[ M... @ 19.08.2002. 21:16 ] @
Antiradar za automobile ,koji detektuje laser signale na 300 do 400 metara(posto se ovde na zapadu oni maltene najvise koriste)
ako neko koristi kakva su mu iskustva ,koji antiradar ima i dali je efikasan?(koja mu je cena,marka anti radara)
JA sam se bas zagrejao da kupim jedan Bel 960 ,360° antilaser .
Ajd ako neko zna o ovome nek i objasni malo ,dali moze policija da detektuje signal koji on detektuje.

[Ovu poruku je menjao secret dana 29.11.2004. u 18:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao momsab dana 11.02.2007. u 14:09 GMT+1]
[ Vojislav Milunovic @ 20.08.2002. 00:06 ] @
Jel ima to kod nas da se uzme, ja sam to video u USA kod nekih ortaka...
Inace jel to ona verzija sto se gurne u upaljac kad zatreba?
[ Trunks @ 20.08.2002. 00:14 ] @
Ima moj matori i koristi (uspešno). Raspitaću se koja je oznaka ako te zanima.
[ 01011011 @ 20.08.2002. 00:23 ] @
Imam ja na svakom autu... Ali ponekad to ne radi, npr. zadnji put zam zaglavio u zatvoru jer nije nista pokazao, mada je marka jedna od boljih, COBRA i radi 360 stepeni, mada nije zapistao. Isao sam 120 Milja na sat, ne znam koliko je to tacno km/h mislim da je prblizno oko 190/200 i uvatio me u zatvor sam zaglavio za nekoliko prekrsaja. Divljanje po putu, voznja pod uticajem alkohola, nisam imao pojasa, i sto sam presao duplo speed limit. I od tada ne vjerjem tim stvarima mada u vecini slucajeva uhvati da je pandur tu. UIkoliko kupis neki jeftini radar, onda ima da ti se dogodi da ti hvata razne signale, kao alrme na radnjama, sve sto ima neku interfearance...ili kako se to kaze.
[ Trunks @ 20.08.2002. 00:55 ] @
Ovaj moj ima neki mode da dok se voziš po gradu ne smetaju ostali signali.
[ Vojislav Milunovic @ 20.08.2002. 11:21 ] @
TRunks, ajde se raspitaj gde to ima kod nas da se kupi i koliko je para :)
[ Trunks @ 20.08.2002. 12:05 ] @
Alrighty, saznaću do večeras. :)
[ broker @ 20.08.2002. 15:58 ] @
Negde sam video anti radar koji se sastoji od IC LED postavljenih oko registarske tablice. Kako sam razumeo, laserski "radar" policajci usmeravaju na tablicu kako bi osim merenja brzine mogli i da fotografisu registarski broj jer samo tako mogu da dokazu koga su merili. IC zraci koje emituju diode su modulisan tako da unose veliki sum u odbijeni laserski signal te merac (radar) ne moze da izmeri tacnu brzinu.

Inace, problem sa laserskim "radarom" je sto kada ti detektor prijavi da je on tu, on vec moze da te izmeri...

[ M... @ 20.08.2002. 20:07 ] @
Pozdarv svima
V.Milunovic da to je verzija koja se napaja preko upaljaca ,imas ovde objasnjenje u pdf formatu http://www.usascan.com/pdf/LRD6199SWS.pdf mada postoje nekoliko verzija ,po francuskim forumima kazu da je najbolja marka BEL 960 ili 1000 i cena im je pocetna od 100$ pa idu do 400$.
e sad ne znam da li i gde u yugi ima .
[ anon315 @ 20.08.2002. 21:38 ] @
Ima jedan trik:

Ako imate nokiju, bilo koji model, idete: menu --> settings --> security settings --> closed user group --> on --> 00000 --> OK --> 3 puta C.

Posle par sekundi pojaviće se ikonica radara. Usmerite mobilu prema šoferci i voila !

Ukoliko ukucate bilo koji group code, opet će se pojaviti ikonica, međutim, tada f-ja neće raditi.

[ Jovan Marjanovic @ 23.08.2002. 15:23 ] @
Ma super. Ti slobodno sebi zakljucaj telefon da niko ne moze da te pozove niti ti mozes ikoga da pozoves. Ostalima ne moras da objasnjavas kako se to radi bez pravog obrazlozenja sta doticna funkcija radi ...
[ McKracken @ 23.08.2002. 17:08 ] @
Citat:
broker:
Negde sam video anti radar koji se sastoji od IC LED postavljenih oko registarske tablice. Kako sam razumeo, laserski "radar" policajci usmeravaju na tablicu kako bi osim merenja brzine mogli i da fotografisu registarski broj jer samo tako mogu da dokazu koga su merili. IC zraci koje emituju diode su modulisan tako da unose veliki sum u odbijeni laserski signal te merac (radar) ne moze da izmeri tacnu brzinu.

Inace, problem sa laserskim "radarom" je sto kada ti detektor prijavi da je on tu, on vec moze da te izmeri...



Laserski radari NE snimaju tablicu i ostalo (za to sluze kamere u kerovskim kolima).. Inace, da bi ta fora sa LED-om oko tablica radila, treba da se kreces pravo prema radaru (a i tada je diskutabilno) .. Laser je bas zato nezgodan jer ga je izrazito tesko ometati... U svakom slucaju, najbolje je kad ti neko blica :)

[ broker @ 23.08.2002. 17:24 ] @
Dobro majkumu, jesam li ja napisao da snimaju laserom?

Rekao sam da pored merenja mogu i da snimaju. Ako nisi primetio pajkan uredjajem nisani na auto i moze vrlo precizno da odredi na kojoj tacki na automobilu meri brzinu. Poenta je da meri na tablici jer u istom momentu pravi i fotografiju iste cime moze da dokaze da je merena brzina na datom automobilu.

Ne tvrdim da pomenuti princip efikasno ometa laser, rekao sam da znam za
takav uredjaj.

Inace slazem se da je najbolje blicanje... :)


[ McKracken @ 23.08.2002. 17:36 ] @
Pre neki dan su mi uzeli dozvolu, pa sam imao priliku da malo detaljnije pregledam uredjaj.. :(

Ne moze da bira na kom mestu meri, ali moze da izvoji auto iz kolone...

Btw, kamera je u kolima...
[ sfbgacyu @ 14.12.2004. 20:45 ] @
Antiradar je jedino koristan ukoliko je u pitanju dopler radar, u slucaju laserskog PRO LASER III uredjaja reaguje, ali je to obicno kasno
[ siera @ 03.03.2005. 22:41 ] @
Dva pitanja
Da li za radar PRO LASER III ima leka ili se isključivo pridržavati ogranićenja brzine
( kažu da u Americi ima neki PFAZER II i da je prava stvar samo ne znam da li to
funkcioniše u Evropi odnosno kod nas u SCG)
Iz nekog razgovora sam čuo da laserski radari vremenom oštećuju vid onoga u koga
je uperen prilikom snimanja-merenja)
[ yolja624 @ 04.03.2005. 00:15 ] @
A da jednostavno postujemo ogranicenje brzine?
Daleko je sigurnije i jeftinije.

A ko mi kaze da ima auto koje moze ide 200 km/h i da zeli tako da ga vozi, rado cu mu na mail poslati neke fotografije sudara koji su nastali na tim brzinama.
Te uzasne slike su mi stalno u glavi i vjerovali ili ne, vise me ne brine radar. Samo me brinu te slike. Vise uopste ne prelazim preko ogranicenja brzine, a i sam sam vozio preko 200, i to na lokalnim putevima.
Sad krenem ranije... jer su mi neki dragi prijatelji zurili i sad ih vise nema medju zivima. To mi je bila dovoljna opomena, a nadam se da je i vama.

Pozdrav
Yolja
[ srdjandakic @ 04.03.2005. 00:46 ] @
Ma samo okačiš CD na retrovizor !
[ siera @ 04.03.2005. 07:17 ] @
Srdjane da li to stvarno pomaže neki kažu da to nema veze nije mi problem
da probam
[ Java Beograd @ 04.03.2005. 07:48 ] @
Probaj, brate. Pola Srbije okačilo CD-ove. Već ima i CD-ova sa krstovima.
[ Goran Aničić @ 04.03.2005. 07:53 ] @
Citat:
srdjandakic: Ma samo okačiš CD na retrovizor !


Lol :)
Još bolji efakat se dobija ako se "okači" čitava kolekcija CD diskova, a pogotovo ako se nabave preko Tele-shopa (malo su skuplji, ali su najefikasniji). ;)
[ srdjandakic @ 04.03.2005. 07:56 ] @
Citat:
siera: Srdjane da li to stvarno pomaže neki kažu da to nema veze nije mi problem
da probam


Pa, zavisi od vrste radara. Najbolje je kad idu u paru...
TDK diskovi deluju na radare japanske proizvodnje - provereno!
[ drdrksa @ 04.03.2005. 09:47 ] @
Citat:
srdjandakic: Ma samo okačiš CD na retrovizor !


Ne mogu da verujem da jos postoje ljudi koji veruju da ovo radi. Uzas ...
[ bunker @ 04.03.2005. 11:26 ] @
za CD postoji teroija da mogu da prevare dopler, ali za laser i dalje nema nekih izgleda

Citat:
siera: Iz nekog razgovora sam čuo da laserski radari vremenom oštećuju vid onoga u koga
je uperen prilikom snimanja-merenja)


ja sam iz vise slucajeva video da monitori ostecuju vid onoga koji u njih gleda, a gde je tek sva ona radijacija, pa pancevo, pa us steel. FHP sigurno necce izacci vozacima u susret zbog ovoga
[ cicika @ 04.03.2005. 13:11 ] @
'Ajmo malo ozbiljnosti, molim vas, da ne bi ovo otišlo pod ključ bez preke potrebe.
[ gane1 @ 05.03.2005. 09:08 ] @
Ja imam rucno pravljen ometac za radio-radare/to su oni stari /i nisu me nikad videli!Ove nove laserske je teze ometati,ali cekam priliku da mogu jedan da uzmem u ruke da nesto pogledam pa cu razmisliti!Moguce je da se ometa,ali treba znati talasnu duzinu,osetljivost prijemnika da bi moglo da se preracuna potrebno polje !CD kao princip povrsine koja svojim kretanjem/pomeranjem/prevari doplker-kalkulator u radaru je sto posto u redu!Ono sto ne znam je dali sam CD ima dovoljnu povrsinu da to izvede,to cak zavisi i od toga gde je tacno uperen zrak iz radara!Posto se radi o svetlosnom zraku resenje je u povrsinama koje ili vrlo lose /nikako/ne reflektuju svetlost,ili povrsine koje ce svetlost da prelome sa pomakom drugacijim od onog kojeg stvara samo vozilo!Slazem se da je ovo vrlo lako reci-ali tesko ostvariti,mada verujem da cu uspeti da ga zaslepim cim dobijem neke tehnicke podatke!
[ Slobodan Miskovic @ 05.03.2005. 11:27 ] @
Postoji resenje ali nije prakticno. Naime radar (laserski) funkcionise tako sto izracunava brzinu povratnog zraka koji se odbija od automobila. Ako bi se automobil (prednji njegov deo) poprskao odredjenom supstancom onda bi povratni zrak imao dosta suma koji bi onemogucio da se podatak pravilno ocita.
[ siera @ 05.03.2005. 11:38 ] @
Video sam negde na ovom sajtu post od nekog tipa iz Zagreba koji ovdašnje tipove radara poznaje veoma dobro pa je po njegovom pisanju započeo proizvodnju
jammera ali se više neoglašava,da bih ga eventualno pronašao.Izgleda da je cena tih uredjaja ista kao i cena radar detektora.
[ gane1 @ 06.03.2005. 09:02 ] @
Mislim da nema sanse da se prskanjem uradi nesto!Inace svaki radar radi na Dopler pomak,to je kad se izracunava vreme izmedju dva odbijena talasa!Kod starih radio radara je to mnogo prosto bilo,stavis radio-predajnik u kola koji radi na istoj frekvenciji kao i radar i on te sigurno ne vidi,ja sam naprimer imao oko 25mW i nikad me nije video radar!Medjutim za to zna i policija,i proizvodjaci radara pa su napravili laser radar!I da zlo bude vece,siguran sam/nisam proverio/da je laserski zrak posebno modulisan da maksimalno zakomplikuje stvar i onemoguci zaslepljivanje!Sad treba saznati tacnu talasnu duzinu zraka sto je laksi deo posla,a tezi je deo da se nabavi laserska dioda za predajnik na toj talasnoj duzini,jer te dioda su maltene strategijski materijal i nije ih lako kupiti!Dalje,treba obezbesiti da se ne vidi predajna dioda jer upotrebu tih ometaca zakon sankcionise,radio ometac sam drzao ispod prednje maske i nije bas bio vidljiv,ali laser bi morao da stoji na otvorenom znaci bio bi izlozen povrsnom pogledu na auto!Sve to je opredelilo proizvodjace da se odluce za laser umesto radio signala!Nije slucajno upotrebljen ni vidljiv deo spektra,jer se tad vidi i zrak uredjaja za ometanje itd!
Po meni uredjaj za ometanje bi morao da ima detektor radara,pa kad detektuje da je u snopu radara da posalje snazan impuls za ometanje,znaci da ne ometuje sve vreme!Ako emituje sve vreme onda je ometac demaskiran i gubi svrhu jer je vidljiv!
[ siera @ 06.03.2005. 15:49 ] @
Gane to jeste u teoriji sve tako ali taj jammer radi sve to nije komplikovan treba
ga postaviti na auto za 150 dolara i trebalo bi da je problem rešen nego kako
odrediti koji jammer funkcioniše kod nas u SCG
[ gane1 @ 08.03.2005. 15:44 ] @
Za mene bi bilo nesto novo da neka sprava radi suprotno teroijskim principima!O tome ti pricam sve vreme,ti moras znati talasnu duzini na kojoj radar radi da bi ga ometao!To je kod radio-radara lako jer je lako napraviti VCO koji ces da vobliras nekoliko megaherca gore dole!Ali kod laserskog je to nemoguce,jer se predajne diode prave za tacno odredjenu frekvenciju,i osim toga je zrak vidljiv!Ja ne vidim kako da se to uradi a da se ne vidi jer je sankcionisano i ometanje radara,jer ti nesmes da emitujes gde hoces,pa si znaci kriv po dva osnova!Nije taj izmislio rupu na saksiji,ali je to stvar koja se VIDI kad emituje i to je glavni problem!Vidi se svetlosni zrak i tako zaslepljivanje gubi smisao!
[ cicika @ 08.03.2005. 16:30 ] @
Laserski zrak je suviše koherentan i to u celoj priči pravi problem. Možda bi lakše bilo da je automobil neke boje/materijala koji ima velik stepen apsorpcije laserskih zraka.
[ Shadowed @ 08.03.2005. 16:56 ] @
Aktiviras EMP kada se rpiblizis radaru pa oni nek' se pitaju sta im bi sa radarom :D.

Nesto je meni cudno sa tim laserima. To bi trebalo da ide otprilike ovako (?): radar posalje laserski impuls, ovaj se odbije od auta, radar ga uhvati i analizira. Kako je izvedeno da se taj laser odbije bas nazad ka radaru???? Povrsina auta je iskosena na razne nacine i/ili zaobljena. Pri tom se auto krece i oblik se menja (sa tacke gledista radara). Nesto mi tu ne izgleda kako treba...
[ cicika @ 08.03.2005. 17:53 ] @
Postoji odredjeni matematički (Više o tome - C.E. Shannon, A Mathematical Theory of Communication) algoritam po kome se utvrdjuje da li je pristigli zrak upravo onaj koji je potreban.
Opšti princip detekcije odbijenog zraka radara je otprilike sledeći:
Deo odbijenog zraka se apsorbuje, deo pretvara u toplotu, ostatak se difuzno reflektuje i minimalno jedan zrak se reflektuje pod istim uglom. Podrazumeva se da je tada taj zrak višestruko manje energije od poslatog. Meri se vreme putovanja signala od radara do objekta i nazad. Kako odredjujemo da li je to "naš" signal ili nije?
Računa se sledeće:

Gde je poslati signal predstavljen analitičkom funkcijom.
Gornja integral jednak je razlici ukupne energije signala i autokorelacije signala.

Autokorelacija data je integralom:

gde je izmereno kašnjenje signala.
Greška je minimalna kada je autokorelacija maksimalna. Odnosno, što veća autokorelacija to je veća verovatnoća da je vraćeni signal upravo deo signala koji smo poslali.

Dalje izračunavanje brzine vozila je maltene nus produkt utvrdjivanja validnosti signala.

Dakle, nije potreban ceo poslati zrak da bi se utvrdilo da je to baš taj. Dovoljan je jedan njegov mali deo.
[ Shadowed @ 08.03.2005. 17:56 ] @
Krace receno, laser se odbija u raznim pravcima (i vise nije laser) .
To vec moze.
[ gane1 @ 08.03.2005. 21:06 ] @
Po mom uverenje ovo vazi za radio-radar,posto je ovde u pitanju LASER,to podrazumeva da je snop veoma uzan pa nema gubitaka u prostoru /prakricno nema/,ostaju samo gubici pri refleksiji koji su opet neznatni zahvaljajuci GaAs tehnologiji!Nema uopste sumnje oko toga koji se signal obradjuje u radaru jer je signal modulisan,a postoji velika doza verovatnoce da se meri i faza dolazeceg signala koja je direktna posledica Doplerovog pomaka pa bi ovo moglo dodatno da komplikuje pokusaj pravljenja zaslepljivaca!Inace racun otprilike kaze ovako:od zraka koji poddje iz radara sto posto se odbije od povrsine/zanemarljivi su gubici kroz prostor/,zrak je VRLO uzan u polazu sto stvara verovatnocu da ce se odbiti sve sto pogodi auto uz malu disperziju na strane/bocne lobove/,tako da mozemo smatrati da ce da se oslabo za oko 40dB na putu prema radar-prijemniku!Kako su radari oko 25mW ili jaci,to znaci da ce najmanje 0,1mW da se vrati na merenje sto je za danasnju tehnologiju fantasticno velika vrednost/recimo za odlicnu sliku na TV koji radi sa AM nam treba 10nW-smesno mali nivo u odnosu na prethodni/!Po meni je resenje i nameravam da probam:da saznam teh,karakteristike kao sto su frekvencija,devijacija,i ako mogu brzinu uzorkovanja /sampling rate/!Posle toga da se pokusa da se nadje laser dioda za tu frekvenciju i sa bar pola snage od one koju ima radar!Onda da se pronadje neki zaslon koji ce to solidno da maskira,a zatim precizan detektor radara koji ce u trenutku kad primi radar signal da odmah ukljuci ometac i na trenutak zaslepi radar tako da spreci merenje,ili ako je izvodljivo da posalje neki kodiran signal koji bi "zbunio" logiku u radaru,ovo naravno pod pretpostavkom da je o radaru dostupno toliko informacija!Ako nije dostupno,onda treba napraviti laser prijemnik,i kad je policija u zasedi sa radarom parkirati u njihovom pravcu i meriti sta se emituje kad radar radi sto je tezi put,ali sam ja tako nasao na kojoj frekvenciji radi radio-radar pa po tim podacima napravio ometac!Kao zakljucak,nije to u svetu svemirska tehnologija i ljudi sa GAN-PLEXER-ima iz zabave odavno ometaju rad radarskih patrola po svetu pa sve dotle da preradjen LNB za SAT TV moze da bude perfektan ometac!To su kod nas nove stvari a u svetu su zastarele odavno!Medjutim za laser radar stvari stoje totalno drugacije,a sama cinjenica da ometac demaskira vlasnika cini stvar neuporedivo tezom!
[ cicika @ 08.03.2005. 23:11 ] @
Citat:
Po mom uverenje ovo vazi za radio-radar


Nope. Ovo je generalni princip utvrdjivanja porekla povratnog zraka u telekomunikacijama. Uopšte nije važno što je u pitanju laserski zrak. Samo se sistem malo drugačije pravi tj. adaptira se koherentnosti zraka, talasnoj dužini/frekvenciji. Ništa posebno.
[ Goran Mijailovic @ 08.03.2005. 23:43 ] @
Citat:
cicika: Laserski zrak je suviše koherentan i to u celoj priči pravi problem. Možda bi lakše bilo da je automobil neke boje/materijala koji ima velik stepen apsorpcije laserskih zraka.

Ima to ima koristi ga f117a, pa ako mozda znas gde ima da se nabavi...
[ cicika @ 09.03.2005. 00:17 ] @
To nije dovoljno za laser. A i njegova stealth tehnologija (mislim na F-117, ne na laser ) se prvenstveno zasniva na izlomljenim uglovima, kako bi odbijeni zraci otišli što difuznije. Dobro, tu je i premaz sa feritima ili tako nečim.
Laser je dosta nezgodan, ima veliku gustinu snage talasa. Valjda su zato i počeli te radare tako da prave.

[Ovu poruku je menjao cicika dana 09.03.2005. u 01:18 GMT+1]
[ mitar1982 @ 09.03.2005. 00:18 ] @
Citat:
Goran Mijailovic: Ima to ima koristi ga f117a, pa ako mozda znas gde ima da se nabavi...

Imaš u Buđanovcima jedan...
[ gane1 @ 09.03.2005. 13:21 ] @
Ja ne mogu da shvatim/ni prihvatim/kao neko ozbiljno upoznat sa mterijom cak ni generalno!Pre svega zato sto radio-antena kao konacan izvor zracenja,svojim uglom zracenja koji je mnogo veci od ugla koji zauzima objekat/auto/u vidnom polju sa vise od 90% izracene energije promasuje metu,e to kod lasera nije slucaj i kod njega je polje odbijenog/vracenog/zraka mnogo jace!Mada ovo samo po sebi nema bas neke veze sa temom niti nam pomaze da zakljucimo kako auto uciniti nevidljivim za laser radar!I da se ne mesaju pojmovi,STELT tehnologija je "nevidljiva"za radare samo na odredjenoj frekvenciji,dakle ne u celom frekventnom opsegu!"Glupi" Rusi ocito prave radare na razlicitim frekvencijama,pa predlazem da i za to budu "okrivljeni"!
[ cicika @ 09.03.2005. 14:43 ] @
Gane, nemoj da seliš raspravu sa jedne teme na drugu, molim te

To sa frekvencijama radara za koje je odredjeni avion nevidljidv je tačno, i na taj aspekt sam pomalo zaboravila, moram priznati. Čak sam imala i podatke o starijim modelima ruskih radara koji su kod nas bili u upotrebi ali ako ih nadjem izložiću ih na onoj drugoj temi.

Da se vratimo na laserski radar. Malo mi je tvoj poslednji post delovao ljutito (ispravi me ako grešim, molim te), a ovde se vodi vrlo opušten razgovor na zadatu temu. Apsolutno je tačno to što kažeš za snagu odbijenog zraka kod lasera, ja sam samo objasnila kako se matematički utvrdjuje identitet odbijenog zraka i ništa više. To je bukvalno trebalo da bude - "Opšti princip je takav i takav". To je odgovor na pitanje "A šta sa rasipanjem koje potiče od npr. nepravilnog oblika automobila"

Laser se koristi za automobilski radar baš zato to je precizniji (naime, zna se tačno šta treba da se uhvati - a to je prvo vozilo na pravcu koje nam dolazi u susret, veliki ugao je bespotreban jer se pokriva širina jedne trake), teže ga je ometati, podaci koji se dobijaju su tačniji zbog velike sange odbijenog zraka (velike, zapravo ovde znači veće nego kod radio radara), pretpostavljam i da je sam radar lakši, dakle prenosiviji.

Zbog svega toga ga je nezgodno izbeći, ali to nam daje makar jednu sigurnost a to je da ne može da nas uhvati u brzoj vožnji iza ćoška, preko uzbrdice i slično, tj. potreban je optička vidljivost. Medjutim, može da nas uhvati na autoputu i na velikim rastojanjima.
[ gane1 @ 09.03.2005. 16:48 ] @
Nema ljutis-taman posla!Samo zrak iz lasera je tako ostar da ako se nisani po sredini vozila nema sanse da primeti nepravilan oblik povrsine tela automobila!
Inace odlicno znam sta je PRV11,P35M,ANTPS1D itd,pa zbog mene ne treba to iznositi,a ne znam ni dali je uputno /nadam se da me razumes/!Licno sam bio bezbedan sa radio-radarom,ali za ovaj ne verujem da cu nesto da uradim iz nabrojanih razloga!
[ cicika @ 09.03.2005. 18:12 ] @
Ima sa odbijanjem zraka i problem sa, recimo, metalik bojom. Kad bi se dokopali sprave i napravili par eksperimenata...

I narvno da se ne ljutim, učinilo mi se da se ti ljutiš
[ gane1 @ 10.03.2005. 10:59 ] @
Nesto nisam siguran ni da on "vidi" boju uopste!Ja mislim da cemo se tesko dokopati nekog podatka iole upotrebljivog,ali imam ideju!Gde naci neku prijemnu diodu za pocetak?Ja sam spreman da stanem par stotina metara od patrole i da stavim sprave u kola i merim!GaAs komponente su dostupne jeftino iz LNB za SAT TV tako da sam siguran da bih uspeo da ga "ulovim"!
[ dfast @ 10.03.2005. 22:43 ] @
Bravo Gane,
sve cestitke za entuzijazam, em sto imas potrebno znanje, em i hrabrost za eksperimentisanje na terenu.
Ja sam se sit naplacao kazni i uglavnom su mi sve za prekoracenja brzine. Nije u pitanju nikakvo divljanje na putu nego kako mi rece jedan policajac "znamo mi gde cemo da stanemo".
[ gane1 @ 11.03.2005. 12:50 ] @
Obecali neki drgari spolja da :kupe"diode,rade tamo gde toga ima!Ipak me menogo destimulise to sto ce zrak za ometanje da se vidi!Zao mi je sto su svi ucesnici u diskusiji to blago prevideli,jer u trenutku kad ga tvoj eventualni ometac zaslepi,policajac koji vec radarom nisani tvoj auto ce videti zrak za ometanje i to je kraj price!Mislim da mogu da kazem da sam upoznat sa ovom materijom ,i sa stanovista mojih saznanja namerno je napravljen laser radar da bi se demaskirao ometac!Poenta kod radio ometaca sto je dosta da on bude bilo gde na prednjem delu vozila i on moze stalno da emituje,ne vidi se nikakav zrak i za njegovo pronalazenje treba i vreme i obucena radna snaga u slucaju da tu auto odvezu na pregled!E,sve ovo je laserom izbegnuto jer se zrak vidi!To je poenta!
[ dfast @ 14.03.2005. 01:04 ] @
Ja te kapiram, u stvari kad me nisane laserom jednostavno se vidi crvena mala tackica u daljini pogotovu ako je mrak, a mogu ti reci da me je to i spasilo par puta jer sam uspeo da smanjim brzinu tako da me nisu zaustavili. Naravno mora se reagovati brzo i paziti naravno da nema nikoga iza ko bi vas udario.
A da li je moguce maskirati laser mozda u neki far sa halogenom sijalicom tipa malenka ili slicno (vidjam u poslednje vreme neke ultra ljubicaste), mozda bi to bilo manje vidljivo? Naravno onda bi i danju morali drzati upaljena ta svetla.
Jer radar bi naravno gasili cim bi prisli patroli ili cim bi smanjili brzinu tako da ne bi bio vidljiv.
[ gane1 @ 14.03.2005. 09:53 ] @
Ja razmisljam da se on ukljuci tek kad oseti da je u polju radara,i tako ga zaslepi!Znaci da ne radi stalno!O tom potom,prvo da se rese problemi koje sam naveo samo videce se sigurno jer je vidljiv zrak!
[ siera @ 19.03.2005. 19:30 ] @
Gane
Pogledaj uredjaj koji je doskočio našim laserskim uredjajima na
www.antilaser.info
obavezno pogledaj i download za pro laser a na forumu auto elektronika pogledaj
post od pre dan dva kažu da košta oko 350€
Pozdrav
[ gane1 @ 22.03.2005. 08:03 ] @
Ja ne tvrdim da je nemoguce,moguce je svakako!Ostaje problem sto se ometac demaskira jer radi u vidnom delu spektra!Inace nemam nameru da ga kupim vec da ga napravim!I mislim da je cena malo presoljena,ipak laserske diode nisu tako skupe!
[ zei @ 22.03.2005. 15:14 ] @
koliko ja razumem ovde se radi o zaslepljivanju radara.
ako bi uspesno resili problem zaslepljivanja kako bi resili problem sa zakonom?
mislim da sam ja pandur i vidim vase vozilo kako se priblizava vecom brzinom od dozvoljene (recimo u odnosu na druga vozila ili u odnosu na okolinu) a radar koji drzim uperenu u vozilo ne pokazuje nista a za vozilo koje ste prosli dobijem podatke (prati 4 vozila istovremeno) !!! odmah vas zaustavljam i krece provera svih dokumenata ...vozila... pretres.... pa sta nadjem eventualno vanredni tehnicki..
e sad moram da proverim ali mislim da tu ima jedna zackoljica
kada se upotrebljava laser mislim da se vozilo snima u odlasku zbog ociju vozaca...
to moglo da se koristi :)
[ cicika @ 22.03.2005. 21:15 ] @
Kako, brate, u odlasku???
Kad stoji onaj kod SIV-a izmedju dve trake i lepo uperi radar "oči u oči" onima što mu dolaze u susret i onda maše da stanu.

Bilo je i onih varijanti - jedan te snimi, sledeći te zaustavlja (na Ibarskoj, npr.), samo ne znam kako ti pokaže onda koliko si vozio.
[ dfast @ 23.03.2005. 00:53 ] @
Jedan te snima a drugi ti ne pokaze, nego koriste motorole a ukoliko insistiras onda te vodi valjda do radara koji te snimio (mada nikad nisam isao). Kod sudije za prekrsaje ti je isti djavo, sta god da pricao ona/on ce da poveruje policajcu i to je to. Mozes i da se zalis ali opet presude kako oni hoce. Ukoliko potpisete zapisnik na licu mesta a niste to obavezni, to vam je automatski priznanje po misljenju sudije. Ubedjivao sam se sa jednom zenom, kako to sto sam potpisao zapisnik znaci samo da sam bio prisutan tamo i nista vise, uopste nije vredelo. Jer ukoliko ne potpisete zapisnik mozete slobodno da osporavate da niste bili na licu mesta i da se to nikad nije desilo. Pa tek ako vas neko identifikuje a to je suocenje, krece se na ispitivanje prekrsaja. Ako vam sudija kaze otkud vasi podaci u zapisniku slobodno nemajte pojma. Po pravu za sve vam treba dokaz i oni to znaju i polako menjaju procedure. Uveli su nove obrasce gde se navodi i ime prisutnih policajaca kao potencijalnih svedoka plus te pitaju da li imas primedbi na zapisnik koji ako nemas ti nude da potpises itd. Sve se zna kako i sta kupuju se radari koji prave fotografije sa slikom vozaca itd, ali se i dalje tera po starom tj uzimaju ti kintu gde god da krenes. Da me ne shvatite pogresno, nisam nikakav MadMax na asfaltu nego mi je posao bio vezan za putovanja i asfalt tako da mi se smucilo to sto kod nas nije nista definisano do kraja.
Pa kod nas panduri stoje i zaustavljaju na auto putu, pa to je u suprotnosti sa zakonom o bezbednosti saobracaja. Palicom ni pod razno ne bi smeli da vas zaustave na auto putu, vec ako trebaju zbog necag da vas zaustave duzni su vas sustignu automobilom sa ukljucenom rotacijom i zaustave. Pa onda Dobar dan gospodine, zaustavili smo vas zbog toga i toga. Opet ponavljam, podrzavam policiju i da nije nje bili bi smo divlji zapad ali zaobilaze sustinu svoje profesije, slikovito cu da objasnim: U Bgd-u na primer postoji sigurno pedesetak mesta ili tacki na kojima se dogadjaju saobracajni prekrsaji ucestalo tj gotovo konstantno. A razlog tome je neodgovarajuce regulisana raskrskica ili nejasno regulisana ili nejasno oznacena ili nedostatak skretanja na neku od saobracajnica itd. I umesto da policija napravi izvestaje koje bi neko prosledio onome ko se bavi planiranjem i organizacijom saobracaja i taj problem resili oni s vremena na vreme se uparkiraju, uzmu malo parica od prebogatog naroda kojima je to visak i uredno obavljaju svoju duznost.
Uvek se "malo" iznerviram kad se setim kakva sam ovca bio, ali covek se uci dok je ziv.
[ gane1 @ 23.03.2005. 12:24 ] @
Ja nisam imao problema kad sam zeslepljivao radio-radar jer sam predajni hornu dobro sakrio u kuciste fara tako bez detaljnih rsklapanja teskoda bi se nasao!Za ovaj laserski to ide malo teze ako niste taksista pa da se recimo u onoj reklami za taksi to nekako sakrije,mada i tada ostake problem sto se ometajuci zrak vidi i to je ono sto me pomalo odbija od nekog posla na tu temu,jer ako je zrak koji zaslepljuje vidljiv-cemu onda zaslepljivanje?A to sto je projurim pored njega a on trese radar i zagleda ga nikad mi nije pravilo problem!To je oprema koja zna i da zakaze,"glupa elektronika"itd...
[ siera @ 23.03.2005. 15:34 ] @
Gane
Po priči ljudi koji prodaju odnosno koji su proizveli onu napravu za PRO LASER III
kažu da tu nema apsolutno nikakvog vidljivog zraka koji ometa "siroti" pro laser a da bih bio uočljiv od strane lica koja rade sa radarom.A što se tiče sakrivanja da ne bude uočljiv pa neće moći da ga nadju ni pomoću,rendgena a kamo li na vanrednom tehničkom gde gledaju ručnu kočnicu i spone.
[ gane1 @ 24.03.2005. 19:01 ] @
Mogu oni da prcaju sta hoce!Ako ti ne mozes da ga vidis nece ni radar da ga vidi!Na pravom putu nocu se radar vidi ako meri u tvom pravcu kilometar najmanje,mene je uvece to par puta spaslo kazne!
[ rajmax @ 06.04.2005. 20:41 ] @
gane 1da li si mozda gledao na hrvatskoj tv.RTL emisiju o anti laser radaru .tip je napravio spravu boli glava.bio je i test sa pandurima ali su svi bili zamagljeni zbog nedaj boze posledica .ako napravis nesto slicno ja sam prvi kupac.nije da ludujem sa kolima ali panduri su preterali.
[ bakara @ 07.04.2005. 18:33 ] @
A da li je neko nekada video tu forografiju koju prave sa digitalnim foto apartatom kao dokaz?
[ rajmax @ 07.04.2005. 21:40 ] @
nisam video pravu sliku ali kada su me startoval i rekli mi da dodjem do njihovih kola lepo sam mogao sve da vidim posto ja te bila kamera koja odmah ispisuje i brzinu.sve se cuva na nekom chipu kao dokaz.gledao sam isti fazon na satelitskoj u nemackoj.mogu reci da ih po NS-u ima dosta i stalno se sakrivaju i izlecu kao zecevi dok ih neko ne pokupi.
[ mulaz @ 07.04.2005. 22:01 ] @
eh u sloveniji sa zaustavljanjem jos gore :)

vozis vozis.. nista
za mesac dva dodje kovertat kuci, lepa slikica unutra, vidi se registracija i brzina, i racun sa kaznom :))
[ Milos333 @ 08.04.2005. 01:02 ] @
Evo ovako cemo
Moj prijatelj uvozi anti-radare i ostale djakonije dobijem uvek prvi na probu
imam dva uredjaja i rade savrseno

1.radar detektor nisam siguran koja je marka znam samo da je 10 band
i sluzi mi za starije radare ali otkriva i lasere na vreme

2.snooper 9000 sluzi za lasere znaci kako radi>
zablokira laser kad krene da ti meri kilometrazu radi automatski cim primi zrak od lasera salje mu povratni sa reset blokadom i deluje izvrsno
kosta kod nas 500eura
na sajtu te firme imas garanciju 3 godine i za 3 godine placaju sve kazne ako te uhvati radar znaci fabrika placa sto me je jos vise odusevilo

inace profesionalno vozim svaki dan i tako sam resio problem sa policijom

inace i ako me zaustavi neko prvo se cudi sto se radar resetuje i komentar jebem ti policiju kad nemogu da kupe prave radare

pozdrav svima
[ bakara @ 08.04.2005. 15:42 ] @
Citat:
nisam video pravu sliku ali kada su me startoval i rekli mi da
dodjem do njihovih kola lepo sam mogao sve da vidim posto ja te bila kamera
koja odmah ispisuje i brzinu.sve se cuva na nekom chipu kao dokaz

Pa upravo to pitam, ja ne znam nikoga ko je video tu sliku, zadnji put
kad su me zaustavili video sam da ima zakacen fotoaaparat za radar ali oni
sliku ne pokazuju, da li je u opste imaju?
Kakav je to dokaz? Mozda ako dodje do sudije?
[ cicika @ 08.04.2005. 17:54 ] @
Ja ih videh pre neki dan da slikaju najnormalnijim "novinarskim" foto-aparatom i to pošto su zaustavili auto. Naravno slikaju auto i vozača unutra.
[ Mobtel @ 08.04.2005. 20:54 ] @
Citat:
Milos333: Evo ovako cemo
Moj prijatelj uvozi anti-radare i ostale djakonije dobijem uvek prvi na probu
imam dva uredjaja i rade savrseno

1.radar detektor nisam siguran koja je marka znam samo da je 10 band
i sluzi mi za starije radare ali otkriva i lasere na vreme

2.snooper 9000 sluzi za lasere znaci kako radi>
zablokira laser kad krene da ti meri kilometrazu radi automatski cim primi zrak od lasera salje mu povratni sa reset blokadom i deluje izvrsno
kosta kod nas 500eura
na sajtu te firme imas garanciju 3 godine i za 3 godine placaju sve kazne ako te uhvati radar znaci fabrika placa sto me je jos vise odusevilo

inace profesionalno vozim svaki dan i tako sam resio problem sa policijom

inace i ako me zaustavi neko prvo se cudi sto se radar resetuje i komentar jebem ti policiju kad nemogu da kupe prave radare

pozdrav svima

ov je zanimljivo ali puno para za mene koji i ne putujem bas jako cesto...
ali ko to radi svaki dan njemu je ok
[ rajmax @ 08.04.2005. 21:10 ] @
nisam mislio na foto-aparat vec na kameru koja je bas za takve stvari.laserradar i kamera u jednom kucistu.u nemackoj te vataju tako sto idu iza tebe i u toku voznje snimaju.
[ Milos333 @ 09.04.2005. 00:51 ] @
Ima lek i za te nemacke radare koji snimaju iz auta snooper SLD 920x Laser Diffuser ima senzore i napred i pozadi jos ima opciju uz to senzore da zatamni okvire tablica
evo neki link pa pogledajte sta sve ima

http://radar-detectors.com/google/default.asp?wcw=google
http://shopping.kelkoo.co.uk/b/a/ss_laser_diffuser.html
http://www.radardetectorsreviews.co.uk/laser.htm

Edit by cicika: Obrisan nepotreban citat

[Ovu poruku je menjao cicika dana 09.04.2005. u 14:44 GMT+1]
[ Milos333 @ 09.04.2005. 00:56 ] @
Jos samo da dodam bio je na sajmu automobila jedan diffuser cena je bila 300 eura
ali je kod njega problem sto stoji u soferki a ne u braniku jer kada pandur nisani auto laserom gadja ga u tablicu ili far da se zrak sto bolje odbije pa postoji mogucnost da taj diffuser ni ne reaguje

moji stoje u braniku auta i nepostoji sansa da ne odreaguje

pozdrav
[ bakara @ 09.04.2005. 10:47 ] @
Citat:
nisam mislio na foto-aparat vec na kameru koja je bas za takve
stvari.laserradar i kamera u jednom kucistu.u nemackoj te vataju tako sto
idu iza tebe i u toku voznje snimaju.

Cekaj bre, nema toga kod nas, bar ja nisam video-kod nas se okoristi
onaj mutant pro laser3 koji ima prisrafljen dig.foto aparat (olimpus)...i to
ne cini nikakvu celinu kao uredjaj, meni je samo cudno da NIKO NIJE VIDEO
tu njihovu fotku kao dokaz jer je ovaj radar vec dosta u upotrebi, mozda oni
samo foliraju, tj. mozda ih mrzi da slikaju?
[ Milos333 @ 09.04.2005. 15:07 ] @
Imas takvu kameru sto meri brzinu i snima u Dimitrija Tucovica negde na pola ulice kod bivseg Kia Motors salona.

Edit by cicika: Obrisan nepotreban citat.
[ Jastreb @ 09.04.2005. 18:54 ] @
Prvo da napomenem, da ako kacite CD na retrovizor, on sada mora da bude licenciran... nemojte jos i za pirateriju da Vas kazne... :O)

Drugo...chisto laicko razmishljanje... kako se detektuje tako uzan laserski zrak, jer on ipak ne pogadja direkt u senzor... (da li se detektuje vetj odbijeno rasipanje istoga?)

E, a kad bi suvozach usmerio onaj laser sa buvljaka pandurima u oci, da ih zaslepi dok auto ne prodje??? a? xexexeeee
[ Aleksandar Marković @ 27.04.2005. 17:13 ] @
http://www.ramino.co.yu/radari/index.html
[ petarta @ 27.04.2005. 19:50 ] @
E pa moram da se javim i ja, posto sam ja licno zasluzan sto je policija opremljena sa novim radarima. Od mene su naplatili dosada bar za dsesetak radara. Elem, koristim COBRA radar detektor, starije proizvodnje ali hvata i lasere. Prilicno mi dobro sluzi, samo kod lasera moras na kocnicu cim cujes prvi ton upozorenja. U 60% slucajeva kod lasea uspem da spustim brzinu na normalnu od momenta kada on zapisti 2-3 sec. Recimo ako odmah reagujem, a vozim 90 km/h uspem da skinem (da me zabeleze) na 65 - 70 km/h. To je naravno veliki uspeh, inace je nezgodno ako vam je neko blizu od pozadi kada pocnete naglo da kocite. Sa drugim radarima nema problema, hvata ih na prihvatljivoj razdaljini.
[ fukica @ 02.05.2005. 12:11 ] @
ja bi iznio nekoliko pojedinosti i skustva koje sam skupio kroz proteklo vrijeme

Imam instalirani Laser Jammer (Blinder M20) i radi odlično.
Sastoji se od dva senzora koja se montiraju s lijeve i desne strane tablice i moraju biti okomita na cestu i paralelna međusobno. Kad policajac "gađa" laserskim pištoljem, dobiješ zvučnu detekciju, a policajcu na displeju ne piše nikakva brzina, jer je signal ometani i ne može ga prepoznati. U tom trenutku prikočiš i spustiš brzinu na dozvoljenu i isključiš uređaj i onda te izmjeri na toliko koliko je dozvoljeno. Nesmiješ ostaviti uređaj uključeni jer će mu biti sumnjivo zašto te ne može izmjeriti. Testirano u suradnji s policijom i funkcionira 100%.
Protiv radara se trenutno borim s Radar detektorom Bel RX65 koji dobro detektira Multanovu na ravnoj cesti i ako nema nikoga ispred mene na udaljenosti od cca. 150-200m. Fotoaparat koji je na Multanovi montirani slika na udaljenosti 5-7 metara i ako se u trenutku prolaza kroz radarski smop naglo smanji brzina ima šanse da se izbjegne da nas uslika. Imao sam slučaj da me uslikao jer ga detektor nije detektirao ili ga je prekasno detektirao. Razlog je što je Multanova bila skrivena iz prepreke i u takvim slučajevima bi trebalo imati Radar Jammer.
Zanima me dali ima netko nekakvu ideju ili već razvijeni uređaj koji (provjereno) ometa Multanovu?
Možda postoji dobar elektroničar koji je spreman razviti i napraviti takav uređaj da se možemo ravnopravno boriti protiv policije?
Ako ima netko neka se javi, ja ću pomoći s informacijama koje su mi dostupne.
Navedite i cijenu uređaja

Pozdrav

[ popbgboy @ 18.05.2005. 10:29 ] @
Evo da se i ja ukljucim u temu posto vec dva meseca planiram da kupim neki detektor ali ne znam koliko je to isplativo tj da li to radi kako treba. Samim tim me zanima da li neko ima cobra ili whistler detektor i kakva su mu iskustva.
[ MOSLER @ 29.07.2005. 00:57 ] @


Da se ukljucim sa zakasnjenjem, Cobra radar i laser detektori su po funkcionalnosti jedva prosecni,odlikuju se solidnom osetljivoscu na laser(zavisno od modela)ali im je detekcija radara narocito Ka benda losa strana mada to za podrucje SCG i nije strasno buduci da su radari nase policije starije konstrukcije pa samim tim i lose efikasnosti.Sa druge strane Whistler detektori su medju najboljima i odlicno detektuju kako lasere tako i radare a imaju malo laznih alarma.
E sad ovo sto sam napisao vazi iskljucivo za top modele oba proizvodjaca koji se nazalost u nasoj zemlji ne mogu kupiti,jer uglavnom sve sto se prodaje kod nas bilo da je u pitanju pomenuta firma `RAMINO` ili preko raznih oglasa su zastareli modeli sa losim osobinama i visokim cenama.
Da bi se efikasno zastitio od policije treba ti prvenstveno doooooobar laser jammer i dobar radar detektor a uredjaji koje je u postu iznad naveo @fukica predstavljaju verovatno nesto najbolje sto se danas moze kupiti. Jedini problem je sto ni jedan od njih ne kosta ispod 350 evra ali sa tim barem u 99%slucajeva mozes proci nekaznjeno pa ko voli..........

Sto se radar jammera tice oni itekako postoje ali buduci da su jedino aktivni radar jammeri efikasni i nazalost zakonom zabranjeni kostaju preko 600 evra mada kao sto rekoh u SCG su radari mahom stare kante sa dometom od oko 200 metara pa to i nije neophodno.

Inace kako se novi Z.O.B.S. blizi usvajanju planiram da u skorije vreme postanem vlasnik laser jammera(mozda bas blindera m-20)pa ako i kada ga budem kupio prenecu utiske.
POZDRAV




[ acaminas @ 08.09.2005. 22:04 ] @
Da li je neko koristio COBRU HRS 9300, i kako se pokazala, posedujem cobru esd 7000, do sada je otprilike odradila svoju cenu, ali je problem sto cesto daje lazne signale, unapred zahvalan.
[ Crazy_Kure @ 15.10.2005. 18:44 ] @
A sta mislite o cobrinim antiradarima, detaljnije mozete pogledati na:

http://www.amazon.com/exec/obi...106?v=glance&s=electronics

http://www.buyradardetectors.c...ctors.aspx?source=google_cobra


[ Crazy_Kure @ 17.10.2005. 21:19 ] @
Da li neko moze da mi kaze gde mogu da se kupe ovi uredjaji kod nas, i koja im je cena?
[ Kosta ******um Rex Persia @ 18.10.2005. 00:41 ] @
Evo linka ka tome: http://www.adacomputers.com/proizvodi/proizvodi/radar/
[ login @ 28.11.2005. 09:00 ] @
Malo sa zakašnjenjem, ali evo i mojih ličnih iskustava. Pre nekih mesec dana me
zaustavi radar na kraju Kaćke petlje (izlazak iz Novog Sada) i bla bla bla radarska
kontrola... išli ste 109km/h. Moja priča, neki jugo mi napravio makazice, kamion i ja
morao da požurim... Kaže pandur hajde da vidimo. Ja odem kod njih u onaj Puch i
tamo lik lepo premota traku (cf,mmc,ms,sd ili nešto slično) i pusti mi ceo film gde
ide kamion kad eto mene sa 108 i onda kako sam ih video spustim do 92... i na
kraju filma u krupnom planu samo moja tablica :) Zanimljiva sprava. Platim ja to
kasnije poštom, jer kerovima ne dajem pare u ruke. Nakon toga kupim Cobra
xrs9400 koji hvata koješta K,Ka,X... i četiri vrste laserskih signala, koji rade na
frekvencijama od oko 905nM. Pošto sam to kupio u BG, funkcionalnost se odmah
pokazala na čuvenom lovištu mostu kod Beške. Otprilike čim sam kročio na most
Cobra se oglasila i naravno sve je prošlo kako valja :) Nedelju dana kasnije krenem
ujutru na posao i pošto znam da ih nema sa moje strane u to doba krenem naravno
svojom uobičajenom brzinom kad biiiip biiiip laser alert ! 8| brzo kočnica i naravno
spustim sa 90 na 60 i ništa. Odmerili su 60 :) Preksinoć ista relacija samo drugi
smer idem ja sav bezbrižan, krenuo da pretičem lika u mercu (put sa dve trake u
jednom i dve u drugom smeru) i u toku preticanja mi se učini da vidim pandure, pa
ostanem uporedo da idem sa likom do mene. Detektor ćuti, a oni mene
zaustavljaju! Rupa u zakonu mi traži dokumenta a pandur (ala Sava Polovinski
poznat Novosađanima) sedi nadrndan u kolima. Ja ga pitam čime su me merili pošto
imam detektor i nije mi javio da su me merili. On i dalje nadrndan, ali ovaj put za
nivo više neće samnom da raspravlja, on je mene izmerio i to je to 78km/h na
272m. Opet pitanje, kako ja znam da je to moja brzina, a brzina nekog drugog, pa
je sada on pokazuje... uh, onda se jako iznervirao i pitao me da li nosim naočare
kao što piše u vozačkoj...

-nosim sočiva (što je istina)...
-zašto to ne piše u dozvoli?
-počeo sam pre nedelju dana nisam još stigao...
-grrrrr av av av grrrr griz!!!
-kazna je 1500din hoćete da platite?
-neću naravno, niste mene snimali!
-av av av grrrrrrr auuuuuu!!!

Nakon lajanja i koječega rupa u zakonu piše onaj žuti papirić sa podacima,
prekršajem i visinom iznosa. Ja tražim da napišem primedbu, dobijem ono blokče i
pitaju me hoću li da potpišem? Neću naravno. Uh da ste videli te muke, pa on je
onako debeo sa vozačkog sedišta preleteo preko one sirote ženske i otrgnuo mi
ono blokče sa prijavom i ne da mi da pišem kometar. Što? Ako nećeš da potpišeš
šta nam je dokaz da si to ti napisao (ovo mi je objasnila riba, pošto je ovaj bio već
toliko besan da nije mogao da priča). Pa potpisaću ja ispod primedbe. Ne ne može
tako. I tako se srećno završi naš večernji susret.

Po zakonu (piše u službenom listu) dopler radari moraju da imaju fotografiju zadnjeg
dela vozila sa tablicom, vremenom i brzinom kretanja. Kako je ovo bio ProLaser, da
li i oni treba da imaju fotografiju? Koji je njegov dokaz da je mene merio? Ja sam
ubeđen da je izmerio lika pored mene, da se oni nisu razumeli koji auto da zaustavi
(desni njihovo desno ili desni tj u desnoj saobraćajnoj traci) i da je brka zbog toga
bio besan na žensku, a onda nije mogao da me pusti bez neke kinte, pošto se
zainatio da ubere neku kintu to veče.

Na ovoj adresi [url]http://www.nacionalnaklasa.com/Article824.phtml[/url] je lepo
objašnjeno dosta toga o radarima i lepo piše da ukoliko laser meri auto pored vas,
vaš detektor ne mora da odreaguje, što i zvuči logično zbog širine laserskog zraka.
Posle ovoga sam ja besan pošto sam uveren da nije mene merio, a meni je pisao
prijavu. Ovo je strašno bahaćenje naše policije, a ako odem kod sudije, šanse su mi
gotovo nikakve.

Ajde ako neko bude nešto smislio, napravio javite se.
Pozdrav
[ fanfon @ 28.11.2005. 11:55 ] @
Bas sam procitao temu. Ranije nisam obracao paznju. Ima dosta zanimljivih iskustava i objasnjenja. Ali, mene zanima druga stvar. Ko je od vas(koji imate ugradjen neki antiradar) imao saobracajku ili neku kricinu situaciju koja je mogla dovesti do nesrece zbog neprilagodjene brzine otkada ga je ugradio u auto?

[Ovu poruku je menjao fanfon dana 28.11.2005. u 12:56 GMT+1]
[ login @ 28.11.2005. 12:23 ] @
Ovo je tipično pitanje za čoveka koji misli da se radar detektori i antiradari stavljaju u automobile da bi se divljalo putevima. Da ti kažem nešto, ne vozim ništa brže niti sporije, sa radar detektorom, nego što sam vozio dok ga nisam kupio
Ove stvari se stavljaju u kola da bi se izbegla drndanja policije za bezvezna prekoračenja tipa 10-15km/h. Ako misliš da nije bezvezno prekoračenje, molio bih te da to svima ovde obrazložiš.

A da ja pitam tebe, koliko je tvoj auto ispravan u smislu upravljačkog i kočionog mehanizma, gume da ne spominjem? Ubeđen sam da je neki lik koji vozi npr. fiću, wartburga, peglicu, ladu.... daleko opasniji na putu sa 60km/h nego ja sa ... eto 90km/h.
[ login @ 28.11.2005. 12:29 ] @
Ah da, zaboravio sam da te pitam. Da li si ti uopšte vozač?
[ fanfon @ 28.11.2005. 18:35 ] @
Vozac jesam vec 8 godina. Bas si pogodio sta mislim i nije mi jasno tvoje razmisljanje. Ako prekoracis brzinu za 10-15 km a policija hoce da te zaustavi-isto ce se desiti i ako prekoracis za 40-50km. Tacno je da je u drugom slucaju opasnost veca ali zasto bi onda postojala ogranicenja ako bi svi tako razmisljali? I kad bi povecali brzinu u gradu i van grada za 10-15km/h opet bi se nasao neko ko bi vozio 10-15 kk/h vise i razmisljao tako.

Razmisljanje tipa:"Ove stvari se stavljaju u kola da bi se izbegla drndanja policije za bezvezna prekoračenja tipa 10-15km/h." je bas glupo i opasno. Mozda ti se 100 puta nista ne desi kad budes vozio tom brzinom ali kad se jednom desi onda sve to pada u vodu. Jos gore ako se ne desi tebi, vec ti nekog pokosis samo zbog tih 10-15 km/h vise.

Budi siguran da su mnogo vece sanse da neko ostane ziv(npr. biciklista) kad ga udaris autom sa 15km/h nego sa 30.

Sto se tice mog auta(opel korsa), siguran sam da mi na tehnickom ne bi nasli nista posto mi je upravljacki mehanizam i kocioni sistem savrseno u redu a gume pogotovo. Na te stvari i obracam najvise paznju jer mislim da nose najveci rizik. Nisam od onih koji ce voziti 3 meseca se nekim defektom na autu pa otici da ga popravim tek kad me policija posalje na tehnicki.

Citat:
Ubeđen sam da je neki lik koji vozi npr. fiću, wartburga, peglicu, ladu.... daleko opasniji na putu sa 60km/h nego ja sa ... eto 90km/h.
. Svako neispravno vozilo je potencijalno opasno ali razmisljati tako bas zbog toga sto se radi o nekom starijem modelu automobila je nerezonski. U kranjem slucaju, ne izaziva automobil udes vec vozac koji ga vozi, a ima onih koji su kao vozaci fice ili peglice mnogo bolji(pazljiviji) od onih koji voze BMW ili Mercedes.

I na kraju, nisi odgovorio na moje pitanje u prethodnom postu. Mogao bih zakljuciti s obzirom na izbegavanje odgovora da ti se jeste desila neka kriticna situacija ili si imao udes zbog prekoracenja brzine ali cu sacekati da odgovoris. Sto se mene tice, ja bih kaznjavao visokim kaznama one sto imaju ugradjene antiradare jer ne vidim nijedan razlog zbog kog bi trebali da ih ugradjuju. Na stranu subjektivno misljenje da policija gnjavi. Pa oni samo rade svoj posao. Ako prekoracis brzinu za 10km/h treba da platis kaznu. Ako pri tom dozivis maltretiranje od strane policije izvan njihovih ovlascenja, onda postoje drugi nacini da se to resi.

[Ovu poruku je menjao fanfon dana 28.11.2005. u 19:38 GMT+1]
[ nnikki @ 28.11.2005. 21:29 ] @
Ovo je tipično pitanje za čoveka koji misli da se radar detektori i antiradari stavljaju u automobile da bi se divljalo putevima. Da ti kažem nešto, ne vozim ništa brže niti sporije, sa radar detektorom, nego što sam vozio dok ga nisam kupio
Ove stvari se stavljaju u kola da bi se izbegla drndanja policije za bezvezna prekoračenja tipa 10-15km/h.



Slazem se sa prethodno napisanim.Sve sto vas interesuje u vezi sa radarima i detektorima i njihovoj funkcionalnosti u saobracaju,objasnjeno je u SAT-u u broju 120.Ja ga kupio samo zbog toga.Inace koristim kobrin radar i laser detektor i tacno je da ako ne meri tvoju brzinu,nece ti se aktivirati detektor.Meni se to desilo na putu Kikinda-Zrenjanin nekoliko puta ali nisam vozio mnogo brzo pa je bilo sve ok.Ovo je vezano za lasere,a na radar reaguje kao nenormalan mada se sve manje sada koriste.Takvi radari su u upotrebi jos samo u nekim manjim mestima.Cak sam cuo(ovo ne mora da bude istina) da moze da ti meri brzinu ali ne i da te snima i tada ti detektor ne reaguje
[ login @ 29.11.2005. 08:33 ] @
Mislio sam da si iz mog odgovora mogao zaključiti da nisam imao kritičnih situacija
od kako sam kupio radar detektor zato što vozim isto kao i ranije. Znači nisam se
primio na varijantu sad me ne mogu uhvatiti pa ću da divljam, kao što sam već
napisao.
To što kažeš da bi kažnjavao vlasnike detektora ti nije na mestu, policija bi to
mogla mnogo pametnije da iskoristi, ali avaj, nisu oni toliko imućni i pametni ili
nemaju interes.
Evo ti samo jedan primer, mogli bi da postavljaju lažne lasere na raznim delovima
puta i da ih premeštaju. Ovim bi dobili efekat koji se u stvari i pokušava postići
naplatom kazni, vozači bi mislili da ih snima radar i smanjili bi brzinu na dozvoljenu.

Evo da se dotaknem i teme kako su oni sa peglama i fićama pažljivi, pa naravno da
su pažljivi kad znaju da im treba gomila prostora da se zaustave. Uostalom kada
voziš fiću 60, pa ti imaš utisak da juriš kao sumanut ulicama grada :) Evo igrom
slučaja na poslu imamo službeni auto stojadin koji ima oko 5 godina, i prešao je
ispod 100.000km, bio je bezbroj puta na servisu zbog neispravnih kočnica i svaki
put kada bi se vratio sa servisa kočnice su bile najbolje nameštene, ali to nije ni
blizu onoga kako moj privatni auto koči. Kada tog istog (relativno novog) stojadina
voziš 60, zaista imaš utisak da juriš, pošto ti se čini da ako budeš išao 80 možda
mu otpadne točak ili će da izleti lamela i da ti se zabije u nogu. Naravno takva kola
vozim u granicama zakona i razumeme sve vlasnike starih-domaćih kola koji se
pridržavaju tih propisa.

Sa televizije nas stalno tovare kako je neprilagođena brzina uzrok velike većine
saobraćajnih nezgoda i nesreća. Pa naravno, kada je to jedini relevantni podatak
koji imaju, pošto naša policija ništa drugo ni ne kontroliše nego prekoračenje
brzine :) :) :) Bilo bi dobro kada bi imali i druge sfere interesovanja, kao što su
prolasci kroz crveno, vožnja bicikla i bicikla sa motorom kolovozom gde postoji
biciklistička staza, prelazak pešaka na crveno svetlo, promena pravca kretanja ili
promena saobraćajne trake bez davanja signalizacije, vožnja sa neispravnim
signalizacijama, vožnja sa neispravnim farovima (pregorelim i onim gde oboreno
svetlo radi kao dugačko) i tako dalje, sigurno će se ljudi još nečega setiti. No ovde
smo već daleko odmakli od teme, koja nije raspravljanje o saobraćaju nego o radar
detektorima :)

@nnikki:
Izgleda da u SAT-u nisu baš sve opisali, pošto nisu napisali za snimanje, a da ti se
ne oglasi detektor :)
Postoje uređaji pod nazivom TRAVIMO koji se instaliraju u kola policije, koja obično
izgledaju kao svaki drugi civilni auto. Stavi se iznad srednjeg retrovizora i onda
policajac prati vozilo na koje se namerio i naravno Travimo sve to snima. Ovo čudo
ne emituje nikakve talase niti zrake (kroz zrak) već je spojen sa brzinomerom vozila
i naravno uz snimak vozila koje prati ispisuje i brzinu vozila u kojem se nalazi. No
opet i vode mogu da se prave zloupotrebe od strane policije (kao i bilo gde
drugde). Policajac sa tim ala privatnim vozilom putem slobodnog izbora potencijalno
brzih kola i napaljenih vozača krene u provokacije. Ako se ovaj drugi primi, opaliće
po gasu da pokaže da je njegov auto ipak brži, a ovaj će ga samo pratiti sa
uključenim Travimom i sve to snimati :) Ovde nema detektora, pošto nema
zračenja :( znači samo paziš sa kim se kačiš :)



[ nnikki @ 30.11.2005. 14:54 ] @
Znam za to,gledao sam po nemackim kanalima.A je l moze neko da malo blize objasni taj neki novi snooper ili kako vec,sto kao blokira laser i resetuje ga?
[ Crazy_Kure @ 30.11.2005. 23:47 ] @
Na ovoj adresi [url]http://www.nacionalnaklasa.com/Article824.phtml[/url] je lepo
objašnjeno dosta toga o radarima i lepo piše da ukoliko laser meri auto pored vas,
vaš detektor ne mora da odreaguje, što i zvuči logično zbog širine laserskog zraka.

A sta bi sa onim uglom od 360 stepeni detekcije laserskog radara?
[ pctel @ 01.12.2005. 00:24 ] @
Citat:
Crazy_Kure: A sta bi sa onim uglom od 360 stepeni detekcije laserskog radara?
Pa to je drugo, znaci da se detektuje kad laser pogodi cas auto iz bilo kog ugla.
[ login @ 01.12.2005. 07:41 ] @
Tako je 360' detektuje ako se gađa auto u kome se nalazi detektor, a što se tiče snooper-a koliko ja znam to je samo radar detektor http://www.snooper-radar-detectors.co.uk/ . Što se tiče zaštite od očitavanja lasera, prodaju ga ljudi iz hrvatske i sve je lepo objašnjeno na http://www.antilaser.info/ . Nisam još saznao cenu. Ajde ako neko sazna neka postuje.

Da li neko zna kako bi se takva sprava mogla napraviti u samogradnji, a da ne bude preskupa. Ja sam po netu tražio laserske diode i cene nisu uopšte naivne. Za te talasne dužine (905nm) cena laserske diode je oko 120€ .

Srećno sa novim cenama kazni
[ MOSLER @ 27.12.2005. 00:12 ] @

1.U reviji Sat nisu napisali nista korisno o testiranju detektora,uopste taj njihov test vise lici na deciju zabavu nego na ozbiljno testiranje.Uzgred i taj detektor koji su koristili je uzet od firme Ramino koja pored detektora prodaje i jammere.Zasto onda i njih nisu testirali???A za Travimo ne brinite, nasa policija ih ne poseduje a verovatno i nece u skorije vreme.
2.Pod imenom Snooper su se pored detektora prodavali i jammeri marke Blinder ali uglavnom stari modeli poput Blindera M-10 koji su po malo prevazidjeni.
3.Hrvatski jammer Antilaser se prodavao po ceni od nekih 330 eura ali po onome sto sam cuo nije se pokazao efikasnim kao u testovima na njihovom sajtu.
4. @Login mnoge firme iz Amerike i Evrope su pokusale da naprave efikasan jammer i plasiraju ga na trziste ali samo nekoliko njih je u tome uspelo.Mislim da ti to dosta govori o pokusaju samogradnje.

[ login @ 27.12.2005. 11:14 ] @
Travimo verovatno neće koristiti u skorije vreme, a ako budu koristili, mogu samo zamisliti na koji način će to da rade. Sednu u neki dobar auto i počnu da te pale na auto putu, a onda te puste da ih pretekneš, a on kao ne može da te pretekne, ali te prati u stopu i snima naravno.

Nisam siguran da je veliki problem napraviti jammer, ali je skoro neizvodljivo napraviti pasivni jammer. Cena komponenti je preskupa za aktivni jammer, pogotovo za eksperimentisanje.
[ Crazy_Kure @ 27.12.2005. 19:18 ] @
Pre dvca dana su mi pisali kaznu za prekoracenje brzine na autoputu, taman sam pomislio da se branim tako sto cu reci da nisu mene snimali, ali imali su digitalnu kameru na radaru, i dok mi je jedan saobracajac pisao kaznu, gledao sam sta radi ovaj drugi. Potrebno je manje od tri sekunde da te nanisani i ocita brzinu, tako da se sad pitam da li bi antiradar bio od neke velike pomoci.
[ login @ 29.12.2005. 23:28 ] @
Ideš 90km/h gde je ograničenje 60 "bllllup blllup blllllup laser alert...." 1....... 2........ 3....... sekunde koliko sada ideš? Sigurno si već na nekih 50km/h ako su ti kočne ispravne. Šta misliš da li vredi? Meni se već otplatio, a kupio sam ga pre nekih mesec ipo dana.
[ Crazy_Kure @ 30.12.2005. 22:50 ] @
Koji antiradar koristis i koja mu je cena?
[ login @ 01.01.2006. 14:59 ] @
Cobra XRS9400 i košta oko 120€
[ quattro @ 14.01.2006. 17:07 ] @
Prvi radar detektor sam kupio 1998 godine posle dve napisane prijave za prekoracenje brzine. Tada je kostao 200 DM. koristio sam ga do 2003 godine kada sam kupio nov model kobre jer je model iz 98 bio neupotrebljiv jer su panduri uglavnom nabavili nove laserske uredjaje koje stari modeli nisu otkrivali. I nova COBRA ESD 9210 koju sam platio 100 EUR mi se visestruko otplatila jer me je spasila bar 10-ak puta od bar novcane kazne, da ne pominjem oduzimanje dozvole. Preporucujem svima da priuste sebi po jedan takav uredjaj. Inace ne divljam u kolima, vec je fora sto panduri stavljaju radare gde su ogranicenja 40 ili 60 km/h, tako da je vrlo lako da budes "upucan". Sjajna stvar.
[ duleno @ 14.02.2006. 22:30 ] @
ja vozim Seata i prelazim dosta kilometara godišnje
imam ugrađen anti laser i to radi stvarno kako treba
(obzirom koliko košta zapalo bih ga da neradi).
Imam ga oko 3 meseca i do sada se višestruko isplatio
imao sam i Cobru ali to nije rešenje za mene
ako vozite autoputem 180 km/h i Cobra počne da pišti možete u najboljem slučaju da smanjite na 140km/h a ako je ograničenje 60km/h kao što je slučaj kod nas na autoputu eto veselja našoj policiji, to vam je sigurnih 25000 din i vozačka dozvola na 1 godinu pa ko kaže da je onda skup uređaj od 500 EUR-a.
do sada me je spasio 109 puta (vredno zapisujem) da je samo po 1000din
to je 109,000.00 dinara pa vi vidite
PROVERENO RADI
[ Fuzz @ 15.02.2006. 01:47 ] @
Citat:
ako vozite autoputem 180 km/h i Cobra počne da pišti možete u najboljem slučaju da smanjite na 140km/h a ako je ograničenje 60km/h kao što je slučaj kod nas na autoputu eto veselja našoj policiji,


Ili ako vozis 290 , a ogranicenje 20, to je jos veci problem.
[ srki @ 15.02.2006. 02:07 ] @
Citat:
duleno: Imam ga oko 3 meseca i do sada se višestruko isplatio
imao sam i Cobru ali to nije rešenje za mene
ako vozite autoputem 180 km/h i Cobra počne da pišti možete u najboljem slučaju da smanjite na 140km/h a ako je ograničenje 60km/h kao što je slučaj kod nas na autoputu eto veselja našoj policiji

Ako vozis 180 km/h bolje da ne smanjujes nego jos da ubrzas ako mozes da bi pobegao policiji :-)

[Ovu poruku je menjao srki dana 15.02.2006. u 03:08 GMT+1]
[ login @ 17.02.2006. 09:21 ] @
he he he, ok, to stoji za cobru i ostale detektore, mozes da smanjis nekih 40 do 50 na sat, u zavisnosti od stanja puta, kocnica i guma i naravno refleksa :)
Ok, antilaser je lepo predstavljen na sajtu i deluje da lepo radi, a eto od tebe cujem i da lepo radi u praksi. Znaci cena je 500 evrića? Srećno po našim autoputevima sa tim brzinama (mislim na deo Subotica-Beška).
[ MOSLER @ 02.03.2006. 14:39 ] @
Citat:
duleno: ja vozim Seata i prelazim dosta kilometara godišnje
imam ugrađen anti laser i to radi stvarno kako treba
(obzirom koliko košta zapalo bih ga da neradi).
Imam ga oko 3 meseca i do sada se višestruko isplatio

@duleno koji model antilasera imas?Model AL6 postoji vec neko vreme a skoro se pojavio AL6.5 koji sluzi i kao parking senzor.Imam americke testove AL6 i rezultati na njima se razlikuju od onih na sajtu antilaser.info ali zato je po nezvanicnim testovima AL6.5 trenutno najbolji jammer koji postoji.Napisi nesto o tvom iskustvu sa jemmerom
P.S.Gde si kupio svoj Antilaser?
[ Car Killer @ 03.07.2006. 13:12 ] @
Pogledajte ovo!

http://antilaser.g-zona.hr
[ MOSLER @ 06.07.2006. 01:39 ] @

Da da, to je ta stvarcica!
[ sasa lipovac @ 01.09.2006. 17:25 ] @
Gdje si kupio taj detektor radara COBRA ESD 9210 i koliko je sad novaca?
Molim te javi mi posto je i meni jedan takav detektor potreban.
[ grk @ 11.02.2007. 23:18 ] @
@sasa lipovac
Ne zanosi se sa cobra detektorima pogotovo starim verzijama 9210 je 10 bandi anti radar a sve te "bande" koje su u tehnickim specifikacijama antiradara se nekoriste u evropi tako da radar moze da ti sluzi samo u slucaju laser pistolja u kome imas 8-10sekundi za reakciju i u suprotno si uhvacen a cena mu varira oko 50 evra ali nevredi ni toliko ja samo imao svojevremono najbolji model Cobre XRS 9800 ali sam ga prodao sto brze i povratio jedva nekako ulozene pare......
[ bakara @ 11.02.2007. 23:53 ] @
A da obratis paznju na datum tog posta: 01.09.2006. u 18:25
[ grk @ 12.02.2007. 19:00 ] @
Jeste greska zaneo se mali pa pise li pise.........
U pravu si @bakara
[ AstralPro @ 13.02.2007. 19:54 ] @
Kakvo je stanje sad sa tim detektorima radara?

dajte neka iskustva

I
predloge

tj

koji modeli kojih prizvodjaca i(koliko kostaju) 100% resavaju problem sa radarima domacih pandrura.
[ rocki @ 27.03.2007. 14:01 ] @

Evo ga, HAAR SPRAY. Provereno samo do prve kise pa opet.
[ aldrmas @ 28.03.2007. 12:11 ] @
Ljudi nebacajte velike pare na radar ometece je na skoro svakom laser radaru(policijskom)indetifikuje radar ometace,
e sad dal to bilo kaznjivo u nekoj NN drzavi ili ne,dali vam pronasli u autu ili ne na vidnom ili nevidnom mjestu.
Ocu da kazem i ako vas nemogu kazniti za koristenje nn uredjaja smetace im to pa ce u vecini slucajeva traziti
traziti nesto drugo ili neku drugu vasu slabu stranu.
Ako grijesim u necemu nekame neko ispravi ili da komentar!
Ako neko misli da postoji savrsen uredjaj ali da ga je testirao u svim uslovima i da muje uvijek sacuvao
novac u novcaniku nek napise model Anti-lasera!
Pozdrav i forumj je odlican!
[ MOSLER @ 30.03.2007. 19:04 ] @
Citat:
aldrmas
Ako grijesim u necemu nekame neko ispravi ili da komentar!

Gresis i to mnogo.Nema svaki Laser funkciju detekcije laser jammera a i onaj koji ima ne moze da otkrije sve modele ometaca(moze uglavnom one losije,ali oni samo po sebi ne vrse posao kako valja pa to doje na isto).
Ako laser jammer koristis pravilno i savesno nema razloga da policajac posumlja da ga posedujes.
Inace savrsen ometac ne postoji ali najblizi tom pojmu je gore pomenuti Anti laser koji je trenutno No. 1 i koji ce te u barem 99% slucajeva spasiti placanja kazne a uz to ima funkciju parking senzora pa stoga verovatno neces morati nikog da ubedjujes da ta mala kutijica u braniku ima i drugu namenu.
Sto se konkretnih dokaza i utisaka vlasnika tice obidji http://www.cannonballforums.se/index.php?f=72 Tu ces pronaci sve sto te zanima.
Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao MOSLER dana 30.03.2007. u 20:24 GMT+1]
[ Vlada1001 @ 14.05.2007. 18:21 ] @
Pa da iznesem i ja moja iskustva. Spuštam se pre neki dan niz Iriški venac (jednosmerni deo) prema Kamenici, čujem moju
praistorijsku Cobru (97 godište), ali avaj. Iako sam odmah pritisnuo kočnicu, nisam uspeo nešto da ukočim Zaustavi me čika policajac, i kaže 80km/h (ograničenje 40km). Pokaže mi i snimak digitalnom kamerom, posle izlaska iz krivine (nekih 300m) me je snimio - čim sam izašao iz krivine, odmah se pojavljuje brzina. Bio sam šokiran:))) Vidim dalje na snimku kako sam usporavao, ali nema mi od toga vajde. Platio sam mandatnu kaznu.

Koriste u tim krajevima neki uređaj na stalku, a ne ProLaser koji je uobičajen za našu policiju. Mislio sam da je taj model na stalku neko staro s*****, ali sam se prevario. Za ProLaser III imam pdf brošuru, treba mu ispod sekunde da te snimi.

Inače, sam sam kriv. Nisam poštovao svoje pravilo da ne vozim više od 20km/h od dozvoljene brzine. Doduše, ovo mi je prva kazna za 10 godina, a detektor me je spasao više puta. Odmah detektuje snimanje Laserom i eventualno starim radarima (sve manje su u upotrebi), ali ukoliko voziš prebrzo teško da možeš da bezbedno smanjiš brzinu. Snimaju me u proseku 10-tak puta mesečno, pre čak i više dok je policije bilo na autoputevima - već nekoliko meseci me niko nije snimao na autoputu,
[ MOSLER @ 15.05.2007. 13:33 ] @

Od kraja proslog leta policiji je zabranjeno da zaustavljaju na auto putu zbog pritisaka iz E.U. jer su toliko pljackali strance u tranzitu da je to postalo nesnosno.

Inace zivo me zanima kojim su te to uredjajem snimili.Prolaser moze da se postavi i na stalak a na sebi moze da ima digitalac marke Olympus i to je najnoviji uredjaj za koji znam da poseduju.Sad da li su skoro nabavljali nesto novo nisam cuo.
Svaki radar detektor a verujem i tvoj bi trebalo da ima razlicit signal upozorenja za laser i radar tako da po tome mozes da zakljucis o kom se uredjaju radi.
[ Vlada1001 @ 16.05.2007. 08:49 ] @
Uređaj je četvrtastog oblika, kao manja kutija i znatno je veći od ProLasera i sličnih uređaja na koje može da se nakači kamera i stavi na stalak. Koristi ga policija u delovima oko i u Novom Sadu, posebno na novom mostu kod Kamenice. Ukoliko nije neki novi koji samo liči na te.
95% sam siguran da je Cobra detektovala laser.
[ MOSLER @ 18.05.2007. 01:26 ] @

Savet,kada te sledeci put zaustave zbog prekoracenja brzine potrudi se da saznas cime su te upucali.Moze biti od koristi za u buduce!
[ gogi 22 @ 21.05.2007. 17:21 ] @
Najverovatnije kupujem radar detektor i to kobru xrs 9330 cena 125e interesuje me da li neko od vas ima nekog iskustva sa istim modelom i da li vredi kupovati isti???????? neka prenese iskustva.
Ne jurcam ali bi mi dobro dosla mala pomoc oko upozorenja jer sto placati za prekorachenje od 10 do 20km/h a zamisli ako jos i naletite na nekog "drkosha" pa vas zafrkava za 5km/h ha bruka......
Hvala
[ MOSLER @ 21.05.2007. 21:06 ] @

Ne bacaj pare uzalud,tesko ce te detektor zastititi od lasera a narocito ne ti stariji modeli.
Bolje se isprsi za jammer.
[ ventura @ 21.05.2007. 21:35 ] @
Radar detektori su glupost, prava stvar su radar BLOKATORI :)

Ja sam prosle godine ugradio to kod sebe u auto, 420 evra me je koštao, a do sada se dva puta otplatio samo što bi svakom panduru morao dati po 1000 dinara da me pusti, a kamoli da sam plaćao kazne... Ko dosta putuje, prava stvar... Više sam i zaboravio kako izgleda kad te zaustavi pandur...
[ skijash @ 21.05.2007. 23:19 ] @
Mene je moj whistler detektor izvukao mnogo puta dosad i od lasera i od starih... Ne bih se bas slozio da je glupost.
[ gogi 22 @ 24.05.2007. 14:15 ] @
Pa sve je to super oko jammera ili ti blokatora po SRPSKI ali odakle oko 400e za to!!! mizerna plata ni kredu da uzmem mi ne daju nemam zeni ni uloske da kupim , tako da cu probati sa jednom kobrom za stotinak evrova pa sta bude , hvala svima na pomoci ako mi jos nesto zatreba znam gde ste , pozz g22
[ kozzz @ 22.06.2007. 16:40 ] @
posto sam negde video da ima radara u Srbiji koji koriste >

1. X band
2. Ka band
3. K band
4. Laser

zanima me da li imamo i one radare koje koriste i

"Ku band i POP Mode"

jer Kobra ESD 7000 (koju bih ja kupio - 65 Eura) od vaznih opcija jedino nema te ...
pa sad...sta mi preporucujete, ako ovaj model ne valja, koji model bi bio dobar za nasu zemlju?
[ MOSLER @ 24.06.2007. 03:29 ] @

Ku bend radari su zastupljeni u Evropi dok se kod nas ne koriste.Isto vazi i za radare sa POP funkcijom,tako da sem ako ne putujes po Evropi ove dve funkcije slobodno zaboravi.Cak sta vise najbolje bi bilo da zaboravis i na kupovinu te Kobre jer su joj karakteristike nikakve i sve sto ces dobiti sa njom je lazna sigurnost kao u ostalom i sa drugim radar/laser detektorima.
[ gogi 22 @ 02.07.2007. 17:24 ] @
Slazem se sa moslerom tako da ti je recimo preporucujem model za koji sam se ja odlucio i u potpunosti odgovara mojim potrebama: kobra xrs9330-cena 125e. upozorava na sledece pro laser 1,2,3, lti 20 20, ultra lite - neki od navedenih se koriste kod nas tj vecina, ako se odlucis za kobru ovaj model ce ti u potpunosti odgovarati a nema pak potrebe da dajes vece pare za uredjej sa kojim dobijas isto a na papiru boze moj napisali kao da jede malu decu .
[ demos034 @ 03.07.2007. 21:22 ] @
ljudi meni nije nesto jasno u subotu sam isao avalskim putem za bg imam cobru esd 7000 i panduri imaju z25 radar pistao mi je na taj radar kad je mene snimao ,al gledao sam upustvo za taj radar i pise da ima i pop mod da li oni koriste taj pop mod (16ms a ima i 67ms) u americi moze da te kazni samo ako ima klasican mod znaci moze da te snimi sa pop modom ali posle toga mora da koristi klasican mod.Ovaj detektor koji ja imam za pro laser 3 mozes da smanjis za 20-30km brzinu, za te pare je ok,jedino ima smetnja (laznih alarma ) na k/ka koji u city modu ne mogu da se smanje smanjuje samo x band ali je podnosljivo.Skuplji modeli imaju bolju filtraciju laznih alarma.
[ demos034 @ 03.07.2007. 21:30 ] @
jos jedna stvar jammer koji je kod nas 350e u americi je 199dolara ko ima nekog da mu donese iz amerike to je vise nego povoljno ,on ce raditi za lidar ali ne i za klasicne radare koji rade na doplerovom efektu,ja sam mislio da su izbaceni iz upotrebe ali licno sam se uverio kod mladenovca i blizu bg izgleda da ne koriste vise samo one stare x band radare kod nas.
[ kozzz @ 22.07.2007. 14:55 ] @
evo pre neki dan sam kupio model "kobra xrs9330" za 125e... i juce su me snimili radarom...vozio sam oko 120km/h -VAN NASELJA- kad je odjednm poceo da pishti ko lud!! .... odmah sam stavio nogu na kocnicu....i naravno nisu me zaustavili :)
odlicna stvar ovi detektori radara!

[Ovu poruku je menjao kozzz dana 25.07.2007. u 10:28 GMT+1]
[ pisac @ 24.07.2007. 08:38 ] @
A dal će da pišti kada neko iz sporedne ulice izleti ispred tebe jer te nije video (pošto voziš brzo na putu koji nije projektovan za tu brzinu) ili kada neki pametnjaković prodje na crveno svetlo pošto "nema nikog" (a nije te video iz ranije navedenog razloga)?

:-)

Ili, da li će da pišti i onome iza tebe koji te prati i vozi brzo u tvojoj "senci" i koji ima velike šanse da se spuca u tebe pozadi kada ti legneš na kočnicu?

:-))


Moram da primetim, da ograničenja kod nas jesu bedna i mizerna, ali takodje da se neki mnogo igraju sa nekim stvarima o kojima ne razmišljaju dovoljno.
[ kozzz @ 24.07.2007. 17:17 ] @
@pisac>
niko te ne tera da ga kupis

ps. placaj i dalje kazne!
[ pisac @ 27.07.2007. 21:21 ] @
Vidim da si dodao informaciju o tome gde si vozio 120km/h :-)

Pa dobro, to da li je van naselja i nije mnogo bitno ako je ograničenje 60km/h i ako ima sporednih ulica (i vozila koja izlaze na glavni put).

Vozio sam ja i mnogo brže, pa ništa... samo kažem da ima mnogo onih (većina) koji u stvari zaista pojma nemaju o raznim opasnostima koje donosi kršenje odredjenih propisa (recimo preticanje sa desne strane na autoputu, itd...)
[ kozzz @ 27.07.2007. 23:26 ] @
hmmhmm u pravu si... od ovakvih "vozaca" nema sanse da nas stiti antiradar....zato i ne treba preterivati sa brzinom ali mislim da malo preko dazvoljene je u redu (30-40 km/h) taman da ti ne bude smorno a i da ne stavis sebe i druge u opasne situacije...
PS. pre par dana sam procitao na nekom sajtu da su vozaci koji imaju detektore radara par puta pazljiviji... (sto mogu i ja da potvrdim iz prakse)