[ 3DWEB @ 15.07.2006. 11:14 ] @

Svi ti privatnici su nesposobni ljudi koji zaradjuju zato sto izrabljuju ljude i ne placaju ih koliko treba i ne prijavljuju. Da vidim ja koliko bi privatnih firmi opstalo da sve moraju legalno da rade.Zasto u svetu ljudi nisu tako sposobni da svi otvaraju firme.A kod nas gde ima vise neskolovanih i mnogo mnogo glupih ljudi svi su sposobni.
[ titus @ 15.07.2006. 12:24 ] @
to je istina...
[ spartak @ 16.07.2006. 00:15 ] @
Prva strana medalje je svakako to sto si rekao.

Druga strana iste medalje je to da je poslovna klima u Srbiji jako losa, i kad bi se svi propisi isterali pod konac vecinom bi samo monopolisti kao sto je NIS mogli da opstanu.

Sto ti ne otvoris firmu, napravis promet i platis porez i ljude kako je po zakonu? Nije lako...
[ McKracken @ 16.07.2006. 00:57 ] @
@3DWEB:

Ocigledno je da nikada nisi imao susreta sa poslovanjem u Srbiji ili bilo gde drugde u svetu.

1. Za tvoju informaciju, za kasnjenje placanja PDV-a od samo jedan dan u Srbiji je kazna priblizna 11000 eura, dok je u UK (VAT) to 500 EUR.
2. U Srbiji je za firme SVE bar duplo skuplje nego za potrosace.
3. Kolicina troskova koja se manece firmi u Srbiji je nekoliko puta veca nego u UK ili bilo gde drugde
4. U Srbiji ne postoji protok novca jer vlada sindrom hrcka
5. U Srbiji NEMA kvalifikovane radne snage koja bi zelela da radi
6. U Srbiji je znacajno veca korupcija nego bilo gde drugde (izuzimajuci Nigeriju i Ganu koje nam bas i nisu neki role-model)
7. Zaposleni u Srbiji su navikli da im je dolazak na posao i provedenih 8 sati na radnom mestu dovoljno da im neko isplati platu


Citat:
zato sto izrabljuju ljude i ne placaju ih koliko treba i ne prijavljuju


Da li znas uopste kolika su opterecenja na plate os trane drzave u Srbiji i koliko je tesko bilo sta naplatiti?
Da li znas da je vecina propisa kod nas neprecizna i toliko van kontakta sa realnoscu da ti svaka inspekcija koja se pojavi naplacuje kaznu bez obzira koliko se trudio da sve radis cisto? I da ti na kraju zaracuna JOS 45% poreza na kaznu koju su ti naplatili?



Citat:
Zasto u svetu ljudi nisu tako sposobni da svi otvaraju firme


Zato sto je ovo sto si napisao jednostavno netacno.

Citat:
Da vidim ja koliko bi privatnih firmi opstalo da sve moraju legalno da rade


Izvini ali zasto bi TI imao sta da gledas? Klasican primer sociajalistickog samoupravljaca. Ako mislis da si sposobniji, otvori ti firmu. Ako nisi sposoban za to radi negde. Ako ti se ne svidja gde radis, ti trazi bolje.

U stvari, meni se cini da ti je neko dao nogu relativno skoro jer si se pravio pametan? Ili mi se samo cini?
[ Milan S. aka Morlak @ 16.07.2006. 01:25 ] @
Sto su ovde svi tako natakareni jedni nadruge ? :)

Tacno je to da su opterecenja preduzetnika velika, ali isto bi ti bilo u
Srbiji i da nema toliko dazbina.Jednostavno gomila privatnika bi da mu
radis mesec dana ko rob a on da samo downloadira pare sa racuna na kraju
obracunskog perioda.

Samoupravljac ?

Ja mislim da covek ima pravo da bude makar besan na ove nase nepismene
privatnike,tj. deratore.

Sva sreca pa dolazi vreme kad ces moci raditi ono za sta si strucan, a ne
da budes potisnut zbog neke nogate sekretarice koja ide sa sefom na girice
!
[ broker @ 16.07.2006. 01:27 ] @
Nije sve crno-belo.

Tacno je da mnoge firme izrabljuju zaposlene, i to ne samo privatne. Manjim firmama je najveci problem sto su troskovi koje im drzava namece toliki da zaposleni prosto ne mogu da svojim radom zarade dovoljno da imaju platu i da se plati ono sto sleduje drzavi. Posledica je da se odlucuju da zpolse radnike na crno kako bi smanjili troskove.

Medjutim, zaista ima dosta firmi koje imaju po 20 i vise zaposlenih na crno samo iz razloga da naprave profit neplacajuci dabine, ili jos gore, drze zaposlene na odredjeno vreme pa im sa prekidima produzavaju radni odnos mesec po mesec i tako obezbedjuju sebi prostor da mogu da "otpuste" radnike samim tim sto im nece obnoviti zaposlenje, a to je cesto propraceno i raznim vrstama ucena prema radnicima.

Najgori oblik je to sto mnoge firme koriste probni rad i tako stalno uzimaju nove radnike na probni rad bez da ikoga od njih zaposle.
[ Milan S. aka Morlak @ 16.07.2006. 11:34 ] @
Da,

Tuzno.
[ neca @ 16.07.2006. 19:55 ] @
Citat:
3DWEB: Svi ti privatnici su nesposobni ljudi koji zaradjuju zato sto izrabljuju ljude i ne placaju ih koliko treba i ne prijavljuju.


Ma bre serator obican, vidis da ne zna sta prica, ili je balavac od 16 godina ili su ga sutnuli sa posla pa je sad besan.
Vidis da su privatnici sposobni, ovo je truba zemlja gde su svi davljenici, neki se hvataju za slamku a neki ne :P

Budi i ti sposoban, otvori preduzece, zaposli radnike, nemoj da ih placas ili im ne placaj doprinose pa ces da vidis kako ces da prodjes. Ili jos bolje otvori firmu pa placaj svojim radnicima sve i daj im plate 2 puta vece nego sto zasluzuju, a ti, za rucak, da izvines, jedi g**na!
Prosto nisam mogao da iskuliram ovako glupu temu....
[ rafiki @ 16.07.2006. 20:10 ] @
Citat:
McKracken:6. U Srbiji je znacajno veca korupcija nego bilo gde drugde (izuzimajuci Nigeriju i Ganu koje nam bas i nisu neki role-model)

Sa ostatkom tvog posta se uglavnom slazem, ali tacka 6 nije bas najtacnija: po Transparency International listi za 2005. Ghana ima manji stepen korupcije od Srbije :)

Zalosno je to da u mnogim stvarima vezanim za ekonomiju, Srbija nije mnogo bolja od vecine africkih zemalja...
[ jorga @ 17.07.2006. 10:08 ] @
Evo jedna rcunica za radnika kod provatnika:
da mu je plata 8000 din
porezi koje treba plati za zdravstvo penziono itd je jos oko 5000 din
i to je nedne oko 13000 din i to se zove bruto zarada
medjutim firma kod koje radi je duzna da plati drzavi jos nekih 5000 din za tog radnika
sve ukunpo radnik treba da zaradi preduzetniku oko 18000 din i da bude na nuli tj da nista ne zaradi na njemu
za vece plate vece su i doprinosi.
onda, da li prijaviti radnika ili ne?
[ mexico @ 17.07.2006. 10:19 ] @
Citat:
jorga: onda, da li prijaviti radnika ili ne?


Isto bi bilo kada bi pitao: ukrasti kola ili ne ukrasti? "Prijaviti" radnika je obaveza propisana zakonom.

Uslovi su takvi kakvi su. Kada se zaposljavaju radnici firma je SAVRSENO svesna tih troskova. Prema toma ako nece da postuje uslove neka ne zaposljava radnike.

Ako se krene tom logikom da je nesto nekome "mnogo" ili "skupo" ocas posla ce neko da zakljuci da mu je mnogo/skupo da kupuje auto pa ce jednostavno da ga "pozajmi".

Ne kazem da su uslovi dobri. Treba jos dosta da se radi na tome da se smanje dazbine po zaposlenom. Medjutim nijedna firma ne ulece u zaposlavanje ljudi a da ne zna kolike su dazbine.
[ broker @ 17.07.2006. 10:49 ] @
Citat:
mexico:
Uslovi su takvi kakvi su. Kada se zaposljavaju radnici firma je SAVRSENO svesna tih troskova. Prema toma ako nece da postuje uslove neka ne zaposljava radnike.


Tu pocinje vrzino kolo, jer firma da bi radila mora da ima radnike, ali ako ima radnke oni ne mogu da zarade da plate sve sto drzava trazi, onda firma mora da otpusti radnike (ili da ih i ne zaposljava), sto znaci da ne moze da radi i rezultat je da svi ostaju bez posla.

E sad, ljudi idu drugom logikom: ONI MORAJU DA RADE, pa ako je jedini nacin da rade taj sto ce da rade na crno, onda ce tako i da rade. Za opstanak je bitnije raditi nego postovati zakon.
[ mexico @ 17.07.2006. 11:21 ] @
Citat:
broker: Tu pocinje vrzino kolo, jer firma da bi radila mora da ima radnike, ali ako ima radnke oni ne mogu da zarade da plate sve sto drzava trazi, onda firma mora da otpusti radnike (ili da ih i ne zaposljava), sto znaci da ne moze da radi i rezultat je da svi ostaju bez posla.

E sad, ljudi idu drugom logikom: ONI MORAJU DA RADE, pa ako je jedini nacin da rade taj sto ce da rade na crno, onda ce tako i da rade. Za opstanak je bitnije raditi nego postovati zakon.


Pravila igre su malo drugacija: firma da bi radila moze da ima radnike, ali ako ima radnike oni moraju da zarade (da rade, znaci) svoje plate plus troskove plus zarada firmi...

Shvatio sam sta hoces da kazes ali, veruj mi, poslodavci ne bi bili u minusu kada bi placali sve kako treba za radnike. Jedino bi zaradjivali, licno oni, manje nego sto ocekuju ali to je najveci problem. U jednom od mojih postova na nekoj drugoj temi sam iskritokovao nekoga zbog tvrdnje da nase "gazde" prave zaradu od 200-300%. Smatram da je to preterivanje. Ali da je zelja privrednika ovde, uglavnom, zarada od oko 100% to je svakodnevnica. U drugim zemljama zarada od preko 20% se smatra sumnjivom a ovdasnji "provrednici" ni za 50% nece da "ustaju ujutru iz kreveta".

Ono sto bi po meni drzava trebala da radi u ovom momentu je da, osim smanjenja dazbina po zaposlenom licu, uvede i restriktivnu poresku politiku prema onima koji prave velike procentualne marze uz poreske olaksice prema broju zaposlenih i uplatama prihoda zapsolenima.
[ jorga @ 17.07.2006. 12:33 ] @
U moj postu nisam rekao niti mislio da treba primini radnika da radi na crno vec koliko poslodavci koliko treba da zaaradi da bi firma primila radnika i plus zarada firmi, i firma ima troskove zakup poslovnog prostora porezi oprema za rad i jos stosta.
E sada kolika je eksploatacija radnika to vec ne zalazim vec hocu da kazem samo koliko treba da zaradi u kod nekog privatnika mada mislim da nema razlike ni kod drzavne.
Pogledaj primer elektricne energije
po objavljenim prosecni platama u EPS-u,od pre nekih dva tri meseca, i kolika je cena kilivata njima treba nedelju dana da bi isplatili sve radnike i svi diprinosi otprilike. Sto znaci da im tri nedelje za mesec dana za ostale troskove.
[ broker @ 17.07.2006. 13:02 ] @
Citat:
mexico: Pravila igre su malo drugacija: firma da bi radila moze da ima radnike, ali ako ima radnike oni moraju da zarade (da rade, znaci) svoje plate plus troskove plus zarada firmi...


Prosto, to ne mora da bude tako. Ti verovatno pricas o nekom razradjenom poslu. Japricam o tome da neko ima mali biznis kako bi obezbedio platu, obicno zato sto je otpusten kao visak radne snage. Binizs koji radi jedan covek nije biznis nego maltreiranje i sasvim je normalno da covek treba da zaposli jos jedno-dvoje, obicno nekoga koga poznaje i sa kim moze da radi vise u nekoj vrsti ortakluka nego u klasicnom odnosu poslodavac/zaposleni.

Pravilo je da kada sve bace na papir, ispadne da ne mogu tolik da zarade koliki su im troskovi i onda uvek ostane na tome da firma ima jednog zaposlenog, to jest onoga koji se vodi kao vlasnik, a drugi radi na crno.

Citat:

Shvatio sam sta hoces da kazes ali, veruj mi, poslodavci ne bi bili u minusu kada bi placali sve kako treba za radnike. Jedino bi zaradjivali, licno oni, manje nego sto ocekuju ali to je najveci problem.


Ma nisi me razumeo, ja pricam o vrlo cestoj situaciji da ljudi ne mogu da zarade dovoljno da pokriju dobre plate i sve troskove rada na belo i radije se odlucuju za dobre plate na crno. Ne radi se o firmama sa mnogo zaposlenih, ja bih rekao da je tu maksimalno troje-cetvoro ljudi, ne zato sto obim posla to zahteva nego zato sto je potrebno toliko raznih profila strucnosti da bi se posao obavio.

Citat:

Ono sto bi po meni drzava trebala da radi u ovom momentu je da, osim smanjenja dazbina po zaposlenom licu, uvede i restriktivnu poresku politiku prema onima koji prave velike procentualne marze uz poreske olaksice prema broju zaposlenih i uplatama prihoda zapsolenima.


Slazem se da drzava treba nesto da preduzme, ali je problem sto je do sada sve sto je drzava preduzimala da spreci zloupotrebe pre svega pogadjalo one koji su najmanje krivi i koji se bore za opstanak, a oni koji kradu i varaju na veliko time nisu pogodjeni.

Stoji da je verovatno najveci broj zloupotreba upravo u trgovini, gde se profit ostvaruje velikim marzama, niskim platama radnika i, cesto, radom na crno.

Najveci problem je sto, kakvu god meru drzava da preduzme a da ona jednoj klasi firmi predstavlje olaksicu, onda ce lopovi da smisle nacin kako da poslovanje prebace u tu klasu kako bi zaobisli obaveze.

Imas recimo jednostavan primer: pausalno oporezovane radnje. To je zamisljeno da olaksa nekome ko zapocinje posao da moze da radi neopterecen obavezom vodjenja knjiga iobracunaom i placanjem poreza, ali vecina takvih radnji u stvari radi kao paravan za velike poslove. Da bi to sprecila, drzava je uvela mnoga ogranicenja, koja u nekoj maloj meri ometaju one koji suspremi za zloupotrebe ali mnogo vise pogadjaju one kojima je takav oblik poslovanja bitan za opstanak.

Moe drzava recimo da donese propis pokome ce sve firme koje imaju godisnji promet manji od neke razumne cifre da omoguci da zaposle ljude i da nemaju obavezu placanja doprinosa (ili ih placaju u nekoj znatno smanjenoj meri) i jedino sto ce da postigne to je da ce gomila "bizmismena" da pootvara vise takvih firmi i poslovanje rasporedi tako da ne prelaze godisnji promet, samo zato da bi zaradili na neplacanju dazbina. tu dolazimo do drugog vrzinog kola: kakvu god olaksicu da drzava smisli, ona ca biti zloupotrebljena.



[ BluesRocker @ 17.07.2006. 19:28 ] @
Citat:
jorga: Evo jedna rcunica za radnika kod provatnika:
da mu je plata 8000 din
porezi koje treba plati za zdravstvo penziono itd je jos oko 5000 din
i to je nedne oko 13000 din i to se zove bruto zarada
medjutim firma kod koje radi je duzna da plati drzavi jos nekih 5000 din za tog radnika
sve ukunpo radnik treba da zaradi preduzetniku oko 18000 din i da bude na nuli tj da nista ne zaradi na njemu
za vece plate vece su i doprinosi.
onda, da li prijaviti radnika ili ne?

Je l možeš ovo da mi objasniš, pošto sam mislio da plaća samo prvih 5000. Koje su ostale dažbine?
[ Marenović Slaviša @ 17.07.2006. 20:34 ] @
Mozda je odnos sada izmenjen , ali siguran sam da je bio odnos da se na 100 dinara plate daje 130 dinara dazbina drzavi na ime te plate. Dakle, 130% nameta. Od tog perioda, kada verovatno nije nista menjano su ostale navike rada na crno.
[ McKracken @ 18.07.2006. 00:29 ] @
Sa velikim zaljenjem moram da konstatujem da se slazem sa Brokerom.

Citat:
Shvatio sam sta hoces da kazes ali, veruj mi, poslodavci ne bi bili u minusu kada bi placali sve kako treba za radnike.


Jel mozes ovo da malo pojasnis? I da das neki primer, jer iz svog i iskustva drugih znam da nije tako.

Nazalost, kod nas se zbog malog broja onih koji zloupotrebljavaju propise da je drzava uvela toliko drasticne uslove da jednostavno nije izvodljivo poslovati profitabilno i ispostovati sve dazbine koja drzava namece. Ne verujem da bi bilo kom poslodavcu bilo problem da daje 20-25% dazbina drzavi na platu, ali sada je to 80% sto je previse da bi se moglo poslovati.

Uzmi u obzir i to da je za frime u Srbiji SVE duplo skuplje (telefon, prostor, struja, voda, smece itd itd).



@MAREN: Da, ranije je bilo oko 140% dok je to sada 80%

Resenje problema je prosto, ali to nasim finasijskim ekspertima nikada nece biti jasno, a to je SMANJENJE dazbina. Na taj nacin niko se nece brinuti sto placa 20% drzavi, manje ce biti nelegalno zaposlenih, firme ce moci da rade mnogo opustenije a kolicina ubranog poreza bi bila VECA nego sad. Ovo je nesto toliko poznato i jasno, da je tragicno.
[ Gugliša @ 18.07.2006. 16:08 ] @
O.K. Ima logike u obe teorije, ali nigde nisam cuo da ti privatnik ponudi vecu platu zato sto te nije prijavio. Takodje, postoje privatnici koji imaju ogromnu dobit, a opet nece da ispostuju radnika.
[ broker @ 18.07.2006. 16:18 ] @
Ja jesam ali nije to toliki problem.

Sta ti vredi sto te je prijavio ako ti zvanicno daje minimalac (opet da ne bi placao realne poreze, diprionise i zdravstveno osiguranje) nego ti razliku isplacuje u gotovini? Milsis da je to bolje? Naprotiv, tako vlasnici cine radnicima medvedju uslugu.
[ deki77 @ 18.07.2006. 18:20 ] @
Krajnje je glupo ocenjivati ljude da li imaju 16 ili 66 god...da'l su "izdrkani" klinci ili su popili otkaz..a i tema je otišla u obračun plata!!!
Nekom su ljudi koji drže firme sposobni,preduzimljivi a ja ne delim takvo mišljenje!!!
Jer je...Korupcija u svim vidovima,od sudstva,većina ministarstava,i svim oblicima dnevnog i javnog života...pa se ta sposobnost po meni drugačije da kvalifikovati..
Činjenica je da dosta ljudi ako ne 80% "vode" nekakve firme-preduzeća,a da su većina:nesposobni,nekvalifikovani(ili imaju zaposlene nekvalifikovane ljude,ili pogrešne),bave se korupcijom-kriminalom,lažima i prevarama i svi bi da nešto vrte,okreću,obrću ...a u celom lancu svog poslovanja sve se svodi da ne poture leđa...i za kratko vreme zarade gomilu "€"...
Laički rečeno,daj svakom "debilu" 100000€ da otvori firmu,da uveze neku robu,zaposli par pripravnika koje će da izrabljuje par meseci dok ne okrene lovu i kako se to zove?
Jednostavno u modernom i normalnom svetu to se zove "šverc" sve i svja!!!
U Srbiji u malim % je zastupljena proizvodnja, a ostalo se svodi na EXP-IMP..
Jednostavno kratko i jasno...ovo je SRBIJA...zemlja "dembelia"..ili uzmi pare i beži!!!
I priče oko poštovanja zakona,šta i kako je u GB,Nemačkoj i dr. kolike su kazne ako se neplati PDV su smešne!!!
Daleko smo mi od EU-e i jakih velikih firmi,stranog kapitala,poštovanja prava radnika,novih radnih mesta,dobrih plata,redovnih primanja,soc. penz.,ulaganja u infra struk.Sve se svodi u većoj meri na "gore" pomenuto!!!!
[ Milan S. aka Morlak @ 18.07.2006. 18:49 ] @
Slazem se u potpunosti s Dekijom, ne mozes ti odstraniti dio mozga srpskog
privatnika kad je on jos u 90`.
[ McKracken @ 18.07.2006. 23:53 ] @


1. zasto tebe zabole dupe da li je neko ko vodi formu kvalifikovan? To je NJEGOVA firma pa ako si kvalifikovaniji ti napravi bolju.
2. Zlatno pravilo kaze: Onaj koji ima zlato, pravi pravila.

Citat:
Laički rečeno,daj svakom "debilu" 100000€ da otvori firmu,da uveze neku robu,zaposli par pripravnika koje će da izrabljuje par meseci dok ne okrene lovu i kako se to zove?
Jednostavno u modernom i normalnom svetu to se zove "šverc" sve i svja!!!


Ne, to se zove posao. Sta ocekujes da neko svojih 100k eur podeli radnicima i da i posalje na letovanje a on radi sam da im obezbedi i kola?



Citat:
I priče oko poštovanja zakona,šta i kako je u GB,Nemačkoj i dr. kolike su kazne ako se neplati PDV su smešne!!!


Zasto su smesne?
Da li si ikada placao PDV?
Znas li koliko je tesko biti likvidan u trenutnim uslovima u Srbiji?

Citat:
Krajnje je glupo ocenjivati ljude da li imaju 16 ili 66 god...da'l su "izdrkani" klinci ili su popili otkaz..a i tema je otišla u obračun plata!!!


Jos je gluplje ocenjivati da je neko ko stavi 100 K eur u posao "debil" i da izrabljuje radnike i da je 80% firmi takvo.


Pozivam sve one koji su sposobni da vode firmu i dernjaju se po forumima, da pokusaju da otvore svoju firmu i da rade godinu dana

Tek tada imate pravo da kazete bilo sta o tome kako treba da se radi.

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 19.07.2006. u 01:43 GMT+1]
[ goranvuc @ 19.07.2006. 05:55 ] @
Citat:
McKracken:Pozivam sve one koji su sposobni da vode firmu i dernjaju se po forumima, da pokusaju da otvore svoju firmu i da rade godinu dana


Mislim da si ovim sve rekao.

Privatnici = Izrabljivanje u mom, a i u velikom broju drugih slucajeva nije ni moguce - mislim na slucaj kada je vlasnik istovremeno i jedini radnik. Moj posao opstaje iskljucivo preko mojih ledja, a i kada budem zaposljavao radnike plata ce im biti nadoknada za rad, ali i za kolicinu odgovornosti koju nose i posvecenosti koju ulazu.

Niko se nije rodio, a da je odmah postao privatnik (cast izuzecima), svako je prvo radio negde i kod nekog i za nekog, pa se onda (iz raznoraznih razloga) odlucio da promeni nesto i preuzme rizik.

Zao mi je sto su neki imali losa iskustva kod poslodavaca, imao sam ih i ja, ali u takvim situacijama nikada nisam cekao da Bog vidi nepravdu, vec sam trazio drugi posao.
[ cubicle @ 19.07.2006. 08:02 ] @
Citat:
McKrackenPozivam sve one koji su sposobni da vode firmu i dernjaju se po forumima, da pokusaju da otvore svoju firmu i da rade godinu dana

Tek tada imate pravo da kazete bilo sta o tome kako treba da se radi.

A ti sto nemaju nacina da pokrenu firmu (ili jednostavno nisu sposobni za to) da zauvek cute? Nece biti decko.
Ja sam do sada promenio nekoliko firmi (sto privatnih sto drzavnih) i promena se uvek desavala kada sam bio nezadovoljan necim u odnosu firme prema meni (plata, "farbanje" od strane poslodavca, uslovi rada, dosada...).

Elem, to sto ti pricas nema veze sa mozgom. Nisu svi sposobni da vode firmu ili da ucestvuju u vlasnistvu, kao sto nisu svi rodjeni da budu inzenjeri, lekari, vojskovodje, selektori... A svako ko zaposli ljude i NAMERNO krsi zakon i maltretira svoje zaposlene (koji vrlo cesto nemaju drugi izbor), treba da bude javno obesen za m*da! Za primer! Takve ti branis.

Niko nije nista rekao protiv "privatnika" koji postuju zakon (isplacuju radnike koliko ih sleduje, po ugovoru, na "belo", tj. uplacuju sve doprinose itd.), a i pored toga jako dobro zaradjuju u svojoj oblasti i u skladu sa rangom firme. A oni drugi, koji zaposle radnika za 6K mesecno (ili manje), ne prijavljuju ga (ili ga delimicno prijave) i na taj nacin ostvaruju dobit, su najobicnije jajare i ne zasluzuju da se bave poslom kojim se bave (osim ukoliko je to upravo opis posla).

Meni nikada nije bio problem da se okrenem poslodavcu i da mu kazem da necu da radim pod uslovima koji se ne slazu sa onim o cemu smo se dogovorili (regulisano pismenim ugovorom ili usmenim dogovorom). S druge strane, imas masu ljudi (i to vecinu) koja nije spremna to da uradi (mozda nece moci da nadju drugi posao, a imaju porodice na primer). Svi koji koriste inertnost izvrsne vlasti i zaradjuju na muci tih ljudi nisu nista bolji od onih sibicara i slicnih prevaranata koji "vacare" sirotinju, te sa takvima treba adekvatno postupati.

I nemoj da lupetas i omalovazavas postene ljude i da serviras pricu "Pozivam sve one koji su sposobni da vode firmu i dernjaju se po forumima, da pokusaju da otvore svoju firmu i da rade godinu dana", a pogotovu ukoliko sam "vodis firmu".
Slicno i ja mogu da kazem: "Pozivam sve koji se dernjaju po forumima i izrabljuju radnike, da pokusaju da pozovu finansijsku, trzisnu i sve ostale inspekcije bar jednom mesecno i da to rade bar godinu dana, ako misle da su tako dobri u vodjenju firmi"
[ McKracken @ 19.07.2006. 14:54 ] @
Cubicle, zamolio bih te da PONOVO procitas temu i da ne izvrces moje reci.

NE branim jajare i pilicare. Ne branim izrabljivace, vec one koji se maksimalno trude da prezive u ovakvim uslovima.


Sto se lupetanja i omalovazavanja tice, ja nisam onaj koji proziva i naziva postene ljude "nesposobnim izrabljivacima".. Mada, ocigledno je da si ti jos jedan od nezadovoljnih zaposlenih koji bi mnogo vise, a ne usudjuju se da sami probaju.

Citat:
A ti sto nemaju nacina da pokrenu firmu (ili jednostavno nisu sposobni za to) da zauvek cute? Nece biti decko.


Jel treba ja da radim i za njih? Izvini, DECKO, ali to je proseravanje na kvadrat.


Da ponovim, preko 90% radnika ce prihavtiti da prima minimalac preko racuna i ostatak na ruke nego da pristane na manju platu uz sve doprinose. Ne mogu da verujem da ne kapirate da je sa 80% nameta na plate u 90% slucajeva vlasnik na gubiutku jer radnik ne moze da zaradi za sve troskove a da ostavi profit jos teze.

Jos jednom da ponovim, POKUSAJ da izdrzis sva opterecenja koja drzava Srbija stavlja na teret privrednicima, pa ces prestati da lupetas kako su sve izrabljivaci i zlocinci. Ako u to ukljucis direktni REKET koji drzava namece (u vidu ekipa iz pojedinih stranaka koje OTVORENO traze mito da bi te pustili da radis) videces da je poslovanje mnogo teze nego sto izgleda.

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 19.07.2006. u 16:06 GMT+1]
[ cubicle @ 19.07.2006. 16:01 ] @
Citat:
McKracken: Cubicle, zamolio bih te da PONOVO procitas temu i da ne izvrces moje reci.

NE branim jajare i pilicare. Ne branim izrabljivace, vec one koji se maksimalno trude da prezive u ovakvim uslovima.


Sto se lupetanja i omalovazavanja tice, ja nisam onaj koji proziva i naziva postene ljude "nesposobnim izrabljivacima".. Mada, ocigledno je da si ti jos jedan od nezadovoljnih zaposlenih koji bi mnogo vise, a ne usudjuju se da sami probaju.

Super su ti procene. Taman na nivou izjava koje iznosis ovde!
Mnogo ti znas da li sam probao ili nisam. I poslusaj sebe pa pazljivo citaj i ne izvrci reci (i ne izmisljaj kad smo vec kod toga).

Citat:
McKracken:
Jel treba ja da radim i za njih? Izvini, DECKO, ali to je proseravanje na kvadrat.

Ne treba da radis za njih, ali ako oni vec rade za tebe daj im koliko zasluzuju, a ne da ih drzis u strahu na minimalcima. To nije proseravanje, to je nesto mnogo gore.

Citat:
McKracken:
Da ponovim, preko 90% radnika ce prihavtiti da prima minimalac preko racuna i ostatak na ruke nego da pristane na manju platu uz sve doprinose. Ne mogu da verujem da ne kapirate da je sa 80% nameta na plate u 90% slucajeva vlasnik na gubiutku jer radnik ne moze da zaradi za sve troskove a da ostavi profit jos teze.

Zato sto je super razradio poslovni model i pokrenuo biznis u kome ne moze da zaradi za vodu. Super ti je taj model preduzimaca!

A naravno da ce ljudi prihvatiti takve uslove kad im takvi koje ti zastupas ne omogucavaju drugacije. Ja nikada nisam dozvolio da radim na crno (nakon prvih 6 meseci mog profesionalnog rada kada sam prvi put potegao to pitanje) i plata mi je UVEK u PUNOM IZNOSU bila na "belo"... I mnogo je veca od tih minimalaca koje pominjes. A da ne pricam da sam uvek radio za ljude koji su mnogostruko vise zaradjivali na mom radu umesto da na njemu gube.

Citat:
McKracken:Jos jednom da ponovim, POKUSAJ da izdrzis sva opterecenja koja drzava Srbija stavlja na teret privrednicima, pa ces prestati da lupetas kako su sve izrabljivaci i zlocinci. Ako u to ukljucis direktni REKET koji drzava namece (u vidu ekipa iz pojedinih stranaka koje OTVORENO traze mito da bi te pustili da radis) videces da je poslovanje mnogo teze nego sto izgleda.

Znaci ako oni tebe j*bu, onda i ti isto tako treba sa radnicima... Onako robovlasnicki... EJ, muka mi je vise.
[ reject @ 19.07.2006. 17:38 ] @
Citat:
*******: Slazem se u potpunosti s Dekijom, ne mozes ti odstraniti dio mozga srpskog
privatnika kad je on jos u 90`.

Greska, Srbija je u devedesetim, tako da se i gazde uklapaju u vreme u kome zive.
Citat:
McKracken: Da ponovim, preko 90% radnika ce prihavtiti da prima minimalac preko racuna i ostatak na ruke nego da pristane na manju platu uz sve doprinose. Ne mogu da verujem da ne kapirate da je sa 80% nameta na plate u 90% slucajeva vlasnik na gubiutku jer radnik ne moze da zaradi za sve troskove a da ostavi profit jos teze.

Istina, da se takve stvari ne tolerisu na ovoj i onoj strani, mnogo malih i srednjih firmi kod nas
ne bi postojalo. Naravno, ovo nije problem radnika/gazdi vec drzave.
Ja sam prvi da se sve plati posteno i radniku i drzavi, ali samo ako je to _moguce_ izvesti tako
da su sve strane neostecene u procesu.
[ McKracken @ 19.07.2006. 19:22 ] @
Citat:
Ne treba da radis za njih, ali ako oni vec rade za tebe daj im koliko zasluzuju, a ne da ih drzis u strahu na minimalcima.


Upravo o tome i pricam..

Ako je izbor dati drzavi ili zaposlenom, uglavnom je izbor ocigledan obzirom da je ono sto drzava ocekuje NEREALNO i da je jos uvek jako tesko poslovati normalno.

Da rezimiram, vecinu problema izaziva opste stanje u ovoj propaloj drzavi umesto toga sto su poslodavci bauci a zaposleni cvecke. (ne tvrdim ni obrnuto, ali mrzim generalizacije)
[ Alter Ego @ 19.07.2006. 19:29 ] @
Citat:
Da ponovim, preko 90% radnika ce prihavtiti da prima minimalac preko racuna i ostatak na ruke nego da pristane na manju platu uz sve doprinose. Ne mogu da verujem da ne kapirate da je sa 80% nameta na plate u 90% slucajeva vlasnik na gubiutku jer radnik ne moze da zaradi za sve troskove a da ostavi profit jos teze.


A treća solucija - minimalac na ruke bez doprinosa? "Bi prihvatila", kondicional, rekao bih da je malo srećnika koji mogu da biraju.
[ deki77 @ 19.07.2006. 20:01 ] @
Citat:
McKracken

Pozivam sve one koji su sposobni da vode firmu i dernjaju se po forumima, da pokusaju da otvore svoju firmu i da rade godinu dana

Tek tada imate pravo da kazete bilo sta o tome kako treba da se radi.

Evo ja(moja porodica) imamo dve firme..
Jedna u Austriji druga u Bg-u...
Razlika je da nepreteram...kao Japan i Kazakstan
Uopšte mi nebi palo na pamet da postujem gluposti i pišem neke stvari koje nisam iskusio u obe države....
[ McKracken @ 19.07.2006. 23:01 ] @
Mislis da nisam iskusio razliku sa UK firmom i firmomu Srbiji?

VECINU problema koji postoje u Srbiji su izazvani od strane drzave.
[ broker @ 20.07.2006. 00:16 ] @
Matematika je ovakva:


cena_rada + dazbine > realna_vrednost_rada_na_trzistu

Zbog toga, mnogi pristupaju sledecoj matematici:

dazbine = 0 (izbegavanje placanja poreza zaposljavanjem na crno)

tako da onda postaje:

cena_rada + 0 <= realna_vrednost_rada_na_trzistu


ili u boljem slucaju:

cena_rada = minimalac + razlika_koja_se_ispalcuje_na_crno

pa je onda:

minimalac + dazbine_na_minimalac + razlika_koja_se_isplacuje_na_crno <= realna_vrednost_rada_na_trzistu

[ mexico @ 20.07.2006. 09:58 ] @
Citat:
McKracken: Upravo o tome i pricam..

Ako je izbor dati drzavi ili zaposlenom, uglavnom je izbor ocigledan obzirom da je ono sto drzava ocekuje NEREALNO i da je jos uvek jako tesko poslovati normalno.

Da rezimiram, vecinu problema izaziva opste stanje u ovoj propaloj drzavi umesto toga sto su poslodavci bauci a zaposleni cvecke. (ne tvrdim ni obrnuto, ali mrzim generalizacije)


To da je drzava takva kakva jeste (haos na granici anarhije) to je tacno. Ali i da je tvoja recenica o izboru netacna, netacna je. Nema izbora: jedino pravilno je platiti i drzavi i zaposlenom. Ili onda svojevoljno mozes da prosiris izbor: neplacanje nikome nista, neplacanje drzavi a naplatiti zaposlenom sto radi itd...

Zamisli da udjes u pekaru, trazis hleb, uzmes hleb i kada cujes da treba da platis 23 dinara ti das 20 dinara i kazes "ja smatram da je to REALNO da platim za hleb.", okrenes se i odes.

Citat:
McKracken: Mislis da nisam iskusio razliku sa UK firmom i firmomu Srbiji?

VECINU problema koji postoje u Srbiji su izazvani od strane drzave.


kao i od poslodavaca koji dozovljavaju sebi da prave "izbor" prema tvom savetu, zale se na drzavu koja je losa a svoji postupcima je cine jos losijom.


[ broker @ 20.07.2006. 10:46 ] @
Jedini izbor je opstanak.
[ McKracken @ 20.07.2006. 12:22 ] @
Analogija za hleb nije bas precizna jer je situacija bliza sledecoj:

- dajte mi hleb za 23 din
- izvolite
- ti das 23 din
- ali morate da kupite i gprs modul kojim cemojaviti vasoj babi da ukljuci toster za 22000 din
- dobro ajde i to
- dobro, ali porez na tas gprsmodul je 80%
- ok moze i to
- i retroaktivni porez na toster koji ste sad rekli da vasa baba ima i kaznu sto vasa baba postoji itd..
- dobro.. samo mi dajte fucking hleb..
- Izvolite .. hleb je 25000 dinara + svi ostali troskovi
- suicide

[ mexico @ 20.07.2006. 13:05 ] @
@McCracken
Pokusavas da budes zanimljiv? To i jeste, mozda, analogija u slucaju da si ti pekar. Sjajno zvuci pred musterijom ili zaposlenim i bas jadan poslodavac ne moze da plati i/ili prijavi zaposlene i uplati celu platu.

Pre nego zaposlis nekoga znas TACNO koja su ti davanja drzavi i da to MORA da se plati. Isto kao sto znas TACNU cenu hleba pre nego sto udjes u pekaru. A ti si pisao o "izboru" tj samoodluci sta ce se placati i kako. Nema izbora. Jednostavno platis ono sto treba. Ako neces cekaj da se promeni pa onda pravi frmu. Uglavnom oni koji misle da se firma moze otvoriti, razraditi i zaraditi za 2-3 godine i kukaju na ovakva pravila.

Inace neplacanjem drzavi i davanjem tih para ne cinis dobro zaposlenome vec naprotiv lose. I dokle god ljudi traze nacina da zakinu drzavu pa makar i losu ne mogu ocekivati nista dobro vec samo losije.

A sto se tice dazbina za zaposlene one su prepolovljene u poslednjih par godina. I upravo se jos smanjuju. No, nikoga od poslodavaca nisam cuo da je rekao ili radnicima povecao platu zato jer su dazbine smanjivane.

I ja bih voleo da primam 85% posto onoga sto moj poslodavac izdvaja za mene. Ali imajuci u vidu kakvi su poslodavci i to bi im bilo mnogo dazbina....



[ Milan S. aka Morlak @ 20.07.2006. 13:55 ] @
Ljudi zaboravljaju da im se u glavama stvara idealizirana slika pravog
privatnika koji zaradjuje ali i razmislja o zaposlenom kao o ljudskom
resursu a ne samo "kadru" , "radniku".To je velika greska.
Treba zapitati sebe zasto bi neko ko je otvorio, recimo, pekaru hteo da
ulaze u zaposlenog (dobro ga placa, daje beneficije/etc) kada mu je
osnovni cilj da sto vise "ZAKINE" bilo koga ukljucujuci i radnika i zaradi
za plocice u kupatilu preko radnickih ledja.

To je realnost.

Postoji i druga realnost.A to je rad u korporacijama koji imaju strategije
i nisu orijentisane "od danas do sutra".Mislim na preduzeca/banke/etc..

E tu bi se moglo nesto uraditi od zivota.Ovako...

...ostaje samo mogucnost da i ti danas u Srbiji pocnes nesto privatno i
izrabljujes kojekoga...
[ broker @ 20.07.2006. 14:44 ] @
Citat:
mexico:
Pre nego zaposlis nekoga znas TACNO koja su ti davanja drzavi i da to MORA da se plati.


Ovo apsolutno nije tacno. Niko unapred nema pojma koliko firma kosta. Mozes da obijes koliko god hoces pragova sto drzavnih institucija, sto advokatskih kancelarija i raznih agencija i NIKO nece moci da ti kaze koliki ce ti tacno biti troskovi. Kako god da ti kazu, ispostavi se na kraju da je drugacije.

Tolikoima skrivenih troskova da ni neko ko je dugo uposlu, ne moze sve da sabere, jer se stalno ti troskovi i oabveze menjaju i prosto nikako ne mozes da znas sta ce sutra iskrsnuti da moras da placas.

[ McKracken @ 20.07.2006. 15:36 ] @
Citat:
Pre nego zaposlis nekoga znas TACNO koja su ti davanja drzavi i da to MORA da se plati. Isto kao sto znas TACNU cenu hleba pre nego sto udjes u pekaru


Naravno da ne znas jer je ovo Srbija u kojoj se propisi i tumacenja istih menjaju iz dana u dan. Ili kada poreska sluzba NE zna koliko te je zaduzila za sta (cuveni "Pupin" softver) i racuna ti kamatu na nesto za sta si vec platio porez (kao banalan primer).


Da pojasnim, ne postoji STABILNO stanje u kome mozes da planiras prihode i rashode. Caki da zanemarimo mali protok novca kod firmi i pojedinaca, NIKADA ne znas koliko ce te drzava zacepiti neki mesec BEZ mogucnosti zalbe.



[Ovu poruku je menjao McKracken dana 20.07.2006. u 17:26 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 20.07.2006. u 21:06 GMT+1]
[ mexico @ 20.07.2006. 19:58 ] @
Citat:
broker: Ovo apsolutno nije tacno. Niko unapred nema pojma koliko firma kosta. Mozes da obijes koliko god hoces pragova sto drzavnih institucija, sto advokatskih kancelarija i raznih agencija i NIKO nece moci da ti kaze koliki ce ti tacno biti troskovi. Kako god da ti kazu, ispostavi se na kraju da je drugacije.


Citat:
mexico:Pre nego zaposlis nekoga znas TACNO koja su ti davanja drzavi i da to MORA da se plati. Isto kao sto znas TACNU cenu hleba pre nego sto udjes u pekaru.


Pre nego sto ZAPOSLIS a ne prego sto otvoris firmu. Broker citaj kako je napisano.... A ako zaposljavas nekoga MORAS da znas koji su sve troskovi o zaposlenom. U protivnom ni ne treba da zaposlavas bilo koga.



Citat:
McKracken: Naravno da ne znas jer je ovo Srbija u kojoj se propisi i tumacenja istih menjaju iz dana u dan. Ili kada poreska sluzba NE zna koliko te je zaduzila za sta (cuveni "Pupin" softver) i racuna ti kamatu na nesto za sta si vec platio porez (kao banalan primer).

Da pojasnim, ne postoji STABINLO stanje u kome mozes da planiras prihode i rashode. Caki da zanemarimo mali protok novca kod firmi i pojedinaca, NIKADA ne znas koliko ce te drzava zacepiti neki mesec BEZ mogucnosti zalbe.


Naravno da znas. postoje tacni procenit, brojevi ziro racuna, opstinska i republicka davanja su razdvojena, socijalno i poresko takodje. I to nije uopste nikakvo sveto pismo. Veliki broj firmi svakog mesec uplacuje doprinose, poreze i ostalo sto treba (propisano) i to je postalo vec rutina. Ako si ti neobavesten to je TVOJA greska a ne drzave. Ako hoces da vodis ili posedujes firmu onda morasili da se brines o tome ili da zaposlis nekoga ko ce to da radi. Drzava je daleko od savsene ili cak uredjene ali nemojte i svoje nesposobnosti prebacivati na drzavu. Onaj ko zeli da zna i zeli da radi kako treba ima mogucnosti.

Kao drugo protok novca (kesha) i treba da bude mali i da se smanjuje. Protok kapitala (hartija, plastika, akcije, bezgotovinsko placanje... ) treba da raste i to je progres drustva. Kesh samo povecava mogucnost malverzacija i spekulacija. Ali to je za neku drugu pricu...

[Ovu poruku je menjao mexico dana 20.07.2006. u 21:57 GMT+1]
[ kasaad @ 20.07.2006. 20:38 ] @

Dal si ti siguran da pricate o istoj drzavi?

To tako funkcionise u normalnom svetu ...al u Srbiji malo teze...

Kas
[ mexico @ 20.07.2006. 20:51 ] @
Citat:
kasaad: Dal si ti siguran da pricate o istoj drzavi?

To tako funkcionise u normalnom svetu ...al u Srbiji malo teze...


he he... bas tako... funkcionise i u srbiji ali malko teze i komplikovanije, ali funkcionise.
To oko obracuna LD-a i uplata dopriosa znam licno. Jeste da je gomila uplatnica, racuna,
placanja itd. Nije jednostavno ali se vrlo takstativno zna koliko i kome. I jeste izvodljivo.

Eeeeej, ljudi i ja sam da se sve normalizuje, da se uprosti i postane efikasnije a samim tim smanje i troskovi.
Administracija nam je preeeeevelika i preskupa. Ali budimo realni i nemoj da preabucjemo drzavi ono sto
sami propustamo da uradimo.

Evo, kao sto rekoh, dazbine po zaposlenom se upravo smanjuju u narednom periodu sa oko 73% na oko 66%. Nije bog zna sta ali neka se jave ovde zaposleni koji budu za toliko dobili veca primanja, kada se to desi.

[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2006. 21:00 ] @
Tesko da ce iko dobiti veca primanja jer se u Srbiji i dalje ugovaraju neto plate - dakle, ako si se pogodio sa gazdom da primas, 30000 din mesecno - to je neto zarada, i tebe ne zanima koliko tvoj poslodavac uplacuje ukupno.

Da se, kao u ostatku sveta, ugovara bruto plata - prilikom smanjenja doprinosa bi automatski skocila neto plata jer je bruto plata fiksirana - al, to kod nas nije obicaj.
[ McKracken @ 20.07.2006. 21:29 ] @
Citat:
Ako hoces da vodis ili posedujes firmu onda morasili da se brines o tome ili da zaposlis nekoga ko ce to da radi. Drzava je daleko od savsene ili cak uredjene ali nemojte i svoje nesposobnosti prebacivati na drzavu.


Zasto jednom ne procitas sta je napisano pre nego st onesto kazes?

Otidji jednom i izvuci sva zaduzenja o porezu koja imas i videces da je sve u potpunom haosu (ne kod tebe vec kod drzave). Poslednji put kad sam trazio da mi izvuku sva zaduzenja pronasli su mi da im treba da uplatim porez za trgovinu duvanom i alkoholnim picima iako se za poslednjih 16 godina time nisam bavio (tacnije nikad).

Uredno su mi nakon preknjizavanja, koje je trajalo dve nedelje, trazili da im platim kamatu na zaduzenje koje nije postojalo.




[ mexico @ 20.07.2006. 22:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Tesko da ce iko dobiti veca primanja jer se u Srbiji i dalje ugovaraju neto plate - dakle, ako si se pogodio sa gazdom da primas, 30000 din mesecno - to je neto zarada, i tebe ne zanima koliko tvoj poslodavac uplacuje ukupno.

Da se, kao u ostatku sveta, ugovara bruto plata - prilikom smanjenja doprinosa bi automatski skocila neto plata jer je bruto plata fiksirana - al, to kod nas nije obicaj.


Zato i pisem o tome. Ali uredno dazbine koriste kao izgovor za nedavanje cele plate zvanicno.

Citat:
McKracken: Zasto jednom ne procitas sta je napisano pre nego st onesto kazes?

Otidji jednom i izvuci sva zaduzenja o porezu koja imas i videces da je sve u potpunom haosu (ne kod tebe vec kod drzave). Poslednji put kad sam trazio da mi izvuku sva zaduzenja pronasli su mi da im treba da uplatim porez za trgovinu duvanom i alkoholnim picima iako se za poslednjih 16 godina time nisam bavio (tacnije nikad).

Uredno su mi nakon preknjizavanja, koje je trajalo dve nedelje, trazili da im platim kamatu na zaduzenje koje nije postojalo.


Molim te procitaj: poznata su sva davanja koja treba da se plate za sposlene. vise puta samo to ponovio i o tome se ovde najvise diskutuje. I po ko znakoji put: niko te ne tera da se bavis onim sto ti ne odogovara. ako su ti visoke dazbine, batali sve i idi tamo gde su manje. ako vec hoces nesto da radis prihavtas pravila i obaveze jer nepostovanjem radis protiv svih gradjana ove drzave.

Inace izvlacio sam poreski izvestaj u opstini cesto jer mi je trebalo i kada sam, nekada, registrovao auto, i regulisao razne druge obaveze... I desila se jednom greska kada nisu evidentirali jednu uplatu. Uplatio ponovo a kasnije odbili i sve se sredilo. Nije mi bilo prijatno. Ali i meni se desavalo da pogresim nekada. Greska veca mi se desila kod obracuna poreza u zemlji koja je daleko uredjenija od nase i pojam uredjenosti. I sta onda. Nista.

A sto se tice poreske uprave na veliku zalost mnogih gradjana sve je jako, jako uredno i utegnuto. Ima gresaka ali je taj procenat u opadanju. Mnogi bi voleli da se vrati haos koji je vladao ranije kada je porez bio takoreci dobrovoljna donacija.
[ broker @ 20.07.2006. 22:14 ] @
Citat:
mexico:
A sto se tice poreske uprave na veliku zalost mnogih gradjana sve je jako, jako uredno i utegnuto.


Auh, ovo je bas humor :)
[ McKracken @ 20.07.2006. 23:25 ] @
Ok, ako je utegnuto i uredno da mi traze da im donesem blanko papir za stampac da bi izvukli izvestaje o zaduzenjima onda si potpuno u pravu. :)



[ mexico @ 21.07.2006. 09:29 ] @
Citat:
broker: Auh, ovo je bas humor :)


Sve sto imas da kazes je to? Kada se drzava organizovala radi zastite svojih interesa to je humor. A ti si se uredno pozivao na zakone i poshtovanje zakona kada ti je to odogovaralo (kopiranje teksta sa sajta, bese). Iz zakona vezanih za to si mogao i saznao sve sto te je zanimalo uz, verovatno, veliki trud. A kada treba da saznas koliki su ti troskovi najlakse je reci kako je sve u haosu i kako "niko nece moci da ti kaze koliki su ti troskovi", iako sve to pise u istim takvim dokumentima koje si citao za svoju zastitu. Samo lakse je pljuvati po nekome drugome nego uloziti trud i za takve stvari. Nemoj samo ponovo da kazes da je nemoguce jer svi ostali placaju sto zanci i da znaju i da su saznali.

Citat:
McKracken: Ok, ako je utegnuto i uredno da mi traze da im donesem blanko papir za stampac da bi izvukli izvestaje o zaduzenjima onda si potpuno u pravu. :)


no comment!

Samo jos ponovo pomeni tvoju babu i toster i to je onda jos jaci argument. A zaposlenima nemoj da isplatis platu jer te je drzava ostetila za papair i to blanko.

[ broker @ 21.07.2006. 10:30 ] @
Mehiko, pogresno ti to sve gledas. Cak je i uvredljivo to sto nas prakticno nazivas lopovima i uzimas kao zdravo za gotovo da mi krsimo zakon iako nemas nikakav osnov da tako nesto tvrdis.

Stvar je u tome sto Zak i ja poznajemo propise, jer smo prinudjeni da ih poznajemo i vrlo cesto se pokaze da ih poznajemo bolje nego oni ljudi u Upravi koji bi morali da ih poznaju.

Kada sam rekao da j e ono sto si napisoa humor, ja sam tacno ciirao recenicu na koju se to odnosilo. u Upravi janivh prihoda nist aniej utegnuto i nista se ne zna. Prve njih da pitas koliko ce sta dakosta oni nece znati da ti kazu, to jest reci ce ti ali ce se ispostaviti da to nije tacno.

U Upravi javnih prihoda postoji samo jedno sigurno pravilo: "Koliko god da platis (i preplatis) uvek ce imati nesto sto nisi platio, uvek ces biti u dugu i uvek ce ti obracunavati kamatu za taj dug". Ne jednom mi se desavalo da preplatim svoje obaveze prema drzavi ali se nikada nije desilo da u njihovom obracunu budem u plusu.

Prosto je nemoguce otici u Upravo javnih prihoda, a ne iznervirati se, sto zbog netacno obracunatih obaveza, sto zbog neznanja kojim odise cela ta institucija. Svi oni funkcionisu po onom "Ne znam, tako treba".

I ti kazes kako je tamo sve utegnuto... ma smejurija...

[ mexico @ 21.07.2006. 11:20 ] @
Citat:
broker: Mehiko, pogresno ti to sve gledas. Cak je i uvredljivo to sto nas prakticno nazivas lopovima i uzimas kao zdravo za gotovo da mi krsimo zakon iako nemas nikakav osnov da tako nesto tvrdis.


Slusaj broker: navedi gde sam prakticno nazvao nekoga tom reci! i.. gde sam rekao da krsite zakon???
O tvom i Zak-ovom tonu u tekstovima i omalavozavanju kao tvom pokusaju diskreditacije sagovornika mozemo da diskutujemo. Za to je primer da pokusavas da mi dodas nesto sto nisam nikad rekao.

Ja samo pokusavam da kazem da se ponasate i tretirate stvari u diskusiji vrlo povrsno i donosite pausalne zakljucke, generalizovani kako vam licno odgovara. Pokusavam da postavim ugao gledanja na objektivnu tacku sa koje se vide i dobre i lose strane.

Citat:
broker:Stvar je u tome sto Zak i ja poznajemo propise, jer smo prinudjeni da ih poznajemo i vrlo cesto se pokaze da ih poznajemo bolje nego oni ljudi u Upravi koji bi morali da ih poznaju.

Kada sam rekao da j e ono sto si napisoa humor, ja sam tacno ciirao recenicu na koju se to odnosilo. u Upravi janivh prihoda nist aniej utegnuto i nista se ne zna. Prve njih da pitas koliko ce sta dakosta oni nece znati da ti kazu, to jest reci ce ti ali ce se ispostaviti da to nije tacno.

U Upravi javnih prihoda postoji samo jedno sigurno pravilo: "Koliko god da platis (i preplatis) uvek ce imati nesto sto nisi platio, uvek ces biti u dugu i uvek ce ti obracunavati kamatu za taj dug". Ne jednom mi se desavalo da preplatim svoje obaveze prema drzavi ali se nikada nije desilo da u njihovom obracunu budem u plusu.

Prosto je nemoguce otici u Upravo javnih prihoda, a ne iznervirati se, sto zbog netacno obracunatih obaveza, sto zbog neznanja kojim odise cela ta institucija. Svi oni funkcionisu po onom "Ne znam, tako treba".

I ti kazes kako je tamo sve utegnuto... ma smejurija...


Sto se tice poznavanja propisa, kao sto kazes, prinudjen si da ih poznajes kao i Zak. I ja sam isto prinudjen, na kraju krajeva, da ih poznajem i pratim poslednjih 20 godina. Iz tog razloga ti i kazem da su stvari uredjenije i bolje i da se sredjuju, da idu na bolje. Niti su svi propisi logicni, niti su svi pravicni niti su svi odgovarajuci. Ali uopstavanje da "koliko god platis..." i da svi funkiconisu po nekom cudnom pricipu e sa tim ne mogu da se slozim.
[ kasaad @ 21.07.2006. 12:23 ] @


Aman Mexico ja ne znam stvarno o cemu pricas, nisam tu dve godine pa odbi taj period ali znas li ti da su se propisi razlikovali od opstine do opstine. Malo je falilo pa da ti u dve kancelarije kazu razlicite stvari???

Kas
[ McKracken @ 21.07.2006. 13:43 ] @
Citat:
Iz tog razloga ti i kazem da su stvari uredjenije i bolje i da se sredjuju, da idu na bolje


Razlika izmedju bolje i dobro je ogromna.
Evidentno postoje razlike i poboljsanja ali sve nije ni izdaleka na zdravim osnovama i utegnuto u realno stanje.

[ mexico @ 21.07.2006. 16:00 ] @
Citat:
kasaad: Aman Mexico ja ne znam stvarno o cemu pricas, nisam tu dve godine pa odbi taj period ali znas li ti da su se propisi razlikovali od opstine do opstine. Malo je falilo pa da ti u dve kancelarije kazu razlicite stvari???


True. Ali samo za informaciju u te dve godine ovde je poceo da funkcionise PDV sistem. Napokon. Koliko znam poslednja smo zemlja u evropi koja je uvela takav nacin PDV-a. Onda stvori sliku koliko se promenilo, u samo dve godine.

Citat:
McKracken: Razlika izmedju bolje i dobro je ogromna.
Evidentno postoje razlike i poboljsanja ali sve nije ni izdaleka na zdravim osnovama i utegnuto u realno stanje.


Razlika izmedju loseg i bolje je isto velika. A tek treba da bude dobro. I razlika izmedju tog dobrog i sadasnjeg ce isto biti ogromna. To je ono sto bas pricam. Bas, bas to... ;-)
[ Marko_L @ 21.07.2006. 22:03 ] @
Upravo tako, pa pošto država ima pravo na taj "prelazni" period između lošeg i dobrog, koji se gradijalno povećava, valjda i mi preduzetnici imamo prava na isto to, pa da budemo malo bolji od lošeg, ali ipak ne sasvim dobri :) Šalu na stranu, poenta je u tome da se ovde radi o čistoj matematici. Plata radnika je srazmerna onome koliko taj radnik može da donese firmi (kada se odbiju sve dažbine koje idu na tog radnika), a pošto su dažbine ogromne, radnik ima manje nego što bi trebalo da ima za određen posao. Još jedan veliki problem je u radnicima, jer mnogi ljudi ne shvataju pojam neto i bruto plate, i uopšte ga ne zanima koliko ti moraš da platiš državi za njega, već ga isključivo interesuje koliko će on keša dobiti na kraju meseca. Ok je to, ali onda nema pravo da se buni kada mu kažeš da će dobijati 15.000 kako mu je to malo, jer je u stvari njegova bruto plata blizu 30.000. Manje problema bi bilo da se pogađaju bruto plate kao u svakoj normalnoj zemlji, ali objasni ti prosečnom Srbinu zašto si sa njim dogovorio platu od 30.000 (iako lepo napomeneš da je to bruto plata), a ti mu isplaćuješ samo 15.000.
[ Milan S. aka Morlak @ 21.07.2006. 22:43 ] @
Ajdeee,

Jel ti stvarno mislis da se uobicajenom srpskom privatniku pregovara o
bilo kakvoj plati sa radnikom ? No way Hoze.Mozda, kad bi ga drzava
refinansirala a bruto ugovarao po kursu iz 93`.
[ McKracken @ 21.07.2006. 23:09 ] @
@*******: ISto kao sto uobicajeni srpski radnik ocekuje da radi kao u drustvenom preduzecu iz '89-te. Znaci plata, bez odgovornosti i rada bez mogucnosti otkaza + politicko delovanje u radnom savetu.

SVE generalizacije su pogresne.
[ mausi @ 07.07.2007. 14:49 ] @
Slazem se u potpunosti.Ako ne mozes platiti sve dazbine u skladu sa propisima onda nemoj ni otvarati firmu.Sramota je da neko radi za 80 ili 100€,kako da prezivi?A ima dosta privatnika,polupismenih,koji samo gledaju da ustede arealno imaju mogucnosti da vise plate.Medjutim,znaju da je za posao uzasno tesko pa to i iskoriscavaju.Daju ti 100€ i jos ocekuju da radis po 10 sati i da im ljubis stopala.Uzas!
Moj brat je godinu dana radio kao taksista,neprijavljen naravno,nije imao fixnu platu vec je radio od procenta,po 12h,samo jedan dan u mesecu slobodan i sve to za 100€ pod uslovom da je imao srece tog meseca.
[ neo01 @ 19.07.2007. 22:25 ] @
Retki su ti zaposleni koje znam, a da su zadovoljni privatnicima.

Na sta se uglavnom zale ovi nezadovoljni?

Nije poenta u malim platama (mada zale se i na to), koliko je poenta u nepostovanju osnovnih zakona. Idemo redom:

1) Radno vreme i ukupna mesecna satnica - Znaci ti se dogovoris sa njim da radis standardnu radnu nedelju po 8 sati dnevno, a onda na kraju ispada da te tera da ostajes i po 12 sati. Ne bi ni ovo bio problem da ti on placa prekovremeni rad. Ali ne placa. Drugo, po zakonu o radu poslodavac ne bi smeo od tebe const. da zahteva prekovremeni rad. Nego, jedan period bi ti radio prekovremeno, a onda bi jedan period morao da radis u standardno radno vreme, pa bi tek posle toga mogao ponovo da ti uvede prekovremeni rad.

2) Rad vikendom - U pocetku ti mozes da radis i samo od ponedeljka do petka, a onda ti odjednom uvede i zahteva rad i subotom, a ponegde i nedeljom cime se satnica znatno povecava. A pri tom ti ne plati tu razliku.

3) Rad za drzavne praznike - Sasvim je normalno da moze da ti trazi i rad praznicima. Ali u praksi ni to se ne placa.

4) Godisnji odmori - Sto mnogi ili u totalu ne postuju godisnje odmore (kao da ne postoje), ili postuju ali dobijes znatno manje odmora, nego sto je po zakonu.

* 5) Trudnice - Ne daj Boze, ako si zensko i zatrudnis. Ako si na ugovoru na odredjeno, automatski poslodavac moze da ti da otkaz bez ikakvih posledica. Znam jednu devojku koja je zatrudnela koja nije dobila otkaz, iako su ladno mogli i to da urade. Nego, su se izgleda plasili, pa su cekali da joj istekne ugovor na odredjeno i jednostavno joj nisu produzili ugovor.

Kakvu imas alternativu?

Jedino eventualno da radis u drzavnoj sluzbi, jer se tu mnogo vise postuju zakoni. Znaju i oni nekog da zeznu, ali se to znatno redje desava.

I u praksi ljudi koji rade u drzavnoj sluzbi su u principu mnogo zadovoljniji, nego ovi koji rade kod privatnika. Cak ne mora da znaci i da ovi koji rade kod privatnika imaju i vece plate, nego u drzavnoj sluzbi. Uglavnom imaju iste plate (za isti posao). Neki malcice vece, a neki cak i manje. Mada, mnoge koje pitam pre bi radili cak i za manju platu, samo da mogu da rade u drzavnoj sluzbi. Jednostavno svaki dan onda imas vremena za svoj privatan zivot, decu i porodicu, da radis na sebi, npr. ucis...

Zasto je to tako?

1) Velika nezaposlenost i time obilje radne snage na trzistu - Zasto bi privatnik i nudio normalne uslove rada, kad jako lako moze da ti nadje zamenu na trzistu rada?

2) Ljudi se ne bune - Uglavnom ljudi cute i trpe, jer jednostavno ne mogu tako lako da nadju posao kod drugog, a i polaze od toga da su svi privatnici, manje-vise isti. Ali znam npr. neke i koji su prijavili neke stvari radnoj inspekciji i nista nisu postigli u praksi. Npr. za uskracivanje celog godisnjeg odmora. Jedan lik prijavio. I oni mu samo rekli na kraju, da ti si u pravu. Ako zelis odstetu, ti ga tuzi.

3) Neefikanost radne inspekcije - Samo na reakciju moras da cekas i do mesec - mesec i po dana. A i nesto sumnjam da mogu nesto preterano da ti pomognu, sudeci po negativnim iskustvima drugih ljudi. Znam slucajeve gde su i pomogli, npr. kod rada na crno, gde su ga pretvorili u belo. Ali ima i kao gorepomenuti slucaj gde nisu nista uradili.

Gledao sam ranijeg Ministra rada, Lalovica, u vezi ovoga. I on je samo rekao na to. Znamo mi da se to desava, i da ljudi prosecno rade 12 sati.

Mislim, kad znas, zasto onda ne ucinis nesto po tom pitanju?

Mnogi ljudi nisu protiv prekovremenog rada, nisu ni protiv rada vikendom, ni protiv rada za praznike... Ali onda barem neka sve bude placeno po zakonu.

[Ovu poruku je menjao neo01 dana 19.07.2007. u 23:36 GMT+1]
[ Rozarita @ 27.07.2007. 19:54 ] @
Veliki je problem i radnika i privatnika. Moj muz radi po 16 sati svakodnevno a nasi radnici po 8. Svakog prvog u mesecu je plata. Imaju kafe, sokove, vode, klimu. I sta? Lagodno se ponasaju u svemu. Svaki problem guraju mom muzu da resava. On kao da ih je usvojio, kao da su mu deca. Fleksibilno radno vreme, ne sankcionise se kasnjenje, niti se nadoknadjuje duzim ostankom na poslu. Ovo je slika nas kao privatnika. Znaci ne izrabljujemo nikoga ali ja se opet slazem sa Mc Krackenom. Mozda on to malo ostrije kaze ali je sustinki tacno. Problemi koje privatnik ima u ovoj zemlji (pod uslovom da nema politicke veze i da radi posteno) su ogromni. Finansiramo ceo administrativni aparat u ovoj zemlji.
Kako da radnik bude dobro placen u ovim uslovima? Pa mislim da zavisi od strucnosti i znanja radnika.
Evo, probajte da nadjite gradjevinskog inzenjera koji radi u STAD-u ili SAP-u. Probajte da nadjete projektanta-tehnicara u AUTO CAD-u (koji radi tacno, pedantno i prati dobro inzenjera), dobre limare ... i td i td. Samozvanih strucnjaka ima koliko volis a ako malo zagrebes vidis da je to samo na recima. Mi smo sada u pregovorima sa stranom firmom za rad na remontima i montazi opreme. Sta ako dobijemo posao-vec se unapred plasimo. Znamo da u ovoj zemlji ima jako malo pravih kadrova. Evo da ja dam na ovom saitu javni oglas pa da vidite koliko bi se javilo i sa kakvim znanjem-o iskustvu ne pricam. U svakoj oblasti rada u ovj zemlji je slicno. Pravi kadrovi su placeni, imaju posla a ostali trpe poslodavca. Sada dragi moji mladi Forumasi birajte. Ovo isto govorim svojoj deci pa onda bez ljutnje.
[ drbogi @ 28.07.2007. 20:05 ] @
Sve dok je prosečna plata u Srbiji 27.000,00 dinara, ljudi će raditi za 100 e mesečno! Ko razume - razume!
@Rozarita
Pre dve godine pročitao sam da jedan ugostitelj planira da "uveze" kuvare iz Kine, kaže ne može sa domaćim da se izbori... Prvo sam pomislio da preteruje, ali posle malo ozbiljnijeg razmišljanja, shvatio sam da je skroz u pravu. Ovde ljudi ne znaju svoj posao, ili ga rade "preko bede" i reda radi.

Da ne budu zaposleni isključivi krivci, poznajem i poslodavce koji od zaposlenih traže da budu "nesvesna bića", sposobna da izvršavaju do 3 proste operacije. Naravno da plata kod takvih poslodavaca nije ni blizu "proseku od 27000".

Ja mislim da je ključna reč ODGOVORNOST.
[ etrarkia @ 03.12.2007. 16:18 ] @
Ko ce meni da objasni ovo:

- drzavna firma - bitno je da dodjes i odes na vreme, a ono izmedju dal si bio u kanceraliji, na poslu, tu ti niko nista ne moze, jer ako ti nesto uradi, npr. da ti otkaz, onda se tebi drma stolica jer ti npr. zatvore budzet iz drzave/opstine pa se onda ne zna sta je gore. E da, svako svakog jase, niko nikom ne odgovara. Generalno je u celom drustvenom sektoru ovako. Plata je sigurnija od ostalih firmi, mala je verovatnoca da je neces primiti (tj. manja je verovatnoca). Radis samo svoj posao a imas mogucnost da se muvas i u drugim poslovima, da radis privanto na poslu, da nabacijes svoje kumove i drugove da rade spolja za tvoju firmu i da imas vise plata nego zakonski. Sindikat kakav takav imas (uglavnom nepismen polusvet koji bi da zaradi i prezivi na sve moguce nacine, sto je i normalno i razumljivo, mozda nacin na koji to rade nije).

- privatna firma - bitno je da dodjes na vreme, da budes tu kad treba i ne treba i da odes kad te puste. Radis svoj posao ali i ono sto ti se kaze. Kad kazes 'ne to nije moj posao, ja nisam za to skolovan, u mom ugovoru stoji to i to, po sistematizaciji ja sam to i to", glupi dugokosi direktor u svecanom odelu ti kaze "nisi obavezan da radis u ovoj firmi, ima ko ce umesto tebe". Ako trazis da ti plati prekovremeni rad, kao da si mu bio sa zenom. Taman posla da ga odbijes kad te zovne za vikend kuci kod njega (da mu cepas drva zajedno sa kolegama - i za ovo sam cuo i radio u toj firmi). Da ti odbije od plate, da je smanji ili ukine moze kad mu se cefne, jer to su njegovi uslovi koje se iz dana u dan menjaju, jer mu se moze. Ti si tu jer si fleksibilan, jel da? Sindikat... citao sam jedno istrazivanje o sindikatima u privatnim firmama - pa to bi bilo kao da isusa opet razapnu. Cuti, ne spominji ako ti je plata mila. Ako ne daj boze znas vise o materiji nego li tvoj direktor, lose ti se pise (sutradan ce da dodje sa istom idejom i da trazi da se ti odusevis sto ju je on smislio!!).


podvucena crta
______________________________________________________

Sve zavisi gde upadnes i kakve su ti kolege ljudi i tvoji poslodavci.
Ja sam licno imao vise-nego-korektnog poslodavca ali zato kolege...
Nema idealnog posla. Idealan posao je da sedim kuci i ne radim nista.
Kad se zaposlis negde, imas svoje obaveze prema toj firmi kao sto i ona ima prema tebi.
Cim dodje do krsenja tih obaveza, dovidjenja, ako si strucnjak nacices posao dok puknes prstima.
Ako si prosek, sedi i cuti i radi sta ti se kaze.
Svakom po zasluzi.
Kakav odnos kolege imaju prema tebi, i ti isti imaj prema njima. Sto bih ja bio korektan sa tobom koji mi kazes u lice da me ne podnosis? Samo si se jos vise zaglibio sto si mi rekao.