[ lars @ 27.09.2005. 17:54 ] @
Dakle, imam SCG i slovacki (EU) pasos. Da li neko ima iskustva/ideje kako iskoristiti ovu cinjenicu, za napr. trgovinu, predstavnistvo ili sl. Hvala unapred na odgovorima, i molim bez zlobnih komentara...
[ Deda_Mraz @ 27.09.2005. 18:18 ] @
Ajde pojasni malo pitanje....?
Inače što se mene tiče ja bi koristio samo taj slovački pasoš.
[ pctel @ 27.09.2005. 19:21 ] @
Ne smes da koristis dva pasosa - znam coveka koji ima nemacki i SCG pasos, i planirao je da ih koristi kad putuje da ne trazi vizu, ali, bio je neko vreme u pritvoru zbog toga. Naime, krenuo cova iz Nemacke, na izlazu normalno pokazao nemacki pasos (jer za srpski nije imao vizu za boravak u Nemackoj), dosao na Horgos i dao SCG pasos, jer na nemackom nije imao vizu za ulazak u SCG. Oni pogledaju, vide covek hoce da udje u zemlju a prethodno nije izasao i smesta ga uhapse radi raznih provera koje su potrajale vise dana. Znaci, gde god da krenes, ponesi samo jedan pasos i prethodno proveri da li sa tim pasosem imas pravo da krenes odakle kreces na put.
[ Deda_Mraz @ 27.09.2005. 19:56 ] @
Da znam da nije nikakav problem koristiti oba pasoša.
Samo što je ovaj tvoj prijatelj (da izvineš) glup pa mu se to desilo. Mislim to čak ni ja nebi uradio...
[ Ivan Dimkovic @ 27.09.2005. 20:24 ] @
U principu ako imas 2 pasosa imas sledece pogodnosti:

- U svakoj od drzava ciji pasos imas imas potpuna prava drzavljana te zemlje, ukljucujuci i pravo na neogranicen boravak / nastanjivanje, kao i osnivanje domacih preduzeca

- U drugim zemljama mozes birati koja ces prava da koristis - tj. izmedju prava jedne od 2 (ili vise) zemalja ciji pasos imas.

U principu - to ti daje znacajno vecu fleksibilnost od ljudi koji imaju samo jedno drzavljanstvo. Uz malo paznje, mozes imati i prednosti na polju poreza i sl...

Citat:
pctel
Ne smes da koristis dva pasosa - znam coveka koji ima nemacki i SCG pasos, i planirao je da ih koristi kad putuje da ne trazi vizu, ali, bio je neko vreme u pritvoru zbog toga. Naime, krenuo cova iz Nemacke, na izlazu normalno pokazao nemacki pasos (jer za srpski nije imao vizu za boravak u Nemackoj), dosao na Horgos i dao SCG pasos, jer na nemackom nije imao vizu za ulazak u SCG. Oni pogledaju, vide covek hoce da udje u zemlju a prethodno nije izasao i smesta ga uhapse radi raznih provera koje su potrajale vise dana. Znaci, gde god da krenes, ponesi samo jedan pasos i prethodno proveri da li sa tim pasosem imas pravo da krenes odakle kreces na put.


To mora da se desilo za vreme Slobe - u principu danas su na SCG granici vrlo fleksibilni, cak su mene nekoliko puta pitali da li imam neki drugi pasos jer im neke stvari nisu bile najjasnije oko dozvola/viza.

Jednostavno - vodis racuna o entry/exit procedurama za svaku zemlju i neces imati problema kao taj tvoj poznanik.
[ lars @ 27.09.2005. 21:45 ] @
Ne, nemam nikakvih problema oko ulazaka/izlazaka, nego me interesuju konkretne stvari, napr. otvorim firmu i tamo i ovde pa recimo nesto uvozim ili sl. da li neko ima takva iskustva... a inace se SCG pasos pokazuje samo na nasoj granici, posle samo EU... :)

[ Stefano @ 27.09.2005. 23:44 ] @
Cekaj imam jedan off.
Ako imam samo pasos SCG ja ne mogu da osnujem firmu u drugoj drzavi?
A ako vec imam firmu u SCG da li bi u inostranstvu mogao da otovrim samo predstavnistvo svoje firme ili bi moja firma mogla da osnuje drugu firmu(cerku firmu).Mislim naprimer vidim da se Slovenacki Mercator kod nas vodi kao Mercator-S.doo,ima .co.yu domen sto znaci da je osnovao firmu i kod nas.A sumnjam da je vlasnik Mercatora drzavljanin i Slovenije i SCG.


[Ovu poruku je menjao Stefano dana 28.09.2005. u 00:46 GMT+1]
[ Davor Vlajkovic @ 28.09.2005. 00:13 ] @
@Stefano

Nije mi poznato da neka država osnivanje pravnog subjekta na svojoj teritoriji uslovljava posedovanjem državljanstva te zemlje. Štaviše, svakoj iole normalnoj modernoj (čitaj: tržišno orijentisanoj) državi je u interesu da privuče što više stranih investicija kako bi unapredila domaću privredu, a samim tim i omogućila kvalitetniji život svojim građanima kroz razvoj privrede.

Inače, veliki broj država (uključujući i Srbiju) stranim investitorima nudi i niz povlastica, poput vize sa neograničenim brojem ulazaka.

@lars

Na primer, ako živiš u Srbiji, možeš da otvoriš firmu u inostranstvu i onda u Srbiji otvoriš predstavništvo svoje firme. Predstavništva stranih firmi u Srbiji nemaju status pravnog lica već posluju za račun matice, a takođe imaju pravo da koriste i razne poreske olakšice poput registrovanja vozila na ekonomske ("E") table, što u prevodu znači kupovinu vozila bez plaćanja carine.
[ chupcko @ 28.09.2005. 10:51 ] @
Jedino sto mi pada na pamet je da za pare ozenis neku devojku, pa da i ona ima stranjski pasos :).

Inace sumnjam da ce ti ista drugo pomoci dvostruko drzavljanstvo, mozda malo oko regulisanje vojske :).
[ dintel011 @ 28.09.2005. 13:36 ] @
Citat:
pctel: Ne smes da koristis dva pasosa - znam coveka koji ima nemacki i SCG pasos, i planirao je da ih koristi kad putuje da ne trazi vizu, ali, bio je neko vreme u pritvoru zbog toga. Naime, krenuo cova iz Nemacke, na izlazu normalno pokazao nemacki pasos (jer za srpski nije imao vizu za boravak u Nemackoj), dosao na Horgos i dao SCG pasos, jer na nemackom nije imao vizu za ulazak u SCG. Oni pogledaju, vide covek hoce da udje u zemlju a prethodno nije izasao :-) i smesta ga uhapse radi raznih provera koje su potrajale vise dana. Znaci, gde god da krenes, ponesi samo jedan pasos i prethodno proveri da li sa tim pasosem imas pravo da krenes odakle kreces na put.


100% nije tacno, ili je falsifikovao neki pecat pa su ga zato zadrzali.

Dvojno drzavljanstvo je po zakonu SCG dozvoljeno.
Kada si na teritojiri SCG ti si po zakonu samo drzavljanin SCG, zakon te tretira kao domaceg.
Sto se tice putovanja, ja sam isao u MUP da mi udare izlaznu-ulaznu visu u strani pasos (jer da imam samo njega, treba mi viza za SCG) i u MUP-u, odeljenje za strance su mi rekli da nema potrebe i da to ne rade kad su u pitanju dvojni drzavljani, nego da dok ne izadjem iz zemlje koristim domaci(SCG) pasos ili licnu kartu a kad izadjem koristim strani, znaci ne cini se nikakav prekrsaj.

Sto se tice vojske tu je zakon jasan, obveznik si tamo gde duze boravis tj gde imas stalni boravak.
Opet mozes da biras gde ces da sluzis, ako si sluzio u inostranstvu doneses potvrdu u vojni odsek i prebace te u rezervni sastav.

Sto se tice vozila, zaboravi "E" tablice, jeste da ne placas carinu i porez ali te drzava udara po usima sa taksama od kojih ti se zavrti u glavi, bolja ti je opcija da vozis auto na strane table, jer kao imaoc dvojnog drzavljanstva to mozes.


[ endre85 @ 10.09.2012. 17:28 ] @
Dizem temu iz mrtvih, jer je moje pitanje jako slicno a jako mi je hitno, pa nek sve bude na jednom mestu.

Dosao sam u nemacku na razgovor za posao. Iz srbije sam izasao sa srpskim pasosem a u nemacku sam usao sa madjarskim. Avion je kasnio i da bih stigao na vreme na voz izbegao sam guzvu na aerodromu tako sto sam u nemacku usao sa hu pasosem (avionska karta ima podatke sr pasosa).

Da li je za ocekivati da cu pri povratku imati probleme, ili nedaj boze da me nece pustiti da se ukrcam na avion?

Hvala svima unapred
[ anon70939 @ 10.09.2012. 17:50 ] @
lars,

možeš da glasaš i u jednoj i u drugoj zemlji!!! Fenomenalna "činjenica"
[ Tyler Durden @ 10.09.2012. 19:37 ] @
@ endre85
neces imati problem. naravno, ako legalno imas oba pasosa...
[ endre85 @ 10.09.2012. 19:54 ] @
Ok, hvala. Legalni su naravno. na par mesta sam citao da je ovaj nacin prolaska ok. Pametno je na nasoj granici koristiti nas pasos a posle moze i drugi. Samo da je isti i na ulasku i izlasku iz neke zemlje. Ali sam se onda setio da je na avionskoj karti broj sr pasosa. I tako sam se malo uspanicio.

Malo je to sve zacinilo sto se ovde u nemackoj svi cude sto imam dva pasosa. Pocev od policajca na aerodromu (znam da nemci ne mogu imati dvostruko drzavljanstvo ali kada se cude i granicar i recepcionarka onda vise nisam siguran sta da mislim)

[Ovu poruku je menjao endre85 dana 10.09.2012. u 21:07 GMT+1]
[ Braksi @ 10.09.2012. 19:58 ] @
putuj igumane !
[ endre85 @ 15.09.2012. 18:03 ] @
Samo da javim da nije bilo nikakvih problema pri povratku. Hvala svima na pomoci.