[ Goran Arandjelovic @ 11.07.2006. 15:25 ] @
Laik sam po ovom pitanju, pa rekoh možda neko ima pametan savet...
Pre nedelju dana mi je određena dioptrija, -0,25 na levom i -0.75 na desnom oku.
Što će reći, blizu odlično vidim, a malu razliku tek primećujem ako gledam titil na tv-u sa drugog kraja sobe.

Kako da se ponašam dok sam za računarom? Imam LCD monitor (udaljen jedan metar od očiju) i pitam se
da li je nephodno da nosim naočare i dok radim na njemu ili samo u slučajevima kada mi je to potrebno
(ako gledam film sa veće daljine, pa ne vidim najjasnije titl npr..).

I, da li bi postojao neki negativan uticaj ako bih nosio naočare i dok radim na računaru (iako i bez njih vidim odlično sve na monitoru...)?
Još jedno pitanje, skeptično pomalo, koliko mi LCD "spašava" vid u odnosu na običan CRT monitor?
Da li on uopšte može da kvari vid? (naravno, podrazumevam dobro osvetljenu prostoriju u kojoj radim...)

Hvala unapred.
[ momsab @ 11.07.2006. 18:59 ] @
monitori: npr, http://www.elitesecurity.org/t77897-Kako-sacuvati-oci

naočare: nosi ih, mojne se igraš sa vidom
očima više štešti naprezanje nego stalno nošenje naočara
ako ti je doktor odredio da stalno nosiš naočare, bez obzira što vidiš dobro nez njih, nosi ih stalno (ipak imaš razliku koja može da se poveća nenošenjem naočara)


ja gledam u TFT nekoliko sati dnevno, ne sećam se kad sam zadnji šut menjao dioptriju (možda te davne 2003. godine a pre toga 1998.)


vid ti može pokvariti, što se tiče monitora, nepravilan položaj, stalno menjanje žižne daljine i slično (nauči kucanje na slepo ako već nisi)
[ Goran Arandjelovic @ 11.07.2006. 21:02 ] @
Da.. mada ovo jesu naočare za daleko, sa njima i bez njih isto vidim kada sam ispred monitora, ali si sigurno u pravu što se tiče konstantnog nošenja...
Inače, da, slepo kucam. Što se toga tiče nema problema...

Hvala! :)
[ jablan @ 12.07.2006. 07:54 ] @
Ništa ti neće biti ako ih ne nosiš, ali ćeš pre ili kasnije primetiti da i sliku na monitoru bolje vidiš sa njima. Bez obzira što si kratkovid, već na razdaljini od 30-ak cm se primećuje slabljenje oštrine vida (ja nosim -1.5 i, iako mogu da radim i bez naočara, mnogo je prijatnije sa njima, pogotovu na duže). Ti to možda ne primećuješ jer ti je manji poremećaj.

Ono što je jedino bitno je da ne uzmeš naočare sa prevelikom dioptrijom, to zna da umori (meni se čini da i glava ume da zaboli). Bolje malo slabije naočare nego što ti je potrebno, nego jače.