[ Stole_sto_ljubi_zene_gole @ 15.03.2007. 00:13 ] @
Dakle kupio sam nov skuter u Orionu u Kg-u i posle 300km ide vec prva zamena ulja.. posle na svakih 1000km.. naravno cetvorotaktna masina je u pitanju.. pa me zanima koje ulje ide i koje je najbolje koje kod nas moze da se nadje.. cena nije bitna.. pozz
[ palomas @ 15.03.2007. 08:46 ] @
Nakon perioda razrade mašine, toči samo full sint. ulje - Castrol TTS na pr...

Skuteri s variomatom nemaju kvačilo, lamele i spojke kao proper bike, pa ne moraš brinuti o aditivima i proklizavanju. No budući samo Motulova i Silkolenova ulja imaju ester ful sintetiku, ja mogu samo reči da uzmeš najbolje od ta dva proizvođača i sigurno nećes pogriješiti..

U fazi razrade biraj mineralna ulja, da se dobro "izglačaju" tarni dijelovi mašine.
[ Stole_sto_ljubi_zene_gole @ 15.03.2007. 15:00 ] @
Koliko sam ja skapirao TTS je sinteticko ulje za dvotaktne motore za predmesanje ili one u koje direktno ide mesavina.. Pa ne bih bas to..
Nadjoh na nekom sajtu da Castrol ima bas ulje za cetvorotaktne motore skutera.. i to dve vrste sintetike i dve vrste mineralnog ulja.. samo nisam bas siguran da je to lako naci ovde u Kg-u..
Evo i oznaka..

Sintetsko motorno ulje za četvorotaktne motore skutera.

Act>evo 4T

SAE 5W-40
JASO (T903)MA
API SG


Sintetsko motorno ulje za četvorotaktne motore motorkotača.

R4 Superbike

SAE 10W-50
JASO MA
API SG


Motorno ulje za četvorotaktne motore motorkotača mineralne
Osnove.

GP 20W-50

SAE 20W-50
JASO MA
API SG


Motorno ulje za četvorotaktne motore motorkotača mineralne
Osnove.

GPS 15W-50

SAE 15W-50
JASO MA
API SG


To bi bilo to...
E sad me jos zanima znaci da na prvoj zameni sad na 300km zveknem neko mineralno a posle na sledecem na 1300km stavim sintetiku i nastavim sa njom ako sam dobro razumeo? Pitanje je da li pri prelasku sa mineralnog na sintetiku treba neko ispiranje ili ne i da li da mozda odmah krenem sa sintetikom? I koje od ova 4 ulja bi mi preporucio posto kapiram da je Castrol dobra marka za ulja? Pozzz i Hvala...


[ palomas @ 15.03.2007. 19:27 ] @
Točno, nakon perioda razrade prijeđi na čisto sintetičko ulje! Pazi da te ne zavara natpis Synthetic Blend, to je u stvari polusintetika, ulje mineralne osnove s aditivima za sintetiku. Što se tiče kilometraže na kojoj ćeš prijeći na sintetiku, moraš se malo raspitati o tome! Znam da za motore treba nekoliko tisuća km, pa tek onda ide sint...

Kod zamjene, važno je da je mašina što više zagrijana, i da dobro iscjediš što više starog ulja. Eventualne male zaostale količine ne mogu smetati u novome ulju. Kad već pitaš za sintetiku, stvari kod ulja za motore već dugo stoje ovako: No1 - Motul, No2 - Silkolene.. Ne reklamiram nikoga, samo prenosim svoja i tuđa iskustva...
[ Stole_sto_ljubi_zene_gole @ 15.03.2007. 19:41 ] @
Ok hvala ti na ovim odgovorima... guracu onda mineralno par hiljada pa onda ide cista sintetika i to Motul posto sam i ja cuo da je najbolje.. Jos mi samo reci sa kojom oznakom da uzimam ulje, tj kog viskoziteta?
[ palomas @ 16.03.2007. 07:57 ] @
Da, vjerojatno nema boljeg ulja od Motula, barem ne među onima koja se prodaju u Europi!

Viskozitet generalno: za korištenje u toplijim danima 15W-50, za hladnije (zimske) dane 10W-40. Silkolene ima i ulje 10W-50, ja koristim takvo! Nisam detaljno proučavao ponudu Motula, ali čini mi se da su njihova ulja nešto drugačije označena, moraš proučiti njihovu ponudu i sajt! Možda čak njihova paleta nudi i sintetiku baš samo za skutere, ali ovo govorim napamet..

I pazi da ti ne uvale "Motul" iz Turske ili Kine!
[ Stole_sto_ljubi_zene_gole @ 16.03.2007. 14:18 ] @
Ok... Izbor je znaci definitvno pao na 10 ili ili 15W-50 Silkolene ili Motul.. E sad je pitanje kako da prepoznam original?
[ Stole_sto_ljubi_zene_gole @ 13.09.2011. 16:46 ] @
Jel mogu 5w40 fully syntetic da sipam u pitanju je cetvorotaktni skuter, prvi put menjam ulje u motoru???





[ Stole_sto_ljubi_zene_gole @ 14.05.2013. 07:02 ] @
Ja sam presao 1790 KM trebam mijenjat ulje ocu sipat FULL sinteticko i koje i koliko litara staje u skuter Lifan