[ Beltrammi @ 23.11.2005. 10:30 ] @
Australijski premijer: Zapečačena sudbina krijumčara u Singapuru

NIŠTA više ne može spasiti Australca optuženog za krijumčarenje droge koji bi trebao biti pogubljen u Singapuru idućeg tjedna, izjavio je u srijedu australski premijer John Howard dok sve više Australaca poziva na bojkot tvrtki povezanih s tim gradomdržavom.

Howard je rekao da vješanje 25-godišnjeg Nguyen Tuong Vana, kojeg je sud u Singapuru osudio na smrt zbog krijumčarenja 400 grama heroina iz Kambodže, može zaustaviti samo vlada te države.

Odvjetnici 25-godišnjeg mladića zamolili su u ponedjeljak australsku vladu da slučaj prijavi Međunarodnom sudu pravde, no Howard kaže da taj sud nije nadležan i nema smisla majci Nguyena davati lažne nade.

Ona je zajedno s njegovim bratom blizancem u utorak posjetila Nguyena u singapurskom zatvoru. Australija je službeno objavila da je Nguyen nosio drogu kako bi pomogao bratu vratiti zajam.

Od vlade Singapura zatražila je pomilovanje jer je surađivao u istrazi i pristao biti svjedok u daljnjem postupku.

Iako je Howard odbacio prijedlog da se Singapuru zbog tog sučaja uvedu sankcije, australske udruge za zaštitu ljudskih prava pozivaju na bojkot tvrtki iz te države.

Howard je najavio da će slučaj istaknuti na sastanku šefova država Commonweltha koji se ovoga tjedna održava na Malti.


Streljati coveka zbog droge !? Zbog ovakvog varvarstva resio sam da nikada ne posetim takve zemlje !
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2005. 10:42 ] @
Smrtna kazna zbog droge na stranu - ali Australijanci su mi omiljeni - pre jedno godinu dana je devojka iz Australije unela na Bali (ostrvo malo severno od Australije, pripada Indoneziji za one koji ne znaju) oko 4 kg vutre.

Posto su je uhitili - i dokazali krivicu, popila je 20 godina robije - naravno, Australijski mediji su radili ankete i - zamisli, vecina anketiranih je smatrala da devojka nije kriva :)))) Zamisli... i trazili su sankcije i sve to...

Inace na imigracionom checkpointu kad sletis tamo pise jasno i to vrlo velikim slovima da se svercovanje narkotika kaznjava smrtnom kaznom - ko ti je kriv kad ne umes da citas. Jos je ona dobro i prosla sa 20 god.

Singapur, sa druge strane, je jako poznat kao drzava sa vrlo ostrim zakonima (tamo se lezi vrlo duga robija za vrlo sitne stvari, cak i za ostavljanje prljavog WC-a se placa $500 kazne) - samo totalna budala bi svercovala heroin u Singapur i slicne zemlje, gde se i za nekoliko grama istog presudjuje smrtna kazna... kad i ovako i onako postoje mnoge druge zemlje gde bi za to popio "samo" nekoliko godina robije.
[ Beltrammi @ 23.11.2005. 10:52 ] @
Svejedno, ne moze se tolerisati postojanje tako varvarskih zakona. Nisam protiv smrtne kazne, cak smatram da ona nekada nije ni dovoljna, ali ovo je previse.

Inace, Schapelle Corby, dobila je smanjnje na 15 godina.
[ jablan @ 23.11.2005. 10:52 ] @
Citat:
Svejedno, ne moze se tolerisati postojanje tako varvarskih zakona.

Znaš kako, za tebe su oni varvari jer pogubljuju zbog šverca droge, za nekog si ti varvarin jer konzumiraš alkohol ili puštaš ženu napolje bez feredže...

Jedan mali flešbek na temu hackeri osudjeni na smrt!

Happy reading.

[Ovu poruku je menjao jablan dana 23.11.2005. u 11:57 GMT+1]
[ fanfon @ 23.11.2005. 11:16 ] @
Ranije je bilo normalno da odsecaju delove ekstremiteta zbog kradje u mnogim zemljama. Poslednjih godina zabelezeni su slucajevi takvih presuda u Ceceniji i Avganistanu(dok su vladali Talibani). Nama je to varvarski ali njima nije. To je njihov nacin da uticu na kriminalitet. E, pitanje je koliko je to delotvorno, jer i dalje se vrse teska kr.dela, a nije dokazano da se smanjuju pod pretnjom izvrsenja takvim rigoroznim kaznama. SAD se predstavljaju kao vatreni pobornik ljudskih prava i puna su im ih usta na sve strane, dok na drugoj strani jos imaju smtrnu kaznu koju dosta cesto izvrsavaju. U Kini se smrtna kazna zbog krijumcarenja narkotika takodje cesto izvrsava i to javno, kao primer potencijalnim izvrsiocima tih kr.dela, ali opet je droge na sve strane. Ovde bas ima dosta diskutabilnih pitanja. Sigurno je da je za kriminalce najveca zarada sverc droge, ali i rizik je najveci...
[ jablan @ 23.11.2005. 11:25 ] @
Citat:
fanfon: nije dokazano da se smanjuju pod pretnjom izvrsenja takvim rigoroznim kaznama ... opet je droge na sve strane

Imaš neke podatke da je nivo kriminala tamo jednak onom u državama koje nemaju tako rigorozne kazne?
[ srki @ 23.11.2005. 11:34 ] @
Ja sam protiv smrtne kazne ali ovo sto Australijanci rade je licemerno. Kako im pre nije smetalo krsenje ljudskih prava nego cim osete po svojim ledjima onda bi da uvode sankcije....Ovde nema nikakvog razloga za sankcije, ako im smeta takav zakon u Singapuru trebalo je da ne saradjuju sa Singapurom jos odavno.
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2005. 11:54 ] @
Uz to dodati da je Singapur po pitanju ljudskih prava vrlo los, ali to nikom ne smeta jer je booming business mogucnost i uredjen da potpuno i apsolutno postuje pravila otvorene ekonomije ;)

Tek kad nekog Amera, Engleza ili Australijanca uhvate i prosviraju mu glavu zbog obicno sverca droge, svi se odjednom sete ljudskih prava... A dok regularno u Singapuru sibaju Singapurce, Malezane, Indonezane i Tajlandjane po zatvorima, nikom nista - ide biznis ;)

Inace i ja mislim da su rigorozne kazne preko svake mere potpuno kontra-produktivne - sto je drzava rigoroznija po tom pitanju, veci je rizik - pa se povecava i zarada... a uvek ce biti dovojno ocajnika koji ce za par hiljada $ pokusati da prenesu gudru cak i u takve zemlje.

Singapur je odlican primer, i pored svoje polise "smrtne kazne" cak i za par grama narkotika, je jedan od najvaznijih hubova za tranzit burmanskog heroina ka USA, kao i za pranje novca zaradjenog od prometa iste supstance. Toliko o efikasnosti smrtne kazne.