[ zlocko @ 28.03.2006. 03:31 ] @
Zanima me koliko je komplikovano zameniti propalu izolaciju na zamrzivacu i sta je sve potrebno za to. Inace, u pitanju je zamrzivac sanduk.
[ Black_eyed @ 28.03.2006. 10:13 ] @
Meni je pre 7-8 godina jedna majstor radio zamenu donjeg dela izolacije (onog prema podu). Gledao sam sta je radio i ladno sam mogao to i ja da odradim.

Problem je sto u sanducarima imas na dnu onaj cep za ispustanje vode. Taj cep posle vremena popusti i polako led ulazi u izolaciju i razara je.

Sta je tip uradio: Skinuo donju stranicu zamrzivaca, skino staru propalu izolaciju koliko god je mogao, sacekao da se ostatatak izolacije osusi (kod mene je bilo vode u izolaciji od otopljenog leda). Zalepio je onaj plasticni cep koji vise nema svoju funkciju. Stavio je nesto kao kondor (one crne trake) pri sanduku za hladjenje. Vratio je donju stranicu zamrzivaca, ucvrstio je i potom sa purpenom napunio prazan prostor koji je nastao vadjenjem propale izolacije.

Kao sto vidis nista hi-tech, jedino pazi da ne probijes sanduk za hladjenje jer je veoma tanak.

[ zlocko @ 28.03.2006. 16:21 ] @
Hvala na informacijama. Izolacija je najvise vlazna upravo oko tog cepa koji si pominjao. Primetio sam da zamrzivac radi u duzim vremenskim intervalima nego pre, pa me zanima da li postoji mogucnost da sa termostatom nesto nije u redu, tj. da zamrzivac hladi vise nego sto treba pa da izolacija zbog toga popusti. Da li znas mozda koja je propisana temperatura kada je termostat podesen na "srednje", posto sam je merio i na dnu je bila -25?
[ RexBlanco @ 28.03.2006. 20:08 ] @
Vlaga uglavnom ne "izlazi" iz zamrzavača , nego "ulazi".Naime,vazduh sadrži vlagu.Vlaga se uvek kondenzuje na hladnim (hladnijim) površinama.Kod rashladnih uredjaja,vlaga se difunduje kroz oplatu ili na sastavima oplate.
Najidejalnija izolacija bi bila hermetički zatvoren miran vazduh.Proizvodjači se trude da se što više približe ovim uslovima.Izolaciju prave od poliuretana,a u zadnje vreme od ciklopentana.Poliuretan je ekspandirana "tvrda" pena,koja u sebi sadrži puno sitnih mehurića ("mirni vazduh").Ovu,dvokoponentnu penu duvaju u vakumskoj komori u rashl. uredjaj.Naravno,uredjaj je u kalupu.
Sanduk prave od lima (nekada od drveta) ili od plastike,kao i unutrašnji deo.Ako se sanduk pravi od lima,onda se na sastave stavlja trajno elastična masa,kao zaptivač ("hermetički zatvoren").Kod modernih rashl.uredjaja sanduk i izolacija je skoro idealna,tako da se izolacija dugog veka.
Kod starih modela Gorenje zamrzivača problem je bio u donjoj oplati.Donji "pokrivač" je bio papira sa tankim filmom aluminijuma.Čim se ovaj film od aluminijuma ili papir oštetio,vlaga se počela "ulivati" u izolaciju...
Naravno i taj famozni čep je doprineo ovoj situaciji kao i sastavi unutrašnjeg lima...
Vlaga se godinama skupljala u poliuretanu,dok nije napravila toplotni most izmedju rashladnih cevi i oplate.To je momenat "vizuelnog" curenja....
Izolacija se ne može sušiti.Mora se skroz izvaditi iz zamrzivača,do zadje vlažne mrvice.Tu se podrazumevaju i zidovi zamrzivača.Napravi se kalup sa unurašnje i vanjske strane.Izolacijoni materijal se uliva u prazne zidove u adekvatnoj količini.Dok se pena ekspanduje,postavite i donju oplatu zamrzivača.Može poslužiti i običan pocinkovani lim ili debela alufolija. I na ovu oplatu se postavlja kalup.sačekate 24-48 sati.Sastave,čep zalepite (ako to prije ulivanja poliuretana niste uradili) sa silikonom.
Otprilike,ovako izgleda zamena izolacije.
Nikako se ne koristi jednokomponentna pena (ona iz boce).Jednokomponentni poliuretan stvara velike,neodvoljene mehure u koje će vlaga lakše ulaziti i kondenzovati se...
Duboki zamrzivač,tz. konzervator radi izmedju -21,5 i -28,8 celsijusevih stepeni.Ta temperatura koju merite,nije temperatura isparavanja na koji reauguje termostat.Termostat reaguje na temperaturu isparavanja,znači kontaktno mesto kapilare termostata treba da se meri.
Kod Vas,(najverovatnije )rashladni fluid je pregrejan,što znači da temperatura isparavanja ne dostiže minimalnu granicu-termostat se ne isključuje.Pregrejavanje rashl. fluida može prourokovati višestvari:curenje fluida iz sistema,slaba kompresija,loša izolacija,visoka temperatura okoline itd.No,greška može biti i u termostatu.Štelovanje termostata ne preporučujem,jer sa štelovanjem samo poremetimo još više ciklus hladjenja....
U krajnem slučaju od konzarvatora ćete napraviti ledenicu,koja radi izmedju -14 i -17 stepeni što doprinosi bržim kvarenjem namirnica...


[ gile011 @ 24.08.2009. 23:55 ] @
Da ne otvaram novu temu, Rex blanko je napisao sta treba ali da li ima neka slika ili tako nesto , sta da izguglam, a evo i moj problem

Ostecena mi je donja strana zamrzivaca(ona folija ili sta li je), verovatno od nasilnog vadjenja zaledjenih namirnica (koje su se zalepile za pod), znaci ne mnogo ali to su rupice od par milimetara. Vidi se crno ispod verovatno rdja, kad sam ga otopio bilo je vode u njemu kao u bazenu , znaci nije busan(nema ni vode okolo), ali iz tih rupica pritiskom na njih izlazila je voda. Ja sam mislio:
1) da ga osusim ,
2) napunim te "rupice" pur penom i
3) preko stavim nesto kao npr alu foliju (zalepim ili slicno).
4) I da izmislim nesto neku traku za coskove.

Jel to ima smisla i ako nema recite mi sta da radim, jer on radi "normalno" ali nema se za bolje.

E da , da li smem da skidam tu foliju pa da malo osmriglam gde je busno

Hvala
[ Pajapatak @ 25.08.2009. 13:14 ] @
Ne skidaj nista. Nadji tablu lima Alu i napravi nov patos unutrasnji i okolo zalepi silikonom i to je to.
[ mocnisima @ 25.08.2010. 17:04 ] @
Jel ima neko kakav video ili slike o menjanju izolacije na sistem uradi sam.
[ rewqrewq @ 07.09.2010. 22:59 ] @
"Uradi sam izolaciju"?

1. Pur pena?
2. Sam da kopaš- ako ti je prvi put?
3. Koliko je star zamrzivač?

Mislim da ovo sve zajedno nema pojma ni da se uradi ni da bude približno dobro.


[ mocnisima @ 07.09.2010. 23:19 ] @
Zašto da ne? Koliko sam shvatio jedina kritična stvar je pravilan izbor materijala a uraditi nije komplikovano.Negde sam našao da treba koristiti tanke table stirodura i preko njih dvokomponentnu purpenu.
Moj zamrzivač je star oko 20 godina ali je limarijski POTPUNO zdrav i ne vidim razlog da ga bacim.Nije mi mnogo da dam 3000 ili 4000 hiljade majstoru ali bih hteo sam da probam.Već sam kupio nov tako da sa ovim mogu malo da se igram.
[ rewqrewq @ 08.09.2010. 13:52 ] @
Ok, to važi za tebe jer ćeš da se igraš. Inače ni majstori više ne prihvataju da rade izolaciju na zamrzivačima, kako sam čuo, posebno jer je toliko star.
Obrati pažnju na tu masu koja se sipa za izolaciju, sigurno nije obična pur pena.
[ gti2 @ 08.09.2010. 13:58 ] @
Nije obicna,sastoji se iz dve komponente i jaaaaako raste
[ tihi2 @ 08.09.2010. 21:43 ] @
Mešaj po 2dl jedne i druge komponente u neku treću (ja sam koristio ukoso odsečenu plastičnu dvolitru od soka ili koka-kole), brzo mešaš (nećeš stići više od 5-6 krugova jer raasteeee strašno) i sipaš u prostor.
Bitno je da je toplo, bar 30*C. Možeš i da greješ grejalicom da metal bude topao. U tom slučaju širi se i do 30 puta.
Pomaže jako kad komponente držiš u vrućoj vodi iz bojlera (ja sam držao u kofi i onda su dosta tečne; ako držiš na hladnom tegli se kao med i slabo širi). Samo ih izvadiš, odliješ u čašicu od jogurta jednu komponentu koja služi kao mera, prespeš u posudu za mešanje, u drugu čašu od jogurta izmeriš drugu komponentu, štap za mešenje u ruku i u niskom startu sipaš drugu komponentu i odmah mešaš. Moraš biti jako brz jer već posle 1-2 sekunde naglo raste. Istreseš i sačekaš 10 minuta da prestane da se širi. Kad se izveštiš možeš i više odjednom, ali ne na početku (ja sam počeo sa pola litre+pola litre i skoro sve mi je završilo na podu garaže - nisam se snašao).
I obavezno rukavice i odelo koje se posle može baciti jer se smesa ne može očistiti nikako. Gde padne menja boju i ako se skine ostaje fleka.
[ mocnisima @ 08.09.2010. 21:58 ] @
Probaću ovih dana pa ću javiti moje iskustvo.Možda snimim sve pa stavim na Youtube pošto nema nijednog takvog videa.
[ marko paracin @ 09.09.2010. 11:49 ] @
Ta smesa se zove dvokomponentni poliuretan.Ja sam za 1l u Krusevcu placao 4,5 eura. Litar bele i litar crne tecnosti. Kad budes hteo da ih pomesas, ucini to sa busilicom. Moze da ti posluzi viljuska od nekog miksera... Tako ces najbrze i najbolje da izmesas.
Jel imas kalupe? Ako radis bez njih,tesko da ce ta izolacija ispasti kvalitetno. Ja kad radim izolaciju,dajem 5 god garancije, ali moras imati kalupe, stege i td...
Ako imas jos neke zabune oko neceg javi. Poz
[ mocnisima @ 09.09.2010. 16:27 ] @
Pa ja sam to zamislio malo jednostavnije.Skinem oštećenu izolaciju, pažljivo, stavim 1cm stirodura ili kako se već zove onaj najtvrđi, i preko toga zalijem purpenu onu za pištolje jer je malo kvalitetnija od ove obične.Mislim na purpenu koja se koristi prilikom ugradnje stolarije.To verovatno nema 100% efekat ali mislim da može da prođe.Ipak taj zamrzivač bi mi radio samo preko zime i bio bi u hladnom.
[ ivan_sim @ 09.09.2010. 17:11 ] @
^^ Od te takve izolacije nema nikakve vajde .
Nece ti trajati ni mesec dana.

Znaci ide samo DVOKOMPONENTNI POLIURETAN i nista drugo, nikakvi stiropori i stiroduri.
Stara izolacija mora da se skine sve dokle je vlazna jer to ne moze kao sto neko kaze " da se osusi".
Skida se izolacija sa celog dna i po malo na zidovoma obicno oko 15cm sa strane.
Izlivanje izolacije je najvolje odraditi odjednom, a ne kako neko rece iz vise puta.
obe komponente (crna i bela) se izmesaju u odnosu skoro 1:1 tj 5% stavi vise crnu.
Pozeljno je imati kalupe i stege kako za unutrasnji zid zamrzivaca tako i za spoljasnji.
...
[ mocnisima @ 09.09.2010. 17:38 ] @
Moram priznati da i meni zvuči malo sumnjivo.Dobro, a gde da kupim pravu stvar i koja je cena za zamrzivač 210L?
[ ivan_sim @ 09.09.2010. 17:51 ] @
Neznam gde u tvom kraju ima da se prodaje poliuretan.
Cena je oko 4.5 eur za 1KG!!!
1kg =/= 1L
za 210l ti treba oko 700ml bele i oko 750ml crne.

Najbolje kupi kilo - kilo pa mesaj!
[ mocnisima @ 09.09.2010. 19:57 ] @
Ako neko zna prodavnicu koja bi mi poslala poliuretan poštom neka mi javi na PP.
[ mocnisima @ 10.09.2010. 08:50 ] @
Marko dobio sam poruku.Ma šta poruku, mini predavanje iz ove teme.Hvala veliko pa ću da javim šta sam uradio.Samo da se vreme malo prolepša.
[ marko paracin @ 10.09.2010. 10:31 ] @
Molim i drugi put. Pozz
[ Horvat I @ 10.09.2010. 13:17 ] @
Marko moze i za mene skolovanje.
Svoj Obodin sam hteo uvaliti,zato je pre vise od godinu dana iskljucen. Ali zbog ove krize u bezcenje ga nisam hteo dati, pa kad ga za sitne pare mogu opraviti sto da ne!
Izgleda da se izolacija ipak da osusiti jer za ~2 meseca rada jos se ne znoji.
Ja cu ga raditi tek kada ponovo otopli.
[ marko paracin @ 10.09.2010. 17:35 ] @
Dobro je ako se susi, ali posto se vec jednom "napila" vode, verovatno ce i drugi put samo je pitanje vremena
[ Horvat I @ 10.09.2010. 19:45 ] @
Toga sam ja svestan,kada se mehurovi rarore izolacija postaje samo I, pa sam te zato zamolio da i meni na PP prosledis obuku koju ci poslao @mocnisima.
Hvala
[ marko paracin @ 11.09.2010. 12:43 ] @
Poslao sam ti. Nego imas li negde da nabavis poliuretan?
[ Horvat I @ 11.09.2010. 14:40 ] @
Hvala za uputstvo nasao i proucio sam ga. Za PU se nisam raspitivao posto je odluka o opravci nova, pretpostavljam da se u farbarama treba traziti, od kojeg proizvodjaca
Code:
BASF Elastogran, ALFA Systems, Lackfa – BAYER Gruppe, Neestan
ili ako bi hteo napisati naziv proizvoda koji koristis smatram da se nece kositi sa pravilima.
Jos jednom hvala lepo za predavajne, iz kojeg vidim da je bolje sto sam morao ukljuciti zamrzuvac da se ostecena ponovo ovlazi.
[ kostaB @ 20.05.2011. 16:44 ] @
Moram da temu ponovo obnovim i da zatrazim pomoc od ovde malo stucnijih ljudi od mene.
Naime imam problem sa zamrzivacem 510l koji je poceo intenzivno da curi pa bih zamolio da mi neko pomogne i ako ima da mi posalje uputsvo kako da zamenim izolaciju na dnu zamrzivaca posto sam video da postoji neko uputstvo ovde na forumu.Koliko sam video to se radi dvokomponentnom poliuretanskom masom,ali koja kolicina mi je potrebna za ovaj poduhvat,i kolika je cena poliuretanske mase po kilogramu i gde to ima da se kupi.
Ja sam inace iz Aleksinca,pa gde bih to najblize mogao da kupim?

Hvala unapred na odgovorima i pomoci!!!
[ tihi2 @ 22.05.2011. 17:42 ] @
Ja sam to kupovao pretprošle godine u Freon, Novi sad, Adi Endrea 11, tel: +381 21 504 638, +381 21 504 638. Nema razloga da to ne pošalju brzom poštom.
Cena je bila 400din/l, treba ti dve komponente i 1litra ekspandira 20-30 puta na ovim letnjim temperaturama.
Reakcija je jako burna, toplota je oko 90 stepeni i moraš biti vrlo brz da to istreseš u kalup. Probaj da staviš 1dl+1dl, u presečenu dvolitarsku flašu od Coca-cole (sečeš na najširem delu), promešaš pa ćeš videti.
Pena je toliko jaka kad se širi da, ako je ima previše i nema gde da izađe, sve će iskriviti. Isto kao i Pur-pena samo što ona ekspandira 2-5 puta. Višak samo odsečeš skalpelom.
Savet: rukavice i odelo koje (ako se uflekaš) možeš da baciš tj fleka se ničim ne može skinuti i odmah si dobio "radno" odelo.
[ kostaB @ 06.06.2011. 11:24 ] @
Hvala na odgovoru!

Kazi mi samo koju kolicinu poliuretanske mase bi trebao da kupim i koliko da upotrebim za zamrzivac od 510l?

Nije mi jasno,jel se to radi iz vise pokusaja-sipes 2dl jedne i druge komponente pa ako nije popunila ceo prostor,ti izmesas ponovo i ponovo sipas?

Samo dno i 10-15cm u zidovima planiram da iskopam,koliko bi bilo optimalno mase u decilitrima za tako nesto?
Strah me da ne preteram pa da se zamrzivac ne pokrivi od tolike mase koja ekspandira!
[ tihi2 @ 07.06.2011. 19:08 ] @
Koliko? Zavisi koliki prostor iskopaš.
Uzmeš lepo metar pa izmeriš prostor, pa širina*visina*dubina i eto zapremine (naravno pretvoriš u decimetre da bi dobio rezultat u litrama). Zapreminu podeliš sa 20 i eto ti litara. Pa onda slamka puta banka i eto cene.
Dobro bi bilo uraditi odjednom ali to nema šanse bez velikog iskustva da uradiš. Dakle, iz više puta. Probaš pa vidiš.
Ja sam oko rezervoara stavljao stirodur pa onda sipao penu. Malo se prištedi na materijalu, a pena sve lepo popuni i poveže.
Drugar mi je upotrebio običnu pur-penu (kupio 4 velike boce od 0.5l), kaže da ona cevčica od 30cm dođe do polovine zamrzivača pa se sa obe strane sve lepo popuni. Možda je to nešto lošija izolacija, ali za nas amatere, za kuću i za polovni zamrzivač je dovoljno dobro.
Meni je trebalo popuniti oko 400l prostora pa mi je dvokomponentna bila jeftinija nego običan pur-pen, ali za zamrzivač treba izračunati...
Nije to svemirski poduhvat... sat vremena posla. Samo da bude toplo (preko 25 stepeni) a onda i običan pur-pen se širi 3-4 puta.
Ako ostaviš prostor gde može da se širi neće se ništa iskriviti. Pa makar ispalo iz zamrzivača, samo posle isečeš višak skalpelom.
[ dax982 @ 14.07.2011. 14:15 ] @
pozz momci
je moze neko da mi posalje na pp gde ima da se kupi dvokomponentni poliuretan u BG-u ili Zemunu,zvao sam Freon, Novi sad ali nece da salju,samo licno preuzimanje.
[ Pajapatak @ 15.07.2011. 09:53 ] @
Evo ja ću ti poslati na PP
[ ducato @ 27.07.2011. 17:08 ] @
E,Pajo,bio bih ti zahvalan kad bi i meni poslao pošto u Freonu nema trenutno da se kupi a hića mi je.hvala ti...
[email protected]
[ n.lazic @ 03.09.2012. 11:55 ] @
potreban paracinac koji radi izolacije za zamrzivach, mozda i punjenje...

poslati pm


zz
[ svr @ 27.03.2015. 16:12 ] @
Ostarela tema a i meni treba pena.
Molim neku dobru dusu da mi sprati na pp gde se kupuje u Bgd i okrivne cene.
hvala
[ paterson @ 22.07.2015. 07:55 ] @
U vezi vertikalnog OBODIN kombinovanog frižidera, starog preko 30 godina, zanimljivo je napomenuti da nijedan frigo majstor u okolini neće prihvatiti posla oko skidanja mokre stare izolacije radi ugradnje nove termoizolacije.

Kažu majstori da je to veoma komplikovan postupak izrade drvenog kalupa tako da im se ne isplati uopšte posao.

Zna li neko kako rešiti problem jer je velika šteta baciti ga, a mogao bi još poslužiti.
[ Java Beograd @ 22.07.2015. 09:31 ] @
1. Ako je frižider u nekoj pomoćnoj prostoriji, a ne u kuhinji, možeš i da probaš sa tablama stiropora/stirodura kao spoljna izolacija.
2. Potražiš polovan isti takav kome je izolacija OK, pa zameniš.

Mada, i 1. i 2. su neke šklj varijante. Ne možeš od babe devojku da napraviš.
[ mugi junuzovic @ 22.07.2015. 20:35 ] @
Mjenjaj drug zamrzivač on je dao svoje i da zamjniš izolaciju instalacija je pri kraju....
[ Pajapatak @ 16.08.2015. 18:06 ] @
Citat:
paterson:
U vezi vertikalnog OBODIN kombinovanog frižidera, starog preko 30 godina, zanimljivo je napomenuti da nijedan frigo majstor u okolini neće prihvatiti posla oko skidanja mokre stare izolacije radi ugradnje nove termoizolacije.

Kažu majstori da je to veoma komplikovan postupak izrade drvenog kalupa tako da im se ne isplati uopšte posao.

Zna li neko kako rešiti problem jer je velika šteta baciti ga, a mogao bi još poslužiti.



Glupo im da ti kažu cenu da se ne naljutiš
[ svr @ 16.08.2015. 20:04 ] @
Citat:
paterson:
komplikovan postupak izrade drvenog kalupa tako da im se ne isplati uopšte posao.
.


Da postupak "izrade drvenog kalupa" zahteva prinosenje device (30-to godisnje device) sto je vrlo tesko naci.....
Ajd ako neko ima neki link za video da vidim i to cudo ,taj 'kalup' i drugo...
Imam nesto iskustva u radu sa kompozitnim materijalima ali izrada kalupa radi izlivanja pur pene???? Mozda oces da ga nosis na neku izlozbu kasnije onda ok

[ zoxor @ 19.08.2015. 07:45 ] @
Ocigledno nisi video sta pur pena ume da iskrivi. Davno kada sam to radio pravio sam stelijuce raspinjace pa ubacivao drvene ploce unutar zamrzivaca i njima raspinjao unutrasnjost. Na dno okrenutog zamrzivaca bi se stavljala ploca odgovarajuceg oblika sipa se pur pa se stane odozgo. Ako se pretera sa pur penom dize coveka od 100kg kao od sale.
[ svr @ 19.08.2015. 11:17 ] @
Jeste vazno je da ne stavis 5x vise pur pene a i njih ima 100 vrsta i u zavisnosti A i B komponente moze da bude cvrsca ili ko sundjer. Vazno je da nema previse pur pene i da visak ima gde da izadje. sendvic izmedju dve sper ploce
+ najlon da se ne zalepi resava problem. posto po def uvek crkne dno lakse je
pur pena stvara povrsinski zatvorene celije koje ne upijaju vodu ako se isece onda pocne da upija vodu
[ zoxor @ 19.08.2015. 11:54 ] @
Onomad ja sam stavljao tetrapak foliju to je pvc+karton+aluminijum. Uvek je bilo tesko pogoditi meru jer retko sam imao dva puta isti materijal i naravno temperaturu koja ja vrlo bitna.
[ Jovans@ @ 20.12.2016. 20:46 ] @
Cime da zalepim oplatu u unutrasnjosti zamrzivaca ? Ima naprsnuca, sitnija i krupnija.