[ stex_pb @ 04.05.2007. 15:54 ] @
Pozdrav;
Relativno sam nov vozac i deda mi je na koriscenje dao Bubu. U prirucniku za upotrebu(originalnom) sam pronasao da auto ima prikljucak za dijagnostiku koji se nalazi iznad motora sa leve strane. Medjutim na tom mestu u autu se ne nalazi nista.
Da li zna neko gde se nalazi taj priklucak i da li uopste ima svaka Buba to?
Inace, radi se o modelu UNIS TAS VW 1300J; 1971.
[ Miroslav Jeftić @ 04.05.2007. 16:02 ] @
Jesi li siguran da si dobro pročitao? Ne znam kakva je to dijagnostika postojala 1971. pa još na bubi. Osim ako nisi čitao priručnik od nove bube :P
[ stex_pb @ 04.05.2007. 16:07 ] @
I meni je bilo cudno odkuda dijagnostika u Bubi. Ima lepo i slika prikljucka,nalazi se pored bobine.A prirucnik je originalni, dobijen uz auto. :)
[ bakara @ 04.05.2007. 16:40 ] @
Bice da ti to nesto nisi dobro protumacio, ili se samo salis?
Aj` sto ima prikljucak, ali me bas zanima kakav bi to uredjaj mogli prikljuciti 1971 god.?

Daj sliku, bas me zanima...
[ stex_pb @ 04.05.2007. 23:33 ] @
Evo slike i prateceg teksta:


""Kod vaseg vozila je usavrsen vec poznati VW sistem dijagnoze.
Upotrebljavaju se elektronski kontrolni uredjaji, koji bez ucesca mehanicara automatski kontrolisu dijagnozom predvidjeni program.Rezultat ove dijagnoze se se istovremeno unosi u kontrolni izvestaj.
U tu svrhu vozilo se prikljucuje preko centralnog prikljucka u motornom prostoru na elektronski sistem dijagnoze.
Za ovu kontrolu kod vaseg VW vozila vec je predvidjeno! U vozilu postoji u tu svrhu posebna mreza sa prikljuckom koja se vidi naslici.
Centralni prikljucak sluzi za prikljucivanje kod dijagnoze.""
(Slika je skenirana iz originalnog prirucnika)
[ MarkBg @ 05.05.2007. 01:15 ] @
E ovo je dobra fora stvarno, buba i dijagnostika sa nestrpljenjem ocekujem odgovor nekog strucnijeg Video sam ovde vec neke ljubitelje bube, moguce da oni znaju da objasne.
[ vidan kv @ 09.05.2007. 18:48 ] @
Bavim se automobilima dosta dugo al ovo videh prvi put...verovatno se radi o priključku preko koga se prati ugao platina,broj obrtaja motora,napon alternatora,...za to godište i nema šta više da se vidi preko *dijagnostike*...pozz!
[ ypow @ 14.05.2007. 15:49 ] @
Vidjao sam na nekim bubama baš sa leve gornje strane motora belu plastičnu kutijicu iz koje viri nekoliko pljosnatih pinova, a na drugu stranu idu kablovi. Na slici mi se čini da je ta kutijica okrenuta na gore, ili stavljen poklopac pa se pinovi ne vide.
[ trivo @ 14.05.2007. 21:06 ] @
A evo i laptopa kojim se vrsila dijagnoza:


Opsirnije o ovome i o bubama opcenito na nasem domacem sajtu www.thegoldenbug.com odakle su slike i preuzete!
[ stex_pb @ 16.05.2007. 23:02 ] @
A zna li neko zasto moja "masina" nema taj prikljucak?
[ cozmo_im @ 18.05.2007. 07:07 ] @
Moja buba je imala to. VW UNIS 1200 S, model sa specijalno zaobljenim klipovima, 46KS (da, da, 10 konja jaca od obicne 1200 J), imala je hromirane delove unutra (podizace, brave, ono za pojaseve), hromirane zmigavce na krilima gore, rikverc svetlo, uljni filter za vazduh, drugacija sedista (kao u 1303 bubi). Dijagnostika pokazuje cak i aksijalni luft radilice sto je poznata boljka bubinih bokser motora. Elektro sistem je bio kao u Golfu, nije bio starinski bubin sistem. Imao sam novu varijantu Solex karburatora sa elektronskim automatskim saugom i elektro ler-diznom i leptirom. Cudo jedno od bube. Motor je zakucao na 400.000km, zbog vec pomenutog aksijalnog lufta. Isao je, ali uz ogroman luft i razbijanje semeringa svakih 500km.

Model je iz 1974, specijal serija pravljena kod nas u UNIS-u. Veci broj obrtaja, veci obrtni momenat, dakle isla je ko metak.
[ vidan kv @ 18.05.2007. 12:46 ] @
cozmo_im:bez ljutnje,ali da li možeš da mi(nam) pojasniš kako to dijagnostika pokazuje aksijalni luft radilice,i koji uređaj,pa još i na Bubi to godište.....stvarno bih voleo da znam....pozz!
[ cozmo_im @ 18.05.2007. 20:32 ] @
Postoji davac kod zamajca koji meri aksijalni luft (kad se radilica pomera napred-nazad jel...), odnosno signalizira da li ga ima ili nema (samo to). Ima i dzek koji se spaja sa lampicom u kabini takodje (kao petopolni dzek, tako izgleda). Dakle, pali se lampica (ili na uredjaju ili na tabli).