[ Majstor Duja @ 31.08.2007. 10:55 ] @
Ovako to ide:
Klima uredjaj je kostao:

12.04.2007. ------- 29488,20 din sa PDV-om
02.08.2007. ------- 17688,20 din sa PDV-om
30.08.2007. ------- 11788,20 din sa PDV-om

...ponuda je izneta u jednom od vodecih supermarketa u zemlji...

Napisah ovo jer je zanimljivo videti kako to ide, cena je nakon 5 meseci skoro 3X manja,
Uzecu da je nabavna cena ova poslednja...kolika je bila marza kod ove prve?

[ pctel @ 31.08.2007. 11:23 ] @
Citat:
Majstor Duja: Uzecu da je nabavna cena ova poslednja...

Mozda dobijes nobelovu nagradu za matematiku - nikom jos nije palo na pamet da u jednacini sa dve nepoznate jednu proizvoljno pretpostavi pa onda izracuna drugu. Na osnovu prodajne cene ne mozes prttpostaviti nabavnu - nabavna u nekim uslovima je veca od prodajne, obicno je manja od prodajne a u nekim situacijama nabavna cena moze biti 0
[ Vole Domu @ 31.08.2007. 11:44 ] @
to ono


otishlo po nabavnoj ceni ?
[ Java Beograd @ 31.08.2007. 12:27 ] @
Citat:
pctel: Na osnovu prodajne cene ne mozes prttpostaviti nabavnu - nabavna u nekim uslovima je veca od prodajne, obicno je manja od prodajne a u nekim situacijama nabavna cena moze biti 0 :-)


Ajde majstore, da dođem u tvoj PC store pa mi ti prodaj po prodajnoj ceni koja je manja od nabavne. :) Bio jedan lik u Americi u prošlom veku koji je prodajnu cenu formirao tako da bude manja od nabavne pa je bankrotirao vrlo brzo.

Poslednja cena od oko 11.000 je cena sa oko 10% - 15% marže. Nema teorije da je manje. Zaključak se sam nameće koliko je trgovac (čitaj: lopov) zaračunao maržu kod prve cene.


[ Majstor Duja @ 31.08.2007. 13:49 ] @
Citat:
pctel: Mozda dobijes nobelovu nagradu za matematiku ..


Rado cu je prepustiti tebi....ali to nije poenta ove price...


Citat:
Java Beograd:
Poslednja cena od oko 11.000 je cena sa oko 10% - 15% marže. Nema teorije da je manje. Zaključak se sam nameće koliko je trgovac (čitaj: lopov) zaračunao maržu kod prve cene.


Drago mi je da se razumemo..
[ New Village DC @ 31.08.2007. 17:01 ] @
Jedina pogreska Majstora Duje je mozda sto je za poslednju prodajnu cenu rekao da je mozda nabavna.
A posto se prodavac sluzi cudnim algoritmom za formiranje cene, verujem da je nabavna cena 50% od poslednje prodajne .
A mozda za mesec dana prodajna cena bude 5894.1 din, ko zna...
[ mrkii @ 31.08.2007. 18:40 ] @
ma naravno da prodajna cena moze da bude manja od nabavne. moj drugar je npr. nakupovao gomilu firmiranih majica iz nemacke po 1e - model od pre dve godine. e ta majica je kostala u nabavci vise od 1e pa sve da su ih pravila deca robovi u kini. ima jos dosta slicnih primera - prodavac prodaje bud zasto da isprazni zalihe i dobije svezeg kapitala. naravno ovo je izuzetak a ne pravilo, ali se desava. za ovaj konkretan slucaj mozemo samo da pretpostavimo i lupamo bezveze.
[ nkrgovic @ 31.08.2007. 19:08 ] @
Citat:
Java Beograd: Poslednja cena od oko 11.000 je cena sa oko 10% - 15% marže. Nema teorije da je manje. Zaključak se sam nameće koliko je trgovac (čitaj: lopov) zaračunao maržu kod prve cene.

Evo malo realne ekonomije za Srbe :

Prodavac koji drzi sezonsku robu ce je prodavati, na pocetku sezone uz jako veliku marzu. Kako sezona polako prolazi, cena ce padati, priblizavajuci se nabavnoj. E sad, kad je sezona vec gotova, a trgovac ima jos robe on moze :

- Da je proda ispod nabavne cene, kompenzujuci taj gubitak visokim profitom koji je ostvario na pocetku sezone.
- Da je drzi po ceni nabavna + 15% marze, svestan da je nece prodati, ili da ce je prodati JAKO sporo, da ce mu u njoj ostati vezan kapital, plus da je moguce da se tehnicka roba, usled nekoriscenja, pokvari.

Vecina ih izabere prvu opciju :).

Ako vam treba jos plasticniji primer : Zamislite da je kupio banane po 30 dinara kilo. Kad su onako bas lepe on ih prodaje i po 60 dinara kilo. Ali kad pocrne i ne lice ni na sta on moze da ih proda za 15 dinara kilo, ili da ih baci kad skroz istrule. Razumete sad?

I da, trgovac koji ostvaruje visok profit je dobar trgovac. Lopov bi bio da uzima novac od ljudi bez da im ista da, ili tako da oni toga nisu svesni :). Niko kupce ne bije da kupe klimu u maju, mogu uvek da je kupe u oktobru po tri puta nizoj ceni.
[ mrkii @ 31.08.2007. 20:08 ] @
e evo je bilo pravo objasnjenje. kratko, jasno i ebitacno :)
[ New Village DC @ 31.08.2007. 21:46 ] @
'vala bash.
[ pctel @ 31.08.2007. 22:21 ] @
Citat:

Ajde majstore, da dođem u tvoj PC store pa mi ti prodaj po prodajnoj ceni koja je manja od nabavne. :)

Sa izrazitim zadovoljstvom. Evo, imam i bolju ponudu - hoces da otkupis sve sto ja odaberem da ti prodam po 30% nabavne cene? Nema lazi, nema prevare, sve dokumentovano racunima i izvodima sa uplatama, za 1.000 EUR-a dobijes robe za koju je svojevremeno placeno 3.000? I Majstor Duja i ostali koji zele da nauce nesto novo o trgovini neka to shvate kao javno poziv.

Samo onaj ko se nikada nije bavio nikakvom trgovinom moze misliti da je to cist sablon - das 100, uzmes 120. Vec ako je prodavao paradajz na pijaci zna da je to jednacina sa vise nepoznatih.
Citat:
Niko kupce ne bije da kupe klimu u maju, mogu uvek da je kupe u oktobru po tri puta nizoj ceni.

Bravo. Medjutim, kupci su fenomen... vecina njih nece da kupi jeftino u oktobru vec bas hoce skupo u maju... Svojevremeno sam se bavio prodajom klima i primetio da interesovanje drasticno varira od dana do dana - ako u ranim jutarnjim satima temperatura predje 30 stepeni, eto odmah 100 poziva. Ako ne predje, niko ne zove! Kao da se klima kupuje za taj jedan dan, pa razmisljaju "danas nije toplo -> mom domacinstvu klima nije potrebna".
[ Stefano @ 01.09.2007. 00:18 ] @
Nije mi jasna logika nekih. Zasto je prodavac lopov ako je u aprilu mesecu imao 3X vecu cenu nego u septembru za klima uredjaj. Pa kolicine moraju da odu sa lagera. Prodavcu se ne isplati da drzi klima uredjaj do sledece sezone da bi ga "mozda" (nekim cudom) prodao po ceni na pocetku prosle sezone. Ista je stvar i sa garderobom. Pogledajte koliko jedna obicna letnja firmirana majca ili patike kostaju u aprilu mesecu, a koliko kostaju u julu, a koliko sada, naravno tamo gde je jos ostao po neki komad letnje garderobe.

Dakle rezime:
1. cena je sezonska cena
2. cena je u okviru sezonskog snizenja
3. cena je vansezonska rasprodaja svega sto je ostalo na lageru

Da dodam, ne bih voleo da mi neko kaze da je tako "samo kod nas", posto je tako svugde u svetu gde se trgovina zasniva koliko toliko po principu slobodnog trzista.
[ vladd @ 01.09.2007. 12:24 ] @
Manipulacija parama je vrhunska svetska vestina, kung fu je mala maca.

To sto se neki ne snalaze, a to je vecina staanovnistva, to trgovinu pravi kraljicom sportova.
Ukratko objasnjavati pad cena je teze nego objasniti nego nastanak vasione.

Prodaja "ispod nabavne cene" je neobicno cesta, i retki kupci to mogu da primete. Kod nas se "trgovinom" bavi solidna primitivna masa, koja kupuje za dinar a prodaje za 1,5 a najvise vole za 2.
Najopasniji su oni sto nabavljaju za 50 a prodaju za 12. Ili satiru konkurenciju ili "peru pare", a pomazu ima "kupci".

Za kupca je svaka roba slicna, nalik onim klimama iz primera, ali nacin nabavke i ulozena sredstva, u raznim etapama diriguju "izlaznu cenu"..

Ipak postoji ekonomski fakultet, a i tu nije "kraj", da bi se shvatilo koliko "problematika" nije jednostavna. Postoje neke jednostavne "akcije", skoro "poznate" svima, ali one "druge", vrte velike pare..

Poz.
[ Stefano @ 01.09.2007. 15:17 ] @
Previse si misticizovao trgovinu ovim postom, mada se ipak slazem donekle
Citat:
Ipak postoji ekonomski fakultet, a i tu nije "kraj", da bi se shvatilo koliko "problematika" nije jednostavna

Tesko da ce neko na fakultetu da nauci da bude dobar trgovac. Za to su potrebne neke druge stvari.