[ Pneos @ 15.07.2007. 12:45 ] @
B92 Info Komentari Ekonomija


Rekordan spoljnotrgovinski deficit
15. jul 2007.

Spoljnotrgovinski deficit bi mogao dostići 9,5 milijardi dolara, ali nema bojazni od platno-bilansne krize i devalvacije.

To je danas izjavio stručni saradnik Privredne komore Srbije Goran Nikolić. On je kazao da će "ključ" za pokriće i deficita spoljnotrgovinskog i ukupnog deficita platnog bilansa biti neto strane direktne i portfolio investicije, priliv po osnovu kredita i menjačkih poslova i nova devizna štednja.

Nikolić je rekao da se ove godine očekuje više od tri milijardi dolara stranih direktnih investicija i portfolio investicija u neto iznosu, neto priliv po osnovu kredita od više od 4,5 milijardi dolara, neto priliv po osnovu menjačkih poslova od više od 1,3 milijardi dolara i oko dve milijarde dolara nove devizne štednje.

Prema njegovim rečima, to će biti više nego dovoljno za pokriće deficita u razmeni sa svetom, koji ove godine nesumljivo dostiže istorijski limit.

Stručni saradnik PKS objasnio je da će platni bilans, čiji je deo spoljnotrgovinski bilans, na kraju godine srpska privreda zaključiti sa "blagim plusom".

Prema njegovim rečima tome pogoduje i usporavanje rasta uvoza, koji je u prva tri meseca ove godine evidentan.

Nikolić je procenio da bi se ova godina mogla završiti sa rastom uvoza ispod 30 odsto i rasta izvoza od 32 do 35 odsto, što su "ogromne razlike koje će dovesti do deficita".


ovako se postaje kolonija... smrc



[ dobio_7 @ 15.07.2007. 19:50 ] @
Citat:
Spoljnotrgovinski deficit bi mogao dostići 9,5 milijardi dolara, ali nema bojazni od platno-bilansne krize i devalvacije


Nije nista cudno, skoro svaka drzava ima DEFICIT!
[ Ivan Dimkovic @ 15.07.2007. 19:53 ] @
Problem je sto je taj deficit jednak bezmalo polovini bruto-nacionalnog dohotka - to je znacajno visok deficit.

To u prevodu znaci da Srbija trosi pola vrednosti svega sto proizvede u toku godine na kupovinu proizvoda i servisa iz inostranstva.


[Shadowed: obrisan nepotreban citat ;)]

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 15.07.2007. u 22:42 GMT+1]
[ dobio_7 @ 15.07.2007. 20:07 ] @
Nije nista cudno i licno voleo bih da cujem od nekog ekonomiste sta moze da se uradi na tom planu (ali bas vezano za Uvoz\Izvoz a ne smanjivanje negativnog efekta kroz neke trece stvari), uvoznici trljaju ruke a i uvozi se ono cega imamo za bacanje.
[ Davor Vlajkovic @ 15.07.2007. 20:10 ] @
Što se tiče recepta za saniranje toga, obratite pažnju na ovaj komentar sa B92:

Citat:
Filozofija bi trebalo da bude sledeca:Sto manji uvoz, sto veci izvoz.Dok se tas na vagi ne okrene u nasu korist, Narodna banka bi trebalo monetarnom politikom da odrzava povoljan ambijent za strane direktne investicije, a radnici bi trebalo da od stranaca koji ulazu u nasu zemlju skidaju "fazone", i da se edukuju , cime ce najbolje doprineti razvoju nase privrede.
[ Ivan Dimkovic @ 15.07.2007. 20:51 ] @
Citat:

Nije nista cudno i licno voleo bih da cujem od nekog ekonomiste sta moze da se uradi na tom planu


Postoje 2 nacina na koja mozes da utices na ovo:

Nacin #1 je dugotrajan i podrazumeva makroekonomske mere koje bi poboljsale izvoz kroz postepeno povecanje obima domaceg trzista, tj. onog dela koji izvozi svoje proizvode i usluge - ima tu mali milion parametara na koji drzava moze bar pozitivno da utice, ali svi oni ne mogu stvari promeniti od danas do sutra/

Nacin #2 je kratkotrajajan ali je i vrlo los - drzava, naime, moze manipulisati nacionalnom valutom, uvoznim carinama/tarifama i sl... i time uvoz uciniti manje atraktivnim. Medjutim kako je razlog velikog uvoza zapravo nedovoljna proizvodnja domacih proizvoda to bi samo proizvelo znacajan skok cene zivota i poslovanja, i zapravo usporilo ekonomiju.
[ Davor Vlajkovic @ 15.07.2007. 20:56 ] @
^ Upravo. A kako srpski političari rade po principu danas jesmo, sutra nismo [na vlasti], ne treba da iznenađuje što se radije okreću rešenju tipa #2 - seci uši da bi zakrpio zadnjicu nacionalnoj ekonomiji...
[ Pneos @ 16.07.2007. 07:20 ] @
da drzava narocito podstice izvoz pogotovo sa dinarom koji vredi 1/78. Kazu da je to uvek tako leti da dijaspora oostavi sto vise para. U HR takodje, sada leti je 1 evro tek 7 kuna, a inace je 7,35.

Eh kako Balkanci shvataju ekonomiju, otpilike kao i africki diktator Bokasa koji je pobio par hiljada najsiromasnijih i tako smanjio stopu siromastva.
[ Majstor Duja @ 16.07.2007. 11:03 ] @
Citat:
Pneos:...kako Balkanci shvataju ekonomiju, otpilike kao i africki diktator Bokasa koji je pobio par hiljada najsiromasnijih i tako smanjio stopu siromastva.


Otprilike! Na zalost ...