[ Mister Big Time @ 17.06.2007. 02:05 ] @
Dakle sve je cesci slucaj da poslodavci postavljaju pomalo cudna pitanja prilikom intervjua ili cak na samoj aplikaciji za posao, npr. oko radjanja dece (za devojke naravno lol ), ili pak nesto tipa "Da li živite sa roditeljima"... ?!

Da li mislte da su takva pitanja opravdana (iz ugla poslodavca), ili mozda Zakonski zabranjena (diskriminacija) ili u mozda glupa odnosno nebulozna, jer sta nekoga briga sa kim zivite, da li posedujete sopstveni auto i koja vam je tema bila iz seminarskog sa II godine studija?!

Takodje pitanje "Da li ste obnavljali godinu na studijama" -> po meni nema veze sa onim sta je ocigledno bio cilj takvog pitanja - imam kolegu koji je zbog odlaska u USA morao da obnovi godinu - a imao je odlican prosek i ocene, isto tako masa onih koji jedva presuljaju i redovno stignu do poslednje godine studija, ali sa prosekom ispod 7...

Dalje - Najbolja/Najlosija ocena?! WTF? Pa valjda je najbolja 10 a najlosija 6 svima Retki su oni koji nemaju bas ni jednu sesticu ili pak da nekoga nije posrecilo da ubode 10 iz bar jednog predmeta... dakle apsurdno je postavljati ovakva pitanja jer vrlo malo govore o necijem uspehu.

Na kraju - ono sto je mozda najvaznije (za jednu IT firmu) se stavlja u najmanji plan na sam kraj aplikacije - "Iskustvo u radu sa kompjuterskim programima i jezicima".


Bez namere da bude (anti) reklama, evo jednog primera iz prakse koji opisuje vecinu gore navedenih stavki:
Code:
http://www.agena.co.yu/srpski/onama_zaposlite_se.php
[ Pneos @ 17.06.2007. 08:54 ] @
Mislim da su sva ta pitanja na mestu.
[ markom @ 17.06.2007. 09:43 ] @
Takva pitanja imaju funkciju da utvrde kakva je neko osoba van onoga što piše u CV-u. Ako neko ima 25 godina i živi sa roditeljima, može biti da je taj neko problematičan kad su u pitanju samostalni projekti. Ukoliko neko ima najmanju ocenu 9 na fakultetu, to može da bude indikator toga da je perfekcionista i da može biti problematičan u timskom radu. Ukoliko je neki na 2. godini radio nekakav seminarski, a poslodavac iz nekog razloga ima pristup tome, možda hoće da ga pročita. Itd.

Što se tiče poslovnih intervjua, neretko (pa čak i u Srbiji) se dešava da je prvi intervju sa psihologom, a ne sa tehničkim osobljem koje "ispituje". Taj prvi intervju, kao i ona pitanja iznad, služi samo da se utvrdi kakav će neko biti za saradnju (da li je mentol ili normalan čovek), na kakvom tipu projekata može da radi, da li ima problem sa autoritetom (npr. da sam ja HR manager, posle ovakve tvoje poruka bih zaključio tako nešto), problem u komunikaciji (najomiljenije pitanje ovde je, recimo "reci mi nešto o sebi").

Mislim da si shvatio do sad šta pokušavam da kažem, da ne dužim dalje.
[ vejin @ 17.06.2007. 10:41 ] @
Ja sam prilikom razgovaora za posao imao priliku da čujem sledeća pitanja

Kada je bio boj na Kosovu?
Kada je bilo zasedanje Avnoja?

A posao je bio da radim kao stolar. Mislim ti direktori i raznorazni menadžeri pročitaju neke studije slučaja prevedena sa nekog stranog jezika, i primenjene bilo gde u svetu, pa se jadni pale na to. Ono kao u fazonu oni su ono američka ili ne znam ti ja japanska škola upravljanja. Lično bi uvek radio posao samo gde se zahteva da se pokaže praktično znanje iz tražene oblasti, mada znam da je to moguće samo u proizvodnji, a ne i kod prodaje magle samopromovisanih menadžera.
[ dekster2 @ 17.06.2007. 11:04 ] @
To da li neko zivi sa roditeljima.pa ima dvadeset i kusur godina ne mora da znaci da je problematican nego ima problematicne
roditelje koji nisu dobro organizovali i napravili finansijsku konstrukciju za dalji zivot svoga de te ta.
To sa psiholozima i ostalim nebulozama treba da prvo primene na sebi, jer su to u vecini muljatori,seljaci i osali pokodireni
biznismeni koji su ziveli u 40km2 sa mamom,tatom,razvedenom setrom i ko zna koliko deteta,pa nemaju kulturu novca koji
sada imaju i ponasaju se copy od nekih normalnih vrednosti.
Poznajem mnoge tave mali stan,lada pa sada zida na vise lokacija,filip pati ,lancriser,mazda mx7 itd.pa kada ode u
super market on stavi dete na pokretnu traku za proizvode i zbija nebulozne sale,misleci da je fensi.
Posle izadje i isparkira auto sa zelene povrsine.To ti je i sa politicarima.Zbog toga sto ga je neko izabrao u stranci on ti
kroji sudbinu,pa onda ti ides da popunjavas formulare od tih istih,a ni sami ih nisu popunili kao i razgovor sa psihologom.
Moj savet iz iskustva.Bilo gde,u bilo kojoj da si stranci nema nista bez €,i to par hiljada.Nema poznanika,prijatelja?,brata
kuma.Spremi € i pocinjes i mozes biti bilo ciji savetnik,vodja ili sta vec zelis.Sve ostalo je fol.
[ deki77 @ 17.06.2007. 11:18 ] @
Code:
Eventualni zdravstveni problemi i teškoće:

OMG
A lekarsko uverenje...
[ Shadowed @ 17.06.2007. 11:20 ] @
@dekster2,
Kakve sad sve to sto si ispricao veze ima sa tim sto u nekoj virmi kandidati za posao idu na razgovor sa psihologom pa onda sa tehnickim osobljem?
Psiholog je mnogo strucniji da utvrdi da li ce neko (iako mozda ima svo moguce i nemoguce znanje iz trazene oblasti) moci da radi u timu ili ce uvek traziti da sve bude po njegovom iako je to neprihvatljivo za ostale, da li ce ukoliko je pogresio a nadredjeni mu na to skrne paznju pomahnitati ili prihvatiti sugestiju, da li je odgovoran ili samo tvrdi da jeste.
Sta je u tome lose?
[ dekster2 @ 17.06.2007. 11:46 ] @
@Shadowed

Ima veze jer stvari treba postaviti od pocetka.
Nemam nista protiv psihologa i njegove procene (ako je strucan za taj posao i primer.od druga
lekar leci dete od alergije i daje lekove koji skrivaju osobine sarlaha koji je dijagnosticiran 2 dana posle.)
ali ti prodjes psihologa,prihvatis uslove(mozda i odbijes neki drugi posao) i poslodavac pocne da neispunjava
data obecanja i uslove,recimo radno vreme i sl.Sto ti taj tvoj psiholog nije procenio i rekao mu da gazda
pokondiric nije normalna osoba,a psiho kaze, sta cu ja radim za platu,mora se od necega ziveti.
E to ima veze . Krenuti od pocetka i postaviti stvari na mesta gde treba da budu,inace nema smisla.
[ DaliborP @ 17.06.2007. 11:46 ] @
Vecina od tih pitanja su zadiranje u privatnost i niko nije duzan da ih odgovori.
Pitanja koliko ko ima godina, da li si samac, ozenjen, s kim zivis, imas li familiju i sl. se ne pitaju na intervjuima i smatraju se za neprikladna.
Pitanja za faks su ok, jer su ipak koliko toliko vezana za tehnicki deo posla.

HR manager neke firme je tu da zakljuci na osnovu razgovora da li osoba prikladna za posao svojim ponasanjem i evenutalno nekim psiholoskim testom, ostatak intervjua je tehnicki i to je to.

Doduse u Srbiji mozes ocekivati da te pitaju bilo sta pa me ovo i ne cudi.

Citat:
markom: Ako neko ima 25 godina i živi sa roditeljima, može biti da je taj neko problematičan kad su u pitanju samostalni projekti.

Sta ima tebe neko da pita s kim zivis? Narusavanje privatnosti.
[ Shadowed @ 17.06.2007. 12:14 ] @
Ne zaposljavas ti poslodavca nego on tebe. Psihologu je posao da proceni tebe a ne tvog poslodavca. To ces ti uraditi kada budes otisao na sledeci razgovor.

DaliborP, slazem se da je malo previse zadiranje u privatnost, ali ti ne moras da odgovoris. Ako poslodavac bazira svoju odluku na osnovu toga, a tebi to ne odgovara, uvek mozes da odustanes od tog posla. Ili, naravno, mozes da odustanes od dela svoje privatnosti ako ti je taj posao dovoljno bitan. Sta ces uraditi zavisi od tvojih licnih prioriteta.
[ ventura @ 17.06.2007. 12:30 ] @
Citat:
dekster2: To da li neko zivi sa roditeljima.pa ima dvadeset i kusur godina ne mora da znaci da je problematican nego ima problematicne
roditelje koji nisu dobro organizovali i napravili finansijsku konstrukciju za dalji zivot svoga de te ta.


Jako mi je interesantno da čujem definiciju deteta u Srbiji... :)

Neko sa 25 godina nikako nije dete koga roditelji treba da organizuju i prave finansijsku konstrukciju za život, već odrastao čovek koji sve to sam treba da radi.
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2007. 12:40 ] @
Ukoliko je Srbija prepisala zakon po preporukama EU - a verujem da jeste, pitanje zenskoj osobi u vezi radjanja dece je vrlo ilegalno u kontekstu intervjua za posao :)

Za takve stvari aplikant moze da prijavi poslodavca nadleznoj inspekciji. Doduse, ne znam sta ce dalje da bude sa tim - ali da je ilegalno, svakako jeste - da li je cinjenica da je to ilegalno bitna poslodavcu... pojma nemam :)

Sto se tice pitanja da li zivi sa roditeljima - nisam bas sasvim siguran da li je to legalno/ne - medjutim, obicno se takve stvari nikad i ne pitaju u toku intervjua (zato sto tu postoje jasna zakonska ogranicenja) - vec se obicno sa aplikantom "ode na pivo" posle i neobavezno se pokusaju izvuci cinjenice koje su skakljive.

Primera radi, za EU - kada ja imam razgovor za posao sa nekim aplikantom, pored mene uvek sedi advokat iz HR-a koji je zaduzen za legalni okvir cele diskusije - kako ja slucajno ne bi uvalio firmu u g*vna :-)) Verovatno u Srbiji postoje propisi koji sve to regulisu - samo je opet pitanje koliko se ljudi pridrzavaju istih i koliko su aplikanti upoznati sa njihovim pravima.
[ pctel @ 17.06.2007. 12:57 ] @
Meni uopste nije jasno kako to moze da funkcionise tako kako funkcionise. Ja ako ocekujem nekakav psiho test, mogu da odem kod drugog psihologa na pripremu za taj taj test, gde ce mi reci da li je iz ugla poslodavca bolje da zivim sa roditeljima, sam, u braku ili u ozbiljnoj vezi, da li je bolje da sam prelezao teske bolesti ili da nikada nisam bio kod lekara, da li je bolje da planiram petoro dece ili da nemam planove o deci... Nisam primetio da kakav god odgovor dam moram da potkrepim nekakvim dokazima.

Secam se slicne situacije sa onog pregleda pred regrutaciju, tamo ima isto neki test licnost, gde ima 5 mogucih odgovora, i uvek je onaj srednji najpozeljniji iz ugla psihologa. I tako, ko je hteo da to prodje nije morao ni da cita vec samo da zaokruzuje srednje odgovore, ko je hteo da pokusa da se pravi lud on je zaokruzivao ili prvi ili poslednji odgovor takodje bez citanja... kakva je uopste svrha tih testova ako su pozeljni odgovori predvidivi? Imamo po internetu razne sajtove koji poducavaju kandidate za posao kako je iz ugla poslodavca najbolje da budu obuceni, kako da izgledaju, kako da hodaju, kako da pricaju, kako da pisu... tako poslodavac vise ne stice utisak ko je najbolji kandidat, vec ko se najbolje uvezbao da glumi idealnog kandidata.

Citat:
ventura: Jako mi je interesantno da čujem definiciju deteta u Srbiji... :)

Onda ce ti biti interesantan razgovor dve osobe od 25 godina koji sam cuo pre par dana:
- Iznajmio sam stan, pokusacu da se osamostalim, da se naucim zivotu bez roditelja
- Ja necu, sto da sebi uskratim jos nekoliko godina detinjstva

Ne znam da li je to smesno ili tuzno kad neko period zivota od 25. do 30. godine jos uvek smatra detinjstvom... Da, samo da napomenem, ta osoba sto je najvece cudo RADI, ali kad primi platu potrosi sve za 5 dana po diskotekama i splavovima, a hranu, racune, odelo i sve ostale potrebe joj placaju roditelji.
[ flylord @ 17.06.2007. 13:22 ] @
Citat:
Secam se slicne situacije sa onog pregleda pred regrutaciju, tamo ima isto neki test licnost, gde ima 5 mogucih odgovora, i uvek je onaj srednji najpozeljniji iz ugla psihologa. I tako, ko je hteo da to prodje nije morao ni da cita vec samo da zaokruzuje srednje odgovore


Sa stanovista psihologije i ovo je jako lose, jer to govori da ta osoba uvek radi samo drustveno prihvatljive stvari, ali da ne misli tako. Tako da je pitanje kolko je ta osoba dobra, jer je ocigledno da laze...
[ dekster2 @ 17.06.2007. 13:28 ] @
Citat:
ventura: Jako mi je interesantno da čujem definiciju deteta u Srbiji... :)

Neko sa 25 godina nikako nije dete koga roditelji treba da organizuju i prave finansijsku konstrukciju za život, već odrastao čovek koji sve to sam treba da radi.


Ja ne znam,ali nam kazi da li zivis sam ili sa roditeljima.Ko ti je platio skolovanje (ili si negde fizikalisao i slicno) da li si kupio stan ili ces da se guras sa
zenom i decom.auto,da dali ga imas ili si i to stigao da kupis od zarade ili vozis kola od roditelja ili si sve sam.
Bato,u Grckoj dvoje se spajaju oko 30-te i baba deda roditelji prodaju nesto zemlje i opreme dvoje koje ulaze u brak sa stanom i osnovnim stvarima.
To ti pricam jer sam imao paramoniu(radnu dozvolu u grckoj) i promenio 14 pasosa sto znaci da sam malo putovao..I da u kanadi ako imas musko
zensko dete posle desete godine duzan si da imas odvojene sobe,ili ce te neko prijaviti socijalnom radniku.
Ako si ti rodjen bogat,blago tebi ,ali stvari gledaj iz procentualnog ugla vecine.Mozda neko nije zavrsio fakultet do 25-e,nisu svi isti,neko i ne moze da
ga zavrsi,ali nemojmo ni o tome da mladi covek moze da se odvoji ,placa stan i stedi da ga kupi,ozeni se i stvara porodicu.
Veruj mi , bez podrske roditelja napredujes brzinom puza.
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2007. 14:11 ] @
Mislim da smo vec imali temu o zivotu sa roditeljima...

Kome se caska o tome: http://www.elitemadzone.org/t2...tridesete-sa-roditeljima-Izvor

Ovde je pitanje da li je takvo pitanje legalno (a ako jeste, da li je na mestu) u toku razgovora za posao - a ne da li zivot sa roditeljima posle 25 ima smisla ili ne.

Drzite se teme :)
[ deki77 @ 17.06.2007. 14:56 ] @
Ja mislim da prava radnika u Srbiji se nepoštuju i btw ne postoje u nekoj meri...
Kao prvo mešamo dve stvari:
To je zaposlenje kod "privatnika" i zaposlenje u "državnoj firmi"...
Valjda je pravo jednako za sve,postoji zakon koji važi,napisan je(ali kao što rekoh ne sprovodi se)..Zakon tumači ko kako hoće i kako se "gazdi" prohte!!!

U državnim firmama donekle postoji pravo i zaštita radnika(daleko se više poštuje nego u privatnom sektoru).Pravo na porodiljsko,odmori,bolovanja i sl.
Dok kod "gazda" kako te snađe..
Tako je i sa ovim aplikacijama za posao..To tumači kako ko hoće,misle ljudi ako imaju firme i vlasnici su, da su vlasnici i tuđih života i sl.Politika firme i kreiranje takve politike,ne sme da ugožava prava zaposlenih.Sad ja mogu da na razgovoru za posao tražim od tih ljudi da, lupam odrade 100 sklekova jer se traži sposobnost i izdržljivost.
Mislim osnovno je kvalifkacija,stručnost....šta moji roditelji imaju sa njihovom firmom !!!.
Pa jedino ako je taj posao u "AREA-51" pa da razumem..
ehh da setih se !!!
Mom drugu je "gazda" preporučio da bi bilo poželjno da zna da vozi Viljuškar...jer zatrebaće..
Inače radi kao menadžer sa VSS


[ Davor Vlajkovic @ 17.06.2007. 15:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovde je pitanje da li je takvo pitanje legalno (a ako jeste, da li je na mestu) u toku razgovora za posao - a ne da li zivot sa roditeljima posle 25 ima smisla ili ne.

Jeste legalno. E sad, da li je na mestu postavljati ga u procesu zapošljavanja, to ipak zavisi od percepcije određenog kandidata. Neko će se naći uvređen, neko će to shvatiti kao atak na sopstenu privatnost itd. Nema univerzalnog odgovora. Jedno je sigurno, iz ugla HRM-a je svakako opravdano postavljanje pitanja te vrste, iz razloga koje je Marko naveo.

@deki77

Ta priča je ovde veeeeliki OT, ali dao si mi inspiraciju za pokretanje nove diskusije uskoro, na temu prava i obaveza radnika ;)

[ dekster2 @ 17.06.2007. 15:34 ] @
OK.Pa onda poslodavac moze da postavi bilo koje pitanje,da otvara konkurs i da nikoga ne obavesti da li je ikoga primio.
Da zene opisu svoj pms(da li je bolan i moze li da radi i racuna nanju) itd.Ne postoji zakon o tome pa cemu onda i rasprava.
[ deki77 @ 17.06.2007. 15:47 ] @
kao i obavezan probni rad koji traje 3meseca.
pa gazda kaže:
-niste zadovoljili...sledeći !!!
Citat:
Davor Vlajkovic
Ta priča je ovde veeeeliki OT, ali dao si mi inspiraciju za pokretanje nove diskusije uskoro, na temu prava i obaveza radnika ;)

-nisam siguran baš da je off topic...!!
svejedno..
[ Davor Vlajkovic @ 17.06.2007. 16:02 ] @
Citat:
dekster2: OK.Pa onda poslodavac moze da postavi bilo koje pitanje,da otvara konkurs i da nikoga ne obavesti da li je ikoga primio.
Da zene opisu svoj pms(da li je bolan i moze li da radi i racuna nanju) itd.Ne postoji zakon o tome pa cemu onda i rasprava.

Vidi, nije sve u zakonima, neke stvari reguliše samo tržište. Zakonom je zabranjena diskriminacija u bilo kom obliku, pod uslovom da nema suštinske veze sa prirodom posla (ne možeš da tražiš od firme da pošalje osobu koja ima morsku bolest na naftnu bušotinu:).

Lošu praksu poslodavaca možete efikasno da suzbijete samo bojkotovanjem istih - ako pouzdano znate da neko diskriminiše kandidate i/ili postavlja za vas neprihvatljiva pitanja, zašto onda konkurišete za pozicije koje ti isti poslodavci oglašavaju? Na duže staze, takvi će osetiti smanjenje interesovanja kandidata, i verovatno napraviti neke izmene u svojoj politici zapošljavanja.

Ne možeš da očekuješ da država uradi sav posao za tebe, moraš malo i sam da zalegneš. Građanske inicijative su često efikasnije od zakona.

Citat:
deki77: kao i obavezan probni rad koji traje 3meseca.
pa gazda kaže:
-niste zadovoljili...sledeći !!!

Da li si upoznat sa USA regulativom u ovoj oblasti? Tamo gotovo da nema otkaznih rokova, ugovora 'na neodređeno' i sličnih kom-soc. budalaština. Slamka spasa u takvoj sredini je da se potrudiš da, guess what, postaneš nezamenljiv. I onda se nećeš naći u situaciji "Niste zadovoljili. SLEDEĆI!".
[ ventura @ 17.06.2007. 16:16 ] @
Citat:
deki77: kao i obavezan probni rad koji traje 3meseca.
pa gazda kaže:
-niste zadovoljili...sledeći !!!


A koji normalan posao može da podnese takav način poslovanja i manipulisanja HR?

Naravno, ne mislim na fizičke radnike i prodavačice u supermarketima...

Bilo koji posao gde je potrebna iole kakva obuka odnosno uhodavanje u posao, jednostavno ne može da podnese takav način poslovanja... Tako da pogotovo sa našeg (IT) aspekta, je beskorisno pričati o tome... Onda možemo dapričamo i o pravima zapošljavanja Roma... To nas se dotiče isto ko i ovo...
[ deki77 @ 17.06.2007. 16:23 ] @
To je samo jedan kliše..
Mi nemožemo da se poredimo sa USA ni u kom pogledu,niti da upoređujemo njihove zakone prava sa našim, a pogotovo prava radnika u toj zemlji(ma kakva ona bila bolja su 100x nego kod nas).Šta više,gledamo u "leđa" svim ovim susednim zemljama!!!
Ja sam mislio između ostalog na zloupotrebu probnog rada.Kada poslodavac(a ima dosta primera)radnike prima na probni rad(primer je i taj 3meseca),potom otpušta bez nadohnade(novca za taj probni rad)nabavlja nove probovce i tako dalje..redom !!!
A nisam mislio na "onaj" probni rad koji istinski je potreban za određene struke...
[ aleksandaraleksandar @ 17.06.2007. 16:50 ] @
a ako vam eksplicitno traže sliku (za IT pozicije) da li je ubacujete u CV?
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2007. 18:20 ] @
Citat:
Davor
Tamo gotovo da nema otkaznih rokova, ugovora 'na neodređeno' i sličnih kom-soc. budalaština.


Ovaj...

Ugovor na "neodredjeno" je sasvim normalna stvar bilo gde (i u USA ;-) - to sto je ugovor "na neodredjeno" niposto ne znaci da se ne moze prekinuti na zahtev bilo koje od dve strane ako postoje razlozi tj., u slucaju poslodavca, opravdani razlozi :)

Vecina standardnih ugovora su bas "na neodredjeno" tj. na neogranicen rok. Kao sto rekoh, termin "neodredjeno" ne znaci da je njihova duzina zagarantovana :)
[ Davor Vlajkovic @ 17.06.2007. 18:28 ] @
Zameni "na neodređeno" sa "za stalno", kao tipičan Srbin, pa ćeš videti u čemu je tu problem ;)

Sad smo stvarno otišli previše OT...
[ DaliborP @ 17.06.2007. 19:58 ] @
Citat:
Shadowed:
DaliborP, slazem se da je malo previse zadiranje u privatnost, ali ti ne moras da odgovoris. Ako poslodavac bazira svoju odluku na osnovu toga, a tebi to ne odgovara, uvek mozes da odustanes od tog posla. Ili, naravno, mozes da odustanes od dela svoje privatnosti ako ti je taj posao dovoljno bitan. Sta ces uraditi zavisi od tvojih licnih prioriteta.

Naravno, pitanje je bilo da li je to normalno ili ne, dakle ne, nije ni normalno ni prikladno da se to pita na intervjuima.
A sigurno ima firmi koje ce pitati sve i svasta, u Srbiji to nije cudno, vec rekoh.

Danas (bar ovde kod mene) vise nije potrebno pisati ni godinu rodjenja u CV-ju, cak se i to smatra diskriminacijom starijih osoba, tj kako firme namerno biraju mladje radnike.
U Srbiji sam sretao X oglasa tipa "Trazimo programera, do 27 godina, osluzena vojna obaveza". E to je cista nebuloza.
[ Pneos @ 17.06.2007. 20:07 ] @
Kada bih bio poslodavac i ja bih pitao radnika dali zivi sa roditeljima u 25-toj. Evo i zasto.

Potpuno je ocekivano da neko sa 25 god zeli da resi stambeno pitanja. Normalno kada se zaposli gledace da uzme kredit, medjutim sta ako poslodavac ne moze da mu da ugovor na neodredjeno koji bi mu obezbedio kredit ? Takav radnik ce biti nezadovoljan, a niko ne zeli nezadovoljnog radnika.

Nije to nikakav udar na privatnost, mislim u civilizovanom i visoko razvijenom drustvu i vi morate puno da se otvorite da bi se i drugi otvorili prema vama. Sad ovde neko kaze na forumu, ja necu licnu kartu, mrzim policiju, ne treba nam vojska, banke sluze da te opljackaju...

a hteli bi da ih u garazi ceka najnoviji model automobila, da imaju high tech kucu, bez kriminala u gradu, da i je drzava sigurna od spolja i da niko nikada nista ih ne pita i ne uznemirava... To ne moze !
[ deki77 @ 17.06.2007. 20:50 ] @
Citat:
Pneos: Kada bih bio poslodavac i ja bih pitao radnika dali zivi sa roditeljima u 25-toj. Evo i zasto.

Potpuno je ocekivano da neko sa 25 god zeli da resi stambeno pitanja. Normalno kada se zaposli gledace da uzme kredit, medjutim sta ako poslodavac ne moze da mu da ugovor na neodredjeno koji bi mu obezbedio kredit ? Takav radnik ce biti nezadovoljan, a niko ne zeli nezadovoljnog radnika.

Nije to nikakav udar na privatnost, mislim u civilizovanom i visoko razvijenom drustvu i vi morate puno da se otvorite da bi se i drugi otvorili prema vama. Sad ovde neko kaze na forumu, ja necu licnu kartu, mrzim policiju, ne treba nam vojska, banke sluze da te opljackaju...

a hteli bi da ih u garazi ceka najnoviji model automobila, da imaju high tech kucu, bez kriminala u gradu, da i je drzava sigurna od spolja i da niko nikada nista ih ne pita i ne uznemirava... To ne moze !

to je čista nebuloza...!!!
-a šta ako moji roditelji imaju kuću od 300m2...
a ja treba da pucam kredit na stan...zbog "osamostaljenja"..i da bi zadovoljio nečije blesave i sasvim nebitne kriterijume,koje u opšte ne znam i ko postavlja i zbog čega!!!
nego eto...!!! ja sam gazda pa mogu da izmišljam šta god hoću jer mi se može,i da lečim neke svoje komplekse..jer nemam pametnija posla...
Postavljati takve standarde u ovoj zemlji je krajnje besmisleno.Čak mislim da poslodavci i nečitaju pa ni neznaju zakon i prava radinika i poštovanje privatnosti.Već se vode svojom nekom blesavom politikom, i još uvek misle da se ništa nije promenilo..pa mogu da rade šta hoće...
[ Pneos @ 17.06.2007. 20:58 ] @
sve si pogresno shvatio.

Ni jedan gazda nece ti postavljati nesuvislo pitanje jer on nema vremena za tako nesto. To sto se tebi nesto cini nebulozno nemora da znaci da je tako. ja sam samo naveo primer zbog cega eto bih ja pitao za stan, ali ko zna koji su razlozi nekog drugog, ne ?

Takodje svaki gazda pogotovo mali jaaaako dobro zna koliko ga jedan radnik moze kostati, materijalno, pravno, moralno...
[ aleksandaraleksandar @ 17.06.2007. 20:59 ] @
Citat:
Pneos:

Nije to nikakav udar na privatnost, mislim u civilizovanom i visoko razvijenom drustvu i vi morate puno da se otvorite da bi se i drugi otvorili prema vama. Sad ovde neko kaze na forumu, ja necu licnu kartu, mrzim policiju, ne treba nam vojska, banke sluze da te opljackaju...


pa USA i UK su primer toga sto si naveo. niti imaju licnu kartu, niti su nesto odusevljeni vojskom...

Citat:
a hteli bi da ih u garazi ceka najnoviji model automobila, da imaju high tech kucu, bez kriminala u gradu, da i je drzava sigurna od spolja i da niko nikada nista ih ne pita i ne uznemirava... To ne moze !


a to ce poslodavac da razresi, tako sto ce iz odgovora "zivim sa roditeljima" da zakljuci da je takav radnik opasan po drzavu "spolja"? i ako takav umre od gladi, onda su svi spaseni?
[ dekster2 @ 17.06.2007. 21:16 ] @
Ljudi,ode nedelja o prici poslodavcima.Kojim poslodavcima.Da li neko ide na sajam(ja prosle godine na svaki sa vip propusnicom)
33 manifestacije,preko 5500 izlagaca.Da li treba da kazem koliko nebuloza koji sebe nazivaju direktorima.Mozda nisam imao licni,licni
kontakt sa 10% vlasnika tih preduzeca,i onda ogromnoj vecini slati cv i ostalu pricu o sebi.Ma molim Vas , pa jer vi znate koliko je 2 kilometra.
[ jablan @ 17.06.2007. 21:45 ] @
Primer iz prve poruke je čisto pro*eravanje. Cela ideja da neko popunjava kilometarski formular za apliciranje za intelektualni posao je nebuloza najteža. Za pozicije gde kandidati rastu na drvetu (kasirke, konobari, bankarske službenice) i ima logike praviti nekakve tipske upitnike kako bi se koliko toliko suzio izbor, ali za npr. posao u IT-ju definitivno ne. CV na mejl uz propratno pismo i to je to.
[ deki77 @ 17.06.2007. 22:11 ] @
A još kada započnemo temu o oglasima za posao koji su na stranom jeziku...
Intervju za posao koji je isključivo na stranom jeziku...
I slanje CV-a na stranom jeziku....
Naravno za posao za koji se konkuriše u Srbiji...
Dolazimo to te činjenice da smo malo pobrkali lončiće,i izopačili neke moralne vrednosti.Gde treba da budemo Srbi i patriote mi puštamo da nas jašu..
A gde treba da osudimo nešto, mi naprotiv stajemo na istu stranu !!!!

[ jablan @ 17.06.2007. 22:29 ] @
Vidiš, patriotizam poslodavac treba da ispoljava na drugi način (da plaća porez, poštuje zakone države u kojoj živi, organizuje etno ekskurzije za zaposlene i poslovne partnere itd). A globalizacija tržišta je neumoljiva i sve veći i veći deo komunikacije će biti na engleskom, sviđalo se to nekom ili ne. Zašto bi hipotetični poslodavac hteo da izgubi potencijalnog veoma stručnog kandidata dajući oglas na jeziku koji on ne zna (npr. srpskom)? Malo možda smešno zvuči kad se priča o strancima koji bi dolazili u Srbiju da rade, ali kao stranac koji je došao da radi u zemlju koja je pre desetak godina izgledala kao Srbija danas, znam o čemu pričam.

Takođe, u menadžerskim strukturama firmi koje zapošljavaju radnike u Srbiji, biće sve više i više stranaca i niko od njih neće hteti ni moći da čita CV na srpskom ili priča sa kandidatom koji ne govori engleski.

Naravno, Srbija uvek može da izabere drugi put i postane Srbistan ali onda je bespredmetno govoriti o bilo kakvim CV-jevima, sve što će biti potrebno za zaposlenje je potvrda od lokalnog popa. ;)
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2007. 22:51 ] @
Citat:

A još kada započnemo temu o oglasima za posao koji su na stranom jeziku...
Intervju za posao koji je isključivo na stranom jeziku...
I slanje CV-a na stranom jeziku....
Naravno za posao za koji se konkuriše u Srbiji...
Dolazimo to te činjenice da smo malo pobrkali lončiće,i izopačili neke moralne vrednosti.Gde treba da budemo Srbi i patriote mi puštamo da nas jašu..
A gde treba da osudimo nešto, mi naprotiv stajemo na istu stranu !!!!


Evo ja sam u Nemackoj, koja je poznata po tome da je vrlo nacionalno svesna, jel da... Eto, imao sve razgovore oko posla komplet na engleskom, na poslu sada razgovaram sa kolegama, naravno na engleskom - zvanicna komunikacija u firmi je na engleskom, svi mailovi na engleskom (to je zvanicno pravilo, dakle tako mora da se radi) itd... cak i Nemci izmedju sebe moraju da pisu mailove na engleskom... minuti svih sastanaka na engleskom... itd..

Ako je posao takav da radis vecinom sa engleskim govornim podrjucjem, ili je radnicka struktura multi-kulti - vrlo verovatno ce firma od tebe traziti da zvanicno komuniciras na engleskom - sigurno nece da zaposljavaju 1000 simultanih prevodioca kako bi se radnici razumeli izmedju sebe u raznim zemljama, na sta bi to licilo?

Kao sto ti Jablan rece - patriotizam firme iskazuju placanjem poreza na teritoriji gde posluju, a ne necim sto se naziva "patriotizam" za siroke narodne mase i ne vredi ni pet para - ili je mozda veci patriotizam ako zahtevas CV na cirilici, ali zakidas drzavu Srbiju za porez, sto je obicno zlatno pravilo "patriotskih" firmi ;-)
[ Mister Big Time @ 18.06.2007. 02:22 ] @
Uf. Al' ste se raspisali, a ja samo dao primer

Dobro je sto ima ovoliko interesenata za ovakvu tematiku u globalu...

Citat:
Pneos: Kada bih bio poslodavac i ja bih pitao radnika dali zivi sa roditeljima u 25-toj. Evo i zasto.

Potpuno je ocekivano da neko sa 25 god zeli da resi stambeno pitanja. Normalno kada se zaposli gledace da uzme kredit, medjutim sta ako poslodavac ne moze da mu da ugovor na neodredjeno koji bi mu obezbedio kredit ? Takav radnik ce biti nezadovoljan, a niko ne zeli nezadovoljnog radnika.


Pa ne znam da li bi ga pitao sa "dali"...
A prica o kreditu ti je mesanje zaba i baba. Zasto bi bre poslodavca bilo briga da li ces ti da uzmes kredit ili neces?! Jel i to je glavni i jedini razlog tog pitanja - plasi se poslodavac da ce radnik biti nezadovoljan odnosno nemotivisan za visokoproduktivan rad?! Nebuloza...

Citat:
dekster2: Ljudi,ode nedelja o prici poslodavcima.Kojim poslodavcima.Da li neko ide na sajam(ja prosle godine na svaki sa vip propusnicom)
33 manifestacije,preko 5500 izlagaca.Da li treba da kazem koliko nebuloza koji sebe nazivaju direktorima.Mozda nisam imao licni,licni
kontakt sa 10% vlasnika tih preduzeca,i onda ogromnoj vecini slati cv i ostalu pricu o sebi.Ma molim Vas , pa jer vi znate koliko je 2 kilometra.


O cemu ti to? http://www.careerdays.org.yu ?
Citat:
jablan: Primer iz prve poruke je čisto pro*eravanje. Cela ideja da neko popunjava kilometarski formular za apliciranje za intelektualni posao je nebuloza najteža. Za pozicije gde kandidati rastu na drvetu (kasirke, konobari, bankarske službenice) i ima logike praviti nekakve tipske upitnike kako bi se koliko toliko suzio izbor, ali za npr. posao u IT-ju definitivno ne. CV na mejl uz propratno pismo i to je to.



To je samo jedan u nizu takvih primera... vise vremena izgubis na popunjavanje takvog obrazca nego da se upises sam u neku jobs 'agenciju' gde ima logike upisivati i popunjavati tolika polja.. ali avaj....


Prica za english je apsolutno na mestu - sve je to posledica globalizacije :P

E sada moze ova tema da se siri po osnovu da li je (legalna) diskriminacija obavezan vojni rok - mozda je neko oslobodjen od sluzenja?! Valjda takve odgovore priznaju... ali onda ce se razviti niz podpitanja - pa sa tobom sigurno nesto nije u redu cim si oslobodjen sluzenja vojske - to je samo za pussys



Citat:
markom:

Takva pitanja imaju funkciju da utvrde kakva je neko osoba van onoga što piše u CV-u. Ako neko ima 25 godina i živi sa roditeljima, može biti da je taj neko problematičan kad su u pitanju samostalni projekti.


Ne znam samo odakle vezivanje za tih 25 godina.... ima ljudi koji rade od 18. god pa u 20. kada malo napreduju zele da promene posao tj. da napreduju u karijeri i sta sada ispade da je taj neko po automatizmu nesamostalan?!

Citat:

Ukoliko neko ima najmanju ocenu 9 na fakultetu, to može da bude indikator toga da je perfekcionista i da može biti problematičan u timskom radu.

Heh zanimljivo, slazem se mada zavisi i koji je fax u pitanju - mozda je neko talentovan za likovne umetnosti i to mu ide od ruke pa mu nije problem da dobija visoke ocene... sve je to relativno - mislim da je sustina da se iz takvih pitanja ne moze bas zakljuciti o coveku ono sta je mozda bilo prvobitni cilj...

Citat:

Ukoliko je neki na 2. godini radio nekakav seminarski, a poslodavac iz nekog razloga ima pristup tome, možda hoće da ga pročita. Itd.

Bas sumnjam u tu pricu posto 98% studenata danas prepisuje seminarske iz tudjih radova/knjiga. Trebalo bi naglasiti onda neka takmicenja od posebnog znacaja a ne glupu formalnost kako se najcesce u praksi definise seminarski rad.

Citat:

Što se tiče poslovnih intervjua, neretko (pa čak i u Srbiji) se dešava da je prvi intervju sa psihologom, a ne sa tehničkim osobljem koje "ispituje". Taj prvi intervju, kao i ona pitanja iznad, služi samo da se utvrdi kakav će neko biti za saradnju (da li je mentol ili normalan čovek), na kakvom tipu projekata može da radi, da li ima problem sa autoritetom (npr. da sam ja HR manager, posle ovakve tvoje poruka bih zaključio tako nešto), problem u komunikaciji (najomiljenije pitanje ovde je, recimo "reci mi nešto o sebi").

Naravno, ovo je vec PRO varijanta koja je po WW standardu. Obicno se u praksi ogleda kao test - oni kruzici, kockice, brojevi itd. I naravno test licnosti (u papirnom obliku).

Posle ove poruke bi zakljucio da ja imam problem sa autoritetom? Zanimljivo... very. Ali niti sam ja aplikant niti si ti HR menadzer
Radi se o prostoj (ne)logici i po mnogima napadu na privatnost, nista vise.


Citat:
dekster2:
To da li neko zivi sa roditeljima.pa ima dvadeset i kusur godina ne mora da znaci da je problematican nego ima problematicne
roditelje koji nisu dobro organizovali i napravili finansijsku konstrukciju za dalji zivot svoga de te ta.

Sta reci.


Citat:
DaliborP:
Vecina od tih pitanja su zadiranje u privatnost i niko nije duzan da ih odgovori.
Pitanja koliko ko ima godina, da li si samac, ozenjen, s kim zivis, imas li familiju i sl. se ne pitaju na intervjuima i smatraju se za neprikladna.
Pitanja za faks su ok, jer su ipak koliko toliko vezana za tehnicki deo posla.

HR manager neke firme je tu da zakljuci na osnovu razgovora da li osoba prikladna za posao svojim ponasanjem i evenutalno nekim psiholoskim testom, ostatak intervjua je tehnicki i to je to.

Doduse u Srbiji mozes ocekivati da te pitaju bilo sta pa me ovo i ne cudi.


Word!

Procunjajte malo po infostudu jedan pravnik odgovara na pitanja ljudi tj. njihova iskustva iz prakse na ovu temu:

npr.
Citat:
Da li se pitanje "Da li imate dece?" na osnovu Zakona o radu može tretirati kao polna diskriminacija?

» Odgovor: Jeste diskriminacija, ali ne polna. Naime, član 18 Zakona o radu koji reguliše zabranu diskriminacije zabranjuje posrednu i neposrednu diskriminaciju lica koja traže zaposlenje kao i zaposlenih s obzriom na pol, rođenje, jezik, rasu, boju kože, starost, trudnoću, zdravstveno stanje, odnosno invalidnost, nacionalnu pripadnost, veroispovest, bračni status, PORODIČNE OBAVEZE, seksualno opredeljenje, političko ili drugo uverenje, socijalno poreklo, imovinsko stanje, članstvo u političkim oganizacijama, sindikatima ili neko drugo lično svojstvo. Vaša se diskriminacija odnosi na porodične obaveze i takvog poslodavca treba prijaviti inspekciji.







[Ovu poruku je menjao Mister Big Time dana 18.06.2007. u 03:46 GMT+1]
[ Pneos @ 18.06.2007. 08:34 ] @
nije poenta sto ce radnik biti nezadovoljan, vec sto ce takav hteti da ode iz firme na bolje mesto. Gazda, dakle mora da ga obuci, uvede u posao, da bi mu on posle zbrisao.

Inace zadovoljstvo radnika je itekako bitno i to nije nebuloza vec upravo realnost.
[ dekster2 @ 18.06.2007. 08:53 ] @
@Mister Big Time
Pa hajde reci nam ti nesto pametno,ustvari da li si ti kod roditelja i trazis posao ili si sve to figurativno zgurao pa se odusevlajvas
i zabavljas nasim pisanjem.Pocni od pocetka kao i temu koju si nazvao---Da li ti zivis sa roditeljima--?????
[ Pneos @ 18.06.2007. 08:56 ] @
Mislim da u ovoj raspravi treba skrenuti paznju na jednu stvar.

Posle II sv. rata u Evropi su bila 2 sistema. Komunizam je uveden dekretom, negde revolucijom u istocnu Evropu. I bese kapitalisticki Zapad i komunisticki Istok. To pak nikako ne znaci da na Zapadu nije posojalo komunista. Naprotiv. Na Zapadu su se vremenom poceli razvijati i jacati sindikati i socijalisticke ideje.

Vremenom (to je dosta decenija) radnicka klasa na Zapadu se izborila za mnoga prava i vi danas imate takve elemente u drustvima Italije i Nemacke da bi im cak i ljudi iz Kadrove Madjarske pozavideli. To pravo medjutim, nije dato, ono je izboreno. Mi medjutim smo ukinuli komunizam i socijalizam i vratili se ponovo na kapitalizam, ali to niposto nije onaj kakav danas bitise u Zap. Evropi.

Zato se ljudi kod nas cude i kazu, pa ovo nema u Nemackoj ili Svedskoj. Tako je. Ali da bi dosli do tog nivoa za njega se mora izboriti. I ne samo to, evo sada u Nemackoj imaju reformu zdravstvenog sistema, u Svajcarskoj penzionog, znaci taj socijalisticki model je skup, on je dobar jer pogoduje ljudima, ali je i veoma skup.

Kod nas u Srbiji, zbog opste nemastine jako je tesko razvijati privatni biznis. Mali gazda, poslodavac pritisnut je mnogim teskocama i naravno da on udarce odozgo amortizuje prema radnicima. Ne daje im stalan ugovor, ispituje ih za sve i svasta, trudnice otpusta... Npr uvezi trudnica. Da li je lepo dati otkaz trudnici ? Nije, ali postavite se u situaciju gazde. On dakle njoj uplacuje, a ona ne radi ? Zasto bi on podizao neciju porodicu ? Zar on nema svoju da brine o njoj ?

Sad kazu to nema u Svedskoj. Da, ali Svedjani su videli da se u takvim slucajevima mora podeliti odgovornost izmedju tri strane: radnika, poslodavca i drzave.
[ DaliborP @ 18.06.2007. 09:21 ] @
Citat:
Pneos:Npr uvezi trudnica. Da li je lepo dati otkaz trudnici ? Nije, ali postavite se u situaciju gazde. On dakle njoj uplacuje, a ona ne radi ? Zasto bi on podizao neciju porodicu ? Zar on nema svoju da brine o njoj ?

Koliko ja znam u Srbiji trudnicko odsustvo placa drzava a ne poslodavac.
Takvim tvojim razmisljanjem verovatno zene nikad ne bi radile, tj radile bi one koje ne mogu ili nece da rode, poslodavac nikad ne bi ni zaposljavao zene. E zato postoji zakon o diskriminaciji na poslu, procitaj par postova iznad. Pricas o necemu sto je deo civilizacije i postoji vec odavno, dakle kasnis 50 godina.
[ Ivan Dimkovic @ 18.06.2007. 09:24 ] @
Citat:

Npr uvezi trudnica. Da li je lepo dati otkaz trudnici ? Nije, ali postavite se u situaciju gazde. On dakle njoj uplacuje, a ona ne radi ? Zasto bi on podizao neciju porodicu ? Zar on nema svoju da brine o njoj ?


To jeste tacno, samo postavi se u ulogu drzave koja treba da garantuje equal opportunity i zenama :) Kako je drzava obicno jaca od malog privatnika, lako ce se desiti da isti bude i kaznjen.

Braniti zenama porodiljsko je vrlo vrlo stetna stvar po drzavu, i ni jedna drzava - osim onih koje mozda imaju strahovit rast stanovnistva, ne moze sebi da priusti takvu slobodu da to dozvoli.

Na kraju krajeva - nema sta ovde da se ljudi "bore" - takva stvar je vec regulisana zakonom - i u Srbjii. Prema tome, mi ovde mozemo samo da pricamo o krsenju zakona, sto je samo po sebi krivicno delo za koje se odgovara.

Naravno, i poslodavac bi morao imati povlastice, recimo da isplacene plate zenama na trudnickom budu oslobodjene poreza i da sve obaveze poslodavca prema drzavi za tu radnicu budu zamrznute... Ako vec drzava ne isplacuje deo te plate, sto ne znam kako ide u Srbiji.
[ Buum @ 18.06.2007. 10:47 ] @
Da se vratimo na glavnu temu - nebulozna pitanja na intervjuima za posao.

Moje mišljenje je da ta provokativna pitanja služe da se proveri kako kandidat reaguje kada se nalazi u neprijatnoj ili neobičnoj situaciji.

Zamislite da vam dođe Velja Ilić na intervju za posao. Čovek je magistar, sa jako velikim radnim iskustvom na terenu, a čak je bio i na ministarskoj funkciji u dva navrata. E, sad - ko ne zna Velju skupo bi ga platio.

Ovako, lepo svakom kandidatu postaviš par škakljivih pitanja da vidiš ko ima kratak fitilj. Ako ispitanik počne da škrguće zubima, psuje ili pokuša da te šutne ispod stola kulturno mu se zahvališ i pokažeš mu gde su vrata.

Dakle, suština je ne cvileti i ne pizdeti ako vam poslodavac postavi neko odvratno pitanje. Morate naučiti da se nosite sa takvim stvarima kao zreli i odrasli ljudi. Uvek na kulturan način možete da izbegnete direktan odgovor (tipa: ne želim da se izjasnim po tom pitanju) i to će biti uvaženo kao korektna reakcija. Doduše, ja lično ne propuštam priliku da se našalim kad me pitaju takve stvari.

Q: Da li živite sa roditeljima?
A: Moja stambena situiranost i samostalnost se može uporediti sa engleskim princom Harijem koji živi u kući sa jednim roditeljem, bratom i članovima najbliže familije. (nek se on posle razmišla da li živim u Vindzorskom dvorcu ili udžerici u Malom mokrom lugu)

Q: Imate li dece?
A: Mislim da ne, ali nikad se ne zna.

Što se tiče varijante sa potpisivanjem blanko otkaza, probajte da išibicarite podlog poslodavca koji bi da vas zajarmi i ucenjuje otkazom kako bi kasnije mogao da se iživljava. Insistirajte da prvo potpišete i overite ugovor o radu, jer zaboga - nema nikakve logike da prvo parafirate otkaz. Ako volina nasedne, ne potpisujte otkaz i to je to.
[ DaliborP @ 18.06.2007. 11:26 ] @
Citat:
Buum:
Ovako, lepo svakom kandidatu postaviš par škakljivih pitanja da vidiš ko ima kratak fitilj. Ako ispitanik počne da škrguće zubima, psuje ili pokuša da te šutne ispod stola kulturno mu se zahvališ i pokažeš mu gde su vrata.

Za procenu kandidata je zaduzeno HR odelenje i ti ljudi su skolovani bas za takve stvari, dakle procena kandidata van tehnickog dela.

Znaci nema potrebe pitati nebulozna pitanja, uopste ne vidim nikakvu osnovu ni trik u pitanju "Da li zivite sa roditeljima".
Mene zanima sta se uopste ocekuje sa ovakvim pitanjem, sta, firma ocekuje da radnik ima svoj stan? Dvosoban ili veci? Kucu sa okucnicom? Da zivi sam?

Cemu to, ako je neko dileja sigurno sa takvim glupim pitanjem se nece doci do tog saznanja.
Postoje suptilnije metode, ovo spada u diskriminaciju i naravno pravu nebulozu.
[ Buum @ 18.06.2007. 11:33 ] @
Pa, kažem ti - to je jedna vrsta provokacije. Više se gleda reakcija kandidata od samog odgovora. Uglavnom, za takva pitanja zaduženi HR-ovci koji i smišljaju te gadosti. Fora je samo da se ne upecaš na to.
[ DaliborP @ 18.06.2007. 11:56 ] @
Ma covece HR ne pita takva pitanja niti sme da pita takva pitanja.
O tome se i prica ovde, to je diskriminacija kandidata - porodicna i licna stvar.
[ Buum @ 18.06.2007. 12:16 ] @
Pa, iako ne bi smelo/trebalo, očigledno je da se takva pitanja postavljaju, ne samo kod nas već i u mnogo razvijenijim zemljama.

http://www.jobsnake.com/seek/articles/index.cgi?openarticle=8602
http://www.careerbuilder.com/J...e7435ec28d00977-235465463-er-4
http://www.netscape.com/viewst...nal-questions-in-an-interview/
http://jobsearch.about.com/od/...networking/a/illegalinterv.htm
http://www.washingtonpost.com/.../articles/A8963-2003Apr11.html

Fora je samo kako ćeš da se postaviš - da li ćeš da isteruješ pravdu i da im *ebeš nanu naninu ili ćeš da iskuliraš i izdigneš se iznad provokacije nekog glupog HR-ovca zarad zaposlenja. That's all.
[ broker @ 18.06.2007. 15:38 ] @
Citat:
DaliborP:
Znaci nema potrebe pitati nebulozna pitanja, uopste ne vidim nikakvu osnovu ni trik u pitanju "Da li zivite sa roditeljima".
Mene zanima sta se uopste ocekuje sa ovakvim pitanjem, sta, firma ocekuje da radnik ima svoj stan? Dvosoban ili veci? Kucu sa okucnicom? Da zivi sam?
Cemu to, ako je neko dileja sigurno sa takvim glupim pitanjem se nece doci do tog saznanja.


Umesto dalupas glavu sto te neko nesto pita, lepo mu odgovoris. Mozda recimo firma planira da investira u stambeni objekat za svoje zaposlene pa im vise odgovara da zaposljava ljude koji nemaju reseno stambeno pitanje, jer mogu da im ponude stan u nekom aranzmanu koji odgovara firmi, a verovatno i zaposlenom?

Na svako pitanje mozes da smislis bar dva razloga zasto je to pitanje postavljeno, a da su oni medjusobno suprotni. Sto bi oko toga lupao glavu?
[ DaliborP @ 18.06.2007. 15:43 ] @
A ako me pitaju da li sam samac to bi moglo da znaci da ce da me vode u Lap dance club?
[ broker @ 18.06.2007. 18:49 ] @
Nebitno je. Sto bi se time zamarao. Samo onaj ko te tako nesto pita zna zasto te to pita. Na tebi je ili da odgovoris iskreno ili da ne odgovoris. Ne vidim sta bi postigao i da znas zasto te to pita? Prilagodio bi svoj odgovor? Sta bi time postigao? Prevario bi ga, pa bi zbog toga dobio posao?

Ako je to neka kljucna stvar, ne bi proslo dugo da sve legne na svoje mesto i da i ti i oni shvate da se tu ne uklapas. Samo bi potrosio vreme, i svoje i njihovo.

Uvek imaj na umu da oni tebe ne zaposljavaju onakvog kakv ti zelis da budes ili da se predstavis, nego onakvog kakav zaista jesi. I tebi je u interesu da se zaposlis u firmi kojoj takav kakav si odgovaras, a ne da moras da se pretvaras zbog bilo cega.
[ Mister Big Time @ 18.06.2007. 23:58 ] @
Citat:
broker: Nebitno je. Sto bi se time zamarao. Samo onaj ko te tako nesto pita zna zasto te to pita. Na tebi je ili da odgovoris iskreno ili da ne odgovoris. Ne vidim sta bi postigao i da znas zasto te to pita? Prilagodio bi svoj odgovor? Sta bi time postigao? Prevario bi ga, pa bi zbog toga dobio posao?

Ako je to neka kljucna stvar, ne bi proslo dugo da sve legne na svoje mesto i da i ti i oni shvate da se tu ne uklapas. Samo bi potrosio vreme, i svoje i njihovo.

Uvek imaj na umu da oni tebe ne zaposljavaju onakvog kakv ti zelis da budes ili da se predstavis, nego onakvog kakav zaista jesi. I tebi je u interesu da se zaposlis u firmi kojoj takav kakav si odgovaras, a ne da moras da se pretvaras zbog bilo cega.


Pa nije to ono - odvojili nas i pse da ne prepisujemo jedni od drugih...
Ljudima treba da bude bitno tj. da upale mozak da li je to diskriminacija, mesanje u privatnost pojedinca ili nesto peto. Ja nisam strucan da to utvrdim, verovatno ima neko ko jeste.... zato i ova tema diskusija raznih misljenja - forum i sluzi za to valjda.
I o kakvom pretvaranju je rec?! Nikako to nije dobra taktika - ali nazalost u praksi se to najcesce desava - pitajte samo ljude kako pisu svoj CV - pa po nekakvom "sveckom" standardu misleci da ce im to pomoci.... upravo je jedinstvenost neke osobe ono sto ga izdvaja u moru ostalih.


@Pneos:
"Inace zadovoljstvo radnika je itekako bitno i to nije nebuloza vec upravo realnost. "

-Ozbiljno?!

Pa jedno je zadovoljstvo, a drugo je pitanje da li neko treba da brine o kreditu radnika, zaduzenju kod komsiluka i ostalih stvari, procitaj ponovo sta sam pisao ja i drugi na temi..


Citat:
dekster2:
Pa hajde reci nam ti nesto pametno,ustvari da li si ti kod roditelja i trazis posao ili si sve to figurativno zgurao pa se odusevlajvas
i zabavljas nasim pisanjem.Pocni od pocetka kao i temu koju si nazvao---Da li ti zivis sa roditeljima--?????


Cemu nervoza? :)
I ja uopste nisam bitan u celoj prici, cemu tako plitko razmisljanje? Vise sam rok en rol tip - sloboda narodu, privatnost, sex, drugs....
Tema je postavljena zbog GLOBALNOG aspekta a ne zbog necijeg du****. Procitaj jos jednom da je to samo PRIMER. Jedna lasta ne cini prolece, stoga ne trebas da bukvalno shvatas naslov teme, vec da se usresredis na sadrzaj iz koga se razvio niz drugih, usko povezanih pitanja.
Ali ajde ako te bas interesuje - ne trazim posao u Srbiji jer mi trenutni odgovara, a sto se tice zivota - zivim na dve lokacije. Sad me zanima misljenje nekog HR strucnjaka da li je to dovoljno dobro - ili ce mi glavna zamerka biti sto i dalje nisam samostalan posto jedem fast food a ne kuvam sam svaki dan.

Now it's your turn, po godinama (iz ugla poslodavca) bih rekao da si verovatno u istoj kategoriji te ces na ovo pitanje odgovoriti sa negacijom.

Poz



P.S. Pricao sam sa drugaricom iz USA, kaze da isto tamo ima glupavih pitanja medjutim niko nije obavezan da na njih odgovori. Odnosno sta se desava - da ljudi odgovore na ono sto je uvek "srednja vrednost", kao na testovima licnosti. Posebno sto vecina takvih odgovora NE MOZE da se proveri, stoga u nasoj prici moze neko da kaze da zivi sa roditeljima u garsonjeri 25m2, a ovamo ima dve kuce, i obratno.

P.P.S. Samo jos jedna stvar koja ocigledno nije nikome pala na pamet vezano za ova nebulozna pitanja - mozda su nekome roditelji preminuli ili poginuli u ratu pa takva pitanja mogu biti potresna za neku osobu! U tom slucaju opet dolazimo do nedokazane teorije da ako neko zivi sam po automatizmu se svrstava u kategoriju samostalnih i uspesnih osoba! A ovamo zivi od soc. pomoci itd.


[Ovu poruku je menjao Mister Big Time dana 20.06.2007. u 20:40 GMT+1]
[ Pneos @ 19.06.2007. 00:05 ] @
da li bi ti DaliborP primio potencijalnu trudnicu u svoju firmu i preuzeo sve te obaveze ?

ili ces ostati svetac na recima a neko drugi ce to vec uraditi...

ps nemoj da mi pricas o civilizaciji ja zivim u zemlji koja je civilizaciju osnovala.
[ markom @ 19.06.2007. 00:08 ] @
Hm... "potencijalna trudnica" je tačno ... šta?
[ Ivan Dimkovic @ 19.06.2007. 00:13 ] @
Da i ja bih voleo da znam sta je "potencijalna trudnica" :-)))

I - sta bi se desilo da lepo kaze "necu da ostanem trudna u sledecih 10 godina" i za 6 meseci trazi porodiljsko... da nece mozda da je otpuste? :) To bih bas voleo da vidim :)

Citat:

ps nemoj da mi pricas o civilizaciji ja zivim u zemlji koja je civilizaciju osnovala.


A kamo Grci... Egipcani, Mesopotamija? :-)
[ Mister Big Time @ 19.06.2007. 00:15 ] @
Ivane, takvi poslodavci traze da devojka POTPISE "aneks ugovora" ili kako se vec to moze nazvati - da nece radjati u sl. toliko i toliko godina/meseci. ODNOSNO ne bukvalno vremenski da se naznaci vec se jasno definise da u slucaju porodiljskog odsustva poslodavac nije obavezan NISTA da joj isplacuje dok se ne vrati na posao! I posle koji zakon moze da je zastiti kada je SAMA potpisala tako nesto? Niko je nije tukao po usima...
[ Davor Vlajkovic @ 19.06.2007. 00:24 ] @
Nemanja, tako nešto se ne nudi na potpis jer je protivzakonito (hint).
[ Shadowed @ 19.06.2007. 01:25 ] @
Mozda je tacnije reci nudi se na potpis iako je nelegalno (jer zrtva, tj. kandidatkinja ne zna da je nelegalno).
[ Davor Vlajkovic @ 19.06.2007. 01:32 ] @
Moguće. Ja lično ne mogu da poverujem u to da je neko (mislim na poslodavce) dovoljno lud da se zeza sa tim, ali ko će ga znati - ima nas raznih...
[ DaliborP @ 19.06.2007. 09:15 ] @
Citat:
Pneos: da li bi ti DaliborP primio potencijalnu trudnicu u svoju firmu i preuzeo sve te obaveze ?

ili ces ostati svetac na recima a neko drugi ce to vec uraditi...

ps nemoj da mi pricas o civilizaciji ja zivim u zemlji koja je civilizaciju osnovala.

Potencijalnu trudnicu :))) Mislis bilo koju zensku osobu??

Trudnice ne verujem da traze posao, potencijalne valjda traze, opet kazem ne znam o kojim obavezama pricas?

Kao sto tekoh u Srbiji platu u porodiljnom periodu daje drzava, tako da ne vidim sta ja kao poslodavac toliko gubim.
U istom periodu se nadje zamena, ne znam cemu tolika fama oko zena i njihovog zaposlenja.

Dakle, da, primio bi potencijalnu trudnicu svoju firmu. Ali samo pod uslovom da dobro izgleda ;)

To sa civilizacijom nisam shvatio, jel treba da odam neko duboko postovanje posto zivis u Italiji ili sta tacno....?
[ broker @ 19.06.2007. 09:33 ] @
Citat:
Mister Big Time: Ljudima treba da bude bitno tj. da upale mozak da li je to diskriminacija, mesanje u privatnost pojedinca ili nesto peto.


Ako mislis da je pitanje diskriminatorsko ili zalazi u privatnost ili nesto peto, mozes da odlucis da na njega ne odgovoris, pa cak i da slucaj prijavis, ali tu i dalje nije bitno zasto te to neko pita. Moja poenta je bila u tome da ti ne mozes da znas zasto te neko nesto pita na razgovoru za posao i kako ce on tvoj dogovor da tumaci, a moze da ga tumaci dijametralno suprotno. Prema tome, ne treba se time opterecivati.
[ Ivan Dimkovic @ 19.06.2007. 09:48 ] @
Citat:
Mister Big Time
Ivane, takvi poslodavci traze da devojka POTPISE "aneks ugovora" ili kako se vec to moze nazvati - da nece radjati u sl. toliko i toliko godina/meseci. ODNOSNO ne bukvalno vremenski da se naznaci vec se jasno definise da u slucaju porodiljskog odsustva poslodavac nije obavezan NISTA da joj isplacuje dok se ne vrati na posao! I posle koji zakon moze da je zastiti kada je SAMA potpisala tako nesto? Niko je nije tukao po usima...


Pazi, poslodavac moze da je natera aplikanta za posao da potpise nekakav "aneks ugovora" u kome ce pisati da ako ona ostane trudna, mora da postane seksualna robinja poslodavca ili da mora da dotira bubreg za poslodavcevog kuma....

Znas koja je razlika izmedju ovih primera gore i tvog primera - nikakva. Svi ti primeri su protivni zakonu (tj. visestrukim zakonima), a zakon je u pravnom sistemu drzave iznad bilo kakvog ugovora izmedju bilo koje 2 strane - a sta moze stojati u ugovoru o radu je i te kako strogo regulisano zakonom.

Dakle, ako bi poslodavac prestao da isplacuje platu trudnoj zeni ili joj, jos gore, da otkaz, sve sto je potrebno da se desi je da ta zena ode u inspekciju rada i prijavi poslodavca za neisplacivanje plate ili nezakonit otkaz - za sve dalje je nadlezna inspekcija i kazne, koliko vidim, nisu uopste male - tako da cisto sumnjam da se poslodavcu isplati da "enforsuje" takav besmisleni "aneks" jer bi samim tim sebi potpisao presudu i mozda cak zatvorio posao.

To ti je isto kao i sa "aneksima o zabrani konkurencije" - u vecini zakonodavstava pise da se "zabrana zaposljavanja u konkurentnim firmama" moze maksimalno zahtevati u ugovoru 12 meseci (negde i 6) - i da, za to vreme, prosli poslodavac mora da kompenzuje radnika zbog te zabrane. A, opet i pored toga, mnoge firme ubacuju besmislene klauzule koje su daleko strozije od zakonski propisanih, iako nemaju nikakve sanse da to ikad izguraju na sudu.


[ Mister Big Time @ 19.06.2007. 17:24 ] @
Citat:
broker: Ako mislis da je pitanje diskriminatorsko ili zalazi u privatnost ili nesto peto, mozes da odlucis da na njega ne odgovoris, pa cak i da slucaj prijavis, ali tu i dalje nije bitno zasto te to neko pita. Moja poenta je bila u tome da ti ne mozes da znas zasto te neko nesto pita na razgovoru za posao i kako ce on tvoj dogovor da tumaci, a moze da ga tumaci dijametralno suprotno. Prema tome, ne treba se time opterecivati.


Pa mozda si i u pravu tj. mozda je to najbolji stav ;)


Citat:
Ivan Dimkovic: Pazi, poslodavac moze da je natera aplikanta za posao da potpise nekakav "aneks ugovora" u kome ce pisati da ako ona ostane trudna, mora da postane seksualna robinja poslodavca ili da mora da dotira bubreg za poslodavcevog kuma....

Znas koja je razlika izmedju ovih primera gore i tvog primera - nikakva. Svi ti primeri su protivni zakonu (tj. visestrukim zakonima), a zakon je u pravnom sistemu drzave iznad bilo kakvog ugovora izmedju bilo koje 2 strane - a sta moze stojati u ugovoru o radu je i te kako strogo regulisano zakonom.

Dakle, ako bi poslodavac prestao da isplacuje platu trudnoj zeni ili joj, jos gore, da otkaz, sve sto je potrebno da se desi je da ta zena ode u inspekciju rada i prijavi poslodavca za neisplacivanje plate ili nezakonit otkaz - za sve dalje je nadlezna inspekcija i kazne, koliko vidim, nisu uopste male - tako da cisto sumnjam da se poslodavcu isplati da "enforsuje" takav besmisleni "aneks" jer bi samim tim sebi potpisao presudu i mozda cak zatvorio posao.

To ti je isto kao i sa "aneksima o zabrani konkurencije" - u vecini zakonodavstava pise da se "zabrana zaposljavanja u konkurentnim firmama" moze maksimalno zahtevati u ugovoru 12 meseci (negde i 6) - i da, za to vreme, prosli poslodavac mora da kompenzuje radnika zbog te zabrane. A, opet i pored toga, mnoge firme ubacuju besmislene klauzule koje su daleko strozije od zakonski propisanih, iako nemaju nikakve sanse da to ikad izguraju na sudu.


Ne znam kako je to pravno-tehnicki sastavljeno ali sa vise strana ljudi potvrdjuju da se to praktikuje npr. kod Miskovica. Verovatno ima neka caka kako se to nacini da poslodavac bude zasticen kao beli medved.
I kakva inspekcija rada?! LOL. Pa nasa inspekcija ne moze da izadje na kraj sa brdjanima koji valjaju mobilne telefone i zavrcu kupce za sitnis, a stace na put gigantima kakav je M... teoretski lepo zvuci, malcice je drugcije u praksi.

Nego da se vratimo na prvobitnu temu...

U Velikoj Britaniji recimo, zakon je veoma ostar po pitanju diskriminacije i ide do toga da u oglasu za manekenku ne smete da postavite uslov godina niti fizickog izgleda. Takodje, ako se na oglas za posao izbacivaca iz nocnog kluba javi invalid u kolicima, morate debelo da dokazete da ste uradili sve da mu omogucite da obavlja posao za koji se prijavio.
[ dekster2 @ 19.06.2007. 21:49 ] @
@Mister Big Time


Steta stio nisi tip koji me je zapalio za lovu,ali to rucak mama ceo sprat,ceo si copy tipa (samo sto je on u cigagu sa mojih 30 h Usd)
Tvoj roken rol zivot(mada od mene plitkog) je sazvakana stvar,pa bi bilo interesantno od nekog ko je zaduzen za razgovor sa kandidatima
sta bi procenio ,bilo da je tvoj stil ili ti sam.Ides na rucak kod mame,stambeno si prebezbedjen(ako postoji takav izraz) sta od tebe
da ocekuje.Odgovornost ne, sutra ces da mu kazes ja nemoram da radim.Savesnost na poslu,ma daj .Zato se i postavljamo na taj nacin
da bi te bio briga,pocevsi od sredstava za rad pa do sitnog invertara.Poslodavac ima pravo da pita i radi sta hoce a tvoj je izbor da napustis
komentar i ides na drugo mesto.Uopsteno niko nije pomenuo koje velicine su firme koje traze da zena potpise u vezi trudnoce,ili sa kime
zivis.Mala,srednja,(banke,osiguravajuca drustva,trgovinske,ugostiteljske,holdin,uvoz izvoz,prodavnice,butici itdd...
U vezi tebe nemoj misliti da sam nesto licno mislio,ali ima jedan izraz (trne zadnjica) i takakve se trude da prepoznaju dok se nerazbije tikva.
[ Mister Big Time @ 20.06.2007. 03:29 ] @
Ovaj, ja sam samo odgovorio na pitanje da li zivite sa roditeljima.... a nisam rekao sa kim zivim i ostale stvari

A iskreno zao mi sto te je taj popalio za lovu, desava se, posebno u Srbiji.

No vratimo se na temu.
Recimo taj izraz kako ti kazes da je neko "prebezbedjen" dakle ni to ne valja?! Pa mislio sam da se ovde fura prica kako niko nece nekoga ko zivi u stanu sa roditeljima - jer toboze takav je idijot, a sada ne valja ni druga solucija Pa sta zapravo onda treba da bude idealan odgovor - zivim na klupi sa pticama? LOL.
I leba ti cemu taj komplex da ako neko ima zaseban stan (uzeo kredit, nasledio od rodbine, dobio na lutriji, igrao se na NY berzi..) po automatizmu znaci da je neodgovoran i nemotivisan za posao?! Strasno... a prica "ja ne moram ni da radim" je pateticna - pa valjda taj stan mora od necega da se placa, racuni, hrana, ili ti smatras da je i to "preobezbedjeno" pa je neko pretplacen na supermarket dozivotno a infostan ga nema u evidenciji?

Savesnost na poslu,ma daj - To mozes globalno da pricas i da globalizujes u etar, a mene zaobidji sa tim topikom posto se ne znamo licno pa ni ne mozes da sudis o necijoj savesnosti, poverenju na poslu itd.

A i dalje nismo culi tvoj odgovor na pitanje.

"Uopsteno niko nije pomenuo koje velicine su firme koje traze da zena potpise u vezi trudnoce,"
-Jeste pomenuli su, procitaj malo bolje temu.
Link: http://www.elitesecurity.org/t...ce-ostati-drugom-stanju-godina
A zasto je bitno koje velicine su firme?! Mozda po tebi manja firma ima pravo da se tako ponasa jer ostvaruje srazmerno manji profit od neke velike firme?!

P.S. Bilo bi lepse da ova diskusija ima globalni karakter bez isuvisnih (licnih ) pitanja za dobrobit cele "komjuniti".
[ deki77 @ 20.06.2007. 06:37 ] @
Citat:
Mister Big Time: Recimo taj izraz kako ti kazes da je neko "prebezbedjen" dakle ni to ne valja?! Pa mislio sam da se ovde fura prica kako niko nece nekoga ko zivi u stanu sa roditeljima - jer toboze takav je idijot, a sada ne valja ni druga solucija :D Pa sta zapravo onda treba da bude idealan odgovor - zivim na klupi sa pticama? LOL.

Treba Gazda da te upregne kao "Dalmatinsko Magare" da radiš i poslove za koje nisi kvalifikovan,za "bednu platu" sa VSS....eto to je razlog!!!
Uvek i svaki put se gura u stranu prava i potrebe radnika,zaštita!!
Tj. retko firma u svom oglasu za traženje radnika daje opis: Radnog mesta(realan),okruženje,plata(početna),mogućnost daljeg napredovanja,primeri,opis firme,dostignuća firme,pohvale,sajmovi ili bilo šta slično.
Jedva u svom potpisu daju URL adresu koja nije ažurirana od 1996g.
A zato radnik mora da bude kvalifikova kao da će da radi u NASA,sa 6 jezika za 600eura.
Kada sve sabereš vidiš da je tvoja plata sa VSS daleko ispod proseka jednog radnika komunalca(đubretarca) koji radi 20h nedeljno u nekoj EU zemlji.
Nemojte vi upoređivati radno mesto nekog programera,koji sedi 12h za računarom i prima nešto iznad proseka.U većini su oni sa Ekonomskim,Pravnim,Poljoprivrednim faxom..
[ Ivan Dimkovic @ 20.06.2007. 08:53 ] @
Citat:

Ne znam kako je to pravno-tehnicki sastavljeno ali sa vise strana ljudi potvrdjuju da se to praktikuje npr. kod Miskovica. Verovatno ima neka caka kako se to nacini da poslodavac bude zasticen kao beli medved.


Ja ipak mislim da su to price za malu decu, jel neko rekao ikad imena i prezimena zena koje su otpustene? Taj Miskovic ima mnogo vise da rizikuje nego da pravi sebi los imidz otpustanjem trudnica kada i ovako i onako nece biti on taj ko ce im isplacivati porodiljsko - plus, mozda bi uspeo da potplatni izvrsnu vlast da ga ne kazni, ali cisto sumnjam da bi mu to pomoglo kod medija.

Dajte ljudi o tome bi pisale novine - da se to sistemski radi, nasao bi se neko do sad da ga i tuzi za to.

Citat:

U Velikoj Britaniji recimo, zakon je veoma ostar po pitanju diskriminacije i ide do toga da u oglasu za manekenku ne smete da postavite uslov godina niti fizickog izgleda. Takodje, ako se na oglas za posao izbacivaca iz nocnog kluba javi invalid u kolicima, morate debelo da dokazete da ste uradili sve da mu omogucite da obavlja posao za koji se prijavio.


Pa opet ne vidjas babe manekenke i invalide kao izbacivace u klubovima. Sta mislis zasto? ;-)
[ Alter Ego @ 20.06.2007. 19:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ja ipak mislim da su to price za malu decu, jel neko rekao ikad imena i prezimena zena koje su otpustene? Taj Miskovic ima mnogo vise da rizikuje nego da pravi sebi los imidz otpustanjem trudnica kada i ovako i onako nece biti on taj ko ce im isplacivati porodiljsko - plus, mozda bi uspeo da potplatni izvrsnu vlast da ga ne kazni, ali cisto sumnjam da bi mu to pomoglo kod medija.

Rade se i mnogo gore stvari i stvarno ne znam zašto imaš potrebu da nas ubeđuješ da kod nas sve funkcioniše po zakonu i da je sve bajno. I to ne radiš prvi put. O kakvom crnom imidžu Mišković treba da brine kad svi živi znaju kako je došao do bogatstva. Uostalom, ne radi ništa što drugi ne rade, eno na infostudovim diskusijama brdo tema o raznoraznim zloupotrebama od strane poslodavaca, mahom privatnih firmi. Ne verujem da toliko ljudi ima potrebu da izmišlja takve stvari.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Dajte ljudi o tome bi pisale novine - da se to sistemski radi, nasao bi se neko do sad da ga i tuzi za to.

Nisi dugo u Srbiji, ali opet ne mogu da poverujem šta pišeš ovde. Koga bre da tužiš u ovoj zemlji? Radiš od jutra do sutra za 200-300 evra, neko te šutne na ulicu i ti ga tužiš. I sudiš se par godina sve vreme plaćajući advokata. I slučaj zastari ili šta već.
[ _djevojka_ @ 21.06.2007. 14:13 ] @
Citat:
Ja ipak mislim da su to price za malu decu, jel neko rekao ikad imena i prezimena zena koje su otpustene?

Price iz Nepricave su bile price za malu djecu. Valjda si do sada ukapirao da je Seeeeerbija mala zemlja, i da mnogim ljudima nije u interesu da im se ime vuce u blatu, ma na kojoj strani se nasli.

Citat:
Taj Miskovic ima mnogo vise da rizikuje nego da pravi sebi los imidz otpustanjem trudnica kada i ovako i onako nece biti on taj ko ce im isplacivati porodiljsko - plus, mozda bi uspeo da potplatni izvrsnu vlast da ga ne kazni, ali cisto sumnjam da bi mu to pomoglo kod medija.

Svasta. Cesce je bitnije sa kim pijes kafu, nego sa koliko ces koga potplatiti.

Citat:
Dajte ljudi o tome bi pisale novine - da se to sistemski radi, nasao bi se neko do sad da ga i tuzi za to.

Height of naivette.

Keywords: mediji, mediji, mediji. Znaci, ako se nije oglasilo u medijima, za tebe je problem nepoznat, tj. nepostojiuopsteubilokomsmilu. Welcome to the information age. :)