[ dalibord5 @ 30.06.2006. 20:06 ] @
Cuo sam da su nekome naplatili kaznu zbog ogromnog racuna koji je napravio preko svoje Metro kartice.Citav taj promet nije bio proknjizen u njegovoj firmi.
Cuo sam i da je u Sluzbenom Glasniku izasla uredba koja ogranicava koriscenje ove kartice.
Zna li neko nesto o tome?
Posto radim u Metrou znam da se 90 % kupovina obavlja od strane "obicnih" kupaca,iako je ideja da to bude veleprodaja za velike firme...To ce smanjiti promet u znacajnoj meri.
I u konacnici,ako je to istina,koji je interes ministarstva finansija da ogranicava promet preko ovih kartica?
[ Deda_Mraz @ 30.06.2006. 20:14 ] @
Ja znam da samo u nasoj propaloj zemlji ima ta zajebancija sa tim karticama
[ dex @ 30.06.2006. 20:43 ] @
tacno da su poceli da love, znam dvojicu koji su platili kaznu
[ ventura @ 30.06.2006. 20:48 ] @
Baš juče mi je knjigovođa tražio da mu potpišem nalog o storniranju svih metro kartica u firmi... Kao izašla je neka uredba ili šta već, da će inspekcija od sada kontrolisati i sve te nabavke, pa da storniramo te kartice da nemamo probleme sa tim...

Iskreno, ja sam u Metrou bio jednom u životu, i ne planiram ponovo da ga posećujem... Prvo cene su kao i na svakom drugom mestu, papirologija komplikovana, i još te na izlazu pretresaju pod predpostavkom da su svi lopovi dok se ne dokaže suprotno... Molim lepo, ja ću svoj novac ipak da odnesem na neko drugo mesto gde će me tretirati sa mnogo više poštovanja i oslovljavati sa 'gospodin kupac'...

[ Mister Big Time @ 30.06.2006. 21:39 ] @
Citat:
ventura:

Iskreno, ja sam u Metrou bio jednom u životu, i ne planiram ponovo da ga posećujem... Prvo cene su kao i na svakom drugom mestu, papirologija komplikovana, i još te na izlazu pretresaju pod predpostavkom da su svi lopovi dok se ne dokaže suprotno... Molim lepo, ja ću svoj novac ipak da odnesem na neko drugo mesto gde će me tretirati sa mnogo više poštovanja i oslovljavati sa 'gospodin kupac'...


Bravo... ni meni nije jasno sta se svi loze na taj Metro, verovatno zbog gorepomenutih malverzacija...

[ Boki4u @ 30.06.2006. 22:48 ] @
Ma krs je taj metro.
Bio sam jednom sa ortako, snabdevali smo se za rodjenda, i mogu vam reci da smo se zaj**ali sto nismo otisli u Rodic, umesto u Metro.
Bukvalo je predvidjen za kupovinu na veliko, tako da je neke stvari nemoguce kupiti na komad - dva, a pritom razika u ceni je ili mizerna ili je nema.
[ Vesa 77 @ 30.06.2006. 22:58 ] @

Svako ko ima firmu, tj. radnju, zna kako i sta se kupuje preko racuna.
Za one koji neznaju, evo objasnicu.
U METROU placanje robe ide iskljucivo u kesu, ili placanjem preko racuna. Ako platite u kesu, dobijete racun odmah sa napomenom-placeno u gotovom. Dakle taj potroseni iznos se ne vodi nigde u knjigama vase firme. Platili ste u kesu, kakve veze ima racun vase firme da bi vas inspekcija ganjala?
Na ovaj nacin mozete kupiti sta god zelite, naravno placanjem u gotovom.
Za placanje preko racuna stvari idu malo drugacije.
Ne mozete kupiti paradajz i krompir, klima uredjaj i prasak za ves, bazen za bastu i protocni bojler, i sve to platiti preko racuna vase firme. sav odliv sa poslovnog racuna mora se opravdati, tj. vodi se kao ulaz u radnju, tj. mora se uraditi kalkulacija ili odbiti za troskove tj. sopstvene potrebe. Razumljivo je da vam sve ovo gore navedeno treba, ali ne mozete to platiti poslovnim racunom. Dakle, ako imate butik garderobe, ne mozete kupiti paradajz za potrebe firme.
Ima i onih koji jos misle da mogu da dobiju i povracaj PDV-a, za kupljeni bojler ugradjen u kuci, a placen preko racuna.

Mislim da ste shvatili sta je pisac hteo da kaze. Inace kartica je tu samo da bi ste mogli da udjete, kao profesionalni kupac, a da li cete platiti u kesu ili preko racuna, e tu vec sami morate da znate sta moze, a sta ne. Pa profesionalni ste kupac, podrazumeva se da znate???!!!!
[ spartak @ 01.07.2006. 11:04 ] @
Miskovic vlasnik Delte je dugackim stapom dzarao buldoga dok ga nije razbesneo i napuckao na konkurenciju.
[ Vostoki @ 01.07.2006. 22:36 ] @
ti velemarketi sluze zapravo da povecaju potrosnju a nikako da dovedu do ustede kao sto to masa misli.

Masa se lozi na to sto je na periferiji grada nesto jeftinije za 20 centi. Vreme, gorivo, to ne igra nikakvu ulogu. I onda kazu: ej ajde posto je sok jeftiniji da uzmemo tri (a inace nije planirao ni jedan).

Jedini pozitivan efekat je sto su svi zadovoljni.
[ pctel @ 03.07.2006. 03:44 ] @
Citat:
dex: tacno da su poceli da love, znam dvojicu koji su platili kaznu

Pa kad ih vec znas, napisi na osnovu kog clana kog zakona su platili kaznu?

Ne postoji takav zakon. Cak i da postoji, kako se resavaju sledeca pitanja:

1. Sta kad neko izgubi racun? Bilo sta da kupujes za firmu, ako ti vetar prilikom pretovara odnese gotovinski racun, to se ne moze knjiziti, vec to slobodno mozes da nosis kuci a firmi da vratis novac, jer jedno moras doneti - ili robu + racun, ili novac. Robu bez racuna ne smes uneti u firmu.

2. Kako se dokazuje da primerak kartice stvarno pripada firmi? Kako dokazati da radnik METRO-a nije nekom dao duplikat vase kartice? Kako dokazati da neko nije lupio bar-kod i sam odstampao karticu na svom stampacu? Kako dokazati da ste ikada ista kupili u METRO-u?

Neka mi neko odgovori na ova 2 pitanja pa neka onda prica o kaznama. Naravno, neka navede koji clan kog zakona je povredjen.
[ cozmo_im @ 03.07.2006. 09:40 ] @
Placanjem preko racuna, imas automatski dokaz da si kupovao u Metrou i ne treba ti NIKAKAV racun, zato sto ces to morati proknjiziti jer pustas fakturu naravno. Ukoliko to pokusas da prikrijes ili ne knjizis (a svakako se moze lako proveriti, mislim na inspekciju) sledi kazna.

Zato u Metrou treba kupovati u kesu, sto ja uvek radim. Kao privatni preduzetnik, lepo podignes kes lovu (moze do 100.000din dnevno) i kupujes sta hoces. Ionako racuna za benzin i potrosni materijal imam na tone, pa mogu da pravdam dizanje gotovine pri knjizenju.

Problem je jedino kod firmi, jer se kes ne moze dici tako lako.

Inace, firma nema sta da se boji dokle kod neko kupuje u kesu, ako se placa prenosom, a ne knjizi se - pa naravno da postoji dokaz u banci, a firmi sledi kazna.

Tako da racune, ukoliko si kupovao za kes, mozes da bacis... a fakturu i da bacis (ako si isao placanjem preko racuna), tesko ces moci nekome da dokazes da nisi kupovao nista preko racuna, lako se sad proveri racun u banci (ili u samom Metrou).

U Nemackoj je ista stvar. Moj teca je uvek kupovao kesom tamo i nikad nista (imao je bazen). Nikad preko racuna.
[ ventura @ 03.07.2006. 10:01 ] @
Ja ne znam po kom zakonu poreska inspekcija lovi to, ali znam da oni iz poreske uzimaju listing iz Metroa, i u jednoj firmi gde znam ljude, videli su da su kupili 2,000,000 dinara robe u Metrou (dvojica su opremala kuću, tipa frižider, tv, veš mašina i sl.), došli su u firmu i tražili da vide gde je zavedena ta roba...

Dakle, koliko sam skapirao nije bitno da li je roba ušla u firmu, bitno je da je roba izašla iz Metroa i da piše da ju je korisnik kartice iz firme XZY d.o.o. kupio, i to im je dovoljan razlog da ti traže ulaz te robe...

[ mitar1982 @ 03.07.2006. 12:40 ] @
Pa korisnik kartice iz firme XYZ d.o.o. je kupio robu svojim novcem, za sebe, a ne za firmu. Ako niko u firmi XYZ d.o.o. nije podigao novac sa računa ( i pravdao sa računom u metrou), ili platio robu preko računa, ne vidim kakve veze ima firma XYZ sa tom kupovinom.
[ ventura @ 03.07.2006. 12:44 ] @
Nisam proučavao one ugovore koji se potpisuju prilikom apliciranja za Metro kartice, ali sigurno tu stoji nešto zbog čega kupac treba da bude firma a ne fizičko lice... Da fizička lica mogu da kupuju onda ne bi ni tražili registraciju od firme, kartice i ostale komplikacije, zar ne?
[ vladimirt @ 03.07.2006. 19:45 ] @
Imam karticu, nisam je do sada koristio i razmišljam da li da je ipak koristim. Nije mi jasno šta nije po zakonu u slučaju da kupiš za gotovinu i platiš PDV. Čime je država na gubitku?
[ legend @ 03.07.2006. 20:35 ] @
uh...polako....:

1. Ako posedujete metro karticu znaci da ste PRAVNO LICE
2. Sve racune Metro izdaje na ime FIRME/PRAVNO LICE (registrovane kod metroa,PIB, izvod iz sudskog registra)
3. Bez obzira sto Vasa baba, deda, tetka ili crni djavo koji ima karticu Vase firme, kupuje frizider, pelene i to placa keshom, ZAKONSKI to je posao koji se obavlja PRAVNO LICE/Metro - PRAVNO LICE/Vasa firma
4. SVE FAKTURE koje se naprave izmedju dva PRAVNA LICA moraju zakonski odgovarajuci da se zavedu
5. Postoje kazne koje se placaju na neazurno vodjenje dokumentacije PRAVNOG LICA (i to ne male)

Primer: Imate szr obucarsku radnju. pausalno placate porez. niste u sistemu PDVa (prometi manji od 2mil dinara/god). Uzimate metro kartice i iste delite rodjacima i prijateljima. Rodajci i prijatelji za u tekucoj godini kupuju robe u vrednosti od 2.5mil dinara. Finansijska policija uzima izvestaj o prometu Metroa i proverava izmadju ostalog i Vasu szr obucarsku radnju. Na osnovu PIBa primecuju da je Vasa obucarska radnje napravila promet (a da to nije prijavila) veci od 2mil dinara i da je prijavljena kao pausalni poreski obaveznik. VASA OBUCARSKA RADNJA JE U ZAKONSKOM PREKRSAJU.

Moje misljenje je da je neko (citaj neko kome je interes/Miskovic/Rodic/N.N.) izlobirao kod poreskih organa da malo
to prodrmaju i zategnu da bi se lakse izborili sa konkurencijom. Citava stvar je neblozna poprilicno.

Ono sto bi METRO trebao da uradi u Srbiji, jeste da napravi marketinsku kampanju i da UKINE upotrebu kartica. Prosto da dozvoli da svako lice moze da neograniceno kupuje robu.

Pozdrav.
[ dalibord5 @ 03.07.2006. 20:57 ] @
Kakav promet je obucarska radnja napravila?
Obucar je kupio robu iz Metroa,za 2,5 miliona,a onda resio sve da pokloni...
Platio je drzavi PDV,platio robu Metrou..."zlocin" je jedino sto je zloupotrebio politiku veleprodajnog lanca METRO i kupovao robu za privatne svrhe svojih rodjaka po nizoj ceni od ostalih veleprodaja.
Ako Metro ima racunicu da prodaje robu po cenama po kojim prodaje,kako onda neko sme da se zali?
Neka Miskovic izvoli pa neka bude konkurentan cenama.
Mislim da su Metro kartice samo nacin dobijanja na ekskluzivnosti u kupovini.
Ne znam kakva su iskustva u ostalim zemljama sa Metroom?
A Miskovica sam poceo da smatram zlom u Srbiji.
U Americi bi,verovatno,potpao pod nekakav antimonopolski zakon.
Kupio je dva najveca trgovinska lanca,osnovao treci,a nekakav dil ima i sa Rodicem.A da ne pricamo o kupovini Merkatora...Ne bi bilo ni jedne prodavnice u Srbiji,koja ne bi prodavala robu u MIskovicevom sistemu.
Da ne pricamo da je ekskluzivni uvoznik gotovo svega,vlasnik 150 000 hktara zemlje i tako ima zaokruzen ciklus,od proizvodnje,prerade pa do prodaje...
Postao je suvise velik za ovakvu drzavu.
Neka me neko razuveri i misljenju kako je u stanju da narucuje zakone koji mu odgovaraju...
I sada neki obucar treba da plati kaznu jer je kupovao tamo gde je jeftinije!!!
Ako to nije istina,zasto tek sada,kako sam cuo,u Sl.glasniku Srbije izlazi nesto na tu temu.
Neko je intervenisao....
[ dex @ 03.07.2006. 21:46 ] @
Citat:

Pa kad ih vec znas, napisi na osnovu kog clana kog zakona su platili kaznu?



Stvarno ne znam a i ne zanima me na osnovu kog clana zakona su platili kaznu, samo znam da su debelo platili,
sutra bi trebalo da mi dodje jedan od njih dvojice pa cu ga pitati, cim saznam vise informacija prenecu vam.
[ ventura @ 03.07.2006. 21:47 ] @
Citat:
dalibord5: Kakav promet je obucarska radnja napravila?
Obucar je kupio robu iz Metroa,za 2,5 miliona,a onda resio sve da pokloni...
Platio je drzavi PDV,platio robu Metrou..."zlocin" je jedino sto je zloupotrebio politiku veleprodajnog lanca METRO i kupovao robu za privatne svrhe svojih rodjaka po nizoj ceni od ostalih veleprodaja.


Može on da poklanja to kako god hoće, ali ako prvo državi plati porez...

Da bi obućarska radnja imala sredstava da kupi u Metrou robe u vrednosti od 2.5 miliona dinara, ona mora da ima toliko ulaza, jer jelte, pare ne padaju sa neba... Ako obućarska radnja ima 2.5 miliona ulaza, ona je trebala da plati 18% PDV-a na taj ulaz, a pošto nije (nije ni prijavljena kao PDV obveznik), oštetila je državu za 90,000 dinara, za šta opet sledi kazna...

Dakle, obućar ispopravlja cipela i naplati svoje usluge 2,500,000 dinara, plati državi 90,000 dinara na račun PDV-a, i za 2,410,000 dinara može da kupuje i poklanja koliko god hoće... Međutim, onda osoba koja primi taj poklon, mora da plati porez u visini od 30%, jer da nije tako, onda bi svi prali pare na taj način...
[ dalibord5 @ 04.07.2006. 06:27 ] @
Da,ali on kupuje KESOM.
Kes ima,jer rentira dva lokala,za sta je platio porez,novac koji mu salje sin iz Nemacke,prodao je kola i platio porez...doduse,sve te kupovine obavlja kao pravno lice,ali svojim kesom.
NIje ni vadio pare sa racuna,pa kupovao robu koju kasnije nije na odgovarjuci nacin pravdao.
Ako je sve to nezakonito,neka Metro uvede mehanizam kontrole porekla kesa prilikom kupovine...
Da li neko zna kako je to regulisano u druygim drzavama?
Da li postoji ovakav problem?
[ ventura @ 04.07.2006. 09:06 ] @
Citat:
dalibord5: Da,ali on kupuje KESOM.
Kes ima,jer rentira dva lokala,za sta je platio porez,novac koji mu salje sin iz Nemacke,prodao je kola i platio porez...doduse,sve te kupovine obavlja kao pravno lice,ali svojim kesom.
NIje ni vadio pare sa racuna,pa kupovao robu koju kasnije nije na odgovarjuci nacin pravdao.
Ako je sve to nezakonito,neka Metro uvede mehanizam kontrole porekla kesa prilikom kupovine...
Da li neko zna kako je to regulisano u druygim drzavama?
Da li postoji ovakav problem?


Kupuje za keš ali kao pravno lice, odnosno pod imenom firme na koju glasi kartica!!!

Zbog toga ta kartica i služi, jer da je otišao u Merkator i kupovao niko mu ne bi ništa rekao, ali pošto je u Metrou, gde je potpisan takav ugovor, to znači da svaki nosilac kartice od neke firme kupuje baš za tu firmu a ne za sebe, za babu, tetku, strinu i sl...

U Bugarskoj je to regulisano isto tako, odnosno potrebna ti je kartica od firme da bi mogao da kupuješ u Metrou, mada ne znam kako oni stoje sa tim inspekcijama.
[ pctel @ 04.07.2006. 10:25 ] @
Niko mi nije odgovorio na dva pitanja navedena gore:
Citat:
1. Sta kad neko izgubi racun? Bilo sta da kupujes za firmu, ako ti vetar prilikom pretovara odnese gotovinski racun, to se ne moze knjiziti, vec to slobodno mozes da nosis kuci a firmi da vratis novac, jer jedno moras doneti - ili robu + racun, ili novac. Robu bez racuna ne smes uneti u firmu.

2. Kako se dokazuje da primerak kartice stvarno pripada firmi? Kako dokazati da radnik METRO-a nije nekom dao duplikat vase kartice? Kako dokazati da neko nije lupio bar-kod i sam odstampao karticu na svom stampacu? Kako dokazati da ste ikada ista kupili u METRO-u?

[ cozmo_im @ 04.07.2006. 11:49 ] @
Isto tako, privatni preduzetnik koji nije u sistemu PDV-a (tj. ne sme da potrosi preko 2,5 miliona godisnje, tj. da ima promet u toj vrednosti - mislim na zaradu), nema platu, vec podize kes pare do dnevnog limita. Podizanje kes novca je duzan da na kraju godine pravda racunima (da li je benzin, uplata doprinosa, kupovina namestaja za stan u kome obavlja delatnost, kupovina bilo cega), koji pokrivaju to sto si potrosio od zaradjenog novca. Ne znam uopste sta finansijska moze da ima veze sa tim - osim ako ne predje tih 2,5 miliona a ne prijavi se za sistem PDV-a. Ako ti uredno na kraju godine dostavis bilo kakve racune koji pravdaju sredstva koja si dizao, tesko da ces platiti neku kaznu jer si kupovao u metrou. Problem je jer se kupovina obavlja za kes, a privatni preduzetnik moze da isplati sebi do 100.000 dnevno (ako ima na racunu jelte) i da ode da uradi stim parama sta hoce, pri tom naravno mora da ima racune da na kraju godine pravda potrosenu svotu. A mislim da je druga stvar ako se roba fakturise, tj. kupuje u metrou preko fakture jer onda postoji izvod u banci koja je izvrsila transakciju a ako preduzetnik/firma to ne iskaze u zavrsnom obracunu, onda sledi kazna ili vec sta...

Uostalom ja nema sanse da u Metrou potrosim vise od 200.000 din godisnje, a i ne spadam u one koji imaju promet veci od ne 2, vec 500.000 din... tako da mislim da ovo ima veze sa nalogzima za prenos novca (placanje preko fakture) koji nisu zavedeni u knjigama, ili je neko napravio ogroman promet i privukao neciju paznju (recimo Pera koji ima maufakturu sibica je spiskao 3.000.000 u Metrou... mislim da bi to privuklo paznju inspekciji).

Ukoliko cuvate racune iz Metroa imate dokaz zasto ste podigli kes (ako ste preduzetnik). A za firme koje su u sistemu PDV-a - ne znam.
[ legend @ 04.07.2006. 15:46 ] @
Ljudi,bez obzira sto vi ili neko drugi kupuje u metrou za kesh, vi ostvarujete promet robe izmedju DVA pravna lica/firme !!!! metroa sa jedne i vase firme sa druge strane (postoji ugovor koji ste potpisali pre nego dobili kartice)....znaci svaka
kupovina u metrou je posao koji se odvija izmedju DVA pravna lica....te fakture sto vam daje metro ne glase na sv.petra nego na firmu koja ima potpisan ugovor sa metroom i one zakonski treba da se evidentiraju u poslovnim knjigama doticnog preduzeca....ukoliko to ne uradite a finansijska inspekcija dodje do podataka o vasim metro fakturama (a to mogu prilikom svake inspekcije u metrou, kojih ima dosta u to ne sumnjam) i posle sa tim ciljem dodju do vase obucarske radnje, vi i vasa firma imate problem...

slazem se da je sve ovo nebuloza ali jednostavno tako je....

[ S_Kid @ 04.07.2006. 16:07 ] @
Citat:

U Bugarskoj je to regulisano isto tako, odnosno potrebna ti je kartica od firme da bi mogao da kupuješ u Metrou, mada ne znam kako oni stoje sa tim inspekcijama.


Ali postoji i kasa na koju ides ako nemas karticu, mi stalno tako kupovali u Varni...
[ bakara @ 04.07.2006. 18:11 ] @
U beogradu ne mozes ni da udjes bez kartice. Jedna kartica za max dvoje ljudi...
[ dalibord5 @ 04.07.2006. 18:27 ] @
A ako se kartica izgubi?
Nigde ne pise nista o tome.
Ako je kartica izgubljena,a potpisi na fakturama ne odgovaraju potpisima ovlascenih lica?
Nisam nigde video da pise:"u slucaju gubitka kartice..."
Mnogo je to traljavo uradjeno,sa mnogo nejasnoca,taman tako da se sirotom obucaru ima zasto naplatiti kazna....
Udri konje koji rade...
[ Mobtel @ 15.07.2006. 14:03 ] @
Da li sa ovim nasim karticama za metro moze da se kupuje u recimo madjarskom metrou?
[ dalibord5 @ 15.07.2006. 15:12 ] @
Moze...
Postoji i opcija dnevne karte....
[ Milan Gligorijevic @ 24.07.2006. 22:33 ] @
Ima li negde na internetu katalog Metro akcije?
[ Deda_Mraz @ 25.07.2006. 09:34 ] @
Ja bi zakonom zabranio onaj Metro...to ne da je gowno kakva ima je politika poslovanja...nego sr***e.

Jednom i nikad više u metro raspali ....rodić maxi i merkator zakon bre!
[ indicator1 @ 25.07.2006. 10:57 ] @
Citat:
Deda_Mraz: Ja bi zakonom zabranio onaj Metro...to ne da je gowno kakva ima je politika poslovanja...nego sr***e.

Jednom i nikad više u metro raspali ....rodić maxi i merkator zakon bre!


Sta vam bre toliko smeta kod Metro-a? I kakav crni merkator, pa ti deru NAJJACE (jedino je maxi gori). Rodic i Tempo, ok , al brate napravite jos neku prodavnicu.
[ Deda_Mraz @ 25.07.2006. 17:10 ] @
Pa eto (konkretno za metro u zemunu) smeta mi to što, moram neke stvari da kupujem na VELIKO a inače piše maloprodaja, smeta mi to što moraš da imaš te glupe kartice (samo u našoj zemlji) da bi ušao...kada da prodaju ne znam ni ja kakve stvari pa eto imaš takva povlačćenja da ulaziš sa tim karticama.... treba obesiti tog ko je napravio, smeta mi to što im je većina robe kineskog porekla...ima isti onaj miris kao kada udjete u BLOK 70...znate našta mislim onako kako im roba smrdi...a prodaju je kao A klasu, smeta mi to što nemaju nikakav izbro, proizvodi su im krš živi, nemaju nikakvu ponudu i neke promocije da privuku kupce...jednostavno toliko su loše metro kod nas odradili da je to tuga. Recimo Metro u Bugarskoj... bio sam tamo pre par godina...i kada sam čuo da se otvara kod nas oduševio sam se....kad ono !!!?!?!??!?! Jbg Srbija.


Inače Rodić je najjeftinji, zatim Maxi i Merkator...a evo zašto gotivim ove hipermarkete.

Rodić mi je pod nosem tu u Zemunu 5 min kolima od mene. imaju S:V:E što poželiš, najjeftiniji, a i možeš da udješ i da kupiš samo žvake ako hoćeš niko te neće gledati popreko za razliku od Metroa (gde moraš da kupiš 8 kutija žvaka a ne 1). Pošto obožavam sireve...u rodiću UVEK ima plesnjivi (budjavi) sir onaj plavi francuski i zeleni italijanski (na merenje) ko zna kakvi su to sirevi zna o čemu pričam i da su najbolji u Rodiću, jer su uvek sveži...

Maxi gotivim extra jer ih ima GOMILA... samo u mom okruženju (5km vamo tamo) ima oko 5-6 Maxia.... što mi je extra to mi dodje kao C-market...što i jeste pošto je isti vlasnik...cene su OK malo skuplje od rodića ali bože moj...Imaju uglavnom sve i baš je prava samoposulga, kakva treba da bude, lepo čisto i uvek raspoloženi radnici i kasirke

Merkator gotivim zbog najpozitivnije atmosfera u svim marketima, jednostavno super se osećam kada kupujem tamo (hranu.... ne stvari po onim buticima) i kod njih mi se svidja što su toliko fensi i imaju svakakva pića recimo, najbolji izbor stranih Piva, specijalitete hrane... brate prodaju jagnjetinu na žaru Oduševili su me tim, redovno uzmem bar pola kile kada nisam pri kešu...jer im je strava jaga!
Cene su im malo jače...ali zato imaju robu najboljeg kvaliteta, recimo ima odeljak gde prodaju sve one skupe čokolade, koje koštaju min 1500 dinara. Jednostavno volim da kupujem tamo i da biram kvalitet kakv ja hoću i da ZNAM DA NIJE KINESKO! (da je kinesko A klase bilo bi dobro, ali pošto je ona E klasa nije dobro..)


Eto jel si sada srećan što toliko mrzim metro?


P.S. Tempo, i SuperVero nikad nisam bio... za sada ne vidim potrebu da odem tamo!
[ dalibord5 @ 25.07.2006. 18:21 ] @
Metro JESTE veleprodaja.
Kartice postoje jer bi u Metrou trebalo da pazare pravna lica,vlasnici prodavnica...
POstoje promocije raznih proizvoda,koje organizuje distributer,a ne Metro...
Nije fensi jer je koncipiran kao veliko skladiste.
Posto predstavljam jednu firmu koja ima robu u Metrou,ne volim ga iz drugih razloga.
Imaju hiljade besmislenih pravila,tesko je ostvariti pravo iz garancije,tehnicka roba je cesto neispravna,a novac ne vracaju,ako na lageru nemaju da zamene proizvod.
Svi sluzbenici i uprava su jako mladi,nabusiti,puni sebe...radnici vecinom jako losi i neobrazovani i imaju jako male plate,sto ih i ne motivise na bolju uslugu.
Tesko je naci nekoga,recimo na odeljenju tehnike,kad ti treba pomoc.
I jos mnogo drugih razloga zbog kojih je prijatnije kupovati u drugim prodajama.
Ipak dosta proizvoda ima jako konkurentne cene u odnosu na ostale ponude,jedina zackoljica je upravo ta sto vecina proizvoda mora da se kupi na paket,pa se cesto potrosi mnogo vise novca nego sto se planiralo...
[ Zoran Rodic @ 25.07.2006. 21:40 ] @
BIo sam zgranut prvi put na ulasku u metro.
Njih troje na ulazu kontrolise posedovanje kartice, a face su im kao carinika na aerodromu u New Yorku a ja kao sa imenom Al Ahmed.
Malo karikiram, al nije daleko od istine.
Elem isao sam da kupim sinu bajs
Tamo je kostao 6.900,00 + prvi servis, (koji se ne obavlja na licu mesta nego ko zna gde)
sutra na buvljaku kupim isti za 5.500 i castim klinca sa 200 dinara za taj "prvi servis"
Inace dno dna od objekta i ponude.
Mislim da je jedino "Uradi sam", gori
Mogli bi malo da pogledaju Merkur i da se malo ugledaju na njega po urednosti, klasifikaciji ...
Odoh ja daleko od teme.

A sta sam u stvari hteo da kazem
Od prvog dana niko nije umeo da mi objasni cemu zapravo ta kartica sluzi osim za proveru na ulazu.
Prava, obaveze, gde to pise, ali jasno?
Jesu li se slucajno oni oglasili po ovom pitanju, ili ih boli uvo sto im neko tera musterije

a slazem se sa Deda mrazom

Maxi , za svaki dan
Merkator , jednom nedeljno (makar samo popio kafu )
Rodic, jednom mesecno
[ cozmo_im @ 26.07.2006. 08:55 ] @
Meni su Rodic i Metro na 5 minuta kolima (Metro na 2 minuta...). Metro je zakon i za Rodic i za Maxi, a Mercator, Vero i C-Market necu da spominjem uopste.

Prvo, imaju najveci izbor robe. Pola stvari tih nema u Rodicu i Maxiju. Drugo, nije tacno da se sve kupuje na veliko (95% robe je na komad). Samo sokovi, piva, vode, cokolade (slatkisi i grickalice ne), ulje i sapuni. Osim sokova, ovo sve moze da se pazari bilo gde, ali opet, ako kupite 5 cokolada u pakovanju (primer) usteda je VELIKA. Ustedi se i ako kupite pakovanje sapuna ili vode i to podosta. Jedino sto meni smeta je ulje koje slabije trosim, eto, to je jedina zamerka sto nema na flasu... Da ne pricam koliko sam ustedeo na sokovima - ionako kupujem 10 litara soka minimum i par gaziranih napitaka, tako da mi je isto kupovao na komad ili u pakovanju, ali u Metrou ispadne PODOSTA jeftinije! Ostalo SVE ima da se kupi na komad, pa cak i suhomesnato, sirevi, hrana, mlecni proizvodi, zaledjeni proizvodi, voce, povrce. I misllim da je mnogo veci izbor mesa i hrane u Metrou nego u Rodicu (mozda se nadje neki proizvod u Rodicu koga nema u Metrou, ali obrnutih siutacija ima daleko vise). U Rodic idem zadnjih 6-7 godina non-stop pa znam sta pricam. Da ne pricam o izboru tih zaledjenih proizvoda (i mlecnih, zatim sladoleda, zacina i sl.). Gde mozete da kupite ribu u Rodicu ili Maksiju kao sto ima u Metrou? Nigde, naravno. I pri tom, nacin cuvanja proizvoda je bolji nego u Maksiju, Rodicu...

U Rodicu nema aposlutno nikakav izbor bilo cega od tehnike, alata (Metro ima dobar izbor alata i potrosnog materijala solidne proizvodnje, odlican je za svakodnevnu kucnu upotrebu), odnosno ima nesto sitno i ne bas kvalitetno. Pored toga imate i izbor odevnih predmeta, kao i obuce, donjeg vesa i sl. Pri tom jeste malo skuplje nego na pijacama, ali je kvalitet dobar i DOMACI su proizvodi u vecini, ostatak je Turski (Kineskih proizvoda u toj sferi ima jako malo koliko sam ja video). Sto se tice tehnike, ISTA je kao i u ostalim radnjama gde se prodaje tehnika (Tehnomarket, Tehnomanija i sl.). Potpuno ista, a jeftinija u nekim slucajevima. Ima veliki izbor raznih medija (CD-DVD), i opreme za racunare (kertridzi, i periferije). Sve je lepo na jednom mestu. To sto je u hali, to me ne zanima, bitno mi je da kupim jeftinije i da imam veci izbor. Izracunao sam da ustedim do 10e u odnosu na Rodic i preko 1000 dinara u odnosu na Maxi i C-Market koji DERU sa cenama ISTIH proizvoda.

Da, isto tako NAJJEFTINIJI i NAJVECI izbor kucne hemije je upravo u Metrou, a cene su... smesne, pa Rodic je daleko skuplji!

I, da, bio sam 20 puta u Metrou kod Frankfurta i tamo je isto ogromna hala na dva sprata, jeste lepse sredjena ali je i dalje samo obicna hala (doduse 2-3 puta veca od Metroa u Zemun Polju). I RIGOROZNIJA je kontrola kartica.

Ne znam gde ste vi kupovali (neki fiktivni Rodic), ali ja vec par meseci nisam zasao u Rodic. Prva 3-4 puta sam uporedjivao i onda sam odustao - u korist Metroa. I u Rodicu su inace NELJUBAZNI nevidjeno. U Metrou sam imao dobra iskustva sa tehnikom (tj. ljubaznoscu momaka koji rade na overi garancije i sl. Pri tom NIJE TACNO da se ne ostvaruje garancija, znam ljude koji su bez problema zamenili lose televizore a neki dobili uredno novac nazad, samo je potrebno da se saceka da prodje zakonski rok, ali tako je skoro svugde.), nisu nesto preterano ljubazni na kasi (a gde jesu?). Eto, jedino sto smara jesu te salteruse koje cekiraju karticu, i malo sto je prostor kao u hangaru.

P.S. Bicikl se NIKAD ne kupuje na buvljaku!
[ srle_bg @ 14.08.2006. 20:33 ] @
Na pocetku da kazem da uopste nisam ljubitelj gospodina Miskovica i njegove teznje za monopolom , ali jos manje sam ljubitelj kompanije Metro. Kao prvo kompanija Metro ima cudnu poslovnu politiku. Kompanija metro time sto u nasoj zemlji nemozes ni da udjes bez kartice i sto se svi izdati racuni izdaju na pravna lica ciju karticu kupac pokaze, time izbegava primenu zakona o fiskalnim kasama i GPRS uredjajima. U tom metro vrte se astronomske sume novca , njihova poslovna politika je da onu robu koju uzimaju od firmi i prodaju ne kupuju nego je vode kao neku konsignacionu prodaju , tj. firma placa metrou zavisno od vrste robe za svaki proizvod koji se u metrou prodaje odredjenu sumu i to po bar kodu artikla. TO znaci da za svaku vrstu soka recimo koje proizvodi NECTAR ulaz na rafove metroa mora da plati . Slucajno znam da se cena ulaska robe iz recimo prehrambene industrije naplacuje cca oko 125.00 din po artiklu. To nije nista razlicito od DELTE koja naplacuje to takodje prilikom potpisivanja ugovoara sa kompanijama ciju robu plasiraju, medjutim DELTA robu kupuje izlaze u svoje rafove sa rizikom da ta roba ili njen dio nikada ne budu prodate. Onaj ko prodaje robu u Metrou ostaje vlasnik te robe a metro naplacje ulaznicu za tu robu i marzu iz maloprodaje. uzmite primer domace firme koja nesto proizvodi i zeli to da prodaje u Metrou. Najpre plate po artiklu dogovorenu cenu , recimo za DVD playere mora se platiti oko 10.000 EUR po modelu da bi se uslo u metro.Takva firma kada to plati isporucuje robu Metrou na neku vrstu komisione prodaje , sto znaci da Metro tu robu ne placa nego je izlaze i prodaje. Rokovi placanja su na intervale koji se krecu od 90 dana pa navise , sto znaci da recimo ako proizvodite ili uvozite DVD playere date platitie metrou prvo 10.000 eur za svaki model , zatim mu isporucite 1000 kom DVD playera koji recimo kostaju 100 EUR u maloprodaji, a metro recimo na njima uzima 15% marze. Da je metro klasicna tregovina vi bi mu izdali fakturu i bili sigurni u naplatu iste uz sredstva obezbedjenja , ovako Vasa roba se i dalje vodi u vasim knjigama i metro prilikom kupovine iste ne plati drzavi PDV jer je nije ni kupio samo je izlozio na komision. Zatim Metro proda player naplati ga u kesu , i izda fakturu na firmu ciju je kupac imao karticu. Ta firma u 90 % slucajeva nema pojma da je neko kupio DVD player na nju kao pravno lice. Metro je duza da uplati pazar u roku od 24 sata na racun , i da plati 18% od zaradjene marze drzavi kao porez na dodatu vrednost, posto prilikom ulaza roba nije fakturisana jer nije promenila vlasnika metro placa samo 18% od razlike u ceni. Posto se tamo vrte astronomske cifre mozete zakljuciti koju mogucnost manipulacije Metrou ostavlja taj nacin rada, jer mogu i da umanjuju svoju zaradu , jer da bi drzava dokazala da metro vara i ne prijavljuje stvarnu zaradu od koje 18% pripada drzavi morala bi da paralelno iskontrolise sve metro racune kojih se dnevno izda mozda i desetine hiljada. Osim toga oni uzivaju radeci sa tudjim novcem . Sve ovo bilo bi im znatno otezano da moraju imati fiskalnu kasu i GPRS terminal , a to kao maloprodaja moraju te su zbog toga izmislili te besmislene kartice. Znaju da ovde nemogu ziveti od prodaje samo firmama i evlikim kupcima nego mora da se bore i za trziste krajnjih kupaca ali ne zele da drzava ima kompletan uvid u to.
Nasli su zakonsku mogucnost da tako rade , a gospoda is poreske uprave sada pokusavaju inspekcijama da ih pritisnu svesni toga da je metroov pravni tim dobro proucio nacin na koji moze da posluje .
[ srle_bg @ 14.08.2006. 20:35 ] @
Ah da i to sto se tice usluge u Metrou od strane prodavaca. masa firmi koje prodaju u Metrou tamo salje svoje ljude koji promovisu robu te zbog toga su recimo na tehnickoj robi dobro informisani jer ne rade za Metro nego za firme dobavljace.
[ tdjokic @ 14.08.2006. 21:16 ] @
Citat:
srle_bg: Nasli su zakonsku mogucnost da tako rade , a gospoda is poreske uprave sada pokusavaju inspekcijama da ih pritisnu svesni toga da je metroov pravni tim dobro proucio nacin na koji moze da posluje .

Onda su Nekerman i Kvele male bebe za njih, a drzava je zbog ovih svima snizila dozvoljenu vrednost uvezene robe na 20 e, koja jos sme da udje bez carine! Nista mi vise nije jasno (ili: sve mi je jasno, zavisi s koje strane se gleda).
[ ste @ 14.08.2006. 21:31 ] @
1.a ko to kaze da se samo kod nas ulazi sa karticama ?
moze vama da se to svidja ili ne ali u svaki metro u svetu se ulazi sa KARTICAMA !
TAKODJE SA NASOM KARTICOM SE MOZE UCI U BILO KOJI METRO !
STO SE TICE CENA TO JE SUBJEKTIVNO NIJE ISTO ONOME KO IMA RODIC ILI....
I ONOME KOME JE TO NEDOSTUPNO (MISLIM NA UNUTRASNJOST )
ALI NIKO VAS NE TERA DA IDETE U METRO A SVI STE BILI KAO SAMO JEDNOM
MOGUCE ALI BISTE PONOVO NAROCITO KAD VIDITE KATALOGE SA CENAMA
ASTO STE UOPSTE UZELI KARTICE ? VRATITE IH
STO SE TICE PORESKE NI TO NE STOJI SVE STO JE PLACNO KESOM I NE TREBA BITI ZAVEDENO U KNJIGAMA AKO SE SA RACUNA NE PODIZE KES !!!
AKO SE PLACA VIRMANOM NORMALNO JE DA MORA POSTOJATI ILI KALKULACIJA ILI SE RACUN KNJIZI KAO TROSAK!!!
AKO NEKO TROSI PARE SA RACUNA A NE PRAVDA IH RACUNIMA KAO TROSAK ILI KUPOVINU OSNOVNIH SREDSTAVA A ISTA OTUDJI PRE NEKOG VREMENA (ZAVISI STA JE U PITANJU) A USPUT PROKNJIZI UMANJENJE PDV-a naravno da ce biti kaznjen!
dakle ako trosite kes koji nema veze sa firmom mozete da ga trosite koliko god ga imate kartica sluzi samo da biste razlikovali male radnje od elitnih !!
[ srle_bg @ 15.08.2006. 00:02 ] @
prosto nisi u pravu jer kada kupis nesto kao pravno lice a platio si to kesom , onda moras da imas videnciju o tom kesu , tj. nalog internoj blagajni firme da ti isplati kes . Racun koji ti izda Metro je na ime firme i to je totalno nekorektno od strane Metroa sto ljude nisu upozorili na to . Po zakonu sve sto firma kupi ,ako je platila kesom iliprkeo racuna mora da bude zavedeno u psolovne knjige, i prekrsaj je kada ti neko izda fakturu na ime firme a ti je ne prikazes u poslovnim knjigama, i ne evidentiras to kao trosak. A jos gore kada bi prikazao fakture na kojima je tvoja tetka koja koristi karticu firme kupila kojekakve gluposti , onda si neopravdano firmi podigao troskkove tj. umanjio njenu dobit a sim tim smanjio drzavi osnovicu na koju obracunava porez na dobit od 10 %.
[ cozmo_im @ 15.08.2006. 07:00 ] @
Podizanje kesa se drugacije kod preduzetnika van sistema PDV-a i firmi u sistemu PDV-a. Ja kao preduzetnik mogu da pravdam podizanje kesa kakvim god hoces racunom, a kupovina moze da bude problem ako se potrosi preko 2 miliona dinara godisnje jer je preko toga obavezno biti u sistemu PDV-a, tako da predpostavljam da ce finansijska proveravati firme koje su trosile prevelike sume novca (kesa) tamo (1-2 miliona dinara).
[ Deda_Mraz @ 15.08.2006. 11:41 ] @
Citat:
ste: 1.a ko to kaze da se samo kod nas ulazi sa karticama ?


Evo ja ti prvi kažem da sam bio u Metoru u inostranstvu i da sam ušao bez kartice!?!?!?

Citat:
alkion: BIo sam zgranut prvi put na ulasku u metro.
Njih troje na ulazu kontrolise posedovanje kartice, a face su im kao carinika na aerodromu u New Yorku a ja kao sa imenom Al Ahmed.


Ovo je i mene u startu odbijalo od Metroa Stvarno su neljubazni!

Citat:
cozmo_im: Metro je zakon i za Rodic i za Maxi, a Mercator, Vero i C-Market necu da spominjem uopste.


Izvini druže ali što pišeš postove koji nemaju veze sa životom??
Pazi ovako nemam nikakvu korist od toga što bi ja branio Rodić a napadao Metro ili obratno...tako da čista sujeta je u pitanju i logično razmišljanje!
Po čemu je to Metro bolji od Ovih hipermarketa? Dokaži mi po stavkama ako možeš?

Citat:
cozmo_im: Prvo, imaju najveci izbor robe. Pola stvari tih nema u Rodicu i Maxiju. Drugo, nije tacno da se sve kupuje na veliko (95% robe je na komad). Samo sokovi, piva, vode, cokolade (slatkisi i grickalice ne), ulje i sapuni. Osim sokova, ovo sve moze da se pazari bilo gde, ali opet, ako kupite 5 cokolada u pakovanju (primer) usteda je VELIKA. Ustedi se i ako kupite pakovanje sapuna ili vode i to podosta. Jedino sto meni smeta je ulje koje slabije trosim, eto, to je jedina zamerka sto nema na flasu... Da ne pricam koliko sam ustedeo na sokovima - ionako kupujem 10 litara soka minimum i par gaziranih napitaka, tako da mi je isto kupovao na komad ili u pakovanju, ali u Metrou ispadne PODOSTA jeftinije! Ostalo SVE ima da se kupi na komad, pa cak i suhomesnato, sirevi, hrana, mlecni proizvodi, zaledjeni proizvodi, voce, povrce. I misllim da je mnogo veci izbor mesa i hrane u Metrou nego u Rodicu (mozda se nadje neki proizvod u Rodicu koga nema u Metrou, ali obrnutih siutacija ima daleko vise). U Rodic idem zadnjih 6-7 godina non-stop pa znam sta pricam. Da ne pricam o izboru tih zaledjenih proizvoda (i mlecnih, zatim sladoleda, zacina i sl.). Gde mozete da kupite ribu u Rodicu ili Maksiju kao sto ima u Metrou? Nigde, naravno. I pri tom, nacin cuvanja proizvoda je bolji nego u Maksiju, Rodicu...


uf uf uf... odakle da počnem?!

Opet nije tačno da imaju najbolji i najveći izbor robe i da pola "njihovih" stvari nemaju u Rodiću i Maxiju!
-Drugo TAČNO je da se sve kupuje na veliko, jer ako nisi znao Metro je VELEPRODAJA.
Pa pazi Sokovi, voda, slatkiši, pića, ulja, sapuni su nešto što UVEK treba da imaš kod kuće i osnovni su deo normalnog života, prema tome više bi mi bilo logično da moraš žvake da kupiš (što i jeste u stvari) na veliko nego te osnovne stvari!
-Treće i ja redovno kada odem tako negde kupujem ~10-15 L sokova raznih, kola, šveps, su voće i ostalo i traje mi mesec-dva... I jeftinije me izadje u Rodiću nego u Mterou. Skeniraću i okačiću ti dva paketa švepsa od 2l kupljenih u Rodiću i Metrou pa ćeš sam videti gde je skuplje....račun ne laže
-Četvrto dokazano NEMA veći izbor suhomesnatih proizvoda Metro od Rodćia...pogotovu sirevi. Kada sam pitao ženu što radi na suhomesnatom i na sirevima, da li ima plesnjivi, ona me gleda belo, kao da sam je pitao daj 500€, i pita me šta ti je to!? Toliko o tome!

Zadnje...pošto i sam kažeš da u rodić ideš 6-7 godina onda je zaista glupo da pišeš ovakve stvari! Pošto si isto napisao da ideš NON-STOP ne vidim onda zašto se žališ na oskudnu uslugu u rodiću pa ideš u Metro!?

Evo sad ću da ti kažem... kada se rodić otvorio ovde kod mene u zemunu njihova najveća prodavnica kod kvantaške pijace (gde je sada carina robe) na kraju novosadskog autoputa, to je bilo neke....lagaću te...`96-97 ne mogu da se setim tačno...cene su bile i do 15-ak dinara jeftinije nego u c-marketu...

Potpisujem da je Rodić neuporedivo bolji od Metroa, da ima više robe, bolji izbor hrane i kvaliteta istih!

Poz
[ cozmo_im @ 15.08.2006. 15:29 ] @
U Rodicu nema nista od:

- Alata masinskog (sav moguci alat, u Rodicu ima neka smejurija ko na pijaci)
- Elektricnih i motornih alata (sve vrste busilica, ubodnih testera, cekic-busilica, cirkulara i sl, motornih testera, kosacica za travu i sl.)
- Velikog izbora elektroopreme (od osiguraca, preko utikaca, prekidaca, produznih kablova, lampi, plafonjera i ostale elektroopreme, glinerice, digitalni voltmetri)
- Velikog izbora tiplova, srafova, eksera, burgija
- Raznog potrosnog materijala za opravke u kuci
- Autokozmetike i potrosnih delova za automobil: presvlake, protivpozarni aparati, osvezivaci, pumpe, patosnice, ukrasne ratkapne, kompleti (sajla i ostalo), ulja, sredstva za autokozmetiku i jos mnogo mnogo toga
- cveca i sve za cvece (saksije, vitamini, djubrivo i ostalo).
- Velikog izbora svih mogucih stvari za bastu (creva, makaze, alati, cizme, kolica, ma sve zivo ima).
- Opreme za decu i bebe (mislim na sedista za auto, kolica i slicno, ne kozmetika i pelene)
- Velikog izbora igracaka (ima nesto smesno)
- Velikog izbora skolskog i kancelarijskog materijala (u Rodicu nema ni 20-ti deo koji ima u Metoru)
- Velikog izbora mobilnih telefona, fiksnih tel, racunara i periferija i svega ostalog, dig. aparata (u Rodicu ima 3-4 modela i to je to)
- Velikog izbora bele i ostale tehnike (klime, TV, dvd i sl.) Cak mislim da u Rodicu nema nista od ovoga
- Velikog izbora odece i obuce, peskira, donjeg vesa i sl.

U Rodicu je manji izbor svezeg mesa i ribe (definitivno). Mozda su suhomesnato i sireve popravili skoro. Da ti verujem na rec i da kazem mozda je bolji izbor u Rodicu jer nisam dugo isao.
U Rodicu isto tako ima mnogo manje smrznutih proizvoda.
Jedino sto u Rodicu mozes na grame da kupis suhomesnato/sireve.

Sto znaci: sve sto mi treba, pocevsi od cizama za bastu do racunara mogu da kupim u Metrou - u Rodicu toga nema (nesto i ima ali vrlo vrlo suzen izbor).
Zato mislim da je Metro bolji izbor za kupovinu.

Svejedno mi je kupio 5 cokolada u Rodicu ili pakovanje od 5 u Metrou jer ne kupujem manje od toga. Sokove kupujem na veliko i sejedno mi je, a Metro UVEK ima neku akciju za sokove i vode (ja dobijam sve na kucnu adresu, mislim kataloge) tako da mozes mnogo jeftinije da prodjes.

Inace, Merkator je kupio Rodic i uskoro cete zaboraviti na niske cene i asortiman robe...

[ Deda_Mraz @ 15.08.2006. 18:40 ] @
Citat:
cozmo_im: U Rodicu nema nista od:

- Alata masinskog (sav moguci alat, u Rodicu ima neka smejurija ko na pijaci)
- Elektricnih i motornih alata (sve vrste busilica, ubodnih testera, cekic-busilica, cirkulara i sl, motornih testera, kosacica za travu i sl.)
- Velikog izbora elektroopreme (od osiguraca, preko utikaca, prekidaca, produznih kablova, lampi, plafonjera i ostale elektroopreme, glinerice, digitalni voltmetri)
- Velikog izbora tiplova, srafova, eksera, burgija
- Raznog potrosnog materijala za opravke u kuci
- Autokozmetike i potrosnih delova za automobil: presvlake, protivpozarni aparati, osvezivaci, pumpe, patosnice, ukrasne ratkapne, kompleti (sajla i ostalo), ulja, sredstva za autokozmetiku i jos mnogo mnogo toga
- cveca i sve za cvece (saksije, vitamini, djubrivo i ostalo).
- Velikog izbora svih mogucih stvari za bastu (creva, makaze, alati, cizme, kolica, ma sve zivo ima).
- Opreme za decu i bebe (mislim na sedista za auto, kolica i slicno, ne kozmetika i pelene)
- Velikog izbora igracaka (ima nesto smesno)
- Velikog izbora skolskog i kancelarijskog materijala (u Rodicu nema ni 20-ti deo koji ima u Metoru)
- Velikog izbora mobilnih telefona, fiksnih tel, racunara i periferija i svega ostalog, dig. aparata (u Rodicu ima 3-4 modela i to je to)
- Velikog izbora bele i ostale tehnike (klime, TV, dvd i sl.) Cak mislim da u Rodicu nema nista od ovoga
- Velikog izbora odece i obuce, peskira, donjeg vesa i sl.


Znači mislio sam da si malo ozbiljniji sagovornik... Have a nice day

Strašno...


P.S. Totalno netačno da je Merkator kupio Rodić! Proverena informacija!
[ cozmo_im @ 16.08.2006. 08:56 ] @
Pa ti si potpuno neozbiljan, napadas sve ovde, a kao da uopste nisi bio u Metrou, a i kad si vec krenuo sa nabrajanjem svega i svacega, rekoh da dovrsim nabrajanje...

Mnogo sam stariji od tebe i znam sta ima/sta je bilo u Rodicu od kad se otvorio i ne znam ko iz mog okruzenja nije presao u Metro i batalio Rodic. Ne znam da li imas decu (ne verujem, sudeci po godistu) ali Metro je drasticno opremljeniji po tom pitanju. Skoro svaki roditelj iz Zemun Polja vise ne zalazi u Rodic, iako je to samo 3 minuta vise voznje.

Ti se vodis kriterijumom prehrambenih artikala i napitaka, ja se vodim drugom logikom: kad vec idem u mesecnu nabavku, ukoliko mi bilo sta zafali (makar to bio i preklopni osigurac) zelim to da nadjem na jednom mestu a ne da iz Rodica idem u Zemun da bih kupio recimo taj osigurac, pa zatim da bazam po radnjama da bih, recimo, nasao dobar bade-mantil. Trosis vreme, novac i benzin (ili zivce ako ides prevozom, o taksiju da ne govorim). Prosto: od kada se otvorio Metro, nemam potrebe da idem u Rodic. Da se razumemo, i dalje mislim da je Rodic odlicno mesto za porodicnu nabavku kucne hemije i prehrambenih proizvoda i pica, ali mu fale jako bitne stvari ili je los izbor (nabrojao sam). Meni ti proizvodi trebaju cesce i Metro je, po tom pitanju bolji.
Sto se tice izgleda - i jedno i drugo su haletine, i na jednom i na drugom mestu su ne bas ljubazni.

Ne znam zasto ti tako tesko pada, radis li mozda u Rodicu? Inace, sveze meso i ostalo ipak ne kupujem po radnjama i trznim centrima vec u mesarama koje dobro poznajem (a i one sto rade unutra).

Svako ima svoj izbor, ja Metro ti Rodic jer svako ima svoju filozofiju kupovine. Samo znam da sam u Metrou ustedeo vise para nego u Rodicu, nesto slicno kao pre 5-6 godina kad si u Rodicu mogao da imas odlicnu ustedu u odnosu na C-market.

"Slovenački „Merkator“ i holding „Rodić MB“ potpisali su u sredu u Novom Sadu sporazum o strateškom partnerstvu.

Prema tekstu sporazuma, „Merkator“ postaje vlasnik 76 odsto akcija novoosnovanog preduzeća „M Rodić“, a ostatak od 24 odsto „Rodić MB“ će prodati „Merkatoru“ u dve rate - po 12 odsto 2008. i 2009. godine. Za 100 odsto akcija preduzeća „M Rodić“ dogovorena je početna cena od 150 miliona evra.

Nova firma će u celini preuzeti delatnost, imovinu i robni znak maloprodaje i veleprodaje holdinga „Rodić MB“. Kako je saopšteno iz kompanije „Rodić MB“, „Merkator“ se obavezao da će zadržati i dalje razvijati robnu marku „M Rodić“ i „Rodić megamarket“."

P.S Inace, bio sam prvi put u Metrou kod Frankfurta te godine kad si se ti rodio, te mi je sistem funkcionisanja tog giganta jako poznat, bio sam zilion puta i glavne nabavke se upravo odvijaju u Metrou, prosto jer imas sve sto ti treba. Uvek je bila potrebna kartica, za strance i pasos uz karticu. Ista procedura kao ovde, iste hale samo 5 puta vece i veci izbor robe.
[ bakara @ 16.08.2006. 09:38 ] @
Meni se cini da se ovde porede babe i zabe metro ne moze da se poredi sa rodicem ili mercatorom koji su obicne prodavnice poput maxija samo mnogo vece.
A u metro se i ne ide da se kupi hleb i mleko, ili nesto za veceru, vec da bi firme nabavljale potrosni materijal i dopunile zalihe hrane i pica, zato i sluze kartice.
E sad sto sam ja i babi izvadio karticu...
Srpska posla







[ mexico @ 16.08.2006. 10:29 ] @
Prvo kazes sledece:
Citat:
cozmo_im: Mnogo sam stariji od tebe...


...a onda, u maniru malog deteta ("utataaa, moje komshije su bolje od tvojih"):

Citat:
cozmo_im: Skoro svaki roditelj iz Zemun Polja vise ne zalazi u Rodic, iako je to samo 3 minuta vise voznje.

ja ih znam podosta, i ljudi regularno kupuju svuda. E sada mozda ste vi pripadnici neke sekte "SaMoMeTrO" ili tako nesto ali to se ne racuna.

Citat:
cozmo_im: ... bio sam zilion puta ...

Koji je to broj zilion? Koliko nula? Koliko je to u proseku puta dnevno (ako izuzmemo praznike) od te godine kada si ti bio "u Metrou kod Frankfurta"??

Shalu na stranu, ali "zapenio" si vishe nego portparol metroa da bi objasnio tako jednostavnu stvar koja je licni izbor svakoga. Ako ti toliko volis da kupujes u metrou ima drugih koji isto toliko vole rodic. Neki merkator... Stvar licnog izbora i afiniteta.

Ja sam licno otisao u metro 2 puta i vise nikad. Cene jesu nize ali nisu toliko bitno nize, roba je u dosta slucajeva bila nesredjena, a osoblje je katastrofalno neusluzno. Najvise mi je u stvari smetalo to sto su neusluzni. Prvi put sam mislio da sam nesto pogresno razumeo a drugi put je to vec bilo pravilo.

Primer: prolazimo izmedju polica i razgledamo nesto od tehnike za kucu. Prilazi malda dama i kaze "Pomerite se tamo!" (bez osmeha, bez "molim", bez ijedne lepe reci....). Pomerimo se ja i zena, kad ona razvuce lanac, udje onaj viljuskar i pocese nesto da dizu, spustaju... Iz treceg puta sam na moje pitanje "izvinite, kada ce biti gotovo?" dobio odogovor, "Ne znam! Mozda za 20-ak minuta". I tako nekoliko puta tokom iste kupovine, na razlicitim mestima. Skoro isto pravilo: osorno, bezobrazno, bez osmeha... Iskreno kada pravim takve kupovine idem po nekom redosledu polica, njihovom, ali ovako totalno idem na preskok i daleko mi je komplikovanije. Dalje kada sam prvi put bio sa decom, nisu dopustili da i oni udju(???). A kao slag na sve, to da treba da ponesem kese od kuce, ili da "specijalno" naglasim i da pretpostavim da li ce mi trebati 12 ili 15 kesa, da najavim na kasi.... Naravno platim sve iskljucivo u keshu. I kada sve popakujem po kesama onda na izlazu zavirivanje u kese. Pa se izvesnoj dami (opet bez osmeha) ucinilo da je nesto cudno na dnu jedne kese, pa vadi sve, pa vracaj, pa pukla kesa...... Ajd da kazes da sam bio lose srece, ali dok sam bio tamo slicne stvari (sa malim varijacijama) su se desavale i drugima.

I pored svega drugi put sam otishao (ajd, prestrog sam bio prvi put) da kupim televizor, za kesh naravno. Dobio sam onaj reklamni list i stvarno televizor (sa PDV-om) ok cena. skoro 2000din jeftiniji nego u radnji gde sam hteo da kupim. U metrou ga nema na policama. Rekoh ne vidim dobro pa krenuh da trazim. Nadjem jednog zaposlenog da ga pitam, uz potragu, samo sleze ramenima i ode u nepoznatom pravcu. Drugog nisam nashao 15 minuta. Ljudi ispred tehnike k'o da gledaju predstavu. OK. Jeftinije pa bi da kupuju... A televizora koji sam hteo nema pa nema. Najzad, jedan zaposleni mi posveti svoje "strasno dragoceno vreme" i objasni mi da tih televizora nema, nece ih biti, imali su jednu kolicinu (malu??) i rasprodali ali imama druge modele isto jeftino. Ali ti "drugi" su neshto shto nisam ni gledao jer jednostavno su losheg kvaliteta.

Sve ja shvatam: i njihov nacin poslovanja, i to da samo ako rade na vece kolicine moze da bude jeftinije i da (mozda) prave procentualno manju zaradu i sve, sve, sve... Ali jedno nikako ne kapiram: odnos prema kupcima je KATASTROFALAN i za nase uslove. Iskreno, kad saberem i oduzmem i nije neka razlika u ceni. Volim ja da kupim jeftinije ali da li moji zivci i moje vreme vredi neshto?? Kada sve to dodam na cene iz metroa ne ispada da su jeftiniji.

Ja licnoo kupujem na vishe mesta i razlicite stvari u razlicitim radnjama. Neshto rodic, neshto tempo, neshto lokalni supermarket, neshto idea, neshto merkator... mislio sam da na listu dodam i metro ali nije uspelo. Inace, cuo sam jos dosta ljudi koji imaju slicna iskustva i stav oko metroa, tako da nisam jedini. Ne mogu da tvrdim da ne idu ili ne idu vishe u metro ili da izbegavaju druge radnje ali nemaju uopste lepo misljenje o metrou. Ja mislim da vishe ni ne idu tamo.

@cozmo_im: nemoj samo da pominjes godine jer ja sam bio u velikim marketima (doduse sa mamom i tatom ), i to ne samo u nasoj zemlji, jos kada si se ti rodio ali to ne diskredituje ni tebe ni mene kao sagovornike na ovoj temi. Naprotiv dobro dodju predstavnici raznih generacija.




[Ovu poruku je menjao mexico dana 16.08.2006. u 11:47 GMT+1]
[ Neb_Mes_Ur_Mau @ 23.09.2006. 13:10 ] @
Politika poslovanja Metroa C&C je ista svuda u svetu, jedino sto mi je zapalo za oko je to da u Nemackoj Metro kartice imaju i svi zaposleni u medicinskoj struci, sto je velika stvar za , recimo, medicinske sestre.
A sva buka oko Metroa se podigla sigurno na Miskov zahtev, jer je jeftiniji i bolje snabdeven od njegovog Maxi-a (Maxi cene uz mini izbor).
Da ne bi bilo zabune, ja se snabdevam u Kg-u, jedanput sam bio u Maxi-u i uporedio cene sa MP cenama u prodavnici u kojoj radi moja supruga (u Kraljevu), i doneo sam zakljucak da u Maxi ne idem ni za hleb, a kamoli u neku vecu nabavku.
Dalje, u Metro ne idem da bi mi se netko cerio u lice, da bi me drzao za pantalone i uzvikivao, sav ozaren u licu, izvolite molim, mogu li nekako da vam pomognem. Najezim se od takvih zaposlenika. Ako mi vec treba neki info pitacu sta mi treba, a ne da me netko juri po prodavnici.
Naravno, u Metro-u nema mesta deci sto stoji i na tabli na samom ulazu ( jes' malo diskriminaciono ali tako je), spomenuli ste viljuskare i paletare pa razmislite zasto.
A ovo sto "nasa" (njihova) drzava radi svojim gradjanima je bilo ocekivano, jer sigurno nekome opet fali lova pa su resili na ovaj nacin da je namaknu, u svakom slucaju postoje gradjanske parnice kao i sud u Strazburu. Jedino sto, imajuci u vidu raznoumlje srpskog naroda, mogu sa velikom verovatnocom da ocekujem da do kolektivne tuzbe nece doci zato sto svako brine svoju brigu zevajuci u komsijino dvoriste po principu: on je u Metro-u potrosio vise od mene pa neka i plati tih nebuloznih 70% prireza i haraca.
Snabdevam se i u Cacku u Interex-u, povoljne cene, dobar izbor, i nesto mi je blizi od Metro-a u Kg-u, a u Mercator idem kad kupujem cerkici igracke zbog Hrvatskog Turbo limaca i da popijem makijato, inace je preskup za moje pojmove i narocito za moja skromna primanja.
Sto se Metro kesa tice, uocio sam pre neki dan da vise nemaju Metro kese, vec obicne bele sto je u skladu sa Eu zakonom o reklamiranju koji kaze: da ako je na kesi odstampan logo i natpis ta kesa se ne moze naplatiti ( 14,-din ako se ne varam), pa su izgleda odlucili da im je isplativije kese naplacivati ali da na njima ne stoji natpis Metro C&C. Inace u Interex-u kese ne naplacuju, a na njima je odstampan Interex-ov logo i natpis, sto je sasvim u skladu sa pomenutim Eu zakonom.
I na kraju, nisam do sada video da je nekog kupca u bilo kojem mega-turbo-vele-bla, bla centru pratio razbijac sa puskom, stoga zakljucujem da su svi u iste ulazili slobodnom voljom i ne vidim razlog da se isti blate na bilo koji nacin.
Zahvaljujem na citanju.
[ acme @ 11.03.2018. 08:14 ] @
Jel moze da se kupuje u Metrou (u Beogradu) bez kartice? Cuo sam da vikendom postoje otvorena vrata, ali ne znam da li je to svaki vikend ili samo kada najave.
[ anon70939 @ 11.03.2018. 09:04 ] @
poslednjih par godina moze bez kartice. skontali su da samo gube novac. Na kasi te pitaju da li imas karticu, i ako nemas provuku neku koja sluzi bas za kupce koji nemaju.
Ta akcija otvorena vrata je postojala ranije dok je jos bilo obavezno kupovati karticom, a sad su stalno otvorena
[ Java Beograd @ 11.03.2018. 12:28 ] @
Naravno.
Cela logikia "profesonalni kupci" ima logike, ako je mnogo takvih, pa da onda ovi sitni kupci ne prave gužvu i ne prave redove zarad jednog leba i mleka.
A ako ti je supermarket prazan, jer je malo "profesionalnih" onda je logika pogrešna.
[ anon70939 @ 11.03.2018. 14:02 ] @
Da kažem, neko blizak mi je radio u Metrou, pa pomalo i znam. :).

Dakle logika profesionalnih kupaca savrseno funkcionise u drugim drzavama.
I da, taj jedan sto dodje da kupi za 1000 din, napravi vise stete nego profita. Da ne računamo što često nešto prevrne i polomi, nego uzme sitnice iz rafa pa neko mora da prima platu da stalno to popunjava. Da ne pričamo to što ispretura garderobu i ostavi tako ispreturano, i slično. Ideja jeste da ljudi naruče šta treba, utovari im se u kombi ili kamion i idu dalje. Najmanje posla, najlakša zarada.

U početku, kao što je rečeno na početku ove teme, cene u Metrou su bile pa i 30% bolje nego u drugim marketima.
Tada se i insistiralo samo na profesionalnim kupcima, kako bi ih zaštitili od običnih kupaca. Jer ono... nije OK da kupac koji kupi mesečno za par miliona robu, i prodaje u svojoj prodavnici "ispred zgrade" kupuje po istoj ceni kao neki komšija koji dođe da kupi za 1-2-3000 din. Ne što nije OK, nego neće moći da proda tom komšiji istu robu.

Vremenom se ta razlika od tridesetak posto prilično smanjila. A smanjila se jer METRO mora da poštuje sve moguće zakone i standarde, plaća sertifikate, kontrole... za razliku od jednog DIS-a ili Tempa. Inspekcije sigurno nisu posećivale toliko često DIS i Tempo koliko su non stop po raznim "političkim" prijavama dolazile u METRO...
Poređenja radi, neko ko drži servis računara i plaća sve poreze, ne može tako lako da zaradi od par komšijskih klinaca koji svoju uslugu na crno naplaćuju duplo manje...

Iako se cena prilično približila drugim marketima, prednjačili su u asortimanu, pa je donekle kupovina još postojala.

U početku je odlično funkcionisalo, jer nisu Srbi vodili firmu. Plate zaposlenih su bile puno bolje, pa i duplo bolje nego u drugim sličnim prodavnicama, 2 dana nedeljno slobodno što retko koji market u Srbiji može da ponudi. Full prijavljen na celu platu, što je bio samo mit da postoji u Srbiji... Plata ne na vreme, nego bukvalno zadnji dan u mesecu za taj mesec, a ako vikend padne, onda plata legne i ranije. Mislim da je tako i dan danas. Svi ti uslovi nisu bili učestali u Srbiji.
Sve što je uložno, sva oprema... kupljeno je uvek najkvalitetnije. Ali srpska posla, pa Direktori da bi dobili neki bonus na kraju godine na osnovu toga što su uštedeli... na kraju su plate postale manje nego bilo gde u Srbiji. Smanjen broj radnika bukvalno za duplo i više..., a pritom uvedena i treća smena. I onda kad dođeš u kupovinu, naletiš na nekog nadr*anog radnika, koji ne može da stigne da završi posao jer ga jašu sa svih strana... baš ljudi dobiju ponovo želju da dođu ponovo u kupovinu, za par procenata bolju cenu...
Štedeli su bukvalno i na toalet papiru i sapunu... Sa jedne strane, tona para na neke higijenske standarde, da kad bi se radniku prisralo ne bi imao čime da opere ruke...
Svetla bi gasiili i ostavljali da gori svako treće pa ostavlja bar meni osećaj, kupovina u tom mraku i sivilu, kao na devedesete godine u Srbijinim prodavnicama.

Pa kad dođe Nemac u posetu koja je uvek najavljena, sve blješti, uključena sva sva svetla, ljudi pozivani da se vrate sa odmora, vršena "preraspodela radnog vremena", da stignu sve da popune. Kasirke sve rade, nigde gužve... Dođe Nemac i oduševi se kako sve to lepo funkcioniše, čim zamakne iza krivine opet isto. I onda lepo Direktor na kraju godine dobije par hiljada € bonus jer su mu rezultati štednje super. Sa druge strane će istrpeti kritike što je promet 10 puta manji nego pre 10 godina, pravdaće se konkurencijom, ili kako nema isporuke, ili nema odloženog plaćanja i slično...

A da... jedan od glavnih razloga sunovrata jeste što je jedan Mađar bio u upravnom odboru. Čija je odluka bila da otvori radnju u Subotici. Sunce ti... pa koliko neko retardiran treba da bude za takvu odluku??? Taj severni deo vojvodine, prelazi granicu i kupuje sve što im treba u Mađarskoj po mnogo boljim cenama, asortiman... i još i dobijaju porez nazad... I neko se doseti da otvori u Subotici radnju??? Naravno, u pozadini su priče da je to neki dil, kupljeno zemljište od nekog političara, mislim da je bilo neko prezime Dulić. Otvorena radnja, imala je tolike gubitke, da je prodaja bila na nivou nekog maksija od 100 kvadrata. I ta radnja je povukla celu poslovanje u Srbiji debelo u minus. A taj Mađar koji je unesrećio metro u Srbiji, dao otkaz i otišao dalje...

Danas se metro više preorjentisao ka horeca kupcima, jer tu i dalje su najbolji što se tiče tih proizvoda. Asortiman plus kvalitet i dalje niko nema ni blizu sličan.

I da, na kraju... poenta tih kartica nije postojala zbog same rampe i dozvole ulaska u radnju, nego zbog analize. Koliko čega je kada prodato, koja vrsta kupaca. Pa na osnovu tih analiza se sprema sledeća ponuda, šta izbaciti iz asortimana, šta dodati, kada koje kolilčine spremiti, koga dodatno kontaktirati i nuditi akcije, popuste...




[ ademare @ 11.03.2018. 17:22 ] @
Metro je , dolazak firme , bio nesto slicno kao IKEA . Ljudi su masovno isli u Madjarsku , kupovali robu , preprodavali , dobro zaradjivali . Taj deo je isti kao IKEA .

Kada je doslo kod nas , ja se bas ne secam tih 30 % nize nego bilo gde drugde u Srbiji ? Bilo je malo jeftinije , sada nije ni malo ! Neke stvari kao meso su uvek bile Basnoslovne ! Jeftino bilo i ostalo neka S roba , pricam o prehrani , pod njihovim brendovima , ARO i Horeca , ali to zato sto su je oni uvozili mahom iz Madjarske hrana . Ima i stvari tipa Ruski margarin i ponesto domace takodje S klase !

Kvalitet toga je stvarno S , evo skoro u Hrvatskoj je u zacinu ARO , nadjena Salmonela !? E sad u Srbiji nije , ne zato sto nema Salmonele , vec sto to niko ne proverava !

Ono sto su Normalni Brendovi prehrambeni su uvek imali jako slicne cene kao u drugim prodavnicama !

Meni je najvise smetala ona ocigledno Prevara sa cenama u katalozima ! Ono ogromna cena bez PDV-a , a mala veca sa PDV-om ! I to kada po zakonu Svako mora da plati PDV , cak i oni koji legalno nameravaju tu robu da prodaju dalje ? Pa cemu sluzi onda cena bez PDV-a i to Ogromna ? Jadna prevara ! Sada su to promenili pa je izmenjeno i dalje su dve cene , ali velika je ona koju svi placaju !

Za inspekcije , ne bih se bas mogao zakleti da je tako ! Poznato je da Nemacke firme u Srbiji , rade sta pozele , cesto i mimo zakona , i da im ne moze niko nista ! Zato bas nesto ne verujem da je inspekcija smela da Maltretira jedan Metro ?

Sa neprehrambenom robom , situacija je vrlo slicna ! Tu i tamo je ranije bilo po nesto jeftinije , mahom sto bi Nemci uvozili bez posrednika , danas je skoro sve Skuplje nego sto moze da se nadje na drugom mestu .

Nikada nije bilo ni priblizno kao sto su cene u Nemackoj na primer , mada nema nikakvog realnog osnova da se razlikuju od tamosnjih ! Posebno za Eu robu .
[ anon142305 @ 11.03.2018. 17:48 ] @
Meni nikako nije bilo jasno kako je to moguce da onemogucavaju kupovinu kesom, kako to nije protivzakonito??
A sto se tice poslovne politike da izbacuju male kupce, ovo sto kaze CoyoteKG, da kupci prevrcu i lome robu... ne znam, meni je to besmisleno.

Imam jedan Metro relativno blizu mene i nikad mi nije palo na trgujem tamo, sad cu da se preganjam sa nekim koliko cega kupujem...
[ anon70939 @ 11.03.2018. 17:58 ] @
Bilo je oko 30% barem u KG. Čak i sada ima dosta artikala koji su povoljniji nego na drugim mestima, eto pre neki dan sam kupio Tide prašak od 12kg, nije bio na akciji, a cena je bila za više od 400 din u odnosu na Tempo.
U BG je možda bilo drugačije, ali u KG je to prva i jedina tada inostrana firma koja je otvorila svoj market.
Do tog momenta smo mogli samo da kupujemo u lokalnim prodavnicama, koje su i dan danas toliko skuplje od Metroa. Mogu sad da odem da ti fotkam par proizvoda iz ovog lokalnog većeg marketa u okolini moje zgrade :)
C market i ostale prodavnice su takođe bile puno skuplje... Kasnije otvaranjem Tempa, Merkatora, DIS-a i sl, cene su se približile

Što se tiče cene sa i bez PDV, nije prevara, nego možda marketinški trik, jer je jasno pisalo uvek šta je cena sa PDV. Nisu svi kupci u Metrou preprodavci, postoje i oni koji kupuju za svoje potrebe i oslobađaju se tog PDV...

ARO brend je uglavnom krš zato što je i najjeftiniji. I metro obično sklapa poslove sa srpskim proizvodjacima, prodaju njihove proizvode, pri tom da bi prodavali te proizvode taj proizvodjac mora da ispuni gomilu uslova, kao i nizu cenu nego dok prodaje pod svojim brendom. A na tako nesto obicno pristanu manji proizvodjaci, sa svojom mozda ne tako kvalitetnom robom. Pored ARO imaš i Horeca Select kao i Rioba, koji su među najkvalitetnijim proizvodima, i uglavnom uvozni.

Kako nema razloga da bude skuplje nego tamo za EU robu? Valjda se plaća neka carina na uvoz? Zato i IKEA ima skuplju robu?

Citat:
IUOP_1:
A sto se tice poslovne politike da izbacuju male kupce, ovo sto kaze CoyoteKG, da kupci prevrcu i lome robu... ne znam, meni je to besmisleno.

Pa prvo bih rekao da je razlog trošak na zaposlene koji će čistiti, slagati, dopunjavati posle malih kupaca. A da se lomi, itekako se lomi, otvara da se vidi šta je u pakovanju, pa se kupi drugo pakovanje, a to otvoreno ostavi...
Ako budeš svraćao, pored kasa ima jedan "Outlet" odeljak sa raznoraznom krš robom, kojoj je spuštena cena baš jer više ne može da se proda pored one koja nije oštećena. Recimo načeto pakovanje. Doduše to je bila ideja tog odeljka, ali zadnji put kad sam bio sad stavljaju sve i svašta tu.
Ne bi verovao kakvih ljudi ima... Recimo primer jedan najbizerniji u KG, gde lik uđe u kabinu da proba trenerku i iskenja se u nju i ostavi u kabini... Niko nema pojma što je to uradio. Što je još čudnije, na kamerama se videlo kako se pozdravlja sa zaposlenima, koje i poznaje.

Što se tiče zabrane kupovine, pa bem li ga... Valjda u većini veleprodaja ne može svako da kupuje. Da li možeš u Filip Moris otići i kupiti cigarete? Razlika je što metro ima "izložbeni salon" gde ti profesionalni kupci mogu videti asortiman i usput staviti u kolica

No, ne pada mi napamet dalje da ulazim u diskuiju i branim Metro. Samo sam napisao svoje viđenje, zašto im je propalo poslovanje u Srbiji.



[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 11.03.2018. u 19:19 GMT+1]
[ Java Beograd @ 11.03.2018. 18:20 ] @
Ja inače imam praksu da jednom mesečno odem "u veliku nabavku". Tu se kupi kućnih potrepština za mesec dana, trajne hrane, i hrane za frižider za oko nedelju dana.

Voleo sam da odem u Metro, kad bih od nekog uspeo da pozajmim karticu. Ali u zadnjih 4-5 godina ni jednom.

Odgovorno tvrdim da su cene u Bgd na nivou Tempa i Rodića na autoputu.
[ ademare @ 11.03.2018. 18:23 ] @
Odavno nema Carine , ni za jednu Eu robu , cak ni za bilo koju vrstu hrane ! Takodje su ukinuta i sve Vancarinske dazbine koje su nekada postojale .

Secas se letos , kada je Hrvatska jednostrano , uvela , navodno pregled voca i povrca , koje ide iz Srbije i ostalih ne EU drzava , sa Balkana , neku suludu taksu od par stotina Eura ? Mi se onda zalili EU , jer je to suprotno sposazumu o Asocijaciji i pridruzivanju . Taj sporazum je potpisan jos dok je vlast imao Djelic , pa je fazno bilo predvidjeno ukidanje bilo kakvih dazbina za EU robu .

Do danas je sve vec ukinuto . Tako da postoji fabrika na primer Samsung televizora u Slovackoj . Idu masovno nasi ljudi da tamo rade na crnjaka . A taj TV kada dodje u Srbiju , mnogo skuplji nego u Slovackoj , Madjarskoj ili Nemackoj ? Ali ne zbog dazbina , nego zato sto tako moze ! Svaba koji je vlasnik Metroa , zeli Extraprofit ! Naravno ima trosak transporta od Segedina juzno , ali zato ima znatno nize ostale troskove poslovanja , pa bi roba trebala da bude i Jeftinija nego u Nemackoj !

Neke Nemacke firme , kao Deichmann , imaju u celoj Evropi iste cene , pa i u Srbiji ? Kako D. moze a Metro ne moze ?
[ anon70939 @ 11.03.2018. 18:35 ] @
Što mene kriviš. Otkud znam.... :D
Sad se i ja setih da sam nešto nedavno uvozio sa firmom baš iz Slovačke, i da nam je samo trebala neka potvrda da je roba proizvedena u EU, i nismo platili nikakvu carinu, samo PDV.

A zašto može u celoj evropi, a ne u Srbiji? Pa da, verovatno zato što im se može...
To pitanje bih postavio u mnogo sličnih situacija. Kako recimo plate tih zaposlenih u EU Metrou mogu da budu 5 puta veće, a roba im ujedno jeftinija, što verovatno znači da im je marža manja... A verovatno su im i ostale dažbine još skuplje nego u Srbiji...

Ajd, Lidl obećava iste cene, izgleda za par meseci počinju sa prodajom, pa da vidimo :)


Citat:
Java Beograd:
Odgovorno tvrdim da su cene u Bgd na nivou Tempa i Rodića na autoputu.

Ja kad kažem 30% jeftinije, mislim na 2004. i 2005. godinu. Sad su slične.
Ali evo ti tip, kad kupuješ neke deterdžente i kozmetiku, kupuj u Metrou :). Odgovorno tvrdim da je jeftinije nego u Rodiću ili Tempu :).
Nisam odavno ušao u Metro jer mi je ogavna atmosfera dole, pa kad tako kupujem na veće, odem do Tempa koji je pored. Sad za vikend sam se uverio da su deterdženti i dalje mnogo jeftiniji nego u Tempu. Jer sam prvo hteo u Tempu da kupim, i kad sam video cenu... spustio sam se par stotina metara do Metroa i kupio tamo.
Voće, povrće, riba i meso, ne znam da li je jeftinije, ali bar moje iskustvo je da je puno kvalitetnije nego u Idei i Disu gde kupujem svakodnevno. A i trebalo bi da jeste kvalitetnije jer su im glavni kupci hoteli i restorani.
Baš žena komentariše sad za vikend, kupili smo neko vakumirano pakovanje nekog svinjskog mesa. Ispržila je i na naše zaprepašćenje ostala je ista veličina tih šnicli kao dok su bile zapakovane. U DISu kad kupimo, to se skvrči i pusti tonu vode. Nije mi jasno kako to uspevaju :)
[ Java Beograd @ 12.03.2018. 09:23 ] @
OK, verujem da su neki deterdženti i kozmetika i dalje jeftiniji. Ali to me ne može odvući u Metro da celu mesečnu nabavku obavim tamo.


Za sad sam, moram priznati, više nego oduševljen kupovinom u Rodiću NBG sa onim malim sokoćalom, čime se čekanje na kasi smanjuje na 1 min. Extra ! Svaka čast. Uz to, radnja čista, uredna, osvetljena ide muzika. Pa neka je i malo skuplje.
[ bananaphone @ 12.03.2018. 09:31 ] @
@Java - instaliraj https://stocardapp.com/ - i kopiraj karticu od nekog na app. Tako ja idem u Makro (NL - Metro).

Inace asortiman ribe i mesa koji postoji u Marko-u u NL je odlican. I cene, da kazem - skupog mesa (junetina - Juzna Amerika, uvozni pilici itd), je solidno povoljnije nego u mesarama... Ostalo je ± mozda par procenata jeftinije, iskreno ne isplati mi se paliti auto kad imam veliki supermarket 200m od kuce, koji ima sve sto mi treba...
[ sonus70 @ 12.03.2018. 20:55 ] @
Ja sam voleo da kupujem u Metrou pre dok su imali mnogo veći izbor tehnike. Dok ja njuškam po tehnici skvo potrpa u kolica hranu i hemiju. Sad im se tehnika svela na ofis potrepštine i neke restlove od alata.
I sam nivo higijene je jako opao. Zbog prirode mog posla zalazim u rashladne komore i po Rodama i Tempo-ima , Dis-ovima, Metro, Univer objektima. U odnosu na stanje od pre nekoliko godina jedino je Tempo koliko toliko održao neki , recimo nivo, higijene. Prehranu samo tamo kupujem. A komuniciram i sa poslovođama i običnim radnicima i najzadovoljniji su radnici Tempa/Maxija. Skoro kao državna firma, sve po zakonu- godišnji, slobodni dani, prekovremeno, doprinosi...
Za poslove koje je raspisao Lidl najviše je konkurisalo radnika Merkatora, Univera, Amana i onih mučenika iz STR-ova što uz malo sreće imaju 2 slobodna dana mesečno, ako usklade menstruaciju međusobno.

Što se tiče cena u Metrou pre nekoliko godina su uveli da veći kupci imaju i neke dodatne popuste tako da je za njih ,"profi" kupce Metro najjeftiniji.