[ sjanos @ 02.08.2006. 08:21 ] @
Bilo je već reči o ovome ali koliko sam ja video nigde se ne spominje šta uraditi ako nije pravilno odrađeno vakumiranje a klima je već puštena u rad. Da li naknadno vakumiranje popravlja situaciju ili u tom slučaju je već potrebno vakumirati i spoljnu jedinicu pa ga ponovo puniti freonom? Zar ne postoji nešto u samom sistemu koji upija vlagu iz freona(iz zatvorenog sistema) neki filter ili nešto?
[ cozmo_im @ 02.08.2006. 08:26 ] @
Ne znam kako mozes da provalis da nije pravilno vakuumirana. Ako nije odradjeno kako treba, nece ni raditi kako treba.
A ako ne radi kako treba, zovi servis i oni ce da izvakuumiraju i provere pritisak pa ce videti da li je freon OK.

Vlaga iz gasa (kondenz) se skuplja na ulju za kompresor, zato u zimskim uslovima moze doci do otezanog starta na niskim temperaturama (dodatno zgusne ulje). Filtera nema nikakvih, a problem se resava scroll kompresorima ali takve klime su skupe kod nas i slabo ih ima.
[ sjanos @ 02.08.2006. 08:34 ] @
Znači li to da ukoliko je ostalo nešto vlage u sistemu da se ona neće mešati sa freonom nego će se sakupti u ulju?
[ cozmo_im @ 02.08.2006. 11:30 ] @
Mozda sam se pogresno izrazio. Kad kompresor prestane sa radom, uvek se skuplja odredjena kondenzacija u sistemu, pa se mesa sa uljem. Kad su normalne temperature to ne predstavlja problem, samo zimi na -10 kad je ulje gusto - odnosno taj kondenz moze izazvati odredjeno habanje kompresora dok se ulje ne zagreje i razredi pa pocne pravilno da podmazuje.

Ako ti klima radi kako treba, ne treba nista da brines.
[ sjanos @ 02.08.2006. 11:36 ] @
Hvala ti na objašnjenju.