[ Calimero_NS @ 02.12.2006. 23:45 ] @
Nedavno sam kupio Renault Lagunu 1997., motor je 2.0 8v (oznaka F3R). E sad, posto nemam nikakvo uputstvo od auta, da li neko moze da mi kaze koja je fabricka preporuka za ulje - znam jedino da je do sada (poslednje 2-3 godine) u auto sipano Opelovo mineralno ulje 15w-40 posto je prethodni vlasnik radio servise kod prijatelja koji ima Opel servis. Da li treba ostati pri mineralnom a eventualno promeniti proizvodjaca (npr. ELF posto to svi preporucuju za Renoa a imam dobra iskustva sa Elf Sporti TXI 15w-40 koje sam sipao par puta u prethodni auto) ili bi trebalo preci na polusintetiku ili sintetiku mada tu ostaje problem koji sam procitao ne ovom forumu a to je da kad se kod auta koji ima puno km predje sa mineralnog na sintetiku mogu da popuste semerinzi i dihtunzi...

Takodje, da li ima neka preporuka za antifriz - da li su ok od domacih proizvodjaca (neko je ovde napisao da je npr Korsantin los) ili bi trebalo ipak uzeti nesto "bolje" - npr. Total GlacElfClassic ili tako nesto posto? Trenutno je u autu obicna voda, pa moram ovih dana da to resim.

E sad, ovo nema veze sa temom ali da li neko mozda ima "korisnicko uputstvo" za ovaj auto (pdf, pozajmica na fotokopiranje...)?

Unapred hvala na odgovorima.
[ bakara @ 02.12.2006. 23:57 ] @
U taj auto (motor) sigurno ne ide mineralno ulje, verujem da ide sintetika ili bar polusintetika...
prethodni vlasnik je tu stedeo
[ Calimero_NS @ 04.12.2006. 11:56 ] @
Da, skontao sam vec posto se reklamira u skoro svakom thread-u vezanom za auta. Hvala, VSI, mislim da cu ipak naci neku dobru dusu koja ce mi poslati uputstvo free (ili pozajmiti da kopiram ako nije u elektronskom obliku).

Bakara, u potpunosti se slazem da je prethodni vlasnik tu stedeo E sad, ja bih da probam da ispravim tu "nepravdu" ali nisam siguran oko izbora bas zbog informacija sa foruma da je malo rizicno preci na (polu)sintetiku ako je u auto stalno sipano mineralno ulje i ako ima dosta kilometara (a ima). E sad, ne znam sta je bilo u autu pre nego sto je uvezen 2003. godine - znam samo da je poslednje 3 godine stalno stavljano mineralno Opel 15w-40. Ako nista, bar bih hteo da onda stavim sto kvalitetnije mineralno da "pomognem" motoru koliko mogu (mozda nesto od Elfa posto je Reno u pitanju).

Zar nema vise nikog ko bi mogao bar malo da pomogne oko izbora ulja?
[ bakara @ 04.12.2006. 12:47 ] @
Odakle ti to da je rizicno preci na sinteticko ulje?
Pustis da se motor dobro ocedi od starog ulja, ili uzmes sredstvo za ispiranje motora (ako si skeptik), posle ulijes sintetiku...
Taj motor fabrika sigurno nije predvidela za mineralno ulje, i ne vidim kako ces mu pomoci time sto ces nastaviti sipati mineralno?

Kakava pomoc ti treba oko izbora ulja?
Ako se razmisljas kom brandu da se priklonis elf je za renault, a za ove druge i sam znas koji su dobri...A i cena sve govori.
[ Calimero_NS @ 04.12.2006. 13:02 ] @
Bojim se da predjem na sinteticko iz razloga sto sam u dosta postova na ovom forumu procitao da ako je u auto uvek sipano mineralno ulje (znam sigurno da jeste u poslednjih 3 godine) i ako auto ima puno kilometara (a ima), da se moze desiti da "sintetika nagrize naslage koje su se stvorile pa moze da se desi da procuri ulje na semerinzima i dihtunzima" - posto sam poprilican laik sto se auta tice, samo navodim ono sto sam procitao. U vecini takvih diskusija ljudi kazu da je bolje ostati na mineralnom - pa iz tog razloga kontam da samo promenim proizvodjaca - npr. na ELF (mineralno 15w-40).