[ Milan Stojanovic @ 28.02.2007. 03:28 ] @
Nepušačima veća plata

Potez austrijske firme koji bi mogao da bude „zarazan”




Bratislava, 27. februara – Jedna mala austrijska firma je ovih dana najavila da će svim zaposlenima koji ne puše ili ostave pušenje dodati na mesečnu platu 100 evra. Firma, koja se bavi osiguranjem automobila, izračunala je da svaki pušač koga zapošljava utroši mesečno dvadesetak sati radnog vremena na – pušenje. Primer je zanimljiv i podsticajan, pa bi mogao postati i „zarazan”, ne samo u Austriji. I nekoliko slovačkih firmi je najavilo da će takvu meru verovatno uvesti...

Harald Trauč, šef te relativno male kompanije („Dolfin tehnolodži”), očekuje da će „uživanje” u duvanskom dimu napustiti desetoro njegovih bliskih saradnika, inače žestokih pušača, koji „isprazne” najmanje kutiju cigareta dnevno. Sporazum o bonusu uz platu za nepušenje sadrži i sledeću obavezu: onaj ko se vrati ovoj lošoj navici moraće da u humanitarne svrhe da svih šest stotina evra koje je u poslednjih pola godine primio kao podsticaj da ostavi cigarete.

„To je nesumnjivo dobar potez”, komentarisao je ovu meru u bečkom listu „Prese” stručnjak za radno pravo Franc Marold. Svako ko puši u radno vreme, prema Maroldu, „sledi svoje posebne ekonomske ciljeve”, pa je zato i ova mera protiv pušenja na radnom mestu opravdana. „To je, u stvari, isto kao kad neko u radno vreme privatno telefonira ili igra igrice na računaru”, kaže Marold.

Nešto drugačiju metodu izabrao je tirolski koncern kristala i ukrasnog stakla „Svarovski”: na ulazima i izlazima iz pušionica, za zaposlene koji odlaze na tzv. pušačke pauze su ugrađeni zvučni uređaji koji pište pa se tako vreme koje se tu provede – oduzima od radnog vremena. To znači da pušači moraju na poslu da provedu još onoliko vremena koliko su potrošili na pušenje.

Uprava firme tvrdi da je reč o čisto ekonomskoj meri. Već i samo jedna desetominutna pauza za pušenje svakog radnog dana znači gubitak od jedne radne sedmice za godinu dana po radniku. Šefovi firme „Svarovski” odbijaju svaku pomisao na to da je posredi diskriminacija pušača; naprotiv, oni smatraju da je reč o načinu kako da se spreči diskriminacija nepušača.

Stručnjaci, međutim, daju prednost ovoj prvoj meri, koja ne kažnjava pušače, već ih stimuliše da prestanu da puše. Zbog toga i veruju da će biti šire prihvaćena. Međutim, kako neko reče, možda uspeh svih ovih mera najviše zavisi od odnosa snaga između pušača i nepušača u – vrhu firme.

M. Lazarević
[objavljeno: 28.02.2007.]

http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=20969


Da li će se ovo i kod nas odomaćiti?
[ damirh @ 28.02.2007. 08:53 ] @
Valjalo bi, ne bi mi skodilo +100e na platu:D
[ stevane @ 28.02.2007. 09:11 ] @
Bilo bi dobro, ali kod nas gdje su vecina pusaci...