlove @ 04.06.2005. 00:55 ] @
Zanima me da li će maloletnici postovati "policijski čas" koji im ističe u ponoć, ili će nastaviti da izlaze u 23 noću, a da dolaze kući u 06 časova sledećeg jutra?


[Ovu poruku je menjao random dana 04.06.2005. u 13:19 GMT+1]
[ Hefestionlove @ 04.06.2005. 01:10 ] @
Gledao sam anketu na TV u kojoj su mladi ljudi izjavili da ce nastaviti sa svojim stilom i nacinom zivota bez obzira na "policijski cas" koji im zavodi Vuksanovic. Oni smatraju da Vuksanovic nije u stanju da mobilise toliki broj policajaca da ih kontrolise da li su u ponoc u svojim krevetima. Stvarno,kako Vuksanovic zamislja da sprovede taj "policijski cas" nikako mi ne ide u glavu?
[ cicika @ 04.06.2005. 01:17 ] @
Ni meni.
Ali svakako, biće više legitimisanja posle ponoći.
[ Hefestionlove @ 04.06.2005. 01:29 ] @
Jedini nacin da se isunjaju napolje je da pozovu taxi da im dodje na kucnu adresu a onda da se prebace na neku privatnu zurku,odakle bi se takodje vratili kuci taksijem?
Predvidjam da ce biti vise zurki organizovanih po privatnim stanovima i kucama.
[ Hefestionlove @ 04.06.2005. 02:09 ] @
ES bi trebao maloletnicima da osmisli i kreira kvalitetne sadrzaje posto ce sada provoditi mnogo vise vremena na netu u toplini svog doma. Period posle ponoci je najbolje vreme za ucenje tako da bi maloletnici mogli da nauce i neki strani jezik dok sede u kucnom "zatvoru". Na primer,za ucenje spanskog vam je dovoljno 6 meseci.

[ BytEfLUSh @ 04.06.2005. 02:16 ] @
[es] već ima kvalitetne sadržaje za ljude svih uzrasta koje zanima IT.
[ PAC MAN @ 04.06.2005. 02:22 ] @
Pa nije sve samo u ucenju ima nesto i u razonodi a madzone bih pre stavio u razonodu
[ tdjokic @ 04.06.2005. 02:50 ] @
Lepo pise u vestima, decko poginuo u prepodnevnim satima, u okolini skole "Sv.Sava" a ovaj uvodi zabranu nocnog izlazenja! To je ono da moze da kaze da je on "ucinio sve sto je u njegovoj moci da zastiti ucenike" cime ustvari stiti sebe, zabole ga za ucenike. Naravno, sada ce se nocne aktivnosti povuci u ilegalu i tako postati jos manje kontrolisane i jos pogibeljnije za mladez. Jedna je stvar ako si sa drustvom u kaficu, koliko toliko normalna atmosfera, opusteno, zafrkancija i kuliranje a druga ako se skupite kod nekoga u podrumu, "namenski" - da popijete sto ste nabavili, sto brze, pa hajde kuci...
[ Ivan Dimkovic @ 04.06.2005. 07:23 ] @
Aman bre,

http://www.b92.net/info/vesti/...06&dd=03&nav_id=169789

Citat:

Vuksanović predlaže da se splavovima i kafićima, zabrani da posle ponoći primaju goste koji su mlađi od osamnaest godina, kao i da se zabrani da im se toči alkohol.

...

Kafići će plaćati drastične kazne ako u kasne sate ugoste maloletnog gosta, bez roditeljske pratnje. Beograd najavljuje da će svim snagama podržati zabranu: "Mi smo vrlo zabrinuti situacijom koja je u Beogradu sa aspekta bezbednosti naše dece i trudićemo se da ono što jeste u opisu posla grada Beograda kao lokalne zajednice uradimo maksimalno", kaže Radmila Hrustanović, zamenik gradonačelnika Beograda.


ali i:

Citat:

Dok se najavljuje da više neće moći da piju u kafićima, učenici osnovnih i srednjih škola, barem za maturu piju u školama, toliko da je hitna pomoć danas imala daleko više posla nego inače.

U srednjoj trgovačkoj školi maturanti su završili proslavu kraja školske godine. Direktor nije dozvolio ekilpi B92 da uđe u školu, ali se u Hitnoj pomoći moglo saznati da je nekoliko učenika prevezeno u Urgentni centar u pijanom stanju.

Pre nego što uvede ograničenja izlaska za maloletne, Ministarstvo Prosvete mopraće da reši problem pijančenja u samim školama.


Dakle, ne radi se o zabrani kretanja pre 18-te godine, jer bi to bilo neustavno - vec o zabrani sluzenja maloletnih osoba posle ponoci u ugostiteljskim mestima.

Par stvari:

- Ovaj covek nije u stanju da resi problem pijancenja i nasilja po samoj skoli u sred bela dana, a prihvata se daleko veceg posla... smesno. Kao kada bi se lokalni sef u cijem odeljenju radnici igraju pikado za radno vreme nudio da postane generalni direktor cele korporacije. To je percepcija odgovornosti kod ovakvih likova.

- Cela stvar sa ogranicavanjem nema ni malo smisla ako se deci mladjoj od 16 godina eksplicitno ne zabrani da budu sluzena blazim alkoholom (pivo) a ispod 18 jacim alkoholom... cekaj, ... pa ovo vec postoji u zakonu... i to vec vise od 20 godina ;-) Dakle nije problem u zakonima - oni i te kako postoje, vec u tome sto se u Srbiji zakoni ne postuju.

- Trece, sta ako deca od... 17 god, dodju u 11:30 - naruce gomilu stvari i nastave da bleje posle 12? Imaju fiskalni racun - nisu usluzeni posle 12.. i to je to :-)

- Cela ova prica sa ogranicenjem sluzenja u kaficima bi trebala da se spusti na 16 godina, kao u vecini EU zemalja - posle 16-te godine maloletnici imaju svuda veca prava jer se smatra da su dovoljno zreli za deo prava i obaveza punoletnih

- Ogranicavati sve ljude od 17 i 18 godina na ovakav nacin ce samo znaciti vise problema, kupovinu alkohola i tableta i opijanja po podrumima, vise nezeljenih trudnoca (mozda i to neko hoce da postigne) i vise nasilja po porodici od strane dece pod stresom... ne resavaju se problemi cistom represijom.
[ Miroslav Jeftić @ 04.06.2005. 08:55 ] @
Izgleda da i sada kao što se to često dešava, problemu prilaze sa pogrešne strane. Bolje bi bilo da se ide na to da prestane popularizacija alkohola (to Lave, tooo Kume, sad ga cepaj...) nego što zabranjuju izlaske. Ako neko hoće da se napije, uradiće to i u 10 ujutru ili 3 popodne, uopšte ne mora da čeka noć.
Mada, roditelji su mi uvek pričali da kad su oni bili u srednjoj školi (60-tih) je bilo nezamislivo da se neko maloletan nađe uopšte na ulici posle 22 a kamoli u nekoj kafani. Sad kad nekad izađem uveče, prošla ponoć i u gradu koliko god hoćete dece uzrasta 11-14 godina. Ne želim da ispadnem konzervativan, ali stvarno je malo glupo.
[ LaMpiR @ 04.06.2005. 09:04 ] @
Citat:
Hefestionlove: Zanima me da li ce maloletnici postovati "policijski cas" koji im istice u ponoc,ili ce nastaviti da izlaze u 23 nocu,a da dolaze kuci u 06 casova sledeceg jutra?


Naravno da ne :)
[ Miloje Sekulic @ 04.06.2005. 10:31 ] @
Citat:
Stvarno,kako Vuksanovic zamislja da sprovede taj "policijski cas" nikako mi ne ide u glavu?


Vrlo jednostavno. Kada drustvo dostigne takav stepen ekonomskog razvoja da mladim ljudima ne bude padalo na pamet da "zaglavljuju" noću jer ih ujutru čeka škola koja im omogućava odlično zaposlenje, kada im zaposlenje bude omogućavalo sjajan standad a pijančenje ih bude sprečavalo da sve to postignu zabrana će se poštovati - sama od sebe.

Vuksanovič kao ministar prosvete treba da svoj resor organizuje tako da drustvo sto pre postigne ovaj ideal. Na primer da preispita nastavne planove, da vidi ko sve i šta radi u prosveti i tome sično.

Miloje
[ deki77 @ 04.06.2005. 11:25 ] @
Ja sam za....
[ hecky @ 04.06.2005. 11:30 ] @
Nije problem sa maloletnicima samo u SCG, nego i u razvijenijim zemljama.

Npr. u UK u Richmondu (deo Londona) je zabranjeno maloletnicima da budu na ulici posle 9pm(!!).

U celoj UK je zabranjeno prodavati alkohol maloletnicima (kazne su mnooogo vece nego kod nas, a i kontrola je mnoogo strozija).

Pa opet, svaki petak i subotu mozete videti gomuilu pijane dece kako baulja po ulici. A cesti prizor su grupe od 10-ak njih (12-16 godina, decaci i devojcice) kako maltretiraju starije od sebe, odrasle ljude.
[ Bojan Zivanovic @ 04.06.2005. 13:02 ] @
U ime svoje generacije, i vrsnjaka mogu da vam postavim jedno pitanje:
Citat:

Jel znate sta to puca?

A odgovor je:
Citat:

Puca nama ku*ac za policijski cas!

To mozda uspeva u stranim (kulturnim) zemljama, ali ovo je Srbija...
Ne samo da maloletnici to nece postovati, nego ce i policija slabo primenjivati taj zakon,
jer u suprotnom morali bi da hapse goomile ljudi, a zna se kakva nam je policija.
Ideja sa dobrim namerama, ali nikada nece uspeti.
Lepo je neko rekao par postova navise, ubedite mladje generacije da vredi probuditi se za skolu, uciti, za lep i normalan zivot pa onda...Trenutno malo ko ima nade da ce mu se trud isplaiti.
A vecinu boli ona stvar iovako i onako, oslanjaju se na roditelje i misle da ce ih ovi izdrzavati ceo zivot.
Ili, da ce im povuci vezu, te naci neko dobro zaposlenje gde nista nece morati da rade, a dobice gomile para...
Neki veruju u istu tu pricu, samo sa odlaskom u inostranstvo... Pa kao da ce ih posao cekati na aerodromu...
Znaci mentalitet je u pitanju...
Ok, rant gotov, sorry :)))
[ Nabukodonosor @ 04.06.2005. 13:29 ] @
Ovo je verovatno jedina zemlja na planeti koja deci koja zavrsavaju 8. razred ili 3. i 4. godinu kupuje alkohol da se na proslavi opijaju.
[ Nabukodonosor @ 04.06.2005. 13:32 ] @
Citat:
To mozda uspeva u stranim (kulturnim) zemljama, ali ovo je Srbija...
Ne samo da maloletnici to nece postovati, nego ce i policija slabo primenjivati taj zakon,
jer u suprotnom morali bi da hapse goomile ljudi, a zna se kakva nam je policija.
Ideja sa dobrim namerama, ali nikada nece uspeti.
Lepo je neko rekao par postova navise, ubedite mladje generacije da vredi probuditi se za skolu, uciti, za lep i normalan zivot pa onda...Trenutno malo ko ima nade da ce mu se trud isplaiti.
A vecinu boli ona stvar iovako i onako, oslanjaju se na roditelje i misle da ce ih ovi izdrzavati ceo zivot.
Ili, da ce im povuci vezu, te naci neko dobro zaposlenje gde nista nece morati da rade, a dobice gomile para...
Neki veruju u istu tu pricu, samo sa odlaskom u inostranstvo... Pa kao da ce ih posao cekati na aerodromu...
Znaci mentalitet je u pitanju...
Ok, rant gotov, sorry :)))

Pa i iz tvog posta se lako vidi koliko imas godina, i da ti razmisljanje nije jaca strana. Pa niko tebe nece da hapsi, vec ce da ide ponekad neka kontrola po lokalima i kada zateknu nekog maloletnika u 2 ujutru kako pije pivo, lepo ce da zatvore taj lokal i dovidjenja. Ili ce da bude takva novcana kazna da ce gazda morati sam da zatvori lokal. Pa ce posle prvog primera tog cina, lepo svaki lokal da tebi zabrani ulaz u njihove prostorijeposle ponoci, jer on ne zeli da zbog nekog klinca njemu zatvore lokal. Jesi li sad shvatio?
[ S_Kid @ 04.06.2005. 13:43 ] @
Jedan apsolutno fenomenalan tekst koji se tice ove teme:
http://www.krompir.co.yu/005/textovi/maloletnici.htm
[ tdjokic @ 04.06.2005. 14:12 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Dakle, ne radi se o zabrani kretanja pre 18-te godine, jer bi to bilo neustavno
Na istom sajtu koji si naveo pise: " Mlađi od osamnaest godina, uskoro neće moći napolje posle ponoći bez roditelja" Dakle - i zabrana kretanja i zabrana sluzenja alkoholom.
[ Ivan Dimkovic @ 04.06.2005. 15:34 ] @
Meni se cini da su to sve komentari i najave - zabrana kretanja je vrlo snazna i restriktivna mera koja, koliko znam, nema temelja u Ustavu osim za vreme vandrednog stanja.

Ukoliko osoba ima licnu kartu, a sve osobe starije od 14 godina je mogu imati, ne znam kako je neko moze udaljiti sa javne povrsine ako ne pravi nikakve incidente. Ne pricam o klubovima i diskotekama, vec - jednostavno, o bivanju na otvorenom mestu.

Mislim da od tog takvog zakona nema nista - mislim, valjda je svima jasno da je to pre svega neizvodljivo, a takodje krsi mnoge vise pravne akte.

U USA postoje neka mesta gde je aktivan "curfew" (policijski cas) posle 9 PM... al to malo vise govori o tim mestima, nego o svemu drugom ;-)


A ne cudi me to sto gomila ljudi to podrzava - to su isti oni ljudi koji ocekuju da im neko drugi resi sve zivotne probleme, pa i problem sa nasiljem - ali nasilje napolju potice od nasilja u porodici i neposrednoj okolini... Sve se bojim da ce dete kome je cale alkoholicar, ceo dan radi "seme" a posle dodje pijan da bije i klinca i majku uz pomoc ovog zakona biti bolje... nasilje ce samo da promeni mesto, a mozda ce jos neko nov da strada.
[ Downforce @ 04.06.2005. 16:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A ne cudi me to sto gomila ljudi to podrzava - to su isti oni ljudi koji ocekuju da im neko drugi resi sve zivotne probleme, pa i problem sa nasiljem - ali nasilje napolju potice od nasilja u porodici i neposrednoj okolini... Sve se bojim da ce dete kome je cale alkoholicar, ceo dan radi "seme" a posle dodje pijan da bije i klinca i majku uz pomoc ovog zakona biti bolje... nasilje ce samo da promeni mesto, a mozda ce jos neko nov da strada.


Upravo tako Ivane.Doduse to politicare resava problema jer dok se koljete unutar porodice sve je u redu.Nemojte se samo klati na ulicama gde se to vidi. ;-)

[ abishai @ 04.06.2005. 19:39 ] @
Pazi, taj zakon i nije toliko los ima tu vise stvari zasto ne bi trebali mladji od 18 da sede do 6 ujutru u gradu, ali jednostavno u nasoj zemlji kakva je trenutna situcija taj zakon i nije bas toliko "bitan".

A ovo kao nece moci da primene taj zakon :) to se varate, ako hoce, primenice ga itekako i retko ce se neko ko ima ispod 18 god. naci posle 00:00 na ulici. Nas narod je navikao da ne postuje zakone i da ih niko ne kaznjava za to, pa zato tako i klinci razmisljaju.
[ Ivan Dimkovic @ 04.06.2005. 22:00 ] @
Vidis, postoji jedan jako fin zakon koji je verovatno na snazi od kad postoji SRJ - a ako ne, a ono nesto malo posle formiranja...

Daklem, maloletnim licima je apsolutno zabranjena prodaja bilo kakvog alkohola i duvana - znaci, bio ti trafika, kafic, samoposluga ili diskoteka - ti zakonski nemas pravo da maloletnim osobama prodas alkohol ili duvan.

Jel' tako... jeste. E, sad, posto je jasno da alkohol izaziva dobar deo nasilnickog ponasanja - nek meni neko objasni, kako to da sve ove godine taj zakon malo ko postuje (ako iko)?

I kako onda ocekivati da, ako se jedan takav jednostavan zakon ne postuje - da ce sad da se odjednom postuje nekakav policijski cas za decu (ako to uopste i moze da prodje zakonsku proceduru, a ja se nadam da nece moci) ?

I sta ce onda sprecavati decu da kupe alkohol u trafici recimo, da se zavuku u neki podrum - i prebiju od njega bilo da je dan ili noc, a onda da pijani izadju i divljaju u sred bela dana?

Tako da je ovaj zakon jednom recju - smesan, to je ono - gori ti cela zgrada, a ti ides u supermarket da kupis protivpozarni aparat. Na sranu to sto ovakav nakaradan zakon ne kaznjava krivce, nego upravo kaznjava zrtve.

A, da podsetim - krivci za nasilje i ovako ne postuju zakon in the first place ;-)
[ nnn @ 05.06.2005. 10:55 ] @
Ma guposti bre. Oce isto da ogranice radno vreme kaficima do 12 odnosno 1 vikendom. I da zatvore sve kafice u okrugu od 500m od skole. Svaki kafic u zemunu se nalazi na 500 m od neke skole.
[ Hefestionlove @ 05.06.2005. 12:19 ] @
Danasnji tinejdzeri su mnogo inteligentniji nego njihovi roditelji zahvaljujuci razmeni informacija na netu. Moderni tinejdzeri su u pravom smislu te reci kosmopolite,to jest gradjani sveta koji razmenjuju ideje sa svojim vrsnjacima od Kalifornije do Australije! Predpostavljam da je Vuksanovic imao najbolje namere prilikom donosenja ovog zakona i ne bih zeleo da ga sabotiram i miniram u startu.
Vreme ce pokazati da li je i koliko ovaj zakon u duhu vremena?
Najvaznije pitanje je kako od prosecnog tinejdzera napraviti renesansnog coveka sirokih interesovanja koji razmislja i funkcionise kao gradjanin sveta,a ne kao pripadnik lokalnog plemena???
[ NikolaVeber @ 05.06.2005. 13:04 ] @
Ja sam "za" kada je u pitanju kontrola lokala. Astronomske kazne, zatvaranja na odredjeno vreme i ceste kontrole, pa ko voli, nek izvoli.
(setimo se kako je bilo za pojas:) )

Kada su kafici i njihovo zatvaranje 01h ili sl u pitanju, to ima smisla i sa aspekta "kucnog reda", jer licno znam pa par kafana koje su toliko glasne da maltretiraju radijus od 300, 400m bukom. Tu bi pomoglo ili zatvaranje u odredjeno pristojnije vreme, ili odredjeni standardi po pitanju zvucne izolacije.
[ Floyd @ 05.06.2005. 13:13 ] @
Ma nista od toga nece uspeti kod nas. Kaznice 3 kafica koje drze neki stranci, a ostale bratsko-kumske-komsijske policijske veze i potplacivanja ce uciniti svoje da se zakon ne sprovede i gotovo. Sto se zabrane kretanja tice, to je neustavno (mada to u nasoj zemlji u sustini i nije problem) tako da ne verujem da ce proci. U svakom slucaju nisam maloletan pa me se i ne tice nesto narocito :).
[ _Punisher_ @ 05.06.2005. 13:24 ] @
Sto se tice zabrane kretanja ja sam protiv.Inace to se kod mene primenjuje kolko znam po principu mali idi sporednom ulicom.MEdjutim nije normalno da klinci izlaze u 23 a vracaju se u 6.Do tri najkasnije je ok.

Sto se tice alkohola za to vec postoji zakon koji glasi zabranjeno je prodavanje alkoholnih i duvanskih proizvoda maloletnicima.

Znaci kada bi se postovao ovaj zakon nigde nebi bilo problema.Da vidimo kako bi kupovali da se ovo postuje?Ako roditelj kupi detetu alkohol neka onda i pije.NEgo to je samo vuksanovic napravio da bi kao sto neko rece posle rekao "ucinio sam sve da zastitim maloletnike".

Sto se tice kafica i 500m to je gluo i ndevidim svrhu jel kod mene postoji jedna skola koja je u centru grada a oko nje 500 kafica.

p.s.I naravno da se slazem da se reklame za pivo ne prikazuju preko dana ili se bar smanje.Ono tipa to lave,salji,salji,Svetsko a nase i ostala sranja
[ fanfon @ 05.06.2005. 13:33 ] @
Problem kod ovoga zakona je sto ce oni mozda ogranicenjem rada kafica uspeti da maloletnike ubede da se ranije vracaju kucama ali sta je sa krsenjem prava ovih starijih od 18? Sinoc se kod nas u 02h zatvorila diskoteka sa preko holjadu ljudi o kojih je bar pola bilo punoletno i svi su popi**eli na muriju i inspekciju. Ovo dodje kao neki policijski cas. Ne svidja mi se taj Vuksanovic uopste a pogotovo posle one afere sa pregledom dece. Mislio sam da je malo fleksibilniji. Njihov problem je sto ne mogu da izvrse raciju pune diskoteke i privedu par stotina maloletnika jer bi tad imali pravi haos. Sta mislite na sta bi licilo da 10-15 policajaca iz smene obradjuje 400-500 maloletnika i zove im roditelje? Zato im je bilo lakse da ogranice prava svih. Jos niko ne postuje zabranu tocenja pica maloletnicima. Kad bi se naplatile izrazito visoke kazne ugostiteljima u kombinaciji sa stogim kontrolama u vreme kad mladi izlaze mozda bi i bio neki rezultat. Ovako svi trpe. Nisam za ovakve mere prema maloletnicima jer sam i sam svojevremeno izlazio i nije bilo ovakvih stvari.

Ono sto oni pokusavaju postici radi se na druge nacine. Pre bi trebalo da obrate paznju na gomile dilera po gradovima, da animiraju neke druge aktivnosti za mlade. Gledam sportske terene u gradu(svi su o okviru osnovnih i srednjih skola) i ne mogu da se nacudim kako kreteni nemaju(nece) da daju par hiljada da poprave koseve koji nijedan ne valja, ne mogu zameniti obicne daske na tribinama da ljudi mogu sesti da pogledaju utakmice a i kako bi kad i njih ne organizuju. Na drugoj strani pare iz budzeta se bacaju na glupe politicke igre i prepucavanja. Sramota! i posle se cude kako se deca ne bave sportom i po ceo da n cirkaju po kaficima. Pa kako nece kad nemaju uslove da se bave sportom.

Zasto se na primer ne bi moglo dozvoliti kaficima da rade i posle 12 a da smanje muziku? I zasto bas diskoteke da rade do 02h vikendom a ne do 04h? Ako su ogranicili do 02h kad se pogleda realno i to je kasno i zasto onda ne bi radili i oni do 12? Iskreno sumnjam u rezultate tih mera? Niti ce smanjiti postotak kriminala menju maloletnicima, niti ce uspeti da ih odvrate od alkoholisanja a nece ni smanjiti konzumaciju opojnih sredstava. Posto mladi vole da izlaze i da budu u gradu 4-5 sati a ne 2-3 sata mozda ce i izlaziti ranije ali ce popustiti u nekim drugim aktivnostima(skolskim ili sportskim). Mnogo mladih ima treninge uvece i ne mogu izaci pre 22h. Ko je blesav da dodje u 20h iz popodnevne skolske smene, okupa se za 10 minuta, vecera za 5, obuce se za 10 i dodje u grad takav u 21h i vec u 23.30 ide kuci? A to samo pod uslovom da ne radi nista posle skole. Ministar ce reci: pa ne moraju onda da izlaze.-Pa ne mora ni on da prima onoliku platu pa je prima.**bem ti ministra i njegove odluke. Stvarno smo jadna simulacija kao neke drzave u kojoj kao nesto funkcionise...
[ NikolaVeber @ 05.06.2005. 13:48 ] @
Ne treba da policija zove roditelje 400 maloletnika, nego da utvrdi da je jedan maloletnik usluzen / dobio alkohol u kaficu/diskoteci i da sprovede po zakonu predvidjne kazne za diskoteku.
I ako to budu radili dovoljno cesto i ako kazne budu dovoljno stimulativne, problem ce biti resen od strane samih ugostitelja.
Jer nije zabranjeno maloletnom licu da pije ili da narucuje alkohol (da bude u diskoteci uopste, ili kako vec taj novi zakon treba da glasi), nego je lokalu zabranjano da mu to omoguci.
[ fanfon @ 05.06.2005. 14:50 ] @
Tu se onda postavlja problem kontrole jer vlasnik kafica moze reci da je prodao pice nekom starijem a ovaj dao maloletniku i obrnuto, maloletnik moze reci da mu je pice kupio neko stariji. Onda bi policija(inspekcija) morala imati ljude za sankom koji bi kontrolisali kome se prodaje pice a to je opet neizvodljivo. Mora se problem drugacije resiti. Ovo je sve konfuzno sto rade a slicno je bilo i sa reformom skolstva. Sve dosad je odredjeno navrat nanos...
[ Ivan Dimkovic @ 05.06.2005. 15:05 ] @
Kako se te stvari "resavaju":

- Maloletnici se okupe, i stariji drugar im kupi alkoholna pica uz licnu kartu - sa fiskalnim racunom za pica i licnom kartom policija je nemocna.

- Maloletnici kupe sve sto treba pre vremena kad vise nije moguce sluziti ih, i onda nastave da bleje do kasno - isto resenja nema, sta da im radis? Sta ako sede sa punoletnom osobom?

- Ako ih kafic izbaci, skupe se u nekom podrumu, stanu za "blejanje" od drugara, stariji drugar im kupi tonu alkohola i nastave sa otkidanjem po kuci...

I tako dalje, i tako dalje...

Dakle, ne ocekujte od zakona da ispravlja greske u odrastanju i vaspitavanju dece i da drzava preuzme ulogu roditelja, jer je to nemoguce.

A sto se nasilja tice - ono dolazi iz kuce. Eno pre neki dan pisalo u Glasu, crna hronika, kako zenu mrzi i krivi ceo komsiluk jer je "muza oterala u zatvor" - a covek je lesio od batina uz teske telesne povrede, i ona to prijavila policiji posto je zaglavila urgentni.

Jos, sto je najgore ona prica kako je njoj jako zao sto je to uradila (!!!!!) - u sta ce to dete sto to gleda da se pretvori? I kakvo je bre to drustvo gde je ta akcija te zene za osudu - a valjda je sasvim normalno da posle zene i klinac dobije teske batine, to tek nije za osudu nego je i "zdravo" - a matori mu je vlasnik.

E to je problem - a kladim se da ti likovi sto krive tu zenu pozdravljaju i ovaj zakon, jer je sve OK dok oni sami ne moraju da se menjaju.
[ abishai @ 05.06.2005. 16:42 ] @
Neko gore spomenu "vezivanje pojaseva", eto setite se toga, svi su rekli "ma daj, nema sanse" i sta sada... 90% ljudi vezuje pojas i u gradu??

Tako moze i za ovo biti, ako rese da ga sprovedu kako treba.

To sam hteo da kazem u onom gore postu.

I isto neko je spomenuo ovo da ce stariji drugar da kupi maloletnicima pice u diskoteci itd.... pa jel ta diskoteka ima obezbedenje?? Obezbedjenje na ulazu i zabranjen ulaz maloletnicima.

Sada sta ce uraditi je*bem li ga, razumem i maloletnike sto se bune ni ja ne bih voleo sigurno da je tako nesto bilo dok sam ja imao ispod 18 godina.
[ ilijev @ 05.06.2005. 21:44 ] @
NikolaVeber i Ivan Dimkovic imaju isto misljenje ali sa razlicitog aspekta, a ja ih u potpunosti podrzavam. Radi se o sledecem.
Problem je u porodici. Moj prijatelj radi u drzavnoj a ja u privatnoj skoli. U prici je konstatovano da roditelji dobre dece dolaze u skolu i interesuju se za svoju decu a roditelji losih djaka su podjednako bezobrazni i vulgarni kao i njihova deca. Ta ista deca se i opijaju i puse ali redovno. Da ne bude zabune i ja sam pred kraj osnovne probao i cigarete i alkohol ali nisam postao hronicni konzument. Znaci treba da se sredi situacija u porodici sto mislim da je nemoguce.
Drugi problem je i zakon. Skandinavske zemnje nisu preterano bogate koliko su disciplinovane. Po meni dobro definisan zakon i njegoda dosledna i brza primena su resenje naseg problema. Do skora sam redovno izlazio i smucilo mi se da se vracam ujutro iz grada. Kada sam pocinjao sa izlascima bilo je to od 21-02h najkasnije i bilo mi je super.
Predpostavljam da klinci na ovom forumu imaju drugacije misljenje ali cu im reci nesto sto ne volim da govorim cesto NISTE U PRAVU!
[ stsung @ 05.06.2005. 23:55 ] @
Pozd.
Da kazhem prvo neshto uopshteno: ova drzhava je dugo bila u haosu i bez nekog osnovnog reda, tako da ovakvi hirurshki potezi deluju prilichno oshtri. No, iako se bash i ne slazhem u potpunosti sa tom odlukom ministra, smatram da se red mora polako uvoditi u svest gradjana (bilo da su maloletni ili punoletni). Znachi od sitnica poput vezivanja pojaseva shto je neko pomenuo, ili na primer da se pri prelasku ulice svi peshaci poredjaju desno, a ne kao stoka da izvinete na izrazu da se rasporede celom shirinom i onda izudaraju sa istom takvom gomilom koja stoji preko puta, do stalno prisutnih problema korupcije u vladi i instrumentima vlasti, monopolizma i shta ti ja znam chega sve ne. Vezivanje pojasa u odnosu na korupciju u vladi deluje beznachajan, ali znachi itekako ako ste to bash vi u vozilu u trenutku ne daj bozhe nesrece. Ako ste sluchajno gledali "Kapiraj, kopiraj" kolazh o Djindjicevim govorima, tu je bila jedna prichica o satu na ulasku u fabriku koji ne radi... ko je gledao shvatice poentu, a ko nije - ne bi bilo loshe da pogleda.

Mnogi su rekli kako je ranije sve bilo bolje... da je bilo nezamislivo da maloletnici budu napolju u kasnim satima itd. Na zhalost, to je posledica globalizacije ili da ne kazhem amerikanizacije (amrichka propaganda kroz film i muziku je ipak najveca na planeti) ... konkretno, u moje vreme (kao i za vecinu vas ovde) je bilo nezamislivo da je potrebno obezbedjenje u osnovnoj shkoli (?!), ali danas smo svedoci toga - kao shto gledamo na americhke shkole sa detektorima za metal na ulazu i smatramo ih nenormalnima. Vreme ne mozhemo tako lako vratiti na "stara dobra vremena"... no na zhalost dok se i neka individualna svest (ili nazovimo to odgovornost) ne probudi u ljudima ne mozhemo se ni nadati boljitku. Pre koji dan sam prochitao vest kako nuklearni otpad u institutu za radiologiju truje lekare/posetioce, a iako je Vincha spremna da ga uskladishti od toga nishta nije bilo zbog velikih troshkova. A sutra ce dete od tog direktora Vinche ne daj bozhe da se nadje u toj bolnici...

Iz ovoga sledi i moja poenta ... sutra treba moje dete da krene da izlazi, a ja ne mogu sa njime biti 24 sata niti ga kontrolisati ko neki lutkar u predstavi. Ali ako vi imate na sve strane slobodnu prodaju alkohola i duvana iako je zakonom zabranjena prodaja maloletnim licima (ovo je isto deo pomenutog nereda, tj. neposhtovanje zakona) pa shta ja onda treba da uradim? Ne mogu valjda da krenem redom pa da tuchem vlasnike shto prodaju alkohol maloletnicima. Red se tu mora uvesti, pa makar se nekom to i ne dopadalo... Sad ce neki maloletnik da kazhe shta ja imam da njega sprechavam da konzumira alkohol. Pa zato shto neki red mora da postoji. Zashto je uopshte i napravljena ta granica od 18 godina... zato shto se pravi razlika izmedju maloletnika i odraslog lica. I ja sam u pubertetu imao raznih fiks ideja koje su kada sada pogledam totalno idiotske - hvala bogu pa nisam mogao da ih sprovedem u delu. A ako vam dete od 7 godina kazhe da nece da podje u osnovnu shkolu da li to znachi da ga treba poslushati ili mu sugerirati (u shta ukljuchujem i sankcije) da to mora??? Zato i postoji ZAKON ... "Osnovno obrazovanje je obavezno" kao shto postoji i zakon "Zabranjena prodaja alkohola i duvana maloletnim licima".

Ekonomski faktor koji je ovde veoma prisutan se ne mozhe zanemariti. Ideologija je recimo "radim kao profesor i primam bednu platu, i sad treba da se potrudim oko slabijih uchenika". U ovakvoj ideologije nedostaje "big picture" tj. malo shiri pogled. Sutra ce dete toga profesora takodje da ide u shkolu i predavace mu profesori kojima su takodje slaba primanja - da li to znachi da sve njih treba da bude bash briga??? I pogledajmo sve to josh dugorochnije ... ta deca ce da odrastu, i takodje ce postati profesori, prodavci, i shta ti ja znam shta sve ne. I to ce postati sa vec urezanom takvom ideologijom u glavi. Ja tu ne vidim nachin da se drushtvo oporavi i da se probudi ta "svest", kao ni da se poboljsha taj famozni ekonomski faktor. Naravno tu postoji josh dosta faktora, poneshto proshlosti itd... ali ne zaboravimo da drzhavu i drushtvo chine ljudi, a ne neshto drugo.

Odluku ministra pozdravljam, ali smatram da je pogreshno formulisana. Treba na svaki nachin gledati primeniti VEC POSTOJECI zakon o zabrani prodaje alkohola maloletnim licima a ne posle ponoci pretvoriti naseljena mesta u ratnu zonu. Mnogi su naveli da to nece sprechiti maloletnike da se opijaju. Naravno da nece sve ... ali neke hoce. Ni zakon protiv ubistva ne sprechava da se ubijaju ljudi, ali to ne znachi da svako treba da ubija unaokolo kada je nezadovoljan ili se posvadja sa nekim. I lichno smatram da se pod hitno mora uvesti kontrola sadrzhaja u medijima - to je upravo ono shto nasha deca gledaju kada ne znam dodju iz shkole ili chitaju dok su na odmoru itd... Televizija i novine su najmocnije propagandno sredstvo, i dok god bude velichanja kao shto je neko rekao "kume i brate" za alkohol, 101, 102 za cigarete i ovaj ili onaj tranvestit ostao bez gaca ne znam gde, a nasa deca to budu gledala/chitala, nishta se nece promeniti. Zapitajte se zashto postoje oni "rated" i "unrated" filmovi, reklame, spotovi itd... Ako se ne mozhe zabraniti objavljivanje takvih sadrzhaja, onda treba naci nachin da takav sadrzhaj ne dospeva do maloletnika. Jer ko shto rekoh, sutra ce moje dete da gleda tu istu televiziju i da kupuje na toj istoj trafici i da ide u tu istu shkolu i da ne daj bozhe ode bash u tu bolnicu... A vi maloletnici... bez uvrede, ali i vi cete imati decu kroz 10-15 godina ;)

Izvinite na malko duzhem postu, ali ovo sigurno nije stvar koju treba olako shvatiti.

Svako dobro.

[ fLuXx @ 06.06.2005. 00:07 ] @
Mozda ce se i uvesti red u ovoj zemlji - ali sigurno ne dok sam ja maloletan (jos godinu dana), a mislim i mnooogo duze poznajuci dosadasnje metode zavodjenje reda. Imate mnogo primera koji potvrdjuju ono sto ja ovde govorim. Navescu samo neke:

1. Piraterija

Koliko se samo dizala frka oko zabrane piraterije? I sta se desilo? U sred centra grada (panceva) odem u prodavnicu cdova i narucim sta god hocu. Malo su bili plasili pirate, zaplenili neku kolicinu cdova (za svoju familiju i rodbinu) i nista: samo su pirati postali malo oprezniji, ne stoje bas na sred ulice, po prodavnicama ne drze piratsku robu po izlozima i to je to! Sada ce sve da se vrati na staro, ako vec i nije.

2. Cigarete

Bila je prica slicna ovoj o zabrani prodavanja duvana i duvanskih proizvoda deci! I sta je bilo: kada god hoces udjes u prodavnicu i kupis bez problema, a ponekad mozes da naletis i na cigare bez 'markice'.

3. Racuni

Takodje je pre nekog duzeg vremena uvedeno da kupac mora da ima racun pri sebi kada nesto kupi u prodavnici, makar to bila i zvaka inace placaju kaznu. Nije uspelo, cak je bilo i inspektora koji su dobili batine, jer su ljudima trazili racun pa je nekom prekipelo. Kako nisu nista mogli da urade, presli su na ispiranje mozga preko tv-a onim 'uzmi racun, uzmi racun' (ako tipa koji to govori nekad sretnem na ulici, uzecu neku letvu pa cu ga zakucati u glavu - strasno mi ide na qrac) i nagradama od po 500 kinti 'nagradjuju' ljude koji ispadnu pi*ke pa prijave prodavca koji im ne izda racun. Cak i pod pretnjom zatvaranja prodavnice, neki prodavci i dalje ne izdaju racun, a da ne pominjemo samo drzavne institucije.

4. Droga

Naravno da nije legalna (i ne treba da bude), ali postaje sve popularnija, narocito marihuana, koja postaje popularna i u mom razredu (2. godina srednje skole). U stvari kod mene u razredu ima 4 ucenika koji su je koristili i to vise od jednog puta (naravno, ja nisam i necu). I nije u pitanju neki trogodisnji smer, nego najjace odeljenje u skoli, a da ne pricamo o tome koliko ima gimnazijalaca koji koriste 'gandzu'. Sta je moja poenta: lakse ga nabavljaju od piva. Samo da imaju para, dileri bukvalno dolaze do njih.

6. Itd, itd....

Eto vam vase 'fino' sprovodjenje zakona. Sem toga, ne znam sta taj Vuksanovic hoce da postigne, da deca duvaju i piju u skoli, jer uvece ne smeju. Po meni, pristupio je problemu sa pogresne strane. Trebao je da krene od depopularizacije alkohola i droga, a ne da na teveu svaki dan slusam onog lazu i cecu koji ispiraju mozak svaki dan. A da ne napominjem Vladu Divca koji reklamira Atlas pivo. Pa on je sportista, pobogu!!! Mnogi klinci se ugledaju na njega, a on sportista koji porucuje: "klinci, aj' svi posle skole na pivo". Bruka i sramota! Ali to Vuksanovica ne zanima. Mozda ce i on sutra na tvu da reklamira pivo, ali da bi pruzio primer kako ne pije posle 12 i uzima fiskalni racun.
[ __Marko__ @ 06.06.2005. 07:55 ] @

Pustite klince da zhive! Najbolje da ce ih Vuksanovic izdresirati u Srbiji. To shto muchi njega i ostale "brizhne" se sigurno ne reshava zakonom. Lichno cu im kupovati alkohol na svoju lichnu kartu :) Zamisli, napila se deca na maturi! Uzhas ..

Drugo, plashim se ja da oni ovo ne probaju sa maloletnicima... pa, ako im ne-daj-Bozhe-uspe, da se ne osokole pa udare po klubovima i kaficima... radno vreme do 1, da penzioneri mogu lepo da lalaju... i te fore.

Mislite o tome ...

[ fanfon @ 06.06.2005. 09:02 ] @
Citat:
Drugo, plashim se ja da oni ovo ne probaju sa maloletnicima... pa, ako im ne-daj-Bozhe-uspe, da se ne osokole pa udare po klubovima i kaficima... radno vreme do 1, da penzioneri mogu lepo da lalaju... i te fore.


Pa to su kod nas vec poceli. Vikendom kafici rade do 02h i to samo oni koji su registrovani kao disko barovi(ili tako nesto...) a baste svi danima+vikendom samo do 00h. U subotu su zatvorili i diskoteku u 02. Kreteni...
[ Ivan Dimkovic @ 06.06.2005. 09:26 ] @
Ma to je zato sto je Beograd organizovan haoticno - po vecini metropola u centru grada ima jako malo rezidentnih stanovnika, vec su samo poslovne prostorije, prodavnice kafici, restorani i diskoteke.

Tu nema ko da se buni nocu - ali ajd probaj da otvoris diskoteku negde u kraju gde ima ljudi koji zive i rade sutra ujutru pa ces da vidis bes ;-) Mislim, razumem i ljude koji se bune ako im se u istoj zgradi nalazi kafic koji roka cecu do 2 AM... mislim, ne ide to tako.

Ali opet, ovo sto se pokusava primeniti u Srbiji je preterano - zasto mora iz krajnosti u krajnost to mi nikad nece biti jasno. Mora biti nekog prostora za ljude da se zabave - zatvarati diskoteke u 2 AM vikendom je smesno.
[ NikolaVeber @ 06.06.2005. 09:46 ] @
Nije problem da diskoteka radi do 2am, koliko je problem sto se kod nas koriste neprikladne prostorije. Trebala da bude poljoprivredna apoteka, ali posto se slabo gaji krompir poslednjih godina, aj da napravimo diskoteku (ajde za diskoteke ne znam, ali za klubove (aka kafane)).
I umesto da je u suterenu, sa regulisanom ventilacijom (da se ne poguse gosti, a i da prozori ostanu zatvoreni), gde sa malo dodatne izolacije taj problem moze da se donekle resi, to je u prizemlju, sa ogromnim prozorima (izlog)...
A za neke vece diskoteke je logicno da budu van "stambene zone".
[ markolazarevic @ 06.06.2005. 11:04 ] @
Samo me zanima da li cu ja moci sa nekom osobom iznad 18 da ja idem gradom posle 00h ili ce to morati da bude neka rodbina?
[ NikolaVeber @ 06.06.2005. 11:46 ] @
Pazi, pitanje je da li iko sme da ti zabrani kretanje (sto rece Ivan, da li ustavom moguce doneti takav zakon).
Citat:
Opšta saglasnost oko poboljšanja bezbednosti mladih
Saopštenje, 3 jun 2005. godine

Ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović održao je danas sastanak sa predstavnicima svih lokalnih samouprava u Srbiji kako bi se utvrdili dalji pravci u izmeni zakonske regulative kojom bi se ograničilo kretanje maloletnih lica bez pratnje roditelja nakon ponoći.
...
Ministr Vuksanović i gradonačelnici svih gradova u Srbiji doneli su sledeće zaključke:

1. upućuje se preporuka svim Skupštinama gradova i opština da ograniče rad ugostiteljskih objekata do 24:00 časa,a petkom i subotom do 01:00 čas

2. da se u primeni svih postojećih propisa maksimalno angažuju inspekcije lokalne samouprave

3. da lokalne samouprave ostvare konkretnu i neposrednu saradnju sa lokalnim stanicama policije

4. roditeljima je preporučeno da maloletnike ne puštaju same na ulicu posle 24:00 časa

Po postojećim zakonskim propisima sve nadležnosti pripadaju lokalnim samoupravama koje imaju dovoljno instrumenata da primenjuju propise i zaključke sa ovog sastanka
http://www.mps.sr.gov.yu/code/navigate.php?Id=1


Znaci ne verujem da ce policija patrolirati gradom i razvoziti maloletnike kucama (dobra fora za jeftin taksi...), ali ce drugim mehanizmima pokusati da to regulise.
Lakse im je da tuku ugostitelje po usima i da ih teraju da paze da li se maloletnicima toci pice nego da to sami rade :)
[ markolazarevic @ 06.06.2005. 12:16 ] @
Citat:
NikolaVeber
Znaci ne verujem da ce policija patrolirati gradom i razvoziti maloletnike kucama (dobra fora za jeftin taksi...)

U pa mene mogu da bace do SUP-a,jer tu ima super picerija koja radi 24/7
Citat:
NikolaVeber: Pazi, pitanje je da li iko sme da ti zabrani kretanje (sto rece Ivan, da li ustavom moguce doneti takav zakon).

I ja nisam siguran da je to moguce,ne znam kakav li je stav Tadica kao predsednika Srbije on ima pravo da neki zakon ne potpise i tako ne omoguci da se primenjuje,ako smatra da je protivan ustavu.
[ Ivan Dimkovic @ 06.06.2005. 12:30 ] @
Pa, da - stvar nije na nekom republickom zakonu, vec na lokalnim samoupravama.

Tehnicki, moguce je u buducnosti da neka lokalna samouprava donese propise da je kaficima dozvoljen rad do 5 AM - ako joj se to isplati i ako smatraju da je ispravno..

Citat:

1. upućuje se preporuka svim Skupštinama gradova i opština da ograniče rad ugostiteljskih objekata do 24:00 časa,a petkom i subotom do 01:00 čas


Ovo je smesno - i unistava profit jedne vrlo unosne industrije i za poslovanje sa strancima zarad jeftinih politickih poena osobe sa, u najmanju ruku, manjkavim CV-om za ovako ozbiljnu poziciju.

No, dobro... ni prva ni poslednja glupost iz kuhinje vlasti u Srbiji.
[ NikolaVeber @ 06.06.2005. 12:32 ] @
Mada, da se razumemo, menjanje navika izlaska uopste nije neka tragedija. Ja sam izlazio kasno cca jednom mesecna u gimnaziji (ne racunajuci leto), jer sam ziveo u domu gde se nije lako dobijao izlazak u grad. (pa sam ziv i zdrav, kao i mnogi koji su zajedno sa mnom tamo ziveli)
Lakse je izaci 2 sata ranije nego traziti kojekakve rupe u zakonu :)

I naravno, ovo je mnogo lakse reci kada si punoletan.
[ Ivan Dimkovic @ 06.06.2005. 12:37 ] @
Nije sporno da nije pametno ostajati svaki dan do kasno u noc po kaficima i sl..

Ali sporno je da drzava Srbija ovo resava primenom prekomernog represivnog aparata na ugostiteljske objekte. Uskracuje se pravo punoletnim osobama na zabavu posle ponoci.

Smesno.. podseca me na neka mala mesta po Nemackoj gde bre ne mozes da jedes posle 10 uvece, osim po zeleznickim stanicama i aerodromima gde su cene bar 30% vece - dodjes sa nekog puta, ili prosto ogladnis, pa se slikas ;-)

A jos je smesnije to sto je izgovor za ovu budalastinu nasilje u sred bela dana, i to po skolama i ulici...
[ NikolaVeber @ 06.06.2005. 12:42 ] @
Pa primenjuju te mere jer IMHO ne znaju kako to da rese na efikasniji nacin. Verovatno smatraju da kontrola primene zakona koji propisuje da se maloletnima ne sluzi alkohol i da se posle ponoci isprate iz lokala ne moze da se dovoljno efikasno sprovede.

A ministar kao ministar je posebna prica :)

Bar se Darvin vratio...
[ Ivan Dimkovic @ 06.06.2005. 12:47 ] @
Pa to je smesno - upravo je tocenje alkohola mnogo veci kontributor nasilju i to tokom celog dana, nego neko okupljanje po kaficima.

Ako su mogli da sprovedu fiskalne kase, mogu i da uvedu ogromne penale za prodaju maloletnicima - i da uvedu nagrade za prijavljivanje takvih slucajeva.

Ispred mene je dete u trafici kupilo cigarete - dete ima jedno 8-9 godina ako i toliko... mislim, sta vise reci, verovatno je moglo da kupi i pljosku bez ikakvih problema.

Smejurija.
[ Hefestionlove @ 06.06.2005. 13:10 ] @
Danasnji maloletnici mnogo vise piju i puse,cast izuzecima. Razgovarao sam sa nekim tinejdzerima i oni su mi se poverili da puse dve paklice cigareta dnevno,a da im je vrhunac dobrog provoda da popiju 2 litra vina,ili 2 litre piva za vece?! Ja razumem da su mladi momci pod stresom,ali zar onda ne bi trebalo da idu u bazen na plivanje,ili da igraju na primer stoni tenis,a ne da se truju duvanom i alkoholom?
[ mexico @ 06.06.2005. 13:37 ] @
Hi,

Nismo mi kao drzava a ni kao stanvnici neke drzave prvi put pred ovakvim problemom. Jednostavno treba samo da vidimo kako je resno to u drugim drzavama i primenimo kod nas. Neke stvari verovatno treba primeniti modifikavane u odredjenim granicama ali vecina bi mogla da se primenu u originalu. I to bez diskriminacije maloletnika ili bilo koga drugog.

Na primer:

Ne mogu SVE prodavnice i SVI ugostiteljski objekti da prodaju alkohol i cigarete. Dozvole se za takve stvari izdaju naknadno i u vecini slucajeva kostaju dodatno. U restoranima, kaficima, diskotekama itd. u kojima se prodaje alkohol maloletnicima je posle 22h pa do 7h ujutru zabranjen ulazak a od 20h do 22h strogo u pratnji punoletnog lica. Pri tom i kada im je dozvoljen ulazak ne smeju da kupuju niti konzumiraju alkohol unutar objekta. Kazne, koje nisu male, placa vlasnik restorana, kafica, ili sta je vec. Ako se prekrsaj ponavlja postoji mogucnost da mu se na kraci ili duzi vremenski period oduzme pravo na prodaju alkohola (sto znaci i pad zarade, naravno).

U prodavnicama (supermarketi npr.) je zabranjena prodaja cigareta i alkoholanih pica maloletnicima. Kazneni princip je isti kao u slucaju ugostitelja.
Licno sam doziveo da sestrinog sina, koji je isao u prodavnicu po sladoled, kada sam zamolio da mi usput kupi cigarete dobro nasmejem. Na moje pitanje sta je smesno, rekao je mu nece prodati cigarete jer ima 16 godina, i ako ne verujem da podjem sa njim. Naravno zivo me je zanimalo i posao sam. U prodavnici, na kasi, prilikom placanja sladoleda, zatrazio je i paklo cigareta. Kasirka ga je zacudjeno pogledala i pitala da ako je za njega ne sme da mu proda. On je odgovorio da nije za njega vec za mene. Kasirka je uredno uzela paklo cigareta, naplatila ali nije stavila u kesu sa ostalim stvarima vec je dala meni direktno u ruke.

Naravno da to ne sprecava maloletnike, jer sam ja mogao nakon izlaska iz radnje da mu dam paklo cigareta da je bilo za njega.

Medjutim, morate priznati, da u znacajnoj meri otezava konzumiranje duvana a narocito alkohola medju maloletnicima. Uz sve to treba dodati da je "svezim" vozacima voznja u nocnim i sitnim satima prilicno ograniceno da posle odredjenog vremena mogu da voze samo u prisistvu nekog starijeg.

Pozdrav,

[ BluesRocker @ 06.06.2005. 13:59 ] @
Citat:
Hefestionlove: ...a ne da se truju duvanom i alkoholom?

Alkohol nije stetan u umerenim kolicinama, stavise doprinosi zdravlju. Ne mozes nikako porediti alkohol i duvan.
Citat:
Danasnji maloletnici mnogo vise piju i puse,cast izuzecima.

Pa pusilo se i pilo i ranije, samo mozda nisi obavesten. Ja sam poceo sa tim 1992. godine u najlepsim godinama za odrastanje. Kafici i diskoteke su radili do zore, trave na sve strane, rakija je bila glavno pice. Kad se olesis od neke brlje ne znas kako se zoves, niti se secas da si isao na ispiranje.

Jedino cega se secam da nije bilo dozvoljeno maloletnima su poker automati. Mada nisu uvek pravili probleme, vec samo ponekad.
[ BytEfLUSh @ 06.06.2005. 14:27 ] @
Da li možeš da obrazložiš kako to alkohol (inače, otrov) može pozitivno da utiče na zdravlje?
[ abishai @ 06.06.2005. 15:01 ] @
Citat:
trave na sve strane, rakija je bila glavno pice. Kad se olesis od neke brlje ne znas kako se zoves, niti se secas da si isao na ispiranje


I to je sad kao strava ??

Da ne bude da glumim tu neku finocu, ja sam prvi put duvao sa 12 ili 13 godina, ne mogu da se setim tacno, ali iskreno sve je to s*****. Sta klinac od 12-13 godina zna ?? Trebaju se zabraniti alkohol i cigare klincima. Sutra sve ostaje na njima.
[ BluesRocker @ 06.06.2005. 15:23 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Da li možeš da obrazložiš kako to alkohol (inače, otrov) može pozitivno da utiče na zdravlje?

Naucnici su utvrdili da redovno konzumiranje piva ili belog vina smanjuje rizik od krdio-vaskularnih i malignih oboljenja. Citao sam neki engleski medicinski katalog gde pise da lekari preporucuju 2 piva (od 0.5) dnevno, odnosno 14 nedeljno (pod uslovom da se ne popiju svih 14 istog dana - tim recima :) ). Dakle, nije receno da ne skodi, vec da koristi.
Citat:
abishai: I to je sad kao strava ??

Da ne bude da glumim tu neku finocu, ja sam prvi put duvao sa 12 ili 13 godina, ne mogu da se setim tacno, ali iskreno sve je to s*****. Sta klinac od 12-13 godina zna ?? Trebaju se zabraniti alkohol i cigare klincima. Sutra sve ostaje na njima.

Ko kaze da je to dobro, samo sam ukazao na to da ni moja generacija nije bila zlatna. A sto se tice zabrane sluzenja pica maloletnicima po kaficima, to nece mnogo pomoci. Oni stalno idu po rodjendanima i slavama, piju pivo po parkovima. Nije dovoljno kaznjavati vlasnike kafica. Mada, meni je glupo da ja sad nekom nesto branim kad meni (i drugima) u njihovim godinama niko nije nista branio.
[ NikolaVeber @ 06.06.2005. 15:44 ] @
Pitanje je samo koja je "tendencija razvoja situvacije", tj koliko su, recimo srednjoskolci, sada bolji ili losiji (po pitanju agresivnosti, droga, alkohola i sl) nego sto su bili recimo njihovi roditelji.

Ali odvozenje dece iz skole na ispranje... i onda hoce zbog incidenata u sred bela dana da pozatvaraju sve kafice, a iza toga zapravo lezi veliki problem u samim skolama, koji je prakticno neresiv (obzirom na to da, ako sam dobro razumeo, nastavnika tek u ekstremnom slucajevima mogu da oteraju sa posla i sl).
[ Hefestionlove @ 06.06.2005. 15:59 ] @
Ne moze da vam skodi ako posle rucka,i vecere popijete po jednu casu vina. Ali ne mogu da shvatim da neki 17.-godisnjak popije 2 litra vina za noc? I uopste mi nije jasno kako im organizam podnosi da popuse 40 cigareta dnevno? A da sad ne pricam o tome da je vecina tinejdzera na necemu! Danasnji momci gutaju sve sto im padne saka. Neki iz radoznalosti,a neki jer su navuceni.
[ Downforce @ 06.06.2005. 16:11 ] @
@Blues Rocker
Prodaja alkohola maloletnicima je zabranjena.Hoce,hoce pomoci ce,samo je treba sprovesti.Zabranjeno u kaficima,zabranjeno u prodavnicama i sprovedeno pa ce biti mnogo teze da nabavi pice.
Za rodjendane postoje i zivi roditelji koji daju kintu za PICE,pa neka gledaju i pitaju zasta daju mukom zaradjene pare.
Sto se slava tice opet roditeljske gluposti novokomponovanih vernika-slave nisu mesto za napijanje.
[ Ivan Dimkovic @ 06.06.2005. 16:18 ] @
Upravo - zakon o prodaji alkohola i duvana postoji godinama - samo kada bi se on striktno primenjivao - a vazi i za kafice, diskoteke, supermarkete, minimarkete, kioske i dragstore, verovatno bi se smanjio broj problema za neki %

Nema nikakve potrebe praviti idiotarije sa ogranicenjem kretanja - jednostavno, zabranis konzumaciju alkohola i prodaju cigareta maloletnim osobama - pa ako klinci hoce da bleje uz sokic od breskve do 1 AM, so be it...
[ BluesRocker @ 06.06.2005. 16:48 ] @
Citat:
Hefestionlove: Ali ne mogu da shvatim da neki 17.-godisnjak popije 2 litra vina za noc?

Ja ne moram da zamisljam, radio sam to. :)
Citat:
I uopste mi nije jasno kako im organizam podnosi da popuse 40 cigareta dnevno?

Ko kaze da podnosi? Sve se to placa, kad koga stigne.
Citat:
Downforce: @Blues Rocker
Prodaja alkohola maloletnicima je zabranjena.Hoce,hoce pomoci ce,samo je treba sprovesti.Zabranjeno u kaficima,zabranjeno u prodavnicama i sprovedeno pa ce biti mnogo teze da nabavi pice.
Za rodjendane postoje i zivi roditelji koji daju kintu za PICE,pa neka gledaju i pitaju zasta daju mukom zaradjene pare.
Sto se slava tice opet roditeljske gluposti novokomponovanih vernika-slave nisu mesto za napijanje.

Gde ti zivis/kolko imas godina? Ma kakva zabrana, neba leba od toga. Svako radi ono sto hoce, njasladje je zabranjeno voce. :) Ja povremeno skitam uvece, da vidis kako se klinci napijaju, drogiraju, tuku se na sred ulice, vade nozeve. Svaki drugi kafic je zakupljen za rodjendan, tu ih niko ne kontrolise kolko imaju godina i sta piju.
[ Downforce @ 06.06.2005. 17:12 ] @
@Blues Rocker
Jos uvek u ovoj zemlji(ne jos dugo nadam se).Kada inspektor odvali za lovu gazdu nece vise prodati pice maloletniku.To je bar jednostavno.
Zakupljen kafic...A KO DAJE PARE ZA ZAKUP,LEBA TI?Maloletnici nose gajbice pa zarade?Zasto gazdu kafica bas briga da li maloletnik zakupljuje kafic?Zato sto ga niko ne KAZNJAVA iako je prekrsio zakon.Kada se skupe na jednu gomilu ovakve gluposti roditelja,vlasnika koji brinu samo o lovi,i politicara koji nemaju nimalo mozga dogodi se to da klinci rade ono sto si ti naveo u postu.Kada se desi s***** krivi su klinci,koji dobiju zabranu izlaska koju je nemoguce sprovesti(cak teze neko zabranu prodaje alkohola maloletnicima)ali ispada da je Vuksa nesto uradio,gazde i dalje zgrcu lovu,klinci se idalje napijaju i kolju usred belog dana a roditeljima su i dalje krivi svi osim njih samih.
Vidis ja zivim u tom haosu,i to je kolicina gluposti koju ja gledam svaki dan.Da li to znaci da trebam da se pomirim sa tim iako postoji jednostavno resenje?
Zabranjeno voce do kojeg je tesko doci ili zabranjeno voce koje je svima dostupno?
Sta je gore?
[ MileG @ 06.06.2005. 17:33 ] @
Nisam pratio temu ali stavite se u poziciju sponzorusica...
[ LaMpiR @ 06.06.2005. 17:37 ] @
Citat:
Miloje Sekulic: Vrlo jednostavno. Kada drustvo dostigne takav stepen ekonomskog razvoja da mladim ljudima ne bude padalo na pamet da "zaglavljuju" noću jer ih ujutru čeka škola koja im omogućava odlično zaposlenje, kada im zaposlenje bude omogućavalo sjajan standad a pijančenje ih bude sprečavalo da sve to postignu zabrana će se poštovati - sama od sebe.

Vuksanovič kao ministar prosvete treba da svoj resor organizuje tako da drustvo sto pre postigne ovaj ideal. Na primer da preispita nastavne planove, da vidi ko sve i šta radi u prosveti i tome sično.


To je tacno.

Nepusim ali imam prijatelja koji puse. Zavisi od raspolozenja ali to se svodi na 1 kutiju cigara dnevno max. Neko je naveo da nemogu bez najmanje 1 litre vina pa dobro mozda subotom ali zar nije gotivnije popiti malo ono samo da te uhvati da se opustis a ne da te kasnije vode kuci jer nemozes stajati na nogama...

U R.S. nema zakona koji regulisu prodaju alkohola i pica maloljetnicima. Mozda i zakon postoji ali se neprimjenjuje. Za novu godinu nas par fino usheta u C market i uzmemo dosta piva, vina i jos nekih gluposti i niko se nebuni. Iako imam 16 godina mislim da bi se prodaja cigareta trebala ogranici za maloljetnike ali odes fino na pijacu pa kupis od nekog lika steku cigara i eto. Mislim kada bi se zakon uveo da bi samo par posto pusaca odustalo a ostali bi se snasli jer hvala bogu u R.S. ako ista funkcionise to jeste ilegala.

Kada je doslo do poskupljenja cigareta dosta mojih prijatelja je prestalo pusiti jer su zakljucili da im se to neisplati ali naravno ima i onih koji su nastavili...
[ fLuXx @ 06.06.2005. 23:13 ] @
Ljudi, kako ne shvatate da resenje problema ne lezi u zabrani nego u depopularizaciji alkohola (i cigareta). Vutra nije legalna, i nema je po prodavnicama, pa je opet dostupna svima po ne tako velikim cenama, a nabavlja se mnogo lako. Drugim recima, prohibicija za maloletne nece uspeti u nasoj zemlji sve dok Divac ubacuje kikiriki u konzervu piva i laza se kladi u kamion piva. Naravno, i filmovi igraju veliku ulogu: pogledajte, recimo munje, rane, kengura, i druge nase filmove. Svi su puni alkohola i droge, a to je ono sto utice na psihu prosecnog tinejdzera. Dakle samo zato sto je nesto zabranjeno, ne znaci i da se ne moze nabaviti, i to sasvim lako na, recimo, buvljacima, pijacama, vasarima, od starijih, dilera....
[ Downforce @ 06.06.2005. 23:27 ] @
Citat:
fLuXx: Ljudi, kako ne shvatate da resenje problema ne lezi u zabrani nego u depopularizaciji alkohola (i cigareta). Vutra nije legalna, i nema je po prodavnicama, pa je opet dostupna svima po ne tako velikim cenama, a nabavlja se mnogo lako. Drugim recima, prohibicija za maloletne nece uspeti u nasoj zemlji sve dok Divac ubacuje kikiriki u konzervu piva i laza se kladi u kamion piva. Naravno, i filmovi igraju veliku ulogu: pogledajte, recimo munje, rane, kengura, i druge nase filmove. Svi su puni alkohola i droge, a to je ono sto utice na psihu prosecnog tinejdzera. Dakle samo zato sto je nesto zabranjeno, ne znaci i da se ne moze nabaviti, i to sasvim lako na, recimo, buvljacima, pijacama, vasarima, od starijih, dilera....


Pretpostavimo da hocemo da eliminisemo te reklame o kojima si pricao,kao i filmove koji propagiraju alkohol i drogu.Opet bi vrsili ZABRANU.Pa kako onda kazes da zabrana nije resenje?
Sto se mene tice moze(i mora) i jedno i drugo+da se sprovede i svima da bude lepo. :)
[ fLuXx @ 07.06.2005. 00:02 ] @
Sama po sebi, depopularizacija i ne znaci zabranu, moze se izvrsiti i bez zabrane, ali ako je lakse zabraniti (a jeste), onda neka bude, ja se slazem, ali to i nije dovoljno, o tome se i radi, isto kao sto nije dovoljno doneti zakon, a posle ga ne sprovoditi. Za depopularizaciju je potrebna i edukacija. Dakle, ne samo da treba ukloniti reklame, vec treba i pustiti druge reklame koje ce raditi protiv onih prethodnih (naravno, neke smislene reklame, ne kao one za fiskalni racun ), ali ni tu ne bi trebao da bude kraj. Potrebno je mnooogo napora za tako nesto. Sem toga, koliko znam, reklamiranje cigareta je zabranjeno, pa se stoga i ne reklamiraju (osim fasta koji na vrlo podmukao nacin izbegava zamku ), ali su cigare i dalje popularne. Naravno, ovaj zakon ni u kom slucaju ne bi bio problem osim sto zabranjuje slobodu kretanja maloletnika (mene) posle 00:00, a to mi se ne svidja. Ja bih voleo da mogu da sedim u kaficu i da nesmetano caskam sa drusvom, a ne da me izbacuju pre ponoci kao nekog otpadnika. Dakle, problem je sto nam taj zakon, u principu i ne treba, treba nam samo sprovodjenje starog, za koga vecina i ne zna da postoji.
[ r3ct0r @ 07.06.2005. 00:58 ] @
Samo mogu da kazem, da su krenuli VELIKU stvar da resavaju sa malim stvarima i pogresnim ...
Nece ovo da ispadne dobro.
[ Miroslav Jeftić @ 07.06.2005. 07:20 ] @
Citat:
Alkohol nije stetan u umerenim kolicinama, stavise doprinosi zdravlju. Ne mozes nikako porediti alkohol i duvan.


Samo čekam da neko još kaže kako je blagotvorno po zdravlje dunuti i par džointa u toku nedelje (verovatno po preporuci holandskih lekara ;)))
[ salec @ 07.06.2005. 09:28 ] @
fLuXx je vrlo tacno oznacio problem, odnosno pravac resavanja.

Hmm, mozda bi trebalo upotrebiti obrnutu psihologiju: Posto su sve ove stetne stvari popularisane kao "zabava za odrasle" i "simboli zrelosti" (ha!), mozda bi trabalo popularisati njihovu upotrebu od strane odojcadi. Deca svih uzrasta ( ... eeuh .... i "mlade odrasle osobe" ) najvise od svega preziru "bebe", odnosno svoju deciju stranu licnosti (koja ce im toliko trebati kad odrastu).

Pre nego sto me roditelji i ostali odrasli deo publike totalno skrati za glavu zbog jedne tako nehumane zamisli, dozvolite samo da primetim tri stvari:

1) takve reklame nece zaista uticati na bebe, jer ih one nece pratiti. Onaj deo publike koji biva privucen takvim reklamama sigurno nece davati bebama cigarete ili alkoholna pica
2) takve reklame ce i dalje biti simpaticne (hm?) stvarno odrasloj populaciji (ali i zenskom delu gledalista u adolescenciji ... ovo moze da bude problem ... ).
3) takve reklame ce biti odvratne najvecem delu populacije kod kojeg pokusavamo da izazovemo depopularizaciju (maloletnici).

A sad ozbiljno, poznato je da postoje neke stvari koje su u reklamama pravo "oruzje za masovno unistavanje" ( kao sto su bebe u reklamama za zene ). Na primer, erotske aluzije su neprikosnoveno na samom vrhu, pa zatim obnazenost, ... itd. Zato mi se cini da je najbolji nacin za kontrolu stepena uticaja reklama taj da se ogranicava njihov zanr za odredjene kategorije proizvoda.

Ne znam da li postoji, ali me ne bi cudilo da je tako, neka merna skala uticajnosti reklama bazirana iskljucivo na njihovim osmotrivim karakteristikama (da li sadrze jednu ili vise osoba, kog uzrasta i pola, dinamicnost slike, brzina ritma muzike, trajanje reklame, itd., a za pano - reklame je verovatno moguce rangiranje po slicnim vizuelnim elementima i sadrzaju). Neka takva metrika bi omogucila selektivno oporezivanje i ogranicavanje snage promocije za one proizvode cija je distribucija predmet ogranicenja.

(OK, reklame jesu interdisciplinarna umetnicka forma i jedan znacajan deo uticaja neke dobro uradjene reklame bi svakako ostao neocenjen, ali mislim da su osnovni elementi sadrzaja ipak presudni)
[ Ivan Dimkovic @ 07.06.2005. 13:05 ] @
Prvo, oko sprovodjenja zakona....

Pre valjda sredine 2002 se u svakoj privatnoj apoteci u Beogradu moglo kupiti podosta lekova za smirenje i protiv bolova koji spadaju u medikamente sa visokom mogucnoscu za ne-medicinsku upotrebu (zloupotrebu).

Dakle, klinac je mogao uci u apoteku, kupiti bensedin ili trodon, ili neku ubitacnu supstancu sa kojom moze lako da se ubije - za male pare, mnogo manje od prosecnog "dzeparca", pomesati to sa teskim alkoholom koji je kupio u trafici preko puta, jel' da... i posle duze upotrebe napraviti i sebi i drustvu problem, ili povrediti sebe i zavrsiti u bolnici ili groblju.

E... onda je drzava posegnula za radikalnom metodom - kazne su poostrene, na zatvorske (valjda do 5 godina zatvora) kao i na zatvaranje apoteka, i danas je ta situacija daleko bolja - moguce je i da se negde prodaju lekovi, ali to svakako nije toliko ucestalo kao ranije.

Dakle, sta je problem da se ovo isto uradi sa trafikama i kaficima i prodajom alkohola... cenim da kazna od 5 godina zatvora i te kako utice na odluku gazde STR-a ili kioska da detetu proda neku manastirku ili tako nesto... razmislice bar 2 puta i to debelo pre nego sto odluci da zaradi 50-tak dinara i proda otrov detetu.

Uostalom ovo su sve zakrpe za problem, koji lezi negde sasvim drugde, a doticni Vuksanovic nema ni hrabrosti da ga pomene, jer svakako nije osoba koja je u stanju da ga resi.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.06.2005. u 15:14 GMT+1]
[ BytEfLUSh @ 07.06.2005. 13:28 ] @
Citat:
Bryan Fury: Samo čekam da neko još kaže kako je blagotvorno po zdravlje dunuti i par džointa u toku nedelje (verovatno po preporuci holandskih lekara ;)))

Naravno da je zdravo. Zašto bi se inače marihuana koristila u medicinske svrhe?
Štetno definitivno nije, a pored toga je i zdravo.


Evo ja sam upravo uzeo svoju dozu za danas, i osećam se odlično. :)
[ boccio @ 07.06.2005. 14:03 ] @
Citat:
BytEfLUSh:
Evo ja sam upravo uzeo svoju dozu za danas, i osećam se odlično. :)

pffff...cicijo...mogo si i da zoves :))
[ r3ct0r @ 07.06.2005. 14:17 ] @
dobra je u normalnim kolicinama ..
[ Miroslav Jeftić @ 07.06.2005. 17:01 ] @
Znao sam da neću dugo čekati ;))) Ako ništa drugo, tolika dimčina ne može biti dobra po pluća pa da je ne znam kako lekovita ta trava ;)
[ Ivan Dimkovic @ 07.06.2005. 17:09 ] @
A ti onda napravis salatu ili burger od vutre i lecis se bez dima :-)
[ Miroslav Jeftić @ 07.06.2005. 17:13 ] @
Čudi me da se još niko nije setio toga... mladi luk, zelena salata, mlada i zelena trava... ;)))

Nego to što se koristi u medicinske svrhe nije neki argument. Postoji gomila toga što se koristi u medicinske svrhe, a nije ni blizu zdravo (npr. morfijum).

p.s.

Citat:
Naravno da je zdravo. Zašto bi se inače marihuana koristila u medicinske svrhe?
Štetno definitivno nije, a pored toga je i zdravo.


Pazite samo da se ne zagrcnete od silnih dimljenih vitamina ;)))
[ Ivan Dimkovic @ 07.06.2005. 18:05 ] @
Hmm.. sad, ako cemo bas da sitnicarimo - marihuana u nekim zemljama ima legitimnu medicinsku svrhu u cilju ublazavanju bolova. Morfijum se koristi naravno vekovima za istu svrhu ("malo" je efikasniji) - sto naravno ne cini ove 2 supstance niti zdravim niti nezdravim, jer "zdravom" coveku u principu nije potrebno ublazavanje bolova - a i to je off-topic - imamo vec jedan visegodisnji thread o travi :)

Al da se vratimo na temu - koliko ja vidim, i dalje niko ne kontrolise prodavnice koje deci daju sljive, brlje, viskije, pljoske i sl.. ili pakle cigara "za tatu" - vec se sankcionisu zrtve, ukljujuci i punoletne osobe koje imaju svako zakonsko pravo na zabavu i posle 0:00.

Postavlja se pitanje i - sta je cilj ovog zakona?

- Da li Vuksanovic smatra da je koren nasilja u ostajanju dece u kaficima nocu? Uopste, na osnovu cega su doneseni ovi zakljucci, da li je uradjena neka studija, i zbog cega se sankcionisu i punoletne osobe (ranim zatvaranjem ugostiteljskih objekata) ?

- Da li Vuksanovic smatra da je trosenje i onako ogranicenih resursa drzave u kontrolisanju kafica pametnija investicija od sprovodjenja vec postojeceg zakona o alkoholu i duvanu koji bi i te kako pomogao - a i odnosio bi se i na kafice?

Meni se nekako cini da je duvanski i alkoholni lobi u Srbiji dovoljno jak da moze i da stopira policiju u sprovodjenju efikasne kontrole prodaje alkohola i duvana :(

Pakao, idoli mladih se pojavljuju u reklamama za alkohol i cigare kao heroji, a da ne pominjemo to kakvi su to idoli uopste.

Uzgred.. pre par godina u USA sam se zatekao u restoranu bez pasosa ili ID-a bilo kakve vrste... narucim margaritu, obican koktel - i zena me lepo i uredno pita za ID. Nista nije pomoglo - ni odgovor da nisam iz USA i da imam preko 21... Zena je samo ponavljala "Sorry Sir, it is the federal law - we are not allowed to..." ;-)
[ BluesRocker @ 07.06.2005. 18:42 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pakao, idoli mladih se pojavljuju u reklamama za alkohol i cigare kao heroji, a da ne pominjemo to kakvi su to idoli uopste.

Sta je tu lose sto neko reklamira pivo? Je l on prekrsio neki zakon? Je l dobio honorar? Ako jeste, onda je u redu. Ja mislim da tu nema nista lose, a da je to da li neko pije njegova licna stvar, ili njegovih roditelja, skole, drzave, ali nikako nije moja. Ako je zabranjeno da kupuju, slazem se s tim i sta ima dalje da se prica.
Citat:
Uzgred.. pre par godina u USA sam se zatekao u restoranu bez pasosa ili ID-a bilo kakve vrste... narucim margaritu, obican koktel - i zena me lepo i uredno pita za ID. Nista nije pomoglo - ni odgovor da nisam iz USA i da imam preko 21... Zena je samo ponavljala "Sorry Sir, it is the federal law - we are not allowed to..." ;-)

To mi se najvise svidja u USA, sto se drze svi zakona ko pijan polta. Da je ovde tako, bar ne bih cupao kosu na svakom koraku.
[ Ivan Dimkovic @ 07.06.2005. 19:11 ] @
@BluesRocker,

Ne, nema tu nista a priori lose sto neki glumac ili bilo ko glumi u reklami za pivo - ali je to indikator gde u Srbiji lova - i ko diktira trziste.

Tolika preforsiranost se retko gde vidja.
[ fLuXx @ 07.06.2005. 20:09 ] @
Citat:
BluesRocker: Sta je tu lose sto neko reklamira pivo? Je l on prekrsio neki zakon?


Nije, i u tome i jeste problem! Reklamiranje alkohola bi trebalo zabraniti zakonom kao sto je to uradjeno sa cigaretama. Rekoh vec ko zna koliko puta da reklamiranje doprinosi sve vecoj popularnosti proizvoda (da nema, ne bi se niko ni reklamirao), a narocito kod omladine. Koliko puta li sam samo cuo medju drugovima ono 'nema ceka lazo, daj mb pivo', sto samo potvrdjuje da se to zadrzava u glavi ljudi, a narocito omladine, koja najvise gleda TV. A takav zakon bi se morao postovao, kao sto se postuje i onaj za cigarete sa izuzetkom fasta, koji vesto izbegava zakonsku zamku, ali zato i nije tako efektivan.
[ tdjokic @ 07.06.2005. 22:01 ] @
Nisam merio stopericom, a i da jesam, znam da nisam u pravu, ali imam osecaj kao da se TV program pusta u "pauzama reklama" a ne obrnuto! Ispada da su reklame glavni deo TV programa, sto mozda i jesu - nove su, novcate, ulozeno je u njih monogo para i vremena, najsavremenijih psiholosko-marketinskih trikova i slicno, sto za recimo razne filmove i serije od pre 20 - 30 godina vise i ne vazi, a pustaju nam uglavnom takve, zbog nestasice para za legalne novije. To je preraslo u rat - totalno nas sludjuju sa time, ne moze vise da se dise od njih! Znaci, sa jedne strane imamo najsavremenije oruzje u ekonomskoj propagandi, namenjeno svima, pa i mladima, a onda te mlade dusebriznicki zatvaramo po sistemu "u 9 u krevet". Zabrane izlazaka, uniforme, "ljubim ruke!" - koju li ce ''toplu vodu'' jos otkriti? Da mi je samo znati koliko ima ucenika po jednom racunaru u prosecnoj skoli?
[ Bhamby @ 08.06.2005. 02:45 ] @
Code:
U ime svoje generacije, i vrsnjaka mogu da vam postavim jedno pitanje:


Citat:


Jel znate sta to puca?


A odgovor je:


Citat:


Puca nama ku*ac za policijski cas!



Kad je moja generacija "lajala" po ulicama pre 10-ak godina, Av! Av! Av!, nismo znali da će obrisati d*** sa nama.

Ne dozvolite da to isto urade i sa vama.