[ anon75319 @ 26.09.2006. 21:15 ] @
Znaci zanima me dali se moze zaradati kao freelancer?
Naisao sam na sajtove poput http://getafreelancer.com/ pa dali bi mi mogli preporuciti neki koj je mozda bolji i ima bolje ponude?

Kako napisati ponudu a da ona upadne u oko poslodavcu? Vidio sam mnogo ljudi koji napisu samo "Let's start" ili "I can do this" a vidio sam i neke koji znaju napisati i po 60 redova gdje nabrajaju sve svoje reference :??? Mislim da oba od ovih načina nisu baš dobra jer ja nekako prvog ignoriram jer je suviše neozbiljan a drugog pak mi se neda cjelog čitati jer je predugačak i samo krecem dalje. Znaci kako bi otprilike trebala izgledati ponuda?

Dali http://getafreelancer.com/ šalju novac u Hrvatsku i koliko zapravo od tog novca ja dobivam jer sam mislim negdje na ovom forumu procitao da ako novac dolazi iz amerike da se od njega oduzimaju razni porezi ovo ono, pa da zapravo od 700$ koje si zaradio ti dobijes samo 500$ ili manje. Jeli to istina?

Dali je dobro da se prijavim na recimo 10 ponuda odjednom ili da radije 1 po jednu. Da se ne dogodi da me npr. prime u 3 ponude pa da trebam raditi odjednom na 3 projekta?

I koja je zapravo vrsta posla tamo najunosnija?
[ Sasa Kostic @ 26.09.2006. 22:01 ] @
Da li moze? Moze.

Sajtovi: getacoder.com (nisam radio tamo), scriptlance.com

Napisi u poruci ono sto stvarno mislish. Koncentrishi se na posao a ne kako ces od nekoga izvucji pare (eventualno).

Treba da opises konkretno posao (privatna poruka), da eventualno razjasnish, da mu kazhesh shta ti je potrebno. Budi profesionalan (radi na izgradnji takvog imidza) i komuniciraj tako.

Ne znam za hrvatsku.

Sta ti mislish da je bolje? Prijavi se na koliko koliko hoces. Ne preteruj sa cenama, radi na pochetku skoro dzabe.

Projekti i webmasteri su razlichiti. Ima svakakvih. Pogledaj reviews korisnika i jednih i drugih pa vidi sta se nudi i koliko placja.

Sasha

Najvazhnije od svega: Sta ces ti ponuditi tamo? Moras da znash neshto da radis (ili da nauchish).

[ labicko1 @ 26.09.2006. 22:33 ] @
Ja radim povremeno kod njih, zaradio sam koju paru ali imaju velikih problema sa automatskim bidovanjem mislim da su i administratori to primetili. Na jedan posao se jave po 50 coveka a 80% njih nije ni procitao o cemu se radi. Ja se kod njih ovako javljam u ponudi napisem samo "please check your PM" a onda se vratim na ponudu i u personal mesages mu prvo napisem sa kojim programima baratam i sta umem, dam mu link gde moze da vidi moje radove i kazem mu odprilike kako ja mogu da mu zavrsim posao. Onda mu potrazim da mi da vise podataka o tome sta hoce dase uradi i predlozim da se cujemo preko msn, yahoo mesanger ...
Moja preporuka ti je da nikako ne radis za dzabe jer ti to nista ne znaci ubices se od posla za nista bolje ti je da za to vreme usavrsis svoje sposobnosti. Prijavljusj se na sto vise posla i veruj me neko ce te izbrati a ako spustis cenu tesko da ce ti taj poslesa 15$ platiti 200$. Tako prve poslove radi za nekih 50$ minimum a posle polako podizi cenu tako ces izgledati mnogo ozbiljnije. I jos nesto mnogi od njih traze neki mocup, moj savet ti je izbegni to, ja sam se na to ubijao od posla u pocetku i nisam dobio ni jedan posao tako. Trebas samo da budes strpljiv i uporan.
Sto se tice para oni uzimaju svoj deo koji ti odmah pise pri prijavljivanju na svaki posao, veci je problem naci banku gde ce ti unovciti cek sa najmanjom provizijom i bez cekanja.
[ Sasa Kostic @ 26.09.2006. 22:47 ] @
Citat:
labicko1: Ja radim povremeno kod njih, zaradio sam koju paru ali imaju velikih problema sa automatskim bidovanjem mislim da su i administratori to primetili. Na jedan posao se jave po 50 coveka a 80% njih nije ni procitao o cemu se radi. Ja se kod njih ovako javljam u ponudi napisem samo "please check your PM" a onda se vratim na ponudu i u personal mesages mu prvo napisem sa kojim programima baratam i sta umem, dam mu link gde moze da vidi moje radove i kazem mu odprilike kako ja mogu da mu zavrsim posao. Onda mu potrazim da mi da vise podataka o tome sta hoce dase uradi i predlozim da se cujemo preko msn, yahoo mesanger ...
Moja preporuka ti je da nikako ne radis za dzabe jer ti to nista ne znaci ubices se od posla za nista bolje ti je da za to vreme usavrsis svoje sposobnosti. Prijavljusj se na sto vise posla i veruj me neko ce te izbrati a ako spustis cenu tesko da ce ti taj poslesa 15$ platiti 200$. Tako prve poslove radi za nekih 50$ minimum a posle polako podizi cenu tako ces izgledati mnogo ozbiljnije. I jos nesto mnogi od njih traze neki mocup, moj savet ti je izbegni to, ja sam se na to ubijao od posla u pocetku i nisam dobio ni jedan posao tako. Trebas samo da budes strpljiv i uporan.
Sto se tice para oni uzimaju svoj deo koji ti odmah pise pri prijavljivanju na svaki posao, veci je problem naci banku gde ce ti unovciti cek sa najmanjom provizijom i bez cekanja.


Hahaha. Dobro ti je chovek rekao. Samo pazi da ne dobijesh previshe poslova za po 50$ bez ijednog review-a :-D Dobro, dzabe znachi: radish za po petnaestak dolara. Ne budi bukvalista, please.
[ labicko1 @ 27.09.2006. 05:38 ] @
Pazi radis za 15$ oni ti uzmu 4$ ti ostanes sa 11$ a ubijes se od posla i racunaj na to da je ta osoba koja uzme radnika za 15$ neozbiljna i da ce te zezati maximalno. Bolje ti je uvek da stavis vecu odgovarajucu cenu za posao. Imaces mozda i vecu sansu da te izberu jer te sa malom cenom svi shvataju neozbiljnim i nece da gube vreme sa tobom. A Sasa mene cisto interesuje kolko ti poslova sklapas mesecno sa tako malim cenama cisto nam daj srednju vrednost ako nije tajna.
[ anon75319 @ 27.09.2006. 08:36 ] @
Hvala na odgovorima pomogli ste mi.
Dali bi bilo dobro da ja napravim nekakav portfolio i dali uopce poslodavac gleda to ili je vazno da mu se dobro predstavim?
[ Sasa Kostic @ 27.09.2006. 12:32 ] @
Veoma je vazno da imas profesionalni image; Napisi u opisu sta nudis. Svoj nachin rada. Stavi se u polozaj klijenta. Da li bi sebe odabrao?
[ labicko1 @ 27.09.2006. 13:06 ] @
Da opavezno napravi portfolio vecina njih to gleda.
[ Sasa Kostic @ 27.09.2006. 14:00 ] @
Citat:
labicko1: Pazi radis za 15$ oni ti uzmu 4$ ti ostanes sa 11$ a ubijes se od posla i racunaj na to da je ta osoba koja uzme radnika za 15$ neozbiljna i da ce te zezati maximalno. Bolje ti je uvek da stavis vecu odgovarajucu cenu za posao. Imaces mozda i vecu sansu da te izberu jer te sa malom cenom svi shvataju neozbiljnim i nece da gube vreme sa tobom. A Sasa mene cisto interesuje kolko ti poslova sklapas mesecno sa tako malim cenama cisto nam daj srednju vrednost ako nije tajna.


Ja sam dao savet. Ko hoce neka primenjuje. A detalje oko toga kolika je visina mojih ponuda i njihov broj, naravno ne iznosim.
[ ZaMpA @ 28.09.2006. 22:20 ] @
e ubio sam se od bidovanja na GetAFreelancer-u, imao sam jedno 50-60 bidova, za svaki sam pazljivo citao shta se trazi, gledao da description bida i PMB budu u vezi sa onim shto je trazeno, da pokazem da mi je stalo da radim za tu osobu....
nishta! ja izgubim vreme na mozganje o porukama koje ce me kotirati visoko kod poslodavca, a on izabere majmuna koji je postovao "i can do this" i stavio cenu 10$, smeshno.
Cini mi se za sada da bolje prolaze ovi shto dnevno biduju po 100 projekata sa "i can do this" i malom cenom, nego ja koji se trudim da sve to lichi na neshto profesionalno...
[ Sasa Kostic @ 28.09.2006. 22:51 ] @
ko pita, ne skita, a ko pita pa nece da slusha e onda prolazi ovako. :-)
[ boccio @ 29.09.2006. 09:40 ] @
Citat:
ZaMpA: e ubio sam se od bidovanja na GetAFreelancer-u, imao sam jedno 50-60 bidova, za svaki sam pazljivo citao shta se trazi, gledao da description bida i PMB budu u vezi sa onim shto je trazeno, da pokazem da mi je stalo da radim za tu osobu....
nishta! ja izgubim vreme na mozganje o porukama koje ce me kotirati visoko kod poslodavca, a on izabere majmuna koji je postovao "i can do this" i stavio cenu 10$, smeshno.
Cini mi se za sada da bolje prolaze ovi shto dnevno biduju po 100 projekata sa "i can do this" i malom cenom, nego ja koji se trudim da sve to lichi na neshto profesionalno...:(

Za takvog kupca sto izabere najnizi bid od $10 uz "I can do this" ti ni ne zelis da radis... veruj mi... to nemoj nikad da ti bude zao, budi ozbiljan i uporan u bidovima i rezultat nece izostati.
[ Sasa Kostic @ 29.09.2006. 10:22 ] @
Pa ti valjda znash sta zelis?

I reci cu ti sta se najvise gleda: Broj review-a.. Moras postepeno, prvo jeftino, pa kad se nakupe, povecjavash i tako redom. Inache, tesko ce ti poci za rukom da dobijes ikakav bid kad imas losu reputaciju (reivews). Za svaki nivo broja review-a postoji nivo tezine posla i samim tim i cene.
[ labicko1 @ 29.09.2006. 11:57 ] @
Mislim da je ono sto Sasa hoce da ti kaze je pisi i ti I can do it ali zezni onog sa 10$ ti stavi cenu od 5$ :))))))))))
Imao sam slucaj kada je covek prvo pregovarao samnom za 60$ imao projekat koji je bio pod "HITNO" i izabere coveka sa bidom od 15$. Sutradan opet njegova ponuda gde pise juce sam izabrao coveka koji ne ume da uradi ono sto sam ja trazio. Ja sam se ponovo porijavio sa istom cenom 60$ on opet pregovara samnom on video moje primere zadovoljan je i kad on opet izabere coveka sa bidom od 25$. Kroz dan dva on me kontaktira i pita dali sam jos uvek zainteresovan da uradim taj posao ja mu tad trazio 150$. Naravno nije pristao. Tako da i ako dobijes neki bid samo zbog cene taj ce da te zeza maksimalno ne isplati se nikako da sa takvima poslujes. Samo budi uporan stavljaj realne cene i nacicies posao. Svakome je trebalo vise vremena da nadje prvi posao ali posle krene.
Vec sam spomenuo da je dobro da napravis malu veb prezentaciju sa tvojim radovima nesto malo cisto da vide koliko znas i umes.
[ Sasa Kostic @ 29.09.2006. 12:56 ] @
Tako je, labicko1, REALNE cene. A visoke cene bez reivewa su NErealne. Sto si tice prezentacija, mislim da npr Scriptlance ne dozvoljava to, mada sam ja vidjao svasta. Jer na taj nacin mozes da izbegnes njihov procenat (SL). I naravno, ne treba bas dzaba, mada se i rade poslovi od po 5 dol chisto za review (koji isto tako moze da znachi) al' to mi se ne svidja. Ipak je bolje $5 nego nista. (Posle ti tih 5$ pomaze da sklapas poslove od po par stotina, al' pitanje je da li umes.)

Pitanje za labicka1, koliko si reviewa imao ako nije tajna kada si stavljao od po 60$? Chovek koji je postavio temu, mislim da nema ni jedan.

I kako mozes da mu trazis 150!! dolara kad to ne ide tako :-) vidis da te nije odabrao. Eeeee, probao sam ja i da odvaljujem sa bidovima, jedan ili 2, al' to samo kad me mrzi.. A retko ko placja nerealno.
[ labicko1 @ 29.09.2006. 13:17 ] @
Ako si procitao sve sto sam napisao mogo si da ukapiras da nisam ni hteo da radim vise za njega zato sam i napisao toliku cenu. Inace zadnji posao koji sam uradio bio je postavljen na maximalnu cenu od 100$, ja sam napisao i detaljno objasnio tipu kako to mogu da mu uradim za koje vreme, dao mu primere i trazio cenu od 150$ na koju je on pristao u roku od nekoliko sati i to iako je imao jos 20 ponuda.
Kao sto sam i ranije rekao NAJVAZNIJE OD SVEGA JE RAZGOVOR SA KUPCEM!!!!!!!!!!!
[ Sasa Kostic @ 29.09.2006. 13:26 ] @
Citat:
labicko1: NAJVAZNIJE OD SVEGA JE RAZGOVOR SA KUPCEM!!!!!!!!!!!


Bravo, MNOGO vazno.
[ ZaMpA @ 29.09.2006. 17:10 ] @
e da, josh neshto shto sam naucio danas na tezi nacin...izgubio sam posao jer nisam imao da pokazem sample..tako da cu da krenem da napravim sajt koji bi bio neshto kao "best of" mojih programerskih sposobnosti. Znam da je ocigledno i da sam se trebao setiti toga ranije, ali eto...jbg poceo sam sa freelancovanjem proshle nedelje.

Sad su mi pocele dolaziti ponude ceshce(zanimljivo: vecinom tamo gde sam ja ponudio najmanje ), znaci komunikacija sa poslodavcem je glavna stvar...samo treba imati i taj "showcase" site, chisto da vide ljudi da umesh neshto da uradish.
[ Sasa Kostic @ 29.09.2006. 17:25 ] @
Citat:
ZaMpA:
Sad su mi pocele dolaziti ponude ceshce(zanimljivo: vecinom tamo gde sam ja ponudio najmanje :)),


A je l'? Nisam to znao.

Communication RULES!
[ labicko1 @ 29.09.2006. 19:31 ] @
ZaMpA to sam napisao dva puta ovde :
"Vec sam spomenuo da je dobro da napravis malu veb prezentaciju sa tvojim radovima nesto malo cisto da vide koliko znas i umes. "
Jedno pitanje za ostale dali neko ima iskustva sa http://www.elance.com i ako ima kakva su?
[ Ciba @ 30.12.2006. 14:43 ] @
Ljudi, ja sam tek pre neki dan saznao za GetAFreelancer.com
Ako je neko raspolozen, molim ga da mi posalje privatnu poruku, jer imam par pitanja.
Hvala
[ Cudni_Cvarak @ 30.12.2006. 23:09 ] @
Imao sam 3 posla preko tog sajta.Jedan uspesan(180$) uradio sam skriptu za analitiku poslovanja.Drugi,takodje sam radio u C++ -su ,mada sam imao lakse zahteve(da odradm par upita u SQL-u ,i nakacim na aplikaciju) tu sam zaradio 30$, i treci sam uradio u SQL-u skoro kompletna baza za proizvodnju bukvinog drveta i tu nisam dobio nista ,a trebali su da mi plate 90$.
Ono sto te ja mogu posavetovati je da platis 12 $ za Gold member i bice ti sigurno lakse pa bar 50%.
[ labicko1 @ 30.12.2006. 23:44 ] @
To nikako kod njih, iako su se sredili malo u zadnje vreme jos imaju puno da urade da bi im sajt radio kako treba. Ako vec hoces da platis za clanarinu ( sto jest za mogucnost da bidujes za ozbiljnije poslove i naravno za vece pare) ima drugih sajtova kao elance.com. Ovo ti je sajt za pocetnike, moram da priznam da i ja nisam daleko odatle, tu ti je za sitnije poslove.
Cudno mi je kako to da te nisu platili, zar nisi iso kroz escorow (valjda se tako zove).

Da i jos nesto nemoj da se nadas da ako stavis manju cenu da ces ti biti izabran, i najvaznija stvar pre nego sto pocnes tacno ugovori sta treba da se uradi, sve razgovore obavi preko sajta, ne pocinji da radis dok ti sa sajta ne jave da su stavili pare na escrow, i u slucaju da on pocinje da trazi da se uradi ili izmeni nesto sto se niste dogovorili slobodno mu trazi pare za svaku izmenu, ako on to odbije slobodno prijavi da je posao zavrsen, ako te ne plati ti ga prijavi i posto je zakon na tvojoj strani dobices sve pare, mocices da ga ocenis jedinicom a on tebe ne.

Nisi mi odgovorio cime se bavis.
[ Ciba @ 02.01.2007. 15:03 ] @
To: labicko1
Oprosti, sto nisam odgovorio... Tek sam danas dosho na elite...
Ne mogu pritavne poruke da saljem, nemam 10 postova :( (samo pratim sta se pise)... Hajde, posalji mi na mail tvoj icq ili msn, ili mi privatnom porukom posalji broj telefona ([email protected]).
Ili cak, evo mog broja, pa bih hteo detaljno da se ispricamo (064/141-1471)
Hvala, Srba
[ labicko1 @ 02.01.2007. 22:48 ] @
Ciba prvo sam te pitao cime se bavis, ali nema veze saznao sam to preko tvog sajta. Drugo mislim danam nista ne smeta da razgovaroma ovako, mozda ce ovako jos neko saznati korisnu informaciju.
[ Ciba @ 03.01.2007. 00:58 ] @
U redu...
Hteo sam da dobijem informacije od tebe first hand, sto pre, jer mi se cini da dosta znas.
Interesuju me "sitni" saveti koji bi mi pomogli da sto bolje prodjem na GAF.

Sto se tice ostalih Freelance sajtova, kao sto je elance, na njega sam prvobitno hteo da idem, jer sam za njega prvo saznao... Ali s obzirom da mi je bitnije da ustedim koji dinar, hteo sam da pocnem sa GAF-om. Naravno i sam sam primetio da se na elance-u dosta vise placa za poslove (od 2x vise), clanarina je takodje dosta skuplja. Velik mi je rizik da se za "najmanje" para registrujem na elance (tj. na godinu dana), a da pritom cak i ne vratim ulozen novac. Mislim, radi se oko 200 e na godisnjem nivou. Ovako mi je mnogo sigurnije... Da dam 12 dolara mesecno, pa ako ne bude islo, da mogu na vreme da prestanem :).

Mene interesuje: sta znaci escrow? I citiram labicko1: „...ne pocinji da radis dok ti sa sajta ne jave da su stavili pare na escrow...“. Ko bi trebao da mi javi da su pare stavljene i kako to da sa sigurnoscu znam?
Anyway, sta mislis o mom sajtu? Be honest...

Unapred se zahvaljujem ljudima koji budu hteli da mi daju savete i informacije.
[ McKracken @ 03.01.2007. 08:05 ] @
Elance ne moze da ti ne vrati ulozeno ako si bar 30% sposoban od onoga sto stavis u portfolio :)
[ labicko1 @ 03.01.2007. 11:36 ] @
Da svi govore da na Elance veoma brzo mozes da vratis pare, ali sto se mene tice ne znam tacno kolko sam stvarno dobar u tome sto radim, a konkurencija je tamo najverovatnije mnogo jaca. Tamo na leto cu se najverovatnije prijaviti i kod njih.

Sto se GAF tice nisam znao da sada traze pare za clanarinu, kad sam se ja uclanio bio je besplatno. Moj prvi savet je da uradis nekoliko stranica sa tvojim primerima, sto je bolje uradis veca sansa da ces dobiti posao. Drugi savet ti je nemoj da odustanes posle prvih desetak propalih bidova. Biduj samo za ono sto si siguran da mozes da uradis. Uvek stavi cenu koja se tebi cini da je realna za taj posao ne obracaj paznju na druge bidove i nemoj ni slucajno da bidujes najnizu cenu.

Sto se escrow tice to je sistem da poslodavac pri sklapanju posla postavi pare na racun GAF-a, te pare on ne moze tek tako da povuce nazad jedino ako ti ne uradis nista od posla, pri zavrsetku posla on daje dozvolu da te pare predju na tvoj racun.

Sto se tvog sajta tice nije los samo bi trebalo bi da ubacis jos koji detalj suvise jednostavan, ubaci jos koji flash efekat, ovako je nekako bled.
[ Ciba @ 06.01.2007. 15:24 ] @
Labicko, video sam te da se prijavljujesh za 3d modelovanje za mercedesa. Jesi li dobio posao?
Ja sam dao da mi se izradi neka viza, pa sledece nedelje cu uplatiti 12$ za mesechni membership. Pa cemo da vidimo kako ce ici...

I kako tebi ide? Dobijesh li jedan ili vishe poslova na mesechnom nivou?
[ labicko1 @ 07.01.2007. 10:09 ] @
Nekapiram sto hoces da uplatis kod njih uclanjivanje je besplatno kolko ja znam. Sto se tice Mercedesa pregovori idu ali sasd je vikend pa ce najverovatnije posao biti zakljucen u ponedeljak. Mada ko zna to je neki nas tip zivi u Svedskoj, vec sam jednom pregovarao sa njim za neki arhitetski proekat ali tipu je trebalo previse vremena da se odluci pa sam ja bio tad prihvatio neki drugi posao. Tipu treba mnogo da se odluci tako i ovaj put ali nikad se nezna.
[ Ciba @ 09.01.2007. 14:46 ] @
Pa, ja zelim da se uclanim, jer dok se ne uclanis, imas na raspolaganju 15 bidova. U suprotnom (tj. kad se uclanis) imas 150 na mesecnom nivou. A otprilike toliko bi meni i trebalo. Clanarina je 12 dolara.

Uzeo sam vizu, ali sad postoji problem: ne znam kako da se uclanim sa karticom! Nema nase zemlje na listi, pa ne smem da se uclanim, da ne bi bilo neke zaj***ncije kasnije...
Ako neko zna resenje ovom problemu, neka mi javi. Hvala
[ labicko1 @ 09.01.2007. 17:28 ] @
Pitaj njih suport, siguran sam da ce ti pomoci. Koju karticu imas jer Raiffeisen Visa Virtuon?
[ Ciba @ 09.01.2007. 20:54 ] @
HAHAH! Nemaju oni support! Imaju neki contact page koji te uputi na FAQ.
Ali skontao sam nekako... Mogu preko MoneyBookers-a, ali jos ne da stavim novac sa kartice na racun na MoneyBookers-u, nego wire transferom. Tako mogu da se i uclanim na GAF, ali me clanarina izadje u tom slucaju 27 dolara.??

Sve u svemu, kazu da ce moci sa kartice tek polovinom januara.

Da. Uzeo sam iz "rajfajzen" banke... Ostavio sam 25 potpisa za jednu karticu! Na toj kartici moras ostaviti depozit 20€ i kad zelis da otkazes karticu pre njenog isteka, misle da ti uzmu 300 dinara za gasenje kartice i svakako 200 din za gasenje deviznog racuna.
Sve u svemu, skontao sam da je sve jedno koju karticu uzimas. Npr. U Erste banci mozes da uzmes neku omladinsku karticu preko koje mozes isto placati preko interneta, i cak mozes podizati racun preko bankomata. Nema nikakvog depozita za ovu karticu.
[ labicko1 @ 09.01.2007. 23:46 ] @
Cek malo brate o kavim potpisima ti pricas i kakvu si ti karticu uzeo. Za Visa virtuon karticu ti treba licna karta 20E depozita, negde oko 150 din za godisnje odrzavanje racuna, i to ti je sve. I trenutno kolko ja znam samo dve kartice iz nase zemlje se mogu koristiti na netu to su Raiffeisen Visa Virtuon i Internet kartica Novosadske banke, treba skoro da izadje i neka Intese banke koja bi trebala da bude bolja od ovih dve ali to niko nezna kad ce. Tako da mi stvarno nije jasno kakvu si ti to karticu uzeo.

Druga stvar je slobodno napisi pismo njima na contact adresi i verujmi naci ces odgovor na tvoj problem.

A trece stvar sta si se nameracio na taj GAF ima jos mnogo slicnih sajtova gde ti nije ogranicen bid, a i tih 15 bidova su ti dovoljni ako bidujes samo na poslove koje umes da radis. Ja sam bidovao samo 3 puta kod njih za ovaj mesec.
[ kelja @ 10.01.2007. 12:45 ] @
GAF je sad uveo neke mere sa ciljem da malo 'uozbilji' sajt/rad,pa otud i ta ogranicenja broja bidova,kao i naplacivanje 5$ po otvorenom projektu za webmastere.
Naravno,osim uozbiljavanja,clij im je da dodju i do kesha(neko je verovatno izracunao da se nova politika,dugorocno gledano,isplati) time sto ce na hm...fin nacin da ubede korisnike kako je sjajno biti GOLD member...-12 $ mesecno,ali ti se(valjda) ne skida 10% ako ugovoris posao(u sustini ako ima/ako mozes da nadjes/naplatis dovoljno poslova o ovoj opciji vredi ozbiljno razmisliti)


@Ciba
Gaf support radi vrlo dobro,mogu ti reci...ceka se do 24 sata na odgovor..ali na kraju ipak stigne.
Imao sam svojevremeno probleme sa jednim smradom i samo zahvaljujuci GAF supportu uspeo sam da izvucem deo para za posao koji sam uradio(skoro klasicna prica-projekat iz tri dela,ja odradio recimo 35%,a onda poslodavac gubi interes/zelju za nastavkom projekta i pri tome NE ZELI DA PLATI fer cenu za ono sto je uradjeno).Naravno, tip je pre pocetka stavio pare na escrow i to me je spasilo.:-)

MADA,GAF support naglasava da ne namerava da posreduje u sukobima buyer-service provider.Znaci,neki dogovor sa poslodavcem se mora postici.
@Ciba
Saveti...
Mozda ja tu nisam najpozvaniji,ali iz mog nevelikog iskustva evo nekoliko mojih savetcica:

-kad vidis u opisu projekta recenice kao:"easy job for someone who knows what they are doing",mogu da ponudim maximalno ...(upisi ponizavajucu cifru),bio sam izigran mnogo puta...-IZBEGAVAJ TAKAV PROJEKAT!
-ako vidis da je poslodavac ZENA,dobro pripazi...to su bestije,zene u web bussinesu su najveca posast modernog doba ;-)
(obicno su najvese cepidlake i cicije).Moram priznati da sam do sada samo sa jednom finom gospodjom imao dobru/normalnu komunikaciju(jedna me je izrabljivala neko vreme,pa smo burno zavrsili bussines relationship,jedna me je optuzivala-njakala 2-3 dana zbog greske na njenom serveru,jedna me je bukvalno (is)cedila mesec dana za sitne pare...),o jednoj ne vredi ni trositi reci-tesko djubre!..)(Feministkinje,izvinite;-))
-komuniciraj sa poslodavcem preko PMB-a(vec tada mozes da osetis kakav je covek u pitanju ---ponekad---
-za uspeh/dobijanje posla ,koliko mogu da procenim iz mog dosadasnjeg iskustva,osim cene naravno, najbitniji faktori su-
1)DEMO (ako imas nesto slicno onome sto covek trazi,pokazi mu)-tako sam dobio dosta poslova
2)Prosiri koncept projekta-ako ima prostora za to(svoj prvi posao na GAF-u sam dobio tako sto sam umesto jednog loseg resenja za flash galeriju,za male pare, ponudio bolje(XML+PhP))...

Naravno,uvek TRAZI sve detalje o projektu.Precutkivanje detalja je najgadnija stvar koju poslodavac moze da ti uradi.Ako recimo,trazis detalje o nekom projektu u PMB-u i ne dobijes ih,a onda nekim cudom budes izabran za posao(desilo mi se par puta)_NE PRIHVATAJ posao,nemoj da pocnes dok ne saznas sve sto te interesuje,time ces i sebi i poslodavcu mnogo olaksati...

E sad,ovo su iskustva hjedne 'sitne ribe' ,radim sitnije poslice-vrednosti do 300$...(jos se ne usudjujem da bidujem na pravim projektima,nuisam jos toliko dobar)tako da neko ko je radio vece i ozbiljnije projekte verovatno ima stogod da doda/oduzme ;-)

Pozdrav!


P.S. I da,ma koliko to bilo bez veze-dobri review-i webmastera mnogo znace...Vise reviewa(zvezdica)-vise posla--u to se uveravam u poslednje vreme.
Jebi ga,ljudi to gledaju,i izgleda veruju u te superlative koje nadju tamo :-)
[ bigjatovic @ 10.01.2007. 21:05 ] @
Elance je profesionalni servis, gde mozes praviti poslove od 50$ i 50.000$. Na njemu rade pojedinci i firme od po 200-300 ljudi. Mozes proci super ako uspes da uskladis svoje zelje i mogucnosti.
[ Ciba @ 12.01.2007. 02:44 ] @
Evo odgovora:

@labicko1
1. Da, uzeo sam Vizu Virtuon. Kada kazem da sam dao 25 potpisa, mislio sam da sam se 25x potpisao na razlicite ugovore, papire itd... da bi dobio a piece of plastic. Mislim, k'o da dizem kredu od 100.000e...
2. Ja sam ili slep ili glup, pa ne mogu da pronadjem kontakt adresu na GAF-u. Molim te, prosledi mi je.
3. Reci mi koji su sajtovi koji na slichan nachin posluju, pa da ih posetim. Ne zelim da idem na Rent-a-coder ili Get-a-coder, jer sam njihov naziv znachi da su tamo vecinom programeri. Ja sam dizajner sa malim, ali ne dovoljni znanjem programiranja u par programskih jezika. Npr. HTML uz pomoc DreamVeawera se lako i lepo uradi.

Pokusao sam da se uclanim preko PayPall-a, ali nas "Srbije" tamo nema, prema tome, preko njih ne mogu.
Postoji mogucnost preko MoneyBookers-a. Ali, kako oni kazu, ne mogu direktno sa moje Vize da mi skinu novac (moci ce kao od polovine januara), neko traze da Uploadujem novac wire transferom iz banke ili check-om. Ali, to je opet skuplje nego direktno sa kartice. Tako da cu da sacekam pola januara, pa onda...

@kelja
Hvala puno na savetima. Mnogo ce mi znaciti.
Samo mi reci, jos jednom, zasto da ne prihtavam poslove pod nazivom "Easy job...".
I reci mi, ako imas savet za mene kao za graficara, koji moze da ponudi 1) idejna rasenja svih vrsta stapmanih materijala (vizit karte, brosure, logoi, posteri, knjige...), 2) lepe <ali jednostavne :( > HTML sajtove... Mislim, ne znam ko bi postavljao projekt za obican HTML sajt, jer se cini tako jednostavno, da bi mogao svako da ga uradi... 3) Flash (swish) sajtove i bannere itd...
Hvala ti na vremenu i savetima! Thumb's up!

@bigjatovic
Ja sam vec rekao da bih otisao najpre na elance, da mi novac toliko ne predstavlja problem. Ja, da bi se uclanio na elance za graphic design i web site design/development bi mi trebalo oko 220 e za 3 meseca. A sve to mogu dobiti na GAF-u (opet, dodushe, pored vece konkurencije i manje novaca) za 36 dolara za isto 3 meseca.
[ labicko1 @ 12.01.2007. 06:08 ] @
Ovako prvo sto se GAF tice imas na dnu stranice link CONTACT, sto se moneybookers tice imaju neki problem sa serverom valjda pa ces morati da sacekas tu polovinu januara koja ce doci veoma skoro da bi mogo da uplatis, kod njih tvoja kartica ce raditi bez problema, pazi samo pri aktiviranju naloga da se ne zeznes. Sto se drugih sajtova ticce na onim sajtovima sto si naveo mozes naci dovoljno posla, samo sto je konkurencija dosta velka za to sto ti radis a i cena samim tim mala, obavezno napravi svoju prezentaciju sa sto boljim primerima. Prezentacija nek ti bude po mogucnosti cela u Flash-u. Sto se tice elance mislim sad ti mozes tamo da se prijavis na sve oblasti ali mislim da ti je tu bolje da se prijavis samo na ono sto najbolje radis.
Moj savet ti je usavrsi dobro to sto vec znas da radis i pocni da ucis nesto novo, Joomla se naprimer dosta trazi a nije nesto preterano tesko da se nauci.
[ Ciba @ 12.01.2007. 13:12 ] @
Zamolio sam te da mi prosledish link za kontakt (npr [email protected]).
Kada kliknem na kontakt, on mene uputi na FAQ.
[ dimjas @ 17.01.2007. 16:14 ] @
Zdravo svima,
procitala sam sve sto pise u ovoj temi i mogu samo da vam kazem da je "elance" mnogo profesionalniji sajt za takvu vrstu poslova od "getafreelancer". Imam godisnju clanarinu za ovaj sajt (dobila sam je kao nagradu za dobro uradjen posao), radim vec treci projekat na njemu i veoma sam zadovoljna jer je mnogo vise novca u pitanju a i "zahtevi" su tacno odredjeni, klijenti profesionalniji, manja je mogucnost za prevare raznih vrsta. E sada, postoji i druga strana medalje, a to su ocene koje mogu da budu veoma okrutne ako nisi dobar u onome sto radis, a i to je mnogo bolje uradjeno nego u "getafreelancer". Clan sam i jednog i drugog sajta, ali svi moji glasovi idu za "elance".
Uostalom, ako dobro radis svoj posao klijenti ce nastaviti da te kontaktiraju i bez "elance" i "getafreelancer" tako da je svejedno gde si uclanjen.
[ kelja @ 27.01.2007. 23:30 ] @
Citat:
dimjas: Zdravo svima,
procitala sam sve sto pise u ovoj temi i mogu samo da vam kazem da je "elance" mnogo profesionalniji sajt za takvu vrstu poslova od "getafreelancer". Imam godisnju clanarinu za ovaj sajt (dobila sam je kao nagradu za dobro uradjen posao), radim vec treci projekat na njemu i veoma sam zadovoljna jer je mnogo vise novca u pitanju a i "zahtevi" su tacno odredjeni, klijenti profesionalniji, manja je mogucnost za prevare raznih vrsta. E sada, postoji i druga strana medalje, a to su ocene koje mogu da budu veoma okrutne ako nisi dobar u onome sto radis, a i to je mnogo bolje uradjeno nego u "getafreelancer". Clan sam i jednog i drugog sajta, ali svi moji glasovi idu za "elance".
Uostalom, ako dobro radis svoj posao klijenti ce nastaviti da te kontaktiraju i bez "elance" i "getafreelancer" tako da je svejedno gde si uclanjen.


Verujem da je tako...sve ima svoju cenu...placanje clanarine bi trebalo da znaci nesto...

U svakom slucaju, posle prvog ozbiljnijeg problema, uvideo sam da je ipak najgora varijanta Scriptlance.Oni uzimaju najmanji procenat po sklopljenom poslu, kao i najmanju proviziju pri slanju novca, ALI njihova tzv. podrska je ocajna.Sve je funkcionisalo manje-vise ok do prvog (ozbiljnog)lopova na kog sam naisao.Uprkos svim dokazima da je posao uradjen po zelji poslodavca, pare sa escrow-a nisu stavljene na moj racun, nego su vracene lopovu,pod debilnim izgovorom da sam mu se obracao neprimerenim recnikom???!!!Srecom,mnogo sitan novac je bio u pitanju i posao mi nije uzeo vise od 5-6 sati,ali citao sam iskustva ljudi koji su izigrani za mnogo vece pare ,a sve pod 'budnim okom' SL support-a.
Znaci,ako resite da okusate srecu na ovom sajtu, budite spremni na to da mozete biti prevareni i da vam nece mnogo vredeti bilo kakvi dokazi da ste posteno odradili posao.Escrow bi po definiciji trebalo da spreci takve stvari, ali praksa je pokazala da taj mehanizam postoji zapravo vise zbog 'psiholoskog efekta'... :)

Jeftino,ali rizicno.
[ labicko1 @ 28.01.2007. 09:19 ] @
Na prevarante uvek mozes da naidjes, ali mislim da sam ti o tome vec pricao cim vidis da neko zeza pre pocetka posla, ne odgovara ti potpuno na zadata pitanja, pocinje da te hvali ili tako nesto odustani od posla. Cak i da ti na kraju da pare ima da te zeza barem mesec dana za posao koji se zavrsava za dan.
Evo zanimljivog posta od jednog tipa na RAC :

6. Hound me for a reply as I usually get about 60 replies from RAC. 40 will ignore the specification and cut and paste a standard reply, 10 will not even be Flash designers or programmers but tell me they can do the job anyway, 10 will be of interest, 5 will charge STUPID amounts of money leaving me with about 5 companies or individuals of interest.6. Hound me for a reply as I usually get about 60 replies from RAC. 40 will ignore the specification and cut and paste a standard reply, 10 will not even be Flash designers or programmers but tell me they can do the job anyway, 10 will be of interest, 5 will charge STUPID amounts of money leaving me with about 5 companies or individuals of interest.

To je napisao covek koji ima preko 100 poslova ugovorenih.
[ ljubisa2 @ 23.05.2007. 10:13 ] @
Postovana,
Procitao sam Vas tekst u vezi profesionalnog sajta "elance" i sajta kako neki kazu za pocetnike "getafreelancer" i zaista sam odusevljen Vasom diskusijom. Zamolio bih Vas da me uputite oko nekih
pocetnickih koraka jer sam zaista zainteresovan za rad preko elance.com .
Po struci sam dipl.ing.mas. projektant za termotehnicke instalacije, posedujem dve licence preko
IKS, solidno radim u Auto CAD a inace studirao sam u Nisu. Radio sam u Vranju a od pre 2 godine postao invalid zbog vratnog dela kicme tako da mi preostaje samo racunar da mogu nesto zaraditi preko interneta.
Da li mogu preko Auto CAD-a i projektovanjem uspeti u elance jer nemam nikakvu reputaciju kod
njih, sta bih mi Vi predlozili da radim jer imate dosta iskustva tamo?
Da li mozemo kontaktirati preko e-maila i kojim ste Vi npr. projektima poceli.

Puno pozdrava,
Ljubisa Kostic
[email protected]
[ labicko1 @ 23.05.2007. 10:46 ] @
Prvo se uclani pa onda pogledaj koje poslovne ponude ima u tvom domenu, ako znas da uradis neki od poslova vredi pokusati i uplatiti. Ja licno ne radim na elance, radio sam na rentacoder ali su u zadnje vreme i oni postali slabi, vecina poslova se otkazuje, ima ogroman broj ljudi koji rade za sitne pare i prijavljuju se na sve bez obzira dali znaju ili neznaju to da urade, tako da ce morati da nadju neki nacin da kaznjavaju takvo ponasanje ili ce da puknu. Ja imam vec ugovorene poslove za sledecih dva meseca pa cu posle najverovatnije i ja preci na elance, ako ne iskrsne nesto u medjuvremenu i dobijem neku dobru ponudu.

E sad saveti kako da bidujes, ovde mozes naci razne savete kako treba da prvo stavljas manju cenu da bi dobio rejting pa cces posle da povecavas cenu, miuslim to su sve gluposti. Kad pogledas zavrsene poslove tih ljudi oni imaju cak i preko 100 uradjenih poslova a i dalje su im cene od 10-20$ po poslu. Mislim smesno kad racunas da ti i oni uzimaju 15% od svakog posla. Moj savet ti je raspitaj se malo kolko vrede CAD poslovi i biduj samo cenu koju ti mislis da je fer za tvoj trud, ne obracaj paznju na druge bidove. Ja jos ni jednom nisam dobio posaso zato sto sam najnize bidovao. Vazan ti je i razgovor sa njima jer ako on ukapira da ti mozes da uradis posao kvalitetno iz tvog razgovora onda cena za njega nije bitna jer ti preko ovih sajtova inace radis nekoliko puta jeftinije nego na zapadu odakle su vecina kupaca. Kasnije ces vec naci svoje stalne klijente, i obavezno cim mozes izbegni da te placaju preko sajta jer ti oni uzimaju 15% sto je poprilicno mnogo. Jos jedna stvar nemoj da odustanes posle prvih nekoliko bidova, ovde moras da budes uporan.

To ti je sve od mene, nadam se da sam ti pomogao.
[ ljubisa2 @ 25.05.2007. 11:28 ] @
Za labicko1
Prijavio sam se na sajt www.getafreelancer.com i uplatio 12$ i dobio status
gold members ali bih te zamolio za par pitanja da mi pomognes jer ti imas puno
iskustva.

1Prijavio sam se na jednom projektu sa 50$ i poslao poruku preko
Post Message on Project Clarification Board a onda sam bidovao
u koloni gde pise Bid on This Project ali ne moze da mi se pojavi u
opciji PMB tasteri za Post PM i Wiew PM. Molim te da mi pomognes.
2.Sta to znaci portfolio i kako se ubacuje
3.Sta znaci reviews i kako se dobija
4. Nameravam da ubacim jedan svoj projekat pa me interesuje kad ja
odredim ponudjaca za posao kako ubacujem novac u Escrow Payments.
Mnogo ti hvala
Ljubisa
[ ljubisa2 @ 25.05.2007. 12:11 ] @
Zaboravio sam da te pitam u vezi Joomls Site, vidim da se dosta trazi da li znas gde moze da se nabavi literatura i instalacioni disk jer sam se odlucio da naucim taj program.
Hvala.
[ RBSMC @ 05.06.2007. 19:38 ] @
Moze li neko reci neku rec oko nacina isplate.
PayPal za nas otpada, a od drugih nacina vidim da imaju varijante western union i cekove. Nisam nikad vrsio naplatu na ovaj nacin pa me interesuju cake i problemi na koje se moze naici (provizije i sl.)
[ VRider @ 05.06.2007. 20:31 ] @
Zanimljivo da niko ne pominje RentACoder?
Da li neko tamo nesto radi, i kako se taj sajt kotira u odnosu na ove koje ste vi pobrojali?
[ labicko1 @ 06.06.2007. 06:16 ] @
ljubisa2

Sto se tice PMB veoma cudno prvi put za tako nesto cujem.

portfolio su ti je tvoja prezentacija ili bolje reci tvoje prestavljanje, mozes da napravis neku manju veb prezentaciju sa svojim radovima i napises nesto malo o sebi.

reviews - nisam siguran da sam te razumeo najverovatnije mislis na ocene koje dobijas po zavrsetku posla. Tu jedan drugome dajete ocene, pazi oko toga jer ima onih koji ce ti dati losu ocenu iako si mu uradio dobro posao. Sada sto ti je veca srednja ocena to imas vece sanse da dobijes sledeci posao. Sada ja ne znam kako je to tacno na GAF ali znam da je na Rentacoderu pravilo da se ne gleda samo ocena vec i cena po kojoj si ugovorio posao, tako da mozes da imas veci rejting ako si uradio 4-5 posla od po 200$ od nekog ko je uradio 30 polova od po 20$.

sto se tice tvoje namere da narucis neki posao tamo to ne znam jer nikad nisam to probao, obicno ja radim za druge:))

sad Jomla je kolko ja znam besplatan program (nisam u to siguran) ima je negde na disku, u principu svi kazu da je to lak program za ucenje, ja bi na to dodao lak je ako znas neke osnove baza podataka, sto se tice kurseva imas ih najverovatnije puno na netu jer se dosta koristi nazalost ja nisam imao vremena da ucim i to pa nema ni jedan kurs za nju.

Izvini sto ti nisam ranije odgovorio imao sam dosta posla.






RBSMC

Za pocetak prihvati cek, on obicno stize za 7-14 dana, ali ces najverovatnije morati da sacekas da ti banka proveri cek sto traje oko 30 dana. Sada ja sam uspeo da upocetku unovcim neke cekove i da dobijem pare odmah ali je suma bila manja ispod 1000$, za sume iznad toga ces morati da sacekas verifikaciju. PayPal kolko ja znam jos uvek kod nas neradi a najverovatnije jos dugo nece ni raditi. Jos jedna opcija ti je Moneybookers, GAF radi u saradnji sa njima, to ti je slicno kao Wire transfer samo sto ti jos i Gaf uzima dobar procenat.
Ovo ti je za pocetak a za kasnije cim dobijes nekog stalnog klijenta trazi da ti salje Wire transfer , ili barem da ti direkno uplacuje na moneybookers pa da ti onda oni salju na wire transfer.





VRider

RenataCoder ili RAC se spominjao na ovome forumu i ranije, ono sto ti mogu reci o njima da su mnogo bolji od vecine besplatnih freelancer sajtova. Bili su jos bolji kad sam ja pocinjao kod njih sada su klinci navalili i kod njih pa rade poslove od po 5$. Stvar je u tome sto i oni i nisu konkurencija ali samo rasteruju musterije, zamisli da da postavis ponudu za posao a javi ti se 50 njih a 90% njih nije ni procitalo o cemu se radi. Uzimaju poslove koje i neznaju da rade. Poslovani ljudi koji dobro placaju nece da gube vreme sa njima pa ih ima sve manje na RAC-u.
Prava stvar je naci stalne musterije koje ti direktno placaju na tvoj racun, Jos ako nadjes nekog ko ce te placati mesecno...
Tako da su ti ovi sajtovi dobri vise za pronalazenje kontakta.
[ VRider @ 06.06.2007. 21:42 ] @
Meni odlicno ide na RACu. Tek sam mesec dana aktivan a vec imam stalne kupce.
Samo me zanimalo poredjenje sa drugim servisima. Hvala.
[ labicko1 @ 06.06.2007. 21:57 ] @
Cime se tacno bavis.

ja radim 3d i fles , naravno Photoshop i Corel se podrazumeva.
[ VRider @ 07.06.2007. 00:25 ] @
Perl programiranje (uglavnom parsovanje gomile dokumenata/sajtova i ubacivanje podataka nakon toga u bazu), i ako naleti nesto za Linux administraciju, ne odbijam.
Reklo bi se da bas nam nisu iste oblasti...
[ labicko1 @ 07.06.2007. 16:20 ] @
To nista nemora da znaci imam neke ortake koji isto rade druge stvari pa jedan drugome pomazemo i nalazimo poslove.
[ techcode @ 01.10.2007. 18:23 ] @
Cela prica i jeste da nadjes stalne musterije. Koji je sajt u pitanju tada nije toliko bitno...

Posle duze pauze (vojska civilno, cesto putovanje iz BG u Vranje zbog posla ...) ponovo sam se aktivirao malo vise na ScriptLance-u. Projekti su tipa $40 za malo regular expression-a (Apache .htaccess URL rewriting od 5 redova) i $80 za a) snimanje forme u bazu b) admin panel za listanje sacuvanih podataka sa mogucnoscu filtriranja po datumu (novije od) i downloadu rezultata u CSV formatu. Naravno ima i vecih projekata tipa $500 za sajt ... Ali veci projekti dolaze kasnije, kada odradite par manjih projekata sa istim webmasterom.

A kada imas vise projekata iza sebe, onda mozes da bidujes i na vece projekte i za vece sume ... Inace cena nije presudna, kao ni broj uradjenih projekata iza tebe. Ako je webmaster normalna osoba (za nenormalne ti ni ne zelis da radis ...) onda ni oni ne gledaju gomilu copy/paste bidova.

Par primera:
http://www.scriptlance.com/projects/1190524420.shtml?ref=techcode
http://www.scriptlance.com/projects/1126203979.shtml?ref=techcode
http://www.scriptlance.com/projects/1096129591.shtml?ref=techcode
http://www.scriptlance.com/projects/1083481255.shtml?ref=techcode

Nazalost svi veci projekti su postavljeni kao private upravo od strane webmastera sa kojima redovno radim ...

Taman mozete videti i sta otprilike da napisete u bidu, ali dosta je bitno i da u Personal Messsage Board pitate nesto sto vam nije jasno, ili ako vam je sve jasno - onda opisete sta i kako bi ste uradili ... Bitno je da pokrenete komunikaciju, i da ubedite webmastera da tacno razumete sta njemu treba i da ste sigurni da to mezete uraditi. A po uradjenom projektu, zamolite webmastera da napise u review-u ipak neki opis oko toga sta ste uradili u sklopu projekta a ne neki genericki ...

Srecno bidovanje!
[ 1jelena @ 27.02.2009. 14:16 ] @
Upravo sam se uclanila na elance (opcija bez clanarine) pa bih molila da mi neko ko ima iskustva sa ovim sajtom odgovori na sledece pitanje
Koje sve provizije postoje i koliko od ugovorene sume mi zaista stigne na racun? (nije u pitanju paypal ni moneybookers vec obican transfer na racun)
Hvala
[ motorola123 @ 27.02.2009. 14:26 ] @
ja sam na rentacoderu, oni prilikom ugovaranja posla uzimaju 15% od ugovorene sume i 10USD za postarinu.
kada ti stigne cek, ides u banku, otvoris devizni racun (to te kosta 300din) ostavis im cek, oni ga šalju naproveru nazad u USA i nakon 3 nedelje možeš da podignes $, €, din...
[ labicko1 @ 27.02.2009. 14:38 ] @
Elance cini mi se salje direktno na racun, wire transfer, za provisiju elance proveri na njihvom sajtu siguran sam da pise a sto se tice wire transfera to je prilicno mala suma, znam da na 1000$ banka uzima 10$ znamci negde oko 1%. Sto se tice bankarskog racuna nemoras da placas glupe takse za otvaranje i zatvaranje racuna (300 din je jos i dobro ima i skupljih banaka), otvori devizni racun u intesi racun je besplatan i dobijas i besplatnu visa karticu.

Puno srece.
[ dados.p @ 20.03.2009. 22:22 ] @
Da sumiramo sve servise na jednom mestu:

elance.com
rentacoder.com
getafreelancer.com
eufreelance.com
getacoder.com
scriptlance.com
[ franticnick @ 20.03.2009. 23:10 ] @
oDesk
guru
[ comgraph @ 11.07.2009. 21:36 ] @
Zdravo svima!

Pisem ovo kao dizajner koji radi vec vise od cetri godina preko Elance-a. Ono sto mogu da savetujem svima koji se spremaju da krenu mojim putem je da iza sebe morate imati kvalitet , bez toga su male sanse za uspeh...a i tesko da ce vam neko poveriti tako lako posao bez dobrog portfolia. Kazem to iz razloga sto je puno Indijaca i Pakistanaca koji rade uglavnom povrsno i za male pare tako da treba traziti svoje kupce, drzati konstantno kvalitet rada, biti posvecen poslu i kupci ce vam to sasvim sigurno uzvratiti. Kao clanovi Elance-a mozete aplicirati za Payoneer mastercard sa kojom mozete placati svuda u svetu i preko net-a, provizije su vise nego povoljne. Toliko od mene, ako neko ima nesto da pita odgovoricu vrlo rado. Misa
[ acca3 @ 12.07.2009. 09:42 ] @
Vidim, sad su dozvoljeni referal linkovi u postovima?
[ speceps1 @ 23.08.2009. 21:08 ] @
Citat:
comgraph: Zdravo svima!

Pisem ovo kao dizajner koji radi vec vise od cetri godina preko Elance-a. Kao clanovi Elance-a mozete aplicirati za Payoneer mastercard sa kojom mozete placati svuda u svetu i preko net-a, provizije su vise nego povoljne. Toliko od mene, ako neko ima nesto da pita odgovoricu vrlo rado. Misa


Da li bi ti mozda bilo tesko da po stavkama navedes kako ide transakcija novca sa elance i GAF-a?
Pozdrav.
[ labicko1 @ 23.08.2009. 22:07 ] @
Odredis sumu koja ti odgovara, kada suma na tvom racunu predje tu cifru oni ti posalju cek. Sa cekom odes u banku gde imas neki devizni racun otvoren (Inteza ti je dobar izbor jel je devizni racun besplatan, kao i njegovo odrzavanje a uz to dobijes i besplatnu karticu). Za manje sume ako im se lepo nasmesis mogu da ti odmah unovce cek, za vece sume od preko 1000$ moraces da sacekas mesec dana da provere cek. Provizija banke ti je veoma mala, nekih 0,4% ako se dobro secam ali to nisam siguran.
[ comgraph @ 24.08.2009. 21:11 ] @
Zdravo,

Nije problem, mada ja radim samo preko Elance-a za ostale ne znam. Podrazumeva se da imas otvoren devizni racun ovde i otvoren account na Elance-u. Pre povlacenja novca moraju se precizno ukucati podaci - instukcije za transver kao i razlog povlacenja ( freelance services). Povlacenje novca jednom mesecno je bez ikakve provizije od strane Elance-a ako se izuzme procenat od svakog posla (6.7 %- 8.7%), ako vise radis-zaradjujes procenat je manji:) Ja licno koristim tu opciju kad je u pitanju povlacenje, novac ti je na racunu za 1-2 dana tako nema provera kao sto je to slucaj sa cekovima.

Pozdrav,
Misa

[Ovu poruku je menjao comgraph dana 25.08.2009. u 08:22 GMT+1]
[ dados.p @ 24.08.2009. 22:34 ] @
prijatelju mozes samo malo da sredis post.... Ovo je copy paste, cini mi se?