[ NOVISAD @ 20.06.2005. 20:34 ] @
Jel ima neko neki predlog ili ponudu za posao preko leta (uzrast 15-16 godina). :)
[ Corey @ 20.06.2005. 20:57 ] @
Evo šta ću ja raditi:Counter-Strike,Counter-Strike i Counter-Strike
Zavisi od tvojih sposobnosti.Ako si jak kanal,čist gradska čistoća,žgoljav gradilište...
[ Radovan__III @ 20.06.2005. 21:34 ] @
Citat:
Corey : čist gradska čistoća


Imas extra sistem zakljucivanja
[ Beltrammi @ 20.06.2005. 22:50 ] @
Mogao bi da odes u Grcku toboze na letovanje, a zatim da ostanes da radis u nekom kaficu. Dobro lova, puno zezanja, odaberi neko od ostrva. Kad se budes vracao kuci, vrati se avionom da te ne zezaju na granici.

Good luck !
[ S_Kid @ 20.06.2005. 22:53 ] @
S obzirom da si iz NS-a mogao si da konkurises da radis nesto u vezi Exita...
[ admiralxy @ 20.06.2005. 22:57 ] @
stvarno glupi odgovori !
Kod nas je popularno branje malina.
placa se 10€ dnevno tako da za sezonu mozes izvuvi max 250€, ja sam radio kod neke zene u Guci pre 2god(od toga sam sve pare dao za kompjuter).Onako brate jeste malo tesko ali ako imas cilj izdrzaces
[ drdrksa @ 20.06.2005. 23:17 ] @
Admiralxy, ja mislim da je tvoj predlog do sada najglupji ... u smislu kolicine novca koji dobijes i kolicine rada koji ulozis ...

Na primer, ja sam svojevremeno radio u lokalnom servisu racunara, sklapao ih ili servisirao i posle isporucivao kupcima ... ako te to zanima, eto ti predloga. Nije losa kinta.


[Ovu poruku je menjao drdrksa dana 21.06.2005. u 10:32 GMT+1]
[ DaChaS @ 21.06.2005. 00:19 ] @
pa da samo shto si ti zaborasvio da mu predlozish neshto ali bitno je da si ocenio njegov predlog kao glup...ne znam shta si ochekivao da mu chovek predlozi Budi direktor banke preko leta...pa zna se koji su to poslovi ...fizikalija....neki butik....kafic ....igraonica.... ne znam verovatno ima josh neshto ali to su uglavnom poslovi koji se rade preko leta i naravno varijante za posao na moru
[ BillyTheKid_79 @ 21.06.2005. 00:43 ] @
Ako ne znaš da plivaš -NAUČI,što pre!
Pa probaj kao spasilac na bazenu,jezeru,adi......
Nije loša kinta a ništa ne radiš!
[ rajco @ 21.06.2005. 09:16 ] @
Citat:
BillyTheKid_79: Ako ne znaš da plivaš -NAUČI,što pre!
Pa probaj kao spasilac na bazenu,jezeru,adi......
Nije loša kinta a ništa ne radiš!

Citat:
S_Kid: S obzirom da si iz NS-a mogao si da konkurises da radis nesto u vezi Exita...

Citat:
Beltrammi: Mogao bi da odes u Grcku toboze na letovanje, a zatim da ostanes da radis u nekom kaficu. Dobro lova, puno zezanja, odaberi neko od ostrva. Kad se budes vracao kuci, vrati se avionom da te ne zezaju na granici.

Sve to pod uslovom da ima malo vise od 15 godina tako da je jos admiralxy-ov predlog i najbolji.
@drdrksa ako imas bolji slobodno reci.
[ NOVISAD @ 21.06.2005. 20:33 ] @
Idem u grcku za nedelju dana ali necu da pokusavam to sa kaficem :D
[ drbogi @ 21.06.2005. 22:19 ] @
Čestitam ti iskreno na želji da radiš. Predložio bih ti takođe, da isprobaš što veći broj poslova i upoznaš što više ljudi, to će ti sigurno koristiti. Dakle, probaj poslove, sa 15 god. ne možeš ionako očekivati nekakvu visoku zaradu, pa iskoristi to da te zapamte kao vrednog i dobrog radnika. Posle sve dođe samo po sebi, pa i novac.
[ Milos niks @ 22.06.2005. 20:55 ] @
Citat:
drdrksa: Admiralxy, ja mislim da je tvoj predlog do sada najglupji ... u smislu kolicine novca koji dobijes i kolicine rada koji ulozis ...

Na primer, ja sam svojevremeno radio u lokalnom servisu racunara, sklapao ih ili servisirao i posle isporucivao kupcima ... ako te to zanima, eto ti predloga. Nije losa kinta.


[GMT+1]


1. Decko mozda nema pojma oko hardwera :)
2. Mozda lokalnom servisu ne treba pomoc ili nemaju posla .
3 Nekome od 15-16 nema teorije da plate 250 evra za pomoc oko samog sklapanja ( u lokalnom mestu ) .

s druge strane predlog admiralxy je prilicno ostvarljiv i moze da zaradi oko 350 evra ako hoce i moze fizicki da izdrzi da crnci po ceo dan .

poz.
[ pctel @ 23.06.2005. 10:03 ] @
Preko leta definitivno zaboravi na sklapanje racunara, nema glupljeg predloga od toga. Niko preko leta ne kupuje kompjuter, svi trose pare na letovanja, nista od kompjutera do oktobra. Drdrksa, dobro da mu nisi predlozio da radi kao instruktor skijanja
[ Jimi Hex @ 26.06.2005. 01:22 ] @
Hehe...

Meni se preko leta smese lopata i mesalica...veruj mi, gori nacin da iskoristis raspust od toga neces naci...
Moj ti je savet, samo bezi dalje od gradjevine, sve ostalo je naspram toga med i mleko...

Poz.....
[ Slobodan Miskovic @ 26.06.2005. 01:27 ] @
Zasto mislis tako?

Ja sam u IT radio na gradjevini 2 nedelje, 10h dnevno 30min pauza za rucak. Super kes.
Inace prednosti su : pocrnis (dzabe solarijum), ojacas (dzabe teretana), umoris se ko pas (da bi odmarao treba prvo da se umoris) + zaradis kes, sa kojim ces posle u septembru na more (jeftinije, nema guzve, nije tako toplo)

I jos jednom DA BI SE ODMARAO TREBA PRVO DA SE UMORIS (sto se vise umoris lepsi ce ti odmor biti )
[ drdrksa @ 26.06.2005. 10:19 ] @
Ma cool ... maline su zakon :) Posebno jer im je ove godine cena oko 40 din/kg

Super kes moze da se zaradi ... a nista se ne radi .... ma extra ...


@pctel

Citat:
Preko leta definitivno zaboravi na sklapanje racunara, nema glupljeg predloga od toga. Niko preko leta ne kupuje kompjuter, svi trose pare na letovanja, nista od kompjutera do oktobra. Drdrksa, dobro da mu nisi predlozio da radi kao instruktor skijanja


Mozda u BG, ovde nije takva situacija. Doduse, slabije ide prodaja leti nego zimi, ali tu itekako ima posla i leti. Konkretno pricam za ControlPoint.
[ Milos niks @ 26.06.2005. 13:46 ] @
Citat:
STELLANOVA: Zasto mislis tako?

Ja sam u IT radio na gradjevini 2 nedelje, 10h dnevno 30min pauza za rucak. Super kes.
Inace prednosti su : pocrnis (dzabe solarijum), ojacas (dzabe teretana), umoris se ko pas (da bi odmarao treba prvo da se umoris) + zaradis kes, sa kojim ces posle u septembru na more (jeftinije, nema guzve, nije tako toplo)

I jos jednom DA BI SE ODMARAO TREBA PRVO DA SE UMORIS (sto se vise umoris lepsi ce ti odmor biti )


Nije los predlog :)
pocrnis-izgoris na suncu (dzaba opekotine)
ojacas - dzabe plikovi i upale misica za dve nedelje ces uglavnom to dobiti
zaradis kes - to jeste mozes da zaradis oko 150 evra sto ti jeste dovoljno za neki bedak odmor

drdrksa : Otvoreno trziste,organizivana mafija,nebalansiran uvoz -izvoz ima dosta razloga zasto je tako stanje sa malinama ali diskytujemo o branju malina :) ko je rekao da se nista ne radi ?

Obratio sam paznju na ovaj link controlpointa , ako se nevaram nalazite se negde u zlatiborskom okrugu ako je tako pricas o neisplativosti malina a tu ste poklanjali krompir jer vam se nije isplatilo da ga vadite iz zemlje ? To je tek bilo isplativo :)


Za ovu godinu nisam upoznat ali znam da su prosle godine dolazili nadnicari iz rumunije, bugarske cak i iz moldavije i radili taj posao zato sto kod nas ljudi jednostavno nisu hteli da rade tu vrstu posla .
[ NOVISAD @ 08.05.2006. 16:49 ] @
Ima li neko kakvih predloga za ovu godinu, ipak sad sam stariji...

[Ovu poruku je menjao NOVISAD dana 08.05.2006. u 17:49 GMT+1]
[ Davor Vlajkovic @ 08.05.2006. 17:48 ] @
... i pametniji

Pa šta si radio prošle godine i kakvi su utisci?
[ NOVISAD @ 09.05.2006. 09:52 ] @
Nista posebno, pomagao caletu od druga, nosio daske i sl. ali to samo 2 nedelje...
[ djorax @ 17.06.2006. 07:40 ] @
Proguglaj o anketama, dosta agencija nudi ovaj posao mladim i maloletnim osobama, po svim gradovima Srbije, a takodje i Delta trazi mlade za sezonsku prodaju sladoleda
[ NOVISAD @ 17.06.2006. 18:15 ] @
A koji je to "ovaj" posao? :)
[ losmipfc @ 18.06.2006. 12:48 ] @
Sta mislite koji je najbolji posao za studenta preko ljeta? A ujedno i najplaceniji :)
[ djorax @ 19.06.2006. 07:47 ] @
Pa anketiranje stanovnistva!
Vrlo interesantan posao, placa se po ucinku i nema veze sto si maloletan.
[ NOVISAD @ 19.06.2006. 11:09 ] @
Aaaa, nisam skontao :) Ali gde da nadjem to ovde u ns? Sta da kucam na google on mi izbaci samo ankete..
[ djorax @ 21.06.2006. 04:50 ] @
http://www.oglasiposao.com/slika/1076178.jpg

Prelistaj Hallo, Novosti Oglasi i dr, uvek se nude ovakvi oglasi
[ elektros @ 22.06.2006. 12:55 ] @
ima posla u seceranama,

dnevnica cistacice - 300din
fizickog radnika, dzakarosa - 400din

ko je nezaposlen moze da navali
[ neca @ 22.06.2006. 15:25 ] @
400 Dinara za nosenje dzakova??
Uz duzno postovanje prema fizikalcima koji rade tamo, ja za te pare ne bi radio...za te pare uvek mozes da se zaposlis na gradilistu, budes klasican fizikalac i da imas dnevnicu sigurno preko 10 eura dnevno.(Bar kad je rec o Smederevu)
[ elektros @ 22.06.2006. 21:12 ] @
nisu to obicni dzakarosi, njih cetvorica prebace od 2500-3000 dzakova za smenu
[ Goran Mijailovic @ 22.06.2006. 21:51 ] @
Citat:
fizickog radnika, dzakarosa - 400din


Citat:
njih cetvorica prebace od 2500-3000 dzakova za smenu


Ne hvala :( 26x400=10400 :((
[ superbaka @ 22.06.2006. 22:43 ] @
a mogu i da kopaju za nadnicu od hiljadu dinara...
[ pctel @ 23.06.2006. 00:25 ] @
Hoce neko da bere maline? Zarada je u vrednosti 50% nabranog voca.
[ elektros @ 23.06.2006. 07:56 ] @
mogu da kopaju, al nema kopanja citave godine,
dok dzakovi...
[ neca @ 23.06.2006. 09:34 ] @
kako god, ja ostajem pri stavu da je 400 dinara jako malo za osmocasovno fizikalisanje...
ja kad bi vukao dzakove celu smenu, ne bi mogao da se nahranim sa tih 400 dinara, a gde su ostali rashodi?
[ elektros @ 23.06.2006. 20:22 ] @
dobijas dorucak i prevoz
[ ventura @ 23.06.2006. 20:27 ] @
Citat:
elektros: ima posla u seceranama,

dnevnica cistacice - 300din
fizickog radnika, dzakarosa - 400din

ko je nezaposlen moze da navali


Poenta tvoje poruke je... ?

[ Milos niks @ 23.06.2006. 21:59 ] @
valjda kako je to dobar biznis za nezaposlene ljude :) nego dobro.....

dakle jedno lice prenosi oko 700 dzakova po smeni od valjda 8 sati ?

Koliko kila ima jedan dzak ?

Odakle-dokle ? Nije isto prenositi 200m jedan dzak i staviti sa jedne gomile na drugu .

Levelacija prenosenja , da li je kamiona na zemlju ili sa zemlje u kamion ... ili kako vec ?


Malo vise informacija , ovako je stvarno neozbiljno ......

PS: Isto za ciscenje prostorija :)
[ vladimirt @ 23.06.2006. 22:09 ] @
Čemu služi viljuškar?
[ neca @ 24.06.2006. 03:26 ] @
@Milos Niks
Sta god radio sa tim dzakovima..makar ih provlacio kroz ruke, 400 dinara je malo para...
[ Milos niks @ 24.06.2006. 10:53 ] @
Cinjenica :) ... ali covek treba da zna sve uslove eksplatisanja radne snage , mozda ima jos neka zanimljiva okolnost tipa jedan dzak ima 150kg :)
[ ventura @ 24.06.2006. 12:10 ] @
Citat:
neca: @Milos Niks
Sta god radio sa tim dzakovima..makar ih provlacio kroz ruke, 400 dinara je malo para...


Malo u odnosu na šta? Sigurno je malo u odnosu na platu programera... Ali koliko treba da se plati fizičkom radniku, da ne treba možda platiti 1000 evra nekome što nosi te džakove?

Kada je u zemlji 30% radne snage nezaposleno, jedan najobičnij fizički radnik bez ikakvih kvalifikacija sigurno ne može da zaradi više nego što je dovoljno za puko prehranjivanje porodice... To je uvek i svugde tako.. Šta misliš da neki fizički radnik u luci u roterdamu ili washingonu dolazi sa Mercedes S klasom na posao?

Btw, čistačica u mojoj firmi dobija tipa 10,000 dinara mesečno, za sat-dva posla dnevno, ali čak i to joj je previše kad se pogleda koji je 'posao' ona odradila, i kako je to sve otaljavano... A siguran sam da ona ne čisti samo kod nas... Već u više firmi.. Par njih po 10,000 dinara mesečno, i nakupi se tu solidna cifra...

[ vladimirt @ 24.06.2006. 13:49 ] @
Znači, džakonje, 'ajte u čistačice. Uzgred, za to zanimanje “džakonja” ja još nisam čuo.

Ventura, jesi ti u pravu, ali si zaboravio nešto: za 10.000 mesečno teško možeš (čitaj: NE MOŽEŠ) da se prehraniš i platiš stanovanje.

[ ventura @ 24.06.2006. 14:13 ] @
Citat:
vladimirt

Ventura, jesi ti u pravu, ali si zaboravio nešto: za 10.000 mesečno teško možeš (čitaj: NE MOŽEŠ) da se prehraniš i platiš stanovanje.


Kako ne možeš?

Za 30-50 evra sigurno možeš da iznajmiš neki stančić ili sobu u Mirijevu ili Malom Mokrom Lugu, Kaluđerici i sl. Prevoz do posla ti je plaćen, znači ostaje ti 5,700 dinara da prehraniš porodicu... Za te pare možeš PREHRANITI porodicu... Za školu se prima onaj dečij dodatak, plus ako još i žena radi, onda mogu da se prište i još neke osnovne stvar itd...

Kakve vi ljudi uslove očekujete za nekog nekvalifikovanog fizičkog radnika? Da živi na Senjaku u kući od 500 kvadrata, da vozi najnovij Mercedes, da ide na letovanja/zimovanja?

Nekvalifikovana radna snaga SVUGDE U SVETU, pa i kod nas, prima tek toliko da može da preživi, ili u najboljem slučaju da može da podmiri NAJOSNOVNIJE životne potrebe. Mobilni telefon, automobil, nova garderoba, stan u centru grada itd. to nisu osnovne životne potrebe.

[ vladimirt @ 24.06.2006. 15:44 ] @
Citat:
ventura

Za 30-50 evra sigurno možeš da iznajmiš neki stančić ili sobu u Mirijevu ili Malom Mokrom Lugu, Kaluđerici i sl. Prevoz do posla ti je plaćen, znači ostaje ti 5,700 dinara da prehraniš porodicu... Za te pare možeš PREHRANITI porodicu...


Za te pare NE MOŽEŠ da prehraniš porodicu. Ja imam porodicu, (za razliku od tebe) pa znam. Na svu sreću, nemam samo tih 5,700.

A to što ti izgleda misliš da se plaća samo iznajmljivanje stana a ne i voda, struja, infostan itd. to je posebna priča. (Plus, kako si tako siguran da možeš za pomenutu sumu da nađeš smeštaj?)

Ako hoćeš, ja ću da finansiram eksperiment. Daću ti 10.000 da mesec dana izdržavaš sebe i bar još jednu osobu u uslovima kakvim si sam naveo. Baš bih voleo da vidim do kog datuma u mesecu bi izdržao (finansijski) s tom sumom.
[ ventura @ 24.06.2006. 16:21 ] @
Citat:
vladimirt: Za te pare NE MOŽEŠ da prehraniš porodicu. Ja imam porodicu, (za razliku od tebe) pa znam. Na svu sreću, nemam samo tih 5,700.


Da je tako onda bi kod nas bila situacija kao otprilike u Africi... A nije... Te mi to govori da kod nas ipak može da se prehrani porodica sa 5,700 dinara...

Ajde da računamo, koje su dnevne potrebe jedne porodice, pod uslovom da jede pasulj recimo svaki dan, ili neko slično jelo.

1 kg hleba - 30 dinara
0.5 kg mesa - 80 dinara
povrće - 80 dinara
Ukupno: 190 dinara, iliti 5700 dinara mesečno...

Znači niko neće umreti od gladi...

Citat:
vladimirt:A to što ti izgleda misliš da se plaća samo iznajmljivanje stana a ne i voda, struja, infostan itd. to je posebna priča. (Plus, kako si tako siguran da možeš za pomenutu sumu da nađeš smeštaj?).


Onaj ko nema, taj neće ni da toši, pa prema tome, struja i voda će ga koštati par stotina dinara... Što sam i podrazumevao u tih 50 evra stanarine... Naravno, to je daleko od normalnog života, ali mi ni pričamo o tome sada...

Citat:
vladimirt:Ako hoćeš, ja ću da finansiram eksperiment. Daću ti 10.000 da mesec dana izdržavaš sebe i bar još jednu osobu u uslovima kakvim si sam naveo. Baš bih voleo da vidim do kog datuma u mesecu bi izdržao (finansijski) s tom sumom.


Nema potrebe da to probavam, kada imam dovoljan intelektualni kapacitet da to sagledam i bez probavanja... Ti meni samo navedi gde ja nisam u pravu...

Kao što sam naveo na početku - plata fizičkog radnika je dovoljna da prehrani sebe i porodicu, odnosno dovoljna za puko preživljavanje.

Slažem se da se sa 10,000 dinara ne može normalno živeti (stan u gradu, auto, letovanja/zimovanja, normalni troškovi života itd.). Ali se isto tako ne može umreti od gladi.
[ vladimirt @ 24.06.2006. 17:43 ] @
Teorija i praksa se drastično razlikuju.

Evo gde (sve) nisi u pravu.

Dakle, za početak, platićeš 300 dinara TV taksu.

Zatim, vodu možeš malo da trošiš, ali ako živiš u stanu, obračunava se ukupna potrošnja vode u zgradi podeljena sa brojem prijavljenih stanara i onda pomnožena sa npr. vas dvoje te tako ti na to nemaš nikakav uticaj.

Dalje, ako imaš centralno grejanje, na potrošnju ne možeš da utičeš. U suprotnom, struja i ugalj su drastično skuplji, ma koliko ih malo trošio.

Šta se dešava kad pregori sijalica, crkne osigurač, ili ne daj Bože, bojler, šporet, frižider...

Nego da se mi ipak vratimo na hranu. Kako izgledaju 3 dnevna obroka za tvoju porodicu:

- Doručak 330 grama hleba

- Ručak 330 grama hleba, 500 grama mesa i kilogram pasulja (ne znam mu cenu, ali nisam siguran da se uklapa u 80 din.)

- Večera 330 gr. hleba

Dakle doručkuješ i večeraš samo hleb, ali za ručak se “počastiš” pasuljom s mesom, naravno bez salate jer ne idu dva povrća dnevno.

Voće? Šta je to? Sir? Jaja? Mleko. Jogurt. To se ne koristi u ishrani. A da li koristiš prilikom kuvanja ulje, so, šećer itd?

Na stranu to što si ne znam gde i kakvo meso kupio za 80 dinara, a o tome da svako povrće nije 80 dinara, bolje i da ne pričam. (Nemoj samo da mi kažeš kako ćeš tih 1 kg mesa da rasporediš na sva tri obroka. Ako si nekad spremao nešto za jelo znaš da ne ide isto meso u supu, pasulj, na hleb itd.)

Usput, setio sam se da bi trebalo nešto i da obučeš, ali to bolje da ostavimo za drugu priliku.
[ ventura @ 24.06.2006. 18:20 ] @
Citat:
vladimirt: Teorija i praksa se drastično razlikuju.

Evo gde (sve) nisi u pravu.


Ti opet izvrćeš moju priču... Slažem se da je tako, ali kad živiš u centu grada.

U Grockoj, Kaluđerici, MML, Sremčica i sl. prigradskim naseljima ne živiš u zgradi, i nemaš skoro ništa od tih troškova, ne plaćaš grejanje već se greješ na drva (koja btw, ako ti materijalna situacija ne dozvoljava da kupiš, a ne dozvoljava u ovom slučaju, onda sam sakupiš i pripremiš)...

Meso ne kupuješ u mesari, već svinje i kokoši držiš u dvorištu, pa te meso izađe mnogo jeftinije... Povrće uzgajaš sam, pa te to izađe maltene za džabe...

I pročitaj još jednom sledeću rečenicu, da se po peti put ne bi ponavljao:
"Sa platom fizičkog radnika od 10,000 dinara se može PREŽIVETI, i jedna porodica neće umreti od gladi sa tom platom."

To je daleko od nekog života srednje klase, da se može otplaćivati stan, auto, da se ide na letovanje/zimovanje, da se može kupiti garderoba, otići u restoran/pozorište, da se kvalitetno jede... To je tačno, i ja ti ne sporim to... Cela moja poenta je da se sa tom minimalnom platom može preživeti, niko neće umreti od gladi, a za to vreme nek se prekvalifikuju i traže drugi posao... Čak ni fizikalcima u USA nije ništa bolje, i oni rade samo da bi imali za golu egzistenciju...
[ BluesRocker @ 24.06.2006. 18:49 ] @
Citat:
ventura: U Grockoj, Kaluđerici, MML, Sremčica i sl. prigradskim naseljima ne živiš u zgradi, i nemaš skoro ništa od tih troškova, ne plaćaš grejanje već se greješ na drva (koja btw, ako ti materijalna situacija ne dozvoljava da kupiš, a ne dozvoljava u ovom slučaju, onda sam sakupiš i pripremiš)...

Citat:

Meso ne kupuješ u mesari, već svinje i kokoši držiš u dvorištu, pa te meso izađe mnogo jeftinije... Povrće uzgajaš sam, pa te to izađe maltene za džabe...

Novine ne kupuješ, već sakupljaš stare novine, a dobre su i za pokrivanje ako nemaš ćebe koje si zaboravio da kupiš jer ne piše u Venturinom priručniku za preživljavanje u predgrađima Beograda. :)
[ Walker @ 24.06.2006. 18:49 ] @
Citat:
ventura: 1 kg hleba - 30 dinara
0.5 kg mesa - 80 dinara


1kg hleba je 60din ili vise (zavisi od proizvodjaca) a dok meso od 80 dinara tj 160 din/kg nisam nesto video :D
[ Davor Vlajkovic @ 24.06.2006. 20:03 ] @
Interesantna diskusija se razvila ovde. Hajde da sprovedemo malu anketu:


Da li je za vas veći blam...


A) da ste duže vreme nezaposleni ili

B) da nemate mobilni telefon?
[ ventura @ 24.06.2006. 20:11 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Interesantna diskusija se razvila ovde. Hajde da sprovedemo malu anketu:


Kod nas nezaposlenost uopšte nije blam među omladinom, tako da ćeš sigurno dobiti više odgovora pod B...
[ Davor Vlajkovic @ 24.06.2006. 20:47 ] @
E bre, Ventura... sad si mi pokvario ceo eksperiment :)
[ vladimirt @ 24.06.2006. 21:25 ] @
Pa ja i nemam mobilni. U stvari, imam, ali ga ne nosim, a i daleko sam od omladinca.
[ Milos niks @ 24.06.2006. 21:34 ] @
Citat:
ventura:



Meso ne kupuješ u mesari, već svinje i kokoši držiš u dvorištu, pa te meso izađe mnogo jeftinije... Povrće uzgajaš sam, pa te to izađe maltene za džabe...
.


:) ovo je dobro , znaci iznajmis sobu za 50 evra u sremcici , i odmah parkiras svoju svinju i kokoske u tudjem/gazdinom dvoristu :P))) da i zasadis malo povrca
, mozda i kravu svoju da dovedes u dvoriste... pa ajde ako tako rezonis mozes i bez tih 10.000 da zivis , mozes i sa 500 dinara da prezivis

napravis kartonku na adi
uhakujes se na banderu za struju,
prosis u slobodno vreme na semoforu
svercujes se lastom do uba i tamo pozajmljus kokoske itd. lokalnim seljacima
i eto

prezivljavanje je mnogo relativan pojam :)

PS: kada bi ziveo u seoskoj sredini , ako bi kupovao neke namirnice na malo od seljaka , mleko bi placao oko 40 din/litar dok mleveno svinjsko
meso oko 200-250 din kg .... proverene informacije ... pohlepni su ti to ljudi , ima da ti neproda ali za 150 dinara nece ...

[ Davor Vlajkovic @ 24.06.2006. 21:44 ] @
Citat:
vladimirt: Pa ja i nemam mobilni. U stvari, imam, ali ga ne nosim, a i daleko sam od omladinca.


Poenta moje, a verujem i Dankove priče je da u Srbiji nažalost nije blam da radno sposobna osoba ne radi ništa. Štaviše, ta pojava je nešto što je opšteprihvaćeno, nužno, viša sila. Nasuprot tome, ako u društvu kažeš da nemaš mobilni, TV, auto ili bilo šta drugo što se masovno koristi a nije neophodno za egzistenciju, vrlo verovatno je da ćeš u roku od odmah biti etiketiran kao "čudan", najblaže rečeno.
[ vladimirt @ 24.06.2006. 21:50 ] @
Kod mene piše “vladimirt”, a ne “čudan”.

Znam šta je poenta, nego hoću da pokažem da postoje (malobrojni?) koji ne misle tako. Ali, eto, ne spadam u omladinu.
[ Davor Vlajkovic @ 24.06.2006. 21:55 ] @
Upravo tako, ključna reč je malobrojni :(

Ako je persiranje poželjno, molim da mi se na to ukaže. U tvom/Vašem profilu kao godina rođenja stoji 2001. :)
[ vladimirt @ 24.06.2006. 22:57 ] @
Citat:
Ako je persiranje poželjno, molim da mi se na to ukaže
Jel' ti to ozbiljno? Pa kako se obraćaš “tonmajstoru”? Ne kažeš mu valjda vi?
[ Davor Vlajkovic @ 25.06.2006. 00:32 ] @
Šta ja znam, rekoh bolje da se ogradim u startu da me ne bi eventualno kasnije prozivao zbog toga ;)

Što se kolege ton_majstora tiče, on je zasigurno mlad duhom i nikada mi nije pravio probleme te vrste.
[ Ivan Dimkovic @ 25.06.2006. 10:07 ] @
Citat:

Poenta moje, a verujem i Dankove priče je da u Srbiji nažalost nije blam da radno sposobna osoba ne radi ništa. Štaviše, ta pojava je nešto što je opšteprihvaćeno, nužno, viša sila.


Poenta price je da - radno sposobna osoba moze da ne radi nista ako i samo ako ga neko finansira, a to su u 99.9999% slucajeva roditelji. Kad nekom roditelji obezbedjuju hranu, smestaj i "nov mobilni telefon" 30 uzastopnih godina, to je vec debeli problem - ali pre svega roditelja.
[ Milos niks @ 25.06.2006. 11:08 ] @
ehem jeste , ako neko nema leba da jede naravno da ce da radi nesto ... a poenta price je totalno promesena :)

a i osoba koja je postavila temu sa "dzakarosima" i dalje mi nije odgovorila :) ?

i sa druge strane ... znam dosta mladjih likova koji su iz bogatih porodica , dobiju neke pare za biznis .. uloze pare
sve izgube , pa opet dotiranje i tako u nedogled , pogovo za neka fensi zanimanja. Sve radi taga "mladi biznismen"
[ elektros @ 26.06.2006. 10:26 ] @
pe evo ovako,
dzakovi su 50 kg,
moze da se nosi - zavisno od potreba:

1. kamion - traka donosi dzakove ljudi slazu u kamionu,
2. na tkz. stos - gde ponovo traka donosi dzakove a stos se slaze u obliku piramide cak nekad i do 10m u vis, osnova je jedno 25x25m,

sve to nazalost i nije bitno u odnosu na ono sta sam hteo da kazem,

cinjenica je da novokomponovani biznismeni uzasno eksplatisu radnu snagu, posebno koristeci situaciju kada zivite u malom mestu i nemate alternativu za posao,

strasno je kada mi momak sa 25 godina kaze neki dan, `` cuti dobro je, dobijem 400din, imam prevoz do firme, i dorucak``

a hrani porodicu 2 dece i zenu.
[ ventura @ 26.06.2006. 10:33 ] @
Citat:
elektros:
cinjenica je da novokomponovani biznismeni uzasno eksplatisu radnu snagu, posebno koristeci situaciju kada zivite u malom mestu i nemate alternativu za posao,
strasno je kada mi momak sa 25 godina kaze neki dan, `` cuti dobro je, dobijem 400din, imam prevoz do firme, i dorucak``


U redu, tvoje mišljenje je da poslodavci eksploatišu radnu snagu plaćajući fizične radnike samo 10,000 dinara mesečno. Koliko ti smatraš da treba da se plate fizički radnici?

A drugo pitanje, je, da li je bolje da taj dečko radi i za dnevnicu od 400 dinara, nego da ne radi ništa?

[ fanfon @ 26.06.2006. 11:20 ] @
@ventura

Ti si izgleda privatnik ili ti je neko u porodici cim tako razmisljas:)

Privatnici stvarno izrabljuju maksimalno radnu snagu. To je zalosna cinjenica. Druga stvar je sto imaju sve uslove da to cine. To nije sporno. Kad uzmes da ti samo za hleb i mleko za 4-oclanu porodicu treba dnevno bar 150 din., lako je izracunati da je to mesecno 4500. To je na platu od 10 000 veliki trosak. Coveki na moze ziveti samo na lebu, vodi i mleku. Gde je tu meso(koje je mnogo skupo za nase plate), povrce,voce i ostala hrana? Tu treba ukalkulisati i nekoliko hiljada za racune za struju, komunalije, telefon i grejanje. Pa onda i ostale potrebe cele porodice(higijena i dr.). Kad se sve svede pod crtu, onaj minimum minimuma plate koju bi trebalo da dobijaju fizicki radnici je bar 200 evra. Pa ako radi neki tezak fizicki posao, on treba i kvalitetno da se hrani, jer bez toga mu ucinak pada. To je takodje dodatni trosak, a retko koji privatnik ce dati topli obrok(dobro je i da da pauzu za dorucak ili rucak).

Primer prvi:
Privatna obucarska firma. Rade se djonovi i sl. delovi za obucu za izvoz u Italiju. Vlasnik ovde u kooperaciji sa nekim nasim ljudima otvorio firmu. Jevtina radna snaga a on ima odlicnu zaradu. Prosek plata 7000. Radi se crnacki, a posebno sto moras da udises isparenja od raznih hemikalija i lepkova. Niko nije prijavljen niti mu pada na pamet da prijavi poslodavca jer mu ne upisuje radni staz u knjizicu. Razlog? Masine na kojima rade su lako prenosive. Vec je 2 puta selio firmu u istom gradu. AKo ga neko prijavi, platice kaznu, otpustice onog ko ga je prijavio(lako ga je pronaci) i preselice firmu za nedelju dana najvise. Na trzistu je gomila nezaposlenih koji jedva cekaju priliku da ulete bilo gde, pa makar i za platu od 5000. Najmanji problem mu je pronaci 200 ljudi u drugom gradu koji ce da rade za iste pare. I tako u krug. On je uvek pozitivan, jer je potraznja za poslom velika, a posao koji odrade radnici u njegovoj firmi donosi dobit koja je nekoliko puta veca od naknade za radnike. Zakon to omogucava...

Primer drugi:
Privatne prodavnice mesovite robe. Oko 25 u malom gradu. Vlasnik bivsi ratni profiter i svercer. Prosecna plata 7-8000. Radi se 7 dana nedeljno. Moras dobro da pazis kod azuriranja cena(dosta cesto se azuriraju), jer ako inspekcija dodje i utvrdi nepravilnosti(a cesto obilazi), minimalna kazna je 50 000. Za nekog ko ima platu 7000 to je mnogo. A mora nadoknaditi stetu. Veoma odgovoran posao. Posao poslovodje jos odgovorniji. Mora voditi knjige i zezati se sa ostalom administracijom za samo 2000 din plate vise. Roba ne stize 5 dana i onda isti dan dodje 4 kamiona odjednom, istovare ti sve ispred prodavnice i odu. Uglavnom rade devojke i sve same moraju uneti unutra i sortirati, a rade same u smeni. Mor posluziti musterije koje stalno dolaze i mora preslagati robu i pri tom paziti da nesto ne za*ebe. I sve to za 7000 mesecno, 30 radnih dana...

Ne racunam one koji imaju privatan razradjen posao, ali posao u drzavnoj firmi je zakon...
[ Ivan Dimkovic @ 26.06.2006. 11:34 ] @
Mislim da se ovde 2 stvari podvode pod jednu ("Izrabljivanje Radnika")

Jedna stvar je krsenje zakona - dakle neprijavljivanje staza (tj. neplacanje doprinosa i sl...) i to je cist kriminal za sta postoje zakonom predvidjeni instrumenti drzave koji bi to trebali da sprecavaju. Poslodavci jesu prekrsioci zakona u ovom slucaju, ali je odgovornost na celom drustvu gde ne postoji institucionalizovano prijavljivanje kriminalaca + sto je drzava toliko korumpirana da se lako moze desiti da kriminalac ne odgovara za svoje prekrsaje cak i ako biva prijavljen.

Ali potpuno druga stvar je plata od, kako neko navodi, 10K dinara za elementaran posao bez strucne spreme - to je cisto pitanje trzista, gde se bore 2 interesa - gazda, da plati sto manje - i radnici da dobiju sto vise - medjutim limit je naravno cifra koju je moguce postici zaposljavanjem dostupne radne snage - i ta cifra je po pravilu skoro uvek u svetu na takvom nivou da se za takav posao (bez kvalifikacije) moze jedva preziveti - iz prostog razloga sto takav posao rade samo oni koji ne mogu da rade nista vise placeno.

Kako u Srbiji postoji 30% nezaposlenih, 50% ljudi sa osnovnom skolom - jasno je da je potraznja za poslom daleko veca od ponude, pa poslodavci mogu da snize cenu do jedva prihvatljive mere za dovoljan broj ljudi od tih 50% koji namiruju potrebe za poslom.

Jedini slucaj da se ti ljudi vise placaju je da nema dovoljno radne snage, kao recimo u nekim EU zemljama gde nema toliko puno nekvalifikovanih - pa fizikalci imaju i veca primanja od nekih zanimanja sa vecim obrazovanjem - u USA je, recimo, obrnut slucaj - neobrazovanih imas koliko hoces, cak i ako nemas lako se uvoze iz susednih zemalja, pa je cena fizickog rada potpuno mizerna - i takodje jedva dovoljna za zivot.

Citat:

Ne racunam one koji imaju privatan razradjen posao, ali posao u drzavnoj firmi je zakon...


Nece jos dugo.
[ ventura @ 26.06.2006. 12:14 ] @
Citat:
fanfon:
Ti si izgleda privatnik ili ti je neko u porodici cim tako razmisljas:)


Da, radim u privatnoj firmi, isto kao i moji roditelji... Nisam znao da je to loša stvar...

Citat:
fanfon:
Privatnici stvarno izrabljuju maksimalno radnu snagu. To je zalosna cinjenica.


Čime to izrabljuju? Bičuju radnike, teraju ih da rade 20 sati dnevno, siluju im žene i decu?!?

Ti niske plate kategorišeš pod izrabljivanje... Šta bi bilo da radnici rade apsolutno isti posao a da primaju po 1000 evra platu, da li bi i onda rekao da ih poslodavac izrabljuje?

Moje pitanje tebi, reci nam ti ovde sad lepo, koliku platu ti smatraš da treba dati fizilkim radnicima umesto sadašnjih 10,000 dinara?

A onda da te pitam, da li bi ti dao toliku platu da si 'privatnik'?


Citat:
fanfon:
Privatna obucarska firma. Rade se djonovi i sl. delovi za obucu za izvoz u Italiju. Vlasnik ovde u kooperaciji sa nekim nasim ljudima otvorio firmu. Jevtina radna snaga a on ima odlicnu zaradu. Prosek plata 7000. Radi se crnacki, a posebno sto moras da udises isparenja od raznih hemikalija i lepkova.


Ok, vlasnik firme super zarađuje, da nije tako ne bi ni otvarao tu firmu... Da li je on možda puškom nekoga naterao da radi kod njega? Da li na neki drugi način prisiljava bilo koga da radi u tim 'nehumanim' i 'katastrofalnim' uslovima za svega 7000 dinara?

Mislim da bi najbolje bilo kada bi gazda sav novac koji zaradi podelio sa radnicima na ravne časti, i još im podelio akcije fabrike...

Citat:
fanfon:
Privatne prodavnice mesovite robe. Oko 25 u malom gradu. Vlasnik bivsi ratni profiter i svercer. Prosecna plata 7-8000. Radi se 7 dana nedeljno.


A ti pa imaš uvid u kompletne finansije tog čoveka pa možeš tako olako nekoga da okarakterišeš da je "bivsi ratni profiter i svercer". Ali ajde, možda i jeste, ali kakve to ima veze sa platama njegovih prodavačica? Pošto je on švercer, onda treba da daje platu 500 evra običnoj prodavačici?


Citat:
fanfon:
Ne racunam one koji imaju privatan razradjen posao, ali posao u drzavnoj firmi je zakon...


Nadam se da će u skorije vreme te nakaradne tvorevine koje se nazivaju "državnim firmama" prestati da postoje...


Ti si uglavnom rekao u celom svom postu da smatraš da su plate nekvalifikovanih i neobrazovanih ljudi niske (fizički radnici, prodavačice, radnici na pokretnoj traci), i ja želim da te pitam koliko ti smatraš da takve osobe treba da primaju?

Koliko se ja sećam, iz vremena dok sam živeo u USA, minimalna satnica je 5.25 dolara, što je u prevodu nekih 800-900 dolara mesečno... Sa tim parama u USA se teško može skrpiti kraj sa krajem... Ja znam da su u Missouriju ljudi jedva preživljavali sa tim parama... A mogu da zamislim šta možeš u NYC da radiš sa tim.. Verovatno da uzmeš konopac i da se obesiš...



[ pctel @ 26.06.2006. 13:55 ] @
Citat:
Ti si izgleda privatnik ili ti je neko u porodici cim tako razmisljas

Ne vredi, ovde je ljudima 60 godina punjena glava nekim pricama i sad nema sanse da shvate kako stvari stoje. Sa stanovista prosecnog Srbina, privatni preduzetnik je zlo, lose je kad neko zaradjuje, posao je nesto sto je drzava duzna da obezbedi svakom, rad treba da bude minimalan a plata maksimalna. Prosecnom Srbinu vise smeta sto komsija zaradjuje mnogo, nego sto on zaradjuje malo.

Evo, prosle nedelje sam pomenuo branje malina - covek je nudio 50% radnicima samo da uzmu malinu sa grane i stave u gajbicu, a sebi 50% sto je kupio zemlju, uzorao, kupio sadnice, zasadio, zalivao, okopavao, orezivao, kupio stubice, zicu i kanap, povezao, izfrezirao, prekopao i pokosio travu, drugim recima zavrsio 3/4 posla. I jedva je nasao radnike, koji se jos uvek razmisljaju hoce li ili nece da beru maline, ne znam sta bi hteli, da im da 100% + topli obrok + bonus?! I neko mi sad nesto prica o nekakvom izrabljivanju. prosecan covek nabere dnevno oko 40 kg (oni naj vredniji mogu i po 100 kg), trenutna cena je 55 din/kg, znaci 55x40/2=1100 dinara. Medjutim, ima tu jedan problem, mnogo je bolji osecaj raditi i za pola tih para fiksno pa da mozes da za'ebes vlasnika kad ne gleda da ne radis, nego ovako po pola gde nikako ne mozes da ga zafrknes jer si pritom isto tako zafrknuo i sebe. A Srbin ako ne moze da zafrkne gazdu, onda ne moze da spava, ne vredi sto je dobio pare!
[ Davor Vlajkovic @ 26.06.2006. 15:04 ] @
@fanfon

Za tvoju informaciju, državne firme a.k.a. džabalebaroški rajevi su vrsta koja izumire upravo zbog nakaradnih principa koji se kose sa osnovnim zakonima kapitalizma, kafane u kojoj nema besplatnog ručka.
[ nikola111 @ 26.06.2006. 16:48 ] @
@PCtel
Ja vec nedelju dana uporno trazim posao branja malina, ali bezuspesno...
Koga god pitam... Svi imaju vec popunjena mesta!
Ako kod tog coveka i dalje ima mesta zamolio bih te da mi das njegov broj na koji mogu da ga kontaktiram!
Ili ako imas broj nekog drugog vlasnika malinjaka kod koga mogu da radim preko leta!!!

I bilo ko ako ima broj telefona vlasnika nekog malinjaka kome su potrebni radnici za branje malina neka mi ostavi neki kontakt telefon!!!



Hvala unapred!

~Nikola
[ dejankr @ 26.06.2006. 17:41 ] @
@Davor Vlajkovic

Nisam siguran da je u bilo kojoj zemlji potpnuo izumreo državni sektor. Postoje firme koje ne mogu da budu u privatnom vlasništvu i uvek će biti u državnom vlasništvu. Npr Narodna Banka, institucije vlade i sl..

@Ventura

Na žalost u zemlji gde je toliko nezaposlenih veoma je lako privatniku da izrabljuje radnike. U prevodu, da grubo krši zakone i prava radnika jer zna da ga radnici neće prijaviti jer i to malo što dobijaju od njega im znači. Ja verujem da u tvojoj firmi, i uopšte u sektoru u kome radiš (a i ja) to uglavnom nije tako jer je daleko teže naći dobrog programera nego nekvalifikovanog radnika, ali to ne znači da je to svuda tako. Ja razumem da si kivan na činjenicu da dobar deo ljudi ovde i dalje živi u nekom kvazisocijalizmu, ali ne treba ići nu u krajnost i smatrati da radnik ne treba da ima ama baš nikakva prava.

Inače što se tiče plate od 10000 dinara za nošenje džakova, meni se čini da to jeste malo. Ne zato što je 10000 dinara nekome malo da bi preživeo (a jeste) nego zato što mislim da se ti poslovi ipak više plaćaju (barem u Beogradu). Čini mi se da je preko omladinske zadruge dnevnica za taj posao barem 1000 din (ispravite me ako grešim). Inače, za visinu plate kvalifikacije nisu presudan faktor već odnos ponude i tražnje. A teške fizičke poslove neće ili ne može svako da radi. Radnici na građevini, koji ne moraju da imaju ni Š od škole, često imaju veće plate od prosvetnih radnika i medicinskog osoblja. E sad, ako dotična šećerana nema problema da zaposli ljude koji će nositi džakove za 400 dinara, onda ne vidim problem (dok god poštuje zakone).

[ Davor Vlajkovic @ 26.06.2006. 18:06 ] @
@dejankr

Govorio sam o for-profit firmama. Naravno da delatnosti od javnog interesa ne treba da obavljaju (isključivo) 'zli kapitalisti' već je bolje da budu kontrolisane od strane države, delimično ili u potpunosti.
[ vladimirt @ 26.06.2006. 18:42 ] @
U potpunosti.
[ NikolaVeber @ 26.06.2006. 19:04 ] @
Samo i te ustanove u "uredjenim drustvima" imaju daleko manji procenat kafe-kuvarica i slicnih kadrova...
[ pctel @ 26.06.2006. 22:28 ] @
Nikola, za sada pozovi broj telefona radia gde sam cuo nekoliko oglasa kojima se traze radnici za branje malina: 014/223081
Ukoliko saznam jos nesto, javicu.
[ elektros @ 27.06.2006. 08:15 ] @
ISTINA JE OBICNO IZMEDJU NEGDE,

znam da nekvalifikovani radnici nemogu bogzna koliko dobro da zaradjuju, ali mislim da je ovo stvarno bedno koliko dobijaju,

dok gazada secerane kupuje svake godine noviju i lepsu i duzu jahtu,

da se razumemo - neka on kupi i 10 ako hoce, ali da bar pruzi i malo dostojanstva tim radnicima,
mislim da je upravo to dostojanstvo toliko srozano, nemaju oni nikakvu zastitu, znaci s tim ljudima se svako ponasa kako hoce, nisu daleko od bicevanja,

no, situacija na trzistu radne snage je takva kakva je pa se ovo i desava,
neka ovo sluzi kao reper svima da mogu da sagledaju svoju situaciju u kojoj se nalaze


[ Davor Vlajkovic @ 27.06.2006. 10:05 ] @
Citat:
elektros: mislim da je upravo to dostojanstvo toliko srozano, nemaju oni nikakvu zastitu, znaci s tim ljudima se svako ponasa kako hoce, nisu daleko od bicevanja


Ti radnici bi trebali da pritegnu malo svoje sindikalne vođe kako bi konačno počeli da rade svoj posao (pregovaranje o boljem položaju radnika) umesto što pričaju nebuloze.

A za sankcionisanje protivzakonitih aktivnosti poslodavaca na raspolaganju su im institucije poput inspekcija i sudova.

[ dejankr @ 27.06.2006. 12:01 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Ti radnici bi trebali da pritegnu malo svoje sindikalne vođe kako bi konačno počeli da rade svoj posao (pregovaranje o boljem položaju radnika) umesto što pričaju nebuloze.

A za sankcionisanje protivzakonitih aktivnosti poslodavaca na raspolaganju su im institucije poput inspekcija i sudova.


Možda u nekom idealnom svetu. Na žalost, u praksi prosečan radnik može da bira da li će da trpi poslodavca koji mu ne prijavljuje platu, zahteva od njega da radi prekovremeno pri čemu mu to ne plaća i sl. ili da ostane bez posla. Onaj ko sebi može da nađe drugi posao i može da bira, ali onaj ko ne može (a takvih je mnogo) može samo da ćuti i trpi. A što se tiče sindikata, mislim da se oni pre svega odnose na radnike u državnom sektoru. Nisam primetio da su radnici koji rade u privatnom sektoru značajnije sindikalno organizovani.

[ Milos niks @ 27.06.2006. 13:19 ] @


A taksisti ? prodavci nelegalne robe na tezgama ? ...:)

Nikola @ nemoj da nasedas na prazne price 50% od otkupne cene i slicno ... to se odnosi po principu kada gazda proda robu ... dakle trazi dnevnu isplatu
jer ovako postoji dobra sansa da nedonije nista .


[ ventura @ 27.06.2006. 13:33 ] @
Citat:
dejankr: Možda u nekom idealnom svetu. Na žalost, u praksi prosečan radnik može da bira da li će da trpi poslodavca koji mu ne prijavljuje platu, zahteva od njega da radi prekovremeno pri čemu mu to ne plaća i sl. ili da ostane bez posla. Onaj ko sebi može da nađe drugi posao i može da bira, ali onaj ko ne može (a takvih je mnogo) može samo da ćuti i trpi. A što se tiče sindikata, mislim da se oni pre svega odnose na radnike u državnom sektoru. Nisam primetio da su radnici koji rade u privatnom sektoru značajnije sindikalno organizovani.


U pitanju je zakon ponude i potražnje koji je univerzalan, a to nema veze sa zakonima u Srbiji...

Nekvalifikovan radnik ima tri opcije:

a) Da sedi kući i ne radi ništa
b) Da radi po uslovima koje postavlja poslodavac
c) Da se prekvalifikuje za neki drugi posao sa boljim uslovima rada

Dakle, nekvalifikovan radnik je u potpunosti vlasnik svoje sudbije. Mene ti problemi o kojima pričaš i ne dotiču... Ja doduše radim prekovremeno, radim mnogo, putujem itd. ali sam i adekvatno plaćen, pa ni ne obraćam pažnju na to... Međutim ako nekome to smeta, nek prijavi poslodavca inspekciji.. ok, ostaće bez posla. Kad sledeći radnik dođe ako se poslodavac opet bude tako ponašao, nek ga i taj sledeći prijavi inspekciji... Doćiće treći, četvrti itd... Ali će poslodavac vremnom ukapirati da mu je najbolje da prijavljuje radnike i da ih plaća normlano nego da plaća kazne inspekciji svako malo... Ali vidiš, to je stvar koju radnici SAMI moraju da urade... Malo je iluzorno očekivati da će neko drugi doći i baviti se njihovim problemima... Meni iskreno šište jaja za neku tamo prodavačicu koja mora da radi prekovremeno 7 dana u nedelji... Ako joj je loše nek se sama bori za bolje uslove...

Nego, ti nikako da odgovoriš na moje pitanje koje postavljam već 5 puta...

- Da si ti vlasnik firme, koliko bi plaćao jednu čistačicu, a koliko fizičkog radnika koji nosa džakove?

[ dejankr @ 27.06.2006. 14:36 ] @
Citat:
Milos niks: A taksisti ? prodavci nelegalne robe na tezgama ? ...:)


Ne tvrdim da nema slučajeva gde radnici iz privatnog sektora štrajkuju ali ovo što navodiš nije taj slučaj, jer se ne radi o radnicima nego o vlasnicima. A i oni svoje zahteve ne ispostavljaju poslodavcima nego vladi.



Citat:
ventura: U pitanju je zakon ponude i potražnje koji je univerzalan, a to nema veze sa zakonima u Srbiji...

Stvar je što u normalnom kapitalizmu ne može da se svede samo na zakon ponude i tražnje. Jer potrebna je i država, koja sa svojim zakonima određuje pravila igre. Inače bi na primer svaki poslodavac davao otkaz ženama koje zatrude, radnicima koje se povrede na poslu pa moraju na bolovanje i sl.




Citat:
ventura:
Dakle, nekvalifikovan radnik je u potpunosti vlasnik svoje sudbije. Mene ti problemi o kojima pričaš i ne dotiču... Ja doduše radim prekovremeno, radim mnogo, putujem itd. ali sam i adekvatno plaćen, pa ni ne obraćam pažnju na to... Međutim ako nekome to smeta, nek prijavi poslodavca inspekciji.. ok, ostaće bez posla. Kad sledeći radnik dođe ako se poslodavac opet bude tako ponašao, nek ga i taj sledeći prijavi inspekciji... Doćiće treći, četvrti itd... Ali će poslodavac vremnom ukapirati da mu je najbolje da prijavljuje radnike i da ih plaća normlano nego da plaća kazne inspekciji svako malo... Ali vidiš, to je stvar koju radnici SAMI moraju da urade... Malo je iluzorno očekivati da će neko drugi doći i baviti se njihovim problemima... Meni iskreno šište jaja za neku tamo prodavačicu koja mora da radi prekovremeno 7 dana u nedelji... Ako joj je loše nek se sama bori za bolje uslove...


Vidi, ja nemam nikakvih problema da se izborim za svoja prava. Ako mi ne odgovara firma, mogu da je napustim i da uvek nađem drugi posao. Mogu i da postavljam svoje uslove kada se zapošljavam. Ali ja sam svestan toga da ogromna većina radnika u Srbiji to ne može jer su lako zamenljivi. Takođe sam svestan da to što ja SADA imam mogućnost da to radim, ne znači da ću biti u istoj situaciji za 20 godina. Zato mene ti problemi, iako ih trenutno nemam, ipak dotiču. Makar iz saosećanja prema ljudima koji su u manje ili više u toj situaciji a kojih ima i u mom okruženju.

Iluzorno je očekivati da radnik koji je jedva našao taj posao koji radi, a recimo izdržava porodicu, može tek tako da napusti posao koji radi jer poslodavac ne poštuje njegova prava. Opet, ja lično mogu (i jesam više puta) iako imam porodicu, ali ovde pričam o prosečnom radniku a ne o sebi. A i tvoja priča bi možda mogla da važi u normalnoj državi gde taj poslodavac ne može da podmiti tog inspektora koji dođe. I da se razumemo, u uređenoj državi nije posao radnika da obezbedi da se njegova prava poštuju, već države. Po tebi je najnormalnije da poslodavac briše pod sa radnikom dok god se ovaj ne buni!

To što tebi, kako kažeš šište j**a za prodavačicu koja radi prekovremeno 7 dana, ne znači da taj problem ne postoji i da je u redu što postoji.

Citat:
ventura:
Nego, ti nikako da odgovoriš na moje pitanje koje postavljam već 5 puta...

- Da si ti vlasnik firme, koliko bi plaćao jednu čistačicu, a koliko fizičkog radnika koji nosa džakove?


Verovatno si me pomešao sa pokretačem ove diskusije o platama u šećerani. Moj odgovor je, ono što verovatno očekuješ, da bi ih plaćao NAJMANJE ŠTO MORAM. Imajući naravno u vidu zakone ove države (minmalna plata i sl). Ja samo hoću da kažem da mi se čini da je teško naći radnika za teški fizički posao (nošenje džakova) koji će da radi za 400 dinara dnevno, ne zato što mu to nije dovoljno da prehrani porodicu, već zato što on taj posao može da radi i za veću dnevnicu. Moj brat je skoro renovirao stan pa je više puta morao da angažuje fizikalce da iznose šut, i ako se dobro sećam oni nisu ni malo jeftini. Ako te baš interesuje mogu da se raspitam, ali mislim da za ovu diskusiju to i nije bitno, jer se u osnovi slažem sa tobom da je normalno da poslodavac gleda da ga radnik minimalno košta.
[ nikola111 @ 27.06.2006. 16:07 ] @
@pctel

Zvao sam onaj radio... I NISTA!!! Rekli su mi da je sve vec popunjeno i da su nasli radnike... bla bla... I nisu mi dali broj!
I iznerviran sam u p.m.
Kupio sam sve zive oglase i nista ne mogu da pronadjem!!! Sve je vec popunjeno i tako to... Ili postoje neki poslovi koji su ustvari prevare nevidjene!
I koliku god ja imao volju da radim, ne mogu ama bas nista da pronadjem!!! :'-(

Mislim da je sada kasno za maline... A ne znam sta drugo da radim posto sam nekvalifikovan, imam 17 god... i idem u skolu! :-(
[ vladimirt @ 27.06.2006. 16:24 ] @
Pa jesi li se ti učlanio u neku omladinsku zadrugu?
[ Milos niks @ 27.06.2006. 18:40 ] @
Nikola111 @ Maline su ove godine def. pukle a to sto se tebi desava je klasican slucaj
sta se desavala i prosle godine kada je jedan vrli ministra nase vlade rekao da se beraci malina placaju 20 eur dnevno
,da se radna snaga uvozi iz kine i da ima posla za svakoga u nasoj zemlji ( naravno i ako se radi da se dobro zaradi )
Ovo naravno nije tacno...

Kod nas nema easy para ako hoces da radis posteno , mozes i da radis ko crnac i da ti nista ne plate ,
ljudi su vrlo pokvareni i pohlepni kada su u pitanju pare , uvek spremni na neku jajariju .

A koliko para okvirno mislis da zardis za 8 sati rada tj. za mesec dana ?
[ pctel @ 27.06.2006. 19:23 ] @
@Milos niks
Alo, covek, pricamo o poljoprivrednicima a ne o nekakvim celavim mafijasima. Mislis li zaista da bi jedan prosecan poljoprivrednik imao zelju da provede 10 dana u bolnici tako sto primi ciglu u glavu jer nekom ne plati posteno za mesec dana provedenih na 40 stepeni?
Ima ljudi koji mogu da naberu 100 kg malina dnevno, njima bi svako sa zadovoljstvom platio 20 EUR-a, sa druge strane ja bih mozda mogao da naberem u proseku oko 30, pa ne da ne bih dobio 20 EUR-a, vec mi niko ne bi dao ni 10 EUR-a, kad je vrednost 30 kg malina oko 17 EUR-a.
[ Milos niks @ 27.06.2006. 20:19 ] @
Gazda pctel :) .. ne da mislim znam ... i to ide ovako , nadnicare obicno ne angazuje vlasnik nekog od vecih malinjaka , nego "celavi" baja
koga unajmi za 50 eur-a dnevno . Sa tim likovima cesto dolazi do sukoba ... i licno milim da ovi vole da se kace sa svakim ..

Sa likovima koji imaju manje zemlje , obicno nema problema , ali oni i uzimaju likove za posao okolo sela ... ili sve rade sami..

Evo u Ivanjici naprimer prosle godine , lik koga znam je ustedo nekih 200 evra dnevno ovim "principom" ... lik koga je unajmio je neki pandur ,
(debeli celavi tip ,otkud si znao :)

toliko ...
[ nikola111 @ 27.06.2006. 20:39 ] @
@Milos niks
Pa nema sta okvirno da mislim! Ali radio bih neki posao za dnevnicu od oko 10e...

@vladimirt
Da, uclanio sam se... Ali sam odavno shvatio da tamo posao dobijaju samo oni koji imaju tetku i tecu koji tamo rade... i slicne veze i vezice! ;)
Inace, uclanio sam se, uplatio 300din. i pored njihovih obecanja da posla ima i da ce me kontaktirati za dan, dva... Ja i dalje cekam! I pritom sam ih zvao najmanje 5 puta!


I posle svega ovoga neko samo treba da mi kaze da ostanem u ovoj zemlji kada zavrsim skolovanje! ZASTO???
Ili mozda da predjem na ono... Ko uci znace, ko krade imace, a ko ima..... :P
[ losmipfc @ 29.06.2006. 17:48 ] @
Sto se tice omladinskih zadruga, u njima ima extra poslova koji mogu da se odrade, ali njih naravno dobijaju oni preko rodbinske (ili koje vec) veze, dok ce ostali nesrecnici (medju kojima i ja) dobiti najgoru fizikaliju, za nekih 900din. Radno vrijeme ne postoji, nego radis dok ne umres. Tako sam prije neki dan dobio posao, trebao da iznosim sa 6-og sprata, bez lifta neke stvari. I kao ok, ajde da radim, dosao ja gore, kad tamo milion stvari, sto manjih sto vecih, na nas troje. I pored svega toga, ovaj misli da moze da te jebe u zdrav mozak, ako ti je dao bijednih 900 dinara.
[ Ema_kg @ 17.07.2006. 01:09 ] @
E,ako je neko cuo za neki dobar posao u Bg-u ili negde drugde gde je obezbedjen smestaj, neka javi, ja sam zainteresovana....
[ Davor Vlajkovic @ 03.08.2006. 03:58 ] @
U BEOGRADU IMA SEZONSKOG POSLA ZA ONE KOJI MNOGO NE BIRAJU

Studenti i srednjoškolci mogu tokom leta u Beogradu da zarade poveći džeparac ili novac za odmor na moru pod uslovom da ne biraju previše i da prihvate poslove prodaje sladoleda, konobarisanje, ekspediciju pošte ili prezentaciju proizvoda, ukazali su Tanjugu predstavnici pojedinih zadruga u Beogradu.

Prema rečima Dragana Savkića iz Zadruge studenata, ponuda za posao u letnjem periodu je raznolika, ali je i potražnja velika. Studenti, na primer, mogu dežurati u galerijama i muzejima, raditi na slanju pošte, kataloškoj prodaji, reklamiranju proizvoda, zatim na poslovima čuvara reda na bazenima i kupalištima, angažuju ih i na knjigovodstvenim poslovima, a neretko se traže i statisti. “U našoj zadruzi posao dnevno dobije od 50 do 100 studenata”, rekao je Savkić, uz napomenu da je godišnja članarina 100 dinara. U omladinskim zadrugama “Bulevar” i “Avala” ističu da poslodavci u letnjem periodu neretko traže i zamenu za svoje radnike koji u to vreme koriste godišnji odmor. U tom slučaju potrebna je i odgovarajuća stručna sprema, pa je malo teže pronaći adekvatnu radnike, rekao je Ljubomir Vidović iz zadruge “Bulevar”.

“Dosta je i stranih firmi u Beogradu koje traže radnike preko omladinskih i studentskih zadruga”, ukazao je on. Dnevnice u ovoj zadruzi su u proseku 1.100 dinara, a rad po satu plaća se 85 do 130 dinara, u zavisnosti od težine posla. Sagovornici su istakli da se za ljude koji hoće da rade i ne biraju posao, uvek može nešto pronaći, ali da ima i onih drugih, uglavnom srednjoškolaca, koji odbijaju ponude. Predstavnica zadruge “Avala” Nataša Dondur podsetila je da se traže i saradnici koji rade na operatskim poslovima na unosu podataka u kol-centrima, kao i da se za taj posao plaća oko 100 dinara po satu. U zadruge se mogu učlaniti stariji od 15 godina, maloletnici moraju podneti zdravstvene knjižice, potvrde iz škole, kao i saglasnost roditelja, a za punoletne, koji ne mogu biti stariji od 30 godina, potrebna je lična karta.
[ Ema_kg @ 06.08.2006. 19:23 ] @
Velika je potraznja u zadrugama takvog tipa, vec sam se informisala na takvim mestima. Ipak, ako neko nesto zasna za septembar neka napise!
[ Deniz @ 08.08.2006. 16:00 ] @
I ja bih rado da radim recimo na more ali nekako tesko ide...Zna li neko kako naci posao u Nisu,tako neki honorarni ili sezonski.Ovde je jako mrtvo
[ svetozar22 @ 02.10.2006. 19:40 ] @
e super vam je ovaj topic... bas korisno, nasao sam neke stvari koje sam dugo trazio...

btw, sta kazete za zvezdu neko vece? :)
[ covek @ 15.06.2010. 03:45 ] @
Pricajte bre, gde da se beru maline? Zna li bilo ko?
[ dejan s @ 21.06.2010. 21:42 ] @
Neke moje kolege sa faksa imaju u svojim zavičajima malinjake i to je veoma dobar biznis, može da se zaradi lepo i ako platiš i radnike i ostale troškove :P (ako ne-daj-bože puknem sa faksom, idem da sadim maline :D)

Inače, ako želite da berete maline, moj savet je da ne budete lenji i da odvojite koji dan da se prošetate po okolnim varošicama i selima, procunjate okolo malo, možda vidite neki oglas negde, ili budete komunikativni pa pitate prodavačicu u lokalnom dragstoru itd itd... Konkretno, gorepomenute kolege su iz Prokupačkog kraja (blizu Niša), po tim selima ima valjda dosta malinjaka.

Obično svi vlasnici malinjaka razglase po svom mestu da su im potrebni radnici jer se oni i relativno brzo nalaze. Mali broj vlasnika daje oglase. Inače, posao jeste jako naporan, sedi se ceo dan na suncu, ali nema 'leba bez motike :)