[ macakk @ 15.09.2006. 11:36 ] @
Mozda je ova tema vec i bila negde.

Naime, planiram da ugradim klimu da bi grejao 50 m2.

Razmisljam o mideinoj 12-ci sa invertorom, kazu mi da radi i na -15.

Klima bi podesio da stalno odrzava jednu temperaturu, pa me zanima koliko vremenski ce raditi kompresor u toku dana, i kolika bi bila potrosnja jedne 12-cite u rezimu grejanja.

Cisto da znam koliko parica cu trebati da spremim za struju.

:)
[ cozmo_im @ 15.09.2006. 11:52 ] @
Moj racun sa dve klime non-stop i uljanim radijatorom povremeno (u predsoblju) je bio max 6500 dindzi... bez radijatora bogami 1000-1500 din manje. A novembar-decembar oko 3500-4000 din. Ovo je samo za januar. Februar 4500. Recimo u proseku 4500 din za cetiri zimska meseca, dakle dve 12-tice non-stop plus uljani radijator ponekad. Bilo bi oko 4000 din mesecno bez njega (susimo ves na njemu pa radi). Sto je super.

P.S. Klima od 12.000btu ne moze da ugreje 50, mozda 20m2 - 25m2.
[ macakk @ 21.09.2006. 15:32 ] @
Da li je moguce da niko ne zna koliko mu trosi klima struje??
[ pctel @ 21.09.2006. 16:00 ] @
Citat:
macakk: Da li je moguce da niko ne zna koliko mu trosi klima struje??

Mozda neko zna koliko mu trosi ali ne zna sigurno koliko ce tebi trositi. Naime, po zakonu o odrzanju energije, potrebno je dodati samo onoliko energije koliko se potrosi na bilo koji nacin. E, sad, ta energija koja se gubi naj manje zavisi od toga koliko pod ima kvadrata. Toplota se gubi kroz zidove, tako da razlika izmedju zida sa dobrom i losom izolacijom moze biti i preko 5x u gubicima energije. Jedan moj prijatelj uopste ne koristi grejanje a stalno je toplo kod njega, covek je ugradio takvu izolaciju da su mu kompjuter i sijalica vise nego dovoljni za zagrevanje 30-ak kvadrata. Sa druge strane, nekom ko nema ni spoljnu ni unutrasnju izolaciju pa se smrzava pored 3kW peci na struju. Druga stvar je povrsina prozora, prozori su veliki rasipnici energije. I tu nije bitna samo povrsina, prozor sa 2 (ili ne daj boze jednim) slojem stakla rasipa 10x vise energije nego onaj sa 3 ili 4 sloja vakum stakla. Plafon u principu nije neki strasan rasipnik, mada nije ni zanemarljiv. Izuzetno, ako zivis na poslednjem spratu ili se stan iznad tvog ne greje, onda visok procenat gubitaka odnosi plafon. Pod takodje ne bi trebalo da odvlaci nesto narocito, izuzev ako je stan naj nizi ili se onaj ispod ne greje. Sledeca bitna stavka su vrata, nije svejedno da li vode direktno napolje ili u neki medjuprostor (hodnik) gde nije mnogo hladno. Broj i trajanje otvaranja/zatvaranja vrata je jedan od presudnih faktora gubitka toplotne energije. Toplotna izolacija na vratima se naravno podrazumeva, da hladan vazduh ne bi nasao put unutra dok su vrata zatvorena. I, tako, imajuci sve ovo u vidu, sta da ti kazem... imajuci u vidu sve ove faktore tvojih 50 kvadrata moze trositi kao necijih 5 ali i kao necijih 500, tako da je nezahvalno davati ikakve prognoze o potrosnji u stanu o kom ne znamo apsolutno nista... izuzev kvadrature koja sama po sebi ne znaci mnogo.