[ Nix @ 11.12.2005. 16:54 ] @
Da li neko radi ili je radio posredno (remotely) za bilo koju IT firmu
i kakva su iskustva ?
[ broker @ 12.12.2005. 09:52 ] @
Uglavnom dobra.
[ Pharos @ 12.12.2005. 15:15 ] @
www.scriptlance.com
Imaš dosta firmi i pojedinaca za koje možeš da radiš.
Iskustva su odlična :)
[ Davor Vlajkovic @ 14.12.2005. 01:37 ] @
Hrvatski T-portal je nedavno objavio interesantan članak na temu rada 'na daljinu':


Prednosti i mane rada na daljinu

Rad na daljinu (engl. telework) posljednjih godina postaje sve značajniji, naročito u poslovima gdje predstavlja prirodnu posljedicu razvoja samih djelatnosti (informatički sektor, novinarstvo i slično), a razvoj tehnološke infrastrukture (prije svega interneta) dozvoljava sve većem broju ljudi da, umjesto u uredu, rade u toplini doma svog

Kod rada na daljinu dio se ili većina poslova obavlja kod kuće na vlastitom računalu, a rezultati rada (tekstovi, prezentacije, programski kod i ostalo) šalju se poslodavcu. Komunikacija u suprotnom smjeru podrazumijeva primanje novih radnih zadataka ili povratnih informacija o kvaliteti napravljenog. Razmjena podataka između naručitelja posla i osobe koja ga obavlja najčešće se obavlja e-mailom, iako se mogu koristiti i ostali web servisi (npr. FTP).

Rad na daljinu donosi brojne prednosti i posloprimcima i poslodavcima. Najočitija prednost za posloprimce je već spomenuto izbjegavanje putovanja na posao, što je velika prednost u vrijeme prometnih 'čepova', izrazito lošeg vremena ili naleta zaraznih bolesti. U eri divljanja cijena nafte na svjetskom tržištu upravo je stavka troška putovanja na posao izrazito motivirajući faktor da se mnogi odluče za rad na daljinu.

Još jedna bitna prednost rada kod kuće je mnogo veća fleksibilnost radnog vremena. Uobičajeno je da se kod takve vrste rada ugovaraju samo rokovi i cijene, dok poslodavca u pravilu ne zanima kako će posloprimac stvarno organizirati vlastito radno vrijeme. Roditeljima male djece, njegovateljima oboljele osobe ili osobama koje ne vole rano ustajanje ni strogo propisano radno vrijeme to je samo po sebi dovoljan razlog za traženje i prihvaćanje rada na daljinu.

Mogućnost rada za poslodavca u nekom drugom mjestu ili zemlji predstavlja sasvim realnu mogućnost, a pri tome nema nikakve potrebe za promjenom prebivališta. Slična je situacija u pogledu mogućnosti istovremenog rada za više poslodavaca (ako to dozvoljavaju potpisani ugovori sa svakim poslodavcem).

Sa stanovišta poslodavca organizacija rada na daljinu također predstavlja vrlo zanimljivo rješenje. Najvažnije prednosti su u smanjenju različitih vrsta troškova poslovanja – naprimjer, troškova pripreme i korištenja radnog mjesta (računalo, električna energija, grijanje itd.). Rad na daljinu podrazumijeva i puno veću fleksibilnost u zapošljavanju djelatnika. U slučaju da je na nekom projektu hitno potrebno ekspertno znanje poznatog stručnjaka za određeno područje, takva se osoba može angažirati na određeno vrijeme bez potrebe njezinog fizičkog dolaska u poduzeće ili stalnog zapošljavanja.

Glavni nedostatak rada na daljinu sa stanovišta naručitelja posla je veća fluktuacija radne snage nego kod standardnog načina zapošljavanja. To istovremeno znači povećanje rizika otkrivanja poslovne tajne drugim poslodavcima ili prenošenja dijela znanja u konkurentsko poduzeće. Navedeni problem može se riješiti potpisivanjem vrlo preciznog ugovora između poslodavca i posloprimca s točno reguliranim pravima, obvezama i sankcijama za eventualno kršenje stavaka ugovora (čuvanje poslovne tajne, zabrana korištenja dijelova projekta jednog naručitelja u projektima drugih naručitelja i slično).

Alternativni kanal kojim mogu 'procuriti' važne poslovne informacije je sam prijenos podataka između poduzeća (ureda) poslodavca i posloprimca. Tijekom komunikacije s poslodavcem može se presresti važna poruka ili se poruka zabunom može poslati na krivu adresu. U slučaju da takva poruka sadrži, naprimjer, cijeli programski kod novog softverskog projekta, evo prilike za konkurenciju da se bez puno muke dočepa važnih tehnika u razvoju softvera ili čitavih programskih modula. Navedeni sigurnosti rizik može se bitno smanjiti primjenom odgovarajućih sigurnosnih mjera u komunikaciji:

1. Sadržaj svake e-mail poruke prije njezinog slanja treba obavezno zaštititi šifriranjem pomoću odgovarajućeg kriptografskog alata. Takvi alati mogu se vrlo jeftino ili čak besplatno pronaći na webu.

2. Važne poruke mogu se razbiti na više dijelova te slati pojedinačno, a po potrebi na različite odredišne adrese (naprimjer, umjesto cijelog izvornog koda programa šalje se dio po dio).

3. Predaja završne verzije projekta umjesto elektronskim kanalima može se obaviti na odgovarajućem mediju u izravnom kontaktu.

Usprkos predrasudi da je rad na daljinu prije svega ograničen na nekoliko tradicionalnih zanimanja poput IT stručnjaka ili novinara, uz primjenu ranije nabrojenih pravnih i sigurnosnih mehanizama u organizaciji rada, nema apsolutno nikakvih prepreka zbog čega rad na daljinu ne bi primjenjivali, naprimjer, pravnici, liječnici ili neka druga, intelektualno orijentirana zanimanja.


Pročitajte još:

Za i protiv rada od kuće

Fleksibilno radno vrijeme