[ Swiper @ 21.06.2007. 21:28 ] @
Planiram uskoro da kupim neku Panasonic klimu, 12-icu koja ima 3.1 kW, nadam se da je dovoljna za predstojeci scenario pa bih voleo sa vama da se malo posavetujem oko postavljanja klime tj o naefektivnijem polozaju..
Kao sto vidite ma slici, planiram da hladim udesno od zelenih vrata. Taj prostor, srednja soba + 3 sobe je velik negde oko 60 m2. Potrkrovlje kuce je u pitanju. Da li je dobar polozaj klime kao sto je na slici? Obelezen je crvenom bojom. Isto me zanima da li je bitno gde se postavlja spoljni deo (recimo da li ima veze ako se postavlja na juzbi ili severnu stranu kao i duzine cevi do unutrasnjeg dela). Od tog potencijalnog mesta do terase ima nekih 2-3 metra.

Hvala unapred na odgovorima.
[ bakara @ 21.06.2007. 21:49 ] @
Citat:
Swiper
Kao sto vidite ma slici, planiram da hladim udesno od zelenih vrata.

Ja ne vidim zelena vrata, ustvari ne vidim ni sliku
[ Swiper @ 21.06.2007. 22:21 ] @
Skroz sam poludeo, sorry
Evo slike..
[ test1234 @ 02.07.2007. 13:47 ] @
Spoljnu jedinicu obavezno u hladovinu OBAVEZNO
[ FIREBIRD @ 02.07.2007. 18:16 ] @
Tesko da ces sa tom klimom ohladiti ceo stan pogotovu sto cazduh prolazi koroz vrata.
Bolje je namontiraj u prostoriji gde ti je najpotrebnija, inace 12-tica hladi maksimalno 15-20m2.
Apsolutno je nebitno da li je spoljna jedinica na suncu ili u hladovini bitno da su cevi dobro izolovane.

Pozdrav.
[ Swiper @ 02.07.2007. 18:25 ] @
Citat:
FIREBIRD: Tesko da ces sa tom klimom ohladiti ceo stan pogotovu sto cazduh prolazi koroz vrata.
Bolje je namontiraj u prostoriji gde ti je najpotrebnija, inace 12-tica hladi maksimalno 15-20m2.
Apsolutno je nebitno da li je spoljna jedinica na suncu ili u hladovini bitno da su cevi dobro izolovane.

Pozdrav.


Kako pa sada samo 15-20 kvadrata? Šta hladi onda 9-ka? Špajz?:D
[ Goran Mijailovic @ 03.07.2007. 14:54 ] @
Citat:
Spoljnu jedinicu obavezno u hladovinu OBAVEZNO


A zasto?!
[ test1234 @ 04.07.2007. 09:50 ] @
Spolnja jedinica MORA biti u hladovini ili ako to nije moguce, napraviti joj nadstresnicu. Naravno radice i po najvecem suncu. Dva najvaznija razloga su za to: 1. Potrosnja struje i 2. Pravilan-pozeljan rezim rada sistema.
Kada je spoljna jedinica izlozena suncu, potrosnja struje pri temperaturi spolnjeg vazduha u hladovini od 34 st. celz. bude veca i do 300% (tri puta). Temperatura vazduha koji rashladjuje spoljnu jedinicu u tom slucaju na suncu (bez vetra) bude izmedju 60 i 80 st. celz. tako da bi spoljna jedinica odala temperaturu koju je ,,izvukla,, iz stana, mora prilicno da se ,,muci,, odnosno da trosi vise struje, sto znaci teze rashladjuje prostor i vise trosi kompresor. Ima jos razloga ali ovi su VEOMA bitni.
[ Java Beograd @ 04.07.2007. 11:14 ] @
E. što ne volim kad je neko "veći katolik od pape".

Potpuno je nebitno da li je spoljna jedinica na suncu ili je u hladovini. Nijedan proizvođač u uputstvima za montažu to ne postavlja kao zahtev. Uostalom, ventilator spoljne jedinice provuče kroz hladnjak mnoge kubne metre vazduha koji se povuče iz okoline koja nije u hladovini. Koja je onda korist što postoji nadstrešnica 50cm X 70cm koja će da drži hladovinu kompresoru ? (!)

100% više znači dva puta više
200% više znači tri puta više
300% više znači četiri puta više

Kako si merio potrošnju spoljne jedinice ? Kako si merio temperature spolja / unutra i došao do zaključka o potrošnji koji si izneo? Ja sam tehnički obrazovan i znam da za ovakve tvrdnje treba organizovati posebna labaratorijska ispitivanja, i pod istim temperaturnim razlikama koristiti isti klima uređaj, i menjati samo jedan parametar ispitivanja - u ovom slučaju osunčanost spoljne jedinice - i tek onda izneti rezultate tj. tvrditi nešto.

Dakle, nemoj da tvrdiš nešto što proizvođač nije naveo.

off topic
Ovo mi zvuči kao kad proizvođač u mobilni ugradi Li Ion bateriju, u uputstvu napiše da se baterija ne treba formirati, a vrli prodavac iskaže svoju mudrost kupcu: ispraznite bateriju do kraja, a onda punite neprekidno 12 sati, i tako 3 puta, da bi se baterija pravilno formirala.
[ FIREBIRD @ 04.07.2007. 13:37 ] @
Nisam znao da kompresor od 900w moze da trosi 2700w ...
Genijalno nema sta.
[ Swiper @ 04.07.2007. 16:23 ] @
Citat:
FIREBIRD: Tesko da ces sa tom klimom ohladiti ceo stan pogotovu sto cazduh prolazi koroz vrata.
Bolje je namontiraj u prostoriji gde ti je najpotrebnija, inace 12-tica hladi maksimalno 15-20m2.
Apsolutno je nebitno da li je spoljna jedinica na suncu ili u hladovini bitno da su cevi dobro izolovane.

Pozdrav.


Jel možeš samo malo ovo da mi pojasniš.. Mislim, svuda gde sam išao i slušao o tim klimama nigde nisam čuo tako nešto.. Ljudi uzimaju i za 40m2 9-ku a ti mi sad kažeš da 12-ica samo 15-20m2 hladi..
[ Besna Glista @ 04.07.2007. 16:41 ] @
Moje je misljenje da je koliko toliko sama vanjska jedinica opterecenija na otvorenom suncu bez i malo zaklonjenosti,hocu reci da ne moze biti isto ako je vanjska jedinica u zaklonjenom i kada je na otvorenom. Mislim da je logicno da ce se kompresor i sve sto je u jedinici jace grejati ako je na suncu. Ne mogu da tvrdim sa sigurnoscu ali mislim isto da je teze kompresoru da postigne nizu temperaturu ako se vanjskajedinica przi na suncu a mislim da se i vek trajanja tako smanjuje. Ja se izvinjavam ako gresim.
12-ica hladi od 50-60 m2 a greje otprilike do 35-40 m2 ali sve ovisi i o samoj klimi,ako uzmes onaj krsh najjevtiniji nece sigurno da postigne ono sto ce postici ona kvalitetnija i skuplja.
Ja sam uzeo Tadiran-topaz tk12 i hladim kucu od 90-ak m2,temperatura je sasvim ok,vise mi ne treba od toga.
[ Swiper @ 04.07.2007. 17:10 ] @
Citat:
Besna Glista
12-ica hladi od 50-60 m2 a greje otprilike do 35-40 m2 ali sve ovisi i o samoj klimi,ako uzmes onaj krsh najjevtiniji nece sigurno da postigne ono sto ce postici ona kvalitetnija i skuplja.
Ja sam uzeo Tadiran-topaz tk12 i hladim kucu od 90-ak m2,temperatura je sasvim ok,vise mi ne treba od toga.


U pitanju je Panasonic 12-ica, bez invertera.. Nije baš neki od krševa koliko mogu da zaključim..
[ Besna Glista @ 04.07.2007. 19:37 ] @
Citat:
Swiper: U pitanju je Panasonic 12-ica, bez invertera.. Nije baš neki od krševa koliko mogu da zaključim..



Nisam ni mislio da je ona krsh nego sam mislio na ove boranija marke. Mislim da sa njom nebi trebao imati problema i 50-60 kvadrata ce da hladi sasvim dobro,nece biti temp u ostalim prostorijama kao u prostoriji gde je unutrasnja jedinica ali ce biti sasvim podnosljiva,barem je kod mene tako.
[ Java Beograd @ 05.07.2007. 08:47 ] @
Citat:
Besna Glista: ... mislim da je teze kompresoru da postigne nizu temperaturu ako se vanjskajedinica przi na suncu

Kompresor ne "postiže nisku temperaturu" već komprimuje freon, tako da se ovaj nađe u tečnom stanju. Tako komprimovan (u tečnom stanju) se pumpa do unutrašnje jedinice gde isparava i hladi. Dakle, potpuno je nebitno da li se komprimovanje freona vrši u hladu ili na suncu.

Ja imam 12-ticu i hladim oko 60 m2. Sasvim uspešno se postiže 24 C i po najvećoj vrućini. Sreća je da je stan tako koncipiran da sam mogao da postavim klimu u "centar". Morao sam da razvučem oko 10m cevi, li vredelo je jer mogu sve prostorije da budu klimatizovane.
[ tdjokic @ 05.07.2007. 09:50 ] @
Citat:
Java Beograd: Dakle, potpuno je nebitno da li se komprimovanje freona vrši u hladu ili na suncu.
Da, ali postoji i onaj spoljni izmenjivac toplote, slican unutrasnjem, puno cevi i onih limenih listica, u koga duva veliki ventilator i hladi ga. Pretpostavljam da je za taj deo bitno da li je u hladu ili na suncu, ali mnogo ljudi jednostavno nema izbora, okace ga ispod prozora i amin.
[ Java Beograd @ 05.07.2007. 10:35 ] @
Postoji, naravno. Taj hladnjak služi za odavanje toplote koja se stvara u procesu komprimovanja freona. Kao što sam već napisao, kroz taj hladnjak ventilator produva mnogo kubnih metara vazduha. Odakle taj vazduh ? Da li bi taj vazduh bio hladniji ako bi se napravila nadstrešnica iznad spoljne jedinice ?

Alo bre ljudi, razmišljajte malo.
[ Besna Glista @ 05.07.2007. 11:49 ] @
Pa ne mozes mi reci da nije veca temperatura na otvorenom nego u zaklonjenom prostoru! Ajde ti stani na sunce i tako ceo dan,sta ce ti biti lakse da si negde u zaklonjenom gde ne udara direktno sunce u tebe ili kada se przis direktno na suncu!?
[ FIREBIRD @ 05.07.2007. 13:02 ] @
Mozete staviti 12ticu i na 100m2 ali je ucinak nikakav.
Idealno za 12 je 15-20m2. Mislim da klima iskljucuje kompresor u toku rada a ne da drnda po ceo dan. Ja sam stavio LG 12 u 12m2 sobi extra izolirana prostorija kompresor radi jedva 10min u tako 1 sata.

Vi razmislite koliko ce struje potrositi klima ako ne staje po ceo dan i ako radi 15-20min u toku 1 sata.
Racunica je prosta.
Bolje investirati u vecu klimu razlika u ceni ce se otplatit preko utrosene elektricne energije za 2-3meseca.

Pozdrav.
[ Java Beograd @ 05.07.2007. 13:35 ] @
@Besna Glista
Ko je rekao da nije veća tempšeratura ? Čitaš li ti moje postove ili onako, olako komentarišeš. Jeste veća temperatura, naravno, ali je to potpuno nebitno za rad samog klima uređaja. I smešno je praviti nadstrešnicu za spoljnu jedinicu.


@FIREBIRD
Klima od 12 BTU za 12 kvadrata "extra izolirane prostorije" je totalno bespotrebno bacanje para. Mnogo je bolje da si se za razliku u ceni lepo napio u kafani i "okitio" muziku.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 05.07.2007. u 16:42 GMT+1]
[ bakara @ 05.07.2007. 14:43 ] @
Citat:
FIREBIRD
Vi razmislite koliko ce struje potrositi klima ako ne staje po ceo dan i ako radi 15-20min u toku 1 sata.
Racunica je prosta.
Bolje investirati u vecu klimu razlika u ceni ce se otplatit preko utrosene elektricne energije za 2-3meseca.

Pa ko cemo pravo onda je jos bolje staviti 18btu u tih 12 kvadrata...samo sto nema ekonomske racunice.

Ne znam kako drugima, ali moj galanc (12btu) stavljen pre 5 godina stoji preko celog dana na suncu, kuca je od bloka samo omalterisana (sa drvenom stolarijom) i uspesno spusta temperaturu sa spoljnjih ~40 i vise stepeni na suncu, na unutrasnjih 25-26 stepeni, sve ispod toga je po meni mnogo `ladno...

BTW: nemam nadstresnicu, a i smesno mi je videti da ljudi stavljaju klime u kaveze ili ispod nastresnica...ili mozda da joj stavim suncobran ako ce bolje da hladi
[ Besna Glista @ 05.07.2007. 15:35 ] @
Citat:
Java Beograd: @Besna Glista
Ko je rekao da nije veća tempšeratura ? Čitaš li ti moje postove ili onako, olako komentarišeš. Jeste veća temperatura, naravno, ali je to potpuno nebitno za rad samog klima uređaja. I smešno je praviti nadstrešnicu za spoljnu jedinicu.


Ne kazem da treba praviti ali ako imas mogucnost da je stavis negde gde je zaklonjeno naravno da je bolje za uredjaj da ne bude izlozen suncu,kisi itd. Meni je to logicno ne znam kako je drugima. Ako kupis nesto i platis izvesnu sumu novca u ovom slucaju za klimu ako das 400-500 evra a radis za 200 evra mesecno onda ces razmisljati o svemu. Isto kao i auto,odrzavaj ga i tako ce te i sluziti.


Citat:
Java Beograd:
@Besna Glista
Klima od 12 BTU za 12 kvadrata "extra izolirane prostorije" je totalno bespotrebno bacanje para. Mnogo je bolje da si se za razliku u ceni lepo napio u kafani i "okitio" muziku.


Ovo prepravi jer ja nisam ni napisao taj post!
[ Java Beograd @ 05.07.2007. 15:46 ] @
1. Ako je proizvođač napravio proizvod, i rekao tj. napisao da tom uređaju ništa neće smetati ako je na suncu, kiši, vetru, onda za onog koji tvrdi da bi za spoljnu jedinicu trebalo napraviti nastešnicu ili da MORA biti u hladu, ja kažem da je "veći katolik od pape". Jer bilo kakava korist je samo teoretska, nemerljiva i dovodi se u pitanje.
2. Promenio.
[ ikac2000 @ 05.07.2007. 18:03 ] @
>
Malo teorije:

Spoljna jedinica je KONDENZATOR, koji KONDENZUJE freon, znaci koristi
spoljni vazduh da oduzme toplotu freonu i prevede ga u tecno stanje. Sto
je veca temperaturna razlika izmedju freona i spoljasnjeg vazduha, lakse
se kondenzuje rashladni gas. Stoga, bolje je da je temperatura spoljnjeg
vazduha niza. Nema bas prevelikog efekta da li je klima na suncu jer
vazduh ima istu temperaturu, osim sto se vazduh malo zagreje od toplog
kucista, sto se verovatno moze zanemariti.
[ Java Beograd @ 06.07.2007. 08:29 ] @
Potpuno pogrešno. Spoljna jedinica je KOMPRESOR (to zna i malo dete). Komprimuje freon, koji na visokom pritisku prelazi u tečno stanje (freon će kasnije da ispari na nižem pritisku). U toku promene agregatnog stanja iz gasovitog u tečno oslobađa se toplota, koja se u spoljašnost isbacuje preko hladnjaka na spoljnoj jedinici.
[ ikac2000 @ 06.07.2007. 16:53 ] @
>
Kondenzator je DEO spoljne jedinice pored kompresora, te ne vidim sta je
tu potpuno pogresno. Inace, on je taj koji suvozasiceni freon iz
kompresora prevodi u tecno stanje za ubacivanje u unutrasnju jedinicu.
To se podrazumeva (to i deca znaju).

A tema je bila uticaj osuncanosti spoljne jedinice sto je potpuno tacno
objasnjeno u mom teorijskom delu.
[ ssljivic @ 22.07.2007. 18:12 ] @
U uputsvu moje klime pise da spoljna jedinica ne treba da bude izlozena direktnom suncu, kisi ili snegu (Whilpool).
[ tox master @ 22.07.2007. 23:24 ] @

pa suva logika je da je bolje da spoljna jedinica bude u hladu nego na direktnom suncu!
ne bi sad ulazio u raspravu koliko to ima veze ali u svakom slucaju ima.
inace se bavim rashladnom tehnikom (izuzev klima) i ovih dana 50% hladnjaca koje odrzavam ne rade kako treba a 90% onih ciji su kompresor i vazd.kond. na suncu.
da sad ne ulazim puno u teoretisanje i filozofiranje samo da malo pojasnim.
kompresor sabija freon u vazdusni kond. gde isti prelazi iz gasovitog u tecno stanje.
to se desava zahvaljujuci oduzimanju temperature tom zagrejanom freonu gde ventilator odradjuje to strujanje vazduha kroz vazd. kond.
sta mislite da li bi klima hladila kad ne bi radio taj ventilator ili ako bi se vrtio manjm brzinom nego sto treba?!
a jos nesto,sto je temperatura na vazd. kond. veca to je i pritisak u njemu veci sto prouzrokuje i veci pritisak u usisnoj grani kompresora to jest u isparivacu a sto opet uzrokuje visu temperaturu isparavanja freona i naravno visu temperaturu na isparivacu i klima ce slabije da hladi.\
a kad neko kaze da je to zanemarljivo ne bih se bas slozio jer razlika u hladu i na suncu je sigurno preko 10 stepeni sto nije malo.

pozdrav

[ ikac2000 @ 23.07.2007. 00:10 ] @
>
Ako je klima na suncu, temperatura vazduha ce biti nekoliko stepeni
visa, jer vazduh struji pored toplih povrsina za koje je klima
pricvrscena, koje sunce zagreva.

Inace, hipoteticki, ukoliko bi klima "lebdela" u vazduhu na suncu, taj
vazduh ima istu temperaturu kao i u senci i klima bi radila gotovo kao
da je u senci, jer najveci deo toplote ne dolazi od sunca direktno, vec
od cvrstih stvari koje upijaju zracenje i predaju toplotu vazduhu. U
nasem slucaju to bi bila sama spoljna jedinica, ali vazduh struji pa i
nije bas nesto vise temperature, ukoliko nije povucen sa vrelog zida (a
uglavnom jeste). Znaci definitivno je bolje da nije direktno na suncu,
ali ne znam procenat pada efikasnosti.
[ Calista @ 27.07.2007. 12:10 ] @
Zivimo u jednosobnom stanu 36m2 i nije neki problem da ga opisem : soba, kuhinja, hodnik.
Imam ideju da klimu postavim u hodnik, a evo i zasto : u sobi spavamo, a ako se stavi u kujnu, dok vazduh dodje do sobe, izgubice se na temperaturi. Drugi razlog je grejanje, odn. dogrevanje, imamo CG, ali nije lose imati klimu u sobi van grejne sezone.
Posto ne znam da crtam i okacim crtez :( pokusala sam da na neki nacin skiciram nasu situaciju.

PZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZKKKKK
P xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ZxxxxZ
P xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ZZZZZ
P
P

K - polozaj klime
Z - zid
P - prozor
x - ne znaci nista, ali bez njih Z bezi u levo
Dodatnu poteskocu predstavlja cinjenica da se pored predvidjenog mesta za klimu nalazi supljina u zidu ( verovatno kroz nju idu neke cevi, pa bi morala da se buse 2 zida, odn. 3 racunajuci i onaj vanjaski).
Daljina od klime do prozora je 4 metra, ukljucujuci i rupu koja je siroka 45 cm, ako je to vazno.
Sto se estetike tice, to je manje vise OK, jer bi cevi isle iznad kuhinjskih elemenata, a iznad njih je ploca sa rasvetom koja strci, pa se ne bi videlo, ili bar ne bi toliko bolo oci.
Zanima me da li je ovo izvodljivo zbog distance od 4 metra i da li majstori hoce da se bakcu sa ovim. Klimu ne bi ugradjivali sad, nego na prolece, kad je manja navala.
Uzgred, juce sam bila na Bulevaru, kazu da im je ugradjivanje 6000 din ( da to nije malo mnogo, citala sam o ceni ugradjivanja na drugim mestima na forumu cini mi se da je bilo jeftinije) i moze tek za 10 dana.
Imaju "Panasonic" klime proizvedene u Maleziji, sta mislite o njima ?


[Ovu poruku je menjao bakara dana 27.07.2007. u 15:04 GMT+1]
[ bakara @ 27.07.2007. 14:03 ] @
@Calista
Crtez ti i nije neki

LM, nema nikakvog smisla stavljati klimu u hodnik, pokusaj pronaci mesto da klima bude u sobi i u isto vreme da duva prema vratima.
Po meni je uvek najbolje resenje namestiti da klima duva prema vratima, nikako u suprotni zid sobe.

Inace duzina cevi nije nikakav problem.

cene ugradje kod "ovlascenih" su tu negde oko i preko 6000 din. i slazem se da je mnogo.
[ CalistaES @ 27.07.2007. 18:38 ] @
Cao,
Uspela sam da izgubim lozinku, pa sam se ponovo registrovala.
Slazem se da mi crtez i nije neki, ali...
Klima nasuprot vrata je dobra kao ideja, da nasuprot njih nije plakarcina duzine i visine 2,5 X 2,5, tako da to otpada.
Gde god da stavim klimu udara u glavu, bilo da sedimo ili spavamo, dva zida su blokirana, jedan plakarom, drugi prozorom.
Bilo mi je bitno ovo oko duzine, cevi, znaci nije problem, jos samo da nadjemo majstora koji ce da zasuce rukave.
Pozdrav bakara i hvala ti na odgovoru