[ mmx2x @ 01.08.2003. 21:10 ] @
ovo je komentar rejectu i iNCUBUsu koji zive verovatno u nekom drugom svetu ili su totalno nezreli da daju ikakve komentare u vezi igre.
ex.arena software nema nikakve veze sa EA sportom i pokusajem da se napravi fudbalski menadzer za njih. Kvalitet igre koju sam ja napravio u svakom slucaju ne odgovara EA. Igru sam sam pravio (kao i prethodna 3 dela). Poredjenje sa CM4 ne treba da postoji. Ali zasto igru niste poredili sa samo manje poznatijim kompanijama koje proizvode igre a ne sa gigantima kao sto je EA. recimo INFOGRAMES, ANCO ili UBI SOFT poznate Francuske tj Engleske softverske kompanije. Imam world manager koji po mnogima koji su testirali obe igre cak i zaostaje za FM4 (osim po obilju podataka). Zasto porediti novi Jugo sa Mercedesom, poredite ga sa novom Daciom ili Ladom. Da li je bolje uloziti 50$ na pravljenje manje kvalitetne igre i zaraditi 100$ nego uloziti 5000$ i zaraditi 4000$ tj biti u gubitku (u slucaju da strana firma ne prihvati projekat). Isplativost na prvom mestu. FM4, doduse sa ispravkama tj dosta testiranja, je sasvim zrela za domace trziste sto sam i potvrdio pre legalizacije prodajom igre koja je bila skuplja 3 puta od piratskih cdova (CM4 ili PremierManager na autopijaci).A sto se tice bmp slicica mogao sam i da reimenujem u *.znj (premier) ili da koristim API da zove sa jedne slike vise njih (civilisation, worldmanager) pa da reject bude zadovoljan. graficki dizajn po misljenju mnogih je veoma dopadljiv. Banker internet je sponzor ove igre i ceo projekat im se veoma dopao. takodje i svi cd klubovi u kojima se prodavala ova igra pre legalizacije. igru su narucivali i iz Hrvatske. Ima dobar dizajn i laka je za upotrebu (users friendly) su dva glavna komentara koja sam cuo u vezi nje (u mnostvu dobijenih mailova). nema potrebe za dodatnim engineom ako sve ovo zavrsava posao tj radi bez problema. vazno je sta krajnji korisnik misli i kako upotrebljava stvar.

BYE
[ iNCUBUs @ 01.08.2003. 22:37 ] @
mmx2x, shvatam da ti je sujeta bila povredjena time što nisi dobio baš pohvalne komentare za igru, ali nazivanje drugih ljudi nezrelima, bez ikakvog argumenta je .. nezrelo.

Kao prvo, nisam ja prvi poredio FM4 sa CM4, nego je to neko drugi spomenuo. Ja sam onda skinuo demo i shvatio da tu nema nikakvih sličnosti. No o kvalitetu igre više neću da pričam, rekao sam šta sam imao na tu temu.

Što se mene lično tiče, jeftina rešenja me ne zanimaju.. Zašto bih tvoju igru poredio sa tamo nekim malim menadžerskim igrama koje me apsolutno ne zanimaju jer ne pružaju ni 0,00001% ugodjaja i kvaliteta koji mi pruža CM?
Ja sam za kvalitet uvek spreman da platim, da me je tvoja igra oduševila, veruj mi kupio bih je.

Drago mi je da imaš kupce za svoju igru, da će uloženi trud da ti se isplati, ali na žalost ja nisam od njih. Apsolutno podržavam domaću produkciju, ali nisam spreman da trošim svoje pare na nju, samo radi podrške, a da ništa ne dobijem zauzvrat. Ipak ću radije da dadam 3x manje para (kao što si i sam naveo) ili ću da dam i više para (kao što je slučaj sa CM-om) i da budem zadovoljan, nego da zamišljam kako uživam uz neko mediokritetsko ostvarenje.

Moraš da shvatiš da ljudi ovde nisu naivni, pojam "domaće tržište" praktično i ne postoji, piraterija postoji i uvek će da postoji i to je činjenica sa kojom ćeš morati da se suočiš pre ili kasnije. Ljudi ovde lako mogu da dodju do kvalitetnih igara, a ono što si ti uradio je još uvek daleko od tog nivoa.

Sve u svemu, samo napred, ako budeš pravio nešto novo, slobodno se ovde izreklamiraj, biću prvi koji će da skine FM5 demo kada bude izašao, pa ćeš onda moći da dobiješ i neke konstruktivne savete, pošto sam po tom pitanju kompetentan, igram fudbalske menadžere već 15 godina i dobro znam šta dobar menadžer treba da mi ponudi...

[ reject @ 02.08.2003. 11:49 ] @
Citat:
mmx2x:
ovo je komentar rejectu i iNCUBUsu koji zive verovatno u nekom drugom svetu ili su totalno nezreli da daju ikakve komentare u vezi igre.

Totalno nezreli u drugom svetu??? ... Odlican naziv za film ;).
'Nijesu mi vrane mozak popile, ni matere jezik isprijedale' pa da kazem da je
FM==CM. Za objasnjenje pogledati thread zbog koga si postovao svoj post.

Ja sam se iskreno ponadao da se jos neko ovde (a da je u zemlji) ozbiljno bavi
game-developingom i moram priznati da je zalosno sto ovde ljudi i dalje pricaju o
Ladama, Yugima i Dacijama kada napokon imaju otvoren put ka globalnom
trzistu i neometanoj saradnji sa stranim firmama - nacin da do kraja iskoriste svoj
talenat i prikazu svoje delo citavom svetu, kao i da za to dobiju odgovarajucu
novcanu naknadu i mnogo sam se razocarao kad sam video ovaj thread.
Sto se tice ulaganja, ovo je jedan od malobrojnih poslova koji bas ne trazi
mnogo sredstava za dobar start (cena opreme potrebne za rad ovoga posla je
veoma niska u odnosu na opremu potrebnu jednom stolaru da pocne posao;) - e
sad ko to ne vidi, dzaba mu priccati.
Citat:
FM4, doduse sa ispravkama tj dosta testiranja, je sasvim zrela za domace trziste

Iz prostog razloga sto domace trziste ne postoji. Ajde ljudi manite se domaceg
trzista i takvih nebuloza.
Citat:
ili da koristim API da zove sa jedne slike vise njih (civilisation, worldmanager) pa da reject bude zadovoljan

reject je zadovoljan;) i sa .bmp-om ali .bmp je znak amaterskog pristupa
poslu. civilisation??? - Odlican primer novih tehnologija. Mozda je bolje skinuti foru
kako SpaceInvaders menja boju onim vanzemljacima, a?
Citat:
igru su narucivali i iz Hrvatske.

Jeeeeeeee!!! ;)

A naziv threada? Prva Srpska Igra??????!!!!!!!!
Ovo nije OK. SAVET:Nemoj takve stvari da pises na IT forumu, jednostavno nije u
redu. Prvo, i pre ovoga su ljudi sa ovih prostora pravili igre, a drugo:
Jadno je ako je to Prva Srpska igra.
Razumi me sto sam malo popizdijo, ne volim flame, ali tesko mi pada da citam
gluposti.

Nemoj se ljutiti, nemam zelju nikoga da vredjam ili da kazem da je nezreo ili sa
drugog sveta, ali stvari stoje onako kako stoje. Ja ti zelim sve najbolje u daljem
radu i savetujem ti da sto pre prevazidjes fiks-ideje o domacem trzistu - to nece
postojati jos dugo vremena - i da pocnes ozbiljno da se bavis poslom. Moj ti je
savet da za pocetak pokusas da pronadjes mesto u nekom manjem stranom timu
u razvoju i da tamo primenis svoje znanje. To bi ti bila odlicna odskocna daska za
dalje.
Mislim, steta je da neko ko zeli da radi i ko zna da radi svoje proizvode prodaje
samo po Srbiji i Hrvatskoj i to ispod svake normalne cene.

BTW: Nemoj da se nerviras, sve sto je ovde receno, receno je za veseli demo
sa site-a. Voleo bih da vidim novu verziju, a najvise bih voleo da sledeca verzija
stvarno ode do EA.
[ byTer @ 02.08.2003. 16:20 ] @
Ljudi, dosta... Igra nije sjajna, ali se covek iskreno trudio i napravio nesto sto moze da se plasira. Sujeta je sa vase strane a ne sa mmx2xove. Licno zavidim coveku koji je uspeo da napravi igru, jer celu stvar posmatram kao programer i sa stanovista mojih programerskih mogucnosti. A da treba odustati od domaceg trzista... to je nesto najgluplje sto sam cuo od kad sam clan ass-a. Definitivno ne treba odustajati, a ova igra je samo dokaz da moze da se programira i srpski mozak. Jedino sto fali nasem trzistu je korporativnost i timski rad za velike projekte, a ovakvim stavovima tesko da se ista moze poboljsati. Zato puno podrske, mmx2xe i nastavi sa radom.
[ reject @ 02.08.2003. 17:18 ] @
Citat:
byTer:
Sujeta je sa vase strane a ne sa mmx2xove.

Kakva sujeta?
Citat:
byTer:
...ova igra je samo dokaz da moze da se programira i srpski mozak...

Programiranje Mozga?! Odgovoricu citatom:
Citat:
byTer:
to je nesto najgluplje sto sam cuo od kad sam clan ass-a.


Salu na stranu. Recimo da tim odavde napravi super 100% profi proizvod za
PC (znaci nema price o Xboxu ili PS2-u). Po zavrsetku posla tim bi se suocio
sa sledecim problemima:

0.Kako naci domaceg izdavaca softvera koji bi i obezbedio sredstva za plasman
proizvoda na trzistu?
1.Kako distribuirati proizvod? PTT-om? :)
2.Kako se na ovako malom trzistu izboriti sa veoma razvijenom piraterijom?
3.Kako odrediti cenu koja bi bila dostupna prosecnom Srbinu Programiranog
Mozga, a da se citav projekat isplati?

Mislim da je mnogo, mnogo pametnije preskociti domace trziste, stavise
zaboraviti ga na neko vreme (svaka igra ce stici ovamo tako da ce i nasi
ljudi videti to). U svim zemljama slicnim nasoj, timovi koji rade igre ne
rade ih za domace trziste. Klasican primer je Poljska (GROM, Sniper) - vecinu
Poljskih igara izdaju Nemacki izdavaci. Samo razvijene i uredjene zemlje
mogu sebi da priuste nacionalno trziste, a mi ne spadamo ni u jedne ni
u druge?

Citat:
byTer:
Jedino sto fali nasem trzistu je korporativnost i timski rad za velike projekte,

Jedino to? Ne bih se slozio sa tobom.
Citat:
byTer: a ovakvim stavovima tesko da se ista moze poboljsati.

Stavovima? Ja samo nazivam stvari onakvima kakve su, a to moze pomoci
ljudima. Steta je da neko gubi vreme i tracci talenat na gluposti kao sto
su proizvodi za domace trziste.
Citat:
byTer:Zato puno podrske, mmx2xe i nastavi sa radom.

Ispade da sam rekao da lik ne treba vise nista da radi? Ponekad se pitam
da li useri na es-u uopste citaju postove???
[ zunomiljan @ 03.08.2003. 03:03 ] @
E ludih li ljudi!!!

Mogu li ja da dobijem kopiju, pa da dam svoj sud???





I Posle mene, JA!!!
[ McKracken @ 03.08.2003. 16:05 ] @
Definitivno treba zaboraviti domace trziste.

Relativno je jednostvno (u smislu da nema nepremostivih prepreka) plasirati jedu pristojno napravljnu igru na trziste, narocito sada kada je dostupan jeftin hosting, CD on demand (sa sve shrink wrapovanjem i stampom) i pay-per-performance marketingom.

Ceo svet je dostupan, a prodavati igru na mrezi je definitivno najjeftiniji nacin moguci

Kad ja mogu da prodajem softwer za ucenje srpskog na Farska ostrva, onda je igru laganica prodavati napolju
[ reject @ 03.08.2003. 16:06 ] @
E, napokon neko normalan!!!
[ YEEHAW @ 03.08.2003. 23:14 ] @

KLIKNI

[ Bojan Basic @ 06.08.2003. 01:47 ] @
Citat:
mmx2x:
arena software nema nikakve veze sa EA sportom i pokusajem da se napravi fudbalski menadzer za njih. Kvalitet igre koju sam ja napravio u svakom slucaju ne odgovara EA.

Da li pokušavaš da kažeš da ti nemaš nikakve veze sa Milanom koji je pisao Gamer-u, i o kojem je i počeo thread na koji si ti reagovao?