[ Vojislav_m @ 26.05.2007. 20:04 ] @
Planirao sam da mi rastojanje izmedju sp. i unutr. jedinice bude oko 5.5m (raspored prostorija u stanu mi je takav da ne moze drugachije), pa me interesuje koliko da duzina umanjuje kvalitet rada klime i da li ga uopshte umanjuje!

Unapred HVALA!
[ Sony Erecsson @ 27.05.2007. 23:55 ] @
Umanjuje naravno, ali zbog rastojanja koje postoji u tvom slucaju ne moras da brines jer ono, zapravo, nije veliko. Proizvodjaci deklarisu kao maksimalno rastojanje, najcesce, 15 metara, a u praksi (barem su meni tako rekli serviseri) rastojanje ne bi trebalo da bude vece od 7-8 metara. Kod mene u stanu rastojanje je oko 6 metara, a hladjenje je odlicno.
[ Chency G. @ 29.05.2007. 01:25 ] @
Većina proizvođača deklariše da je količina freona u samoj klimi dovoljna za raspon do 5 metara.Ukoliko je veće rastojanje između unutrašnje i spoljne jedinice potrebno je dopuniti freon.O tome će svakako voditi računa majstori koji budu ugrađivali klimu.

Svakako da je uvek bolje da je rastojanje što manje.
[ klimađija @ 30.05.2007. 10:43 ] @
Ni previše kratka instalacija nije dobra, naime svi proizvođači deklarišu dužinu instalacije od 3-x metara.
Naravno da svaka klima može da radi i sa kraćom instalacijom ali pšo teoriji ona radi u narušenim uslovima
[ vlados @ 30.05.2007. 10:55 ] @
Citat:
klimađija: Ni previše kratka instalacija nije dobra, naime svi proizvođači deklarišu dužinu instalacije od 3-x metara.
Naravno da svaka klima može da radi i sa kraćom instalacijom ali pšo teoriji ona radi u narušenim uslovima


od 3-7 m. To je nesto uobichajeno.
[ Java Beograd @ 30.05.2007. 11:53 ] @
Ja imam nešto manje od 10m cevi. (pravolinijski je rastojanje oko 6.6m) Postojeći freon u klimi je bio sasvim dovoljan, a klima "piči" , pojma nema da je daleko od kompresora.

Pazi, ono šta je bitno je da se kroz cevi vodi komprimovani freon, koji može i ne mora da bude hladan. Neće ga dugačka cev "zagrejati". Toplota se sakuplja tamo gde freon isparava.