|
[ Uzun @ 14.05.2007. 20:28 ] @
| Pisem umesto muza, a tekst sam sastavila ranije u Wordu, zato je u zenskom rodu, neka vas to ne buni ;-).
Uostalom pitanje je zajednicko.
Hvala na razumevanju i odgovorima !
Imam odredjeni iznos u evrima koji trenutno drzim u Rajfajzen banci.
Mislila sam da ga orocim, ali me u toj odluci poljuljala njihova politika razorocavanja.
Naime, da bi se novac razorocio, pre isteka perioda na koji je orocen treba pisati posebnu molbu direktoru banke, koji moze i da ne odobri zahtev i sta onda ?
Prosto mi se ne moli za sopstveni novac, a uvek je moguce da iskrsne neka situacija gde je hitno potreban.
Otvorila bih devizni racun u nekoj drugoj banci, ali u kojoj ?
Svakim danom ih je sve vise, sve izgledaju isto, bilbordi, reklame, na tv u novinama...
Znaci, ono sto mi je primarno je da novac mogu da razorocim i pre roka i da mi se pri tome obracuna kamata do tog trenutka i da zajedno sa glavnicom, sve ili deo koji mi je potreban. Naravno, vazna je i kamatna stopa.
Da li neko ima iskustva sa nekom od banaka koje su se u poslednjih nekoliko godina pojavile kod nas i koju bi mi preporucili ? Domacu ili staranu ?
Sta treba da pitam na razgovoru sa sluzbenikom, na sta da obratim paznju, nisam ekonomista ( da jesam ne bih ovo ni pitala) ;-) i ne razumem se bas u njihove termine, verujem da u prvi plan istaknu ono sto im odgovara, a ostalo, jednostavno, precute, a isto je i sa sajtovima.
|
[ 2nd to none @ 14.05.2007. 21:10 ] @
poenta orocene stednje je da banka moze sigurno da racuna na taj novac u periodu na koji je orocen. zato podizanje novca pre roka ili nije dozvoljeno ili se placaju penali.
[ Nebojsa Milanovic @ 14.05.2007. 21:25 ] @
Nije tačno.
U Meridijan banci, na primer, možeš da razročiš kad hoćeš. Ne plaćaš nikakve penale, a dobijaš i kamatu koja važi za štednju po viđenju.
[ Uzun @ 14.05.2007. 21:46 ] @
Nebojsa je u pravu, jednom sam se raspitivala u "Wolskbank" i oni su instistirali na tome da je moguce razorocenje, bez ikakvih penala i sl. To mi je i dalo ideju da pitam u Rajfajzen banci, ali sam tamo dobila odgovor koji sam navela.
Znaci nije problem u tome da nema banaka koje dozvoljavaju prevremeno razorocenje, nego koju od njih izabrati, gde su uslovi razorocavanja najpovoljniji.
[ ventura @ 14.05.2007. 21:56 ] @
Treba odabrati banku u kojoj je najveća kamata, a ne gde su najpovoljniji uslovi "razoročavanja"
[ Uzun @ 14.05.2007. 22:08 ] @
Ali sta da radim, ako orocim u banci sa najvecom kamatom, na npr. 36 meseci, a pare mi hitno zatrebaju posle 2 godine i 11 meseci, napisem molbu i oni mi ne odobre podizanje novca ?
Moja poenata je u razorocavanju, a ako su uslovi u 2 banke isti, naravno da cu dati u onu sa vecom kamatom.
Treba obratiti paznju i na tradiciju banke, koliki im je obtni kapital i sl.
[ Pneos @ 14.05.2007. 22:11 ] @
zavisi. Meni se cini da gospodja ocekuje da mozda iskrsne neka ideja.
[ Uzun @ 14.05.2007. 22:25 ] @
Citat: Pneos: zavisi. Meni se cini da gospodja ocekuje da mozda iskrsne neka ideja.
Ocekujem neki pametan savet, pre svega od nekog ko ima iskustvo sa bankama, sve ono sto sam napisla u prvom postu. Veliki je broj banaka, pa bar da se izdvoji nekoliko, onda bih svakako otisla i na licu mesta porazgovarala sa sluzbenicima.
[ Bananaman @ 14.05.2007. 22:56 ] @
Rentna stednja? Ima je Komercijalna banka ( http://www.kombank.com/srp/tekst.asp?id=31), vrlo verovatno i neka druga. Kamatna stopa je slicna orocenoj stednji, ali se kamata isplacuje u vidu rente, u pravilnim vremenskim intervalima.
[ musicmaster @ 14.05.2007. 23:04 ] @
Banca Intesa i Komercijalna kao shto reche Bananaman
[ ventura @ 14.05.2007. 23:09 ] @
Citat: Uzun: Ali sta da radim, ako orocim u banci sa najvecom kamatom, na npr. 36 meseci, a pare mi hitno zatrebaju posle 2 godine i 11 meseci, napisem molbu i oni mi ne odobre podizanje novca ?
Ako misliš da ti taj novac može zatrebati u tom periodu za koji je oročen, onda verovatno niste spremni da taj novac oročite.
Svaka banka će vam vratiti vaš novac u bilo kom trenutku da ga zatražite, samo je pitanje da li će vam vratiti bez ikakve kamate, ili će vam izaći u susret i obračunati kamatu na štednju po viđenju. To što možda rajfajzen ima pravilo da direktor banke odobrava vraćanje oročenih depozita pre isteka roka, sigurno nije uvedeno zbog vas kojima možda u tom periodu može zatrebati novac, već zbog drugačijih igrača...
[ bkaradzic @ 15.05.2007. 05:55 ] @
Citat: Uzun: Ali sta da radim, ako orocim u banci sa najvecom kamatom, na npr. 36 meseci, a pare mi hitno zatrebaju posle 2 godine i 11 meseci, napisem molbu i oni mi ne odobre podizanje novca ?
Podeli sumu na 4 dela, i oroči 3, 6, 9 i 12 meseci. Kada prvi oročeni period od 3 meseca istekne oroči tu sumu na 12 meseci, i ponavljaj to svaka 3 meseca. U tom slučaju uvek ćeš imati deo sume na raspolanjaju u relativno kratkom vremenskom periodu i bez prekidanja oročene štednje.
[ Nenad Vranjanac @ 15.05.2007. 07:07 ] @
dobra ideja, ali tu ima jos jedna caka- veca kolicina novca = veca kamatna stopa. u rajfajzenu npr za iznose preko 5000 evra imas skoro duplo vecu, od one za do 500e.
i sta ce ti uopste da orocavas? to je za iznose ispod 10k cista za****ncija?
[ Uzun @ 15.05.2007. 07:17 ] @
Spremni smo da orocimo novac, ali ne mozes da planiras zivot ni jedan dan unapred, a kamo li godinu, dve ili tri.
Ustvari mozes, ali sve je tako slozeno i nepredvidivo da se ne ispadne uvek onako kako smo zeleli i mislili da ce biti.
sto nas narod rece "Ne znas sta nosi dan, a sta noc".
Mozda se javi prilka za neku kupovinu sa velikim popustom, prilika da se novac dobro plasira i sl. a uvek stoji i ono sto (opet) nas narod kaze "za ne daj Boze", neka losa situacija gde je, opet, potreban novac.
Hvala na savetima, razmislicu o "Intezi" i "Komercijalnoj", a i ova ideja o kvartalnom orocavanju nije losa, jedino sto se na taj nacin suma usitnjava, pa su tako kamate manje, ali i to zavisi od banke do banke. negde postoji gradacija npr. 500, 1000, 2000 evra, pa u skladu s tim i raste i kamata, a negde je ista iznad odredjene sume, a povecava se sa periodom na koji orocis.
[ Black_eyed @ 15.05.2007. 07:30 ] @
Nisam siguran da li sam dobro shvatio celu situaciju...
Valjda znas da postoje vise vrsta stednje, jedno su orocena sredstva a drugo su stednje po vidjenju razlikuju se drasticno po kamati ali i u mogucnosti da pristupite novcu odmah.
Ako trazis kombinaciju kamata od orocenih sredstava i pristup novcu kao kod stednje po vidjenju to ce ici malo teze... (citaj: ne verujem da postoji, jer bi onda prva vrsta stednje izgubila smisao).
Znaci u tvom slucaju trazis banku sa najvecom kamatom za stednju po vidjenju, tj. ako ti nude mogucnost da pretvoris stednju od orocene u stednju po vidjenju bez ikakvih uslova (naravno, obracun kamate po nizoj stopi se podrazumeva) to ti je najbolja opcija.
[ anon7994 @ 15.05.2007. 07:48 ] @
Ni u jednoj banci necete imati problem da razorocite sredstva pre roka - to pismo je cista formalnost, verovatno i potrebno nepotrebno. Jedino se razlikuju penali koje placate za razorocenje, mada mislim da se u vecini banaka svodi na to da cete dobiti kamatu za stednju po vidjenju umesto orocene stednje.
Ono sto bi vama bilo zanimljivo je zapravo neki vid 'stepenaste' stednje gde vam se kamatna stopa uvecava sto vise drzite novac na racunu, ali sa mogucnoscu da ga u svakom trenutku podignete. Takodje neke banke nude mogucnost da podignete deo orocenih sredstava bez penala i potrebe da se ceo ulog razoroci.
[ ventura @ 15.05.2007. 08:14 ] @
Citat: Uzun: Spremni smo da orocimo novac, ali ne mozes da planiras zivot ni jedan dan unapred, a kamo li godinu, dve ili tri.
Ustvari mozes, ali sve je tako slozeno i nepredvidivo da se ne ispadne uvek onako kako smo zeleli i mislili da ce biti.
sto nas narod rece "Ne znas sta nosi dan, a sta noc".
Slažem se, ali onda oročena štednja verovatno nije stvar za vas.
Radi se o tome što ćete oročiti pare na 3 godine recimo, i nakon 2 godine vam zatrebaju pare za nešto što iskrsne. I vi ćete u najboljem slučaju dobiti kamatu po viđenju koja je mizerna, i propašće vam te dve godine koliko ste štedeli.
Ako taj novac može da vam zatreba utom periodu, onda je bolje da se koncentrišete na neke investicione fondove, koji su prilično sigurni, i iz kojih možete da izađete u bilo kom trenutku sa kamatom koja je do tada prikupljena.
[ Uzun @ 15.05.2007. 13:30 ] @
Bila sam napolju i svratila u 2 banke, pored kojih sam prosla : "Hypo Alpe Adria" i "Erste".
U prvoj me je sluzbenica uveravala da je raz(o)rocenje moguce u svakom trenutku, samo se napise zahtev "svojim rukopisom na parcetu papira". Naravno dobije se samo kamata po vidjenju.
Sto se kamatnih stopa tice, npr. za ulog od 100 - 2999,99 evra orocen na 12 meseci dobije se 5.50 %, a za ulog od 3000- 24.999,99 evra 5,70 na godisnjem nivou ( ali ta suma se umanjuje za 20 % poreza), a imaju i neke druge varijante Hypo 7, Hypo 18, za 7 ili 18 meseci i opet kamatne stope u skladu s tim..
U "Erste banci" takoje nije moguce razorocavanje bez molbe, sluzbenica im nije previse informisana, tako da nije znala da mi kaze da li se razrocavanjem dobije bar kamata po vidjenju ? Kamate su im manje, ali ne mogu da kazem kolike jer se nisu se setili da ih odstampaju i dele (buducim) komintentima i nego gledate sa papira prilepljenog na zid.
Mislim da cemo obici jos nekoliko banaka, obavezno Komercijalnu i Intezu, videti gde su uslovi najbolji, deo orocimo, a deo ostavimo na racunu pa nek ide kamata po vidjenju ;-).
[ stil @ 15.05.2007. 13:39 ] @
Koliko ja znam najveca kamata se dobija u Postanskoj stedionici , samo ne znam kako stoje stvari sa razorocenjem pre roka.
[ ghetto superstar @ 15.05.2007. 17:15 ] @
Evo da ne otvaram novu temu bez veze, ako može jedan brzi odgovor:
Naime, pošto većina banaka ne daje objašnjenje kako se računa kamata i na kom je to nivou (mjesečni, godišnji), kao to je nešto što svi znaju i to se podrazumjeva, ali mislim da nije situacija ni približna tome, da li bi neko mogao napisati za konkretan sluačaj kako to izgleda.
Evo primjer:
Ulog: 1000 eur.
1 mesec: 3%
3 meseca: 3,5%
6 meseci: 4,5%
12 meseci: 5%
(prepisano iz prospekta Raiffeisen banke)
Pitanje: kolike su isplate za isti iznos oročen na 1,3,6,12 meseci.
Unapred hvala.
[ bgd2500 @ 15.05.2007. 17:43 ] @
Kamate su na godisnjem nivou, dakle
1 mesec = 1000 * 0.03 / 12
3 meseca = 1000 * 0.035 / 4
6 meseci = 1000 * 0.045 / 2
12 meseci = 1000 * 0.05
Dobijeni iznos umanjis za 20% (porez)
[ Pneos @ 15.05.2007. 18:32 ] @
bas nesto racunam, to i nije nesto. Znaci za 3000 dobijes godisnje 5.5%/ I onda to je 165 minus porez od 20% to je 133 evra.
nije neka lova, 11 evra mesecno. Jedino je dobro sto bar neces spiskati lovu na neke gluposti.
[ batalule @ 15.05.2007. 21:09 ] @
Odes kod nekog brokera / brokerske kuce i kupis recimo obveznice stare devizne stednje. Posmatrano na duzi vremenski rok prinos je malcice veci nego kamata banaka na orocenu stednju a nemas porez od 20%. Ako ti treba novac pre dospeca odes i prodas opet preko brokera obveznice i imas svoje pare nazad + neka dobit. Pogledaj na Belex sajtu za vise informacija. Sve u svemu stvar kod tebe je sledeca; imas neku lovu koja ti neki naredni period ne treba. Ako tu lovu das u banku, banka ti daje kamatu ali i drzava hoce svoj deo, odnosno otkine ti petinu onoga sto si zaradio. Opet sa druge strane ne zelis da rizikujes da taj novac ulozis u nesto sto ce ti doneti profit - jedina ideja koja mi sada pada na pamet su obveznice stare devizne stednje - za njih garantuje drzava odnosno drzava im je emitent. E sad ako jos imas malo smeka za kombinacije i zrnce srece pa na primer kupis obveznice kasnijih godista dospeca a u medjuvremenu se desi neka privatizacija pa npr obveznice koje imas skoce za 1% ili 2% na trzistu onda imas dosta vise od 5% koliko daje banka. Normalno tu ima taj famozni "ako" ali i bez njega ides na malo vise nego sto ce ti banka dati i drzava uzeti. Ovu problematiku su uocile i banke pa gledaju da konkurisu visim kamatnim stopama i slicnim forama tipa razorocavanje bez penala samo sa kamatom po vidjenju ali ipak zaostaju.
[ stil @ 15.05.2007. 21:30 ] @
Mali dodatak , i brokeri moraju od necega da zive , dakle deo zarade ide njima. Veci rizik veca dobit ,manji rizik manja dobit :)
[ stil @ 15.05.2007. 21:36 ] @
Nije lose stedeti u dinarima tamo je kamata 13% . Tu je veci rizik ali i mnogo veca dobit.
[ Uzun @ 17.05.2007. 07:32 ] @
Mislim da smo nasli ono sto nam najvise odgovovara : UniCreditBank.
Imaju najpovoljnije kamatne stope za orocavanje na 3 meseca 4,80 % ( - porez 20 %), a minimalni iznos oročenih sredstava nije definisan.
Sluzbenica je rekla da je razrorocavanje formalnost, popuni se formular, bez navodjenja razloga i biva odobreno, dobije se kamta po vidjenju za taj period..
U Intezi npr. morate da pisete molbu i navedete razlog. sluzbenica pomenu "nesrecni slucaj".
U PCBanci moze da se napravi i ugovor da se stednja automatski nastavlja, tj. kamata dodaje glavnici po isteku tog roka, a orocenje se produzava na sledeca 3 meseca, mozete i sami da idete nakon svaka 3 meseca i orocavate.
Sto se tice Komercijalne banke i rentne stednje, sve je super ali...
• iznos uloga ne može biti manji od 5.000,00 EUR-a ili USD;
• ne postoji mogućnost isplate glavnice u toku roka oročenja;
Jos malo cemo se raspitati, pa pare u banku ;-).
Hvala na idejama i odgovorima !
[ Pneos @ 17.05.2007. 10:17 ] @
na 3 meseca je 4,8% ali na godisnjem nivou. Ne znam da li se tako racuna ispravite me.
1000 evra na 3 meseca to je 48 evra kamata na godisnjem nivou, a za 3 meseca je onda 1/4 tj 12 evrica - porez 20% to mu dodje oko 9 evra ili 3 evra mesecno.
[ Java Beograd @ 17.05.2007. 10:47 ] @
Tako, otprilike. Jbg, niko se neće obogatiti sa mesečnom kamatom na soma ojra. Ali, ako je 10 soma, pa celogodišnja kamata 5% bude 500 evrića, što i nije tako loše.
Nije da reklamiram, ali mislim da u Rajfajzenu ističu efektivnu kamatnu stopu, dakle nema oduzimanja 20%. (Bar je tako bilo)
[ markolazarevic @ 17.05.2007. 12:12 ] @
Kod mene u porodici, Meridijan banka ima poverenje...
[ boban779 @ 17.05.2007. 13:34 ] @
www.findomestic.co.yu da malo izreklamiram, ali stvarno vredi pogledati.
Pozdrav.
[ Pneos @ 17.05.2007. 14:13 ] @
po mojoj racunici neko bi trebao da oroci oko 90,000 pa da bi dobijao oko 300 mesecno sto je neki prosek.
[ asamatteroffact @ 27.06.2007. 07:41 ] @
Citat: Uzun: Mislim da smo nasli ono sto nam najvise odgovovara : UniCreditBank.
Daleko najgora banka. I po kvalitetu usluge i po uslovima...
[ Calista @ 27.06.2007. 09:07 ] @
Citat: asamatteroffact: Daleko najgora banka. I po kvalitetu usluge i po uslovima...
Da, i mi smo promenili misljenje kad je moj muz (Uzun) dosao u poslovni kontakt sa jednim profesorom Ekonomskog fakulteta.
Neke banke lose posluju i pokusavaju da visim kamatama i drugim povoljnijim uslovima privuku klijente.
Po kapitalu su medju najjacim
Rajfajzen
Inteza i
Erste.
[ pancco @ 15.07.2007. 20:55 ] @
Bejah pre neki dan u ns i videh neka opportunity banka(nikda cuo) i daju 8% na orconje bilo 3,6,9,12 meseci.Zna li neko nesto o toj banci,nesto mi to cudno,samo jedna poslovnica u bg
http://www.obs.co.yu/03stednjae.html
[ Davor Vlajkovic @ 15.07.2007. 21:00 ] @
Ex Opportunity štedionica. Piše ti sve ovde: http://www.obs.co.yu/01opportunity.html
[ Shadowed @ 15.07.2007. 21:40 ] @
Sad me ovo podseti... U Privrednoj Banci Pancevo postoji mogucnost orocavanja na 3,6, 12 meseci, pri cemu je kamata ista u bilo kom slucaju.
Koji je smisao toga? Zasto bi neko orocavao na 12 meseci ako mu je isto kao i na 3 a ima manje mogucnosti da podigne novac?
Osim ako nije neko ko hoce unapred sebe da spreci da potrosi novac :-)
[ Svabo @ 18.07.2007. 22:48 ] @
Mozda je malo starija tema ali moram odgovoriti na komentare na I strani.
Posto vidim da svi pisete vasa iskustva u bankama iz Srbije, ja sam iz BiH i mogu vam reci kako ovdje stvari stoje.
Naime, znam 100% za Raiffeisen Bank DD BiH da postoji dezorocenje, na primjer:
imate rokove 3, 6, 9, 12....mjeseci.
Ukoliko orocite na recimo 12 mjeseci, i nakon 7 se odlucite da uzmete natrag novac vama ce se pripisati kamatna stopa kao da ste orocili na 6 mjeseci(dakle uzima se kam. st. za najblizi predjeni rok orocenja), a ne uzima se a vista kam. st. kao sto ste vi pisali.
Posebno mi je bilo apsurdno a i smjesno za Raiffeisen Srbija, s obzirom da su clanice iste grupacije da je takva situacija, a mozda je to i ne provjerena informacija(da treba odobrenje direktora).
U svakom slucaju ako vam nesto nije jasno pisite, da vam pokusam objasniti.
Srdacan pozdrav iz Bosne
tacnije iz Sarajeva
[ Calista @ 22.07.2007. 18:04 ] @
Svabo, nazlost ovde nije tako.
Npr. ako orocis na 12 meseci i odlucis se da podignes posle 11, moras da dobijes odobrenje direktora filijale i daju ti samo kamatu po vidjenju :(.
Bar su meni tako rekli na 2 mesta, niko nije pominjao ovo o cemu pises.
[ Srdjan Marinkov @ 23.07.2007. 08:49 ] @
Findomestic je italijanska banka koja ima predstavništva u Srbiji i Turskoj! Hm?
[ Svabo @ 18.08.2007. 11:26 ] @
Calista ne mogu ti reci za Srbiju na tebi je da se raspitas u svakoj banci ali predpostavljam s obzirom da su Raiffeisen Bank BiH i Srbija clanovi iste grupacije tamo bi mogla naci odgovor na svoje pitanje.
Nek ti je sa srecom
[ abc @ 24.08.2007. 22:30 ] @
Pre par meseci je u bivsoj Nacionalnoj Stedionici bila orocena stednja po sistemu "sto duze izdrzis -to veca kamata". Naime uvek mozes da razorocis sumu samo sto ti kamta linearno opada a ako novac ostane 12 meseci dobije se preko 7%. Ne znam da li je ova opcija jos u igri ali mi je delovalo najpovoljnije.
[ pancco @ 06.09.2007. 20:56 ] @
Najbolje orocenje u dinarima kamata skoro20% a nema 20% poreza pri naplati kamate.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|