[ bollmann @ 17.02.2006. 06:57 ] @
Ja sam proizvodjac parketa pa me interesuje sta bi ste stavili u vas stan parket ili laminat i zasto.
[ cicovic @ 17.02.2006. 13:31 ] @
Bukva, definitivno
Stavio sam letos i jedno i drugo. ( i parenu i obicnu bukvu, i laminat)

Ne postoji nacin da se isto poredi.
Lepse, toplije, prirodno...
[ kime1 @ 17.02.2006. 16:51 ] @
Ako ispituješ tržište,mislim da je razlog za laminat samo cena (što je kod nas preovlađujući faktor),s obzirom na dugovečnost,kvalitet...
[ gorcilo @ 17.02.2006. 19:10 ] @
Definitivno bih stavio laminat i stavio sam ga medju prvima pre 4-5 godina.
Razloga je previse.Nedostatak kvalitetnog parketa,kada je kod nas prestao da radi kursumlijski Kopaonik je evidentan.Moj surak je ugradio parket pre dve godine i javili su mu se unutra sipci i koje li su vec zivotinjke.Kad ugradjujes parket treba da u kuci uvedes mobilno stanje.Prvo treba da postavlja parketar,da lozi onaj bitumen,posle da hobluje i dize prasinu,usput ti obije masinom neku cosku,zatim lakiras parket i u kucu ne mozes da udjes 10-tak dana od isparenja.
Mnogo lakse i jeftinije i jednostavnije se ugradjuje laminat,mozes i sam to da odradis,stavis stiropor ispod i imas odlicnu izolaciju jos ako uzmes klasu 31 dosta je trajniji.Biras dezen kakav hoces.
A sto se tice dugovecnosti parket je u prednosti,ali ovaj nas fuserajski ,koji nije ni propisno osusen,a kamoli kuvan u kiselini,posle godinu dana se skupi tako da po podu imas rupa koliko hoces.
[ Goran Mijailovic @ 17.02.2006. 20:03 ] @
Citat:
jos ako uzmes klasu 31 dosta je trajniji

Sta je to stiropor ili laminat??
Mozes li malo detaljnije kako se kupuje gde ga ima i sl.?
[ deki77 @ 17.02.2006. 20:18 ] @
Klasa31 DYNAMIC CLICK 2 CLICK 7mm
Klasa32 DYNAMIC CLICK 2 CLICK 8mm
Verovatno je mislio na Stirodur....
Trvrđi stiropor koji je dobra izolacija,prvo se on stavi pa onda Laminat...On ti je neka vrsta "košuljice" ravnajućeg sloja...


[Ovu poruku je menjao deki77 dana 17.02.2006. u 21:26 GMT+1]
[ bollmann @ 18.02.2006. 06:58 ] @
Slazem se sa tobom da je je sa laminatom brze,lakse i malo jeftinije,ali ipak smatram da se ova dva proizvoda ne mogu porediti.Ja lično mislim da je laminat bolji samo za neke poslovne prostore gde je veliki tranzit ljudi.Ipak je parket 100 % prirodan materijal jer drvo pruza osecaj topline i živosti.Što se tiče proizvodjača parketa slazem se da nas ima svakakvih,što ne znači da svi rade loše.Ne bih da se reklamiram ovde ali moram da kazem da firma za koju radim 100 posto stoji iza onoga što proizvede i proda.Treba da znaš da se parket ne kuva u kiselini nego se pari u parionici. Kod parketa je bitno da bude suv a konkretno u mom parketu nećete naći veću vlagu od 9% parket se suši u potpuno automatskoj nemačkoj sušari i preradjuje na dosta dobrim italijanskim masinama.posle čega se vakumira u streč foliju da ne navuče vlagu do ugradnje istog.Što se tiče bitumena nemoraš njega da koristiš, danas se uglavnom koristi lepak za parket,koji se dosta dobro pokazao.Što se tiče tih bubica što su ti šuraku pojele parket mislim da je sam kriv,trebao je da gleda šta kupuje,a ako nije znao trebao je nekoga da pita kao što ja radim kada nešto ne znam ili nisam siguran.
[ deki77 @ 18.02.2006. 08:59 ] @
@bollmann
I ja se slažem sa tobom u potpunosti,tu nema poređenja,parket je parket....ali
Priča da...
Citat:
Ne bih da se reklamiram ovde ali moram da kazem da firma za koju radim 100 posto stoji iza onoga što proizvede i proda.
Treba da znaš da se parket ne kuva u kiselini nego se pari u parionici.
Kod parketa je bitno da bude suv a konkretno u mom parketu nećete naći veću vlagu od 9% parket se suši u potpuno automatskoj nemačkoj sušari i preradjuje na dosta dobrim italijanskim masinama.posle čega se vakumira u streč foliju da ne navuče vlagu do ugradnje istog.

pokreće jedno pitanje tvojim kupcima/klijentima...koja je cena??
Većina neće razumeti šta si im rekao,već će gledati da ukalkulišu koliko imaju novca i šta će sa njim da rade/grade!!!

Moraš da shvatiš psihologiju ovog stanovništva,potošačku moć i tranziciju koja nas cima(mislim na sektor privrede Građevinarstva).
Šta god mnogi mislili,i zaključivali ovaj sektor je krizi,stanovništvo/kupci kupuju one proizvode koji su hit,prilagođeni njihovoj potrošačkoj moći,vremenu i ostalo.
Pokušaj da shvatiš ljude (ne znam kako je u Ivanjici) ali BG-u njih bar milion + koji imaju primanja dovoljna da pokriju režije i "život"-arenje, da li će se oni prvo "uhvatiti" za Parket ili laminat...odgovor verujem da svi znaju!!!
Znači i ti kao proizvođač moraš/trebalo bi se okrenuti njima, jer nuditi ovolikom stanovništvu proizvod koji je daleko skuplji i neisplatljivi za njih je kolaps po tebe.
Veruj mi, svaki dan obilazim Građevine/stanove/kuće kada se spomene "pod"...asocijacija je Stirodur+Laminat,čak neki i na postojeći parket stavljaju.
Gleda se uštedeti na sve moguće načine,početak je kreditiranja za izgradnju i Adptaciju objekata...ali šta to vredi kada su krediti pristupačniji onima koji već imaju dobra/solidna primanja.
I kada narodu koji nije gradio/adaptirao svoje stanove/kuće/objekte nekoliko godina u nazad treba, da ne kažem sve od poda do plafona + nameštaj tenika...sve!!!!
U nekim ranijim temama pomenuo sam da SCG troši ubedljivo najmanje Farbe/Laka od svih zemalja u okruženju/Evropi.(šta ti to govori!!!..manje/najmanje se gradi/adaptira)
Tom istom stanovništvu bi kredit od par 10000€ jedino mogao da uradi posao...
Ali...neće trajati ta kriza još 100god. kažem, početak je treba progurati ovu krizu i doći će bolje vreme...
Nego se ti baci na prizvonju i Lamina pored Parketa ukoliko ti je to teh. i finans. izvodljivo..nisam upućen u to šta treba,koje mašine!!!!
Ponudi našem tržištu pristupačniju cenu,marketing,desing,savete,transport,ugradnju... (ceo krug od proizvodnje do ugradnje)
srećno
pozdrav

[Ovu poruku je menjao deki77 dana 18.02.2006. u 10:01 GMT+1]
[ bollmann @ 18.02.2006. 11:42 ] @
Deki77 i ja se u potpunosti slazem sa tobom i tvojim razmišljanjem,u stvari to su činjenice.Za laminat se uglavnom odlučuju ljudi manje kupovne moći, ali na zalost takvih je mnogo više.Medjutim kada odem u Beograd,Novi Pazar,Novi Sad.(A to su najveća gradilišta u Srbiji) i kada obilazim stambene zgrade u izgradnji vidim da se u 99% slučajeva postavlja parket.A evo sada i nekih poredjenja:bukov pareni parket se radi u 3 klase,prva,druga i treća klasa.Cene su 10 eura prva klasa 8 eura druga klasa i 6 eura treca klasa. E sad evo i primera:Za prostoriju od 10 m3 ukoliko se ugradjuje parket 3 kl. treba spremiti:Za parket 60E.Rad 30E.Lak 25E.lepak 15E.I za lajsne 3.5E.Što znači da za prostoriju od 10m3 treba spremiti 133.5 eura ukoliko se neko odluči za treću klasu. Za drugu klasu je potrebno 153.5 E. I za prvu 173.5 E. Da ne pominjem mogućnost korigovanja cena ako je veća količina u pitanju.E sada treba uzeti u obzir debljinu parketa koja iznosi 21mm i uporediti ga sa laminatom koji je duplo tanji.Cene laminata ne znam, ali smatram da ako se kupuje neki kvalitetniji i deblji laminat da su su cene slične.A o poredjenju ova dva proizvoda ne treba komentarisati, Prvo svi znamo da je drvo jako kvalitetan materijal,potpuno prirodan,dugotrajan,i raznovrstan.Na trzištu postoji mnogo proizvoda od drveta,a jedan od tih je i parket.Podovi presvučeni parketom pruzaju osećaj postojanosti i dugotrajnosti što se moze potvrditi dugogodišnjom primenom u privatnim domovima,dečjim vrtićima,školama,kasarnama itd.Lepota parketa je u stvari u njegovoj prirodi, a ističe se onoliko koliko i ljudi koji se odluče da ga postave u svoj dom. Velika drvna raznovrsnost je tu da zadovolji i najistančaniji ukus.Drvo-parket pruza osecaj topline, zivosti, zato što je potpuno prirodan proizvod. I za kraj ako ste u nedoumici i pitate se zašto kupiti parket,odgovor je jasan svima.Parket je materijal budućnosti
[ deki77 @ 18.02.2006. 13:02 ] @
Cene Laminata..
340-480din m2 Laminat 6-7mm...(recimo najjeftini 2.klass)
450-600din m2 9-11mm,sa podlogom(bolja klassa)
Lajsne od 40din dm...
Ugradnja/ruke su od/oko 120din m2
Norma ugradnje po danu u zavisnosti...od 30-80m2(proizvoljno)
[ gorcilo @ 19.02.2006. 10:17 ] @
Matorci su uzimali parket u Kopaoniku i tamo mi je radio teca.Nekoliko puta sam bio u firmi i siguran sam da se drvo pre nego sto se preradi u dascice(izvini na terminologiji)potapa u velike bazene sa nekom kipucom kiselinom.Tako se ranije radilo ali mozda sada ima neke druge zastite od insekata.Ugradili su taj parket pre nekih 25 godina i evo ga i sada je kao nov.
[ sasadjak @ 19.02.2006. 12:41 ] @
Deki te cene koje si dao vaze za laminat koji stize u daskama i pakuje se lepljivom trakom :) Realne cene 7mm je oko 530 dinara a 8mm prelazi 630 komplet. U komplet ulazi izo folija debljine 2 mm.
Nemam sad vremena al kasnije cu objasniti neke stvari u vezi laminata...
[ deki77 @ 19.02.2006. 13:41 ] @
Citat:
Deki te cene koje si dao vaze za laminat koji stize u daskama i pakuje se lepljivom trakom :) Realne cene 7mm je oko 530 dinara a 8mm prelazi 630 komplet. U komplet ulazi izo folija debljine 2 mm.

pa i ja sam približno tačno napisao cenu(od prilike..neki od laminata itd.)..

Citat:
Nemam sad vremena al kasnije cu objasniti neke stvari u vezi laminata...

nemoraš se truditi(već dosta znam)..kako hoćeš ne branim ti!!!
[ sasadjak @ 20.02.2006. 16:49 ] @
Uvozim i prodajem laminat 5 godina i sve sto pisem pisem iz iskustva. Posto vecinu laminata prodajem u veleprodaji znam puno ljudi koji paralelno rade i parket i laminat. Vecina njih je govorila kada je laminat krenuo da ce taj posao propasti za dve godine kada ljudi shvate sta je u stvari laminat, ali on se svake godine prodaje sve vise i to ne samo kod nas nego i u svetu. Po njihovim zapazanjima prodaju 3 puta manje parketa nego ranije a ono sto prodaju je uglavnom boljeg kvaliteta (hrast).

Klasicni parketi su u svetu odavno luksuz a polako postaju i kod nas. Tacno je da se u novogradnje ugradjuje paket ali ko danas kupuje stanove? Obican prosecan srbin zivi u stanu starom 30 godina i kako lepo objasnjava Deki ne zna sta mu pre treba, stolarija, sporet, frizider, TV a o podu i ne razmislja dok mu se ne raspadne pod nogama. Mladi ljudi koji se kuce obicno nadogradjuju nesto kod roditelja ili adaptiraju zapustene prostorije i oni uglavnom stavljaju laminat.

Laminat je idalan za zamenu lamelnog parketa koji se svuda raspao jer su priblizne debljine, lako se postavlja preko toplog poda, plocica pa cak i preko parketa sto nije preporucivo jer ako dodje do kondenzacije podignu se i laminat i parket...

Sto se tice cena samo ruke,lepak i lak za parket kostaju vise nego dobar laminat. Vecinu laminata koji mi prodamo ljudi sami postavljaju tj ne treba im majstor. Oni koji nisu vicni sami da ga postave imaju brata, prijatelja, kuma koji moze i stede 120 dinara na rukama i za 600 dinara dobiju pod za te pare odlicnog kvaliteta koji ce trajati jako dugo...

Laminat koji dolazi u SCG je uglavnom najgoreg moguceg kvaliteta. To je zato sto uvoznici traze sto jeftiniju robu jer kod nas ljudi gledaju samo cenu. Pakuje se klasa 23 u pakete od klase 31, uvoze se daske koje ostanu kao otpad iz proizvodnje pa se prepakuju, a neki idu toliko daleko da uvoze brodovima ostatke od vec probranih dasaka istresu sve te daske na gomilu i puste ljude da sami biraju. U zadnje vreme se cak pojavljuje i GRIP koji na oko izgleda isto kao i laminat samo sto daska nije zasticena laminatom nego se premazuje sa vise slojeva laka, na oko izgleda isto kao i laminat ali je dosta osetljiv na habanje pa samim tim i krace traje...a naravno i jeftiniji je :) i prodaju ga kao laminat...

Moj savet za one koji nameravaju kupiti laminat a hoce jeftinu a kvalitetnu robu je da obidju sto vise radnji. Sada su trenutno svuda na zapadu ciscenja magacina za nailazecu sezonu. Njima vracaju iz raznoraznih prodavnica staru robu jer izlaze nove kolekcije i oni to prodaju nama iz istocne evrope po dosta povoljnim cenama. Vecina te robe je ekstra kvaliteta ali su kolicine ogranicene. Recimo na 3000 m2 dobije se 50 dezena od svega po malo i to se u maloprodajama prodaje jeftinije nego regulana roba koja je em skuplja em duplo losijega kvaliteta. Izbegavajte kupovinu laminata u daskama jer iako je duplo jeftiniji na kraju prodjete losije jer laminat ili se moze ugraditi ili ne moze nikako. Nema ono druga klasa pa popunite piljevinom rupe kao kod parketa. Los laminat se jednostavno ne moze sastaviti i svaku takvu dasku morate baciti. Pola bacite, idete opet da dokupite i izgubili ste i vreme i novac a nemate nikakvu garanciju jer po pravilu za "drugu klasu" nema garancije...
[ zorpetus @ 13.03.2007. 16:22 ] @
Citat:
sasadjak: Uvozim i prodajem laminat 5 godina i sve sto pisem pisem iz iskustva.


Kaze mi prijatelj koji je stavio laminat da ga ubi staticki elektricitet? Ima li tome leka? Kaze da je probao sa onim antistatickim sredsvima za ciscenje ali da pomaze malo ili nimalo. Da li je mozda pogresio u izboru laminata? (uzeo neki Krono Swiss, klasa 31...) ?


Takodje, posto si u tom poslu, a i mene muci dilema parket ili laminat (nov je stan, sredjivanje od nule, oko 60-tak kvadrata bi bilo pod parketom ostalo su sanitarne prostorije, kuhinja i sl.) - da li imas neki generalni savet? Novac je naravno bitan ali ne i presudan faktor - stan sredjujem za sebe i voleo bi da ga uradim ljudski. Zapravo, nebi ni razmisljao o laminatu da nisam cuo da je parket koji se poslednjih godina prodaje kod nas vrlo loseg kvaliteta, i da nema sanse da se kroz par godina ne rasusi, skupi i pocne da krcka, klepece i sl. :-(
[ bollmann @ 13.03.2007. 22:03 ] @


U ovom poslu sam vise godina i ozbiljno se sa njim bavim.
Apsurdno je pricati o tome sta je bolje parket ili laminat, to je isto kao kada bi
neko pitao prodavca koju jaknu da kupim, da li od prave koze ili od skaja.
Naravno da svi znamo odgovor. Tacna je stvar da je laminat dosta
jeftiniji, i mnogo brze se ugradjuje od parketa . I to su mu jedine dve
prednosti. Laminat je vestacki materijal, ako podloga ispod njega nije
idealno ravna on se ugiba kada gazite po njemu, Ako su vam carape na
nogama imalo prljave i znojave ostaju veoma jasni otisci koji se ne mogu
mokrom krpom ocistiti bez pomoci nekog sredstva. Posle dve-tri godine
pocinje da se kruni na sastasvima i onda tu nema leka. Sto se tice parketa
on je u startu skuplji, ali je i vecna stvar ukoliko se kupi od proverenog
proizvodjaca.Sto se tice kvaliteta parketa koji se moze naci na nasem
trzistu,tacno je da ga ima svakakvog, ali nije tacno da ga nema i
kvalitetnog, U Srbiji postoji dosta firmi koji se ozbiljno bave ovim
poslom, Moja firma je jedna od njih. Pre vise godina parket ste mogli
kupiti u svakom stovaristu koji je stajao pod nekom nadstresicom i cekao
svog kupca. Za vreme dok stoji parket navuce vlagu iz atsmosfere a ta
vlaga u Srbiji krece se od 13 do 16-17% u zavisnosti od podnevlja. Vi onda
takav parket kupite i ugradite ga u stan. Kada dodje zima i krene grejna
sezona, vlaga u prostorijama stana krece se oko 10% i Naravno parket se
tada rasusi. Ranije proizvodjaci perketa nisu imali susare nego je se
friza susila prirodno a u takvim slucajevima vlaga nikako nije mogla biti
manja od 13-14%

Moja firma ima nemacku automatsku susaru, frizu susimo u rasponu od 7-10%
posle susenja friza ide na preradu i posle obrade se svaki paketic zamotava
u strec foliju da parket dok ceka kupca ne bi navukao vlagu iz
atsmofere. Znaci kod parketa je prilikom kupovine najbitnije proveriti vlagu,
idealna je vlaga 9-10%
Sledeca bitna stvar je geometrija parketa i kvalitet drveta. Takodje
treba znati da parket kada se postavi ne sme se odmah prelakirati, bitna je
i vlaznost kosuljice betona koja obavezno mora biti nekoliko procenata ispod
vlaznosti parketa. Ako su vam bitne metode utvrdjivanja vlage parketa i
kosuljice betona mogu napisati.


[Ovu poruku je menjao bollmann dana 13.03.2007. u 23:15 GMT+1]
[ Shomi-1 @ 13.03.2007. 22:55 ] @

Aj napisi, meni je bitno da znam. Bas sada opremam kucu(sprat) i za 15-tak dana treba da se rade podovi pa ne znam sta da stavim. Mislio sam u dnevnu parket, u spavace sobe laminat i hodnik i trpezarija plocice.
Valja li ispod podloge na kojoj ce da bude parket, da bude stirodur kao zvucna i toplotna izolacija. Znaci prvo bih stavio stirodur pa preko izlio podlogu(3-4cm) i na to parket?

pozdrav
[ Java Beograd @ 14.03.2007. 07:03 ] @
Da li stirodur može bez problema ispod laminata ? Koja je procedura ugradnje.
[ SASA M. @ 14.03.2007. 07:40 ] @
Kada sam menjao stari parket, nisam bio u dilemi. Stavio sam ponovo parket. Bukva, prva klasa. Najvaznije od svega je da nisam ispostovao skoro ni jedno pravilo vezano za celu pricu. Nakon skidanja starog parketa, uradio sam novu kosuljcu. Stirodur ispod, kosuljica, parket. Kako se to oteglo iz nekih razloga, kosuljica je bila uradjena tek pocetkom decembra. Susio sam je nasilno grejanjem u prostoriji gde je postavljana, nakon ne vise od 5-6 dana postavljan je parket koji nije odlezao u prostoriji u kojoj je postavljan, a njegovu vlaznost nisam znao u trenutku kupovine. Drugar radi sa tim postavkama, tako da mi je preporucio kolege sa kojima je radio. Da na pomenem da kosuljica nije bila ravna kako bi trebalo, ali nisam imao vremena da zovem k...ena da popravi to sto je napravio. Elem, ljudi su odlicno odradili posao. Danas, posle nekoliko godina, nemam ni na jednom mestu razdvajanje parketa, osim neposredno ispod ta peci i to samo na jednom mestu vidljivo. Nakon grejne sezone, vrati se u prvobitno stanje. Verovatno je sreca sto se tako izdesavalo, ali sad, sta je tu je.
[ zorpetus @ 14.03.2007. 08:46 ] @
Citat:
bollmann:
Sledeca bitna stvar je geometrija parketa i kvalitet drveta. Takodje
treba znati da parket kada se postavi ne sme se odmah prelakirati, bitna je
i vlaznost kosuljice betona koja obavezno mora biti nekoliko procenata ispod
vlaznosti parketa. Ako su vam bitne metode utvrdjivanja vlage parketa i
kosuljice betona mogu napisati.


Ako ti nije tesko napisi nesto malo vise na ovu temu. Verujem da ce biti interesantno i drugima.
I zasto samo bukov parket? Ima li drugih koji mozda nisu "poznati" a dobri su? Za hrast svi znamo da je dobar, ali i skuplji od bukve.
Ali kako stoji stvar sa ostalim vrstama (da zanemarimo ne "egzoticne" koji su preskupi).


[Ovu poruku je menjao zorpetus dana 14.03.2007. u 10:29 GMT+1]
[ Java Beograd @ 14.03.2007. 10:10 ] @
Meni je pojam "osećaj toplne" malo rastegljiv. Mislim, jedno je vizuelni "osećaj topline" što je, priznaćete i subjektivno, a sasvim drugo je prava toplota. Da li neko ovda zna, ili ima linkove ke nekim podacima o pravoj toplini. Dakle, šta je bolji toplotni izolator ? Standardni parket (standardni način montaže) ili standardni laminat (opet - standardni način montaže) ?
[ palomas @ 14.03.2007. 13:49 ] @
Ni bukva niti laminat nisu baš neki toplinski izolatori, pa ako želiš pravu toplinsku izolaciju, nju moraš staviti ispod samog poda.. Ako se gledaju i uspoređuju troškovi, onda ispada da za cijenu kvalitetnog parketa možeš promijeniti nekoliko laminatnih podova..

Ako želiš postići dojam luksuza i glamuora u dnevnom boravku, onda dileme nema.. Parket, po mogućnosti najviše klase, prelakiran isto takvim lakom u nekoliko slojeva s međubrušenjem.. Samo lakiranje najčešće je skuplje od kompletnog laminatnog poda..
[ bollmann @ 14.03.2007. 19:57 ] @
Ne moze bit problem. Samo ako to vec radis postavi tvrdo presovani stirodur on je odlicna zvucna i toplotna izolacija

[Ovu poruku je menjao bollmann dana 14.03.2007. u 21:10 GMT+1]
[ bollmann @ 14.03.2007. 20:03 ] @
Tacno, ja sam mislio na vizuelni osecaj. Ali ipak parket bi trebalo da bude topliji jer se on radi u debljini od 21 mm.
[ bollmann @ 14.03.2007. 20:09 ] @
To je najbolja varijanta, stirodur debljine 3 cm zatim mrezica i minimum 3 cm kosuljice jer ako je tanja moze se desiti da pukne
[ bollmann @ 14.03.2007. 20:12 ] @
Nece biti problem slobodno ga stavi
[ bollmann @ 14.03.2007. 20:22 ] @
Pareni bukov perket je najvise prisutan na nasem trzistu jer je to drvo koje je najvise prisutno u nasoj zemlji. Hrast je cenjenije drvo zato sto je redje i manje ga ima samim tim i skuplji je od bukovog drveta. Hrast za razliku od bukve ima lepsu teksturu i samim tim vise privlaci ljude. Sto se tice tvrdoce drveta ona je skoro ista. A razlika u ceni hrastovog parketa i bukovog je dosta veca
[ bollmann @ 14.03.2007. 20:34 ] @
Kada se misli na geometriju parketa misli se prvenstveno na vinklu ona je najbitnija stvar posle vlage.
Kasnije cu napisati vise o tome.
[ zorpetus @ 15.03.2007. 13:52 ] @
Citat:
bollmann: Kada se misli na geometriju parketa misli se prvenstveno na vinklu ona je najbitnija stvar posle vlage.
Kasnije cu napisati vise o tome.



Ajde kada budes imao malo vremena napisi sta je to vinkla (?) a i da li mozda znas neku prirucnu metodu kako se moze izmeriti vlaznost parketa?
I kazes da mora da bude vlaga oko 9%? To sve da se parket nebi rasusio u doba kada je u stanu izuzetno suvo (pretpostavljam zimi u sezoni grejanja?).
Sve preko toga ne valja - tj. parket ce biti super sve dok vlaznost vazduha ne padne ispod vlaznosti partketa?
Zar se i sam parket nakon montaze ne susi/odn. upija vlagu iz vazduha? Nije mi jasno kako onda ako ste ga vi zapakovali na 9% i ja ga doneo u stan da
ga ugradim i kod mene je recimo 13% - zar on nece upiti tu vlagu iz vazduha? Ili to upijanje vlage ide sporo?

Osim bukve i hrasta nudi se i recimo jasen... Sta mislis o tom parketu?

A na sta sve obratiti paznju prilikom lakiranja? Postoje lakovi i/ili tehnike lakiranja koje treba izbegavati?

[ SASA M. @ 16.03.2007. 02:19 ] @
Citat:
Ajde kada budes imao malo vremena napisi sta je to vinkla (?) a i da li mozda znas neku prirucnu metodu kako se moze izmeriti vlaznost parketa?


Uopsteno, ugao od 90 stepeni.


Citat:
Zar se i sam parket nakon montaze ne susi/odn. upija vlagu iz vazduha? Nije mi jasno kako onda ako ste ga vi zapakovali na 9% i ja ga doneo u stan da
ga ugradim i kod mene je recimo 13% - zar on nece upiti tu vlagu iz vazduha? Ili to upijanje vlage ide sporo?


Susi se i vlazi. Zavisno od uslova. Ako je previse ili neravnomerno, nastaju problemi.


Citat:
Osim bukve i hrasta nudi se i recimo jasen... Sta mislis o tom parketu?


Mislim da je mekan.


Citat:
A na sta sve obratiti paznju prilikom lakiranja? Postoje lakovi i/ili tehnike lakiranja koje treba izbegavati?


Na ovo nemam trenutno odgovor, morao bih da pitam drugara koji se time bavi, sada je kasno. Vec ce se vec neko javiti da napise.
[ palomas @ 16.03.2007. 07:48 ] @
O lakiranju parketa, najbolje se držati uputstava proizvođača laka!

Zahvaljujući velikom broju vrsta i tipova lakova, lakiranje parketa danas je postala prava nauka.. Osnovno je donijeti odluku dali želiš lak na vodenoj osnovi, ili dvokomponentni poliuretanski lak. Za čovjeka vještih ruku samo lakiranje ne mora biti problem, može sve to obaviti sam. Moja preporuka je korištenje spužvastih valjčića umjesto kista, valjčić se BACA nakon završetka pojedinog sloja.

U Hr mogu se iznajmiti i strojevi za brušenje parketa, ali to je najteži dio posla, i možda je bolje da ga uradi dobar majstor..
[ kolubara @ 16.03.2007. 08:41 ] @
Zanima me kakvo je vase misljenje o gotovim parketima, npr. Tarket koji se moze naci u Sintelonu. Sem sto je skup, da li se stvarno isplati kupiti takvo nesto i biti siguran da nije prevara (tj da on nece "raditi" kao sto rade nedovoljno osuseni parket ili brodski pod)
[ palomas @ 16.03.2007. 10:31 ] @
Što je parket "duži" (tj. veći gabariti podne obloge), to više radi, ovisno o vlazi podloge i okoline... Ja sam u prošlosti isprobao i lamel-parket, i onaj naljepljen na ivericu, i pravi parket. Ako nema puno vlage ispod parketa, on najmanje radi i najduže traje. U stanovima sa suhim podlogama i lamel-parket pokazao se dobrim, ali relativno lako se počinju odvajati sitne daščice koje ga čine.

Tarket je neka vrsta podloge od vinila, s imitacijom drva sličnom kao na laminatu..
[ kolubara @ 16.03.2007. 11:00 ] @
Kazu da je to ipak drvo u 3 sloja i 5 puta prelakirano. Moze se jos max 3 puta hoblovati i lakirati.
Cena je oko min 20e po m2, pa zato i pitam vredi li toliko. Da li je stvarno osecaj drveta ili je kao laminat hladno i plasticno?
[ palomas @ 16.03.2007. 11:46 ] @
Informacije s neta o TARKET podlozi su proturječne, vidim da postoje i nekakvi "linoleumi" pod imenom Tarket (antistatička višeslojna linoleumska podna obloga).. Izgleda da ćeš morat nabaviti podatke direkno od proizvođača te podne obloge...
[ kolubara @ 16.03.2007. 12:20 ] @
Pogledaj ovde :
www.
Mene to zanima.

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 17.03.2007. u 08:52 GMT+1]
[ palomas @ 16.03.2007. 12:39 ] @
Ovo mi ne izgleda tako loše, u svakom slučaju je bolje od laminata! Ako upiješ dobro izolirati podlogu od vlage, moglo bi to biti dobro rješenje! Ne zaboravi da samo brušenje i kvalitetno lakiranje parketa stoji oko 20 eura po m2, a ovdje za taj novac dobiješ gotov pod!
[ Black_eyed @ 16.03.2007. 12:47 ] @
Zabuna je sto je Tarket ime brand-a i imaju i obicne laminate i ove sa prirodnim drvetom.

Ja sam skoro gledao ove duge i lepo izgledaju samo sto su skupi, od 2000 din/m2 pa na gore. Inace, nisu otporni na vlagu tako da su sa te strane kao klasicni parketi.

Ja se nesto ramisljam oko bambusovih parketa, ne smeta mu vlaga i to je bas dobra osobina.
[ kolubara @ 16.03.2007. 13:28 ] @
Ja imam problem koji me jede godinu dana.
Evo u cemu je stvar:
Pre godinu i po smo se uselili u kucu i zbog toga sto nismo imali vremena da cekamo da se radi glazura, odlucili smo se za brodski pod.
Ta kisna 2005. je bila takva da poda nije bilo skoro nigde (citavu bih smo prevrnuli).
Nakon duge potrage nadjosmo pod i na casnu rec poverovasmo da je suv. NIsmo bas bili toliko blesavi, proveravali smo vlaznost vlagomerom i na nasu nesrecu onih par desetina komada sto smo proverili stvarno su bili OK.
Ali...
Na betonsku plocu temelja smo postavili lepenku, grede 5X5 (razmak 40cm), izmedju njih stiropor i odozgo brodski pod.
Pod je brušen 3 puta i lakiran sa 2 premaza Piturin laka.
Ljudi moji kako je to lepo izgledalo!
Bio je vec oktobar i kroz nekoliko dana nalozili smo prvu vatru. Uh.
Kad je to pocelo da puca, bilo kao manji rat.
Tamo gde lak nije dozvoljavao, puklo je po cvoru. Tako da je sad situacija takva da ba svakih pola metra ima pukotina. Velcina pukotine je od par milimetara (sto je OK) do toga da se na pojedinim mestiva vidi stiropor (zvaci zjapi rircaga veca nego sitina zljeba).
Uzas!
Sad sa uzasom posmatramo sve to i razmisljamo kako dalje.
Problem je i to sto su istoj ravni sa podom postavljene plocice u kuhinji, sto se namo kuda skloniti mesec dana da radimo glazuru i postavljamo parket, sto ...
Razmisljali smo da :
1. stavimo odozgo laminat (sto se meni ne svidja)
2. da dignemo pod stavimo dodatne grede i OSB ploce pa odozgo gotovi patket ( ja navijam za ovu varijantu)
3. kupimo daske , ostavimo ih da se suse, za par godina platimo pravljenje brodskog poda od njih
4. ako ima neko jos kakvu ideju ....
[ bakara @ 16.03.2007. 15:05 ] @
Pa mogao bi ishoblovati pod, ispopravljati rupe, pa ponovo lakirati, ovo je ujedno najbezbolnija i najjednostavnija varijanta...
Ali opet ako mislis loziti u toj prostoriji, pitanje je kako ce brodski pod to podnositi, mislim da je u tvom slucaju laminat zakon...
[ ticma @ 18.03.2007. 19:11 ] @
Cime ispopunjavati rupe, ja isto ima problem sa rasusenim brodskim podom, probao sam da popunim rupe sa izmesanom sitnom piljevinom i lakom pri ponovnom hoblovanju i bilo je lepo par meseci ali je polako pocelo da ispada, pa kad prodjem usisivacem samo pokupi popunu.
Ima li neki delotvorniji način popune rupa.
[ bakara @ 18.03.2007. 20:47 ] @
Rupe popunjavas sa mesavinom piljevine i lepka za drvo, pa sledi hoblovanje pa lakiranje...ne bi smelo da ispada jer ga drzi lak.
[ lancia88 @ 18.03.2007. 22:10 ] @
Pozdrav,

ume da ispadne itekako - ruzno. Popunis i zamesas a ne slozi se nikako nijansa sa parketom, samo jos privlaci paznju, vremenom se i ulegne ako je frekventno mesto pa onda opet neki vid rupe, samo malo plici i primetniji. Moja iskustva govore da je efikasno samo kod ekstra malenih nedostataka samog parketa, iole veci nedostatak se mora nekako drugacije resiti. Doduse, svi permanentno pricaju samo o ovom nacinu sto ce reci mozda da se ja i nisam bogzna kko proslavio kao majstor u tih nekoliko puta koliko sam to uradio u zivotu ali sam izneo svoja licna iskustva.
[ kolubara @ 19.03.2007. 09:02 ] @
Ako zamislis da su rupe na pojedinim mestima tolike da se vidi stiropor koji je postavljen kao izolacija, onda je jasno zasto ideja sa popunjavanjem piljevinom ne dolazi u obzir.
Posto se lozi u dnevnoj sobi (kamin Alfa RUSTIK), zanima ime li neko iskustva kako to deluje na laminat ili na vec pomenuti gotovi parket.
Ili da kupimo brodski pod i ostavim ga godinu dve da se negde susi. (a gde?)
[ palomas @ 19.03.2007. 09:21 ] @
Problem sa skupljanjem i "stezanjem" parketa (i sličnih podnih obloga) izgleda da je malo teže rješiv.. Ja sam imao u dnevnom boravku prvoklasni parket, koji je na početku lijepo izgledao, i bio je postavljen bez greške.. U sobi ispod te prostorije također je po zimi radilo grijanje, i tokom više godina parket se malo pomalo sve više skupljao. Pojavili su se na pojedinim mjestima razmaci od par mm, a na drugim je sve bilo u redu...

Stavio sam prošle godine novi parket, nadam se da će taj barem 10 godina biti u stanju kakav je sada...

Inače, mislim da se drvo najbolje suši u potkrovlju, na tavanu ispod crijepa. Možda me neki stručnjak demantira, jer vjerojatno bi kod postavljanja takav parket mogao se "napuhnuti", ako potegne vlagu iz podloge. Velika je razlika dali je pod prostorije u prizemlju, gde ispod nema grijanja, ili je postavljen na deki, gdje se ispod grije..
[ zorpetus @ 20.03.2007. 19:30 ] @
Citat:
palomas:
Stavio sam prošle godine novi parket, nadam se da će taj barem 10 godina biti u stanju kakav je sada...


Eh, a pogledajte parkete iz zgrada gradjenih 60-tih godina proslog veka... Jeste da tu i tamo krckaju, ali i dalje izgledaju sjajno! Da li je moguce da vise nigde nije moguce nabaviti taj kvalitet? Ili da danasnji majstori ne umeju da postave parket kako treba??
[ bozaijeca @ 20.03.2007. 20:08 ] @
Vidim da nas muce iste muke i brige.Ispricacu Vam moj primer.Postavio sam najpre u jednoj prostoriji brodski pod.To je izgledalo zaista lepo u prvo vreme.Cim je dosla zimska sezona i grejanje, pocele su da se javljaju rasedi izmedju dasaka.To sam trpeo nekoliko godina, dok rastojanje izmedju dasaka nije bilo toliko skoro da prst se moze staviti izmedju dasaka.Sta sam uradio?Podigao sam sve te daske i krenuo sa pakovanjem istih tih dasaka iz pocetka,Na duzini sobe od 5m, nedostajalo je tri daske, a to je ukupno 30 cm.Znaci toliko je nestalo u vlagi koju su te daske posedovale pri ugradnji.
Trenutno se nalazim u toj istoj prostoriji, i vec petu godinu kako je postavljen, ako mi verujete nije mrdnuo za jedan jedini milimetar.Zelim da kazem (ako se neko seca Lesnine), da se ranije i vodilo racuna, odnosno domacinski ponasalo prema materijalu.Sta to znaci?Vodilo se racuna u koje doba godine se debla seku, a to je od izuzetne vaznosti za kvalitet daske.I druga stvar, susenje materijala se radilo posteno i na kraju svega toga se drvo i kuvalo.
Kuvanje drveta se obavlja najpre radi dezenfekcije.Na taj nacin se ubija unutar drveta svaki moguci insekt koji se nasao u samoj dasci.Postoji i pravilnici koji kazu kolika kolicina vlage je dozvoljena (preporucena) pri ugradnji, medjutim u kakvom mi okruzenju zivimo da je od svega toga najbitnija cena a ne kvalitet, tako i prolazimo.
Rasede izmedju dasaka sam popunjavao mesavinom dvokomponentnog laka (laka za parket Grcke proizvodnje) i piljevine od hoblovanja.Zatim sam bajcovao dasku i na kraju lakirao tri puta, i izmedju lakiranja sam smirglao dvaput.Isplatilo se, izgleda lepo.
Toliko od mene, pozdrav svima!
[ palomas @ 21.03.2007. 07:21 ] @
Ovi podovi što pišete - brodski pod.. Jesu li to one daske od crnogorice, jelovine i sličnih vrsta drveta, od kakvih se često prave vrata za garaže i slično? Kako se to ponaša kod korištenja, mislim s obzirom na to da se ipak radi o mekšim vrstama drveta? Nemam nikakvih iskustva s takvim vrstama podova, možda je zato i moje pitanje pomalo.. hmm:))

Inače se slažem s ovime što ste gore napisali. Nekad davno vjerojatno se puno više brige vodilo o tome kada se trupac u šumi ruši, kako se priprema i obrađuje, kako se proizvodi parket..

Kod zadnjeg postavljanja parketa, majstor je rekao da parket mora biti nekoliko dana smješten u prostoriji gdje će biti postavljen, na sobnoj temperaturi koja tamo vlada. Nekakvu bolju toplinsku izolaciju ispod nisam mogao stavljati, jer bi mi to poremetilo kompletni nivo podova, u odnosu na pragove i podove u ostalim prostorijama.
[ bozaijeca @ 21.03.2007. 20:47 ] @
Postovani PALOMAS.Da odgovorim na Vase pitanje u vezi podne obloge, kako mi to zovemo BRODSKI POD.To jeste mekse drvo, i u pravu ste sto se toga tice.Danas se ovakva podna obloga izradjuje od mekseg drveta iz vise razloga.Ja cu pokusati da nabrojim neke kojih se trenutno setim.Najosnovniji razlog mozda bi bio cuvanje alata i masina.Da pojasnim sta to znaci.
Pri obradi daske dimenzija recimo 4 ili 5 metara od tvrdjeg drveta doci ce do veceg habanja alata i masina, pa zbog toga se danas koriste mekse sorte drveta.Drugi razlog po meni je mozda i najbitniji.Tokom svih ovih godina ludila na ovim terenima, uspeli smo (svi ukupno), da unistimo skoro sve sto je vredelo, a samim tim i sume sa kvalitetnim drvetom.Ne znam kako stoje stvari kod Vas u Hrvatskoj, ali koliko ja znam ovde u Srbiji smo zaista (da kazem tako) dosta istrebili sume sa kvalitetnim stablima.A ono sto je retko, to je i skupo.Tako da bi mozda i cena bila dosta jaka ako bi smo zeleli da imamo takvu podnu oblogu.Parket se moze skoro raditi i iz otpada materijala (zbog svojih manjih dimenzija daske), dok kod brodskog poda ipak treba kvalitet.Pre neki dan sam video brodski pod koji je 70-tak godina star.Ta kuca je renovirana, ali je zadrzan brodski pod.Ponovo je hoblovan, i umesto kako se neki put radilo masnom farbom sada je lakiran.FANTASTICNO izgleda.Nadam se da sam barem malo pomogao.Pozdrav!
[ palomas @ 22.03.2007. 09:27 ] @
bozaijeca, hvala Vam na odgovoru, iako nisam naviknut da na forumima smo na Vi :) Meni ne trebate persirati, jer ne smatram se tako važnom osobom:)

Inače znam što je brodski pod. Zanimalo me je samo kako se on ponaša kao podna obloga.. U Slavoniji sam vidio nove podove od hrastovih dasaka, izgledalo je jako lijepo i elegantno..

O šumama i korištenju drva moglo bi se jako puno pričati. U Hr je otvoreno jako puno privatnih pilana i pogona za proizvodnju parketa. Vjerujem da se najveći dio toga izvozi. Rezana građa od kvalitetnog drva također je vani jako tražena i sve to večinom odlazi u izvoz..
Najveći apsurd je da se namještaj od masivnog drva uvozi po višestruko večim cijenama, a naša drvna industrija stagnira zbog toga što se dizajnom teško može uklopiti u moderne trendove današnjice.. Dakle, prodajemo kvalitetne trupce a uvozimo namještaj..

Inače, u Austriji, Njemačkoj i ostalim sjevernim zemljama već prilično dugo proizvodi se i namješaj od crnogoričnog drva. Također je prilično skuplji od onog izrađenog od iverice, ali meni se posebno dopada to svjetlo drvo s karakterističnim šarama..
[ KRALJEIVC @ 22.03.2007. 10:13 ] @
MOJE, VEOMA POZITIVNO ISKUSTVO SA BRODSKIM PODOM:
U suterenu od 50 m2 vikendice na primorju, koja je tipa konobe oblozena kamenim plocama, rijesio sam da postavim brodski pod. Obzirom da mi je za postavljanje majstor trazio 6 eura po 1m2 rijesio sam sve da uradim sam. I evo kako je islo.
Kupio sam nesto preko 2 kubika daske "colarice" (2,5 cm) duzine 5 m jer je sirina suterena 4,5 m pa da ne bih morao da kratim i dodajem. Ovo mi je znatno olaksalo posao postavljanja ali otezalo nabavku. Moram reci da sam je po Podgorici jedva nasao jer je neki standard colarice duzina 4 m. Obisao sam nekoliko stovarista da bi sakupio potrebu kolicinu zadovoljavajuceg kvaliteta.
To sam platio 280 eura.
Dasku sam dao na susenje i obradu (provlacenje kroz diht, falcovanje i rezanje). Ovo nijesam platio jer mi je radio prijatelj, ali ova usluga ne bi trebala da bude vise od 2 eura po m2. Susena je 15 dana na 70 stepeni. Trazio sam budu izrezane na 8,10,12,14 i 16 cm sirine tako da pod ne bude jednolik. Podnu plocu sam prvo izmazao hladnim bitumenom, pa sam preko stavio najlon u komadu.
Preko najlona, za na pod sam iznivelisao i zatiplovao kantinjele dimenzija 2 x 5 cm. Kantinjele sam ofarbao toplim firnajzom.
Izmedju kantinjela sam stavio Stirodur 2 cm (dakle kantinjele su rastojanja 60 cm jer je Stirodur tabla 60 x 120) tako da sam dobio potpuno ravnu povrsinu. Tu sam posuo prah protiv raznih buba i sipaca. Onda sam poceo da redjam daske vodeci pri tom racuna da ih malo "prosaram" pa sam stavljao daske redosljedom npr 8 - 16 - 12 - 8 - 10 - 14 cm sirine itd. Svaki sastav daske sa kantinjelom, mazao sam ljepilom za drvo. Najvaznije je sto daske nijesam zakucavao kao sto parketari u glavnom rade nego sam elektricnim savcigerom, u zenski falc, usarafljivao sarafe dimenzija 2x4 (glava od 2 mm, duzine 4 cm) pod uglom od 45 stepeni, tako da sam olaksao posao i stvorio jos cvrscu vezu. Kako sam daske redjao, tako sam ih skracivao prateci zidove (sa 5 m na 4,54, 4,53, 452... jer prostorija nije bila idealno ozidana). Ovo sam zavrsio za jedan dan. Sjutradan je doslo na red hoblovanje za koje sam ipak morao da angazujem majstora (60 eura je uzeo) jer tolike hoblerice nemam. Hoblovao je prvo krupnim, pa srednje finim pa finim smirglom.
Na kraju je pod izasao ravan kao staklo.
Tonirao sam pod sa dvije ruke (izabrao sam tamnu boju-orah) pri tom je tekstura daske sa godovima i po nekim cvorom jos ljepse naglasena. Na kraju sam pod premazao dvokomponentnim mat lakom (grcki neki) i to: dvije ruke podloga i tri ruke lak (sirokom cetkom). Izmedju svake ruke po dva dana susenja (septembar mjesec, temp. oko 25 stepeni, vlaznost vazduha oko 60%).
Izasao je sjajno!
Lakiranje me kostalo ukupno 180 eura. Kad se sve sabere, troskovi bez ruku za 50 m2 su me izasli oko 550 eura (bez obrade i susenja).
Od postavljanja je proslo tri godine. Pod nije mrdnuo ni milimetar. Ko god dodje divi mu se i kaze "mora da je papreno kostao" misleci da sam ga platio oko 2.000 eura. Jedini nedostatak je sto je "colarica" po pravilu daska od bijelog bora ili smrce i veoma je mek, tako da hodanje u stiklama i u cipelama sa kamencicima ne dolazi u obzir. I za ovo sam nasao lijek: na ulasku u "konobu" ceka nekoliko pari papuca, dakle - izuvanje, za svaki slucaj. Koja dama to protumaci kao predigru, jos bolje.
U prilogu je i fotk poda prilikom postavljanja i gotov pod ("brodski 01").
Backo

[Ovu poruku je menjao KRALJEIVC dana 22.03.2007. u 12:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao KRALJEIVC dana 22.03.2007. u 12:19 GMT+1]
[ palomas @ 22.03.2007. 12:06 ] @
KRALJEVIC, svaka ti čast na ovome postu, kao i na rezultatima, tvoj brodski pod izgleda fantastično! Da prođeš sve trgovine, bilo gdje bi mogao kupiti tako nešto!
[ KRALJEIVC @ 22.03.2007. 14:01 ] @
Nijesam shavio posljednju recenicu Plomasu. Da li je to neka vrsta ironije ili sl?
[ palomas @ 23.03.2007. 06:01 ] @
Oprosti KRALJEVIC, žurio sam s odgovorom, tek sad vidim što sam napisao! :)) Pod izgleda više nego dobro, i tako nešto NE MOŽE se nigdje kupiti! Hvala ti, dao si mi odličnu ideju za budućnost!
[ TODORIC @ 23.03.2007. 08:12 ] @
Da ne bih otvarao novu temu imam jedno pitanje ; može li mi neko dati neko uputstvo za postavljanje parketa ili neki link ka sajtu sa ovom tematikom. Došlo vreme a para sve manje, šalim se. Želeo bih da završim kuću komplet pa da ne ostanem kratak sa kešom.Pozdrav!
p.s. -guglao sam, pogodakovao sam ali možda ne dovoljno.
[ palomas @ 23.03.2007. 10:33 ] @
Nešto vrlo malo imaš ovdje:

http://www.gradimo.hr/959.aspx

Najčvršću podlogu dobivaš postavljanjem parketa u "riblju kost", najbolje ti je dobro proučiti takav parket u nekoj prostoriji gdje je već postavljen... Možda da snimiš detalje, pa kasnije pogledaš slike?!

Ali ja se ne bih igrao sa time, i učio na vlastitim pogreškama u mojoj sobi.. Sretno!

[ kana @ 02.05.2007. 18:07 ] @
Nazalost prekinuta je diskusija na temu provere
vlaznosti parketa.

Moze li neko, ko se razume u to, da ukratko
objasni kako da prilikom kupovine proverimo
kolika je vlaznost parketa.
[ bollmann @ 02.05.2007. 21:20 ] @
Nikako osim ako nemate vlagomer.Čak i ako ga ima prodavac on ga moze podesiti da pokaze vlagu na potrebnu vrednost. Moj savet je da pozajmite vlagomer ako ste u mogućnosti a ako ne onda da kupite parket o proverenog proizvodjača. Ja radim za poznatu firmu koja se bavi proizvodnjom parketa ali pošto ovde nije dozvoljeno reklamiranje ja ću poštovati pravila i neću reklamirati firmu na ovaj način. Pozdrav.
[ Shomi-1 @ 02.05.2007. 22:36 ] @

Koliko treba da se susi podloga za parket? Meni treba za par dana da se postavlja parket pa me interesuje kako cu znati da u podlozi nema previse vlage?

Bollmann, sta mislis o slovenackom parketu? Ja sam se odlucio za hrastov parket II klase, u ovom stovaristu gdje cu da ga uzmem rekose mi da ga nabavljaju iz Slovenije.

pozdrav
[ kana @ 03.05.2007. 19:04 ] @
Hoce li laminat da se podigne (izgrbi) kao parket ako se
prospe voda po njemu?
[ bollmann @ 03.05.2007. 19:34 ] @
Koliko treba da se suši podloga zavisi od spoljne klime. Najbolji način da se proveri vlaznost kosuljice betona ako nemate vlagomer je sledeci. Uzmete lepo busilicu i u nju stavite burgiju debljine 3mm. Probusite beton oko 15-20 mm. sa tom burgijom. Zatim uzmete jedno palidrvce iz sibice i ubacite u tu rupu tako da sumpor bude okrenut na dole. Ostavite to tako oko 24 sata. Kada prodje to vreme izvadite palidrvce iz rupice betona i probajte da ga ukresete. Ako se drvce zapali podloga je 100 % spremna za postavljanje parketa a ako se ne zapali treba sacekati da se podloga jos susi. Ovo je primitivan nacin provere vlaznosti betona ali je zato veoma pouzdan , proveren i siguran metod za sve ljude koji ne mogu obezbediti vlagomer. Sto se tice Slovenackog parketa tu vam ne mogu pomoci, Ima mnogo firmi u Sloveniji koje ga proizvode, morao bih da ga vidim da bih rekao da li je dobar ili ne. Vec sam rekao da parket nije neka nauka ko se bar malo razume od njega. Svaki dobar parketar treba da prepozna kvalitetan parket. Tako da pre kupovine mozete konsultovati parketara.Za sve ostale informacije ja sam tu. Pozdrav
[ bakara @ 03.05.2007. 20:45 ] @
Citat:
kana: Hoce li laminat da se podigne (izgrbi) kao parket ako se
prospe voda po njemu?

Ne brini se nece, moj je bio desetak santimetara pod vodom, i dalje je kod nov...
[ kana @ 03.05.2007. 21:00 ] @
Citat:
bakara: Ne brini se nece, moj je bio desetak santimetara pod vodom, i dalje je kod nov...


Pitanje je bilo potpuno ozbiljno, evo zasto:

1. Pre nekoliko godina sam imao prilike da vidim u kuci rodjaka
jasenov parket prelepo uradjen i lakiran. Zaista je bilo ipresivno
sve dok se u jednoj sobi bez ikakvog razloga na sredini sobe
napravila grba 1-2m sirine i 10-20cm visine.
Parket je mislim bio od istog dobavljaca i isti je majstor radio
na dva sprata a ovako se ostetio samo u jednoj sobi.
Iskljucena je mogucnost prosipanja vode jer je kuca vlasnistvo
rodjaka koji su u Nemackoj i u istoj niko ne zivi.
Takodje prostorija nije zagrevana.

2. Prosle godine surak je postavio laminat nemam pojma koji
i kog kvaliteta u hodniku i dnevnom boravku. Mala kcerkica je
prosula tecnost (mislim sok) oko litra i bas na tom mestu se
stvorila grba (posle nekoliko dana) ne bas velicine kao na
pomenutom parketu ali prilicno ruzna i prilicno primetna.
Grba je bila samo na tom mestu gde je prosuta tecnost.

E sad, upravo sam zavrsio raspravu sa prodavcem laminata
koji tvrdi da to nije moguce i da laminat sigurno ne moze da
se osteti vodom vec da je surak sve to pogresno slozio
posto je to radio sam bez majstora ?????.

Zasto se onda grba nije desila u hodniku ili na nekom drugom
mestu vec bas na onom gde je prosuta tecnost.

[ Shomi-1 @ 03.05.2007. 22:01 ] @
Citat:
bollmann: Koliko treba da se suši podloga zavisi od spoljne klime. Najbolji način da se proveri vlaznost kosuljice betona ako nemate vlagomer je sledeci. Uzmete lepo busilicu i u nju stavite burgiju debljine 3mm. Probusite beton oko 15-20 mm. sa tom burgijom. Zatim uzmete jedno palidrvce iz sibice i ubacite u tu rupu tako da sumpor bude okrenut na dole. Ostavite to tako oko 24 sata. Kada prodje to vreme izvadite palidrvce iz rupice betona i probajte da ga ukresete. Ako se drvce zapali podloga je 100 % spremna za postavljanje parketa a ako se ne zapali treba sacekati da se podloga jos susi. Ovo je primitivan nacin provere vlaznosti betona ali je zato veoma pouzdan , proveren i siguran metod za sve ljude koji ne mogu obezbediti vlagomer. Sto se tice Slovenackog parketa tu vam ne mogu pomoci, Ima mnogo firmi u Sloveniji koje ga proizvode, morao bih da ga vidim da bih rekao da li je dobar ili ne. Vec sam rekao da parket nije neka nauka ko se bar malo razume od njega. Svaki dobar parketar treba da prepozna kvalitetan parket. Tako da pre kupovine mozete konsultovati parketara.Za sve ostale informacije ja sam tu. Pozdrav


Hvala puno na predlogu, uradicu taj postupak sa sibicom. Postoji li uopste neki metod za utvrdjivanje ima li u parketu nekih zivih organizama kao sto je sipac ili kako ga vec zovu? Jer mislim da parket dok je u skladistu moze da ga "napane" sipac, i ako se tako postavi onda je kasno.

pozdrav
[ bakara @ 03.05.2007. 23:49 ] @
Citat:
kana
E sad, upravo sam zavrsio raspravu sa prodavcem laminata
koji tvrdi da to nije moguce i da laminat sigurno ne moze da
se osteti vodom vec da je surak sve to pogresno slozio
posto je to radio sam bez majstora ?????.

Ovo definitivno zavisi i od vrste laminata, da ne poverujete sta se sve prodaje i kako se sve postavlja...
Jedan od primera je moj komsija koji je umesto ravnajuceg sloja stavio pesak ispod laminata

Sto se tice mog iskustva pre 2 godine sam imao poplavu, pukla mi je vodovodna cev na spratu gde niko nije ziveo, celu noc se nalivalo vodom, voda nije imala gde da otice jer su visoki pragovi, tako da kad sam ujutru video imao sam bazen u trezariji. Laminat je bukvalno plivao na povrsini vode (zato se valjda i zove plivajuci pod )
Tu vodu smo izbacili, i laminat se vratio na mesto, bio je vlazan vise od mesec dana, sada se nista ne poznaje, kao da nije bio pod vodom, cak se ni lajsne nisu pomerile, ja prosto nisam verovao da mu nista nece biti...

U pitanju je bio laminat za poslovni prostor (znaci onaj deblji) sa nekim lepkom koji vezuje posle 24h, i sa duplim klik sistemom.

Kada se setim te poplave uvek pomislim na to sta bi bilo da je umesto laminata bio parket I klase, kako bi on preziveo, i koliko bi me to kostalo...
[ cozmo_im @ 04.05.2007. 10:33 ] @
Uzimajte samo kvalitetan laminat (recimo KRONO, ali nemacki ili svajcarski). Jeste skuplje (i dalje jeftinije od parketa) ali ima nekoliko prednosti:

- U kombinaciji sa podlogom koja ide uz njega, nema statickog elektriciteta
- click2click noviji sistem mnogo bolje vezuje laminat
- otporan je na vodu, otvoreni plamen donekle, padove i udarce ostrih predmeta

Ja sam probao na visku (sto mi ostalo) da ga zapalim upaljacem - nisam uspeo, uspeo sam samo da ga ogrebem tako sto sam krvnicki drmnuo cekicem po njemu. Ne grebe se cak ni viljuskom ili nozem. Mislim - ako padne sveca, nece se upaliti recimo ili goruci el. aparat ne daj boze. Ili ako vam ispadne nesto tesko ili vucete nesto po njemu, tesko cete ga izgrebati...

Ortak ima isti u suterenu, imao je poplavu, samo se osusio, vratio na mesto sta je trebalo i dan danas je ko nov.

Ja ga imam 4 godine u dnevnoj sobi i predsoblju, isti je kao i prvog dana, redovno ga cistim Emsalom (koji se mesa sa vodom, bude skroz mokar laminat), posle par meseci ciscenja je dobio odlican sjaj koji ne nestaje i dan danas (ako se redovno cisti). Nigde se nije razdvojio, nigde ogrebotine, nista, kao nov (osim sto sad ima i sjaj). Takodje imam podni grejac ispod tepiha koji je zalepljen za laminat, radi 4 zimska meseca u godini - pogadjate - laminatu ama bas nista, nit' se ostetio, nit se razdvojio nit se iskrivio (grejac je poprilicno vreo).

Elem, pod mora biti ravan i mora se staviti podloga koja ide uz laminat i OBAVEZNO lajsne i da se sve dobro uklopi i montira.

Druga strana price: Ortak je uzo jeftin laminat, lepo izgleda, ali:

losa mu je podloga, posle par meseci krenuo da se razdvaja, da se klobuci od ciscenja mokrom krpom, poceo da puca i sta ja znam. Na kraju je odresio kesu i kupio Krono (ima jos kvalitetnih marki, ne samo Krono) i nema problema par godina vec, kao nov.

Sve ima svoju cenu, pa tako i kvalitetan laminat. Inace, kumovi su stavili parket (i to im je stavljao rodjak koji se time bavi) isto kad i mi laminat. Pogadjate sta izgleda lepse posle 4 godine - laminat. Parket, OK, nije se razdvojio i to, ali lak nije vise tako sjajan, sve izgleda prljavije, grebe se, dete cim mu nesto ispusti teze na parket eto male rupice, ogrebotine i slicno. Ne daj boze poplave...

Naravno, opet ponavljam: samo kvalitetan laminat, na ravnoj podlozi, zovite nekog ko montira (nije skupo 100-150 din po kvadratu max.) da vam to montira kako treba (mozete i sami, ali ima trikova sa lajsnama i morate napraviti neku zakrivljenu sipkicu pod 90 stepeni da mozete da ubacite u prostor izmedju zida i laminata da ga lepo iscukate da sve legne prema sredini). I uvek idite od prozora ka zidu, tako da je laminat uspravno na prozor, ne poprecno prozoru...
[ vdambo @ 22.07.2007. 23:08 ] @
Citat:

Nazalost prekinuta je diskusija na temu provere
vlaznosti parketa.

Moze li neko, ko se razume u to, da ukratko
objasni kako da prilikom kupovine proverimo
kolika je vlaznost parketa.



Postoji jedan način merenja vlažnosti drveta bez vlagometra a uz pomoć mikrotalasne sa rotirajućim tanjirom i precizne vage.

Uzme se parče drveta i izmeri mu se masa. Zatim se u mikrotalasnu stavi pri dnu malo papira za dupence (da bi upijao vlagu iz drveta) i to izreženo parče.
Podesi se da greje na maloj snazi. Vrši se nekoliko merenja , 3 do 5 minuta. Posle svakog merenja se meri masa. Zameni se papirče.

Greje se dok posle grejanja više ne promeni masu.

Izračunaš procenat vlažnosti na osnovu formule: podeliš početnu masu i ovu na kraju i pomnožiš sa 100. Dobićeš vlažnost u percentima.
[ ptica grabljivica @ 01.08.2007. 00:36 ] @
Covece ovo si odradio fantasticno!!!!!Mnogi majstori bi trebalo da dodju kod tebe na kurs!Da li si razmisljao da zaradjujes na tom poslu?!
[ zorpetus @ 10.01.2008. 14:14 ] @

@cozmo_im

Nije mi jasno ovo : "I uvek idite od prozora ka zidu, tako da je laminat uspravno na prozor, ne poprecno prozoru... "

ako se redja od prozora, moras se redjati paraleleno sa zidom na kom je prozor, zar ne?

[ bakara @ 10.01.2008. 18:49 ] @
Citat:
zorpetus
ako se redja od prozora, moras se redjati paraleleno sa zidom na kom je prozor, zar ne?

Savet je da se ne krece od zida na kome je prozor vec upravo suprotno.
Taj savet stoji na svakom pakovanju laminata.
[ miki-beograd @ 24.08.2008. 14:51 ] @
Da ne otvaram novu temu, i mene muci parket ...

Pocetkom Avgusta majstori su demontirali stari parket (zgrada je nova kao i parket koji je bio postavljen), kompletno sredili kosuljicu i postavili brazilsku tikovinu (cumaru). Po zavrsetku lakiranja, sve je izgledalo savrseno da bi po povratku sa odmora sredinom avgusta zatekao haos, skoro svaki komad parketa se razdvojio po 0.5cm.

Prodavac parketa mi je predlozio da rupe popunimo nekom fug masom za parket, interesuje me da li je ovo dobro resenje i na koji nacin se tacno to radi, da li se parket ponovo hobluje i lakira ili ?

Da li da insistiram na ponovnom redjanju parketa, ako se uzme u obzir da je 110m2 parketa placeno preko 400,000 din a demontaza starog, popravka kosuljice i montaza novog skoro 300,000 din ili ce popunjavanje rupa fug masom resiti problem ?

Da li se parket razdvojio zbog loseg postavljanja ili tikovina jednostavno ne trpi velike razlike u temperaturi ??



[ zorpetus @ 24.08.2008. 16:31 ] @
Citat:
miki-beograd: Da ne otvaram novu temu, i mene muci parket ...

Pocetkom Avgusta majstori su demontirali stari parket (zgrada je nova kao i parket koji je bio postavljen), kompletno sredili kosuljicu i postavili brazilsku tikovinu (cumaru). Po zavrsetku lakiranja, sve je izgledalo savrseno da bi po povratku sa odmora sredinom avgusta zatekao haos, skoro svaki komad parketa se razdvojio po 0.5cm.



Nisam expert za ovu oblast, ali koliko sam mogao da vidim/naucim po ovom i slicnim forumima izgleda da je tebi prodavac prodao parket koji je imao daleko vecu vlaznost od one propisane i/ili su majstori koji su ga postavljali radili na brzinu. (ako je betonska kosuljica - njoj treba puno da se osusi, npr. itd).

5mm je jako puno pogotovo sto kazes da gotovo nema mesta gde se nije pojavilo. :(

Kada platis i stavljas te, za nase prostore, egzoticne vrste parketa - zelis da imas parket koji sjajno izgleda, a ne piljevinom "fugnovan" parket. :(
[ Marko Enter @ 24.08.2008. 16:53 ] @
NAjverovatnije da je drvo bilo dosta vlazno i sad se skupilo , inace tikovina je mnogo dobro drvo ,moze da traje preko sto godina

pozdrav Marko
[ bantes9 @ 24.08.2008. 18:00 ] @
Za pare koje si ulozio u sve to sigurno bih jurio majstore i prodavca da se ispravi greska.
Preporuka fugovanja je po meni smesna jer kao sto rece zorpetus nisi dao tolike pare da bi fugovao parket.
Pored vlaznog parketa moguci problem je i nedovoljna suva kosuljica, pa u zavisnosti od toga treba naci krivca za nastali problem.
[ djura012 @ 25.08.2008. 21:42 ] @
100% se rasusio ! Nemoguce je da postoi neki drugi uzok.
Isto kao sto su ti i ostali rekli i ne dozvoli da te baronisu da je to zbog ne znam cega .

Nebi bilo lose da nadjes da procitas nesto vise o tom drvetu da bi znao njegovu reakciju na vremenske uslove .

Drugaru ( koi se bavi prodajom akvariumskih ribica kod kuce ) stolar napravi dvokrilna vrata za taj deo gde ih prodaje .
Leti kad je velika vrucina ili kad pada kisa vrata se normalno zatvaraju .
Zimi se rasire cak ido 1,5cm

Jedino da nisu zaboravili da ti kazu da treba da ga zalivas.


Sto se mene tice ja ugradio parket ali u mom kraju cena je oko 20e 1m2 tako da sam se odlucio za laminat .

[Ovu poruku je menjao djura012 dana 25.08.2008. u 23:00 GMT+1]
[ bollmann @ 25.08.2008. 23:44 ] @
Parket ti je bio sirov i zato je se rasušio, zamisli šta će mu se desiti kada krene grejna sezona. Kazes da je se parket rasusio 5 mm. Za svaki procenat vlage na dole parket se skuplja po širini za 0.25 mm.Kupio si sirov parket i to je to. Kontaktiraj prodavca.
[ bollmann @ 25.08.2008. 23:47 ] @
Kosuljica ne bi trebala da je problem, jer da je ona bila vlazna parket bi uvukao tu vlagu iz nje ali onda ne bi doslo do rasusivanja parketa vec bi doslo do podizanja parketa.
[ miki-beograd @ 26.08.2008. 09:07 ] @
Posto nisam prihvatio popunjavanje fug masom, prodavac je danas predlozio da se parket kompletno demontira, izbace komadi koji su se skupili i zamene novih suvim parketom, opet hobluje i lakira ..

Da li je ovo u redu ili predlazete da trazim kompletno sve da se promeni ?
[ bollmann @ 26.08.2008. 15:23 ] @
To je opet polovično rešenje. Ko ti garantuje da se parketne daščice koje se sada nisu rasušile neće rasušiti za mesec,dva, i šta ćeš onda, ponovo da ga menjaš, to nije ni malo lak a ni brz posao. A ako budeš menjao kompletan parket obavezno proveri vlagu parketa.
[ polke @ 26.08.2008. 15:30 ] @
Trazi nov parket koji je suv. Bez kompromisa za te pare.
[ Marko Enter @ 26.08.2008. 20:13 ] @
Najbolje zameni sve

pozdrav Marko
[ alek_jov @ 01.09.2008. 00:25 ] @
Zdravo, Sta mi mozete reci oko bukovim parketom, u dilemi sam koliko je on dobar, posto citao sam da je on malo nemiran, da veoma dugo radi i takve stvari, interesuje me pareni bukov parket misljenje jel to vredi. Hvala unapred i nadam se da cu dobiti odgovor
[ Marko Enter @ 02.09.2008. 15:14 ] @
Ugradi parket od parene bukve .

pozdrav Marko
[ zorpetus @ 11.09.2008. 20:54 ] @
Citat:
Marko Enter: Ugradi parket od parene bukve .

pozdrav Marko


I ja sam kod roditelja ugradio parket od parene bukve pre nekih 25-30 godina, i eto i dan danas izgleda ko nov. Ima tu i tamo po koju ogrebotinu ili sl. ali i dalje izgleda odlicno. Samo nemoj da stedis na lepku i laku - to je recept za nerviranje za godinu-dve-tri...

Nego, jel ugradjivao neko jasen? Slabo je kod nas u ponudi - dal sto je drvo retko ili sto majstori ne vole da rade s njim ili sto nije neko drvo za parket?
[ bollmann @ 18.09.2008. 00:18 ] @
Jasen je idealno drvo za parket, jako lepo izgleda kada se postavi, problem je sto ga malo ima u prodaji, inace majstorima nije bitno od koje vrste drveta je parket njima je najbitnije da im falcevi budu labavi da ne bi mnogo upotrebljavali cekic.
[ Marko Enter @ 18.09.2008. 22:44 ] @
Moj cale je ugradio parket od jasena i dobar je

pozdrav Marko
[ Shoshone @ 27.09.2008. 11:38 ] @
Planiram da postavim laminat pa mi treba par saveta.
Laminat bih postavio u sobu koja je poprilicno frekventna i u kojoj se nalazi par ormara, sto, krevet, stolovi za racunare i stolice sa tockicima.
Na podu se nalazi "drzavni" parket star cca 32 godine koji je u poprilicno losem stanju. Srecom, nigde nije podignut, vec je samo ostecen. Nisam siguran da je pod idealno ravan, a i zbog drugih stvari taj parket ne bih dizao nego bi samo preko stavio laminat.
Obzirom da je soba frekventna i da ima dosta stvari u njoj ( neke su mobilne ) predpostavljam da bi mi trebao neki jaci laminat, otporan na grebanje.
Koji laminat bi mi preporucili i koje su cene? ( pitam za cene da bi imao okvirnu sliku kada budem kupovao pa da se ne nadjem u situaciji da je u jednoj radnji 500 din m2 a u drugoj 2000 din lol )
[ bakara @ 27.09.2008. 13:01 ] @
Citat:
Shoshone
Koji laminat bi mi preporucili i koje su cene? ( pitam za cene da bi imao okvirnu sliku kada budem kupovao pa da se ne nadjem u situaciji da je u jednoj radnji 500 din m2 a u drugoj 2000 din lol )

Pa cene su upravo takve od nekih 400 dinara pa sve do par `iljada, sve zavisi koliko dobar laminat trazis.
[ RonJ @ 27.09.2008. 17:34 ] @
Ja sam uzimao Tarkett-ov laminat,10e/m2 izuzetno sam zadovoljan.
[ Shoshone @ 15.10.2008. 17:59 ] @
Citat:
bakara: Pa cene su upravo takve od nekih 400 dinara pa sve do par `iljada, sve zavisi koliko dobar laminat trazis.

Ja sam jasno postavio pitanje u vezi preporuke za marku i klasu laminata koji bi stavio u frenkventu sobu a ne za komentare cena.
[ bakara @ 15.10.2008. 18:10 ] @
Citat:
Shoshone: Ja sam jasno postavio pitanje u vezi preporuke za marku i klasu laminata koji bi stavio u frenkventu sobu a ne za komentare cena.

A jel?

Citat:
Shoshone: pitam za cene da bi imao okvirnu sliku kada budem kupovao pa da se ne nadjem u situaciji da je u jednoj radnji 500 din m2 a u drugoj 2000 din lol )


Laminate za poslovne prostorije (visokofrekventne), imas od 500-600 dinara pa navise, preporucen ti je tarket koji moze da izadje i do par `iljada po m2, ali nacin tvog ophodjenja prema onima koji pokusavaju da ti pomognu nije u redu, tako da se ova diskusija ovde zavrsava.

[ Nenad-ynwa @ 26.01.2017. 11:11 ] @
Pozdrav ako neko jos uvek prati ovu temu. Situacija je sledeca, cevi od parnog grejanja prolaze kroz kosuljicu(alu plast, bez izolacije). Preko treba da se postavlja parket, zanima me da li postoji neki premaz ili nesto da se postavi preko tog dela gde prolaze cevi, da bi se izbeglo rasusivanje parketa. Hvala
[ veljkoE @ 27.01.2017. 16:47 ] @
pa jedino da premazes jedno 2 cm stirodura preko