[ StORM48 @ 03.07.2005. 15:01 ] @
Pitanje ne postavljam u svoje ime, ali će zainteresovana osoba pažljivo pročitati svaki post.

Znači, interesuju je samo bojleri za kupatilo (znači ne za kuhinju) - potrošnja, uticaj na elektro-instalacije, pouzdanost, prednosti i mane. Ukratko: da li neko ima kod kuće protočni bojler ili neko koga poznajete i koliko ste zadovoljni?

Hvala na odgovorima!
[ bakara @ 03.07.2005. 15:30 ] @
Ja sam pre par (7- godina hteo da ugradim u kupatilo jedan protocni bojler, cak smo ga i kupili, ali smo bili odustali jer nam je elektricar rekao da bi trebalo menjati i el. instalacije...e sad davno je bilo, bojler smo prodali i ponovo stavili obican...a tebi ostaje da se raspitas o ovome jer su oni neki veliki (trenutni) potrosaci struje i valjda im trebaju deblji kablovi...uglavnom nece ici samo zamena klasicnog za protocni!
[ JOJO847 @ 03.07.2005. 15:49 ] @
naravno, protocni bojleri su veliki igraci po pitanju potrosnje struje tu nije rijec od 2-3 kW.On mora vodu grijati trenutno sa min 15kW tako da je prije ugradnje korisno konzultirati elektricara jer su za pouzdan i siguran rad neophodne kvalitetno izvedene elektricne instalacije.

opet, kao alternativa se namecu plinski bojleri....

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 03.07.2005. u 16:50 GMT+1]
[ bakara @ 03.07.2005. 16:19 ] @
Citat:
JOJO847:

opet, kao alternativa se namecu plinski bojleri....

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 03.07.2005. u 16:50 GMT+1]

Ali onda mu je opet potrebna "nova" plinska instalacija...
[ Balša @ 03.07.2005. 21:58 ] @
Protočni bojleri su fenomenalna stvar.

Prednosti:
1) Imaš vruću vodu kad god hoćeš i koliko god hoćeš.
2) Trošiš manje struje, jer se voda greje samo onda kada treba i odmah se troši. Nema potrebe da vruća voda čeka u bojleru, hladi se i dogreva.
3) Zauzimaju malo prostora.
4) Jefiniji su za održavanje, ako se u startu investira u kvalitetan (i skup) model. Već petnaestak godina koristim jedan Siemensov od 18 KW i za sve to vreme zahtevao je samo promenu neke gumene membrane, koja inače spada u potrošni materijal, i nekoliko puta čišćenje mrežice od đubreta koje protiče našim vodovodom (za ovo poslednje ne treba majstor). Običan bojler bi za to vreme deset puta procureo, crkavali bi grejači, termostat, šta sve ne. E sad, šta danas spada u kvalitetne modele, to ne zbih znao. Majstori obično imaju svoju priču kako se to nekad pravilo "da traje", od kvalitetnih materijala, s dobrim grejačima, itd., a ovo danas je, kao, plastično đubre. Ne bih znao koliko u tome ima istine.

Mane:
1) Kad nema struje, makar i nakratko, nema tuširanja.
2) Treba mu neko vreme da vruća voda krene, posebno ako se nalazi daleko od slavine (logično); kod mene je to 20-30 sekundi.
3) Vuče jezivo mnogo struje i apsolutno zahteva poseban osigurač i posebnu instalaciju od strujnog ormara (znači, iz podruma ili sa ulice, gde se već nalazi) do stana, i u stanu do kupatila. Kod mene je bilo potrebno da se za njega vuče poseban kabl debeo kao prst.
4) Treba mu pristojan pritisak, inače neće da se upali kad odvrneš slavinu. Kad kažem pristojan, mislim baš pristojan.

[ pppooo @ 04.07.2005. 13:32 ] @
To troši manje struje je relativno. Instalacije u stanovima (kućama) su projektovane prema vršnoj i jednovremenoj snazi (ta snaga često za čitav stan iznosi toliko koliko je snaga protočnog bojlera). Znači promjena dovodnog voda od razvodne table nije dovoljna ako govorimo o propisima, ugradnja takvog bojlera zahtijeva i dobijanje saglasnosti od nadležne elektrodistribucije što povlači i drugačiji način obračuna utrošene el. energije. Ajde da vidimo kolkio to sve košta u odnosu na klasični bojler
[ Balša @ 04.07.2005. 13:55 ] @
Možda pričam gluposti, ali, koliko znam, EPS je odavno ukinuo "angažovanu snagu" i ostale nebuloze. Sada na računu imaš samo potrošenu energiju i "fiksni deo", što je zapravo ekvivalentno nekakvoj "pretplati".

A zbog jednog protočnog bojlera čisto sumnjam da će te prebaciti u kategoriju industrijskog potrošača ili nešto slično.
[ pppooo @ 04.07.2005. 14:03 ] @
Ajde dobro bez saglasnosti -kolika je cijena izmjene instalacije i novog protočnog bojlera? Daću grubi proračun za recimo bojler od 25kW.
[ Balša @ 04.07.2005. 14:32 ] @
Da se razumemo, protočni bojler štedi struju samo u scenariju gde bi klasičan bojler bio non-stop uključen da bi uvek bilo tople vode. Ako su ukućani navikli da se bojler pali u ponoć i gasi ujutru, onda uštede nema. Štaviše, u tom slučaju protočni troši skupu struju, a klasični bi trošio jeftinu.

Što se proračuna troškova instalacije, to bih i ja voleo tačno da znam (kod mene je to davno bilo, a i utopilo se u ostale troškove adaptacije). Ne bih se iznenadio da adekvatna instalacija košta kao čitav bojler, ako ne i više.
[ gazza @ 04.07.2005. 17:03 ] @
adekvatna instalacija ne kosta vise nego ceo bojler, zapravo ako radis sredjivanje stana sto bi trebalo da ukljucuje i vodu i struju, i ako vec vuces sebi do stana jacu struju sa glavne razvodne table, ovaj vod koji ti je potreban za napajanje bojlera je simbolicno skuplji, ajd da kazemo sve u svemu 20-30e vise.
ali ako ne radis struju onda zaboravi na celu akciju, sem ako nemas profi instalaciju od ranije koja moze da podnese ovakvog potrosaca
protocni bojler nema narocitog efekta na racun za struju zato sto se pali samo kada trosis vodu a to nije vise od sveukupno 10-15-20 minuta dnevno sem ako se ne tusiras satima. na kraju to mu u skupoj tarifi isto dodje kao i akumuliranje vode nocu.
njegova najveca prednost je komfor, uvek ima tople vode i ne mislis da li si u ponoc upalio vodu da se zagreje.
ali ono sto ostaje nedoumica oko protocnih bojlera je koja je stvarna max temperatura koju moze da postogne, par majstora mi je reklo da on najvise zagreva na 40-45C sto je za neke OK za tusiranje, ali verujem da ima upotreba kada ti treba toplija voda. jel zna neko nesto o tome?
[ StORM48 @ 04.07.2005. 17:18 ] @
Hvala na pokrenutoj diskusiji, ali mene više zanima isplativost gledana kroz sigurnost i kvalitet takvog rešenja. Sama potrošnja struje je manji problem.

Znači, ako recimo premostim problem sa jačim instalacijama, koliko je protočni bojler isplativ. Suočen sam sa krajnje protivrečnim stavovima - jedni kažu da je to najbolje rešenje, dok drugi tvrde da su im u životu izgorela barem dva primerka. Inače, protočni bojler ume da procuri. Video sam svojim očima.

Pozdrav i hvala svima.
[ zei @ 05.07.2005. 19:31 ] @
pitanje stvaranja kamenca u protocnom bojleru kod nas tj. u cevima koje greju vodu?
kabal je oko 130 din (po metru)
rad oko 100e (najjeftinije)
osiguraci oko 200 din (komad a treba 3)
ako imas limitatore - zaboravi
[ bakara @ 07.07.2005. 17:05 ] @
>> A zbog jednog protočnog bojlera čisto sumnjam da će te prebaciti u
> kategoriju industrijskog potrošača ili nešto slično.
Pa naravno da ces biti u kategoriji industrijskog potrosaca 18kw ili 24kw
u jednom trenutku je veliko opterecenje za mrezu, ali za to postoje
limitatori, i angazovana snaga...
Inace gledao sam juce jedan protocni bojler, i cena im je oko 200e
> ali ako ne radis struju onda zaboravi na celu akciju, sem ako nemas
> profi instalaciju od ranije koja moze da podnese ovakvog potrosaca
>
Da mora se raditi struja, znaci moraju se i lupati plocice...nije samo
struja!
> Hvala na pokrenutoj diskusiji, ali mene više zanima isplativost gledana
> kroz sigurnost i kvalitet takvog rešenja. Sama potrošnja struje je manji
> problem.
Kao sto sam kazes potrosnja ce tu biti najmanji problem, veci problem je
isplativost celog zahvata...mislim da se ova rabota isplati samo onome ko
ima kucu sa CG i kupatilo pravi od nule, on sebi moze da prisusti takav
luxuz...za jedan obican stan je prekomplikovano...



--
Using Opera's revolutionary e-mail client: http://www.opera.com/mail/
[ Deep|Blue @ 08.07.2005. 11:41 ] @
Za pocetak sa jednim protocnim bojlerom ne trebalo da te prebace u industrijske potrosace.

1. ukoliko imas limitatore na sadasnjom brojilu imas dva izbora:
a. povecas limitatore sa 3 * 15 (sto je standardno za kucne instalacije) na 3* 24
b ugradis dodatni strujomer sa jacim limitatorima
obe operacije zahtevaju ugovore sa edb-om, placanje od 200 - 600 eur samom edb-u, + atesti za instalaciju, atesti za uzemljeneje .... (oni i nisu toliko skupi oko 50 eur)
c. na divljaka promenis limitatore. posledice pod 2a

2 ukoliko nemas limitatore:
a. kacis bojler na postojeci strujomer, posle par meseci dolazi inspekcija iz edb i pita imate li sta da prijavite i baci te na obaveznu instalaciju limitatora (pogledaj pod 1)
b. izvedes neku divlju instalaciju na banderu i nadas se da niko nece da primeti

3 problem pada napona - ukoliko si u nekom naselju u kojem je necijom genijalnoscu instalacija projektovana za 20-tak kuca, tamo ima 40 onda tesko da ces moci da upste dobijes potreban napon i jacinu struje da bi taj bojler bio operabilan

4 starije instalacije - pri izgradnji objekata kod nas se vodi politika nerasipanja-tj uvodi se potrebni minimum. Ukoliko si zrtva te politike, tvoji dovodni vodovi su suvise malog preseka da bi mogli da "provuku" potrebnu struju, tako da ces morati da menjas kompletan dovodni vod, sto opet lepo kosta i moras da platis edb-u za saglasnost, proveru tehnicke mogucnosti, kabel, ugradju, proveru + atesti .... i povrh svega najverovatnije tacka 1

5 provodjenje novog voda po stanu/kuci - znaci razbijanje zidova, plocisa, busenje, postavljanje, gletovanje, krecenje - keramicarenje


cena svega ovoga
1 okvirno 400-700 eur
2 kazna + kazna + tacka 1
3 nema resenja
4 ovisno od cvorista na lokalnoj mrezi, ali kablovi su jako skupi racunaj > 200 eur
5 po zelji i novcanim sredstvima. > 100 eur

dakle da prodjes kacenje protocnog bojlear treba ti > 1000 eur

daljnji problemi:
- potrosnja - ukoliko su ti potrebe za toplom vodom vece - uopste nije isplativo.
- da li je majstor lepo to povezao, da li su kvalitetni osiguraci, kablovi ... tj. valjda nece nesto da izgori.

inace osvrt na ideju da klasicni bojleri ne mogu da izdrze:
- za 150-300 eur moze da se nadje klasican bojler sa prohromskim kazanom, sondama za ciscenje kamenca, dodacima za centralno grejanje .... oji ce sasvim lepo da sluzi duzi niz godina.

i jos jedna preporuka
- prikaci bojler na centralno grejanje (ukoliko ga imas) pritom ne mislim na sistem da voda iz radijatora ide u bojler pa direktno u potrosacku mrezu, vec pomocu spirale unutar bojlera, sa laganim dogrevanjem imas konstantno vrelu vodu u bojleru.
[ vranic_a @ 08.07.2005. 11:54 ] @
Brate u mojoj kuci je oduvek protocni bojler, dakle od '76 iz D e sad jedan je crko i postavljen nov negde '90 tih Siemens-ov i do dan danas radi, ima malu manu ono nemozes lako da ga podesis u zadnje vreme, treba ga servisirati ali 15 godina vec radi i jos uvek radi. Deda je u drugoj kuci u dvoristu postavio jos jedan, znacu 3. i nikada nismo imali onaj veliki.

Vuce tacno 24 KW u punom rezimu.
Mali je moze gde hoces da ga stavis, ali treba ti instalacija, u moj bojler ide kabal kao za kacenje kuce na banderu, debeo bogammi i posebni osiguraci.

Ima vruce vode kada oces i nema ono potrosio mi vodu, ali skuplje je malo nema vellike razlike, ni nekog odrzavanja.

Uzmi ga ako imas mogucnosti i u kuci i u novcaniku.
[ bakara @ 08.07.2005. 18:30 ] @
Eto sve se svodi na ne isplativost, ugardjivati to u stambenoj zgradi u
neki obican stan...

> i jos jedna preporuka
>
> - prikaci bojler na centralno grejanje (ukoliko ga imas) pritom ne
> mislim na sistem da voda iz radijatora ide u bojler pa direktno u
> potrosacku mrezu, vec pomocu spirale unutar bojlera, sa laganim
> dogrevanjem imas konstantno vrelu vodu u bojleru.
>

@deep blue
Ovo me je zainteresovalo, nisam znao da je nesto ovako moguce:
Znaci bojler bi se zagrevao cevima iz kotlarnice?
To je onda neki spec. bojler koliko on kosta?
On onda ne trosi el. energiju, gde se to moze nabaviti, i kolika je onda
temp. u bojleru, posto je meni zimi temp. vode u kotlu retko preko 40
stepeni...
[ vranic_a @ 08.07.2005. 19:25 ] @
Taj boljler imam ugradjen u kotao fabricki i zapremina mu je 80l i temperatura u njemu zimi nije ispod 60 c super stvar ali nemam razlike u potrosnji strije zimi i leti, jer opet i zimi ponekad koristim el bojler, a leti manje gori svetlo.
[ bakara @ 08.07.2005. 19:37 ] @
Ali zar ni nije pretoplo u kuci na 60stepeni? Kod mene je 40stepeni pa u
kuci (zimi) bude oko 22



--
[ vranic_a @ 09.07.2005. 11:25 ] @
Bude hladno brate, jer je na ugalj pa radi od 15 - 22h tako da sam na gubitku, jer nema odrzavanja temperature.
[ bakara @ 09.07.2005. 12:38 ] @
Pa znaci to i nije nesto...?



--
Using Opera's revolutionary e-mail client: http://www.opera.com/mail/
[ zei @ 11.07.2005. 07:59 ] @
a kako bi izgledaloo da sam napravis neki kazan sa tim sistemom grejanja na toplu vodu?
danas dosta radionica pravi kazane od raznih materijala pa mozda postoji mogucnost za dogovor da u taj kazan ugrade neku cev kroz koju bi prolazila topla voda i grejala....
treba samo jos proracun preseka cevi i potrebna duzina.....
[ bakara @ 11.07.2005. 10:21 ] @
Citat:
a kako bi izgledaloo da sam napravis neki kazan sa tim sistemom
grejanja na toplu vodu?


Izgleda da nisi dobro razumeo moj post...
Nije problem u kazanu ( i kako do njega doci) vec u temperaturi vode koja
se koristi za grejanje, a ona je max. 50 stepeni u sred zime, mislim da to
nije dovoljno za kupanje





[Ovu poruku je menjala cicika dana 15.07.2005. u 21:08 GMT+1]
[ bunker @ 11.07.2005. 12:20 ] @
ma deep blue je pricao o dodatnom grejacu koji se ugradjuje u klasicni bojler. to je odlicno resenje. ne treba ti nikakvo dodatno buzdenje, osim dovodjenja instalacije centralnog grejenja do bojlera.
Inace sam grejac deluje jako obicno, a tako se i instalira. pored prikljucka za struju postoje prikljucci za vodu, odnosno instalaciju centraklnog grejanja. To nije nekakav poseban kotao koji se ugradjuje ne znam gde...
[ Deep|Blue @ 11.07.2005. 13:00 ] @
licno imam bojler gde kazan ima posebno izvedene prikljucke za centralno sa ugradjenom spiralom, prohromski - ceija je cena bila negde oko 200 eur. bojler je sasvim ok.
ovisno od toga na kojoj temperaturi drzis centralno, mozda treba da koristis malo i struju za dogrevanej struje, ali u biti imas veliku kolicinu tople vode manje-vise kao nusproizvod.

nije mi jasan sistem koji sam video u par kuca, da se voda koja se korisit u kotlu i radijatorima za grejanje direktno pusta u bojler za kupanje. da li se tu ugradjuju nki preciscavaci ili nesto slicno posto mi to ne deluje bas ni chisto niti biohemijski ispravno.
[ van t hoff @ 11.07.2005. 13:52 ] @
Meni je na pamet pala ta ideja sa bojlerom koga bi grijala para/voda od centralnog grijanja jos kad sam bio mali, ali dok sada nisam procitao ovo nisam znao da postoje :).

Gdje ste kupili te bojlere, i da li mislite da je moguce koristiti ih u stanu. Na mjestu gdje trenutno zivim a to je odmah do stanice toplane radijatori su toliko vreli da sam cjelu zimu drzao otvoreno prozore, a sa zatvorenim temperatura vazduha u stanu opusteno ide do 33-34 C.
[ bakara @ 11.07.2005. 14:39 ] @
Citat:
ma deep blue je pricao o dodatnom grejacu koji se ugradjuje u
klasicni
> bojler. to je odlicno resenje. ne treba ti nikakvo dodatno buzdenje,
> osim dovodjenja instalacije centralnog grejenja do bojlera.
>
> Inace sam grejac deluje jako obicno, a tako se i instalira. pored
> prikljucka za struju postoje prikljucci za vodu, odnosno instalaciju
> centraklnog grejanja. To nije nekakav poseban kotao koji se ugradjuje ne
> znam gde...

@bunker
Ako ja tebe dobro razumem, ti pricas o klasicnom bojleru, kojem je u
stvari samo zamenjen grejac, koji sada ima duplu funkciju, kao klasicni
grejac na struju +ima suplju (verovatno) spiralnu cev kroz koju bi
prolazila vruca voda iz radijatora...I tu bi grejac na struju imao jedino
funkciju dogrevanja vode na neku visu temperaturu...jel` tako?
Gde ima da se kupi takav grejac, i da li mozda imas neku ideju kako od
radijatora dovuci cev do bojlera i nazad a da ne bude ruzno...



--
Using Opera's revolutionary e-mail client: http://www.opera.com/mail/
[ zei @ 11.07.2005. 15:48 ] @
e sad vec napredujemo. ovo bi moglo da bude zanimljivo. osim rasturanja kupatila sad treba da rasturim i radijator! ono povezivanje na toplovod bice zanimljivo.
ajde dajte uputstva....
[ StORM48 @ 12.07.2005. 02:15 ] @
A šta mislite o fuzionoj energiji? Kada bi to nekako smandrljali da radi u bojleru? ;)

Hehehehe! Ja postavio jednu temu, nema me dva dana, a vi razvezli o vetrenjačama. :)

Pozdrav
[ RexBlanco @ 20.10.2005. 00:13 ] @
StORM48
Citat:

Koliko su isplativi/kvalitetni protočni bojleri? 03.07.2005. u 16:01

Pitanje ne postavljam u svoje ime, ali će zainteresovana osoba pažljivo pročitati svaki post.

Znači, interesuju je samo bojleri za kupatilo (znači ne za kuhinju) - potrošnja, uticaj na elektro-instalacije, pouzdanost, prednosti i mane. Ukratko: da li neko ima kod kuće protočni bojler ili neko koga poznajete i koliko ste zadovoljni?

Hvala na odgovorima!




Iz servisnog iskustva:
protočni bojleri imaju jako puno prednosti.Najlepše ih je opisao Balša.
Treba da obratiš pažnju na snagu i koliko je daleko izlivno mesto.Uvek prati preporuke proizvodjača ili pitaj u dotičnom servisu.
3-5 kw za pranje ruku
7-9kw za pranje sudova
9-21kw za tuširanje
21- za kupanje (u kadi)
Minimalni pritisak treba da ti bude 1,5-2,5 (ZAVISI OD PROIZVODJAČA)bara ali onda KADA IMAŠ PROTOK tj. KADA TI JE NEKA SLAVINA U SISTEMU OTVORENA!Ako kojim slučajem imaš bušeni bunar,onda ti je bolje da zaboraviš protočni bojler.
Instalaciju su već jako lepo opisali.POSEBNO OBRATI PAŽNJU NA UZEMLJENJE!
Još nešto: U PROTOČNIM BOJLERIMA SE NE STVARA KAMENAC (ili bar u zanemarljivoj količi se stvara)!
Preporučujem SIEMENS, BOSCH , TERMIL po ovom redosledu.
Ja imam Končar protočni bojler od 7,5 kwa.Za pranje sudova....
10 godina...samo sam membranu menjao.
[ StORM48 @ 20.10.2005. 22:39 ] @
Uh, tema je bajata. Bojler je već rešen, odnosno kupljen i koristi se.

Siemensov 18KW je u pitanju i utisci su... ništa posebno. Ustvari, skroz je bezveze. Pritom, svi uslovi su zadovoljeni i iznad preporučenih zahteva, tako da nije vic u lošoj instalaciji. Jednostavno, konvencionalni bojleri ipak imaju samo jednu manu u odnosu na protočne - glomazni su. Za sve ostalo - stari, dobri bojler je prava stvar :)

Pozdrav
[ MonteCarlo @ 07.09.2007. 12:23 ] @
Mene zanima kuhinjski bojler.posto mi je lipsao stari klasican pa razmisljam da kupim protocni.Koliko je isplativ,kolika mu je potrosnja i da li je za njega potrebna posebna instalacija ili moze na staru gde je vec radio klasican bojler na poseban osigurac samo za njega.
[ lan-mi @ 09.09.2007. 21:30 ] @
Ukoliko ti je instalacija 3*2.5 i uzmes bojler ne veci od 4.5kW (sa mogucnoscu regulisanja snage), moze da radi bez problema.
Koliko je isplativo? Zavisi koliko peres sudje..
[ MrX73 @ 28.11.2008. 15:28 ] @
ljudi mozel mi iko reci
jel protocni bojler PROBIJA instalacije
na primjer ja se pocnem kupati
i pregori grijac (sa obicnim bojlerom kad se kupam uzasen je)
a protocni je upaljen samo kad trosis vodu.
po meni je to ubistvo strujom
mislim jel se to ikome desavalo da nastane spoj
kad grijac ili bilo kako da se desi da dode
strija i voda u kontakt.
[ test1234 @ 28.11.2008. 15:56 ] @
1998 god sam ugrdio protocni bojler marke STIEBEL ELTRON od 15KW. Do dana danasnjeg nisam imao nikakvu intervenciju (puj, puj,). E sad ima tu nekih stvari koje se moraju znati. Prvo i obavezno taj bojler nesme stajati u kupatilu, drugo moraju mu se skinuti vodene prigusnice, trece osiguraci za njega su tromi 3 puta po 35A i cetvrto nebi bilo lose ugraditi neki omeksivac vode, ja sam ugradio magnetni omeksivac 3/4 cola duzine 300 mm. Na temperaturu vode odnosno stelovanje iste mora se navici. Moja ocena je da je protocni bojler 15-18 KW veoma prakticna i korisna stvar.
[ MrX73 @ 29.11.2008. 09:22 ] @
po nekom tvom misljenju su male mogucnosti da se to desi
ako se sve te svari izpstuju ssto si ih nabrojao
[ pisac @ 03.03.2009. 06:57 ] @
Aj' da pitam i ja nešto, ako se neko razume u ove detalje:

1) Koji protočni bojleri imaju mogućnost da vodu približno zagrevaju na zadanu temperaturu regulišući broj grejača koji greju? Pitanje je u stvari da li broj uključenih grejača bojler odredjuje na osnovu protoka vode, ili na osnovu izlazne temperature vode?

2) Da li neki od tih pametnijih protočnih bojlera ima automatsku regulaciju snage grejanja preko elektronskog reostata? Drugim rečima: automatsku linearno podesivu snagu grejanja od 0-100%, i time verovatno i potpuno tačnu zadanu temperaturu vode na izlazu?

3) Koliko varira temperatura kod protočnih bojlera koji imaju recimo 3 grejača pa ih pale prema potrebi? Tu snaga grejanja nije linearno podesiva već skače stepenasto, pa se pitam da li recimo postoji mogućnost da pri malom povećanju protoka (koji može biti i slučajan zbog promene pritiska) bojler upali dodatni grejač i time voda odjednom postane pretopla (da ne kažem vrela)?

4) A najvažnije pitanje koje sam postavio u zasebnoj temi http://www.elitemadzone.org/p2213991 je: Da li protočni bojler detektuje da je voda koja ulazi u njega već zagrejana, pa ne zagreva već toplu vodu? Ako neko ima odgovor i na to pitanje, možda bi bilo dobro da ga ostavi u toj temi.







[Ovu poruku je menjao pisac dana 03.03.2009. u 09:58 GMT+1]
[ bordzija @ 03.03.2009. 20:56 ] @
Mene interesuje ovaj mali Termil protocni bojler sa kuhinju od 4,5 kw da li moze da se montira na instalaciju od 4 kvadrata, pretpostavljam da nije trofazni...
Kako vam se cine ovi Termil bojler? Imam u kuhinji stvarno malo prostora tako da bi ovaj patuljak bio idealno rešenje
Da li ima nesto slicno dase uzme za 5.000 dinara ili mozda bolje?

Znaci interesuje me ne za pranje sudova nego za blago ispiranje posto sudovi idu u mašinu na pranje
Jel barem mlaka voda izlazi iz njega?
Pozdrav svima
[ KRALJEIVC @ 13.05.2009. 07:09 ] @
Citat:
bordzija: Mene interesuje ovaj mali Termil protocni bojler sa kuhinju od 4,5 kw da li moze da se montira na instalaciju od 4 kvadrata, pretpostavljam da nije trofazni...
Kako vam se cine ovi Termil bojler? Imam u kuhinji stvarno malo prostora tako da bi ovaj patuljak bio idealno rešenje :)
Da li ima nesto slicno dase uzme za 5.000 dinara ili mozda bolje?

Znaci interesuje me ne za pranje sudova nego za blago ispiranje posto sudovi idu u mašinu na pranje ;)
Jel barem mlaka voda izlazi iz njega?
Pozdrav svima ;)

Ne znam za Termil konkretno ali ja sam uzeo Koncar od 3,5 kw i to ne valja boba. Da bi dobio tek mlaku vodu, moras da pustis jedva da curi. Cim otvoris jace slavinu, postaje potpuno hladna, tako da ne znam zasto uopste sluze ti "malecki" bojleri. Mislim da ispod 7 kw nema nikakve svrhe montirati.
Sto se tice promjera zice, taj mozes slobodno na 4 mm/2 da montiras i to monofazno. Opet ti kazem, malo je 4,5 kw za bilo sta.
[ bordzija @ 27.11.2009. 10:42 ] @
Kupio pre nekoliko dana Termil niskomontažni protočni bojler od 4,5 kw jačine grejača
Mnooogo dobra stvar
Umesto da vam celu godinu zuji onaj mali prelivni bojler i vuče struju a ovaj samo kad treba povuče
Još da dodam kako ovi mali 10 litarski bojleri imaju plastične kazane a znamo kako se plastika ponasa posle nekoliko godina od temperature.

Sve u svemu, za pranje sudova topla voda, ako hocete nes kafu da napravite a onda samo malo smanjite protok i eto vruće vode
Ja sam na stavio ventil sa filterom pred bojler tako da kam miran sto se tiče kuka i motika iz gradskog vodovoda
Fenomenalna spravica, fenomenalni ljudi koji su mi iz fabrike isporučili na ruke jer u metrou nema već duze vreme.

Evo i par sličica uredjaja:

Bojler je veličine šake:



Unutrašnjost:

Montaza na običnu utičnicu u zidu, samo je bitno da je promer žica 2,5 kvadrata sto je danas standard.
Kada sam ga montirao, donji element nije ni osetio!

[ test1234 @ 27.11.2009. 22:16 ] @
Tako kako ti je namontiran nije protocni vec radi pod pritiskom i fali mu sigurnosni ventil, a nevidim ni sigurnosni termostat. Ako recimo mikro-prekidac zalepi ili prilikom nestanka vode voda iz bojlera jednostavno se vrati tamo odakle je i dosla. To bi sprecio sigurnosno-nepovratni ventil odnosno elektro-termostat sigurnosni na 90*C.
[ bordzija @ 27.11.2009. 23:55 ] @
Citat:
test1234: Tako kako ti je namontiran nije protocni vec radi pod pritiskom i fali mu sigurnosni ventil, a nevidim ni sigurnosni termostat. Ako recimo mikro-prekidac zalepi ili prilikom nestanka vode voda iz bojlera jednostavno se vrati tamo odakle je i dosla. To bi sprecio sigurnosno-nepovratni ventil odnosno elektro-termostat sigurnosni na 90*C.


Radi kao protočni bojler
Trpi 6 bara po papirima.

Ne treba mu sigurnosni ventil
A ne treba mu ni sigurnosni termostat
Ništa mu ne treba

Jer ventil protočnog ne aktivira grejač kada je pritisak ispod 1 bara, samim time nema ni uključivanja a ni mogućnosti od pregrevanja
A do pregrevanaj ne moze da dodje a i ako dodje - tu vodu ce da vrati u instalaciju.
Mislim, ne znam kako moze da pregreje vodu kad je max 60 stepeni kada se pusti malo vode da ide?

Al ta varijanta da zalepi mikroprekidač, pa nestane vode, pa elektro termostat sigurnosni... Je ravno da mi sutra padne nebo na glavu

Evo kako izgleda posle xy godina upotrebe ispravan - prodaje se na limundu za 500 din:

[ test1234 @ 28.11.2009. 12:11 ] @
Ipak bih ja stavio bar sigurnosnu diodicu, zlu netrebalo.
[ bordzija @ 28.11.2009. 13:20 ] @
A gde se stavlja ta diodica? Jedino sto moze da se desi je da pregori grejač...
[ test1234 @ 28.11.2009. 23:12 ] @
Postavi je na red sa mikro prekidacem i pricvrsti je za kazan.
[ brranko @ 23.03.2011. 15:01 ] @
onaj ko kaze da je protocni bojler isplativiji tj manja potrosnja struje definitivno ga uopste ne koristi , sracunajte 18 / 24 kw u zavisnosti od toliko koliko povuce , pa minimum vam radi sat vremena dnevno pa vidite koliko on to potrosi ... a ako volite da se kupate mnogo spremite po 15 000 din mesecno za struju samo za njega ... eto tako , moj prijatelj ga imao i posle par meseci koriscenja ga je skinuo i bacio ... jer su mi stizali nenormanli racuni za struju ... s obzirom da obican bojler trosi 2 KW , a ovaj 24 KW narocito ako je onaj matori simensov iz 90 e ... pa vi eto uporedite da li ce vam obican bojler raditi 12 sati dnevno u odnosu na ovaj kad odradi 1 sat , plus sa time sto cete da se zezate dok podesite vodu i ako u kojem slucaju opadne pritisak iskljucice se pa onda odjednom hladna ... ovim novim obicnim bojlerima da ugreju 80 litara treba oko 2 sata mozda i manje ... a to je citavih 4 KW potrosene struje ...
[ test1234 @ 24.03.2011. 09:55 ] @
Ja imam taj bojler od 1998 godine niti sekvario niti sam preterano osetio da trosi struju. Imamo 4-clano domacinstvo sa pretezno damama sto znaci da ubijaju kolko trose toplu vodu. Proslog meseca sam potrosio 663 kWh za tacno 32 radna-ocitana dana stim sto u zelenoj zononi imam 290 + 60 kWh a u plavoj 260 + 53 kWh. Iz ovih podataka se vidi da ne vodimo nimalo racuna o potrosnji struje. Racun mi je sve s* Tijanicem 4.425,98 kinti.

Sam bojler ima "E" preklopnik koji smanjuje potrosnju za 30% do 50%. Par puta sam to prebacio na "E" ali su dame oma ukapirale i vratile ga u pun gas.

Da ne bude zabune ovo je sve sa sporetom, masinama za sudove i ves. Doduse sijalice su sve odreda stedljive a i sporet je staklo-keramika. Prisecam se da sam ranije na racunima vidjao cifru od priblizno 800 kWh. Moguce je da sam na stedljivim sijalicama i staklo-keramickoj ploci napravio razliku od priblizno 150 kWh.

Znaci za 13 godina ovaj bojler je proguro bez kinte odrzavanja, malolije, neverujem da cu nabasati vise na tako nesto, a nisam ga nesto ni preplatio bio je 450 Dojce dinara.
[ tihi2 @ 24.03.2011. 17:39 ] @
Jedna štedljiva sijalica od 20w (sija kao od 100w) u poređenju sa običnom sijalicom, koja gori 8 sati dnevno, uštedi 100 dinara mesečno. Za 100 dana sama sebe isplati a sve ostale godine štedi.
Bojler od 80l potroši 4kw da se napuni. Ako protočni potroši isto toliko, to (isto toliko) košta 4 puta više. Jedina prednost je manji zauzet prostor.
Posebno postaje problem amperaža koju povuče, jer EPS to računa kao angažovanu snagu, a to je 200din mesečno.
[ bordzija @ 24.03.2011. 18:20 ] @
Angažovanu snagu? Šta je to? Meni se pojavilo nešto Obr. Snaga i 6,1 kw
koliko sam potrošio u prošlom mesecu množe sa nekom cifrom dinara i izlazi
191 dinar? Šta je to zna li neko? Na to ide naknada za merno mesto jos 100
din i onda na sve zajedno porez. Vrlo eleganno zvuči kad vam je potrošena
struja 800 dinara + takse i porezi izadje 1400 dinara :)))

Mislim u kuhinji imam mali protočni bijler od 4 kw monofazni termilov - koji
ponekad koristim zimi kada ispiram sudove kad stavljam u sudomašinu. Jel to
ta angažovana snaga?

Inače sam imao te štedljive sijalice po stanu i nikada nisam primetio da je
račun nešto manji sem da su smrt za oči i ljudsku psihu.
Danas imam halogene svuda po stanu i dimere, gdegod treba imam lampe i
struja mi je manja nego pre sa tim stedljivim sranjima.

Da napomenem da sam tada kupio neke super skupe stedljive koje su imale boju
sličnu običnim sijalicama ali su smrt za vid. I dan danas rade i svakih
godinu dana poklonim kućnom savetu jednu da gori ispred zgrade :)


[Ovu poruku je menjao bordzija dana 25.03.2011. u 20:45 GMT+1]
[ djura63 @ 25.03.2011. 19:25 ] @
Uputstvo
[ deks007 @ 18.07.2012. 23:07 ] @
Mozda da se osvezi tema ali i pitanje za predlog za kupovinu protocnog bojlera posto je stari klasican procureo . Da li menjati ili ostaviti klasiku ? Pozdrav !
[ mugi junuzovic @ 20.07.2012. 14:05 ] @
Citat:
deks007:
Mozda da se osvezi tema ali i pitanje za predlog za kupovinu protocnog bojlera posto je stari klasican procureo . Da li menjati ili ostaviti klasiku ? Pozdrav !

Ja sam za klasičan, stvar je i u tom da ti treba kabal bar od 4kvadrata koji bi napajao što je kod nekog problem.POZZ!!
[ tihi2 @ 21.07.2012. 06:13 ] @
Ja ne vidim nikakvu prednost protočnog bojlera osim neograničene količine tople vode.
Od mana, pre svega pare: em je bar 2-3 puta skuplji, em se sva voda greje (uglavnom) po 4 puta skupljoj višoj tarifi.
I posebno zašto ga ne bi uzeo je preporuka (oduvek) da se isključi grejač kada se kupa/tušira. To sa protočnim ne može. A baš ne volim da se kupam i da 2 m od mene teče struja od 30A i to u istoj vodi.
Malo, malo pa se u novinama pročita o strujnom udaru u kadi. Slaba je uteha ako je bio bojler neispravan, FID sklopka ili nešto treće. Pranoičan sam? Može biti.
Ja to posmatram kao i kuvalo za vodu: tamo je ZABRANJENO koristiti metalnu kašikicu za mešanje (samo plastika ili drvo koji nisu provodnici) jer hoće da drme struja.
Zato, neka hvala.
[ mcmc3001 @ 16.09.2012. 23:50 ] @
ima li neko iskustva sa ovim: http://www.aquatica.eu/products/presto-water-heaters/?lang=sr
sa sajta:

Presto protočni bojler opslužuje svako potrošno mesto neograničenom količinom tople vode – bilo lavabo, kuhinju ili tuš.

Za upotrebu u domaćinstvima, kafićima, kupatilima, toaletima, bazenima, restoranima, biroima, barovima, hotelima, izložbenim i tržnim centrima, benzijskim pumpama, i bilo gde je neophodna topla voda.

Presto zamenjuje akumulacione bojlere bez narušavanja vašeg komfora, dok pomaže prirodi i vašem džepu.

Presto je najefikasniji, najekonomičniji i najpogodniji način grejanja vode.

Presto radi bilo kada, bilo gde, u svakoj sezoni.

cena je povoljna...
[ Vasastajić @ 17.09.2012. 08:10 ] @
Jednom je već bila ovakva budalaština negde na ovom tehničkom forumu, a upitaćeš se zašto budalaština.
Pa evo:


Specifikacije Presto bojlera
-Sistem grejanja - Neizolovani grejni element
-Zahtevani otpor vode ≥ 800 Ω cm @ 15 ° C

?!?!?!?!

Da li možeš da pretpostaviš kakvu električnu stolicu bi montažom toga imao u kući?
Pritom SVAKAKO da imam u vidu koji standardi, kakve i kog kvaliteta su kućne instalacije u Švajcarskoj ,a kakve kod nas.

Još jedna, blago rečeno budalaština, a navedena u marketinške svrhe na tom sajtu:

Štiti od Legionarske bolesti
Zamenom standardnog akumulacionog bojlera sa Presto protočnim bojlerom eliminišete uslove za razvoj ove opasne bakterije.

Legionella bakterija uzrokuje Legionarsku bolest – atipičnu upalu pluća.

?!?!?!

Dalje neću da komentarišem.
[ mcmc3001 @ 17.09.2012. 10:41 ] @
Hvala za odgovor, da pitam jos nesto: zar nisu svi protocni sa takvim grejnim elementom? Bas sam se razocarao, ovo proizvodi ista firma koja proizvodi i nautilus ventile, a oni su solidni. U prodavnici su ga bas nahvalili...
[ mcmc3001 @ 17.09.2012. 10:42 ] @
evo cele specifikacije, ali jedno je papir, drugo praksa...
http://www.aquatica.eu/product.../presto-techical-data/?lang=sr

posebno kao prednost navode bezbednost...
[ Java Beograd @ 17.09.2012. 10:58 ] @
Citat:
Vasastajić:-Zahtevani otpor vode ≥ 800 Ω cm @ 15 ° C

?!?!?!?!
Pa kad te žešće drmne struja, proizvođač uvek može da kaže " Aaaa, pa niste vi dobar vodovod izabrali. Lepo smo napisali koliki treba da bude zahtevani otpor vode na cm na 15 C."
[ mcmc3001 @ 17.09.2012. 12:04 ] @
pronadjoh podatak:

Specifični otpor, pitke vode je 1400 Ωcm na 21 C.
[ btomic @ 17.09.2012. 13:16 ] @
Mislim da uslov o minimalnom otporu vode nije vezan za bezbednost već za energetsku efikasnost. U vodi veće provodnosti ovakav grejač bi trošio više struje (ta dodatna struja bi išla sa jednog na drugi deo grejača kroz vodu a ne bi učestvovala u njenom zagrevanju) ali ne bi bio ništa manje bezbedan. Bezbednost bi jedino bila ugrožena ako bi došlo do kontakta grejača sa metalnim delovima kojima je okružen (cevi ili slično) ali i to samo ako vodovodna instalacija nije uzemljena. U tom pogledu ovakav grejač nije ništa manje bezbedan od izolovanog.
[ Java Beograd @ 17.09.2012. 13:34 ] @
Vidi, vodovodska voda je - vodovodska voda. Kako od prosečnog kupca - konzumenta očekivati da on zna koliki je specifični otpor vode i da li je to u okvirima "zahtevanog otpora vode" ?
[ btomic @ 17.09.2012. 13:43 ] @
U nekoj normalnoj državi svaki proizvod koji je na tržištu trebalo bi da ima dozvolu za prodaju, bez obzira da li je domaći ili uvozni. Nadam se da je neko ko je ovlašćen proverio podatke i uverio se da proizvod zadovoljava standarde (uključujući i provodnost vode). Mislim da se upozorenje pre odnosi na vodu kojoj su dodati omekšivači ili recimo slanu vodu a da je standardna voda svuda ok. Slažem se da upozorenje izgleda malo trapavo ali proizvođač verovatno drugačije nije mogao.
[ pisac @ 18.09.2012. 05:44 ] @
Ja sam u jedno vreme u garaži koristio amaterski pravljen (mala privreda) protočni bojler sa neizolovanim elementom, koji je vukao 16A. Taj neizolovani element je u stvari obična spirala iz kalorifera, namotana oko plastičnog nosača.

Živ sam i dalje. Ne da me nije drmnula struja, nego nije ni peckala. Ja se ne bih opterećivao previše sa tim strahovima, običan bojler kada probije ne ubija kroz vodu nego kroz cevi i česmu/tuš.

Za razliku od toga, peckala me struja u jednoj kući kod rođaka, gde voda nije iz vodovoda nego iz bunara preko električne pumpe koja pri tome nije ni blizu kuće. Cevi su naravno bile pocinkovane, a izjednačavanje potencijala u kupatilu nije odrađeno (majstori to smatraju nebitnim, jer su skoro svi odreda prepametni). Kad su stavljene plastične cevi u kupatilu, peckanje je prestalo.
[ test1234 @ 18.09.2012. 08:06 ] @
Ne moze da pecka jer kroz sredinu namotaja spirale grejaca ide debela uzemljivacka sonda koja je povezano sa uzemljenjem a udaljena je 1.5 mm od grejaca. To je uradjeno bas iz razloga bezbednosti. Bilo sta da se desi sonda "odvodi" opsnost, odnosno ako se iz bilo kog razloga smanji rastojanje izmedju grejaca i uzemljene sonde povecava se struja u kolu i dolaci do kratkog spoja I crkava osigurac. Dakle nikakvo peckanje ne moze da bude jer je otpor izmedju ruku i grejaca veoma velik I prakticno nikakve opasnosti nema po korisnika ovakvih bojlera cak I u slucaju da je uzemljenje neispravno.
[ btomic @ 18.09.2012. 08:32 ] @
Citat:
test1234: nikakvo peckanje ne moze da bude jer je otpor izmedju ruku i grejaca veoma velik I prakticno nikakve opasnosti nema po korisnika ovakvih bojlera cak I u slucaju da je uzemljenje neispravno.


Peckanje ne dolazi preko vode već preko metalnih delova koji nisu uzemljeni. Ako se grejač približi (usled mehaničke deformacije) sondi ili nekom drugom metalnom delu koji je slabo uzemljen onda struja ima jako kratak put kroz vodu a onda dalje još lakše cevima do čoveka pa je nesreća blizu. Ispravno uzemljenje je od suštinske važnosti za bezbednost i zato ne stoji da "prakticno nikakve opasnosti nema...i u slučaju da je uzemljenje neispravno".
[ flayingdog @ 29.12.2013. 22:03 ] @
Pre dva dana kupio sam i instalirao protocni bojler Presto 4,4kw.Ljudi u pitanju je jeftina decija igracka koja u najboljem slucaju daje blago mlaku vodu,kad pustite toplu vodu ukljuci se 4 sekunde pa se sama od sebe iskljuci bez razloga....skroz je bzvz i nema veze sa zivotom..sutra zovem servis.Lepo zamisljena spravica,ali izgleda da ne radi kako treba.
[ bordzija @ 29.12.2013. 22:15 ] @
To ti je jedva za sudoperu i to da pustiš polako da ide voda. Imam termilov
4kw i jako sam zadovoljan. U sudoperi samo properem sudove mlakom vodom i
bacim u mašinu za pranje.


__________ Information from ESET Smart Security, version of virus signature database 9228 (20131229) __________

The message was checked by ESET Smart Security.

http://www.eset.com
[ flayingdog @ 06.01.2014. 13:13 ] @
Kupio sam taj protocni bojler Presto 4,4kw preko sajta www.fontana.rs, sediste te prodavnice je u Subotici. Jako su ljubazni ljudi, ali su mi poslali pokvaren bojler i ostecenu slavinu ha ha. Elem stupio sam u kontakt sa proizvodjacem, gospodinom Presevicem, rekao sam mu da bojler slabo radi i da se nakon 5 sekundi posto se aktivira sam iskljuci bez ikakvog razloga, kao i da vodu ne zagreva do tih nekih 40 stepeni u srednjem mlazu, koliko on kaze da je normalno po hladnom vremenu.Rekao mi je da mu posaljem bojler, kako bi mi ga zamenio za model od 5,7kw.Obzirom da su ovih dana bili novogodisnji praznici jos ga nisam dobio, nadam se da ce sve biti ok.
[ pisac @ 07.01.2014. 03:21 ] @
Srednji mlaz? Šta je nekom srednje, to je pitanje, ali recimo da je to nekih 5L/min. A temperatura vode zimi je nekih 5oC, bar kod mene.

Koja snaga greje 5L/min sa 5oC na 40oC?

35C*5L*4190J/60s=12220W

Znači, 12KW minimum.

E, sad, jedino ako je taj "srednji" u stvari neki tanušan mlazić kome treba minut da napuni flašu od 2 litre, i ako zimi ne treba baš 40oC na izlazu nego nešto manje (35), onda bi dobili:

30*2*4190/60=4190W

Znači, 4,2KW za jedva toplu vodu.
[ tihi2 @ 07.01.2014. 08:04 ] @
Za tuširanje (protok je otprilike kao na kuhinjskoj slavini tanji mlaz) se preporučuje 12-18kw. Za kadu minimum je 18kw a dobro je 24kw.
[ Java Beograd @ 07.01.2014. 12:44 ] @
Ponekad zatreba jači mlaz. Svaki iole ozbiljan protočan bojler treba da bude bar 24 kW, posebono ako je to glavni i jedini bojler u kući.
Za topu vodu ili "toplu vodu" u kuhinji, na primer, već mogu i razna ekperimentisanja.
[ pisac @ 09.01.2014. 15:43 ] @
Minimum za tuširanje je 7L/min, a temperatura vode treba da je minimum 38oC. To znači, zimi, minimum snage:

33*7*4190/60= 16KW
[ Java Beograd @ 09.01.2014. 17:47 ] @
Da, to je minimum minimuma. A ako je to jedini bojler u kući, i neko pusti toplu vodu u kuhinji, onaj što se tušira mlakom vodom, ima da se smrzne.
[ flayingdog @ 12.01.2014. 00:08 ] @
Na svu srecu nije jedini bojler u kuci sluzi samo za sudoperu u kuhinji i nije kuca nego 6.sprat u zgradi :) ali slazem se da je sve ispod 10kw igracka.odnosno moze da posluzi da smlaci vodu.
[ tihi2 @ 12.01.2014. 06:55 ] @
Citat:
Java Beograd: A ako je to jedini bojler u kući, i neko pusti toplu vodu u kuhinji, onaj što se tušira mlakom vodom, ima da se smrzne.
Nije ni to loše. Nek se malo čeliči.
[ Java Beograd @ 12.01.2014. 09:33 ] @
Da, ali ako hoćeš veću snagu od 3kW, onda u principu treba da pređeš na trofaznu struju. Sad, nije ni to rocket science ali zna se gde su i za koju namenu nameštene trofazne uičnici u kuhinji. Onda bi trebao da štemuješ zid razvodiš debele trofazne kablove ... Može i to, ali smara, košta, i itd. itd.
A uvek imaš alternativu u malom, jeftinom 10-to litarskom bojleru koji se montuira ispod sudopere. Zagreje vodu za 5 minuta.
[ Dexic @ 12.01.2014. 11:49 ] @
Pa i trofazni ako su na 16A osiguraci ne mogu da isporuce 10kW, vec samo 6kW.
A ako ima mnogo jace osigurace, tj. instalacije, mogu i na 220V verovatno da daju 10kW.

Ko je radio instalacije u kuci, OK, 80A nije problem. Ali u zgradama su uglavnom nedovoljne za ovako nesto.


Sa druge strane, ova skalamerija vrlo lako moze da vas prebaci u zonu odobrene snage preko 17kW, gde osnovni racun bije po usima i da se nista ne ukljuci. Nisam naisao kako ide u slucaju kuce/stana, ali u slucaju zajednicke potrosnje u zgradi, sva brojila od 17 i vise kW odobrene snage imaju fixnu odobrenu snagu, i placaju je koristila je ili ne. Dok za ispod toga i dalje vazi koliko se dosegne.


Java, koji to bojler zagreje 10l za 5 minuta?? To treba snaga veca od bojlera za kupanje, kome treba oko 2h da zagreje 100l.
[ Java Beograd @ 12.01.2014. 18:49 ] @
Citat:
Dexic: Java, koji to bojler zagreje 10l za 5 minuta?? To treba snaga veca od bojlera za kupanje, kome treba oko 2h da zagreje 100l.
Ma to je bilo figurativno. 'Teo sam da kažem da brzo zagreje vodu u dovoljnoj količini za prenje prosečne količine tanjira i čaša.
[ flayingdog @ 14.01.2014. 15:13 ] @
Stigao mi je protocni bojler Presto 5,7kw u srednjem mlazu koji izgleda kao na slici moze da obezbedi toplu vodu od 45C.Za cenu od 4200 din sasvim pristojna varijanta za pranje sudova,verovatno da tokom leta mlaz moze i jaci da bude posto je sad temperatura vode nekih 8C).


[ bakara @ 14.01.2014. 15:24 ] @
Da, vidi se sa slike da je voda toplija i da sigurno ima 45 stepeni
[ Dexic @ 14.01.2014. 15:59 ] @
Nije rekao koliko mililitara/minut po toj temp. ;)
[ mixz @ 19.11.2015. 15:09 ] @
Znaci model od 4.4kw slabo greje vodu?

Kod mene je presek kabla 2.5 da li nece izbacivati sklopka kod modela od 5.7kw?

Koliko sam ukontao na ovakvu slavinu
http://www.minotti.rs/slike/ve...20mali%20protocni%20bojler.jpg
ide model za cevi bez navoja
http://www.coolshop.rs/presto-...-5-7-kw-cevi-bez-navoja-195023 .

Da li neko ima iskustva sa ovim
http://protocnibojleri.webs.com/prodaja
https://www.youtube.com/watch?v=HsVVv8Jz_Rk

I skuplja varijanta ali mi ne odgovara zbog drugacije sudopere.
http://www.delimano.rs/slavina-za-brzo-zagrevanje-vode/

Kad smo kod temperature

Presto
3.5kw 2l u minuti ,4.4kw 2.5l u minuti ,5.7kw 3.3l u minuti

Smart
4kw bez podataka za kolicinu vode

Delimano
3kw 1.5-2l u minuti

[Ovu poruku je menjao mixz dana 19.11.2015. u 16:20 GMT+1]
[ bordzija @ 19.11.2015. 19:28 ] @
Koliko ja znam, TA peći od 4 kw se prave samo u trofaznoj varijanti, proceni sam hoće li planuti. Ako se kratko peru sudovi tj properu ili sipa vruća voda za neskafu - neće. Na duge staze zna da istopi kablove sve do el brojila, imao takvu situaciju u komšiluku ;)
[ mixz @ 20.11.2015. 05:56 ] @
Vidim i Koncar ih pravi od 3kw,6kw...

[ mixz @ 20.11.2015. 06:03 ] @
http://www.zimbojleri.com

http://www.termil.co.rs/index-2.htm
[ Power Manager @ 20.11.2015. 06:28 ] @
Realno gledano bez ovih nema nista:

http://www.siemens-home.de/produkte/warmwasser/durchlauferhitzer

http://www.teres-m.rs/topla-vo...sa-elektronskom-kontrolom.html

sve ostalo su igracke,

pOz
[ mixz @ 20.11.2015. 12:54 ] @
Da imam novca i mesta ne bih se zezao sam malim protocnim.
[ Java Beograd @ 20.11.2015. 14:10 ] @
Protočni bojler za ukupnu kućnu instalaciju, tj. zamena za "veliki bojler" mora da bude bar 20 kW. Ono, za ugodno tuširanje, a i da još neko usput pusti toplu vodu u umivaoniku ili slično. Sve ispod 20 kW je slabo.
Ali ako je u pitanu protočni bojler koji treba da napoji, na primer, samo slavinu u kuhinju, ono "da zamlači" vodu, onda može da dođe u obzir i znatno slabija varijanta.

Ali, treba znati da je protolni bojler daleko od najboljeg rešenja. Kad zaustaviš vodu, pa pustiš ponovo, opet krene hladna, pa čekaš dok se zagreje ...
[ mixz @ 20.11.2015. 14:18 ] @
Upravo mi treba za kuhinju za pranje sudova a da instalacija moze da izdrzi.
Vidim da je covek uzimao verziju Presto bojlera od 4.4kw i nije bio zadovoljan pa ga je zamenio za 5.7kw ali nije pomenuo kakvu ima instalaciju.

Ili da se upustim u eksperiment sa ovim od 4kw http://protocnibojleri.webs.com/prodaja ,mada mi Presto deluje ozbiljnije.
[ bordzija @ 20.11.2015. 14:56 ] @
Štediša?!? Ovaj Ostoja nije baš normalan, teški prevarant. Taj će da vas ubedi kako zarađujete koristeći njegove bojlere. Po meni prevarajić.

1. Stedi struju 60%
2. Stedi vodu 40%

Kakva gomila gluposti.
[ bordzija @ 20.11.2015. 15:06 ] @
Termil 4,5 kw:



Ja sam zadovoljan kako radi, peru se tanjiri, voda ide polagano ali završava posao.
[ mixz @ 20.11.2015. 17:15 ] @
Zaboravih da pomenem da imam monofaznu struju presek 2,5.
[ bordzija @ 20.11.2015. 20:38 ] @
Monofaznu? Kupi ti batice klasičan bojler od 10 litara, nemoj da se igraš i spališ naselje ;)
[ mixz @ 20.11.2015. 20:50 ] @
Moze preporuka za nek manji od 5l?
Koliko vidim svi su oko 40cm,a to je veliko.
Da li uzeti slabiji protocni od 3,5kw ili je i to rizicno a malo tople vode?
Slavina ide iz zida.



[Ovu poruku je menjao mixz dana 20.11.2015. u 22:03 GMT+1]
[ Power Manager @ 21.11.2015. 00:13 ] @
@mixz
nema tople vode sa malo kW snage

sve je to marketing i razocarenje,

[ holy smoke @ 09.05.2016. 21:32 ] @
Postovanje narode.

Vidim da je tema poprilicno stara, ali da ne bih otvarao novu.
Planiram sredjivanje kupatila, a samim tim merkam protocni bojler. Malo sam istrazivao, ali naravno i dalje nisam siguran da li je to dobra ili losa investicija.
Kopkaju me najvise dve stvari.
Prva je svakako potrosnja el energije?
Druga, da li je dovoljan za kupatilo i tusiranje (tacnije temperatura vode)?

Ovde, na stranu dve iza, procitao sam komentar gde se pominje neko prelazenje u zonu odobrene snage preko 17kW, gde osnovni racun bije po usima i da se nista ne ukljuci.
Iskreno ne znam sta to znaci?

Zivim u zgradi, na trecem spratu, cetvoro nas je u stanu i prosecno potrosimo oko 600kw struje.
Pitao sam vodoinstalera o protocnim bojlerima i da mi kaze njegovo misljenje. Iskreno zacudilo me je da je covek rekao sve najbolje o protocnim bojlerima. Navodno zna ljude koji su svoje racune za struju umanjili i za 2000-3000 dinara.
Preporucio mi je marku Stiebel.
Naravno proverio sam i sa elektricarem koji mi je rekao da ce samo morati da izvede struju iz onog ormarica u hodniku zgrade do mog stana, jer mora postaviti valjda deblji kabal (ako sam dobro razumeo). Naravno posle od kutije u stanu do kupatila.
I rece mi da ce staviti na 3 osiguraca, tjs potrebne su mu valjda 3 faze.

Model bojlera je STIEBEL DHB-E 18/21/24 KW
A ovo su mu i karakteristike:
* ekskluzivno kućište prefinjenog dizajna
* stalna temperature
* Elektronska kontrolna jedinica omogućava automatsko podudaranje električne energije i precizno izabranu temperature
* izlazna temperatura vode se moze beskonacno podešavati u rasponu od 30’C do 60’C
* temperature se može podesiti na maximalno 43’C (kao zaštita od šurenja)
* Grejači sa bakarnom oblogom su pogodni za meku i tvrdu vodu
* elektronski sigurnosni sistem za detekciju vazduha u sistemu (ako se detektuje vazduh uredjaj se automatski isključuje na 1 minut ) čime se sprečava ostećenje sistema grejanja
* Vid zaštite IP 25 (zaštita od prskanja vodom )

Najvažnije karakteristike
18/21/24kW (mogućnost izbora),
5.6-13.8 L/min (zavisno od modela)
Izbor temperature od +30 do +60C
Elektronski sigurnosni sistem sa detekcijom vazduha
Za oblasti sa tvrdom i mekom vodom
Otporan na polivanje do IP 25
Ušteda do 30% u vodi i energij

Isao bih opet na ove varijante standardnih bojlera od 80l, ali kupatilo mi je malo i taj bojler zauzima poprilicno mesta. Naravno dobrim delom bih platio vise i zbog manje potrosnje el energije (ako je uopste toliko stedljiv).
Bio bih vam zahvalan na pomoci. Naravno pogotovu ako je neko i sam korisnih slicnog uredjaja.
Pozdrav!
[ bordzija @ 09.05.2016. 22:25 ] @
Jesi vodozemac? Moj ujak pao u nesvest kad mu je stigao prvi račun za struju, sad dežura sa štopericom kad se ćerka tušira :D
Nema tu nikakve štednje i još kakva nam je voda + što stalno pucaju cevi po ulici i oni popravljaju... Meni svakog meseca ispada šut iz ventila i česmi... u centru beograda.
Fino 50-80 litara inox kazan bojler i to je to. Preko noći uključen, preko dana samo dogreva.
Prosta je računica, 24 kw 10 minuta tuširanja ili 2 kw bojler greje vodu 20-30 min ;)

Protočni je dobar recimo samo ako imaš veliku hidromasažnu kadu ako me razumeš jer sa punim bojlerom ne možeš da je napuniš a posle čekaš da dogreje pa... :)

A kako to štedi vodu?!? To me baš zanima :)

A da nije ovo neko samoreklamiranje? :)))
[ Darko Nedeljković @ 09.05.2016. 23:28 ] @
ccc... sta je sve majstor spreman da naprica da bi zaradio dnevnicu!
[ Java Beograd @ 10.05.2016. 11:20 ] @
Onoliko koliko potrošiš tople vode - toliko si energije potrošio - toliko energije moraš da izvučeš iz električne mreže. To je to. Ko kaže drugačije - lupeta.

A što se para tiče - svi znamo da je jeftinije trošiti električnu energiju noću nego danju.
[ SlobaBgd @ 10.05.2016. 11:34 ] @
Razlika kod korišćenja protočnog bojlera i onog klasičnog kakvog većina nas ima u kupatilima je u tome što protočnim bojlerom greješ onoliko vode koliko ti treba, a kod klasičnog uvek ostane određena količina neiskorišćene tople vode u bojleru, koja nije dovoljno topla za tuširanje ili pranje sudova, a opet je u nju uložena izvesna količina struje za zagrevanje. Tako iz dana u dan, i sigurno se nakupi trošak za bespotrebno dogrevanje ili grejanje vode.
E, sad, tačno je i da je cena grejanja vode manja ako je greješ noću.
[ holy smoke @ 10.05.2016. 12:20 ] @
Citat:
bordzija:
Jesi vodozemac? Moj ujak pao u nesvest kad mu je stigao prvi račun za struju, sad dežura sa štopericom kad se ćerka tušira :D
Nema tu nikakve štednje i još kakva nam je voda + što stalno pucaju cevi po ulici i oni popravljaju... Meni svakog meseca ispada šut iz ventila i česmi... u centru beograda.
Fino 50-80 litara inox kazan bojler i to je to. Preko noći uključen, preko dana samo dogreva.
Prosta je računica, 24 kw 10 minuta tuširanja ili 2 kw bojler greje vodu 20-30 min ;)

Protočni je dobar recimo samo ako imaš veliku hidromasažnu kadu ako me razumeš jer sa punim bojlerom ne možeš da je napuniš a posle čekaš da dogreje pa... :)

A kako to štedi vodu?!? To me baš zanima :)

A da nije ovo neko samoreklamiranje? :)))


Pa i nisam bas neki vodozemac. :)
Najvise me i zanima to oko racuna, mada treba imati u vidu koliko se sta koristi. Kazes da ujak ceka cerke sa stopericom, a jasno je i zasto (bez da uvredim zene). :)
Mada opet kada se taj bojler od 80l isprazni, treba imati u vidu da ce naredna 2h minimum da se greje. Uzmi npr. da se jos jedna osoba taj dan na isti nacin tusira( isprazni bojler), to je vec poprilicna potrosnja.
Kod mene u porodici i nije to toliki problem. Veci je sto nas je cetvoro pa samim tim bojler ne iskljucujemo i cesto ga koristimo. Naravno stedljivije je puniti ga tokom noci, ali kod mene u porodici je taj slucaj nemoguc.
Sto se tice samoreklamiranja, veruj nemam nista sa time. Zapravo muka me je naterala da se sada raspitujem oko svega ovoga. :)


Citat:
Darko Nedeljković: ccc... sta je sve majstor spreman da naprica da bi zaradio dnevnicu!

Pa zato sam ovde, da saznam da li je to ona majstorska prica ili ima istine?


Citat:
Java Beograd: Onoliko koliko potrošiš tople vode - toliko si energije potrošio - toliko energije moraš da izvučeš iz električne mreže. To je to. Ko kaže drugačije - lupeta.

A što se para tiče - svi znamo da je jeftinije trošiti električnu energiju noću nego danju.


Pa na zalost ja i porodica najmanje bojler koristimo nocu, a kao sto rekoh cak ga i ne iskljucujemo. Zato sam i napisao da mi je ukupna potrosnja negde oko 600kw el energije po mesecu.
Ovo mi deluje kao interesantna prica bas zbog toga sto on radi samo dok ga koristis, a potom se iskljucuje. I istina da je mnogo jaci, ali ako sam dobro shvatio to zavisi od potrebe. Za tusiranje sam skapirao da moze da se podesi na 18kw, nema potrebe za 24kw kako je neko gore vec napisao.

Nego da li neko zna nesto o toj zoni odobrene snage preko 17kW? To me jako zanima?
[ bordzija @ 10.05.2016. 13:00 ] @
Dao sam ti gore prostu računicu, ne znam kakve savete još očekuješ? Sa 18 kw možeš leti da se tuširaš ali ne i zimi. Dok podesiš temperaturu vode, a to je jako pipljivo kod svih protočnih bojlera, iscuri najmanje 10 - 20 litara a ponekad i više. Neke majstorske fore kako ćeš štedeti vodu sa protočnim bojlerom? :) Evo da ja dam jedan, ako se svi ošišate na kratko onda će i potrošnja vode a samim time i električne energije pasti na minimum :) Može i depilacija jer se onda daleko brže spira sapun :)
Nadam se da sam pomogao.

Ja sam prilikom adaptacije stana razvukao instalaciju od 6 kvadrata ukoliko danas sutra uzmem hidromasažnu kadu a to savetujem svima.

Ps: Ne troši struju bojler toliko koliko sijalice.
I protočni bojler se isplati ako se ne koristi često. Evo recimo ja sam ga stavio u kuhinju za ispiranje tanjira. To ne radim često pošto svakih par dana palim mašinu za sudove. Tih pola sata ispiranja tanjira naspram malog bojlera koji bi bio uključen danima - tu je računica.
[ Darko Nedeljković @ 10.05.2016. 14:06 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Razlika kod korišćenja protočnog bojlera i onog klasičnog kakvog većina nas ima u kupatilima je u tome što protočnim bojlerom greješ onoliko vode koliko ti treba, a kod klasičnog uvek ostane određena količina neiskorišćene tople vode u bojleru, koja nije dovoljno topla za tuširanje ili pranje sudova, a opet je u nju uložena izvesna količina struje za zagrevanje.

Ti Slobo sad pricas kao Bora Radar! I to mozda moze da vazi za neku vikendicu, lovacki dom i slicno, gde ljudi borave nekoliko sati nedeljno, pa topla voda nece biti iskoriscena sutradan. U prosecnom stanu voda se greje nocu i akumulirana toplota se sacuva jer bojleri imaju prilicno dobru izolaciju, pa ako se tusiras vodom temperature 50C, onda nije isto da li dogrevas od 15C koliko je temperatura vode iz vodovoda, ili od 35C koliko ti je voda u bojleru od prethodnog dana. Moja firma uvozi i prodaje protocne bojlere, ali to nije razlog da pricamo gluposti kako bi povecali prodaju, vec treba ljudima reci sta i kako, pa ko voli nek izvoli. Protocni bojler ima ocigledne prednosti u pogledu prostora koji zauzima, kao i u situacijama kad krenes da se tusiras, a zaboravio si da prethodno ukljucis bojler sa akumulacionim kazanom, pa moras cekati pola sata. Protocni bojler omogucuje odredjeni visi stepen komfora i estetike, ali usteda novca je ipak na strani obicnog bojlera.
[ Java Beograd @ 10.05.2016. 14:19 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:Protocni bojler omogucuje odredjeni visi stepen komfora i estetike, ali usteda novca je ipak na strani obicnog bojlera.
To je to. Ne treba više trošiti reči.
[ holy smoke @ 10.05.2016. 15:59 ] @
Citat:
bordzija:
Dao sam ti gore prostu računicu, ne znam kakve savete još očekuješ? Sa 18 kw možeš leti da se tuširaš ali ne i zimi. Dok podesiš temperaturu vode, a to je jako pipljivo kod svih protočnih bojlera, iscuri najmanje 10 - 20 litara a ponekad i više. Neke majstorske fore kako ćeš štedeti vodu sa protočnim bojlerom? :) Evo da ja dam jedan, ako se svi ošišate na kratko onda će i potrošnja vode a samim time i električne energije pasti na minimum :) Može i depilacija jer se onda daleko brže spira sapun :)
Nadam se da sam pomogao.

Ja sam prilikom adaptacije stana razvukao instalaciju od 6 kvadrata ukoliko danas sutra uzmem hidromasažnu kadu a to savetujem svima.

Ps: Ne troši struju bojler toliko koliko sijalice.
I protočni bojler se isplati ako se ne koristi često. Evo recimo ja sam ga stavio u kuhinju za ispiranje tanjira. To ne radim često pošto svakih par dana palim mašinu za sudove. Tih pola sata ispiranja tanjira naspram malog bojlera koji bi bio uključen danima - tu je računica.


Svaki savet i diskusija o protocnom bojleru me zanima, pa i ova tvoja diskusija. Ali bez ljutnje, ti meni kazes kako mora biti, ali mi ne objasnis zasto? Ne obrazlozis zasto.
Evo kazes da sa 18kw mogu leti da se tusiram ali ne i zimi. Ali meni laiku to ne znaci nista. Znaci mi temperatura vode, koja opet po proizvodjacu ispunjava moje potrebe (a to je 40-41c).
Izmerio sam temperaturu iz trenutnog bojlera prilikom tusiranja, iznosila je 41c. Moram naglasiti da sam namerno ukljucio blizu granice surenja, cisto da bih video koliko je to.
40-41 je sasvim dovoljno za tusiranje. E sad, koliko sam video, ovaj bojler ima mogucnost biranja da li ce raditi na 18kw, 21kw ili 24kw. Koliko videh negde on vec na tih 18kw isporucuje vece temperature od 45c. Ali imaju tu i neki eco rezimi rada pa se moze cak i smanjiti ispod 18kw.
E sad sve ovo lepo pise, ali me zanima praksa. :)



Citat:
Darko Nedeljković:
Protocni bojler omogucuje odredjeni visi stepen komfora i estetike, ali usteda novca je ipak na strani obicnog bojlera.


Sobzirom da se bavite uvozom protocnih bojlera, kakvo je vase iskustvo? Hocu reci da se i ja bavim spediterskim poslom ali i ako imam dodira sa transportom npr tih bojlera, ja o njima ne znam nista.
Da se razumemo, nemam nameru da umanjujem vase znanje, vec samo zelim da to sto ste rekli za potrosnju i obrazlozite.
Ne samo meni, vec i svima koji su zainteresovani za slicnu kupovinu, a malo o protocnim bojlerima znaju.


@Java Beograd
Mozda ipak treba reci nesto vise o toj potrosnji. To sto trosi vise moze znaciti uvecanje racuna za 100 dinara, a moze i za 5000 dinara.

Razumem da zivim u serbistanu, ali kapiram da kada proizvodjac kaze usteda el energije i do 30%, mora biti bar iole tacno. Ovi nasi specifikacije kopiraju sa oficijalnih sajtova proizvodjaca. Zamisli da te u Nemackoj neka firma slaze?
Kapiram opet da nismo u svabiji ali aj sad gde je logika?



[ pisac @ 10.05.2016. 23:04 ] @
Citat:
holy smoke: Svaki savet i diskusija o protocnom bojleru me zanima, pa i ova tvoja diskusija. Ali bez ljutnje, ti meni kazes kako mora biti, ali mi ne objasnis zasto? Ne obrazlozis zasto.
Evo kazes da sa 18kw mogu leti da se tusiram ali ne i zimi. Ali meni laiku to ne znaci nista. Znaci mi temperatura vode, koja opet po proizvodjacu ispunjava moje potrebe (a to je 40-41c).
Izmerio sam temperaturu iz trenutnog bojlera prilikom tusiranja, iznosila je 41c. Moram naglasiti da sam namerno ukljucio blizu granice surenja, cisto da bih video koliko je to.


Ja sam u ovoj temi dao na par mesta proračun snage po litraži i ulaznoj temperaturi vode. To je bar prosto, temperaturni kapacitet vode je 4190J, a J=Ws, što znači 4190Ws (vat-sekundi). To je energija potrebna da zagreje jedan litar vode za jedan stepen celzijusa. Primetićeš da je jedinica energije u stvari snaga puta vreme, odnosno povećanjem snage smanjuješ vreme, i obrnuto, a potrošena energija ostaje ista. Tebi treba recimo 7 litara vode u minuti i 38 stepena celzijusa za tuširanje (to nećeš osećati kao hladno, sem kad si ozbiljno bolestan i imaš temperaturu - preko 39 stepeni). Uz poznavanje ulazne temperature vode, sa osnovnoškolskim znanjem matematike se izračunava sve ostalo.

Kod mene je zimi ulazna tempeatura vode oko 5 stepeni (što znači da vodu treba zagrejati za još 33 stepena), a minimum za tuširanje je po mojim testiranjima negde oko 7 litara vode u minuti (tuširaš se sa najslabijim mlazom koji možeš da podneseš, a onda pebaciš mlaz na česmu i sipaš u flašu od 2 litre mereći vreme za koje će se flaša napuniti - i uz malo matematike iz osnovne škole dobiješ protok vode u minuti)

Citat:
pisac:
Minimum za tuširanje je 7L/min, a temperatura vode treba da je minimum 38oC. To znači, zimi, minimum snage:

33*7*4190/60= 16KW
[ pisac @ 10.05.2016. 23:26 ] @
Kome nije bilo jasno ovo prethodno, evo da nacrtam:

Greješ 7 litara vode za 33 dodatna stepena. Znači 7*33
Temperaturni kapacitet vode je 4190 vat-sekundi, odnosno to je energija potrebna da zagreješ jedan litar za jedan stepen. Pošto mi imamo 7 litara i 33 stepena znači 7*33*4190=967 890 vat-sekundi

To u prevodu znači da će se 7 litara vode zagrejati za 33 stepena sa energijom od 967 890 vat-sekundi, odnosno ~968 kilovat-sekundi. Da još bolje nacrtam: pustiš struju od 968 kilovata u trajanju od jedne sekunde, i tako povećaš temperaturu 7 litara vode za 33 stepena.

Međutim, nama ne treba da zagrejemo tih 7 litara vode za jednu sekundu nego za jedan minut, jer je naveden protok vode 7 litara u minuti. Znači da dobijenu energiju delimo sa 60 i dobijamo 16.1 kilovat-minut. Odnosno snaga od 16 kilovata je minimalna za tuširanje zimi.

Ko može da se tušira sa još slabijim mlazom od 7 litara u minuti, ili kome ne smeta mlaka ili blago prohladna voda (25-30 stepeni) taj u nuždi može da koristi i manju snagu.
[ Java Beograd @ 11.05.2016. 07:38 ] @
Citat:
holy smoke:Razumem da zivim u serbistanu, ali kapiram da kada proizvodjac kaze usteda el energije i do 30%, mora biti bar iole tacno. Ovi nasi specifikacije kopiraju sa oficijalnih sajtova proizvodjaca. Zamisli da te u Nemackoj neka firma slaze? Kapiram opet da nismo u svabiji ali aj sad gde je logika?

A gde piše da proizvođač ne laže ? U toj istoj Švabiji, onomad, WV lagao na sva usta godinama.

Kažem, (isto što i pisac) - za zagrevanje vode je potrebna energija. Koliko tople vode potrošiš, toliko energije moraš da povučeš iz električne mreže.

Ako smanjiš potrošnju tople vode za 30%, uštedećeš 30% električne energije. Verovatno je proizvođač na to mislio.

Sa energijom je jako jednostavno. Ne može se stvoriti, ne može nestati.
[ Darko Nedeljković @ 11.05.2016. 09:18 ] @
Citat:
holy smoke:
Sobzirom da se bavite uvozom protocnih bojlera, kakvo je vase iskustvo? Hocu reci da se i ja bavim spediterskim poslom ali i ako imam dodira sa transportom npr tih bojlera, ja o njima ne znam nista.
Da se razumemo, nemam nameru da umanjujem vase znanje, vec samo zelim da to sto ste rekli za potrosnju i obrazlozite.

Prema reklamnim podacima proizvodjaca, obicni bojler trosi 24%-34% vise struje od protocnog bojlera. Tamo rade veoma strucni inyenjeri, tako da te podatke svakako nisu onako nalupali, ali postavlja se pitanje u kakvim je uslovima to izmereno i sta konkretno znaci, da li se meri potrosnja za jedno tusiranje, a ono sto pretekne se zanemaruje, ili se zaista toliki procenat toplote izadje iz bojlera i greje kupatilo. Toplota po zakonu o odrzanju energije ne moze tek tako da nestane, to znas i sam, ona mora da preda energiju okolnom prostoru, a bojler sa akumulacionim kazanom ima jaku izolaciju koja se protivi tome...
Meni kao prodavcu nije u interesu da to detaljno istrazim, vec pokazem zainteresovanima sta pise i to je to. Sve i da jeste, tebe ne zanima potrosnja struje u smislu smanjenja zagadjenja prirode, vec usteda novca. U tom slucaju, bacis pogled na cenovnik elektricne energije i vidis da je cena struje u dnevnoj tarifi 4x veca od cene u nizoj tarifi. Statisticki, u proseku bojler trosi 15% struje domacinstva. Nisam primetio da si naveo, pa uzmimo da tvoje domacinstvo trosi 2.000 kWh mesecno, sto znaci da bojler trosi oko 300 kWh. Pri tom, bojler sa akumulacionim kazanom uglavnom svi kojima je do stednje ukljucuju tokom nocne tarife (rucno ili automatski) pa tako dolazimo do zakljucka da tvoj bojler u najgorem slucaju trosi oko 1500 dinara mesecno. Ako su podaci proizvodjaca sasvim tacni i zaista se 34% energije baci na grejanje kupatila, to znaci da bi trosio 200kWh struje, umesto dosadasnjih 300kWh, ali ta struja ne bi mogla da bude u nocnoj tarifi, vec u dnevnoj koja je 4x skuplja, pa bi za tih 200kWh sada potrosio 3800 dinara umesto dosadasnjih 1500. Ako ti treba povecanje angazovane snage, to ce povecati racun za dodatnih red velicine 500 dinara mesecno, pa dodjosmo do zakljucka da ces nakon ugradnje protocnog bojlera verovatno placati 3 crvene vise nego ranije, a ne obrnuto, kako tvrdi elektricar. Nakon ovoga je valjda jasno da protocne bojlere kupuju ljudi dubokog dzepa, a narocito za vikendice u kojima se retko boravi, sa ciljem estetike i momentalne dostupnosti tople vode od ternutka kada udju u vikendicu i za taj luksuz ne zale da plate.

Kad imas za cilj stednju, onda idess u potpuno drugacijem smeru:
1) trazis od elektricara da ti ugradi automatsko ukljucenje bojlera samo kada je struja jeftinija, ako vec to nemas, vec ukljucuje kad ko stigne, ili je stalno ukljucen
2) ako vas ima mnogo u kuci a bojler je najmanji od 80l, pa ne mozete svi da se tusirate izmedju dva perioda jeftinije struje, onda je logican korak nabavka bojlera od 160-200 litara.
3) ako postoje uslovi za posatvljanje, ugradnja solarnog grejaca vode bi znatno smanjila potrosnju struje za grejanje vode.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 11.05.2016. u 11:15 GMT+1]
[ boree @ 11.05.2016. 09:58 ] @
Prva rečenica je konfuzna ,molim te ispravi ,ako neko slučajno to prvo pročita neće znati šta je
[ Darko Nedeljković @ 11.05.2016. 10:16 ] @
Hvala, ispravljeno.
[ kupacbkjm @ 09.01.2017. 16:19 ] @
Kuhinjski bojleri nasi proizvodjaca su slabijeg kvaliteta.
[ kupacbkjm @ 09.01.2017. 16:26 ] @
Garancija se nepostuje, saveti uradi sam. Posebno TERMIL.
[ dimges @ 03.10.2017. 01:22 ] @
sin kupio pre godinu dana kuhinjski bojlerčić Delimano s displejom ... sad ne postiže više od 45 celzijusa, a imao je i problem sa utičnicom koja je izgorela. Sad vidim da je na srpskom web sajtu Delimana izašlo novije uputstvo , ima i elektro šema, taamo kaže da faza L mora da bude povezana sa membranskim termostatom.
To smo izgleda sad pogodili i radi, ali problem sa temperaturom ostaje, verovatno zbog naše tvrde vode ima kamenca koji limitiraa grejač. Razmišljao sam da vratim I donji bojlerčić od 8 litara i da izlaz donjeg klasičnog bojlerčića bude ulaz za Delimano , s tim da donji bojlerčić bude regulisan na 40-50% ?? Međutim ako se tako postigne t-ra 60stepeni, možda će taloženje kamenca na grejaću Delimana biti još veće ??