Ja ih cuvam za sebe, dva kaveza, 38 kom od cega su 6 muzjaka. One pojedu oko 30 kg hrane za mesec dana sto je oko 660 dinara, a snesu oko 600 jaja mesecno, sad u zimskom periodu, na temperaturi od 16 stepeni. Leti kad je toplije snesu oko 900 jaja mesecno.
Evo i jedan
link
Ja mislim da za prodaju radnjama treba da imas registrovano poljoprivredno gazdinstvo, ali za pijacu ne treba. E sad za cuvanje u sobi, ne znam, ipak je to zivina i smrad je neizbezan. Mada, ako im cistis svakog dana, moze i da se ne oseca preterano. Mozes da pregradis deo sobe gipsanim plocama pa tu da ih cuvas. Pilice potrazui u Halo oglasima, a evo ti i tekst iz neke brosure.
Citat:
Japanska prepelica zadrzala je divlju boju. Slicno kao poljska prepelica ima spoljni deo tela obavijen tamnobraon dok je gornji svetliji. Kod pevca je perje na grudima vise ridje i bez pega, a koka ima grudi svetlobraon sa pegama, do izrazito crno pegavog. Slicnu boju imaju i mladje ptice do dostignuca polne zrelosti. Pevci za vreme polne zrelosti ( 6 nedelja) dostizu tezinu od 100 grama a koke 115 g. Tezina jajeta krece se oko 9 do 10 grama. Koke pocinju da nose vec u petoj nedelji starosti. Vrhunac nosenja ( svaki dan po jedno jaje) je izmedju 12 –te i 18 – te nedelje. Nosenje uz intenzitet od 75 % moze uz dobre odgajivacke uslove da traje godinu dana. Neki odgajivaci uspevaju da odgaje prepelice koje mogu da imaju od 180 do 300 grama i koje nose jaja tezine 12 do 14 grama. Domace japanske prepelice su izgubile instinkt lezenja na jajima. Zbog toga se lezu vestacki u inkubatorima. Inkubacija traje 17 dana. Oplodjenje je oko 80%. Da bi se postigli ovi parametri preporucuju se jaja od roditelja starijih od 12 nedelja. Roditeljske grupe se sastavljaju od 3 koke i 1 pevca. Njima je potrebno u hranu dodavati vitamine B kompleksa kako bi jaja za inkubaciju bila kvalitetnija a pilici otporniji i vitalniji. Inkubacija moze da traje 17 pa i 19 dana, na temperaturi od 37,2 stepena i relativne vlaznosti vazduha od 55 do 56 %. Izlegle pilice vadimo iz inkubatira nakon 24 sata kada su se sva izlegla i osusila. Ovi pilici su najzdraviji i najaci. Pilici koji se izlegu u narednih 24 sata su slabiji. Otprilike oko 10 % pilica pati od slabih nogu ili deformacije prsta, ali ova pojava kod prepelica je tipicna. Da bi se smanjio broj ovakvih deformacija preporucuje se davanje roditeljima vitamina i minerala,a pod pilice treba staviti prostirku od seckane slame ili grubog papira da bi se sprecilo klizanje nogu. Jednodnevni pilici traze temperaturu od 35 do 37 stepeni, a za vreme prve nedelje temperaturu smanjujemo na 30 do 32 stepena. Pocetkom trece nedelje dovoljna je temperatura od 25 do 27 stepeni. U starosti od 28 dana optimalna je temperatura od 22 do 24 stepena a ova temperatura je pogodna i za odrasle ptice. Temperatura ispod 17 stepeni se ne preporucuje jer dolazi do zaustavljanja nosenja. Uz dobru ventilaciju prepelice podnose temperaturu do 30 stepeni.Termoregulacija kod pilica je razvijena sa 10 dana starosti . Do to doba moguc je mortalitet od 10 %. Za vreme prvih 14 dana zivota preporucuje se 24 satno osvetljenje. Od 14 – tog dana do polne zrelosti potrebno je 12 – to satno osvetljenje. A u vreme nosenja 16 – to satno vreme. Za proizvodnju mesa potrebno je stalno svetlo. Pilici predvidjeni za klanje mogu se klati sa 5 do 6 meseci, kada dostizu 75 do 85% tezine. Gustina naseljenosti moze biti od 70 komada na 1 metar kvadratni za mlade i 40 komada na jedan metar za starije. Veca naseljenost izaziva stres i agresiju.