[ mipko @ 27.11.2006. 00:16 ] @
Evo par pitanja iz upitnika koji treba da popunite da bi ste uopste dospeli do razmatranja za razmatranje :



current base salary

current bonus potential and average bonus achieved in last 2 years

current package on top of salary and bonus

expected base salary and package


Crvenom bojom su oznacena pitanja koja su po meni u najblazu ruku neprofesionalna.

Plavom bojom je oznaceno krajnje nesuvislo pitanje.

Zanima me kakav je vas stav o ovakvim pitanjima ?


pozdrav
Mipko

[Ovu poruku je menjao mipko dana 27.11.2006. u 09:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mipko dana 27.11.2006. u 09:52 GMT+1]
[ Davor Vlajkovic @ 27.11.2006. 09:28 ] @
Ovo ne samo da je neprofesionalno, već je i nezakonito - raspitivanje o finansijskoj situaciji kandidata u procesu selekcije je krivično delo. Zakon o zapošljavanju izričito zabranjuje svaku vrstu diskriminacije, odnosno selekciju kandidata po bilo kom kriterijumu koji nije tesno povezan sa opisom radnog mesta. Da ne pričamo o tome da je prethodni poslodavac verovatno u ugovor o radu ubacio i klauzulu o tajnosti visine primanja...

Pitanje o očekivanoj zaradi je čisto psihološke prirode i obično se postavlja pri kraju intervjua tek da se proveri da li su poslodavac i kandidat na istoj talasnoj dužini.

Sve u svemu, ovaj upitnik je očigledno kreirao neki wannabe HRM koji nema blage veze s materijom.
[ mipko @ 27.11.2006. 09:32 ] @
problem sa pitanjem o ocekivanoj zaradi je taj sto je postavljeno pre bilo kakvog intervjua i/ili upoznavanja sa poslodavcem.
I to je na zalost kod nas redovna praksa. Kad odgovrim HR manageru da cu to pitanje raspraviti sa njegovim klijentom (poslodavcem) oni se nadju jako uvredjenim.

poz
Mipko
[ Davor Vlajkovic @ 27.11.2006. 10:00 ] @
U tom slučaju probaj da iskuliraš davanjem odgovora tipa 'meni novac nije na prvom mestu', ili ako baš budu uporni onda lupi cifru koja je prosečna u toj firmi/industriji. A možeš i da budeš bezobrazan i uzvratiš istom merom - 'a koliko Vas plaćaju?'. Mada u tom slučaju sebi sigurno zatvaraš vrata kod te osobe pa i firme koju predstavlja, ali ostaje ti moralna satisfakcija :)
[ DaliborP @ 27.11.2006. 10:12 ] @
Ja ne znam da li pricate o Srbiji ili uopste o intervjuima u svetu, ali pitanja current & expected salary su potpuno normalna i ocekivana u bilo kom intervjuu u EU.
Ne znam detalje o zakonskoj proceduri i pozivanjem na krivicno delo ali su mene pitali ta dva pitanja na sve i jednom intervjuu na kom sam bio.(cak i u Srbiji pitaju koliko ocekujes)
Svaki agent u inostranstvu ce te pitati bar expected salary, a svaki poslodavac, tj HR manager firme current salary.

Trazi se current salary da bi znali koliko minimalno mogu da ti daju i expected salary da vide koliko se realan. I tako se nadjes negde izmedju ;)

Klasicno pregovaranje, ja tu ne vidim nista sporno.
[ Davor Vlajkovic @ 27.11.2006. 10:56 ] @
Ovde je upravo reč o tome da se nije ni stiglo do intervjua :)

Možda je najbolji ekvivalent ovom apsurdu postavljanje pitanja 'kolika je plata' i pre upoznavanja sa ispitivačem ;)
[ DaliborP @ 27.11.2006. 11:13 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Ovde je upravo reč o tome da se nije ni stiglo do intervjua :)

Možda je najbolji ekvivalent ovom apsurdu postavljanje pitanja 'kolika je plata' i pre upoznavanja sa ispitivačem ;)


Pa pazi, recimo da apliciras za neki posao u UK/Irskoj, prvo te zove agent da kratko poprica sa tobom, da te proceni i naravno da te pita koliko trazis i ocekujes.
Agenta po pravilu retko kad sreces uzivo, sve se zavrsava telefonom.
To nije ni blizu pravog intervjua, ako se svidis agentu i ako on misli da mozes da prodjes on tvoje detalje(i naravno jos par kandidata) salje poslodavcu koji pravi selekciju i prave intervjue - dakle pita se za platu i pre upoznavanja sa poslodavcem, potpuno standardna procedura.
To ne mora nista da znaci, sve je otvoreno i kasnije, ali normalno je da poslodavac ima neku ideju koliko kandidat trazi u samom startu.

To je jedna velika igra, i puno znaci kako se postaviti prilikom pregovora, jer cesto se dogodi da tehnicko znanje ne utice na konacan iznos, sve je stvar dobrih pregovora.
[ mipko @ 27.11.2006. 11:54 ] @
Agent te pozove telefonom i ukratko te informise u vezi klijenta i posla. Sta vise agent ti da hint da li je tvoja ocekivana zarada razumna. Sve ja to znam jer sam radio u UK, CV mi je okacen na monsteru i cesto me zovu agenti. Agenti to ne rade zato sto te vole, vec ako prepoznaju da su tvoje technicall skills izuzetne, a pregovaracke lose, on ti pomaze da se ponasas ispravno jer on na tebi zaradjuje.

Ali ovo cemu se ovde radi je nesto drugacije. Naime, prvi kontakt u vezi posla je da ti agent posalje upitnik od 9 pitanja, znaci o poslu i firmi nemate nikakve informacije. Da ne spominjem da nemate nikakvu pomoc od strane agenta, koja je neophodna, npr. gorepomenuti hint koliko da bude expectations.

Poenta je da me jako me nervira nas povrsni pristup u obavljanju posla. Na stranu gore navedena pitanja, ja sam krajne revoltiran nacinom kako kod nas posluju te HR agencije.


pozd
Mipko
[ DaliborP @ 27.11.2006. 12:06 ] @
@Mipko,

Iskreno, nisam ni znao da kod nas i postoje neke HR agencije. Znao sam za itjobs website i to je sve. Uglavnom svi oglasi se postavljaju direktno od strane kompanije, koja isto jako retko ima HR managera.

Sve obavljaju programeri i direktor/sef. Ako i postoje, trebalo bi bar da popricaju sa kandidatom a ne da salju upitnike.