[ majstor kvaris @ 23.08.2006. 11:17 ] @
Lamperiju, koja je pre 5-6 godina zasticena firnajzom, ofarbao sam sadolinom koji u sebi ima laka i posle 24h sadolin se nije osusio, nego je postao lepljiv u celosti. Pomagajte jer mi se ceo zid lepi?
[ palomas @ 23.08.2006. 11:25 ] @
Bojao si sa krivom lazurnom bojom! Ta lazura sa lakom je samo za završni premaz, pretpostavka je da si prije toga obojao sa običnom lazurom, koja se duboku upija u drvo!

Osim toga, drvo je već natopljeno i zasićeno firnajzom, pa se zbog toga boja još sporije upija i suši...
[ majstor kvaris @ 23.08.2006. 11:47 ] @
Palomas, iz tvog odgovora zakljucujem da ce lezurni premaz osusiti, ali treba vremena???
[ palomas @ 23.08.2006. 11:52 ] @
Da, svakako će se osušiti! Taj završni premaz se i inače sporije suši, zbog laka.. Ali za samo drvo bilo bi puno bolje da si koristio običnu lazurnu boju, jer bi kasnije opet mogao mijenjati ton/boju prema svojoj želji.. Ovaj završni premaz najviše se koristi za vanjsku primjenu, na pr. kod izgradnje sjenica, nadstrešnica i sl. objekata, i to nakon dva-tri premazivanja običnom lazurom.
[ majstor kvaris @ 23.08.2006. 11:56 ] @
Palomas hvala puno.
Sad mi je lakse. Ostaje mi samo da sacekam da se osusi.
[ palomas @ 23.08.2006. 12:05 ] @
Čim je ljepljivo, znači da je u fazi sušenja, tako da će na kraju od tvojeg nicka ostati samo prvi dio :))
[ majstor kvaris @ 23.08.2006. 12:08 ] @
Ah Palomas kakvo olaksanje, kakav kompliment. Ima nade i za mene.
Pozdrav
[ palomas @ 23.08.2006. 12:16 ] @
Pozdrav majstore, važna je volja.. a na greškama se uči, po mogučnosti - bolje na tuđim, nego na svojim :)
[ majstor kvaris @ 23.08.2006. 12:35 ] @
Palomas da li se razumes u farbanje namestaja.
Hocu da ofarbam namestaj u drugu boju. Trenutno je fabricki ofarban belom mat bojom.
Da li moram da skidam postojecu fabricku boju ili mogu preko nje osnovnom za drvo pa lak farbom za drvo?
[ palomas @ 23.08.2006. 12:45 ] @
Ne znam o kakvoj vrsti drveta se radi, jel puno drvo, iverica, šperploča ili ...?

U principu, ako se postojeća boja dobro drži za podlogu, samo je dobro ohrapavi sa šmirgl-papirom, pa oboji temeljnom bojom za drvo.. Mislim da moraš čekat 24 sata da se osuši (čitaj upute proizvođaća), i onda lakiraj prema želji..

Ja imam odličnih iskustva sa starim kredencom, kojeg sam tako prelakirao u bijelu boju, i sada mi služi u vikendici. Sjaji se kao da je upravo stigao iz dučana :) Ako želiš sjaj, pazi kakav lak ćeš odabrati!
[ majstor kvaris @ 23.08.2006. 12:56 ] @
Da, namestaj je od punog drveta.
Pa hvala na savetu. Malo je zeznut za smirglanje jer ima dosta krivina i nekih duboreza(kao stilski namestaj).
Prvo smirglanje, zatim osnovna za drvo pa lak farba.
Imam prijatelja koji ima kompresor za farbanje. Moze li kompresorom? Lakse je i brze.
Verovatno se potrosi vise farbe ali mislim da ce se lepse ofarbati ?????
[ palomas @ 23.08.2006. 13:20 ] @
Šmirglanje je u funkciji da se boja lakše uhvati, jer lakirana površina zna biti jako glatka, pa noviji slojevi često se ljušte..
Kompresor svakako da može, samo ako je majstor dovoljno spretan i iskusan.. Vjerujem da će rezultati ispasti čak i bolje od poteza kistom s rukom.. Ti potezi se na lakiranim površinama često vide, jer trebalo bi izvodit više slojeva ličenja, s laganim šmirglanjem prethodnih ličenja. To ne izmišljam ja, nego tako piše u uputstvu za lakiranje :)

[Ovu poruku je menjao palomas dana 23.08.2006. u 14:33 GMT+1]
[ majstor kvaris @ 23.08.2006. 13:32 ] @
Palomas puno si mi pomogao.
Hvala.
[ palomas @ 23.08.2006. 13:36 ] @
Pazi kakvu boju ćeš odabrat.. postoje i mješaonice boja i lakova, pa možeš koristit daleko veći spektar boja od onih osnovnih koje se nude u trgovinama.