[ ultraKeen @ 10.11.2006. 03:33 ] @
Sta je lakse - kevlar ili karbon, odnosno kolike su specificne tezine istih materijala prema aluminijumu ?
[ sasa022 @ 10.11.2006. 05:09 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon
http://en.wikipedia.org/wiki/Aluminium
[ ctrl alt del @ 10.11.2006. 14:12 ] @
Kolega pecaroš?
[ ultraKeen @ 10.11.2006. 16:37 ] @
ne, kolega biciklista... :)
[ StORM48 @ 12.11.2006. 12:16 ] @
Ta dva kompozitna materijala se najčešće kombinuju. Redak je slučaj pojedinačne upotrebe, tako da je se često pogrešno materijal nekog predmeta predstavlja kao karbon ili kao kevlar, jer je upravo u pitanju "karbon-kevlar".

Najčešće se tako koristi, jer je to i poenta kompozitnih materijala. A inače me zanima, šta to kod bicikle treba biti od ovih materijala? Pošto bi bicikla od tog materijala (kada je zaista reč o autentičnom karbon-kevlaru) koštala ko laki trenažni mlaznjak (hiperbola je u pitanju, ali je poenta jasna).

Pozdrav
[ sasa022 @ 12.11.2006. 14:12 ] @
Citat:
A inače me zanima, šta to kod bicikle treba biti od ovih materijala?


Pa najverovatnije ram.Masa celog bicikla je par kg.

I naravno - takvi bicikli kostaju par hiljada €.
[ ultraKeen @ 12.11.2006. 14:13 ] @
Komlplet ram, volan, sticna... pa cak i rucice kocnica... :)

I jeste, takvi pravi super lagani a cvrsti ramovi kostaju djavolski skupo, mada su se recimo u skorije vreme prodala 2 takva bicikla za po 350 evra ovde kod nas na malim oglasima, polovni naravno...
[ Backy @ 12.11.2006. 15:15 ] @
ne bih da flejmujem, ali meni i malo deblje cevi od aluminijuma 7005 savršeno odgovaraju :))

ali ja vozim downhill :))
[ StORM48 @ 12.11.2006. 16:21 ] @
Aluminijum je OK, ali kada se uporedi sa kompozitnim materijalima, kakav je karbon-kevlar, po pitanju mehaničkih karakteristika deluje kao nepečena glina :)

Otpor na uvijanje i sve oblike deformacija, daleko je veći u korist kompozita. Nažalost, i cena je na njihovoj strani (negativno gledano).

Što se cene od 350 evra tiče, nalazim da je prilično unosno upustiti se u potragu za takvim primercima, jer vlasnici očigledno ne znaju šta poseduju. Mada to za sobom povlači i određenu dozu verovatnoće da ga ni sami nisu nabavili baš legalno. Pa treba i to imati u vidu, a radi izbegavanja eventualnih kasnijih neprijatnosti.

Pozdrav i srećna potraga!
[ kv66 @ 05.12.2006. 16:08 ] @
Citat:
Ta dva kompozitna materijala se najčešće kombinuju. Redak je slučaj pojedinačne upotrebe, tako da je se često pogrešno materijal nekog predmeta predstavlja kao karbon ili kao kevlar, jer je upravo u pitanju "karbon-kevlar".

Sasvim je uobicajeno da se karbonska vlakna koriste bezkevlara za izradu iole kvalitetnijih ribolovackih stapova.U tom slucaju karbon se kombinuje sa fiber vlaknima,mada postoje i "kevlarski "stapovi.Ko je pomenuo Shimano? :-)
http://www.shimano.com/

[Ovu poruku je menjao kv66 dana 05.12.2006. u 17:39 GMT+1]
[ StORM48 @ 05.12.2006. 16:15 ] @
Pa, nisam li ja upravo to rekao?
Karbon ne ide sam. Ili je Karbon-kevlar ili je karbon-fiber, kao nešto jeftinija, a kruća varijanta, budući da se kao deo kompozita koriste staklena vlakna, kao kod fiberglasa (stakloplastika).

U svakom slučaju, slažem se.
Sa čvrstinom kompozitnih materijala, nikakav metal se ne može porediti.

Pozdrav