[ flylord @ 10.11.2006. 22:10 ] @
Pitanje koje sebi postavljam, jos od kako sam postao svestan sveta oko sebe, je kako promeniti ljude. Kako promeniti svest onih koji me okružuju i koji jednostavno se totalno pasivno ponašaju prema onima koji nas uništavaju. Čitam informaciju o jednoj od novijih akcija Green Peace-a vezanu za proizvođača čuvenog brenda Kleenex. U pitanju je Kimberly-Clark Korporacija, najveći svetski prozvođač papirnatih maramica. Problem sa njima je što ogromnu količinu maramica proizvode od svežeg drveta ne od recikliranog materijala (kao što radi na primer Cascades, USA). Čisto da dočaram razliku: Cascades skoro 97% maramica pravi od recikliranog otpada, a Kimberly-Clark samo 29%. Jedna maramica jesta mala, ali treba uzeti u obzir da je samo 2005-e Kimberly-Clark potrošio 3.1 metričkih tona drveta (i to samo iz kanadskih šuma). To je ogromna količina stabala koja se neće tako brzo obnoviti, ako se ikad i obnovi.

Ja znam da ja sam ništa ne mogu da uradim povodom ovoga, ali svi zajedno možemo. Moramo da se borimo svim sredstvima, inače naša deca neca imati budućnost, ako uopste budu imali i sadašnjost.

Nije problem u pravljenju maramica, problem je sto sve to mogu da prave od recikliranog materijala. Ali oni to ne žele, iz ko zna kog razloga.

Ponekad je dovoljno da shvatite da imamo ogroman problem. Mnogi će reći da je Kanada daleko, ali mi imamo isto problem sa preteranim uništavanjem šuma. Borimo se protiv toga, samo zajedno možemo uspeti.

Text u potpunosti preuzet odavde
[ EagleOne @ 11.11.2006. 01:05 ] @
Na kraju krajeva ce uvesti tudje drvo iz zemlje treceg sveta, ili uveziti reciklirani papir iz Srbije, nastao reciklazom nerecikliranog papira koji mi koristimo, na kraju krajeva negde ce neka suma da strada, ako ne u Kanadi onda u nekoj Srbiji u kojoj se uopste nece dici buka oko toga. A kako smo svi na istoj planeti mozda je bolje da strada Kandadsko drvo, vece su sanse da ce oni zasaditi novo nego mi, salim se :). Mislim da je ovo vrzino kolo, i pokusaji da se presece se cine na pogresnom mestu. Nema mnogo poente maltrertirati kompaniju, vec drzavu, jer sigurno da taj Kimberly-Clark ne radi nesto ilegalno. Neobicno je vazno da postoji drzavna ili politika na svetskom nivou o eksploataciji prirodnih dobara, gde se moze ekspoatisati, koliko, kako, zasto, ko, itd. Recimo Kimberly-Clark sme da posece drvo ali na strogo predodredjenom mestu, a odmah zatim zasadi novo i sl. (sta je tek sa ostalim zemljama, Kanada prilicno vodi racuna o zastiti prirodne sredine).

Zasto traziti primere preko okeana, pogledaj Srbiju i njene [bivse] sume, ustvari pravi primer je Bosna. Jos od ratnih dana pa do danas, najcesce vozilo na putevima Bosne, pored golfa dvojke, je sleper natovaren balvanima ili drvenom gradjom. Najcesci krajputas je pilana. Suma, drvo se neplanski i u strahovitim kolicinama sece... Menjaju se ne samo ekoloske vec i geografske mape. A veci deo tog drveta zavrsava u razvijenim, ekoloski osvescenim, zemljama...
[ flylord @ 11.11.2006. 11:24 ] @
Vec duze vreme razmisljam bas o tome problemu sa nasim sumama, i smislio sam neke akcije da pokrenem po tom pitanju. U principu, nisu akcije vezane za ocuvanje i odbranu suma, nego akcije koje ce pokusaju da probude svest ljudi i da postanu svesni problema koji imamo. Ako se samo "nas 10" bude borllo, necemo daleko dogurati, ali ako nas par hiljada se pokrenemo, e tad ce vec svi da se zapitaju sta mi to hocemo i da li smo upravu.
Hvala na podrsci
[ _djevojka_ @ 11.11.2006. 14:20 ] @
@flylord,
Hajde sto proizvode maramice, ali ako si pratio Huggies vs Pampers (Kimberly-Clark vs Procter & Gamble) bitku, nisu zanemarljive ni tone pelena namjenjenih za jednokratnu upotrebu.