[ ad0lf @ 23.07.2006. 22:42 ] @
ja bih u kuci da postavim iskljucivo neosnko svetlo jer mi je oduvek normalnije i mnoooogo prijatnije za oci, e sad ukucani mi se bune i kazu da nisam normalan...ima li tu neke bitne razlike u smislu da je neko bolje da ne kazem zdravije ili je samo pitanje licnog izbora...
[ bakara @ 23.07.2006. 23:12 ] @
Pa neonsko je zdravije i prijatnije za oci a uz to i mnogo ekonomicnije.
Mana mu je da ne stvara prijatnu i opustenu atmosferu, i vise je za radni prostor. Inace neonsko svetlo je najpribliznije suncevoj svetlosti.
Kod mene je ovako: kuhinja, kupatilo i hodnik obavezno neonke, po sobama klasicna sijalica +halogene...
[ buljko @ 23.07.2006. 23:38 ] @
Ne verujem da je neonka prijatnija za oci! U odnosu na tromo grejno vlakno obicne sijalice, neonka ima mnogo neprijatnije istitravanje (50Hz). Zbog tog strobo efekta postoje radni prostori (u pogonima sa masinama sa obrtnim delovima npr. strugovima) gde nikako nije preporucljivo koristiti ih. Starteri, takodje, mogu biti uzrok VF smetnji tako da je i to jedan vid ogranicenja primene neonskih svetiljki. O tome koliko je spektar neonke slican suncevom, nalazio sam dosta kontradiktornih stavova ali, u zadnje vreme sve vise se, bas iz tog razloga, koriste natrijumove svetiljke ( cak i u toplim lejama za vestacko osvetljenje biljaka), kako zbog spektra, tako i zbog smanjene potrosnje.
[ bakara @ 24.07.2006. 09:12 ] @
Ti hoces da kazes da klasicna sijalica daje prijatnije svetlo od neonke?
Cisto sumnjam, pa ona daje zutu svetlost, greje se, krace traje i trosi vise energije, a ume i da titra vise nego neonka.
Sto se tice vf smetnji, covek pita za kucu...A inace ja ne znam sta se to vise koristi u radnom prostoru od neonki?
[ EagleOne @ 24.07.2006. 11:06 ] @
I ja bih ti rekao da nisi normaalan ;). Svetlo koje daju neonke meni nije prijatno, ali to je stvar ukusa.

A odgovaram ti zato sto je moj komsija pre oko godinu dana u celoj kuci postavio neoneke umesto klasicnih sijalica (i to one plafonjerske kutije sa po 4 cevi), znaci moze i nije problem, pogotovo ako ti se dopada...
[ buljko @ 24.07.2006. 12:19 ] @
Citat:
bakara: Ti hoces da kazes da klasicna sijalica daje prijatnije svetlo od neonke?
Cisto sumnjam, pa ona daje zutu svetlost, greje se, krace traje i trosi vise energije, a ume i da titra vise nego neonka.
Sto se tice vf smetnji, covek pita za kucu...A inace ja ne znam sta se to vise koristi u radnom prostoru od neonki?


Prijatnije je stvar subjektivnog osecaja i zavisi od coveka do coveka, greje se i neonka zbog vlakna za predgrevanje cevi, neonka trosi manje energije za istu kolicinu emitovane svetlosti (to je tacno), a da tromo grejno vlakno obicne sijalice titra vise nego neonka, to je tvoja zabluda koju je lako dokazati (ako te interesuje)! I u kuci ima puno uredjaja koji su podlozni VF smetnjama!
[ bakara @ 24.07.2006. 12:41 ] @
Ja sad ne razumem sta ti pokusavas da nam objasnis.
Sto se tice titranja, ne kazem da ga nema (titraju i monitopi pa gledamo u njih) ali se primecuje samo ako direktno gledas u nju, s obzirom da one cesto stoje na zidu plafonu ili bacaju indirektno svetlo, a i najcesce su u paru, titranje se ne primecuje.
Sto se tice vf smetnji i startera, postoje neonke i bez njih, mada su ove prve po meni bolje.
[ buljko @ 24.07.2006. 13:19 ] @
Pokusavam da objasnim da na 3000 o/min imas utisak da rezna ploca na brusilici miruje pod neonskim svetlom! Pod obicnom sijalicom sa grejnim vlaknom, taj problem nije prisutan. Vek sijalice, kao i neonke zavisi od kvaliteta izrade kao i kvaliteta mreznog napona. Za mene, zuto svetlo (dovoljne jacine, indirektno osvetljenje) je kvalitetnije resenje od neonke. i, na kraju, nigde nisam nasao, a citao sam dosta komentara na tu temu, savete da treba koristiti neonsko osvetljenje u domacinstvu izuzev gde je potrebna usteda. Najveci nedostatak, ipak, mislim da je zamor ociju koji se javlja pri dugom radu pod neonskim svetlom. Resenje je, mozda, koriscenje generatora visokog (VF napon cca. 800V) napona za napajanje neonk pri cemu se mogu koristiti i stare neonke sa izgorelim grejnim vlaknima.
[ JOJO847 @ 24.07.2006. 13:19 ] @
Neonke, nemojte to nikad govoriti Neonke o kojima pricamo ne sadrže neon, nego živinu paru jako visoke luminoznosti.Ispravniji naziv bi bio fluo cijevi. Jednako tako, kad se spomene "neonka" uvijek se misli na neko hladno svjetlo totalno bezlično. Ipak, nije tako jer danas ima hrpetina fluo cijevi u razlicitim vrijednostima indexa uzvrata boja - od već somenutih hladnih pa do toplihj nijansi. Treba znati koju cijev izabrati. Glede njene efikasnosti flo cijevi imaju oko 5 puta veću svjetlosnu iskoristivost od žarulja sa žarnom niti, a oko 2 puta veću iskoristivost od halogenki.Fluo cijevi imaju i veću trajnost (okvirno do 9000h, sa elektronskim paljenjem i malo vise)Fluo cijevi mogu uzvratiti boje gotovo kao dnevna svjetlost. Različite temperature boje od 6500 do 2700K dozvoljavaju stvaranje gotovo svih ambijenata prirodne svjetlosti.Otprilike ih ima nekoliko varijanti: bijelo plavkasto, jasno bijelo,zlatno bijelo i nadalje one obojane i specijalne za niske temperature itd... Inače ima i više oblika, nisu samo cijevi.
Uzmi neki katalog od osrama i prosvrljaj ga malo. Takodjer, preporucam ti elektronsku predspojnu napravu umjesto klasicne prigušnice i startera.(štedi se energija, trenutačno je paljenje,nema stroboskopskih efekata)
[ bakara @ 24.07.2006. 13:33 ] @
Lepo receno jojo
ja radni prostor ne mogu da zamislim bez neonki, i rado bih ih stavio u dnevni prostor, ali je komplikovano kada ti treba romanticna atmosfera, mozda neki spusteni plafon, pa indirektno, ali to je vec ozbiljna investicija.
[ CSS @ 25.07.2006. 19:10 ] @
Bavim se uredjenjem zivotnog prostora od 1992. tako da sam tu problematiku veoma dobro prostudirao.
Poslednjih 10 godina nisam postavio ni jednu obicnu sijalicu...
[ pyc @ 11.10.2007. 06:13 ] @
Evo vam iskustvo iz prve ruke. Radim u okruzenju gde ima mnogo neonki iznad moje glave, i to direktnih, bez ikakvih maski. Skoro svaki dan me boli glava, a pogotovu iznad ociju. Cak me boli levo ili desno oko vise u zavisnosti od toga koje neonke su upaljene. Da, neonke trepcu na 50 Hz (sto je i frekvencija struje) i izuzetno su nepogodne za duzi boravak ispod njih i rad. Ne znam da li postoji zakon o zabrani neonskog svetla na radnom mestu, ako ne, onda ga treba uvesti.

Ja sam juce imao jaku glavobolju sa mucninom (pa sam i povracao), zahvaljujuci neonkama.
[ bakara @ 11.10.2007. 08:43 ] @
Ti imas problema sa ocima a ne sa neonkama.
[ pyc @ 11.10.2007. 09:03 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Fluorescent_lamp Procitaj sekciju Flicker Problems. Inace vidim odlicno, nikakvih problema sa vidom nemam..
[ pctel @ 11.10.2007. 13:36 ] @
Citat:
U odnosu na tromo grejno vlakno obicne sijalice, neonka ima mnogo neprijatnije istitravanje (50Hz).

Zato se neonke postavljaju u parovima, gde jedna ima fazni pomeraj. Jesi li primetio treperenje kod konstrukcija sa 2 ili 4 neonke? Verovatno nisi. Ako jesi, onda je neki stap neispravan.

Inace, postoje i one neonke koje se srafe na mesto obicnih sijalica. Ima neka radnja u Cvijicevoj gde sam video takve neonke snage oko ~70 W koje daju svetlo kao 400W sijalica sa grejnim vlaknom. Inace, ako neko voli zutu svetlost, te neonke se prave i sa takvim pigmentom, ali ih ljudi redje kupuju, svi vole belu svetlost.
Citat:
Ne znam da li postoji zakon o zabrani neonskog svetla na radnom mestu, ako ne, onda ga treba uvesti.

Ne, naprotiv, nekoliko zemalja EU ima zakon o zabrani koriscenja sijalica sa grejnim vlaknom u firmama. Svidelo se to tebi ili ne, neonke su buducnost, sijalice sa grejnim vlaknom su istorija, mada se to u Srbiji teze vidi zbog losijeg materijalnog statusa ljudi, kojima je mnogo lakse da izdvoje 300 dinara za 2 sijalicna grla i sijalice 2x75W nego 2500 dinara za konstrukciju i 4x18W neonke. Medjutim, kada covek zaista zeli da prodje jeftinije, to izgleda ovako:

sijalice:
- sijalicna grla 2x100 dinara, kupuju se jednom = 200
- sijalice 2x40 dinara, kupuju se 10 puta = 800
- struja, 10 sati dnevno, 150W, ~2din/kW = 11.000
---------------------------------------------------
ukupno: 12.000 dinara

neonke:
- konstrukcija 2.000 dinara kupuje se jednom = 2.000
- stapovi 4x80 dinara, kupuju se dvaput za 10 godina = 640
- starteri 4x20 dinara, kupuju se takodje ~dvaput = 160
- struja 10 sati dnevno, 72W, ~2din/KW = 5.200
-----------------------------------------------------------
ukupno: 8.000 dinara

Znaci, 50 EUR-a po prostoriji...tako da svako ko ima problema da "sastavi kraj sa krajem" trebalo bi da koristi neonke. Cak i ako nije mnogo za pojedinca, za drzavu je mnogo, jedna cela elektrana treba da radi samo zbog ovih sto jos nisu prestali da koriste sijalice sa grejnim vlaknom. Sa gledista drzave, ta struja bi mogla da se izveze i tako smanji ST deficit. Sa gledista ekologije, hiljade tona uglja ne bi moralo da se sagori. I uz sve to, korisnik ne bi morao da se odrice nicega, naprotiv, mogao bi da ima jace i prijatnije svetlo. Naravno, govorim o 99% ljudi koji ne vide nikakav problem u koriscenju neonki.
[ Sremac22240 @ 11.10.2007. 15:07 ] @
Neonka daje svetlost izrazito bele boje, kad kazu hladna boja, a to nije boja dnevne svetlosti. Ja sam na faxu crtao i po 15h bez podizanja glave od stola i imao dosta problema (crne linije od rapidografa pocrvene, pa se udvostruce i sl.) dok nisam kupio sijalice sa plavim filmom. Vlakno daje zutu boju koja se filtrira kroz tanak sloj plavog filma i daje nesto sto je najpribliznije dnevnoj svetlosti. Kostaju oko 100-150 din kom ali nije svaka prostorija radna i ne boravis u svakoj po ceo dan pa bi trebao iskombinovati zdravo, prijatno, ekonomicno i naravno lepo.
[ momsab @ 11.10.2007. 15:35 ] @
Citat:
Sremac22240: Ja sam na faxu crtao i po 15h bez podizanja glave od stola i imao dosta problema ...
ergonomiaj kaze da se prave redovne pauze :)
najduzi period izmedju 2 pauze je 2h a i to je disqtabilno
[ mile75 @ 12.04.2008. 20:05 ] @
Nisam tehnicki potkovan, ali iz iskustva znam da neonka vara i zamara oci, zbog toga tamo gde se gledaju nijanse, cita, u kuupatilu za brijanje ne preporucujem neonke. Vidim da se sada prica o nekim novim evropskim sijalicama kod kojih je najveca usteda... Bolje se raspitaj o njima...
[ Dusan km @ 08.05.2008. 13:58 ] @
Za radni prostor preciznih mehanicara i projektanata gde je potrebno odlicno osvetljenje kao i u masinskim pogonima koriste se posebne vrste sijalica.Fluorescentne svetiljke (neonke) imaju radni vek vise od 7500h,ako je razmak izmedju paljenja i gasenja dva tri sata.Zbog svoje ekonomicnosti i radnog veka imaju siroku primenu za rasvetu skolkih objekata,poslovnog prostora,hala,skladista itd. gde nije izrazena potreba za velikom i izrazito velikom kolicinom osvetljenja.Sijalice sa uzarenim vlaknom imaju radni vek 1000h,ako razmak izmedju paljenja i gasenja 10-15 minuta.Posle odradjivanja radnog veka sijalice daju sve slabiju svetlost dok ne dodje do pregorevanja (sve naravno pod uslovom da ne pregore tokom radnog veka zbog raznih faktora).U grupu sijalica sa uzarenim vlaknom spadaju i mnoge specijlne sijalice za razlicite namene,neke su punjene plemenitim gasovima za razliku od obicnih koje unutra imaju vakum itd.Postoje i sijalice napravljene od veceg broja malih led dioda koje imaju najduzi radni vek (i do 50.000 sati) bez obzira na razmak izmedju palenja i gasenja.
[ Odin D. @ 10.05.2008. 21:30 ] @
Ja sam skoro kupio neku sijalicu, koja ima neke cijevi koje lice na neonske, tri savijene cijevi u obliku latinicnog slova U, i sve spakovano na velicinu klasicne sijalice i sa klasicnim sijalicnim grlom (evo nadjoh i slicicu na netu, pa prikacih). Zavija se u bilo koje klasicno grolo (E27 ili kako vec), npr. ja je stavio u radnu lampu.
Sijalica trosi cini mi se 14W, a daje svjetlost kao klasicna sijalica od 75W (ili nesto slicno, bacio sam pakovanje pa sam zaboravio, to je neka od onih"ekoloskih" sijalaca), radni vijek 8000 sati. Ima ih u nekoliko raspolozivih "nijansi", a ova moja je neka "daylight" (navodno manje zamara i odrzava koncentraciju duze) i mogu potvrditi da sam zadovoljan. Pali se trenutno, dakle nema onog verglanja kao kod neonke, nikakvo zujanje se niotkud ne cuje. Nisam primjetio nikakva treperenja ili sta slicno, i prijatna je za rad. Proizvodjac Philips. Kosta oko 5 evra.
[ mihecc @ 10.05.2008. 23:09 ] @
Sto se tice standardnih fluo cevi, mogu reci da me je ranijih godina interesovalo da li su stvarno stedljive u odnosu na standarne sijalice sa vlaknom, pa sam izmerio cisto skolski mernim instrumentom struju u amperima (A) i zacudio se kad sam video da mnogo vise trose struju neko sto su deklarisane. Dosao sam do zakljucka da je problem u prigusnici koja je vrela posle kraceg vremena rada, sto znaci da je ta toplota cist gubitak i to poveci...
Sada, sto se tice ovih novijih elektronskih startera koji idu umesto prigusnice, stvarno nemam iskustva kako to utice na potrosnju, a isto ne znam ni da li manje zamaraju oci (50Hz-stroboskop-efekt).
Cuo sam da za te smetnje , postoji posebno ozicenje sa npr. dve neonke u "protivfazi" ali ne znam kako se to povezuje...ako neko zna??...
U zadnje vreme cuo sam da se dosta forsiraju u razvijenijim zemljama ove "stedljive" sijalice. Ja sam kod mene u stanu postavio na vise mesta i zadovoljan sam njima, normalno sve su kvalitetniji proizvodjaci uglavnom "Philips" (oko 400 kinte). Mogu reci da sam i njih odmah "isprobao" ampermetrom i ono sto pise u vezi potrosnje - to i jeste tacno, stvarno malo trose.
E, sada, da li i one imaju izrazeni stroboskopski efekt, to stvarno ne znam...ako neko zna, nek` pise...poz.
[ mulaz @ 10.05.2008. 23:43 ] @
video sam par puta da se one lampe recimo u prodavnicama (one velike, za tri duge fluo cevi) vezu na trofaznu struju, svaka na svoju fazu, pa se efekat treperanja zato smanjuje.
oko stetnosti nemam pojma, a prijatnost je subjektivna
[ bobiska @ 11.05.2008. 18:26 ] @
Moj savet - nikako.
[ momsab @ 11.05.2008. 18:36 ] @
na osnovu cega?
[ Sabijach @ 11.05.2008. 22:24 ] @
Citat:
mihecc:E, sada, da li i one imaju izrazeni stroboskopski efekt, to stvarno ne znam...ako neko zna, nek` pise...poz.

Nemaju
Citat:
The most important advance in compact fluorescent lamp technology has been the gradual replacement of electromagnetic ballasts with electronic ballasts; this has removed most of the flickering and slow starting traditionally associated with fluorescent lighting
[ mihecc @ 12.05.2008. 13:24 ] @
Ok. znaci mogu bezbedno da radim na svetlu koje daju stedljive sijalice, hvala,poz...
[ Dusan km @ 12.05.2008. 13:37 ] @
Citat:
mihecc: Ok. znaci mogu bezbedno da radim na svetlu koje daju stedljive sijalice, hvala,poz...

Zavisi sta radis.
[ bobiska @ 12.05.2008. 18:44 ] @
Citat:
momsab: na osnovu cega?

Mislim na neonke, a vidim da je prica okrenula na stedljive. To apsolutno da, samo ne one daylight.
[ momsab @ 12.05.2008. 19:17 ] @
ja i pitam zasto ne neonke :)
a takodje i zasto ne daylight :)
meni ne smeta daylight, npr
a vala ni neonke
[ ad0lf @ 13.05.2008. 14:44 ] @
neonke i stedljive sijalice su isto, samo se razlikuje da tako kazem pakovanje...
boja svetlosti se izrazava u kelvinima, e sada, uglavnom su u ponudi samo dve varijante day light i warm light...warm light imaju 2700 kelvina, i to je boja obicnih sijalica, dakle baca na narandzasto, u poredjenju sa prirodom to bi bilo neshto kao zalazak sunca...
day light obicno imaju 6400 kelvina, sto daje hladnije plakvastu svetlost, poredjenje, nesto kao oblacan dan...
e sada, nije mi jasno zasto se ne nude varijante izmedju, jer ja sam jedva nasao sijalicu sa 4000 kelvina koja daje meni predivnu cisto belu svetlost, stavis malo vise komada i nema da omane...
[ bobiska @ 14.05.2008. 10:18 ] @
Stvar ukusa. Meni neonke jednostavno smetaju posle izvesnog vremena. A i vise je za office varijantu.
[ Reggie @ 20.07.2008. 09:52 ] @
Skoro sam kupio neonsku lampu oblika klasicne cevi koju cu da prikacim iznad radnog stola.
Do sada sam koristio klasicnu lampu sa mlecnom sijalicom od 60W i nije bila losa samo sto mi zauzima pola stola i nije mi prakticno da i laptop bude na stolu jer sija u ekran, a ne mogu drugacije da namestim...
Ja sam hteo da to bude klasicno belo svetlo, al covek od kog sam kupio rece da moze da mi zameni sijalicu, al da mi za rad preporucuje bas ovakvo svetlo.Jer ova sijalica daje sasvim dobro osvetljenje na jedno 1m iznad stola, ali svetlost je zuta.
To je valjda ono o cemu je pricao YOYO847 na prethodnoj strani tj ima razlicitih varijanti.
Svi se zalecu za najace bele neonke koje verovatno umaraju oci, a ove koje daju zlatno belu svetlost su kako kaze ovaj lik najbolje za citanje.
Iako je jedna cev nisam primetio treperenje sem blagog talasanja gasa na jednom kraju cevi, al to nema nikakvog uticaja na kvalitet svetla. Videcu na dalje kako se ponasa i dal mi odgovara.



[ ad0lf @ 20.07.2008. 21:04 ] @
a otkud njemu da je to najbolje za citanje, meni je recimo ta zuta svetlost odvratna...
svakakvi bolidi rade po tim radnjama, obilazio sam dosta pa sam ih i upoznao
[ Reggie @ 20.07.2008. 21:51 ] @
Ma ja sam kupio na buvljaku.Nekako mi bilo najmanje cimanje nego li da jurim po gradu radnje za koje ne znam gde su...
Tacnije covek mi rece da vise prijaju oku te koje daju zutu svetlost nego li one klasicne bele.
Ali i pored toga meni je ovo dosta belija svetlost nego li ona koju daje klasicna lampa sa 60W mlecnom sijalicom.
Malo pre sam uporedjivao i bas je dosta jaca svetlost.Recimo priblizim obicnu lampu do same knjige i ne moze da bude tako belo kao sto daje neonka na 60cm od knjige.
E sad one neonke sa bas belom svetloscu tj vise kelvina verovatno bi jos bolje osvetlile, ali je pitanje koliko bi meni to odgovaralo jer mi se i ovo za sada cini dosta jako.A mozda i zato sto sam tek presao sa klasicne sijalice.
Mada brat kaze kao sta ce ti neonka, nije dobra za oci jer treperi.
Ja ne primecujem da treperi niti da mi nesto smeta, al ko bi ga znao.
[ mihecc @ 23.07.2008. 13:17 ] @
Narodski da pojasnim. Nasa mreza ima frekvenciju 50Hz. To znaci da struja u prolasku kroz potrosac (npr. sijalica), "treperi" brzinom od 50 puta u sekundi. E,sad`, klasicne sijalice to manje "osecaju" jer vlaknu u sijalici kada je zagrejano, treba neko vreme da se ohladi u pauzi oscilacija (50Hz), dok se to kod gasnih sijalica, bez vlakna (neonke...) mnogo brze desava i odatle je to treperenje svetlosti. To se obicno ne moze videti, ali se ocni zivac time zamara i kroz duzi period (vise godina) moze vrlo lako doci do ostecenja istog... Meni licno se vise dopada svetlo koje ide po malo na zuto, nego na plavo, ne znam...poz.
[ krle_zr @ 25.12.2008. 07:59 ] @
Do nedavno sam imao u sobi sijalicu od 100 W. Stalno kad bih poceo da citam na toj svetlosti nakon 1-og sata bi mi se zamarale oci. Stavio sam neonku u sobi i primetio da su se stvari malo popravile (bolje je osvetljenje), ali opet imam utisak da nije to ono pravo. Moze li neko da mi kaze koje je osvetljenje najbolje za citanje (sem dnevne svetlosti ).

Pozdrav
[ Galenika @ 26.02.2009. 01:47 ] @
Ja sam u mojoj sobi od 11 kvadrata stavio osvetljenje od 400 vati. Koristim isključivo običnu sijalicu, takozvanu " žarulju " i verujte mi na reč da ni jedna druga sijalica, bilo da je neonska ili štedljiva, nije bolja za oči. Jednostavno, dok sam student, bolje mi je da imam jako svetlo, a kasnije kad diplomiram, prelazim na štedljive. Htedoh reći, zdravlje nema cenu, a pogotovo treba čuvati oči. Možda sam malo preterao sa snagom, ali ipak vredi
[ legalos @ 27.02.2009. 23:43 ] @
Evo i ja da postavim neko svoje iskustvo, frizer sam radim oko 14 godina, zadnjih 12 godina radim pod neonkama... Desavalo se povremeno da me zabole oci kad radim malo duze i pomislih da mi je malo svetla. U to vreme, u prostoriji od 11-12 m2 su bile 8 neonki podeljene na 2x4 neonke. Ubacio sam jos dve sijalice iznad radnih mesta i bilo je bolje. Prve koje sam stavio bile su halogene, dobre su ali mnogo zagrevaju. Nakon nekoliko meseci sam kroz pricu dosao do sijalica koje daju dnevno svetlo i odlucih da njih isprobam! Day light sijalice koje sam nasao bile su sasvim ok. koristio sam one od 20W i to je bilo realnih 100W koje su meni bile potpuno ok. Medjutim, vremenom sam na te dve bele sijalice dodao jos 6 zutih koje se srafe kao obicna sijalica i nisam se pokajao. Neonke klasicne ( stap-nenke) sam iskljucio i sad imam kombinaciju zutih 6 sijalica i dve bele iznad samog radnog mesta i ja sam zadovaoljan sa osvetljenjem kao i mojih dvoje kolega koje rade samnom u istom salonu. To bi bilo moje iskustvo.
p.s. Jos jedna stvar, prva day light sijalica je crkla posle 7 godina, u proseku radi 5x12 h i jednom 8h u toku nedelje, odnosno radno vreme od 8 do 20h i subotom od 8 do 16h.
[ goran.kg @ 02.06.2009. 22:34 ] @
Po mom misljenju i dugogodisnjem iskustvu kako u prodaji tako i u licnoj primeni, NEONKE su ipak trajna komercijalna resenja.
O njima i obicnim sijalicama moze se pisati i pricati danima, po meni je to ipak stvar ukusa, i verujte da je svaka odluka ispravna i na svoj nacin opravdana, niste spominjali i nacin indirektnog osvetljavanja sa njim se izbegavaju pominjana treperenja i ostali nepozeljni efekti, tako da ipak mislim da je buducnost u NEONKAMA, sto zbog para tako i zbog postepenog pronalazenja resenja oko prevazilazenja pomenutih trenutnih nedostataka postojece ponude STEDNIH i KLASICNIH NEONKI.

[Ovu poruku je menjao bakara dana 03.06.2009. u 20:27 GMT+1]
[ ljakse @ 30.06.2009. 15:18 ] @
Samo nesto malo da dodam...

Elem, pre nekoliko godina sam poslom bio ukjucen u opremanje nekoliko maloprodajnih objekata, i to iz "sive faze", pa sam silom prilika morao ponesto da naucim i o osvetljenju.

Jedan moj tadasnji kolega je godinama radio rasvete, pa mi je svasta nesto objasnio i pokazao.
Jedna od prvih stvari koju je uradio - odveo me je u jednu radnju za koju je znao kakvu 'postavku' imaju. To je bilo nesto sto lici na sank sa vise raznih rasvetnih tela malo iznad njega. Svrha te postavke je da stavite ruku ispod svetla i shvatite koliko svetlo menja boje - kako rece lik koji tamo radi, to se na kozi najbolje vidi.

Od tog trenutka naovamo, kupujem iskjucivo 'fluo' rasvetu. Ne bih se upustao u to sta je tacno neon, a sta fluo (nemam pojma o tome). Ono na sta su mi skrenuli paznju je oznaka boje svetlosti - na fluo rasveti to je 840. Ima je u svim oblicima i velicinama. Od obicne 'stedljive sijalice' (one su skoro sve u toj boji), preko tzv. downlighter-a, pa do 'stapova' od 120cm.

Dodao bih jos nesto - taj kolega koji se ranije bavio svetlom ima i neki softver za izracunavanje potrebnog broja zeljenih rasvetnih tela u odnosu na prostor (povrsina, visina plafona, boje zidova i namestaja...), a da bi se dobila zeljena kolicina svetla. On je uradio 'projekat' za svetlo za 'nasu' radnju u jednom trznom centru. Kada smo postavljali rasvetu, u centru je bila i gomila raznih majstora koji su postavljali rasvetu po ostalim lokalima, i svi do jednog koji su videli sta mi radimo su komentarisalo kako to nece biti dovoljno. Istina, na dan otvaranja trznog centra, nasa radnja je 'sljastala' vidno manje od ostalih. Zamolio sam fotografa koji je slikao sve to da uradi jednu sitnicu - da udje u nasu radnju i blic podesi na 'auto' da vidimo da li ce da 'okine'. Naravno, nije.
S'o ce reci da je osvetljaj bio na nivou dnevnog svetla, ali ne i jaci, a u prakticno svim ostalim radnjama je bio jaci.
[ Sale2012 @ 13.07.2012. 17:17 ] @
Nisam siguran ali mislim da ono najmanje umara oči..tako da definitivno je najboje :)