[ jegor @ 06.08.2006. 08:15 ] @
Kupio sam MIDEA SGH 12 HR pre par dana, tako da nisam jos znacajno isprobavao cool mode, ali sam recimo danas pustio heat. Kako bi trebao da radi? Stavio sam na nekih 28 stepeni (napolju oko 18). Ako sam dobro razumeo, trebao bi da greje dok ne postigne zadatyu temperaturu a zatim da pali fan i heat naizmenicno da je odrzava. Meni krene da greje, pa ubrzo se zaustavi potpuno i upali zatim pre-def (pojma nemam sta znaci) i kad ga ugasi ponovo pocinje da greje. Da li je to ok? Moze malo saveta kako je najbolje koristiti je. Tokom jeseni i zime dodatno grejanje bi mi mnogo znacilo.
[ cozmo_im @ 07.08.2006. 08:29 ] @
Prvo ne bi smeo da ukljucujes grejanje na temperaturama preko 15 stepeni temp. spoljnog ili 14 stepeni temp. unutrasnjeg vazduha. To je neki maximum za klime (isto kao i sto klime ne bi trebalo ukljucivati na ekstremno niskim temperaturama, ali mu vise temperature dakle preko 15 stepeni mnogo vise i smetaju, tj. preopterecuju kompresor u rezimu grejanja).

Pre-Def ima dvojako znacenje i svetli u dve situacije: Pre - znaci prevent cold airflow i pali se kad ukljucis klimu da greje - medjutim klima ne duva vazduh unutra dok temperatura unutrasnjeg isparivaca ne dostigne 26-27 stepeni, tek onda krece sa duvanjem, iz prostog razloga da ne bi duvao hladan vazduh. Moze da traje 20 sekundi, moze 1-2 minuta, zavisi od temp. uslova.
Def - znaci defrost (razledjivanje) i kod Midee se pali na svakih sat vremena u rezimu grejanja ako su temp. ispod nule ili po potrebi ako su temp. iznad nule. Tim procesom klima razledjuje spoljnu jedinicu ukoliko se zaledila.

Ako krene da duva par sekundi, pa prestane i upali pre-def lampicu znaci da je ukljucio onaj prvi mod. Ali ako ti je grejalo izvesno vreme pa onda prestao, ukljucio pre-def znaci da je ukljucio defrost mod, sto nije iskljuceno jer si ukljucio klimu da greje van njenih tehnickih opsega (preoptereto si je) i moguce je da je senzor za defrost odlepio.

U svakom slucaju, grejanje probaj kad je temp. spoljnog vazduha ispod 15 stepeni. I pri tom, tesko ce neka klima da ti greje na 28 stepeni. Obicno je 25-26 stepeni neki optimum i maximum za temp. do -5 ili -6, a do -10 ili -12, klima bez problema odrzava 22-23 bez pomocnih grejnih tela.
Ja nikad ne podesavam klimu na iznad 25 stepeni, i to je pretoplo za zimu.

Da rezimiramo, sve klime po specifikaciji smeju da se na grejanju ukljucuju od -7 do +15 stepeni spoljne temperature, s tim sto veca temperatura od 15c preopterecuje kompresor, kao i ona ispod -10 recimo. Ako temp. predje -7 i krene nize, klimu treba stalno drzati upaljenu, dakle ne gasiti je sve dok temp. ne poraste na -7.
[ jegor @ 07.08.2006. 10:49 ] @
Hvala najlepse, cozmo.

[ Stefano @ 07.08.2006. 23:00 ] @
Cozmo a sta ja da radim, meni negde od kraja septembra pocetka oktobra pocinje onaj period kad moram da dogrevam stan, da bih se prijatno osecao. U stanu bude oko 18-19 C a meni je prijatno na 22-23 C. kazes da klima ne sme da se ukljucuje na grejanje ako je unutra preko 14 C
[ cozmo_im @ 08.08.2006. 08:07 ] @
Pogresno sam se izrazio, ne sme da se ukljucuje na hladjenje ako je ispod 14, moja greska, a za grejanje je bitna spoljna temperatura. Zaboravio sam tamo da dodam hladjenje ispod 14 stepeni. Za grejanje slobodno mozes da ukljucis kolika je god temperatura u sobi (ajd dobro, sad ako je preko nule naravno). A spoljna temp. je bitno da ne bude preko 17 stepeni max (ja ne ukljucujem dok ne padne ispod 15). Pazi, moze da se ukljuci grejanje i na 30 stepeni spoljne, ali kompresor ce ukljuciti zastitu u skoro svakom slucaju, a tu je i problem superheat-a, odnosno nabijanja prejakog pritiska u unutrasnjoj jedinici ako je visoka temperatura spolja i unutra (recimo ako je unutra 30 stepeni a ti ukljucis grejanje).