[ Davor Vlajkovic @ 30.12.2005. 00:32 ] @
Različite ocene o ukidanju minulog rada


Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku najavljuju mogućnost ukidanja naknade za minuli rad kao „prevaziđene kategorije koja ne odgovara tržišnoj privredi i odvraća investiranje u našu zemlju“.

Slobodan Lalović, ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, za „Blic“ kaže da je minuli rad kategorija iz naše prošlosti.

- Radno zakonodavstvo u zemljama Evropske unije, kojoj i mi težimo, ne poznaje takav institut. Tamo postoje nagrade za vernost firmi, za seniore i juniore zavisno od dužine rada u preduzeću. Naša namera jeste da u naše radno zakonodavstvo uvrstimo takva rešenja - kaže Lalović.

Milenko Smiljanić, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, ukazuje na to da bi o ovome prvo trebalo da se razgovara u Socijalno-ekonomskom savetu, na čemu će sindikalna centrala, na čijem je čelu, i insistirati, a ako to propadne, sledi izvođenje radnika na ulice.

- Ukidanje minulog rada je atak na radnička prava. Mi to nećemo dozvoliti i žestoko ćemo reagovati - upozorava Smiljanić.

Ministar Lalović, međutim, ocenjuje da se ovim ne umanjuju prava zaposlenih jer, kako kaže, „sve se ovo radi upravo da bi se poboljšao položaj radnika i otvorila mogućnost za nova radna mesta“.

Na naše pitanje kada bi se ukidanje minulog rada moglo očekivati, Lalović kaže da se to još ne zna. O tome će se, kaže on, prvo razgovarati sa socijalnim partnerima, a da li će predlog proći, na kraju će zavisiti od volje većine u Republičkoj skupštini.

Za razliku od Saveza samostalnih sindikata Srbije koji je najavu ukidanja minulog rada dočekao na nož, u Ujedinjenom granskom sindikatu „Nezavisnost“ imaju znatno umereniji stav. Branislav Čanak, predsednik ovog sindikata, navodi da minuli rad pod tim imenom i treba ukinuti.

- To jeste kategorija iz vremena socijalizma i neka vrsta rente za rad u društvenoj svojini, što savremeni svet ne poznaje. Treba ga ukinuti, ali na njegovo mesto moraju se uvesti nagrade za dobar rad, vernost firmi i druge pogodnosti - kaže Čanak.
[ pctel @ 30.12.2005. 01:52 ] @
A sta je to minuli rad?
[ smrz @ 30.12.2005. 09:11 ] @
(http://www.dnevnik.co.yu/modul...&file=article&sid=5945)
...nastavak... pa shvati iz konteksta

Profesor dr Darko Marinković, stručnjak za industrijske odnose, tvrdi da priča o minulom radu nije tako prosta i jednostavna kao što to tvrdi ministar Lalović. On ističe da nema ni govora o ukidanju minulog rada dok Srbija ne bude imala takve kolektivne ugovore koji će sadržati nagradu za iskustvo, a koja je u mnogim poslovima izuzetno važna, ili dok ugovori ne budu imali posebne odredbe o dodatku za vernost firmi.
– Tek kada se u Srbiji zaposleni izbore za takve kolektivne ugovore ili ugovore o radu koji će imati ili nagradu za iskustvo ili dodatak za vernost firmi, može se pričati o ukidanju minulog rada. Minuli rad se zato i ne mora regulisati nekim posebnim zakonom ako je uređen kroz kolektivne i granske ugovore. No, mi imamo zaostale i loše kolektivne ugovore, koji se i kao takvi ne poštuju, pa se zato i pribeglo rešenju da se nametne zakonska obaveza plaćanja minulog rada. U zapadnim zemljama nema potrebe da se donosi poseban zakon koji reguliše pitanje minulog rada kad tamo postoje kolektivni ugovori kojima se obaveze radnika i poslodavca tačno znaju – objašnjava profesor Marinković za „Dnevnik”.

Naš sagovornik ističe da radno iskustvo jeste nešto što utiče na kvalitet i da se zbog toga svuda poštuje, bilo da se isplaćuje kao minuli rad, bilo kao nagrada za vernost ili iskustvo, te da svaki gazda to ne samo zna da ceni, nego je spreman i da plati.
– Svaki gazda zna da ceni radnika koji pet ili deset godina efikasno i profesionalno radi svoj posao i iza sebe ima dobre rezultate. To ne samo da je ekonomsko nego i zdravorazumsko rešenje od kojeg korist imaju i poslodavci i radnici. No, ni u pogledu radnog iskustva ne treba preterivati i misliti da su godine provedene na jednom radnom mestu ujedno i dokaz o dobrom radu. Naime, to što neko iza sebe ima dvadeset godina staža nije grancija da u današnjim tržišnim uslovima radi bolje od onoga koji ima tri ili četiri puta manje staža. Samim tim se poslodavcu nameće obaveza da svakog radnika posebno vrednuje i plati, kako za tekući, tako i za minuli rad. Sadašnje generacije moraju shvatiti, a upravo to na ovim prostorima teško prolazi, da više nema sigurnog i stalnog radnog mesta i da se iz dana u dan mora učiti, usavršavati, menjati posao, gubiti i dobijati. A naknade za minuli rad će biti, ma kako se ona zvala, i biće deo kolektivnog ugovora koji će, hteli to mi ili ne, morati jednom i ovde zaživeti, i to takav da neće favorizovati poslodavce niti ponižavati radnike s iskustvom, ali im neće ni garantovati ništa za šta se ne izbore – zaključuje profesor Marinković.
[ bobjan @ 30.12.2005. 15:37 ] @
Minuli rad je u našu praksu ušao kao Kardeljev doprinos (sećam sa kada je to uvedeno u tadašnjem Zakonu u udruženom radu, mislim neke 1971. godine).
I kao i većina kardeljevština to je odrađeno nakarando. Ideja je bila da za živi, tekući rad dobijete srazmerno onome što ste uradili, a da je naknada za minuli rad zato što je vaš prethodni rad ugrađen u neke proizvode, koji sada pomažu uvećanju rezultata rada.
Realizacija naknade za minuli rad preko nekog odokativnog procenta (najčešće 0,4 ili 0,5%) po godini staža je u svojoj osnovi nelogična.
Evo primer:
Pre deset godina sam npr. uradio nešto super. Promenio sam firmu, taj moj super rad i dalje doprinosi staroj firmi, a ja u novoj firmi imam mizernu platu i samim tim mizernu naknadu za minuli rad.
Primer dva:
Godinama sam zabušavao nekoj firmi, a naknada za minli rad mi raste kako koja godina prođe. Ako još uspem da se prebacim u neku dobru firmu, počeću da dobijam dobru naknadu za staro zabušavanje.

Ne treba brkati naknadu za minuli rad sa naknadom za iskustvo.
Iskusniji radnici najčešće imaju šefovsko(?) mesto, ili neku kategorizaciji koja vuče i veći startni osnov, i to je to. Pravilnikom o sistematizaciji to se može regulisati.

Osnova ideje o minulom radu je teoretsko kardeljevsko gledište da se stari rad koji još uvek donosi neki efekat nagradi.Ne sme se zaboraviti tadašnja teorija!! Rad je jedini stvarao dohodak, a ne kapital. Pošto je to bila neka vrsta dogme, pojam minulog rada je izmišljen da bi malo otklonio nelogičnosti same dogme.

Po mom mišljenju najefikasniji način za to je sistem u kome se svake godine zaposlenima podeli određen broj akcija firme u kojoj rade. Tako efekat njihovog rada će biti pretočen u vrednost akcija na berzi, pa ako nisu ništa kvalitetno uradili i te akcije će ići nizbrdo, ako su dobro radili, vrednost tih akcija će rasti.



[Ovu poruku je menjao bobjan dana 30.12.2005. u 16:40 GMT+1]
[ Buum @ 30.12.2005. 20:56 ] @
Kad neko pomene minuli rad, odma' se setim one legendarne scene iz Radovana III!