[ Mickey81 @ 12.02.2007. 16:54 ] @
Zivim u zgradi u kojoj je nulovana faza, znaci nema klasicnog uzemljenja vec uzemljenja dobijam kratkim spojem nule i pipka za uzemljenje u uticnici. Imam glavnu razvodnu tablu sa starim topljivim osiguracima i hteo bih da je zamenim sa automatskim osiguracima i postavim FID sklopku. Znam da je nemoguce da FID sklopku postavim bez klasicnog uzemljenja (faza, nula ,uzemljenje) pa me zanima da li mogu uzemljenje da uzmem sa gromobrana koji mi je odmah pored prozora i da koristim to kao efikasno uzemljenje u stanu?! Zanima me takodje ako to nije moguce kako se pravilno postavlja uzemljenje ( postupak postavljanja uzemljenja) ?
I zanima me razlika izmedju nulovanja i klasicnog uzemljenja sta je bolje i efikasnije?
[ aleksandarmitrovic @ 12.02.2007. 20:50 ] @
Kao prvo nije ti nulovana faza vec uzemljenje.Kao drugo da se prebacis na gromobransku instalaciju teoretski je moguce,ali sta ces da radis u slucaju udara groma i sprovodjenja istog kroz instalaciju(zato se i rade razdvojeni sistemi uzemljivaca kucne instalacije i gromobranske instalacije).A kao trece FID -ova sklopka moze da radi i na nulovan sitem.Pozdrav
[ Mickey81 @ 12.02.2007. 21:03 ] @
Hvala na odgovoru,
ja sam inace laik po nesto nabadam :) Da li mozes da mi kazes sta je potrebno i kako se pravilno postavlja uzemljenje i znas li na koji nacin moze da se poveze FID sklopka na nulovano uzemljenje
Hvala unapred
[ Horvat I @ 12.02.2007. 21:21 ] @
Citat:
Mickey81: Zivim u zgradi ?

Stan ili kuca.ako je 1.sredi kucni savet
[ zzipp @ 12.02.2007. 21:28 ] @
Pozdrav,
Nije ti potrebno nikakvo posebno uzemljenje da bi postavio FID sklopku na nulovan sistem, samo ces dovodnu nulu da pustis prvo kroz sklopku pa onda na sabirnicu, a naravno , moraces da odvojis nule i uzemljenja svih potrosaca, pa nule na jednu sabirnicu, a uzemljenja na drugu, mada pretpostavljam da je to vec tako uradjeno, ako bar jednu zicu pomesas, neces moci da ukljucis sklopku.
[ Mickey81 @ 12.02.2007. 21:30 ] @
Radi se o stanu, lako cu za kucni savet nego me interesuje da mi neko objasni kako se pravilno postavlja uzemljenje, sta je sve potrebno , jednostavno postupak pravilan postavljanja uzemljenja dubina sirina rupe, sta se postavlja unutra na kolika odstojanja .... i td. zeleo bih da mi neko detaljno opise pravilan postupak postavljanja kvalitetnog uzemljenja ...
[ Horvat I @ 13.02.2007. 16:40 ] @
Sve zavisi od tvog slucaja.Kakva je struktura tla,kako je lakse izvesti stapasto ili trakasto.Nisi naveo ni gde si lociran,a vecina ne zna vracati u pasulj.Posavetuj se sa lokalnim elektricarom.jer on poznaje lokalne uslove tla!
[ pisac @ 11.06.2009. 06:52 ] @
Hajde neko na brzinu da mi kaže kako da napravim uzemljenje za kuću.

Ja samo zabio 2.5m pocinkovane cevi u zemlju, i na nju zašrafio gromobransku traku. Cev sam predvideo kao uzemljenje a traku kao vod do ormana za struju. Medjutim, problem je u tome što ne znam kako da spojim bakar sa cinkom, a da ne nastane neka korozija ili nešto slično. Možda sam trebao da zabodem bakarnu cev i zalemim običnu bakarnu žicu?

Predlozi?
[ paga @ 11.06.2009. 13:44 ] @
Odgovor se već nalazi iznad tvog pitanja ...

To sa zašrafljavanjem ti je greška . Naime , propis kaže da se spoj uzemljivača i zemljovoda mora osigurati zavarivanjem radi veće površine spoja i manje otpornosti .
[ pisac @ 11.06.2009. 23:52 ] @
Iznad mog pitanja se nalazi isto pitanje, a ne odgovor :-)

Zemlja je čista, podzemne vode su duboke, i ne znam šta bi još moglo da bude važno za postavljanje uzemljenja?

Ok, znači, zavarim gromobransku traku za pocinkovanu cev. A kako da spojim instalaciju sa gromobranskom trakom? Koliko mi se čini, onda nastaje korozija... isto kao kada se mešaju pocinkovane vodovodne cevi sa bakarnim.
[ Marko Enter @ 12.06.2009. 00:00 ] @
Za uzemljenje ti treba bar jedno 10 metra pocinkovane trake, spoj zavari pa preprskaj cink sprejom, a spoj s trake na kabal mozes da zalemis cink dobro prima kalaj

pozdrav
Marko
[ paga @ 12.06.2009. 13:23 ] @
Evo ti pa čitaj .
[ pisac @ 15.06.2009. 19:43 ] @
Pročitao sam. Medjutim, tu je naveden samo i isključivo temeljni uzemljivač. Ja sam u ovom mom slučaju zabio šipku u zemlju, što nije temeljni uzemljivač.

Inače, zavario sam dotični spoj trake za cev, ali ga nisam poprskao ničim. Da li to znači da može da se desi da var pre ili kasnije pukne? A da ga premažem bitulitom, to mi je jedino što imam pri ruci?
[ Marko Enter @ 15.06.2009. 19:48 ] @
Nece da pukne var , premazi ga bitulitom

pozdrav
Marko
[ zvonko00 @ 08.08.2014. 14:20 ] @
Pozdrav!

Nije kamenjar.Prava ledina pogodna za uzemljenje.
Jedan kaze 10m drugi 15m trake treba itd.Govorimo koliko je najmanje tj,
trake da se postigne otpor ne veci od 3 ohma tj otpor potreban za prikljucak i sa kojom
sirinom i debljinom.Izvod je vec izvucen na zidu za spoj sa trakom.
[ zica49 @ 08.08.2014. 20:23 ] @
Pozdrav i tebi Zvonko..Pitanje si trebao postaviti na podforumu elektrotehnika ,ali kad si vec pitao ne moze se reci postavi 10,11,12 ili 16 metara trake.
Ledina kao sto kazes jest povoljnija za uzemljenje lakse iskopat i bolja provodnost.
Postoji instrument kojim se napravi mjerenje i prema njemu se dodje do rjesenja kako izvesti uzemljenje uz optimizaciju materjala i potrebnog truda.

[ Lavlja_Jazbina @ 08.08.2014. 20:29 ] @
Ovo ima veze sa gromobranom ili je nesto drugo u pitanju ?
[ zvonko00 @ 09.08.2014. 03:00 ] @
Citat:
zica49:
Pozdrav i tebi Zvonko..Pitanje si trebao postaviti na podforumu elektrotehnika ,ali kad si vec pitao ne moze se reci postavi 10,11,12 ili 16 metara trake.
Ledina kao sto kazes jest povoljnija za uzemljenje lakse iskopat i bolja provodnost.
Postoji instrument kojim se napravi mjerenje i prema njemu se dodje do rjesenja kako izvesti uzemljenje uz optimizaciju materjala i potrebnog truda.


[ zvonko00 @ 09.08.2014. 03:01 ] @
Hvala Zica49!
[ bogdan.kecman @ 09.08.2014. 07:24 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Ovo ima veze sa gromobranom ili je nesto drugo u pitanju ?


zar se prave razlicito? znam da se prave odvojeno ali ne znam da se prave razlicito ..

a sto se ledine tice, zar nije bolje cev nego traka?
[ zvonko00 @ 09.08.2014. 12:29 ] @
Pozdrav!

Bogdane ne razumijem sto se razlicito postavlja.

Neznam sto je bolje sonda ili traka, zato i pitam sto je efikasnije.
Volio bih da ima neka skica povezivanja.
[ BlackForce @ 09.08.2014. 14:35 ] @
Pozdtav svima!
Ako mislis da ubodeš traku ili cev u zemlju(nadole premavodi) cev je bolja normalno zbog preseka.Kad razširiš (otvoriš) pocinkovani cev samo od 3/4 cola,površina će biti veća od standardne pocinkovane trake (od 4x25mm).Postoji i veći presek trake,(bar kod mene) je teža nabavka.
Traku teško ćeš horizontalno turiti u zemlju da ti ne uhvati krivinu(na stranu),a cev ti ide pravac dole(ako ti se ne nalegne na nešto tvrdo).
Zavisi o kakvom zemljištu je reč.Kod mene u Vojvodini sonda je bolja(bar po meni),jer kad ubodeš cev na recimo 4 metara,tu je zemlja uvek vlažnija(negde je kraj cevi maltene cele godine u vodi).Od toga boljeg uzemljenja netreba.
Većina ovdašnjih majstora uzme pocinkovanu traku od 3-3.5metara gurne u zemlju,da ostane 0.5metara van i uzemljenje prihvatljivo (bar dok izmere nadležni organi),ašta će biti nakon par godina...Nikog ne interesuje.
Traka ispružena na dubini od 60-70cm ispod zemlje,mnogo zavisi od terena,mada neki stručnjaci tvrde da je i to odlično uzemljenje.
Viđao sam da recimo gromobransku traku ubacuju u podzemni temelj(vezano za gvozdenu armaturu od temelja).Tvrdili su da je bolje tako,nego traka ispod temelja,jer tu ne rđa tako brzo.Ja sam viđao pocinkovanu traku postavljenu u dužini na 60-70cm nakon 5-10 godina i zaprepastio se.Maltene totalnose zarđao.
Recimo ja sam postavljao sonde za benzinsku pumpu,na dubinu od 6 metara ,tu je već stalno voda (na tom terenu).Uzemljenje predobra (i nakon više godina).
Eto to su moja neka zapažanja i mišljenje oko razlike između trake i sonde.
[ bogdan.kecman @ 10.08.2014. 21:30 ] @
Citat:
zvonko00:
Pozdrav!

Bogdane ne razumijem sto se razlicito postavlja.


ja rekoh odvojeno, ne razlicito, koliko ja znam na identicni nacin se pravi uzemljenje za jedno i drugo (cev ili traka) ali se postavlja odvojeno - ne kroz isti uzemljivac

uzemljejne za mrezu se spaja direktno na uzemljivac za uzemljenje
gromobran se spaja preko varnicara na uzemljivac (ne ide kavez od gromobrana direkt u zemlju vec ima par cm razmak izmedju trake koja ide direktno na uzemljivac i trake koja ide na kavez) nemam pojma koja je svrha tog varnicara ali mora da postoji

Citat:
zvonko00:
Neznam sto je bolje sonda ili traka, zato i pitam sto je efikasnije.
Volio bih da ima neka skica povezivanja.


e sad ne znam koja je razlika u efikasnosti, secam se dobro da mi je cale pricao (a on bi morao to da zna) da se uvek tuce cev ako je to moguce a samo ako nije moguce cev onda se ukopava traka (ako je kamenjar i slicno pa cev niti moze da se ubode duboko niti ima sa cim da pravi kontakt) e sad dal uvek prvo cev sto je to bolje ili sto je jeftinije ili .. pojma nemam, ali ima cela procedura oko te cevi koliko mora duboko, kakva zemlja, koliko se zaliva etc ... i ne moze odokativno mora se premerava "otpor uzemljenja" i to ne moze obican multimer nego neka kalakurcija koja samo za to sluzi etc etc etc ...

ja sam imao problema u zgradi gde sam ziveo, tamo dolazi instalacija samo 3 faze + nula, ne znam sta je u podrumu ali odozdo na spratne table ide samo 3 faze + nula, onda sa spratne table (gde su glavni osiguraci / limitatori i brojila) ide 5 zicki do svakog stana, dakle tu na tabli se "pravi" uzemljenje koje se skida direkt sa nule i vozi u svaki stan na tablu sa osiguracima kao posebna zicka .. e sad ono sto se meni desavalo kao problem je da izmedju radijatora/cesme i uzemljenja imam po 60-150V, nikakva struja (ne mozes ni led da upalis) ali svaki put ako se drzis za radijator i pipnes komp psujes jedno 10 min .. a par puta sam pipno glavom pa se trzno pa je zavrsilo sa (danas vrlo vidljivim posto sam celav) oziljkom na tintari.... ja sam to resio tako sto sam lepo iz produznog gde su bili ustekani kompovi izvukao uzemljenje i kratko ga spojio sa radijatorom :D .. ono bio sam peti ili sesti osnovne i nisam bas skroz kapirao kako to sljaka ali sam znao da koristim osnovni alat :D .. taj setup takav sedi u tom stanu i danas posle 30+ godina :D. Inace kada sam to uradio svi stanovi na spratu su primetili da imaju bolju sliku na tv-u :D

samo da napomenem, ne preporucujem ovo vezivanje nikome, moze da ima vrlo lose posledice po zdravlje u zgradi u nekim nezgodnim okolnostima
[ magick @ 08.10.2014. 07:48 ] @
Kod mene u zgradi je isto TN-C-S sistem (4 žice od satova do stanova). Hoću da postavim FID sklopku i nulujem PE pre nje, ali me isto muči pitanje izjednačavanja potencijala po kupatilu i ostatku stana. Zašto misliš da "ne bi bilo zdravo" vezati radijator za PE/N? Zar se time samo ne obezbeđuje veća sigurnost u slučaju prekida N voda koji ide do stana? Ne vidim kako bi radijatori na toj vertikali (ogromna netalna masa koja ide direkt u zemlju) mogli da završe na nekom opasnom potencijalu, a da ne izbije Fidovka pre koje sam nulovao PE. Je l' grešim negde?
[ branko tod @ 08.10.2014. 09:00 ] @
Najveću brigu treba da svakom zadaje život dece ( ako ih ima ) i svoj, a ne tehnika po kući.
Nikako ti ne preporučujem nulovanje. Ako dođe do nekog kvara u zgradi, a stanova ima koliko
hoćeš, instalacija stara, može faza da se pojavi na nuli, a ti u kupatilu u kadi. I dok fid izbaci,
ti već polumrtav. U zgradi gde peckaju zanoktice dok se peru tuke to je uvek potencionalna
mogućnost. Vezivanje uzemljenja na instalaciju grejanja je zabranjeno. Tu uvek može da se
javi napon dodira zbog otpora instalacije. Moja jedina preporuka je postavljanje uzemljenja.
Najbolje bi bilo da to odraditi u saradnji sa komšijama u zgradi.
Ja sam imao isti problem peckanja, ubacivane plastične cevi, i staro uzemljenje preko vodovoda
je nestalo.Zgrada iz 61.Problem sam rešio sa redovnim uzemljenjem u dvorištu. Nulovanje mi
nije ni palo na pamet!!!
Potraži koliko se puta desilo da nula "crkne" pa će ti biti jasnije!
[ magick @ 08.10.2014. 09:47 ] @
I opet isti problem... Veliko je pitanje "šta je nulovanje"? Svako ima neku svoju definiciju i svako pod tim podrazumeva nešto drugo. Neko podrazumeva dvožilnu instalaciju u stanu i kratko spojene N i PE u šuko utičnici, neko podrazumeva sasvim legitimni TN-C-S sistem, neko...

Naša zgrada IMA UZEMLjENjE, samo su od ormana sa satovima vučene 4 žici do stanova. U zgradi smo imali kotlarnicu na mazut, a ona je morala da bude ODLIČNO uzemljena. Uz to imamo i lift i radijatorske vertikale koje su varene (sve su to velike metalne mase koje su dobro uzemljene). Jednostavno su nula i to uzemljenje povezani dole u ormanima, tako da stanari imaju "nulu", čak i ako dođe na kvaru voda od trafoa do zgrade.

I ja sam se pitao da li neki kvar kod komšije može da "zaprlja" moju nulu, pa samim tim i izvedeni PE, ali što više razmišljam o tome to mi je jasnije da je mnogo bitnije da u kući nemam dodiru izložene tačke različitih potencijala, a ako napon između neke faze i nule padne zbog kratkog spoja kod komšije, na mene to ne može negativno da utiče, osim što će mi žmirnuti svetlo ili uključiti se UPS.

Dakle, meni do stana idu L1, L2, L3 i N, a po stanu su razvučeni L1, L2, L3, N i PE. Nulu i PE sam prevezao pre FID sklopke, ali se pitam da li bi sada taj PE vod mogao dodatno da pojačam vezivanjem za radijator i vodovodnu cev u kupatilu - ako treba i preko zasebnog voda koji će se opet vući mimo FID sklopke i prevezati na tačku gde su vezani N i PE. Stvarno ne mogu da zamislim šta bi to sve trebalo da se izdešava pa da se pojavi napon na radijatoru i u odnosu na šta bi on postojao? U odnosu na zid? Na kućište računara?! Kako kada su im izjednačeni potencijali i kada postoji put daleko manjeg otpora?!?!? Jedino zeznuto je ako napavim od radijatora još bolji provodnik nego što on to već jeste, al' mislim da je o tome i glupo razmišljati.

Koja nula ako crkne? Ako se prekine N vod od sata do mog stana?! Ako se on prekine nema struje. Morao bi istovremeno i on da se prekine i da meni probije izolacija na nekom uređaju i da se neko uhvati jednom rukom za taj uređaj, a drugom... Isuviše "i da". Uostalom, to nije do mene i moje instalacije, a i vezivanjem N/PE sabirnice za radijator bi samo dodatno osigurao instalaciju. Stvarno ne vidim kako bi radijator mogao da završi pod naponom i zašto bi ta struja pre išla kroz čoveka koji stoji na parketu nego pravo dole u zemlju, kroz metal?!
[ magick @ 08.10.2014. 10:35 ] @
Upravo shvatih da u slučaju kačenja radijatora (preko neke žice) za N/PE sabirnicu iza FID-a, mogu dovesti do toga da kroz radijator stalno teče neka struja. Njegov dodirni napon ka ukućanima bi bio nikakav (ako ne grešim) jer em što je lakiran, em struja teče ka zemlji kroz mnogo manju otpornost.

I dok bi takvo rešenje bilo OK, što se moje električne instalacije tiče, pitanje je šta bi to uradilo celoj vertikali. Da li bi taj konstantan protok struje doveo do bržeg propadanja unutrašnjosti radijatora ili tako nečega? Takođe, ne očekujem neku veliku struju jer bih prevezao radijator sa žicom daleko manjeg preseka od dolaznog N provodnika, pa bi i otpor tuda bio manji. Da li bi onda tu žicu takođe trebalo obezbediti nekakvim osiguračem, da ne bi došlo do njenog preopterećenja (sagorevanja) u slučaju nekakvog kvara?
[ chomi 91 @ 12.10.2014. 13:01 ] @
na vikendici postoji temeljni uzemljivac na koji je povezano uzemljenje iz GRO. da li na to uzemljenje mogu da povezem gromobran koji treba da se postavi?
[ Lavlja_Jazbina @ 12.10.2014. 17:50 ] @
Da li koriscenje gromobrana za dobijanje uzemljenja je isto sto i zabadanje tri cevi u trougao.Pitam zbog toga ako cepi grom u gromobran,da li uredjaji koji su na ovaj nacin

u toj liniji u opasnosti ? Da uzmem primer radijatora,a naslonjen sam na njih.Da li cu da svetlim?
[ ZAS011 @ 12.10.2014. 22:39 ] @
k'o neonka