[ anakin14 @ 10.09.2007. 19:22 ] @
Cuo sam da je u Kragujevcu izuzetno skupo grejanje na gas? DA li neko moze da mi kaze koliko bi sezonski potrosio za gas (gasovod) a koliko za cvrsto gorivo (kotao na cvrsto gorivo) za kucu koja ima 2 sprata po 70 m2 ?
Puno hvala!
[ Marko Enter @ 10.09.2007. 20:17 ] @
Pa zavisi dali ti je kuca izolirana,izolirana kuca 40% usteda energije,pa ako ti je kuca izolirana za cvrsto gorivo bi trebo da imas neki kotao od 25 kw pa negde bi trosio ja mislim oko 1o tone kamenog uglja ,dobro i sve zavisi koji kotao imas kakvo mu je iskoriscenje itd
pozdrav,
Marko
[ kundak @ 10.09.2007. 20:53 ] @
Ne znam šta ti znači gasovod ali iz ličnog iskustva mogu da ti preporučim grejanje na gas ali nikako centralno sa kotlom već pojedinačne peći na gas jer je potrošnja manja oko 20%-30%.
[ mali genije @ 10.09.2007. 22:04 ] @
ja bih ti preporucio gas jer je mala razlika u ceni na mesecnom nivou ali
nemas zezancije sa lozenjem ciscenjem kotla cepanjem drva itd. i imas
sanitarnu vodu u neogranicenim kolicinama.
ja sam pretprosle zime kad je bio veliki minus u februaru potrosio
450 m3 zemnog gasa grejuci oko 250 m2 na 24 stepena
[ ajdeBre @ 10.09.2007. 22:23 ] @
Da li ovde ima nekoga ko je sa grejanja na cvrsto gorivo presao na gas, i da li moze da navede neke cifre - i finansijske, ali i kvadraturu kuce, kolika je bila potrosnja cvrstog goriva, a kolika gasa, koja je snaga kotla na cvrsto gorivo, a koja je snaga gasnog kotla ... znaci, neko uporedjenje jednog i drugog nacina.
Grejem se na cvrsto gorivo, kotao je 33kW, povrsina je 72+38kvm, prosle (blage) zime sam potrosio 8 metara drva i 1.5 tona uglja. Prethodne (jace) zime potrosnja je bila 12m drva i 2t uglja.
Uskoro (valjda?) treba da ovde prodje gasovod, pa me izuzetno zanima koliko to (ni)je finansijski isplativo. Da li neko zna koji je ekvivalent npr. 1m3 gasa, pretvoreno u drva/ugalj?

Edit: typo
[ fanfon @ 10.09.2007. 22:44 ] @
Kuca od 120 m2 na sprat. Za grejnu sezonu potrosim uglja i drva za oko 1000€. Grejanje na gas mog strica izaslo 200 evra mesecno na kuci slicne kvadrature. Racunaj da grejna sezona traje 6-7 meseci. Problem je sto je gas bio loseg kvaliteta pa nije mogao postici temperaturu koju je postizao sa ugljem i drvima. Cistije jeste na gas, ali i skuplje...
[ Marko Enter @ 12.09.2007. 01:51 ] @
Ja sam na kucu od 130 m2 nije izolirana trosio na cvrsto gorivo 1000 eura godisnje
pozdrav,
Marko
[ kundak @ 12.09.2007. 07:37 ] @
Obavezno prvo izolacija. Bio sam kod prijatelja koji je izolovao kuću i kod njega je toplije i plaća manji račun nego ja. Ja sam gas uveo 1997 a onda nisam znao neke stvari koje sad znam tako da se sad spremam da izvršim izolaciju. Inače je vrlo jednostavno, uzmeš lepak za keramičke pločice (9) i nabaciš na zid a na njega lepiš stiropor može i od 2cm samo da je što gušći zatim staviš mrežicu i tanko premalterišeš.
To je investicija koja se brzo vraća.
[ Miroslav Jeftić @ 12.09.2007. 08:28 ] @
Definitivno se isplati preći na gas, naravno, ako imaš para da ga uvedeš. Koliko sam trošio uglja toliko sam plaćao i gas. Tona i po uglja mesečno mi je trebala ako je hladno, a toliko ili nešto više sam plaćao i za gas. S tim da nema loženja, pepela i sličnih s***a.
[ RonJ @ 12.09.2007. 11:12 ] @
Ja za kucu od 130m2 potrosim oko 48000 din za grejnu sezonu,grejem se na gas(centralno grejanje).Moja je preporuka gas ukoliko covek ima mogucnosti da ga uvede.
[ Marko Enter @ 19.09.2007. 12:38 ] @
Pa dobro na gas nije lose nema sta ali po mom misljenju ako se zeli da se iskoristi maximalno gas onda treba i imati dobar kotao kao npr VISSMAN ali oni su oko 4000-5000 eura dobri najjeftinije je kad bi moglo da se greje na pelec ali ne znam dali to kod nas ima znam ovde u nemackoj kod mene narod koji ima kuce obicno greje na pelec
pozdrav Marko
[ GAGA KG @ 22.09.2007. 10:17 ] @

Kao sto su mnogi vec napisali,potrosnja gasa najvise zavisi od toga da li je na kuci uradjena izolacija.Isto tako zavisi i od kotla.Ja grejem oko 250m2+topla voda u 5.kupatila(imam jedan veliki bojler od 300 litara+2 bojlera od 80 litara na gas).Potrosnja gasa pre dve godine u februaru kada je bilo mnogo hladno iznosilo je oko 1300.m3 zemnog gasa.Ove zime potrosnja u decembar-januar-februar-mart iznosi u proseku od 900-1000.m3.Inace kuca ima izolaciju,i temperatura je oko 25 stepeni po sobama.
[ markantz @ 22.09.2007. 10:38 ] @
Ja imam gas u kuci vec godinama, pre pet godina sam ubacio Berreta kotao i digitalni termostat. Termostat sam tad isprogramirao i zaboravio na grejanje, samo placam racune i prebacujem u prolece na sanitarnu vodu a u jesen na grejanje. To ti je najkomfornije grajanje koje mozes da imas. Mozda je kako Kundak kaze jeftinije sa posebnim pecima u prostorijama ali ovo ti je komfor do j..a. Koliko placam za gas toliko bi priblizno pacao i ugalj ali to ne moze da se poredi.
Ako imas sredstava bez razmisljanja razvedi centralno kupi neki solidan kotao, to ti sad nije skupo <1000€ i zaboravi na grejanje, samo nemoj zaboraviti da platis racun :))
[ milandjelkovic @ 25.09.2007. 23:50 ] @
marko enter sta ti je to pelec
[ ar nogard @ 23.10.2007. 19:12 ] @
Par pitanja za one koji se vec greju na gas> naime zanima me koliko placate po kubiku gas i u vezi racuna koji vam stize da li tu ima jos kojekakvih taksi ili mesecnih naknada to jest pretplata i te stvari kao sto je slucaj sa strujom ili samo placate broj kubika puta cena jednako i to je to.
i jos jedno u vezi mernog uredjaja kako meri na litre ili na kubne metre pozdrav...
[ RonJ @ 24.10.2007. 12:32 ] @
Trenutna cena gasa 22.35din+8%pdv+82din mesecna naknada.
Merna jedinica je metar kubni(odnosno brojilo ti pokazuje kubne metre).
Distributer NoviSad-Gas
[ ar nogard @ 25.10.2007. 09:38 ] @
jos jedno pitanjce za one koji se u to razumeju koliko litara otprilike ima u metru kubnom gasa.
[ mdj300B @ 25.10.2007. 17:10 ] @
1000 litara
[ ar nogard @ 26.10.2007. 09:12 ] @
nemoj da mislis da ne znam matematiku ali mi je cena za 1000 litara tecnog gasa nenormalno mala.
[ Zika Medika @ 26.10.2007. 09:31 ] @
Pa zemni gas je na pritisku od ~0,1 Bar a Butan gas (LPG ili TNG ili Propan-Butan) je na pritisku od oko 10 Bar-a
sto znaci da ako pustis litar Butan gasa da ekspandira do pritiska od 0,1 Bar, dobices 1000 litara gasa. E sad uporedi cenu prirodnog i butan gasa pa ces videti da to i nije velika razlika kao sto si mislio.
Pozdrav
Zika
[ berekin @ 25.02.2008. 08:22 ] @
Pozdrav svima! U zgradi imamo etazno grijanje na gas. Gas dobijamo gasovodom od Stankom Gas-a po ceni od 21.80 din/m3
E sad po racunu je ispalo da je potroseno 2.34 kubna metra po kvadratu grejne povrsine sto u mom slucaju iznosi oko 66 m3
tako da je ukupan racun oko 1500 din. Visina racuna naravno zavisi i od spolje temperature, jer npr za period od 15.12 do 15.01 racun je bio 2500 din ali smo grijali cijelu noc a i dnevne spoljne temperature su bile nize. Ranije smo se grijali na ugalj i drva i grijanje je bilo lose, a grijanje na struju je tek bio ocaj. Ovako imam tri radijatora u malom stanu i svaka prostorija se ravnomjerno grije.