[ fanfon @ 18.06.2007. 18:55 ] @
Koliko vidim, omiljeno pice medju mladima u gradu. Mesaju ga sa guaranom i sinalco energies uz obavezni led i limun. I ja ga cesto popijem kad izadjem vikendom. Interesuje me koliko ima kalorija, jer to nigde nisam uspeo pronaci. Neki kazu da poboljsava varenje ali sam nasao tekst u Glasu javnosti koji kaze da je to samo privid i da ovo piće zbog visokog nivoa alkohola izaziva širenje krvnih sudova u želucu i usporava njegovo pražnjenje.

Inace, pelinkovac je aromaticni liker koji sadrzi 28-35% alkohola. Najpoznatije marke su Gorki list, Maraska i Badel. Gorki list sadrzi 26 razlicitih trava ukljucujuci i pelin koji mu daje karakteristicnu aromu. U Bugarskoj je pelinkovac vrsta vina koja sadrzi 34 razlicite vrste trava i dodato voce.

[ Horvat I @ 18.06.2007. 19:13 ] @
U celom svetu ima pica slicnog ukusa,sastava,i namene Unikum,Jegermajster...
[ Neythan @ 18.06.2007. 19:15 ] @
I campari :)

Anyway, sva ta pica: gorki list, campari, jegermaister su (bar meni) najodvratnija pica koja sam pio. Smirnoff ftw! :P
[ Lesli Eldridz @ 18.06.2007. 19:26 ] @
Nisi ti pio svojevremeno makedonsko pivo Krali Marko. To je bio pravi pelin, kakav djavola pelinkovac.
[ cume @ 18.06.2007. 19:44 ] @
Lekovit je to vece kad ga pijes, ali sutra kad ustanes.... :-))
[ fade @ 18.06.2007. 19:50 ] @
Ma alkohol je lekovit u svakom obliku,a pelinkovac je daleko od omiljenog pica medju mladima,svi znamo da je pivo uvek prvo.
[ The Impaler @ 18.06.2007. 21:23 ] @
Ja imam alergiju na polen. Ni jedan lek sem mora i jegera ili ramacotija mi ne pomaze. Skoro svako vece zdrmam po casicu dve i sutradan nisam slinavi placljivko.Mada i dalje pijem prepisan sirup (koji ima vrlo slican ukus)
[ fanfon @ 18.06.2007. 21:29 ] @
Hehehe...A ja svako jutro zmazem kasiku polena s medom
[ xspeed @ 19.06.2007. 20:29 ] @
Pomaze kad boli zeludac pa to znam od malih nogu....
[ Darko Prelic @ 19.06.2007. 22:11 ] @
i meni pelinkovac pomaze kad hocu da se napijem..
[ Nemanja Avramović @ 20.06.2007. 00:44 ] @
Da, i ja sam primetio da je dobar u tome (kad hoćeš da se napiješ)
[ Pneos @ 20.06.2007. 07:41 ] @
Pelinkovac dosta regulise ph probavnog trakta i dobar je protiv kiseline. Pelinkovac moze biti veoma opasan u vecim kolicinama.
[ Nenad Vranjanac @ 20.06.2007. 07:53 ] @
Citat:
The Impaler: Ja imam alergiju na polen. Ni jedan lek sem mora i jegera ili ramacotija mi ne pomaze. Skoro svako vece zdrmam po casicu dve i sutradan nisam slinavi placljivko.Mada i dalje pijem prepisan sirup (koji ima vrlo slican ukus)


hm. jesi li bio kod alergologa, verovatno bi ti preporucio "presing"?

a pelinkovac je neopisivo odvratan. ja volim specificne i jake ukuse (jaka kafa, mini cables bombone) ali taj pelinkovac ne mogu ni da liznem. jeger odavno nisam pio, ali ako se dobro secam on ima blazi i lepsi ukus.
[ fanfon @ 20.06.2007. 08:30 ] @
Citat:
Pneos:Pelinkovac moze biti veoma opasan u vecim kolicinama.


Pa ako vec tvrdis tako nesto red bi bio da to obrazlozis i nekim dokazima...
[ The Impaler @ 20.06.2007. 12:48 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: hm. jesi li bio kod alergologa, verovatno bi ti preporucio "presing"?

a pelinkovac je neopisivo odvratan. ja volim specificne i jake ukuse (jaka kafa, mini cables bombone) ali taj pelinkovac ne mogu ni da liznem. jeger odavno nisam pio, ali ako se dobro secam on ima blazi i lepsi ukus.

Jesam,zapravo presing se koristi samo na kratko pa se posle prelazi na galitifen koji sme da se pije na duze staze.Alergije su boles' 21. veka, i nema tu leka...doktori mogu samo da nagadjaju a od akunpukture nema 'leba.
[ Pneos @ 21.06.2007. 21:24 ] @
jednom sam posle 6. casice pelinkovca dobio veoma jako lupanje srca, a posle mi je jedan drug inace lekar rekao da je on kolabirao od pelinkovca. To je sve sto znam o njegovoj stetnosti.
[ netman @ 21.06.2007. 23:08 ] @
Meni pomaze kod blazis upala grla, ma i na pocetku kad osetim da me hvata grip.
[ biber021 @ 21.06.2007. 23:17 ] @
Prvo po jednu stomakliju, pa onda da pričamo o pelinkovcu...
[ Milan Stojanovic @ 21.06.2007. 23:50 ] @
Jedna čašica pelinkovca dnevno je lekovita.
To je aperitiv od biljaka smešan sa namerom da vam otvori apetit , uzburka sva čula...
Ako preterate, dobićete kontra dejstvo.
Zatvoriće apetit , i neće dozvoliti nikakav unos tečnosti u želudac.Ovim mislim na dan posle opijanja kada vam je jedini lek da ležite i čekate da se organizam sam izbori sa ovom nedaćom
[ DjoleReject @ 22.06.2007. 17:08 ] @
Pelinkovac je zloban! Njegova pokvarenost se sastoji u tome sto te slaze kako je slabo pice, a nakon pola litre ti se prikrade i polomi te k`o pichku! Mrzim ga... Ali ga i volim...
[ Mister Big Time @ 23.06.2007. 05:57 ] @
Ne znam da li je bas lekovit, ali od tih "jacih" pica najvise volim Gorki List.


Citat:
DjoleReject: Pelinkovac je zloban! Njegova pokvarenost se sastoji u tome sto te slaze kako je slabo pice, a nakon pola litre ti se prikrade i polomi te k`o pichku! Mrzim ga... Ali ga i volim...


Da da oce to tako!
[ bobiska @ 25.06.2007. 12:57 ] @
Nikakav alkohol ne moze da bude lekovit! Pojedina alko pica pomazu za ovo ili ono, ali lekovitost, na zalost keine!
[ fanfon @ 25.06.2007. 15:08 ] @
Pa nisam ni mislio bukvalno, vec u smisli da manja kolicina moze blagotvorno delovati na organizam...
[ MonteCarlo @ 26.06.2007. 14:05 ] @
Moje definitivno misljenje [bez ikakvih dokaza sem iskustva i svog misljenja] je da je to samo alkohol pomesan sa vestackim aromama i da nema veza sa time da se dodaju bilo kakve tinkture trava ili bilo kakvi prirodni sastojci,iskljucivo vestacki.
Ovo vazi za pice Pelinkovac ili gorki list,mislim da je pitanje o tome a ne o biljci Pelin koja sigurno ima neka lekovita svojstva.
Sto se Jegermeistera i nekih slicnih pica tice nemogu da tvrdim ovo isto i nemislim isto.
Sto se stetnosti tice dovoljno je pogledati krisku limuna iz Pelinkovca kada ga popijete pa onda mozete zamisliti kako utice na jetru i druge organe.
[ ghost2k3 @ 26.06.2007. 16:08 ] @
Pa naravno.
Šta ste vi mislili da vam neko skuplja 30 i više travki i pravi neko piće od njega?
Pa naša zemlja nije u stanju da kaže kada su mnogo ozbiljnija zagadjenja u pitanju, a kamoli da vam neki privatnik pravi lekovito piće.
Probudite se ljudi.
Ni voda više nije voda, a kamoli neka pića sa bojom, ukusom i mirisom.
Kada sam zasadiš voćku nisi siguran šta je u nju ušlo kroz kišu i zemlju, a kamoli kad kupiš nešto.
[ albertina @ 26.06.2007. 21:21 ] @
moja drugarica svako jutro popije jednu casicu domace rakije sa pershunom; kaze da produzava zivot
[ fanfon @ 26.06.2007. 21:45 ] @
Hehehe...Do pedesete da, a onda odose bubrezi i jetra
Kako ja nemam neku takvu drugaricu koja cim stane na noge sune jednu kratku...
[ albertina @ 26.06.2007. 21:52 ] @
sta bi joj radio?
[ ghost2k3 @ 26.06.2007. 22:24 ] @
Popio sa njom.
Da duze zivi :D
[ fanfon @ 26.06.2007. 23:04 ] @
Bas to Udvoje se lepse cuga
[ albertina @ 26.06.2007. 23:16 ] @
Citat:
Bas to Udvoje se lepse cuga



obozavam te....ali, ja se kad popijem ponasam kao budala
[ ghost2k3 @ 26.06.2007. 23:36 ] @
Pa u tome i jeste stos ;D
[ frivko @ 01.11.2019. 10:38 ] @
Pelinkovac je itekako lekovit jer sadrzi 26 raznih biljcica a da ne spominjem Jeggermeister on ima cak 58 lekovitih biljaka. Ono sto izdvaja Peinkovac ili ti Gorki list je taj sto on sadrzi jednu veoma mocnu biljku a to je Pelin.Pelin unistava sve bakterije i viruse a pogotovo parazite koje covek moze dobiti od mesa koje nije dobro peceno i kuvano kao i od kucnih ljubimaca. Takvi paraziti mogu biti smrtonosni ukoliko se ne otkriju na vreme jer se parazit razvija u jetri,bubrezima,plucima,srcu pa cak i u mozgu. Moze narasti i do 25 cm. Pijte Peinkovac i nema zime za viruse i bakterije niti za opasne i smrtonosne parazite kao sto je Echinococcus multiocularis.

https://www.dodaj.rs/image/L8rN0Y
[ TheSpiridon @ 01.11.2019. 10:45 ] @
Pelinkovac i jeste zensko pice, to nije za muskarce.
[ gilopile @ 01.11.2019. 10:54 ] @
Rakija od 45 volti mama. Pelinkovac mu dodje da se ugasis samo. Kad je bal nek je bal.
AL najlekovitije je ne uzimati nista alkoholno, sve je to otrov za organizam.
[ TheSpiridon @ 01.11.2019. 11:02 ] @
Nja nja rakija i benzdos, jedno drugo mrzi pa kad se dovate po krvima, pa se zakrve, tebi oči iskaču i vidiš tri sise.
[ Living Light @ 01.11.2019. 21:15 ] @
Citat:
TheSpiridon: Pelinkovac i jeste zensko pice, to nije za muskarce.

Jok! Za tebe je loza 0'13 crnogorska, da te odmah izuje.

Spiridone, sve Ti nešto NE VALJA,

-Aj se ti OTVORI osim na wc šolji, i kaži:

-Šta tebi odgovara? (Bensedin se ne računa)
[ TheSpiridon @ 02.11.2019. 07:03 ] @
Living ja sam za pivo u limenci i cao.
[ eeestablishment @ 02.11.2019. 13:18 ] @
Citat:
Living Light:


-Aj se ti OTVORI osim na wc šolji...............i:




Jbte , koji si ti car . . .
[ TheSpiridon @ 02.11.2019. 14:10 ] @
Podhebava podmuklo, ko da zna da pijem lorapamid za stolicu.
[ madamov @ 03.11.2019. 12:13 ] @
Citat:
frivko:
Pelinkovac je itekako lekovit jer sadrzi 26 raznih biljcica a da ne spominjem Jeggermeister on ima cak 58 lekovitih biljaka. Ono sto izdvaja Peinkovac ili ti Gorki list je taj sto on sadrzi jednu veoma mocnu biljku a to je Pelin.Pelin unistava sve bakterije i viruse a pogotovo parazite koje covek moze dobiti od mesa koje nije dobro peceno i kuvano kao i od kucnih ljubimaca. Takvi paraziti mogu biti smrtonosni ukoliko se ne otkriju na vreme jer se parazit razvija u jetri,bubrezima,plucima,srcu pa cak i u mozgu. Moze narasti i do 25 cm. Pijte Peinkovac i nema zime za viruse i bakterije niti za opasne i smrtonosne parazite kao sto je Echinococcus multiocularis.

https://www.dodaj.rs/image/L8rN0Y


Prirodni i domaći verovatno jste, ali svi ovi industrijski poput Gorkog lista su 100% hemija, Jegermajster je navodno nekih 40% prirodan, ostalo je hemija.
[ član @ 04.11.2019. 07:15 ] @
Citat:
madamov: Prirodni i domaći verovatno jste, ali svi ovi industrijski poput Gorkog lista su 100% hemija, Jegermajster je navodno nekih 40% prirodan, ostalo je hemija.

ne znam sta tacno podrazumevas pod "hemijom", ako mislis na hemijske reakcije ekstrakcije biljaka onda to jeste hemija… ali onda i za proizvodnju domace rakije moze da se kaze da je "cista hemija" jer se proizvodnja rakije sastoji od niza hemijskih reakcija (fermentacija, oksidacija, esterifikacija, acetalizacije, destilacija, itd.)
evo ti jedan video iz proizvodnje Jegera, ne vidim sto bi se proizvodnja Gorkog lista razlikovala od toga?

[ AstralPro @ 10.11.2019. 21:38 ] @
Pelinkovac je jedno obicno djubre. Isto kao Jeger.
[ Zurg @ 14.11.2019. 08:00 ] @
Pelinkovac je lekovit. Ja sam jednom pelinkovcem izlečio mamurluk.
[ sneguljko @ 14.11.2019. 15:39 ] @
Zar ne mislite da pravite debeo zid između "hemije" i prirodnog. Hemija je koliko znam veoma blizu prirodi. Samo hemija ima beo mantil, a priroda zelen, nema tu neke razlike.
[ madamov @ 18.11.2019. 17:19 ] @
Citat:
član:
Citat:
madamov: Prirodni i domaći verovatno jste, ali svi ovi industrijski poput Gorkog lista su 100% hemija, Jegermajster je navodno nekih 40% prirodan, ostalo je hemija.

ne znam sta tacno podrazumevas pod "hemijom", ako mislis na hemijske reakcije ekstrakcije biljaka onda to jeste hemija… ali onda i za proizvodnju domace rakije moze da se kaze da je "cista hemija" jer se proizvodnja rakije sastoji od niza hemijskih reakcija (fermentacija, oksidacija, esterifikacija, acetalizacije, destilacija, itd.)


Hemija u smislu "nema u njemu nijedne travke", alkohol izmešan sa aditivima. Ne pričam bez veze, ovo mi je odavno rekao drug koji je jedan od naših najboljih tehnologa za žestoka pića.
[ član @ 19.11.2019. 06:09 ] @
reče mi jedan čo'ek...
[ zzzz @ 23.11.2019. 23:51 ] @
Re: Da li je pelinkovac lekovit?
Ne,kao ni većina ostalih lekova.
[ Diskriminanta @ 29.02.2020. 08:13 ] @
Komovica je izuzetno lekovita, ali kao obloga za skidanje temperature ili za splašnjavanje oteklih gležnjeva.
Ni jedan lek ne može se uporediti sa komovicom kad je u pitanju skidanje oteklina.
[ nkrgovic @ 29.02.2020. 08:42 ] @
Jedino za sta je pelinkovac lekovit je nasilje u porodici, ako nasilnik popije dovoljno pelinkovca problem moze biti trajno izlecen. :)

Lekovito bilje se ne koristi kao aperitiv pice, niti se njime leci. Za "skidanje temperature" najefikasnije su ledene obloge, samo izuzetno nisu prijatne.