[ SladjanaB. @ 08.08.2007. 18:52 ] @
Posedujem svoju radnju koja se bavi prodajom i servisom IT opreme.

Preko raspusta sam imao uposhljenog sredjoshkolca koji se jako dobro pokazao na poslu, pa bih hteo da ga zadrzhim u radnji i kada shkola pochne.

Poshto je srednjoshkolac smer mashinski tehnichar, koji ima veze sa delatnoshcu moje radnje, bilo je legalno da se preko raspusta zaposli u radnji kod mene.

Sada postoji mali problem, jer shkola nece da izda potvrdu da je uchenik na praksi za vreme shkolske godine (van raspusta)...na koji nachin najbolje prijaviti i legalizovati pomenutog uchenika, kako bi i kada krene shkolska godina uchenik mogao legalno da radi kod mene u radnji?? Mislim na ono, da kada dodje inspekcija u radnju i pita radnika (uchenika) po kom osnovu radi, da pokazhe potvrdu da je LEGALNO zaposhljen....

[ pctel @ 08.08.2007. 20:27 ] @
Ja bih samo potpisao ugovor o stipendiranju gde bih naveo da stipendista mora da provede odredjen broj dana godisnje na strucnom usavrsavanju u firmi koja ga stipendira. Cini mi se da taj broj ne sme biti veci od 120, ali to je sasvim dovoljno da momak ima osnov da bude tu prisutan i da radi. Posebna pogodnost je sto se placaju porezi i doprinosi samo na iznos za koji je stipendija veca od 6.000 dinara mesecno, znaci, ako je stipendija 6.000 ili manje nemas nikakvih poreza i doprinosa za njega. Sa tim ugovorom on moze da otvori tekuci racun u banci i ima sva prava kao da je zaposlen (krediti, kartice...). Znaci, nije zaposlen ali niko ne moze nista da mu prigovori kad ga nadje tu da radi.
[ SladjanaB. @ 09.08.2007. 01:22 ] @
Odlichno, hvala puno pctel!

Spasao si me dodatnih poreza i troshkova

Samo josh jedno pitanjce...koliko si siguran da je ovakav nachin 100% legalan kad mi dodje inspekcija u radnju?

[ pctel @ 09.08.2007. 08:00 ] @
Uzmi ovo kao nacrt resenja, a raspitaj se o detaljima oko papirologije, broja dana i sati. Sve sto sam rekao je 100% legalno, samo proveri da li sam eventualno propustio neki korak u celoj proceduri. Mozes slobodno da pozoves inspektora trzista rada i pitas koja su tvoja prava i obaveze, eventualno izbegavas rec "rad" a vise koristis "strucno osposobljavanje" a i on ce ti potvrditi da veci deo strucnog osposobljavanja podrazumeva rad.
[ SladjanaB. @ 09.08.2007. 11:08 ] @
PCTEL, josh jednom, puno hvala, puno si mi pomogao!