[ geter712 @ 15.04.2007. 18:05 ] @
Nedavno sam dosao na ideju da napravim nekog choppera iz delova ali me brine sta cu sa dokumentacijom. Naime radi se o sklapanju motora od 3 razlicita MZ-a koji su odjavljeni pre vise godina. Interesuje me da li je moguce nekako ponovo prijaviti motor i registrovati pogotovu ako je sastavljen od nekoliko razlicitih (a pri tom nece ni liciti na MZ-a)? Padalo mi je napamet da kada sastavim motor kupim nekog havarisanog MZ-a za sitne pare, samo da bude iste kubikaze i da ima uredna dokumenta pa da vozim novi motor sa tim dokumentima ali ne znam koliki je stepen rizika, jer ne bih voleo da mi drzava otme motor na prvoj kontroli. Sto se tice auta, koliko ja znam, dokumenta se vezuju za broj sasije, ali ja ne znam kako je to reseno u slucaju motorcikala.
[ lancia88 @ 15.04.2007. 18:23 ] @
Pozdrav,

Moze. Napravis motor i onda stvar ide u dva pravca:

1. regulisanje dokumentacije za sam motor
2. regulisanje homologacije/atesta za isti

Prvi deo problema solviras na vise nacina, ukoliko si koristio ram na kome stoje brojevi i normalno se vide, koristis se njegovom dokumentacijom bez obzira sto je odjavljen, izlazis na tehnicki pregled pa zatim na regisytraciju a za obe stvari moras imati dokaz o vlasnistvu nad delovima (ram i agregat). Naravno, ako se brojevi ne vide, ram ne mozes prijaviti na stare papire te tada dajes izjavu dva svedoka samogradnji u kojoj oni tvrde da znaju da si sam pravio taj motocikl. Posle overavanja te izjave svakako ides na atest na kome se konstatuje da si, na osnovu premeravanja, ispostovao domace standarde te je "munja" spremna za saobracaj.

Drugi deo vazi samo u ovom drugom slucaju, u prvom slucaju ako se vide svi brojevi, dogovoris se na tehnickom pregledu da ne traze dlaku u jajetu i ne salju Te na atest iako je i to moguce, ukoliko zelis da u saobracajnoj dozvoli ne pise vise MZ recimo. Primera radi, nekako uguras Hondin agregat na MZ ram, tada obavezno rdis atest gde konstatuju da je tip samogradnja ali je zato generalni naziv sklopa sa Hondinim potpisom, MZ signatura se gubi tokom tog procesa. Ne pise u saobracajnoj bas Honda ali se pominje u nazivu motora dok naziv MZ najverovatnije neces imati, zavisno kako se dogovoris na atestu.
[ geter712 @ 15.04.2007. 21:32 ] @
Hvala puno