[ closhar @ 09.07.2007. 14:44 ] @
Da li je moguce da ne moze da ohladi 18kvm za 1 JEDINI STEPEN?!Bije hladan vazduh kao moja 12tica i oseca se na 4 metra ali NISTA!Da li ima veze sto se izduvno mesto za hl. vazduh ne nalazi pri vrhu sobe kao na split sistemu?Ovo je kao zona sumraka,kad je okrenem da duva ka podu,maltene zaledi parket a napolju 25,ona ne moze nize od 24!
[ closhar @ 09.07.2007. 14:52 ] @
Danas sam naleteo u jednoj kancelariji u potkrovlju na carrier mobilnu koja hladi 2 spojene kancelarije a izduv za hladan vazduh joj je 3 puta manji nego na vivaxu,ali ova je usmerena na gore tako da na 1m bije u lice otprilike...sto moja ne moze.Ona krilca za usmeravanje mogu malo vise od vodoravnog polozaja i to je to.Da probam da je podignem mi je frka jer ima 40 kg na tockicima a i pisalo bi u uputstvu...ima li iko pozitivno iskustvo?
[ Besna Glista @ 09.07.2007. 15:55 ] @
Moj burazer ima VIVAX i u sobi od 20 kvm spusti temp za 4 stepena ali joj treba oko 2 sata da radi. Zivi u zgradi na poslednjem spratu i sunce mu udara u sobu veci deo dana.
[ bakara @ 09.07.2007. 16:13 ] @
Citat:
closhar:...,maltene zaledi parket a napolju 25,ona ne moze nize od 24!

Samo bih hteo da pitam sta ce ti niza temperatura od 24 stepena, sve ispod 24 je hladno...(zimi tezimo da se zagrejemo na tu temperaturu)
Ako je za utehu ni split sistemi ne spustaju temperaturu lako ispod 23 stepena, naravno sve zavisi i od spoljne temperature i velicine prostorije.
[ closhar @ 09.07.2007. 16:55 ] @
Nisam izgleda bio dovoljno jasan.I kada je napolju 35 klima ne moze da spusti temperaturu za vise od jednog stepena.Zvao sam trzisnu jer se prodavac pravi budala i kazu mi da imam pravo na reklamaciju zbog obmane potrosaca.Ova klima definitivno ne radi to za sta je predvidjena.Cak mi je prijatelj rekao da je izasao clanak o toj klimi i njenoj nesposobnosti.Ako mogu nekako da je nateram da radi,ne bih preko trzisne.Ima li iko ideju neku?
[ FIREBIRD @ 09.07.2007. 17:15 ] @
Moja sestra koristi tu klimu u sobi 4 x 3 m2 izolirani zidovi vunom, rashladi na 23c za 1 sat rada optprilike, malo je bucna ali sta je tu je.

Inace tesko ta ta klima moze ohladiti vise od 10-12m2 a da se u celoj prostoriji oseca prijatno.

Pozdrav
[ tdjokic @ 09.07.2007. 17:57 ] @
Imam Vivax i Frozzini, sto je ustvari ista stvar. U uputstvu za (noviju) Vivax je svuda slika one moje prve - Frozzini.

Kod mobilnih klima sa jednom cevi, onom za izbacivanje vruceg vazduha, postoje 2 problema:

- ako je cev dugacka, ona ponovo greje prostoriju, jer je na dodir veoma vruca;

- posto klima stalno izbacuje (vruc) vazduh, njega treba od negde nadoknaditi i onda klima uvlaci kroz razne proreze, otvore i slicno vazduh iz okruzenja, koji je najcesce topliji i opet se prostorija greje

Prvi problem se resava ili skracenjem izduvne cevi na minimum (ako je moguce) ili izolacijom te cevi raznim sredstvima, da ne vraca toplotu u prostoriju koju hladimo.

Drugi problem je teze resiti. Postoje fabricki izradjene klime sa 2 cevi - jedna izbacuje vruc vazduh, druga dovodi od negde spoljni vazduh direktno u klimu i ne mesa ga sa sobnim i tako se soba bolje hladi - https://static.elitesecurity.org/uploads/1/2/1211105/dve_cevi.jpg. Takvih klima kod nas mislim da jos nema. Ja sam licno taj problem resio preradom klima - na obe sam dodao jos jednu cev i neke plasticne posude koje usmeravaju vazduh, slike http://www.elitesecurity.org/p1230388 . Nije bilo lako i u principu je to budzenje, ali radi mnogo bolje.
[ tox master @ 09.07.2007. 20:04 ] @
e ovako...
klime koje imaju jedno crevo za izduvavanje toplog vazduha nema sanse da ohlade vise od tog jednog stepena ili eventualno dva iz prostog razloga sto u sobi pravi vakum i vazduh spolja mora odnekud da udje da se nadoknadi taj potpritisak koji se stvara u sobi.
samim tim je nemoguce da ta klima znacajnije ohladi vazduh u prostoriji zato sto stalno dolazi novi vazduh koji je vruc i tako u krug.
ovo sve vazi za klime koje imaju jedno crevo koje ide napolje i kroz koje izbacuje vruc vazduh koji ustvari hladi freon u vazdusnom kondenzatoru.

a klime koje imaju dva creva (kroz jedno uvlaci svez a kroz drugo izbacuje vruc vazduh napolje) mnogo bolje hlade od ovih prethodnih ali i one imaju neku granicu.
naprimer znam coveka koji ima tu klimu u lokalu velicine 20-ak kvadrata i kada sunce udara direktno u izlog nema sanse da klima ohladi za vise od 2-3 stepena manje od vanjske klime.
po meni ove klime sa dva creva mogu da zadovolje potrebe hladnjenja manje prostorije (20-30 m*) i to ako je dobra izolacija dok ove sa jednim crevom ne vrede nista i samo trose struju bez potrebe.
kao sto rece tdjokic moguce je nesto nabudziti ali to nije to mada ko voli da se zanima moze da pokusa.

pozdrav
[ tdjokic @ 10.07.2007. 07:51 ] @
Citat:
tox master: e ovako...
klime koje imaju jedno crevo za izduvavanje toplog vazduha nema sanse da ohlade vise od tog jednog stepena ili eventualno dva iz prostog razloga sto u sobi pravi vakum i vazduh spolja mora odnekud da udje da se nadoknadi taj potpritisak koji se stvara u sobi.
samim tim je nemoguce da ta klima znacajnije ohladi vazduh u prostoriji zato sto stalno dolazi novi vazduh koji je vruc
Ako neko ima srecu da su mu okolne prostorije hladnije od njegove, onda ima sanse cak i tako. A nekome je dovoljno da se soba hladi samo delimicno, bas tu gde on sedi, i to moze da pomogne i spreci toplotni udar a za ostali deo sobe kako ispadne.

Ja sam se jednu sezonu hladio samo sa jednim crevom i tada sam to analizirao i sledecu sezonu sam preradio prvu klimu a sada, pre par meseci kupio i drugu i preradio i nju. Ja sam sada veoma zadovoljan, mada za takvu preradu treba dosta rada i nesto vestine. Tajna uspeha - treba preraditi ulazne resetke za onaj vazduh koji se posle izbacuje napolje. Fabricki je napravljeno ravnomerno, jer uzima vazduh iz sobe, a ja dovodim vazduh crevom i to sa strane (zbog raspolozivog prostora), pa je trebalo ulaz povecati - iseci delove resetke. Mislim da sam je vrlo priblizio standardnoj "devetki", sa razumljivim ogranicenjima.

Na kraju krajeva, ne mora se klima ni preradjivati. U trgovinama se prodaju relativno laka i fleksibilna creva precnika 120 mm, za kuhinjske aspiratore, 1 metar = 600 dinara, pa se jedno takvo crevo moze postaviti izmedju nekog otvora prema okruzenju i klime, gde bi se postavilo vrlo blizu, improvizovano, mozda bi vredelo. Ko ima dosta slobodnog prostora, moze nesto nalik na one moje plasticne kutije postaviti na slican nacin a crevo u sredinu, simetricno, pa ne bi trebalo nista prepravljati resetke. Sve zajedno se moze povezati u celinu i lepljivom trakom, jer se ne zagreva kao izduvna cev.

Ovde se najvise prodaju "devetke". Prave se i manje ("sedmice" i "sestice", nisam siguran, recimo za neki kiosk i slicno?). Ima tih klima i jacih, ovde je vec spominjana u jednoj temi, mislim da je cak "14-ica". Tako da i velicina ohladjenog prostora moze biti i veca.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 10.07.2007. u 09:02 GMT+1]
[ closhar @ 10.07.2007. 10:30 ] @
Jedna glupa ideja,klima je kod brata trenutno pa ne mogu da probam.Naime,imam jednu prostoriju 5-6m2 koju ne upotrebljavam.granici se 2 zida prema sobama koje sam hteo da hladim,i 2zida spoljna.Ako bih na primer u tu prost. sa otvorenim prozorima stavio klimu i napravio rupu na vratima koju bih povezao sa izlazom klime a za 2.sobu rupu u zidu to bi teoretski resilo problem uvlacenja vazduha a i buke zar ne?ako sam lepo objasnio...
[ closhar @ 10.07.2007. 11:02 ] @
Ispravite me ako gresim,ali po ovome sto sam procitao,najbolju iskoriscenost bi ova klima imala kada bi stajala napolju i uduvavala hladan vazduh kroz crevo neko recimo.Ako je tako,onda bi ovo sa ostavom pilo vodu.
[ closhar @ 10.07.2007. 11:09 ] @
Ako stoji napolju,ili u ostavi u mom slucaju,nema potrebe za 2 creva,buka resena...posto sam u prizemnoj kuci sa niskim prozorima i ovo 1. bi moglo da se uradi.Naravno,sve to ako se nisam z**ebo u razmisljanju.Trenutno pravim pauzu u mesanju maltera pa nisam u intelektualnoj TOP formi :)
[ tdjokic @ 10.07.2007. 11:34 ] @
Citat:
closhar: Ispravite me ako gresim,ali po ovome sto sam procitao,najbolju iskoriscenost bi ova klima imala kada bi stajala napolju i uduvavala hladan vazduh kroz crevo neko recimo.Ako je tako,onda bi ovo sa ostavom pilo vodu.
I ja sam trenutno na pauzi, pa mogu da kiksnem nesto.

Ovo sto si rekao je samo pola tacno. Opet bi morao da imas 2 creva - jedno, kroz koje uzimas vazduh iz sobe, on se hladi u klimi i sada kroz drugo crevo vraca u sobu. Ako bi stalno upumpavao samo hladan vazduh, to bi znacilo da ona stalno hladi novi i novi vazduh od spolja, koji je veoma topao i pitanje je sta bi se dogadjalo. Mozda bi uspevala da ga ohladi, ali bi neprestano radila, jer meri temperaturu upravo na ulazu sobnog vazduha i kad bi tamo ocitaval recimo 33 C, ne bi prestjala da hladi, jer bi smatrala da je to temperatura vazduha u sobi.
[ closhar @ 10.07.2007. 13:10 ] @
OK to je i meni palo na pamet. Takodje bi moraln crevo za vruc vazduh kroz prozor jer bi to grejalo previse.Cisto necu da se zanosim nekim idejama pa da mi neko skrene paznju na detalj koji baca u vodu celu moju ideju.Ipak je ovo priuceno majstorisanje.Ova tvoja za recikliranje sobnog vazd. sa 2 creva bi trebalo da priblizi funkcionalnost klasicnoj 9 cini mi se.
[ closhar @ 10.07.2007. 13:18 ] @
Trenutno izvodim neke radove na kuci tako da u sledecih 10 dana nema nista od majstorisanja.2 creva za aspirator rasecena po duzini,postavljena na metalne prstenove da drze formu i naknadno izolovana bi dala veci precnik cevi za hladjenje a nije mi problem da napravim po 2 rupe na zidovima soba koje bi 'ladio. Jos samo kad bi to radilo...
[ tdjokic @ 10.07.2007. 13:20 ] @
Citat:
closhar: Ova tvoja za recikliranje sobnog vazd. sa 2 creva bi trebalo da priblizi funkcionalnost klasicnoj 9 cini mi se.
Ovo je teze napraviti od onoga sto sam ja uradio - odvojio / osamostalio "spoljnu" cirkulaciju.

Ulazni otvor jos i moze. Pravougaona resetka, nekako bi islo. Izalzni je problem jer su tamo ona krilca / usmerivaci, koje bi izgubio, a koja se meni cine veoma vaznim, narocito ona unutrasnja koja se stalno polako pokrecu i tako duvaju svuda po malo. Ako bi klimu stavio u drugu prostoriju, onda bi u hladjenoj prostoriji imao samo 2 okrugle rupe i kraj price. A to nije dobro.
[ closhar @ 10.07.2007. 15:10 ] @
Na 12tici FUEGO koja mi je u menjacnici je motor za pokretanje usmerivaca riknuo posle 15 dana,majstor ga skinuo i tako radi vec godinu dana i drzi ga selotejp.U principu moze i bez toga jer ne verujem da imaju isti efekat usmerivaci na pocetku i na kraju creva.Videcemo kad ga budem zbudzio.Neki kompromis se mora napraviti.
[ reb0rn @ 19.07.2007. 15:27 ] @
I ja sam uzeo Vivax mobilnu klimu i nisam bas presrecan, mada sada je crevo za topoao vazduh prikljuceno na odjak koji je na 2m visine... u mojoj sobi 20 kvadrata spusti sa 34-35 na 30-31, posto jedino moze da duva dole dok sedim za PC podnosljivo je dok kad ustanem oseca se toplota...
Inace probat cu da uzbusim rupu na balkonskim vratima koja su od drveta kako bi crevo za izduv bilo sto krace posto nisam ni siguran da odjak radi svoj posao mada je visok i veceg promera...
Inace soba mi je sa suncane strane gde su 2 zida sa povecim prozorima...
[ nsvladimir @ 19.07.2007. 17:49 ] @
Closhar,
imam istu klimu i isti problem, javi ako si u medjuvremenu pronasao neko resenje...
[ tdjokic @ 19.07.2007. 18:24 ] @
Citat:
reb0rn: I ja sam uzeo Vivax mobilnu klimu i nisam bas presrecan, mada sada je crevo za topoao vazduh prikljuceno na odjak koji je na 2m visine...
Ovo je prilicno, a verovatno si i sam primetio da se izduvna cev greje posteno, dakle - vraca toplotu nazad u sobu.

Inace, imam slobodan odzak u jednoj prostoriji i bas sam razmisljao o tome da i ja stavim izduvnu cev u njega i ovih dana sam kontrolisao ponasanje odzaka. Vrlo gadna stvar. U zavisnosti od toga da li duva juzni ili severni vetar, odzak jednom vuce, jednom duva u prostoriju. To sam utvrdio tako sto sam otvorio onaj njegov otvor i stavljao list papira - jednom se priljubi uz zid, drugi put odskace. Neprijatno iznenadjenje. A secam se od ranije, kad su stariji ljudi govorili kako mu odzak vraca.
[ deyans @ 19.07.2007. 19:02 ] @
Ja je koristim oko mesec dana i kupio sam je jer sam podstanar.Kod mene u stanu je uspela danas da spusti na 27 stepeni u jednoj (merio sam oko 14:30 h bilo je 44 stepeni na prozoru) sobi dok je u drugoj za stepen vise a u hodniku sam stavio obican ventilator da usmerava vazduh ka prostoriji koja je bez klime.Stan je veliki oko 45 kvadrata i greje ga sunce od nekih 13:00 h.Neznam sta da kazem ja sam prezadovoljan samo je dosta bucna.
[ reb0rn @ 19.07.2007. 22:04 ] @
sad sam probusio rupu na vratima, tako da je duzina cevi minimalna ako pola metara... mada bas ne primecujem da puno bolje hladi (posle 30 min sa 33 snizila na ~30) primecujem da je jedan kraj sobe hladniju i kad sedim nize delove je ohladila na ~28C ... Inace za 3 sata rada u posudi za vodu nije bilo ni kapi vode (dok je bila u odjaku..) e sad verovatno jos se nje napunilo crevo za odvod pa zato u posudi nema vode..
Inace koliko joj vremena treba da napuni posudu od 3l?
[ deyans @ 19.07.2007. 22:38 ] @
Ma ne brini treba da radi skoro ceo dan da bi napunila posudu (ja sam odmah bio da je reklamiram zbog toga, pa su mi objasnili) , a kada se pali-gasi na termostat uopste i nema kondenzata.Podigni ona krilca navise da duva i bice hladnije i u gornjem delu sobe.
[ reb0rn @ 20.07.2007. 12:27 ] @
celu noc je radila bez prestanka uspe nekako da ohladi sad drzi 27-28C.... malo mi se kompresor cudno ponasa kad se gasi bas zatrese klimu... valjda je to normalno... a i neverujem da ce se gasit dok temperature prodju ;)
[ bakara @ 20.07.2007. 12:43 ] @
Pa 27 je OK za tu klimu na ovoj temperaturi...
[ closhar @ 22.07.2007. 12:02 ] @
UPDATE: klima je kod burazera jer jos radim na sredjivanju kuce ali kad se ukljuci ujutru,odrzava 26 tokom celoga dana na 45+(lazu da je 40,izmereno je 50 juce digitalcem) tako da izgleda da od hladjenja nema mnogo vajde,ali za odrzavanje temperature nije losa.Da napomenem da mi pre 2 dana 12tica nije mogla ohladiti trafiku od 6-7m2 koji je pakao bio.
[ tox master @ 22.07.2007. 12:22 ] @
Citat:
closhar: UPDATE: klima je kod burazera jer jos radim na sredjivanju kuce ali kad se ukljuci ujutru,odrzava 26 tokom celoga dana na 45+(lazu da je 40,izmereno je 50 juce digitalcem) tako da izgleda da od hladjenja nema mnogo vajde,ali za odrzavanje temperature nije losa.Da napomenem da mi pre 2 dana 12tica nije mogla ohladiti trafiku od 6-7m2 koji je pakao bio.
pretpostavljam da ovo vazi za tu prenosnu klimu?
ako je tako onda ona extra dobro radi kad moze da drzi na 26!
a sto se tice vanjske temperature tu si ipak malo preterao.
i ja imam digitalac i ovih dana se temperatura kretala od 38-40,naravno u hladu.
50 moze da bude samo na suncu a i tada mislim da je vise od 50,bas cu sad da probam.

pozdrav
[ closhar @ 22.07.2007. 18:54 ] @
Da,na nju sam mislio.Kada se ukljuci na isusivanje vazduha oko 8 ne radi konstantno vec sa prekidima i odrzava temperaturu.I naravno da je na osuncanom mestu izmereno jer me to interesuje posto hlad i ne vidjam cesto...
[ Yvan @ 23.07.2007. 15:28 ] @
Dobro, a pošto je ta prenosna klima (12-tica je u pitanju pretpostavljam)?
[ deyans @ 23.07.2007. 15:37 ] @
Ne nego devetka, 18500 dinara.
[ Yvan @ 23.07.2007. 20:20 ] @
A jel ima 12-ica i pošto su one (ja sam iz KG-a, ovde ih nema nigde, zato pitam).
[ deyans @ 23.07.2007. 20:25 ] @
Samo sam video devetke i to u Leskovcu, a drug se polomi da je nadje u BG i nista, sve rasprodato.
[ rajan21 @ 12.04.2008. 22:14 ] @
pozdrav svima

mozemo li u "novoj" sezoni malo oziveti ovu temu?

podstanar sam i nekako ne ide da uzimam klasicnu split klimu. opet, od mobilnih, iole ozbiljnijih uredjaja nisam video, pardon nasao nista osim ovog vivax-a (ACP-09PT25HC, cca.20k din.). zato bih zamolio sve one koji su ucestvovali u ovoj temi, kao i one koji nisu, a poseduju istu, da malo opsirnije napisu nesto o njoj i iznesu svoje prakticne utiske.

dakle - kakav je kvalitet izrade, ciji je kompresor, kakvi su efekti, da li je odrzavanje problematicno, koliki je nivo buke...

klimu bih koristio u dnevnoj sobi (u kojoj uglavnom i spavam, tu mi je pc... :)) koja ima negde oko 12 kvadrata, visina sobe je oko 2,5 metra. jedan spoljni zid, sunce je direktno "na njemu" u popodnevnim satima. izolacija losha, zidovi od betonskih blokova, na prozorima nema roletni. iz iskustva (proslih sezona) uocio sam da kada se jednom "napravi" 35 stepeni, to vise ne spada do kraja leta.

to je otprilike to... sta bih ja mogao da ocekujem?

hvala unapred
[ tdjokic @ 12.04.2008. 23:17 ] @
Ima ovde jedna tema o mobilnim klimama, gde smo se bas posteno raspisali, Ja sam takdoje dosta pisao (mozda i najvise), pa svakako pogledaj i tu temu.

Prenosna klima je nesto drugo u odnosu na prozorske i split sisteme. Za njen radi ti treba struja, neka rupa za odvod vruceg vazduha i neka posudica za kondenzat. Za struju i posudicu nema sta da se kaze. Rupa za odvod je vec nesto drugo. Potrebno je, da je sto blize klima uredjaju, jer se crevo kojim se klima povezuje sa tom rupom veoma greje. Moze i da se izoluje, ali je to dodatni rad i u svakom slucaju duzina creva ne treba da bude velika.

Buduci da si potstanar, ta rupa moze da ti bude nepremostiva prepreka, ako gazda ne dozvoljava da se ista menja. To je velicine nekih 120 mm i nije naivno.

Drugi problem je, sto klima izbacuje vruc vazduh kojim se ohladila, a onda taj vazduh treba od nekud da se nadoknadi. Precutno se pretpostavlja, da prostorija koju hladis, ima neke rupice na vratima, prozorima i slicno, i da ce vazduh uci. Ako ti je tamo neki zagadjen vazduh, onda ce ti u sobu ulaziti zagadjen vazduh. Ako je tamo vruc vazduh, u sobu ce ti ulaziti vruc vazduh i slicno. Proizvode se i klime sa 2 creva, koje onda u onom delu koji hladi sam uredjaj, funkcionisu kao spoljna jedinica split sistema, ali su ti onda potrebne i dve rupe za vazduh - usisna i izduvan. Nism jos primetio da se kod nas takve prodaju.

Ostalo sto si pitao, niti znam, niti vredi da znam, jer izbora skoro da i nema. Jedino sto bi mi mozda vredelo, ali nije stiglo na red, je odrzavanje cistoce filtera. Ostalo je tako kako je. Buka je umerena. Kompresor se cuje malo jace od onog na zamrzivacu ili necem slicnom, a drugi izvor buke je ventilator, koji ima 3 brzine, pa to podesis koliko mozes da podneses.
[ rajan21 @ 13.04.2008. 00:33 ] @
procitao sam ja tu temu. tacno je da ste se raspisali, i to uglavnom o razlikama u principu rada split i mobil klima i o tome da bi bilo lepo da postoje dva creva...

posto smo to apsolvirali, ja sam hteo da konkretno razmotrimo neke specificnosti vezane bas za navedenu vivax klimu. zato sam i postavio konkretna pitanja:

kakav je kvalitet izrade, ciji je kompresor, kakvi su efekti hladjenja, koliko je potrebno klimi da radi za spustanje na odredjenu temperaturu... dodajem i - da li je bilo kvarova, netipicnog rada...

opisao sam i prostoriju koju bih zeleo da hladim. mogu li ja pod tim uslovima ocekivati npr. 28 stepeni sa ovom klimom?

eto, o tim stvarima bih voleo da vlasnici ove klime progovore i napisu svoja dosadasnja zapazanja.

hvala jos jednom
[ tdjokic @ 13.04.2008. 15:34 ] @
Citat:
rajan21: procitao sam ja tu temu.
Dobro.

Citat:
kakav je kvalitet izrade,
klima je kineska. Kvalitet izgleda vizuelno OK, ali sta je unutra, to se ne zna. Recimo, neki elektronski elementi mogu da izdrze vecu temperaturu u radu od drugih i slicno, kako sad da covek zna sta je unutra ugradjeno?

Citat:
ciji je kompresor,
odgovor slican onome gore, jer se spolja ne vidi, a u dokumentaciji ne pise. Imaj u vidu da su slicne klime nekih renomiranih marki, kao recimo De Longhi i do duplo skuplje od kineskih, pa je sve to povezano.

Citat:
kakvi su efekti hladjenja,
klima je 9 onih jedinica, i u skladu sa tim i hladi.

Citat:
koliko je potrebno klimi da radi za spustanje na odredjenu temperaturu...
verovatno kao i svakoj drugoj "devetki", ali, ovde - a to je glavna stvar - bas utice ono "1 crevo" / "2 creva". Jos jedna neizbezna razlika: mobilna klima stoji na podu, pa klima uzima i vraca vazduh u prostoriju relativno nisko, ali postoji usmeravanje vazduha i horizontalno i vertikalno, pa mislim da to nije problem.

Citat:
dodajem i - da li je bilo kvarova, netipicnog rada...
Ne.

Citat:
opisao sam i prostoriju koju bih zeleo da hladim. mogu li ja pod tim uslovima ocekivati npr. 28 stepeni sa ovom klimom?
Mozda da, mozda ne. Ali, ne gubi iz vida, da ako imas 35, pa klima smanji na 31 C, to se veoma oseti, a cesto mnogo poboljsava osecaj i smanjenje vlage. Obican ventilator duva i pokrece vazduh, ali vlagu ne smanjuje, a klima radi i jedno i drugo.

Dodatno objasnjenje u vezi vlage: vazduh je nekad vise vlazan, nekad manje, otud i one oscilacije u kolicini kondenzata u posudici. Kod mobilinih klima postoji i dodatno konstrukciono resenje, cime se tezi da se voda isparava i izbacuje za vrucim vazduhom napolje. Zato je moguce da nekad satima radi a nema ni kapi vlage, sto se coveku cini nemoguce.

Ponovicu i naglasiti ono sto sam vec rekao - cak i da je losa i bezvezan kompresor, sta tu covek moze da uradi? Izbor je toliko mali, da ga skoro ni nema. Ako ne uzmes ovu, onda treba naci neku bolju, sto je dosta retko, a i skoro duplo skuplje.
[ rajan21 @ 13.04.2008. 19:13 ] @
e, ovo je vec mnogo konkretniji i opsezniji odgovor, na cemu se zahvaljujem.

iako, ja sam od tebe ocekivao i da si vec pogledao sta ima unutra...

p.s. i dalje bih voleo da procitam i iskustva drugih vlasnika.
[ acabgd @ 16.04.2008. 11:10 ] @
Ja nazalost ne mogu da ti pomognem konkretno jer nemam Vivax, ali imam Tadiran mobilnu klimu i ovo ce joj biti 3. sezona kako radi.

Njena glavna prednost je sto je 14-ica, tako da je znatno jaca od Vivaxa. To ne da se oseti, nego je razlika drasticna, ali isto takva je i razlika u buci koju stvara, posto kad radi drnda sa nekih 50+ dB.

Ipak, s obzirom da sam na poslednjem spratu i jos uz to mi prozori gledaju na zapad, leti je neizdrzivo. Zato imam split za dnevnu sobu, a Tadirana koristim samo za spavacu manju sobu koja je zatvorena preko dana. Negde oko 18h-19h upalim Tadirana i tamo i on za cas posla, obicno za manje od sat vremena ohladi sobu na nekih 25C.

Posle toga smanjim brzinu na minimum posto je onda klima zaista tiha i tako spavam. Ovo naravno pricam o onim danima kada je konstantno preko 30C tokom leta. Meni ta klima dakle obavlja posao, ali nikako ne moze da bude "glavna" klima ili moze, ali ce ti samo delimicno ublaziti muke.

U principu mobilne klime se isplate samo za neke pomocne ili manje prostorije, koje su jos po mogucstvu zatvorene tokom najveceg dela njenog rada.
[ tdjokic @ 16.04.2008. 17:56 ] @
Citat:
acabgd: U principu mobilne klime se isplate samo za neke pomocne ili manje prostorije, koje su jos po mogucstvu zatvorene tokom najveceg dela njenog rada.
Ili tamo gde ili nema fizickih mogucnosti za instalaciju spoljne jedinice za split sistem ili, u konkretnom slucaju, stanar nije vlasnik. Sto se one nesretne izduvne cevi tice, to je u principu lakse - moze i u dimnjak, otvor za aspirator, prozor (neka improvizacija ili se privremeno ukloni staklo, a stavi neka plastika, kao ono za terase - sacasti 'leksan', u kojoj ce biti otvor za cev, pa pred napustanje stana prozor vratis u prvobitno stanje vlasniku).

U ovom zadnjem slucaju imas mogucnost da koristis i dva creva, ako se uvoznici smiluju, pa pocnu i takve klime da uvoze, jer je prerada mog tipa prilicno teska. Doduse, setio sam se jednog jednostavnijeg nacina, ali je ipak delikatno busiti tamo nesto a ne znati da li ces mozda da ulestis burgijom u neku cev ili zicu unutra, a otvaranje je relativno komplikovano, jer mora da se skine prvo gornji poklopac, gde je elektronika i ima prilicno konektora, tako da se u to nisam upustao. To je ujedno i odgovor na pitanje zasto ne znam ciji jekompresor unutra

Hajde da bas navedem taj "laksi nacin" prerade na dva creva. Ko zeli da se tim pozabavi, mora ipak da pogleda onu drugu temu, gde ima i slika i dovoljno detalja (nadam se) kako sam uradio ono komplikovano preradjivanje, jer bih sada morao previse da objasnjavam ako krenemo od pocetka.

Dakle, nabave se 2 onakve iste pravougaone plasticne posude, kao sto sam ja koristio. To se kupuje u prodavnicama plastike, par stotina dinara komad.

Moje prvo preradjivanje je bilo najkomplikovanije, jer sam mejanicki spojio dve posude, pa u taj novi sistem uvodio samo jedno crevo (za usisni vazduh), tako da je trebalo na klimi vrlo pazljivo odrediti novi raspored onih resetki i odrediti sta iseci, sta ostaviti, da bi unutrasnji sistem cevi dobijao sto ravnomernije vazduh u bitno promenjenim uslovima dovodjenja vazduha.

Na drugoj klimi sam uradio nesto jednostavnije - 2 posude, odvojene, u svaku dolazi svoje crevo, a ta dva creva se spoje pomocu Y plasticne racve, namenjene kanalizaciji, i onda jednim crevom povezuju sa usisnim otvorom na prozoru. Taj sistem bi mozda radio i bez prerade resetki na klimi, ali nisam hteo da reskiram, pa sam i tu izrezivao i razredjivao te resetke.

Zajednicka osobina oba ova sistema je relativno elegantan izgled i relatinvo male dimenzije.

Najjednostavnije resenje: 2 odvojene posude, svaku pricvrstiti na klimu kako se snadjes - moze i lepljivom trakom, ne kosta skoro nista, a vrsi poso , posude probusiti tacno na sredini dna i tamo izrezati veliku rupu za plasticno koleno, namenjeno kanalizaciji, koje ce posluziti da se u njega stavi crevo i gotovo. Posto usisni vazduh dolazi tacno na sredinu resetke, valjda nije potrebno nista menjati, nije djavo da ce vazduh sad da izmislja nesto i skrece. Ono jeste da ce najvise vazduha udarati na resetku tacno u sredini i da ce tu efekat hladjenja biti najveci, ali ili to ili ono ranije opisano komplikovano. Ubedjen sam, da bi i to poboljsalo efekat rada klime, jer ne treba koristiti vazduh iz prostorije.

Da ne zaboravim - creva za te improvizacije su ona koja se koriste za aspiratore, ima da se kupe na vise mesta.

Ovakva prerada je bezbolna, nista ne busis i ne seces, ako funkcionise - OK, ako ne, moze brzo i lako da se ukloni. Jedina mana je, sto je sada sve malo vece, zbog onih kolena koje treba uvesti u centre posuda, pa ce strcati. Pozadi i nije neki problem, jer ionako strci i izduvna cev, ali sa strane je bas poveliko i ruzno.

[ acabgd @ 16.04.2008. 18:38 ] @
Brate toliko posla ima oko ova tvoja dva creva da bi za to vreme iole sposoban covek zaradio jos tih 7-10k dinara i kupio split sistem ili dokupio jos jednu prenosnu klimu da mu duva za sve pare.

Hebada je da napises samo ovoliki post sa objasnjenjima kako doci do ta dva creva, a kamoli da stvarno pocnes da to pravis :-)

Ipak, svaka ti cast na upornosti.
[ tdjokic @ 16.04.2008. 19:20 ] @
Citat:
acabgd: Brate toliko posla ima oko ova tvoja dva creva da bi za to vreme iole sposoban covek zaradio jos tih 7-10k dinara i kupio split sistem ili dokupio jos jednu prenosnu klimu da mu duva za sve pare.

Hebada je da napises samo ovoliki post sa objasnjenjima kako doci do ta dva creva, a kamoli da stvarno pocnes da to pravis :-)

Ipak, svaka ti cast na upornosti.
Pazi, ja sam opisao u ovom postu cak tri postupka, zato je toliko dug. Inace, nije problem uvek samo u parama - kako covek da instalira split u tudjem stanu, ako je vlasnik kategoricki protiv? A dimnjak postoji skoro svuda.

(Off topic: Sto se tice upornosti, nije to nista. Ja sam oduvek uzivao da nesto seckam, busim, kuckam, pa mi je kasnije to postala i profesija (razvoj proizvoda). Meni su mnoge stvari lake, jer imam odredjeni alat i iskustvo, ali sam svestan toga i nikako ljudima ne govorim "Ma, to je sitnica!" A ja licno se najcesce upustam u sve te prerade i doterivanja raznih stvari iz mog okruzenja iz nuzde - starost, bolest, a ne raspolazem bas nekim milionima, da bih promenio stan, nego moram da budem tu gde sam i da to nekako iskoristim. Kao sto sam vec par puta spominjao na ES-u, ispod stana u kome zivim je toplotna podstanica i moji problemi sa toplotom traju skoro 24 sata dnevno / 12 meseci godisnje, nije to samo onda kad je napolju +30 C, a ima i drugih organizacionih i slicnih problema, pa sam tako poceo da koristim mobilne klime.)
[ rajan21 @ 21.04.2008. 07:37 ] @
opet zatisje...

hvala tdjokicu na inovacijama oko postavke creva.

hteo bih da dodam da sam kod jedne firme u bg pronasao delonghi mobilnu klimu za 30k dinara. sad... ono sto me cudi je da ima oznaku ag90, a takve klime nema na delonghi sajtu. mozda se radi o nekom starijem modelu. inace, specifikacije su >
9000 BTU/h
Pogodan za prostoriju zapremine 85 m3
Ulazna snaga: 1050 W
Protok vazduha (min-max): 240-330 m3/h
Nivo buke (min-max): 51-55 dB
Klasa energetske efikasnosti: B
EER 2.51
Godišnja potrošnja električne energije: 525 kWh
Broj brzina: 3
Tajmer: 24h
Daljinski upravljač
Elektronske kontrole
Funkcija odvlaživanja vazduha
Maksimalna snaga hlađenja: 1350 W
Eko gas: Freon R407C
Dimenzije (VxŠxD): 773 x 463 x 372 mm
Težina: 32 kg
Garancija: 1 godina
[ tdjokic @ 21.04.2008. 16:15 ] @
Citat:
rajan21: hteo bih da dodam da sam kod jedne firme u bg pronasao delonghi mobilnu klimu za 30k dinara. sad... ono sto me cudi je da ima oznaku ag90, a takve klime nema na delonghi sajtu.
To je cesta pojava sa tehnikom koja se prodaje ovde. Do nas nekad stignu i najnovija, ali uglavnom starija resenja. Ne zaboravi da su novija i mnogo skuplja, narocito ako je firma poznata, kao De Longhi. Taj ili slican model se pojavljivao ovde i prethodnih sezona. Kao sto i sam vidis, cena je dosta vislja od Vivax i slicnih, a po efektu hladjenja su vrlo slicne. Mozda je kvalitet bolji, obzirom na ugled firme.
[ ikocar @ 26.04.2008. 20:26 ] @
U *** su počeli da prodaju Mobilne klime marke Akai 8000-12000btu cena 20.000-23.000din. Ima li neko iskusta sa dotičnim?

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 27.04.2008. u 18:30 GMT+1]
[ rajan21 @ 26.04.2008. 23:28 ] @
Citat:
ikocar: U **** su počeli da prodaju Mobilne klime marke Akai 8000-12000btu cena 20.000-23.000din. Ima li neko iskusta sa dotičnim?



ovde ti se prijatelju slabo ko javlja. da nema tdjokica sa svojim tehnickim inovacijama vivax-a, tesko da bi bilo iceg. ja malo-malo pokusavam da novim postom animiram vlasnike da ponesto napisu, ali slabo to ide...

inace, u vezi sa tvojim pitanjem, nisam imao prilike da vidim taj akai. ali... napomenuo bih nekoliko stvari. najpre, cesto sam nailazio na firme koje vrse prodaju akai proizvoda, a da to zapravo nema veze sa njima. znaci, neki fuseraj pa stavljen logo akai-a (iako je i on sam daleko od nekadasnjeg kvaliteta). drugo, firma koju si naveo da ih prodaje mi je (iz iskustva) sporna po vise osnova, ali to je tema za drugi topic.

ako odes na akai site, tu se nalaze dva uredjaja koja ni oni sami ne nazivaju klimama, nego rashladjivacima vazduha. e sad, koliko sam uspeo da razumem iz ovlas pregleda, spominju se tu neke posude za led i sl. sto me asocira na onaj glupi elite uredjaj koji se prodavao u *** za 100 eura.



[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 27.04.2008. u 18:31 GMT+1]
[ tdjokic @ 27.04.2008. 02:57 ] @
Citat:
ikocar: U **** su počeli da prodaju Mobilne klime marke Akai 8000-12000btu cena 20.000-23.000din. Ima li neko iskusta sa dotičnim?
Da, bilo bi dobro da das tacnu oznaku modela, mada cesto ni to ne pomaze, jer kod nas hoce da dodje i nesto sto se vise ne proizvodi ili ga nema na originalnom sajtu itd. A i ako das tacnu oznaku, opet ne vredi, osim nama ovde, da gledamo na netu, jer se takve ovde nisu ranije prodavale, pa niko ni nema iskustva sa njima. Da li je to ovo mozda http://www.akai.com/product_de...2=65&id3=1046&isspec=1 ili ovo http://www.akai.com/product_de...sp?id=5&id2=65&id3=578 Oba aparata su sumnjiva, mada nisu ni date jednake karakteristike. Jedan ima snagu hladjenja 50 vati, sto je snaga nekog malog frizidera, drugi ima tezinu od 10 kg, sto je veoma malo za pravi klima uredjaj. Ipak ce biti da su to neki usavrseni ventilatori, a ne klime. Akai na ovom sajtu ni nema mobilne klime. Ima prozorske, split obicne i split gde unutrasnja jedinica stoji na podu, nalik na mobilni uredjaj, ali ima pozamasnu sponju jedinicu, tako da to nije to.

Doduse, ti si naveo vrednosti hladjenja u pravim jedinicama, mozda su to neki modeli kojih nema na ovom sajtu koji sam ja gledao.

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 27.04.2008. u 18:32 GMT+1]
[ ikocar @ 27.04.2008. 04:02 ] @
Citat:
inace, u vezi sa tvojim pitanjem, nisam imao prilike da vidim taj akai. ali... napomenuo bih nekoliko stvari. najpre, cesto sam nailazio na firme koje vrse prodaju akai proizvoda, a da to zapravo nema veze sa njima. znaci, neki fuseraj pa stavljen logo akai-a (iako je i on sam daleko od nekadasnjeg kvaliteta). drugo, firma koju si naveo da ih prodaje mi je (iz iskustva) sporna po vise osnova, ali to je tema za drugi topic.


Ovo je i meni bilo sumnjivo pošto sam na netu podatke o ovoj klimi nalazio uglavnom na rumunskim sajtovima.

Citat:
ako odes na akai site, tu se nalaze dva uredjaja koja ni oni sami ne nazivaju klimama, nego rashladjivacima vazduha. e sad, koliko sam uspeo da razumem iz ovlas pregleda, spominju se tu neke posude za led i sl. sto me asocira na onaj glupi elite uredjaj koji se prodavao u metrou za 100 eura.

Citat:
Da, bilo bi dobro da das tacnu oznaku modela, mada cesto ni to ne pomaze, jer kod nas hoce da dodje i nesto sto se vise ne proizvodi ili ga nema na originalnom sajtu itd. A i ako das tacnu oznaku, opet ne vredi, osim nama ovde, da gledamo na netu, jer se takve ovde nisu ranije prodavale, pa niko ni nema iskustva sa njima. Da li je to ovo mozda http://www.akai.com/product_de...2=65&id3=1046&isspec=1 ili ovo http://www.akai.com/product_de...sp?id=5&id2=65&id3=578 Oba aparata su sumnjiva, mada nisu ni date jednake karakteristike. Jedan ima snagu hladjenja 50 vati, sto je snaga nekog malog frizidera, drugi ima tezinu od 10 kg, sto je veoma malo za pravi klima uredjaj. Ipak ce biti da su to neki usavrseni ventilatori, a ne klime. Akai na ovom sajtu ni nema mobilne klime. Ima prozorske, split obicne i split gde unutrasnja jedinica stoji na podu, nalik na mobilni uredjaj, ali ima pozamasnu sponju jedinicu, tako da to nije to.



Što se tiče uređaja ipak nisu glupavštine kao onaj Elite već prave pokretne klime. Evo specifikacije najjačeg modela:
Akai AP-AC1200S
- mobilna klima
- gas R407C
- displej
- daljinski
- kapacitet 12000BTU/hr
- kapacitet cirkulacije vazduha 480/60m3/min
- dimenzije 73.8/44.6/37.7cm

slika i detaljnija specifikacija:
http://www.antexonline.sk/detail/5/cat/39



[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 27.04.2008. u 18:32 GMT+1]
[ acabgd @ 27.04.2008. 05:39 ] @
Meni ovo uopste ne zvuci lose. Specifikacija je sasvim ok, buka u granicama normale, protok vazduha pristojan za mobilnu klimu.
[ tdjokic @ 27.04.2008. 15:55 ] @
Da, ovo sada izgleda sasvim normalno. I mogu ti reci da je 12000 mnogo vise od 9000 (uf, ala sam pametan ), ova 9-ka hladi najbolje kad je i napolju hladno. 12-ica za 20 - 23.000 dinara se meni cini sasvim u redu.

Ma, dobro, i osmica vec pomaze, glavno je da je sa kompresorom, to je glavna razlika izmedju vetilatora i klime, jer je najcesce vlaga ta koja muci coveka, a ventilator je ne smanjuje.
[ ikocar @ 29.04.2008. 19:45 ] @
Šteta što niko nema konkretno iskustvo sa Akai klimama. Elem evo tačnih cena za sve modele koji su u ponudi:
8000btu - 19599din
9000btu - 21899din
12000btu - 22999din
[ rajan21 @ 29.04.2008. 20:54 ] @
Citat:
ikocar: Šteta što niko nema konkretno iskustvo sa Akai klimama. Elem evo tačnih cena za sve modele koji su u ponudi:
8000btu - 19599din
9000btu - 21899din
12000btu - 22999din



cene su, rekao bih, prosecne u nasoj sredini. vivax 9-ka je nesto jeftinija (oko 20k), vecu i nemaju. dole sam stavio da je delonghi 9-ka 30k dinara, ali i nje nema na njihovom sajtu, kao i ovih akai.

a sto se tice iskustva, imam sjajnu ideju... kupi ti jednu akai, pa nam ovde uradi detaljan review
[ rajan21 @ 08.05.2008. 20:14 ] @
danas sam u *** detaljno ispregledao akai klime. naravno, nisam mogao da se uverim u praktican rad, ali sam paznju pridao kvalitetu izrade, dizajnu, specifikaciji, uputstvu...

ono sto sam video me je - razocaralo!

naime, uredjaj je izradjen vrlo lose, plastika je jeftina, kruta... specifikacija, zalepljena pri dnu zadnje strane navodi neke tehn. specifikacije, ali se nijednog trenutka ne pominje zemlja izrade, pa ni sama firma, tako da nam osim loga akai sa prednje strane nista ni ne asocira na to. jezici koji se koriste na specifikaciji su uglavnom sa istocno-evropskog govornog podrucja, od engleskog ni traga.

dodacu i da je nesto sto bi smo mogli nazvati komandnom tablom takodje tragicno izradjeno. ne znam... sve ove cinjenice koje sam naveo su na mene ostavile jako los utisak.

ako bih vivax uporedjivao u navedenim kategorijama, rekao bih da on kod mene ima bar za dve klase bolju ocenu.

naravno, znam da opisano ne mora da znaci da je klima losa u radu, ali ipak dosta utice na konacan zakljucak.


[Ovu poruku je menjao momsab dana 11.05.2008. u 19:41 GMT+1]
[ acabgd @ 08.05.2008. 22:41 ] @
I ja sam bas danas bio u *** i sokirao sam se. Moj Tadiran je bukvalno dvostruko veci od ovih klima. Prosto mi je neverovatno da one mogu da imaju ikakvu korisnu snagu. Istina, Tadiran koji korisim je 14-ica, ovo su bile 9-ka i 12-ica, ali opet - nekako mi deluju premale.

Iz tog malog kucista ipak izlazi tolika kolicina buke da sam bas ostao iznenadjen. Kaze prodavac "Pa dobro, kad je 43C napolju onda te bas briga sto tako drnda"... Jeste, samo sumnjam da takva klimica moze da uradi nesto kad je 43C.

Posle svega i jedna velika ograda - iako su mi kratko upalili klime, nisam mogao uopste da procenim kako zaista hlade. Stoga, sve ovo sto pricam je vizuelni (i zvucni) utisak, ali nikako utisak o radu ovih klima, odnosno kako stvarno hlade.

[Ovu poruku je menjao momsab dana 11.05.2008. u 19:40 GMT+1]
[ rajan21 @ 09.05.2008. 17:02 ] @
juce na mestu u kom sam bio nisu hteli da mi ukljuce, ali sam danas otisao u drugu i zahtevao isto. pristali su i... moji utisci su potpuno identicni tvojim. ne znam, sve sam blizi klasicnoj klimi, uz dogovor sa vlasnikom stana i malo molerskih radova prilikom skidanja iste (kad dodje vreme za to).



/izbrisan citat cele poruke iznad/

[Ovu poruku je menjao momsab dana 11.05.2008. u 19:41 GMT+1]
[ tdjokic @ 09.05.2008. 19:55 ] @
Citat:
rajan21: juce na mestu u kom sam bio nisu hteli da mi ukljuce, ali sam danas otisao u drugu i zahtevao isto. pristali su i... moji utisci su potpuno identicni tvojim. ne znam, sve sam blizi klasicnoj klimi, uz dogovor sa vlasnikom stana i malo molerskih radova prilikom skidanja iste (kad dodje vreme za to).
Pokusaj vlasniku stana da predlozis ortakluk - da mu klima ostane nakon tvog odseljenja, uz neku nadoknadu i slicno. Klasicna klima je svakako bolja, ko i gde ima uslova.
[ rajan21 @ 09.05.2008. 21:05 ] @
Citat:
tdjokic: Pokusaj vlasniku stana da predlozis ortakluk - da mu klima ostane nakon tvog odseljenja, uz neku nadoknadu i slicno. Klasicna klima je svakako bolja, ko i gde ima uslova.


takvi dogovori su opstepoznata i prilicno rasirena pojava. samo... kod mog gazde to "ne pali". sve sto sam prilagodjavao sebi, platio sam ja. za nesto od toga pitanje je da li cu uopste imati neku "vajdu" nakon selidbe (lamperija, roletne, kablovska, razne popravke i sl). no, to je druga tema, da ne smaram ovde.
[ acabgd @ 10.05.2008. 00:34 ] @
Pa slusaj, sve zavisi koliko ostajes u toj gajbi. Ako je takva situacija onda ti se isplati i da uzmes neku krs 12-icu tipa Neo, Vox, Vivax, Polar, Antarctica i slicne extra modele - neka ti pregura 2 sezone pa je bolje nego da se kuvas.
[ rajan21 @ 10.05.2008. 23:31 ] @
Citat:
acabgd: Pa slusaj, sve zavisi koliko ostajes u toj gajbi. Ako je takva situacija onda ti se isplati i da uzmes neku krs 12-icu tipa Neo, Vox, Vivax, Polar, Antarctica i slicne extra modele - neka ti pregura 2 sezone pa je bolje nego da se kuvas.


ma znas kako, kod nas je sve relativno. i granica izmedju krsha i kvaliteta, a i cenovne razlike.

12-ica neo je oko 17k, a "proverena" midea ne vishe od 19k. cak i za samo dve godine koriscenja, ne isplati se rizikovati i stedeti 2k. nije to neka usteda, s obzirom kakve muke moze doneti.
[ ikocar @ 11.05.2008. 14:58 ] @
Danas sam malo obilazio radnje da vidim šta još od mobilnih klima ima u ponudi. Pored Akai klima u *** ponuda je sledeća:
Tempo:
Vox mobilna klima AM12-A4/BR
12000btu
20990din

Megastores electronica:
Delonghi Ariagel AG90
9000btu
30850din

TehnoMax:
galanz AM-12E53CA1
12000btu (ovo je pretpostavka po oznaci, nigde nije pisalo)
20990din

Nijednu od navedenih klima nije bilo moguće probati tako da su sva moja zapažanja 'odokativna'. Vox klima mi na prvi pogled izgleda vrlo interesantno pošto je najrobustnija a i izrada je kvalitetna. Prorezi za izduvavanje su sa gornje strane klime što je po meni ok rešenje jer bi tako trebalo da se prostorija bolje hladi. Sa zadnje strane ima okrugle otvore i za izduvavanje i uvlačenje vazduha tako da bi se moglo lako uraditi nešto kao što je uradio tdjokic (samo da se nabavi dodatna cev).
Inače s obzirom na komentare ovde po pitanju odnosa veličina klime-kvalitet obratio sam pažnju i na veličinu i težinu. Delonghi klima bi trebala da bude najkvalitetnija (i najskuplja je) a istovremeno i najmanja (manja od Akai)!!! Galanz je zlatna sredina po pitanju veličina (i najružnija je :) ) ali je i najteža. Vox je najveća bez konkurencije.
Evo i odnosa težine: Vox 39kg- DeLonghi 32kg- Galanz 40kg

[Ovu poruku je menjao momsab dana 11.05.2008. u 19:39 GMT+1]
[ tdjokic @ 11.05.2008. 18:17 ] @
Citat:
ikocar: Sa zadnje strane ima okrugle otvore i za izduvavanje i uvlačenje vazduha ...
Ovaj podatak me veoma raduje. Inace, ako ima dva otvora, veoma je moguce da uz nju idu i dva creva, sto prodavac verovatno nije znao?

Mozda su 2 otvora stavili zbog toga sto je 12000btu, to je vec prilicno jako za 1 crevo.
[ acabgd @ 11.05.2008. 18:26 ] @
Citat:
tdjokic: Mozda su 2 otvora stavili zbog toga sto je 12000btu, to je vec prilicno jako za 1 crevo.


Ja imam Tadiran 14000btu i jedno crevo radi sasvim lepo.
[ ficanidza @ 11.05.2008. 22:26 ] @
Ajde da probam i ovde posto mi u postu o modelu klime koja me interesuje niko nije dao odgovor.

S'obzirom da sam nov na forumu a i ja sacujem gore pomenuti model tj. MSV1-12HROB8F interesuje me nesto podrobnije o karakteristikama i kvalitetu modela, koja je fora sa funkcijom samociscenja koju navodno ta klima poseduje, kako to funkcionise i sl. Da li je mozda bolji izbor whirpool AMC982 sa nano filterom, samsung AQ-12FCXSER ili mozda lg ES H126LLAO?

Par predloga i saveta bi mi bas pomoglo pri izboru, hvala unapred i pozdrav!
[ rajan21 @ 11.05.2008. 23:02 ] @
Citat:
ficanidza: Ajde da probam i ovde posto mi u postu o modelu klime koja me interesuje niko nije dao odgovor.

S'obzirom da sam nov na forumu a i ja sacujem gore pomenuti model tj. MSV1-12HROB8F interesuje me nesto podrobnije o karakteristikama i kvalitetu modela, koja je fora sa funkcijom samociscenja koju navodno ta klima poseduje, kako to funkcionise i sl. Da li je mozda bolji izbor whirpool AMC982 sa nano filterom, samsung AQ-12FCXSER ili mozda lg ES H126LLAO?

Par predloga i saveta bi mi bas pomoglo pri izboru, hvala unapred i pozdrav!


prijatelju, ovde se "neces leba najesti", jer si pogresio temu. pisemo o mobilnim klimama, a modele koji tebe interesuju niko nije pomenuo. pozdrav
[ ficanidza @ 11.05.2008. 23:11 ] @
Sorry, videh i ja da sam pogresio molim odgovorne da obrisu moje pitanje.
[ tdjokic @ 11.05.2008. 23:56 ] @
Citat:
acabgd: Ja imam Tadiran 14000btu i jedno crevo radi sasvim lepo.
Ma u redu je to ako imas normalnu okolinu. Ja sam iznad toplotne stanice i meni je frka. Slicna je sitacija za stanove oko kojih je vruce, pa i onaj vazduh koji ulazi kroz razne proreze, rupe i rupice, da bi nadoknadio ima veliku temperaturu, onda se oseti jos kako. Sama klima radi, njoj je svejedno, ali u sobi imas mesavinu tek ohladjenog vazduha i tek usisanog "nadoknadnog" vazduha iz drugih prostorija, koji moze da bude i prijatan, ali i vruc i smrdljiv itd. Uzmimo da si ti nepusac, a komsije cesto prolaze hodnikom i puse, dobices i dim unutra.

Zamisli split klimu, cija spoljna jedinica za svoje hladjenje ne uzima vazduh iz spoljne okoline nego iz tvog stana - e, to ti je mobilna sa 1 crevom. Klimi je mozda cak i lakse, jer se hladi ohladjenim vazduhom, ali u stanu imas gore spomenutu mesavinu, koja ne mora obavezno da bude losa
[ rajan21 @ 13.05.2008. 17:07 ] @
Citat:
ikocar
Megastores electronica:
Delonghi Ariagel AG90
9000btu
30850din
[Ovu poruku je menjao momsab dana 11.05.2008. u 19:39 GMT+1]


ovde bih dodao jedno zapazanje - danas sam naime po prvi put gledao ovu klimu u prodavnici metalca iz g. milanovca. na njoj nema ni traga od delonghi brand-a, a sama trgovina je prodaje pod brandom "ariagel". kada sam malo pregledao neke iole ozbiljnije sajtove (a vec ranije smo utvrdili da sam delonghi na svom ne pominje ovu klimu) dosao sam do zakljucka da je ariagel zasebna robna marka. samo se na nekim rumunskim sajtovima delonghi povezuje sa ovom klimom...
[ djapi @ 18.05.2008. 15:15 ] @
cao
problem o kometrenutno pricate nebi trebao da se tako manifestuje
iz prostog razloga sto je ta klimaisto sto i klasican split -sistem
samo sto je spakovana u malom
inace ja imam ovlasceni servis za vivax klima uredjaje
i bavim se tim poslom 15 godina
pogledaj jesu li ti filteri cisti i mozda ti je izmenjivac ostecen
mislim da mozes to da sredis sa kim tecom
pozdrav
[ djapi @ 18.05.2008. 21:59 ] @
cao
problem o kometrenutno pricate nebi trebao da se tako manifestuje
iz prostog razloga sto je ta klimaisto sto i klasican split -sistem
samo sto je spakovana u malom
inace ja imam ovlasceni servis za vivax klima uredjaje
i bavim se tim poslom 15 godina
pogledaj jesu li ti filteri cisti i mozda ti je izmenjivac ostecen
mislim da mozes to da sredis sa kim tecom
pozdrav

--
[ nsvladimir @ 31.05.2008. 17:15 ] @
Imam Vivax mobilnu klimu vec godinu dana i sledeci problem.....ove godine sam je nekoliko puta ukljucivao ali uopste ne skuplja kondenzovanu vlagu u posudu. Napominjem da klima hladi i cujem da kompresor radi. Prosle godine kada sam je koristio posuda sa vodom se napuni za nekoliko sati a sada je vec danima suva kao barut. U cemu je problem?
[ tdjokic @ 31.05.2008. 17:34 ] @
Citat:
nsvladimir: a sada je vec danima suva kao barut. U cemu je problem?
Nema problema. Vlaga u vazduhu varira, pa je nekad ima vise, nekad manje. Inace, kod mobilnih klima je prisutno i jedno resenje koje kod fiksnih nije - nekim konstrukcionim resenjima unutar klime je tako napravljeno, da vlaga izlazi sa onim izduvnim vazduhom. Naravno, kad je ima mnogo, onda nesto ode, a nesto ipak ostane i ide u posudu.

Inace, kondenzat se kod tih klima moze izbacivati na dva nacina - u posudu, ili se izvuce crevo, koje postoji unutra pored posude, pa se voda iz njega sliva u neku spoljnu posudu, sto je meni licno lakse za kontrolu i praznjenje, ili se cak doda jos jedno duze crevo, pa se voda izbacuje napolje, kao kod "pravih" klima.
[ nidza07 @ 01.06.2008. 15:06 ] @
Pocetkom meseca kupio sam Akai mobilnu klimu u Tehnomarketu u Nisu, AP-AC a1200S. U pocetku je dobro hladila uz malo vise buke. Pre 5 dana kompresor je prestao da se ukljucuje i vise nije hladila vazduh. Pozvao sam ovlasceni servis od koga sam dobio odgovor da oni takvu klimu neznaju da poprave, nakon cega sam se obratio radnji u kojoj sam klimu kupio. Posle mog poziva prodavcu, dobio sam odgovor da klimu odvezem onom ovlascenom servisu na popravku. Inace sam mobilnu klimu kupio iz razloga sto sam podstanar, ali izgleda da je bilo bolje da sam kupio normalnu, pa makar je nakon 2 godine ostavio gazdi.
[ tdjokic @ 01.06.2008. 15:55 ] @
Citat:
nidza07: ali izgleda da je bilo bolje da sam kupio normalnu, pa makar je nakon 2 godine ostavio gazdi.
Ne mogu da ti pomognem, ali bar da te "utesim" - niko ti ne garantuje da se i normalna klima ne bi pokvarila. Ja imam 2 mobilne, jednoj je ovo vec cetvrta sezona i radi jos uvek (kuc, kuc u drvo...). Imao sam jednu prozorsku, koju nikako nisam uspeo da montiram - danas cu, sutra cu, proslo nekoliko godina, povremeno je malo palio i na kraju je pocela tako da lupa da nije moglo da se podnose. Nova novcata, sve ukupno nije radila 10 sati. Bilo je neko zvucno ime, da li Toshiba, nesto tako. Prema tome, sve ti je to isti djavo, tehnika je dobar sluga, ali los gospodar :-)
[ andrejbeca @ 01.06.2008. 21:44 ] @
Lepo sam ja rekao da nije problem toliko u uredjajima ,nego sto kod nas " ovlasteni serviseri" nemaju pojma cak ni gde se
doticne klime proizvode,a da ne pomenemo da na nekakvoj tehnickoj obuci za servisiranje istih nisu ni privirili.(Ovo se moze odnositi i na vecinu
tehnickih uredjaja kupljenih kod nas).
[ djapi @ 03.06.2008. 07:07 ] @
Slazem se sa tobom sto se tice ovlascenih servisera
ali nebi bio tako kategorican. Mnogi su do tog zvanja dosli preko ujaka ,strica tetke.....
a neki su ipak gulili skolu i radili kao crnci te tako stekli zvanje ovlastenih
servisera
nakon 15 godina ipak bi trebalo dasam nesto stekao sto se tice
iskustva.Pa nakon toliko godina i konj bi naucio neke stvari
POZDRAV
[ andrejbeca @ 03.06.2008. 21:46 ] @
Da,nisam mislio uopsteno,nornalno je da se to odnosi na priucene.Mislim da je veliki problem
ako covek hoce da uzme neku "brendiranu"klimu,pa te onda zbog garancije vezu za odredjeni
servis,te ako doticni ne ugradjuje uredjaj po "PS-u",sto bi se reklo,tako da u stvari dolazis u
nedoumocu sta da radis.Ne znam da li ovi, da ih nazovemo velikim igracima kao sto su
Fujicu,Tadiran,Samsung,LG i sl.imaju u svojim redovima zaposlena i neka tehnicka lica
koja se ne bave direktno samom ugradnjom,vec sluze kao tehnicka podrska,koja bi izlazila
na teren u slucaju nekih nedoumica u vezi sa reklamacijama na rad samog uredjaja.
Znam sigurno da su neke firme imale takve ljude,bese to pre 6-7godina,vidjao sam ih na sajmovima
tehnike,bili su cak i uredjaji za klimatizaciju ukljuceni,pa je covek lepo mogao da se sam uveri u
kvalitet istih.Danas ,sa drasticnim padom cena uredjaja , izgleda da vise nema pravila,tj.cini mi se
da ni ne vredi kupovati klimu 300-400€,vec komotno moze i npr. neki Fuego od 200-220.
[ tdjokic @ 04.06.2008. 04:00 ] @
Citat:
andrejbeca: cini mi se da ni ne vredi kupovati klimu 300-400€,vec komotno moze i npr. neki Fuego od 200-220.
Sto nas vraca na temu i na mobilne, kod kojih je izbor daleko manji. Tu su kineske bezimene, pa onda kineski De Longhi, pa sad vidimo i neke novije - ni kineske, ni brand, i eventualno ako se naleti na neku ekskluzivu, sto je vise izuzetak nego pravilo, koje budu skuplje i do 100% od ove "boranije". Ali, hvala bogu, i "boranija" moze da pomogne coveku. Moja prva radi vec cetvrtu sezonu i sasvim je OK (a drugoj je valjda druga sezona).
[ djapi @ 19.06.2008. 06:50 ] @