[ manojlo79 @ 11.10.2007. 19:32 ] @
Pozdrav..

Nisam siguran da li je ovo najbolje mesto za moj post, ali ipak...


Naime, zavrsio sam faks u USA smer Computer Science i vec tri godine radim kao Java programer u 500-fortune kompaniji. Zanima me koliko je tesko, ili lako naci posao Java programera u Srbiji i koliko se otprilike krecu prosecne plate. Zanimaju me Beograd i Novi Sad. Da li je dovoljno za neki pristojan zivot..nista ekstra..osnovne stvari..stan, hrana, mobilni, gorivo, poneki izlazak, garderoba i sl..

Posto ocekujem da se pojave komentari tipa sta ces ovamo, bolje je tamo i slicno, to sam vec cuo i to nije svrha ovog posta. Selidba je stvar je licne prirode i nije vezana za posao.

Ukoliko na ovom forumu postoje ljudi koji rade u tom okruzenju ili imaju neke relevantne informacije molim vas da mi pomognete da dodjem do ovih podataka.

Kao sto sam napomenuo imam 3-godisnje iskustovo u radu na velikim web aplikacijama i iskustvo u Java, J2EE, Oracle 9i, XML, XSLT, SQL, Oracle 9i, Jasper Reports, JSF, AJAX (DWR), Hibernate, JPA, JDBC, JUnit, Ant, Subversion, Eclipse, CSS, JavaScript.

Pored prosecne plate zanimaju me i informacije o prosecnim beneficijama kao sto su godisnji, zdravstveno, penziono, prekovremeni rad (obavezan ili ne), mogucnosti usavrsavnja i napredovanja...znam da to zavisi od firme do firme, ali ukoliko neko ima info iz prve ruke molim vas da podelite vase iskustvo.

Hvala unapred.

PS. Ukoliko ovom postu nije mesto ovde molim moderatora da predlozi na koju diskusiju da ga prebacim. Hvala

PPS. Vec sam pretrazio forum, ali svi postovi koje sam nasao na slicnu temu su stari i vise od godinu dana.
[ ~Vojvoda @ 11.10.2007. 19:44 ] @
Mozes da zivis dobro od tog posla u BG, kada se poredi sa opstim zivotnim standardom. Vremenom ako se napreduje mozes da zivis veoma dobro. Plata zavisi od iskustva(znanja) i firme, posto iskustvo imas, ostaje ti da nadjes solidno placen posao, imas dosta sajtova sa dobrom ponudom poslova, ja sam uvek vidjao bar 3-4 oglasa kada budem na tim sajtovima, bude nekad i vise.

Sto se tice beneficija i povlastica, to zaista ne znam, ali uglavnom oko tih beneficija pregovaras priliokm intervjua za posao, ako se plasiras u uzi krug.

Toliko od mene, nadam se da sam bio od pomoci.
[ Elojd @ 11.10.2007. 22:26 ] @
Sa takvim iskustvom i znanjem možeš sigurno da počneš ovde sa platom u rasponu od 800-1000e minimalno a to može da raste kasnije, doduše od firme zavisi i brzina rasta plate. Veliki je nedostatak programera čak i ovde. Ovde baci pogled šta se traži http://www.infostud.com/poslovi/
[ hyle @ 12.10.2007. 10:34 ] @
Posao ćeš naći bez problema jer nedostaju kadrovi sa iskustvom. Mislim da je slična situacija svuda po Evropi pa se ni Srbija ne razlikuje u tome.
Plata je dosta veća od proseka (baš zbog ovog nedostatka kadrova) i može ti omogućiti pristojan život. Ne znam kakvi su ti prohtevi ali uz neki normalan život mogao bi se na primer upustiti u kupovinu stana na kredit i sl.

U firmi za koju radim zadužen sam za 1. krug razgovora sa kandidatima i mogu ti reći da se jako retko pojavljuju kandidati koji prelaze iz jedne Java firme u drugu. To mi govori da su uslovi koje firme nude svojim Java programerima dosta slični i da tu nema mnogo razlike, barem te razlike nisu izražene u meri koja bi naterala ljude na promenu firme.
Za beneficije ne znam šta da ti kažem, to se kao što si rekao razlikuje od firme od firme. Godišnji, zdravstveno i penziono su propisani na državnom nivou, tj. definisani su neki minimumi, a na firmama je ako hoće da ponude bolje uslove od toga. Retko će ti neko ponuditi duži godišnji odmor od propisanog ali dopunsko zdravstveno ili penziono se već može naći...
Za prekovremeni rad sam čuo svakakva iskustva i tu bi morao da se raspitaš o konkretnim firmama. Na primer, u firmi za koju ja radim nikada (možda baš u nekih ekstremnim uslovima) nema prekovremenog rada, a ako neko hoće da radi van predviđenog vremena to mu bude extra plaćeno...


Što se tiče posla, srpske firme ne zaostaju po tehnologijama koje se koriste u odnosu na neke svetske standarde, naći ćeš EJB, Spring, Hibernate, JSF...
Ono što bi tebi mogla biti "konkurentska prednost" u odnosu na ostale kandidate je iskustvo rada u velikoj programerskoj firmi. Snimi malo organizacione procese koji se primenjuju, softver koji se koristi interno, kanale komunikacije, radna mesta... Mislim da su to znanja koja će te dobro prodati...
[ jablan @ 12.10.2007. 10:57 ] @
Citat:
hyle: Snimi malo organizacione procese koji se primenjuju, softver koji se koristi interno, kanale komunikacije, radna mesta... Mislim da su to znanja koja će te dobro prodati... :)

Potpisujem. Iskustvo u radu u velikim firmama ne možeš steći u Srbiji.
[ njik @ 14.10.2007. 11:47 ] @
Izvinjavam se sto se mesam, ali cini mi se da je ovo zgodno mesto za moje pitanje. Naime, kakve su prilike za zaposlenje tek svrsenog studenta? Ako mod misli da ovom postu ovde nije mesto neka ga slobodno obrise. Hvala
[ ~Vojvoda @ 14.10.2007. 12:22 ] @
Nema potrebe da se izvinjavas.
Mesto je sasvim ok, evo i ja postavljam isto pitanje.
[ momsab @ 14.10.2007. 14:55 ] @
ima firmi koje zaposljavaju junior programere bez radnog iskustva, traze da si makar jednu celu aplikaciju sam uradio
ima sanse, uglavnom

ah,da,pazite sta uziamte za diplomski, moze vam dosta pomoci ili odmoci u trazenju posla
[ spartak @ 14.10.2007. 16:03 ] @
Citat:
jablan: Potpisujem. Iskustvo u radu u velikim firmama ne možeš steći u Srbiji.


Nabaci molim te par za i protiv rada u velikoj firmi koje si stekao u monsteru. Interesuje me cisto da uporedim. Ja imam malo nesto iskustva u firmi koja broji preko 600+ ljudi. Nije u pitanju cisto IT kompanija, vec ima zaposlenih svih struka. Cisto me zanima da uporedim. Osim organizacionih problema, administrativne usporenosti proporcionalne velicini firme, toga sto pogresni ljudi lako dodju na pogresne pozicije i niko se "odozgo" oko toga ne potresa posto je firma tolika da ne moze taj jedan da ih ugrozi bas previse (pala muva na medveda politika)... ono sto sam ja iz te igranke poneo je referenca rada na velikom projektu. Opet, kolicina rada/radnih sati/rezultat je ista kao kad sam radio za bilo koju firmu.

Sta kazes ti?

[ kasaad @ 14.10.2007. 18:14 ] @
Citat:
momsab: ima firmi koje zaposljavaju junior programere bez radnog iskustva, traze da si makar jednu celu aplikaciju sam uradio
ima sanse, uglavnom

ah,da,pazite sta uziamte za diplomski, moze vam dosta pomoci ili odmoci u trazenju posla


Hmm ne znam kako je za programere ali iz usta mnogih ljudi koji su naravno zavrsili fakultete razne cuo sam da se ne isplati preterano se rasplinjavati. bolje uraditi nesto manje zahtevno ali to uraditi sigurno brzo i efikasno nego se zaletati u preterano ambiciozne projekte.

Citat:
spartak: Nabaci molim te par za i protiv rada u velikoj firmi koje si stekao u monsteru. Interesuje me cisto da uporedim. Ja imam malo nesto iskustva u firmi koja broji preko 600+ ljudi. Nije u pitanju cisto IT kompanija, vec ima zaposlenih svih struka. Cisto me zanima da uporedim. Osim organizacionih problema, administrativne usporenosti proporcionalne velicini firme, toga sto pogresni ljudi lako dodju na pogresne pozicije i niko se "odozgo" oko toga ne potresa posto je firma tolika da ne moze taj jedan da ih ugrozi bas previse (pala muva na medveda politika)... ono sto sam ja iz te igranke poneo je referenca rada na velikom projektu. Opet, kolicina rada/radnih sati/rezultat je ista kao kad sam radio za bilo koju firmu.

Sta kazes ti?


pod pozitivno bi definitivno podveo jako velike projekte u kojima se stvarno moze mnogo nauciti, sa druge strane inertnost i odredjena doza nedostatka prave odgovornosti (opustenost u radu kod ljudi ..ako ja ne uradim naci ce se neko ko ce to uraditi bar nas puno ima) je uzasavajuca i za moj temperament veliki problem. mislim da moj izbor ne bi bio (nece biti) prevelika firma u svakom slucaju.

P.s radi se o firmi sa jako razvijenom socijalnom svescu sto bi rekli ovde, znaci komunizam na evropski nacin :)
[ momsab @ 14.10.2007. 18:52 ] @
da objasnim na primeru ovo za diplomski rad:
imamo dve osobe, A i B, obe sa istog faxa i sa istog/slicnog smera koji se kao smatra programerskim, diplomirali u nekom odredjenom vremenskom periodu, stekli jednaku kolicinu znaanja i iskustva, sada prvi put traze posao
A je uradio nesto lagano iz sociologije a B je uradio neku web aplikaciju

ja bih pre uzeo osobu B zato sto je taj diplomski rad neka vrsta garancije da je u pitanju ozbiljnija osoba od A


[ kasaad @ 14.10.2007. 18:55 ] @

erm :) naravno da se radi u struci ali uz ono gore sto sam naveo, niko te nece uzeti za ozbiljno ako si radio sociologiju.
[ priki @ 15.10.2007. 07:52 ] @
Citat:
manojlo79
Posto ocekujem da se pojave komentari tipa sta ces ovamo, bolje je tamo i slicno, to sam vec cuo i to nije svrha ovog posta.
Selidba je stvar je licne prirode i nije vezana za posao.


mogu ti samo reći da je bolje da taj svoj razlog lične prirode odvučeš zajedno sa sobom u SAD ili negde u Evropu
evo razloga, jedan drugar radi kao programer u Java firmi, ima platu 1400 e i hoće da ide u Evropu
inače radi za neku Evropsku firmu koja ima poslovnicu u SRB tačnije u BG-u i jednostavno je
razočaran organizacijom i načinom rada pošto to sve vode naši ljudi koji blago rečeno ne sprovode
poslovnu politiku Evrope nego svoju poslovnu politku

tako da će ti reći, sve je to jedno na papiru i lepim rečima a u praksi skroz drugo

eto,i ja sam zapalio, ne žalim ...
[ jablan @ 15.10.2007. 13:52 ] @
Citat:
spartak: Nabaci molim te par za i protiv rada u velikoj firmi

Za:
Mnogo ljudi od kojih možeš ponešto da naučiš, budu korisni i kao kontakti kasnije.
Prilika za napredovanje (naravno, ako imate volje, znanja i sreće).
Dobra logistika - ima ko je zadužen da hardver, softver i mreža funkcioniše savršeno.
Prilika za rad na velikom projektu - velike baze, mnogo koda, uigran proces builda, testiranja i deploymenta itd.

Protiv:
Mnogo birokratije.
Dosta pogrešnih ljudi na pogrešnim mestima.
Mala produktivnost.
itd
[ njik @ 18.10.2007. 13:10 ] @
Citat:
momsab: ima firmi koje zaposljavaju junior programere bez radnog iskustva, traze da si makar jednu celu aplikaciju sam uradio


možda je ovo pitanje malo nepotrebno, ali bih voleo da budem siguran, a sta tacno podrazumevaš pod aplikacijom?

čini mi se da nas i školi i ne uče previše programiranju. uče nas jeziku (sintaksi i semantici) i to je otprilike to. čini mi se da postoji solidan jaz između znanja koje posedujemo kad izađemo iz škole i znanja koje ti je potrebno da napišeš neku jednostavnu aplikaciju - kako treba. radi se o tome da kroz celo moje školovanje ni jednom mi nisu tražili da mi program radi do kraja. bilo da su u pitanju lab. vežbe, ispit, projekat, pa čak i diplomski. da ne ulazimo u to kako je uopšte program napisan, da li je dobro osmišljen itd. šta mislite o ovome?

nadam se da ovo nije totalni offtopic, jer ipak je sve u cilju nalaženja posla sutra.
[ 01011011 @ 18.10.2007. 13:42 ] @
Pozdrav,
evo nadam se da ja necu odvuci topik u totalni offtopik, ali vidim da non stop se vrti ta Java po srbiji. Kakve su sanse na primjer mene koji radim uglavnom sa Microsoft Tehnologijom (c# .NET) da nadjem posao u srbiji i kolike su plate. Radim takodje u velikoj svetskoj firmi, i imam vec 3 godine staza...
[ momsab @ 18.10.2007. 13:49 ] @
pod apliakcijom mislim na uradjenu dvoslojnu ili troslojnu arhitekturu (uglavnom, podaci su cuvaju odvojeno od programa)
ima graficq formu (koja moze biti poseban sloj), deo koji radi neke operacije sa podacima i deo koji uzima i snima pdoatke u bazu podataka (ovo je ukratko, cak mi se cini da nisam dobro objasnio)

mene su na faxu naucili programiranju, pardon osnovama programiranja (tacnije, izradi softvera, od uzimanja zahteva pa do same izrade) i baza podataka
na meni je da se usavrsim, da sticem potrebno isqstvo i detaljnije znanje koje se najbolje stice radom


01011011,dobre su sanse, ovde se M$ dosta gura u drzavu, banke uglavnom rade .net (mada ima nekih koje rade na Javi, cuh da se neke prebacuju sa .net na Java+sta vec idu uz nju)...za plate nemam blage, valjda najmanje €800
[ DaliborP @ 18.10.2007. 13:50 ] @
Citat:
01011011: Pozdrav,
evo nadam se da ja necu odvuci topik u totalni offtopik, ali vidim da non stop se vrti ta Java po srbiji. Kakve su sanse na primjer mene koji radim uglavnom sa Microsoft Tehnologijom (c# .NET) da nadjem posao u srbiji i kolike su plate. Radim takodje u velikoj svetskoj firmi, i imam vec 3 godine staza...

To nije tacno, C# se puno vise radi nego Java.
Posla za .NET ima koliko hoces, narocito u Beogradu. Pregledaj oglase, ne bi trebalo sa 3 godine iskustva da imas ikakvih problema oko nalazenja posla.

Plate 800-1000 neto.
[ 01011011 @ 18.10.2007. 18:52 ] @
Pa ne znam, sad kad sam bio u Srbiji preko leta, moji prijatelji koji su zavrsavali faks i rade vec godinu dve dana mi govore da je sve u Javi i da se uglavnom trazi java, i plate su negde od 400-700E mesecno, pa sam se ono bio razocarao. Ovo je bilo u Novom Sadu, dok od mog jednog prijatelja brat radi u Beogradu i ima platu od 1500 Eura mesecno kao programer, samo ne znam da li Java ili .NET.

Znaci sve vise ima .net poslova. Pa ja ugavnom radim projekte u Finansiskim ustanovama, i uglavnom se koristi .NET za sve vrste finansija.

[ momsab @ 18.10.2007. 19:13 ] @
fonansije, velis
pa,ti ces i dobro proci ;)

sto se .net tice, pre ga je bilo dosta, ne znam da li sada ima vise posla (tj. da li i dalje drzi primat u odnosu na Java-u) ali ima mnogo jos uvek, tako da se ne brines
[ dejankr @ 18.10.2007. 19:53 ] @
Citat:
01011011: Pa ne znam, sad kad sam bio u Srbiji preko leta, moji prijatelji koji su zavrsavali faks i rade vec godinu dve dana mi govore da je sve u Javi i da se uglavnom trazi java, i plate su negde od 400-700E mesecno, pa sam se ono bio razocarao. Ovo je bilo u Novom Sadu, dok od mog jednog prijatelja brat radi u Beogradu i ima platu od 1500 Eura mesecno kao programer, samo ne znam da li Java ili .NET.


Sve zavisi od firme do firme. Znam ljude u Bgd koji rade i za 500 i za 2000 EUR. Manje je bitno koja je tehnologija u pitanju koliko kakva je firma i kakvi su programeri. A inače, mislim da je u Novom Sadu je prosek programerskih plata ipak manji nego u Beogradu.
[ priki @ 18.10.2007. 20:01 ] @
> Znaci sve vise ima .net poslova.

naravno da ima sve više poslova kad je u Srbiji jeftina
radna snaga i može da te izrabljuje ko kako hoće

evo ti još jedan primer (nećemo navoditi imena i poreklo):
firma je strana, u Srbiji imaju "fabriku" gde ima 25 programera,
rade po 10h dnevno, znači za jednu radnu nedelju nabiju slobodan
dan i tako kad se nekome nakupi, recimo 10 dana, taj vlasnik te
poslovnice u Srbiji ga kao časti sa 2 slobodna dana,

plata 600e
[ priki @ 18.10.2007. 20:06 ] @
prosek plata u NS-u je mnogo manji
ali i zivot je jeftiniji
[ 01011011 @ 18.10.2007. 21:15 ] @
Hvala na odgovorima. Bas ono sto sam trazio. Ovde zaradis kud i kamo vise para ali je standard kud i kamo veci tako da se sve svodi na isto.

Poz
[ lukeguy @ 18.10.2007. 22:09 ] @
@njik: Mislim da to zavisi od toga koju "školu" pohađaš. Mi smo na faksu radili nekoliko celih projekata (što individualno što timski) i projekti su morali zadovoljavati sve zahteve kako bi uopšte dobio neku ocenu. Svi projekti su trajali tri meseca i sve vreme je bilo nekog posla, a za to vreme se dosta toga praktičnog nauči.
[ jablan @ 19.10.2007. 09:02 ] @
Citat:
priki: kad se nekome nakupi, recimo 10 dana, taj vlasnik te
poslovnice u Srbiji ga kao časti sa 2 slobodna dana,

plata 600e

Pa ako se baš i ne razumeju u posao, onda i nemaju baš prava da se bune...
[ priki @ 19.10.2007. 09:27 ] @
> Pa ako se (baš i ne razumeju u posao: http://www.elitesecurity.org/p1717994 ), > onda i nemaju baš prava da se bune...

mislim da malo mnogo lutaš ...
da se radi o meni, ne bih bio sad gde jesam

;)
[ DaliborP @ 19.10.2007. 09:51 ] @
Citat:
priki:
naravno da ima sve više poslova kad je u Srbiji jeftina
radna snaga i može da te izrabljuje ko kako hoće

Ne bih rekao da su programeri u Srbiji jeftina radna snaga a daleko od toga da se izrabljuju.
[ priki @ 19.10.2007. 10:51 ] @
Citat:
DaliborP: Ne bih rekao da su programeri u Srbiji jeftina radna snaga a daleko od toga da se izrabljuju.


može li tvoje mišljenje malo detaljnije ?
[ DaliborP @ 19.10.2007. 11:01 ] @
Citat:
priki: može li tvoje mišljenje malo detaljnije ?

Pa s obzirom da je prosecna plata jednog programera 3 do 5 puta veca od prosecne srpske ne vidim sta je tu tacno izrabljivanje.
A kad usporedim plate recimo u Rumuniji ili Bugarskoj rekao bih da nisu toliko ni jeftina radna snaga.
Takodjer kad uporedim porez u Rumuniji(10%) i Srbiji(40%) onda mi i izgledaju prilicno skupi.

Plate programera u Srbiji su iste ili slicne u vecini zemalja istocne Evrope. Nije vise jeftino, a verujem da i nece biti u buducnosti.
[ priki @ 19.10.2007. 11:10 ] @
Citat:
DaliborP: Pa s obzirom da je prosecna plata jednog programera 3 do 5 puta veca od prosecne srpske ne vidim sta je tu tacno izrabljivanje.
A kad usporedim plate recimo u Rumuniji ili Bugarskoj rekao bih da nisu toliko ni jeftina radna snaga.
Takodjer kad uporedim porez u Rumuniji(10%) i Srbiji(40%) onda mi i izgledaju prilicno skupi.

Plate programera u Srbiji su iste ili slicne u vecini zemalja istocne Evrope. Nije vise jeftino, a verujem da i nece biti u buducnosti.


ajde, dobro
ti to uporedjujes sa istocnom Evropom
ja bih to uporedio sa zapadnom Evropom ili Amerikom jer ipak
tema je pocela od dolaska iz SAD u Srbiju

a tada su stvari daleko drugačije jer Srbija ima jako kvalitetnih programera,
kad pogledaš cifre koje dobijaju te firme dobijaju za napravljen proizvod u Srbiji
a prodat u Evropi ili Americi,, onda se zapitaš
kad pogledaš uslove i beneficije koje imaju programeri u tim zemljama naspram naših uslova
opet se zapitaš

ali oket, zato je i izmišljen outsource-ing
[ DaliborP @ 19.10.2007. 11:18 ] @
Citat:
priki:
kad pogledaš uslove i beneficije koje imaju programeri u tim zemljama naspram naših uslova
opet se zapitaš

Koje uslove i beneficije nemaju?
Prosecna outsourcing firma u Srbiji daje standardna benificije, dakle zdravstveno i penzione se placa kroz porez i doprinose, 20 dana odmora, radno vreme 9-5.. Na sta tacno mislis?
Ne primaju iste pare, ali opet kazem da jedan programer u Srbiji ima 3 puta vecu platu od prosecne, ne verujem da je svuda taj slucaj.

[ Slobodan Miskovic @ 19.10.2007. 12:05 ] @
Citat:
Prosecna outsourcing firma u Srbiji daje standardna benificije, dakle zdravstveno i penzione se placa kroz porez i doprinose, 20 dana odmora, radno vreme 9-5..


Moze konkretno koja firma placa pune doprinose, penziono i zdravstveno sa ugovorom o radu sa 20 dana odmora i fiksnim radnim vremenom u Srbiji za programere (odnosi se na outsourcing).

Cisto zato sto ja imam konkretne primere za suprotno.

Ne kazem da nema takvih firmi ali se one mere u promilima u odnosu na celokupno trziste u Srbiji.

[ DaliborP @ 19.10.2007. 12:33 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Moze konkretno koja firma placa pune doprinose, penziono i zdravstveno sa ugovorom o radu sa 20 dana odmora i fiksnim radnim vremenom u Srbiji za programere (odnosi se na outsourcing).

Miskovicu nemoj molim te ponovo, nisam ja kriv sto ti radis u Bugarskoj.

Evo, u pravu si, nema takvih firmi. I preskoci me.
[ Slobodan Miskovic @ 19.10.2007. 13:00 ] @
DaliboreP pokusaj da se smiris i da ucestvujes na forumu u skladu sa tvojim godinama. Svaki naredni off topic na ovu temu cu ti obrisati on sight. Da bi diskutovao sa nekim treba da se koristis cinjenicama i argumentima, ako si navikao na drugi vid diskusije ovo nije mesto za tebe. A sad lepo pokusaj da se smiris i nastavis da diskutujes u skladu sa normama ovog foruma. Hvala.
[ priki @ 19.10.2007. 13:02 ] @
Citat:
DaliborP: Miskovicu nemoj molim te ponovo, nisam ja kriv sto ti radis u Bugarskoj.

Evo, u pravu si, nema takvih firmi. I preskoci me.


@daliborP

firme koje si ti naveo ima jako malo u Srbiji

to ti mogu potvrditi iz 6-godisnjeg iskustva po Srbiji
u programiranju a i u drugim branšama (firme koje smo održavali)

ti si se izgleda snašao za dobru firmu već duže vreme
samo nadam se da u toj dobroj firmi nisu svi nervozni kao ti
[ DaliborP @ 19.10.2007. 13:14 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: DaliboreP pokusaj da se smiris i da ucestvujes na forumu u skladu sa tvojim godinama. Svaki naredni off topic na ovu temu cu ti obrisati on sight.

To je jedino sto mozes i da uradis.
Rekoh ti da me preskocis, zaobidjes moje komentare.

@priki,

Zanemari komentar za Miskovica, to je neka stara prica.
Stranih firmi ima, ako pricamo o stranim outsourcing firmama oni prilicno dobro placaju i u zadnjih par godina su dosta poboljsali uslove.
Uredno placanje doprinosa, sve legalno itd.
A posla za programere u BG-u i Novom Sadu ima dovoljno da mozes da biras firmu. Nista mi tu ne izgleda izrabljivacki.
[ Slobodan Miskovic @ 19.10.2007. 13:35 ] @
Koje su to strane firme? Konkretno.
[ Davor Vlajkovic @ 19.10.2007. 14:18 ] @
@ Slobodan & Dalibor

Take it easy. Držite se teme i ne provocirajte ili ću vam ja obojici brisati poruke.
[ Slobodan Miskovic @ 19.10.2007. 14:23 ] @
Konkretno pitam a tice se teme:

Ko u Srbiji placa full time programere sa ugovorom o radu i placenim full doprinosima, penzionim i zdravstvenim osiguranjem i fiksnim radnim vremenom a da je outsourcing firma?

Konkretno po imenu firme i kontakt osobama.

@Davor

Nemoj se truditi da budes pravican, pogledaj ko je prvi poceo da skrece sa teme i zagadjuje istu svojim komentarima.
[ Davor Vlajkovic @ 19.10.2007. 14:39 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: @Davor

Nemoj se truditi da budes pravican, pogledaj ko je prvi poceo da skrece sa teme i zagadjuje istu svojim komentarima.

To što ti pitaš nema veze sa ovom temom jer je utopijsko pitanje. Poslodavaca ima raznih, radnika takođe, i skroz je individualna stvar da li će neko biti plaćen legalno ili ne.

No, kako se tebi očigledno ne sviđa kada se ja trudim da budem pravičan jer si među prozvanima, a uz to si SM ove kategorije, izvoli preuzmi moderaciju ove teme. Ja odoh da ručam i nakon toga radim nešto korisno, a ti radi šta ti je volja.

O&O.
[ jablan @ 19.10.2007. 14:44 ] @
[offtopic]@Mišković: Kakva si ti poltrončina, to je neviđeno...[/offtopic]

Što se tiče doprinosa na full platu, situacija u Srbiji je šarena. Međutim, ne vidim zašto bi bio problem da postigneš dogovor sa poslodavcem da ti na platu uplaćuje full doprinose (naravno, uz istu bruto platu, imaćeš manju neto platu u tom slučaju), čak iako to nije praksa u firmi. Njemu je svejedno.

[ Slobodan Miskovic @ 19.10.2007. 14:49 ] @
[offtopic: ma dosadno na poslu ;)[/offtopic]

Elem, imam jedno pitanje: Da li je normalno da se desava to sto si ti napisao :)

Zamisli u Ceskoj dodje sef i kaze: "Oces 2000 jura na ruke al bez doprinosa ili 1200 jura sa doprinosima?"

Poslodavcu je svejedno ali tebi nije jer po zakonu moras da imas uplacene doprinose ako su srpski programeri konkurentni samo zato sto rade bez zdravstvenog osiguranja i doprinose onda je ta konkurentnost na njihovu stetu.

[ jablan @ 19.10.2007. 14:59 ] @
Bojim se da ne razumeš najbolje. Nije u pitanju rad bez plaćenih doprinosa, već su ljudi prijavljeni na platu manju od realne. Dakle, zdravstveno i socijalno ti je pokriveno, isto kao i bilo kom drugom radniku u Srbiji. Jedini problem koji radnik ima sa tim (osim moralnog, jel) je taj što teško može da dobije neki ozbiljniji kredit od banke. To kao prvo.

Kao drugo, niko ne tvrdi da tako treba, ali dok država ne počne da kažnjava poslodavce koji krše zakone, oni će te zakone kršiti. Naravno, ne svi, npr. poslednja firma u Srbiji u kojoj sam radio radi 100% legalno, isplaćuje i radnike i državu maksimalno korektno. A znam za još par. Zapravo, znam više firmi koje plaćaju full doprinose nego onih koje se stiskaju. Ali šta ja znam, zna se ko je ovde pretplaćen na pamet...
[ Slobodan Miskovic @ 19.10.2007. 15:04 ] @
Mia Colpa.

Izostavio sam full doprinoste prema plati koju primaju.


Da nisi napisao poslednju recenicu pomislio bi da si napisao prvi normalan post. ;)


[ dejankr @ 19.10.2007. 15:14 ] @
Ja mogu da potvrdim da sam u poslednjih par godina imao kontakta (radio u njima ili bio na razgovoru) sa više outsourcing firmi koje na itekako dobre plate isplaćaju i sve doprinose. Čak, čini mi se da ih je bilo više nego onih drugih. Opet, uglavnom su to firme koje traže iskusne ljude po preporuci, dakle ne primaju početnike, pa je nekako lakše da zahtevaš bolje uslove kada oni već imaju predstavu o tebi koliko vrediš. Ne bih ovde navodio imena firmi niti kontakte.
[ priki @ 19.10.2007. 15:22 ] @
generalno, iz iskustva sam zaključio da se ne može puno osloniti na državu i njene doprinose
jedino je, kao što @jablan kaže pitanje morala ali i još više kredita, ko tako razmišlja

jedno životno osiguranje dobro dodje za stare dane
[ Shadowed @ 19.10.2007. 15:22 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Mia Colpa.

Mislis... mea culpa? :)
[ Slobodan Miskovic @ 19.10.2007. 15:25 ] @
Na italijanskom - Mia colpa ;)
[ manojlo79 @ 19.10.2007. 15:54 ] @
Hej ljudi hvala puno za odgovore.


Iz onog sto vidim tamo i nije toliko lose, u stvari ovde i nije toliko dobro kako mnogi misle. Manje su plate naravno, ali i troskovi zivota su manji.

Sto se tice ostalih beneficija...20 dana godisnjeg je fantazija...u mojoj firmi ovde je 10 dana godisnje prvih 5 godina, posle 15...

zdravstveno placam nesto ja nesto oni...mene kosta 50 dolara svake dve nedelje ( medical, dental, vision)...

penziono ima neko drzavno koje mi odbija nekih 20 posto plate, i na tu penziju niko ovde ne racuna...em je minorna, em ce definitivno Social Security sistem da pukne kad ovi bejbibumersi pocnu da se penzionisu..vecina ljudi, koji to mogu, placa penziono od svoje plate...tkz 401K...poslodavac moze, a i ne mora da na svaki vas dolar koji odvojite zaa 401K doda pola dolara ili u najbolju ruku dolar. zavisno od firme do firme.


[ Ivan Dimkovic @ 19.10.2007. 15:59 ] @
Citat:

Manje su plate naravno, ali i troskovi zivota su manji.


Pazi se takvih zakljucaka - troskovi zivota u Srbiji drasticno skacu iz godine u godinu.

Jedino sto je u Srbiji jeftinije od USA je smestaj (jos neko vreme), elektricna energija, voda i hrana koju spremas u kuci i to sa pijace i osnovne namirnice, delikates je uporediv - ostale stvari su ili slicne (izlasci, kvalitetniji restorani) ili cak i skuplje (tehnika, automobili, internet, itd...) - tj. ekonomski sistem je takav da su osnovne stvari za zivot i dalje jeftinije, zbog socijalnog mira - ali sve sto se i malo smatra "luksuzom" je obicno isto ili cak skuplje.

Ono sto u Srbiji racunicu jako cesto "spasava" je fakat da mnogi ljudi poseduju svoje nekretnine - sto je veliko olaksanje na primanja u poredjenju sa USA gde svakako moras kupiti/iznajmiti stan ili kucu.
[ 01011011 @ 19.10.2007. 19:41 ] @
Svaka cast Dimkovicu!!! Mene ubjedjiva verenica ono da se vratimo i zivimo u BG ili Novom SAdu, kao mozemo od tih nekih plata tamo zivjeti normalno itd itd, ali konstantno gledam kako cene skacu, or pre 5, pa 4 godine i sada... Drugo dosta obrazovanih kadrova da se otvore granice bi sutra zapicilo bilo gde samo da ne zjali u Srbiji za 600 eura.. zato sam i pitao pitanje, jednostavno nije lako ni u USA, ne znam u kakvoj ti Fortune 500 kompaniji brate radis u USA kad imas samo 10 dana odmora. Ja sam ove godine isao mjesec dana placenog u Srbiju, + imam jos par nedelja slobodnih od kojih sam jednu vec iskoristio i imam sad za novu godinu da uzmem jos jednu nedelju... Ne bih da pravim razlike izmedju plata, ali su derasticne. Sto jest jest, npr. u chicagu za stanovanje i hranu i skroman zivot u gradu ti treba mjesecno iskopati 1500 dolara sto je oko 1200 eura. Ostalo sve je ono sto ti zelis... 800 dolara stan, struja, voda, osiguranje za auto, dsl, i to je to.. Ostalo su sve stvari koje su proseravanje a ne kazem da ih i ja ne radim, necu dsl od 3Mbbita konekciju nego Cable od 16Mbita, za 5 puta vecu cenu, necu otplaceno auto koje em vozi svukuda nego hocu mercedes ili bmw i jos jedno 500 dolara mjesecni racun, necu malu televiziju itd itd itd... To je onaj balkanski duh i zbog toga mnogo ljudi ovdje u USA kuka kako se nema itd itd, non stop se radi i ne moze se dovoljno zaraditi.... E sad sam totalno otisao u offtopic, al hvala vam na odgovorima.
[ priki @ 19.10.2007. 20:03 ] @
ljudi misle manji troškovi, manje plate i u redu ili
obrnuto, isto je to, veca plata ali i veci troskovi

mogu samo reci da nije tako,
u pitanju je kompletan kvalitet života

sad, onaj ko se vraća u Srbiju ili je pri kraju
radne karijere ili je zaradio finu paricu da ne mora
raditi ništa do kraja života

ako spadaš u takve, happy life in Serbia
[ manojlo79 @ 19.10.2007. 20:31 ] @
Da pravi mnogo smisla ovo sto Dimkovic kaze...Cene ce samo da idu gore, nadam se da ce i plata to pratiti...


01011011 - onda sam se ja dobro zeznuo sa poslom, ili ti radis u ekstra firmi...znaci imas oko 6 nedelja godisnjeg..wow...to je 30 dana...firma u kojoj trenutno radim se zove Avnet....distributerska firma...nije losa, i jako mi se svidja radno mesto i ljudi s kojim radim ali imaju slabe beneficije...prvih 5 godina 10 dana, 5 - 10 gordina 15 dana i posle 20 dana...bio sam letos u Srbiji i ljudi ne mogu da veruju da imam tako malo godisnjeg...godinu i po nisam uzeo dana godisnjeg i jos sam "pozajmio" unapred jednu nedelju da bi mogao da dodjem u Srbiju na mesec dana...Ono sto me je drzalo na poslu je odlicna sansa da naucim puno razlicitih stvari posto je tim jako mali i bukvalno svi rade i znaju sve..tipican agile development shop


Hteo sam da menjam posao i imao razne opcije otvorene, pa cak i povratak u Srbiju, i zato i ovaj post. Ipak sam prihvatio ponudu za posao u Cikagu tako da sam privremeno odustao od Srbije...ko zna sta sledeca godina nosi. :)
[ BluesRocker @ 19.10.2007. 20:45 ] @
Citat:
jablan: Bojim se da ne razumeš najbolje. Nije u pitanju rad bez plaćenih doprinosa, već su ljudi prijavljeni na platu manju od realne. Dakle, zdravstveno i socijalno ti je pokriveno, isto kao i bilo kom drugom radniku u Srbiji. Jedini problem koji radnik ima sa tim (osim moralnog, jel) je taj što teško može da dobije neki ozbiljniji kredit od banke. To kao prvo.

Kao drugo, niko ne tvrdi da tako treba, ali dok država ne počne da kažnjava poslodavce koji krše zakone, oni će te zakone kršiti. Naravno, ne svi, npr. poslednja firma u Srbiji u kojoj sam radio radi 100% legalno, isplaćuje i radnike i državu maksimalno korektno. A znam za još par. Zapravo, znam više firmi koje plaćaju full doprinose nego onih koje se stiskaju. Ali šta ja znam, zna se ko je ovde pretplaćen na pamet...


Moje iskustvo sa domaćim firmama, a i nekih ljudi koje znam, je takvo da treba da je srećan ko uopšte dobije dogovorenu platu. Drugi stepen radosti je ako je na vreme. To o čemu ti pričaš nije ni treći stepen (sa uplaćenim doprinosima) već četvrti (uplaćeni i u celosti). Meni još uvek u jednoj firmi u kojoj sam radio pre više od godinu dana duguju platu za 3 meseca. Malo sam gledao neke vladine sajtove, ali izgleda da ne nude nikakvu pomoć radnicima u takvim situacijama.
[ 01011011 @ 19.10.2007. 22:06 ] @
U chicagu imas dosta opcija i firmi. Od zavisnosti koliko hoces para, kakve beneficije i ostalo.

Meni je prve 2 godine 15 radnih dana slobodno a onda od 2-5 godine 20 radnih dana (sto je mjesec dana) i onda preko 5 godina je 25. S tim sto ako radis programiranje znas da uvijek se dogodi da ostanes i preko 40 sati radnih na poslu, pa se to preko skuplja i onda imas ono sto oni zovu COMP vreme koje mozes da uzmes kao i odmor. Ja sam imao par nedelja comp vremena.

E sad imas Accenture koji ti daje 25 dana slobodnih godisnje za pocetak... ima dosta jos kompanija... Moja kompanija je ogromna po cijelom svijetu, ali ne vjerujem da je bas najbolja za raditi... Dobre su stvari u mojoj kompaniji da se radi 4-5 godina, posto radis na razlicitim projektima, i stvarima i naucis dosta i non stop napredujes, placaju ti certifikate ako polazes i daju bonuse cim nesto polozis MCPD, itd... ako ides u skolu sto ja radim za MASTERS degree i to placaju, i onda kad sve to odradis skupis jos 4-5 godina znanja onda mozes da odes u neku ogromnu firmu i da mlatis lovu, a to mlatis kazem ono 100K i vise godisnje.

Normalno ovdje u usa ako trazis sam sebi poslove kao consultant i ako si uspjesan mozes da lomis i vise od toga kao independent, ali jebiga,... ko ce to sve traziti...
[ dejankr @ 20.10.2007. 16:03 ] @
Citat:
BluesRocker: Moje iskustvo sa domaćim firmama, a i nekih ljudi koje znam, je takvo da treba da je srećan ko uopšte dobije dogovorenu platu. Drugi stepen radosti je ako je na vreme. To o čemu ti pričaš nije ni treći stepen (sa uplaćenim doprinosima) već četvrti (uplaćeni i u celosti). Meni još uvek u jednoj firmi u kojoj sam radio pre više od godinu dana duguju platu za 3 meseca. Malo sam gledao neke vladine sajtove, ali izgleda da ne nude nikakvu pomoć radnicima u takvim situacijama.


Istina je da svakakvih firmi ima, ali to ne znači da moraš da radiš u njima. Ja bih momentalno dao otkaz kada mi poslodavac ne bi dao platu dogovorenu na razgovoru. Verujem da je van Beograda stanje mnogo gore, ali u Beogradu stvarno ima dosta programeskih firmi i ne vidim razlog da neko trpi da mu plata mesecima kasni ili da ne dobija dogovorenu platu. Radim od 2000. godine i promenio sam do sada nekoliko firmi i samo u prvoj mi je plata kasnila (mesec dana) što nisam želeo da trpim pa sam promenio posao čim sam dobio bolju ponudu. Uostalom, fluktuacija ljudi u ovoj struci je takva da posle par godina već manje-više znaš makar po jednog zaposlenog u većini programeskih firmi, pa i ne ideš na razgovore u firme za koje znaš da ne poštuju prava zaposlenih.

[ ChanMaster @ 21.10.2007. 19:10 ] @
Ne bih da kvarim ali samo da dodam da je u Wien-u prve godine 25 radnih dana godisnji i svake sledece godine isto!
Pozdrav...
[ NikolaVeber @ 21.10.2007. 21:47 ] @
U Nemackoj je cesto 2.5 dana mesecno valjda, sto dodje na 30 dana, mislim da jeu prosloj firmi u kojoj sam radio bilo 28, a posle nekih godina i vise..

Ne znam koliki je zakonski minimum, ovo su 2 primera iz prakse - ali ako neko zeli da emigrira, definitivno vazna informacija. Istovremeno i offtopic, posto je ovde rec o Beogradu.
[ Nikola_BGD @ 23.10.2007. 22:20 ] @
Citat:
DaliborP

Pa s obzirom da je prosecna plata jednog programera 3 do 5 puta veca od prosecne srpske ne vidim sta je tu tacno izrabljivanje.


Bas me zanima po kojoj si ovo racunici izveo ?
[ vvule @ 24.10.2007. 09:17 ] @
Nego momci, tj vi od preko bare, a i vi iz Evrope, a sto se vas 10, npr ili manje ne dogovori, pa lepo sa svim vasim iskustvom i kontaktima ne dodjete lepo ovde i napravite firmu. Ne treba pasivno razmisljati, sa takvim postupkom postigli bi par lepih i korisnih stvari!

1. Vratili bi ste se u vasu zemlju i ne bi morali da gledate mediokritete od 250 kg na ulici svaki dan!
2. Ovde se sa platom programera moze bolje i kvalitetnije ziveti nego u USA. Pod kvalitetom ne podrazumevam samo puku gomilu kesa.
3. U nekoj buducnosti mogli bi da zaposlite jos mladih ljudi, koji onda ne bi ni morali napolje da idu, a naravno sa vecom zaposljenjoscu porasle bi i plate programerima.
4. Udovoljili bi ste verenici.

Amerika je ionako gotova za 10 - 20 godina tako da vam se ni ne isplati da ostajete. Mislite da ce moci da se vozaju sa kolima od 2000 kubika za 40 din pol litri benzina jos dugo.

Pozdrav svima i ajte svi polako nazad!

[ jablan @ 24.10.2007. 10:00 ] @
Citat:
vvule: 2. Ovde se sa platom programera moze bolje i kvalitetnije ziveti nego u USA. Pod kvalitetom ne podrazumevam samo puku gomilu kesa.

Tačno, treba pomenuti i sledeće kvalitete koje Srbija nudi, a trulom zapadu nedostaju:

Sigurnost, pre svega lična, zatim ekonomska i politička.
Kvalitetno zdravstvo i obrazovanje, npr. bolnice u kojima radi grejanje i škole u kojima popovi ne maltretiraju decu.
Dobro rešen saobraćaj, bez gužvi na ulicama i trotoari bez parkiranih automobila.
Kvalitetna infrastruktura, putevi, železnica, dostupan i jeftin internet, dok se mi ovde na zapadu mučimo sa dvojnicima i dialup-om.
Ulice bez đubreta, reke bez potrovane ribe.

Hvala, vvule, gde nam je pamet bila kad smo odlazili...
[ Ivan Dimkovic @ 24.10.2007. 10:16 ] @
Ja ipak mislim da je covek bio ironican ;-)
[ jablan @ 24.10.2007. 11:03 ] @
Ups. :)
[ dekster2 @ 24.10.2007. 12:10 ] @
@jablane
Ostavi taj sarkazam u toj zemlji gde si,mozes malo i njima da prodajes m za b.
[ jablan @ 24.10.2007. 13:04 ] @
Prosvetli nas.
[ priki @ 24.10.2007. 13:21 ] @
mene živo interesuje da li je imamo ovakav
rečnik i na poslu u odnosu sa kolegama
kakav imamo na ovom forumu
bilo van ili unutar zemlje

eminentni srpski forum za IT tehnologiju
huh...
[ 01011011 @ 24.10.2007. 13:49 ] @
Ja sam se danas prepirao sa amerikancima da mi smeta sto na trenutnom projektu kod ovoga klijenta nemam standardnu kocku nego mi je napravljen prostor gdje radim od zidova drugih kocki i tako da se coskovi preklapaju pod uglom od 45 stepeni. Imali smo 2 sata raspravu o tome. Ja im normalno objasnjavam da poslije 8 radnih sati izmedju zidova koji se sklapaju pod 45 stepeni, meni smeta kad dodjem kuci i udjem u kockastu prostoriju.
[ jablan @ 24.10.2007. 13:55 ] @
Nema ti druge nego da kod kuće dodaš jedan pregradni zid dijagonalno... :D
[ vvule @ 24.10.2007. 21:38 ] @
Tačno, treba pomenuti i sledeće kvalitete koje Srbija nudi, a trulom zapadu nedostaju:

Sigurnost, pre svega lična, zatim ekonomska i politička.
Kvalitetno zdravstvo i obrazovanje, npr. bolnice u kojima radi grejanje i škole u kojima popovi ne maltretiraju decu.
Dobro rešen saobraćaj, bez gužvi na ulicama i trotoari bez parkiranih automobila.
Kvalitetna infrastruktura, putevi, železnica, dostupan i jeftin internet, dok se mi ovde na zapadu mučimo sa dvojnicima i dialup-om.
Ulice bez đubreta, reke bez potrovane ribe.

Hvala, vvule, gde nam je pamet bila kad smo odlazili...
--------------------------------------------------------------------------------

Prvo nisam spominjao Cesku (o Cehinjama sve najbolje, al su nase bolje, :-) ) nego Ameriku.

Sto se tice licne bezbednosti - ma svako ko malo prati desavanja u Americi nasmejace se na ovu tezu! Pa oni imaju vise licnog oruzja po glavi stanovnika od Crnogoraca sa sredine 19 veka!
Dalje ekonomska bezbednost, malo je off topic, ali i to ce uskoro biti dovedeno u pitanje! Dolar ide dole, nafta gore, ma cela ekonomija im zavisi od uzasno jeftine cene benzina, evo da zamolim ljude iz USA da napisu koliko je litar benzina, ja kad sam racunao bilo je nesto oko 40 din/litri. Sta mislis zasto ratuju po Iraku? Kada IRan napravi A - bombu, a hoce, ... ma nije ni bitno,... da parafraziram otporase GOTOVI SU!
Sto se tice zdravstvenog samo pogledaj film onog lika sto pljuje Busa na sva usta ne mogu sada ni da mu se setim imena
A Saobracaj,.. pa guzve na ulicama su i nastale u Americi! Toga ima svude, a ovde se stvari popravljaju! Pogotovo ova stvar sa parkiranim automobilima.
A to sto rade katolicki popovi po Americi, za njih je Pahomije cedan!
Ja ne znam odakle tebi tako sarkastican mind set, ali mora da si se nesto opasno smorio tu u Ceskoj! Posto sam poreklom iz Zapadne Slavonije gde Ceha ima gomila, (cak mi baba ima dvojcu komsija) ja te razumem! Vecih smaraca nema ispod kugle nebeske, pa valjda su zato bile i popularne eskurzije nase omladine 60 -ih i 70-ih godina u Cesku! Evo recimo jedan poucan primer, jedan caletov prijatelj je iz fazona ostavio oglas u nekim Ceskim novinam kao satro moj cale trazi devojku za zenidbu, u roku od mesec dana primio je 50 pisama sa sve slikama (Neki bi danas rekli CV). Jedino sto im valja je pivo!
Na pomatku samo da ti pozelim uspesan rad i puno srece!
[ Ivan Dimkovic @ 24.10.2007. 21:50 ] @
Jedno pitanje,

A koliko si ti vremena proveo u Americi? I u kojim tacno mestima?

Posto veci koncentrat gluposti nisam cuo skoro i moze doci samo od nekog ko nogom krocio nije u USA. Amerika je zemlja sa najvecim brojem (55%) skolovanih imigranata - dakle, od 100 skolovanih strucnjaka sa visokim obrazovanjem koji emigriraju svake godine, njih 55 zavrsi u USA - verovatno su svi ti ljudi budaletine pa ih treba prosvetliti ovakvim kafanskim pricama o toj zemlji, nemaju pojma ljudi samo treba da pitaju nekog iz Srbije, oni sve znaju.

Manite se ljudi tih crtanih filmova o USA, to je bilo popularno u Srbiji vec vise decenija (od cuvene pesme "Amerika i Engleska bice zemlja proleterska" pa je to evoluiralo o pricama o skorom raspadu EU i propasti USA, itd...) - prica je o poslu Java Programera U SRBIJI - koga interesuje posao Java programera u USA neka slobodno otvori novu temu.
[ vvule @ 25.10.2007. 08:19 ] @
Imam dosta rodjaka u Americi, i proveo sam jako dosta vremena u istoj. I to od Dalasa, Las Vegasa, pa sve do Pensilvanie. Ono sto pricam nisu kafanske price vec utemeljene cinjenice, izaberi jednu za koju smatras da nije tacna pa da vidimo sta tu nije tacno! Nazalost mit o tzv "Americkom snu" jos uvek izdrzava, ja ne znam kako. Ono sto je istina je da, pogotovo u IT sektoru, sanse za rad, licno usavrsavanjei sl, su tek mozda nesto malo bolje u Americi nego u ostalim zemljama, i to ako imas srece pa se zaposlis u nekoj jacoj firmi. Medjutim, ono sto je specificnost IT posla, je s obzirom na internet, da covek moze da radi gde god hoce za bilo kog poslodavca (outsourcing). Tj moze da bira gde ce da zivi. Ja licno ne bih ziveo u Americi ni za platu od 20 000 $ Kao prvo ne bih morao da pricam idiot friendly - engleskim jezikom svakog bozjeg dana, i to sa lovom opsednutim mediokritetima od 200 kila!
Nadam se da ce makar 20 % onoga sto se prica za IT park u Indjiji biti istinito, pa tek onda nece imati razloga da se ide u United Shit of America, jer ce covek moci da radi u IBM - u, Microsoftu,... i ovde ako ima takve ambicije.
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2007. 09:58 ] @
Citat:
Tj moze da bira gde ce da zivi. Ja licno ne bih ziveo u Americi ni za platu od 20 000 $ Kao prvo ne bih morao da pricam idiot friendly - engleskim jezikom svakog bozjeg dana, i to sa lovom opsednutim mediokritetima od 200 kila!


To sto ti ne bi hteo da zivis je potpuno irelevantno - poenta price je da:

1. U Americi u svakom vecem gradu je uredjenost i cistoca ulica N puta veca od Srbije, o automobilima na "trotoarima" da ne pricamo
2. Zdravstveno osiguranje za svakog ko ima normalan posao je isto N puta bolje od Srbije sa bolnicama u kojima neces da umres ili da te doktor posalje na njegovu "privatnu kliniku"
3. Popovi? Ja ne znam gde si ti ziveo u USA, verovatno u nekim selendrama posto ja popove nisam vidjao zaista (mada, pomenuo si Pensilvaniju, sto dosta toga objasnjava)
4. Zivotna sigurnost je daleko veca - sanse da nadjes posao i ako ga izgubis u USA su ogromne
5. Zivotni standard je daleko veci
6. Socijalni zivot je daleko bogatiji - ako zivis u sredinama koje su ovde od interesa, dakle Silikonska Dolina, NYC, Seattle, Boston... mislim, o cemu mi pricamo, pogledaj "Time Out" u NYC-u i uporedi ga sa kulturnim desavanjima u Srbiji - tamo se za jedan dan desi vise event-ova od Srbije cele godine

Svi fakti govore protiv tih kafanskih prica o USA - to sto ti ne volis Amerikance ocigledno je neka druga stvar i spada u domen licnog ukusa koji je subjektivna stvar, i ja ne volim Francuze a ni nacin zivota u Francuskoj - pa opet ne bih mogao da kazem da je Francuska lose mesto za zivot ili, jos ludje, da je Srbija perspektivnija zemlja od Francuske.

A te price o nafti i glupostima imaju jednu bazicnu falinku - koju mozes da shvatis tek kad malo vise provedes vremena u zivotu i radu sa "zapadnjacima" kako se to u Srbiji popularno kaze. Vidis, razlog zasto je, recimo, jedna Nemacka ustala iz pepela posle totalne destrukcije, ili jedna Amerika posle krize 30-tih je u tome sto postoji duga tradicija podsticanja nauke i razvoja u tim drustvima i gde su intelektualci najvredniji deo drustva i svoje znanje uvek prenosili novim generacijama i imali uticaj na razvoj tog istog drustva - zbog toga Kinezi jos dugo nece praviti Mercedes, ili izmisliti revolucionarni mikroprocesor, na primer. Treba malo vise vremena za to.

U nekim drugim sredinama su ljudi sa znanjem predmet podsmeha a katkad i raznih cistki i "slanja na polja/gulage/Sibire" (koliko je puta u 20-tom veku Srbija izvrsila totalni pomor svoje intelektualne elite?) - u tome je razlika, i zato ni USA a ni EU nece propasti "zbog goriva" kao sto mnogi prizeljkuju vec ce svojim znanjem preci na druge energetske izvore dok ce mnoge zemlje koje se oslanjaju na puko imanje nafte ispusiti kad ta nafta nestane osim par pametnih (tipa Kuvajt, Katar) koje su ukapirale da to nece trajati beskonacno.

Citat:

Nazalost mit o tzv "Americkom snu" jos uvek izdrzava, ja ne znam kako.


Vrlo prosto, zato sto nije mit. Ali, kao sto rekoh - onih 55 od 100 skolovanih ljudi su budale, treba da odu u srpsku kafanu da se raspitaju.
[ jablan @ 25.10.2007. 10:18 ] @
Ironičan, kažeš? :D

Vule, i ja lično ne trpim USA i ne bih išao tamo za 100 puta veću platu. Ali ne zavaravam sebe da je tamo život loš, a još manje da je u Srbiji dobar.
[ 01011011 @ 25.10.2007. 20:47 ] @
Pazi Ivane, ima dosta stvari u kojima se slazemo, ali moras da razumijes da dosta nasih ljudi koji su otisli u USA su dosli u starijim godinama, ne obrazovani ili i ako obrazovani sa ne znanjem Engleskog Jezika. To o cemu Vule prica je takodje donekle istina, ali surova istina mojih roditelja i ostalih emigranata koji su dosli u USA da njihova djeca (tj. ja i moja braca i ostali) ne bi patili u Srbiji od nemastine. Meni su se te price mojih roditelja gadile, u fazonu, vidis ti ove ljepote, imamo 16 automobila, vozimo dobra auta, itd... a ja njima... "Majko, oce, ma sta pricate, ovdje se samo radi... vi radite po 7 dana i slamate se u zeljezari, crncite ko crnci...), i onda odem na letovanje u Novi Sad, Beograd, na more u Crnu Goru ili Grcku, ponesem 4-5 hiljada dolara za par mejseci i provedem se kao car i ne zelim se vratiti u USA, ali pri tome ne razmisljajuci da mnogi ljudi ne zarade 4-5 hiljada dolara za godinu dana dole... tek sad nakon sto sam zavrsio 4godisnji faks i radim vec dugo u IT polju, i sada trenutno idem za Magistraturu koja kosta 30000 godisnje i koju moja firma placa da bih se usavrsavao, a ne ja iz svog dzepa, kad sam dobio Platu koja je u vrednosti veca od zajednicke plate mojih roditelja,iitd i stalno se povecava, kad imam takvo osiguranje da nista ne placam, a da mi je sve placeno od A-Z, i ostale stvari da sad ne nabrajam, iskreno ne bih mogao da se spustim na neki nivo gde ne mogu da zaradim sebi novca dovoljno da se osjecam i slobodno i da mogu da sebi prisutim stvari koje me interesuju u zivotu, a da ne pricam o tome da moram da u 26 godini zivota da trazim od roditelja kintu za izlaske, ili ne daj boze za neko putovanje. Zaradim, kupim kartu i letim ako mi se leti negdje...

Istina je takodje da mi Srbi uvijek imamo neku teoriju zavjere ili neke teorije kako ce biti smak svijeta ili kako ce Amerika se raspasti zbog toga sto se ne uvozi dovoljno piletine iz Kine, ili zato sto je ta ista piletina natrpana sa hemijskim preparatom od koga ce 2123 godine da svi oslijepimo, itd. Sad bas ljetos, kada sam bio u posjeti na mjesec dana i kada sam poceo da donekle zivim svoj zivot, kako sam ga i zamisljao i susreo sam dosta prijatelja iz Gimnazije i ljudi koji su skolovani i koji rade neke nazovimo poslove u kojima se ne zna ni ko pije ni ko placa, ljudi koji kukaju da moras da budes u nekoj stranci da bi mogao da negdje uhodas se, i na drugu stranu ljudi (dizelasi u moje vrijeme), djeca iz mafijaskih porodica koji danas rade u najuglednijim firmama u srbiji i imaju neke nenormalno dobre plate za te uslove koje ni jedan od ovih ostalih pacenika nikad nece dozivjeti da vidi sa bilo kakvim iskustvom i znanjem. Mislim da je lijepo otici dole, imam dosta rodbine i poznanika kojima sam uvijek napravio otvoren put i pomoc na neko vrijeme ako hoce da se prebace ovamo... Ako zamisljate kad dodjete u USA da ce te sjediti, nista ne raditi, i kad vam se dupe umori otici i provozati se u kabrio lamburginni i provozati se i karati najbolje ribice, onda se varate, jer ce te raditi kao sto se radi u svakoj naprednijoj zemlji u svijetu, a prednost je u tome sto se od ovoga rada moze pristojno zivjeti i svaka naredna generacija u tvojoj familiji ima laksi i jednostavniji zivot.

pozdrav svima...
[ vvule @ 25.10.2007. 20:55 ] @
@ Ivan Dimkovic

Samo da dodam tvoj poruci: gde N tezi 1

Ja ne znam kad si ti zadnji put bio ovde, al ja uopste ne zapazam da je ovde toliko prljavo, ako neko ima predrasude onda si to ti! Takodje otkad su uveli zone u Beogradu, a sada ce i u drugim mestima, nema ni parkiranja po trotoarima, i to je poprilicno lepo regulisano! Nazalost sto se tice doktora tu se delimicno slazem sa tobom, ali sistem koliko para toliko muzike vazi isto ovde kao i u Americi, ako hoces dobru uslugu, moras i da platis, a doktori su u Americi koliko ja znam pored advokata najplaceniji, pa i rade po svojim privatnim klinikama i nemaju potrebe pacijente da salju jer su oni ionako dosli kod njih,... I tu se stvari krecu polako napred, a popove nisam vidjao (osim mormona i kvekera u Pensilvaniji :-), zezam se) nego sam preko medija cuo ovde u Srbiji sta se radi,... i to nekoliko slucajeva, kud i kamo po coveku veca gustina nemilih dogadjaja vezana za crkvena lica! Sto se tice posla, mi ovde pricamo o IT sektoru, gde
se dosta lako se nalazi posao, i tesko se gubi, a kad ga izgubis lako nadjes drugi, doduse ovo nije slucaj u drugim sektorima nazalost, al mi smo temu poceli o programerima. Sto se tice pomora intelektualaca, to su jedino radili komunisti, iz svima dobro poznatih razloga, ciji vodja nije ni bio Srbin, tako da o tome,...
Evo danas citam da 70 % ljudi na svetu ne voli Amerikance, tako da to izlazi iz domena subjektivnog osecaja!
Kinezi nece ni morati da proizvode Mercedes(u smislu da ga oni projektuju i prave, mada i to ce uskoro jer nece sigurno dovlaciti strucnjake iz Nemacke), vec ce Mercedes doci kod njih zbog manje razmazene i jeftinije radne snage! Ovde Mercedes sluzi vise kao metafora, naime samo pogledajte gde se proizvodi vecina racunarskih proizvoda, cuvena deklaracija Made in PRC, :-).
Sto se tice alternativnih goriva, znas kad ce Ameri da predju na njih - nikad i to iz jednog prostog razloga, pa u vlasti su ljudi koji rade za naftni lobi (tj da se ne izrazavam eufemisticki, primaju mito od kompanija koje uvoze i preradjuju naftu,pa i njegova kretenska ekselencija Dzordz Bus je neki naftni magnat)a i da predju morace doci do opsteg pada privredne aktivnosti jer nece biti dovoljno goriva iz tih tzv obnovljivih izvora. Znas ti koliko treba kukuruza, soje,... da bi se Americko trziste snabdevalo ovoliko kolicinom goriva koliko sada trosi? Pa kad bi se toliko zasadilo vise ne bi bilo mesta za psenicu,...... Tj ne bi imali leba da jedemo! Mislim jedino ako ne predju na hladnu fuziju, :-). Ovo nisu kafanske reci, i ono sto cu ti reci je MARK MY WORDS.

E da i da dodam, sto se tice "socijalnog zivota", mani predstave, koncerte,... i ostale sto ti kazes event - ove,(mada evo vidim dolazi nam Joe Cooker ovih dana) kad si zadnji put sa ortacima pravio rostilj zezali se malo, otisli u neku diskoteku/kafic/kafanu, mislim sve ono sto se radi sa prijalteljima/bracom/kumovima - :-).Pa onda pokupili neke devojke, koje nece bas isto vece da ti daju nego se kao malo femkaju,... Kad ti je zadnji put dosla rodbina u goste, kad si zadnji put isao kod nekoga da te je docekao kao coveka,....
Nije sve u perfektnoj cistoti ulica, ulicama pod 90 stepeni circa,... striktnom voznom redu polaska vozova,...

Zakljucak:
Mlad visoko obrazovan covek u ovom slucaju programer, ima dobre sanse (ako nije sociopata) da zivi materijalno obezbedjen, siguran i srecan u dragoj nam Srbiji brale! Poruka onom koji je temu i zapoceo, dobro nam dosao, ima ovde posla za programere (Zasto se ogranicavati samo na Javu, kad je sve to u sustini isto), i sa platom koju bi dobio npr 900 e, moze sasvim lepo da se zivi, pricaces na maternjem jeziku, neces morati da strepis da li ce onaj iza tebe da uzme utoku i poubija celu zgradu jer mu je dosta ovog besmilsenog zivota,a i njegov guru mu je rekao to da uradi.(Doduse ima i ovde psihopata, ali mnoooooooooooogo manje nego u United Shit of America).
A vi sto ostajete, pocnite polako i Spanski da ucite, trebace vam!



[Ovu poruku je menjao vvule dana 25.10.2007. u 22:52 GMT+1]
[ 01011011 @ 25.10.2007. 22:24 ] @
Kao sto sam rekao, Srbi su puni teorija o zavjerama. Ja sam zivio i u Novom SAdu i u BG, i pisem ti da sam se vracao i na po 6-7 mjeseci i sada sve manje i manje, jer mi je dosta tog balkanskog mentalizma, pricama o milionima i kako svako ko pomislja na ameriku zamislja da ce doci ovdje kao alkapone i opeljusiti zemlju za pola godine... Jadno... Nemam nista protiv ljudi koji zive u Srbiji, ja da imam kucu u Srbiji trenutno snalazio bih se maksimalno i ne bih dozvolio da zivim bjedno, ali sto se tice standarda, to ni u kom slucaju ne pokusavaj da poredis sa Americkim. Sledeci put zaobidji sela i ljude koji rade od jutra do sutra da bi otplatili ogromne kuce (vile) i 12 mercedesa, javi se jednom obicnom akademskom gradjanu, vidi sta ja zovem zivotom, pa mi reci da tako nesto mozes da dozivis u Srbiji. :)
[ web4you @ 27.10.2007. 21:26 ] @
Citat:
Doduse ima i ovde psihopata, ali mnoooooooooooogo manje nego u United Shit of America


Znam da je off topic ali vecu glupost u zivotu nisam cuo. Iako u USA zaista ima ludaka koji ulecu u npr. skole i ubijaju redom, ti ludaci se ipak pohvataju i zatvore. Kod nas se ludaci smjeste u fotelje npr. generalske, proglase se herojima a u stvari su ubice. Da zakljucim: broj ludaka po glavi stanovnika je neuporedivo veci na prostoru bivse Jugoslavije nego u USA. Dokaz? 1991-1995, na zalost i sramotu svih nas...

Usput, radim kao programer u Republici Srpskoj i ne mislim ici u USA, ali mi ne pada na pamet tvrditi da je ovdje zivot bolji ili sigurniji. To jednostavno nije tacno.
[ milanche @ 29.10.2007. 22:01 ] @
Vule prijatelju,

ovako nekako ide jedno moje malo iskustvo sa Srbijom (ovih novijih vremena, onu staru znam ali od pre mnogo godina).

Nekim sticajem okolnosti (stariji clan sire porodice je preziveo tezak srcani udar sa teskim posledicama, pa ga je trebalo
smestiti u bolnicu i organizovati mnogo toga) pre skoro godinu dana se obretem u Beogradu, gde sam rodjen, odrastao i
znam gomilu raje (koja je sada mahom na vrlo jakim mestima - bitno za kasniji deo price).

Posto spadam u onu ekipu koju si pomenuo (koji mogu da rade odakle god hoce), pokusao sam da aranziram radni ambijent
za neka tri meseca, sto je podrazumevalo naravno, uvodjenje brzog interneta.

Elem, neka tri dana po dolasku, posto sam se izljubio sa rodbinom, casicama rakije i sa burekom, lepo spakujem svog oca u
taxi, i krenemo da munjevito obavimo sve sto treba da bi nam uveli kablovski TV a sa njime i kablovski internet. Jer, vremena
nemam, klijenti cekaju, posao mora da ide, bez obzira gde sam. Odemo lepo u ofis u Kralja Petra, i lepo porazgovaramo o detaljima,
objasnimo sta nam treba, cale lepo da sve identifikacije koje trebaju. Kad moze da bude gotovo ?

- 15 dana za procenu tehnickih mogucnosti.

- ???? Cekajte, znamo sigurno da obe zgrade do nas imaju vase instalacije, tako da sigurno ne treba 15 dana.

- Zalim, takva je procedura.

Hebi ga, srecom kod supruginih vec imaju uveden kablovski internet, tako da mogu da pricekam tih 15 dana.

Prodje 15, 16, 18 dana. Pozovem ih da pitam dokle su stigli. "Molim vas, ne morate da nas proveravate, mi cemo vas zvati
kad nesto saznamo konkretnije" - glasom i intonacijom kojim se ljudi obicno salju u materinu.

Dignem polako ruke od cele price, odsetam do Neobee-ja i dobijem ADSL (ovde cu da stanem, jer tek tu ima prica da cujes).

Uglavnom, kad je doslo vreme da uplatim novu kvotu za suprugin racun, prosetam do SBB ofisa da to obavim i iskoristim
priliku da ih pitam dokle su stigli sa procenom tehnickih mogucnosti.

- Pa zar vas jos niko nije zvao ? Pre deset dana (sto mu dodje 25 dana od podnetog zahteva) su procenili da imate mogucnost.

- Ne, nije me niko zvao. U redu, posto ima mogucnosti, sta sada treba da se uradi ?

- Treba da uplatite XYZ dinara (secam se, ekvivalenat od oko 100 evra, 150 USD tada) i da sacekate minimum 45 dana.

Ovim slepcima znaci treba da poverim svojih 150 USD na beskamatno cuvanje na metar i po dana, i da se time kvalifikujem za
kockanje sa dobijenim kvalitetom i sa vremenom za koje ce se smilovati da mi uvedu nesto sto sam se zatrcao da im platim
unapred ???.

FYI - Ameriku ne pokrece benzin nego vreme koje postuju iznad svega.

Tu sam mirno udahnuo vazduh i pomislio na zmajeve koji ti u truloj USA za pola dana uvedu a) cable TV, b) cable internet, c)
VOIP phone service i pritom ti naglase (uz neki 'sorry' prizvuk) da se instalacija placa 25 USD. Pritom ih ne mrzi da se popnu na
banderu, zarone u podrum, i sve drugo sto treba.

Lepo sam se zahvalio i rekao da cu sigurno doci neki dan kasnije, i odgegam napolje. U trenutku kad sam izasao napolje, navrsio
se prvi od tri meseca koje sam planirao da provedem i za koje sam imao mnogo dobrih planova.

Posto nisam u Beograd dosao direktno sa Marsa u svojoj 40-i-kojoj godini, znam da to ide mnogo brze, samo uz odgovarajuce
podmazivanje bitnih srafova. U redu, platice se, samo mi nije jasno, zasto lepo srpski ne kazu koliko kosta ta usluga kad ti se zuri ?

Da li cak i kad hoces da platis koliko god traze moras da budes maltretiran ???

Da dovrsim pricu o Neobee-ju.

Zasto sam osvanuo kod njih ?

Zato sto su jedini koji su davali Ethernet modem na koji moze da se nakaci router. Svi drugi su me silovali sa USB modemom.
(..."Zasto insistirate na router-u ?"...). Najbolji su bili ipak momci na koje su me uputili koji su u svojoj standardnoj ponudi imali
2-Wire modeme sa ethernet prikljuckom, ali za koje nisu imali ispravljace ??? Jbt, dobili su first-class modem iz daleke Kalifornije, a
nemogu da nadju par ljudi da im skocka napajanje, ili da ga jednostavno kupe na kilo od Kineza ???

Odprilike je sve radilo, medjutim do tacke kad su primetili da me nema (skoknuo sam nazad na dve nedelje da obavim neke formalnosti),
i kad su me prekacili na /dev/null ili neki drugi ekvivalenat crne rupe.

Srecna okolnost je sto na bitnim mestima po Telekom-u i drugde imam raju iz generacije, koja je jednim telefonskim pozivom mogla da
resi apsolutno svaki problem sa instalacijama. Ujedno, ta sitnica je bila i izvor beskrajne zabave zbog ogromnog broja uhvacenih lazi.

Elem, objasnjenje zasto mi odjedamput ne radi ADSL modem - "Telekom je na vasoj lokaciji zamenio instalacije, pa su nasi modemi sada
nekompatibilni" - dok sam na liniji, cale obrce prijatelje u Telekomu i saznaje da ta prica nema veze sa zivotom. Zamolim tog prijatelja da ih
pozove, sto je on i uradio, posle cega zovem ja ponovo. Pocinje Cirque Du Soleil - trostruki salto unazad, uz besprekorno prizemljenje,
posle kojeg sleduje parterna gimnastika sa uvijanjima tipa kisne gliste na suvom trotoaru - kompletno druga prica zasto su nastali problemi,
...
i kroz 20 minuta sve je u najboljem redu. Modem je cudesno proradio, dobra vila je prosla preko instalacija, osujetila kletvu zlog Telekoma,
vratila prikljucke natrag u prvobitno stanje.... Moram da priznam da su, bez obzira na sve momci simpaticni, prijatni u ophodjenu, ima ih koji
hoce da pomognu.

Uzevsi sve u obzir, svakodnevna praksa u bazicnim uslugama i servisima vezanim za tehnologiju je jedno tesko majmunisanje, sitno potkradanje,
i ostalo iz hohstaplerskog repertoara, koje energiju nekoga ko pokusa da se instalira i zaprimi neumitno ubija i obara na nistavilo.

Iako je boravak bio jedno ogromno punjenje baterija (susret sa gomilom raje, prijatelja, rodjaka, komsija,...i to na duze, bez trke), u poslovnom
smislu, boravak u Srbiji je jos uvek avantura koja nema gotovo nikakvog smisla.


[ Nuklearni Vojvoda @ 29.10.2007. 22:07 ] @
Malo ste odmakli od teme pa reko da vas vratim.
Ucim javu vec neko vreme i tek sad se smatram potpunim pocetnikom. Znam da napravim tek neke sitnice, ali i sa GUI. Sta mislite, da li imam sanse, cak i ako uspem da naucim i napravim svoju neku manju aplikaciju zbog toga sto imam samo vise obrazovanje i vec 30 godina? Zanima me sta mislite o tome... Pozdrav i hvala unapred.
[ jablan @ 30.10.2007. 09:12 ] @
Sorry, možeš li da ponoviš pitanje?
[ vvule @ 30.10.2007. 13:55 ] @
@milanche

U potpunosti te razumem! To sto se desava je posledica monopola Telekoma i cinjenice da ih upravo zbog toga zabole za kvalitet usluge! Medjutim koliko znam, taj monopol im se ubrzo ukida (zbog toga su cak i obavezali provajdere na 3 godine vernosti prilikom skorasnjih povecavanja brzine interneta po istoj ceni - po sistemu cene vam ostaju iste, mi pocinjemo nasim klijentima da de fakto dajemo duplo brzi Internet po istoj ceni, a vi ako to isto hocete morate da nam obecate da ce te u naredne tri godine samo od nas kupovati internet!) E a tek SBB da ne spominjem,....... Mada njega drzi Amerikanac - Soros, ili ima neki veliki procenat udela! Ja sam evo kod jednog malog provajdera, sa kojim nemam nikakvih problema!
Sve je to pitanje konkurencije! Kada ukinu monopol Telekoma, situacija ce biti kao sad sa mobilnim operaterima, tj kvalitet usluge ce porasti! U svemu tome ima udela i nas mentalitet! Medjutim kao sto si sam rekao lepo si napunio baterije!
Prilike za posao u IT ima, i pozivam sve mlade ljude (a i one starije sa deviznim penzijama, :-)) da se vrate i da zajedno radimo, prvo za sebe a onda da pomognemo da se i Srbija digne na noge! Jer, u principu, najlakse je mladim informatickim strucnjacima da se vrate - dok ostali objektivno imaju teskoce da nadju zaposlenje - ali nadam se ne jos zadugo!

Pozdrav!

I da, BTW - makar ovde nema toliko zemljotresa kao tu u SF - u! :-)

Amerika ide do djavola vrlo brzo! (Al, nazalost mozda i cela planeta zajedno sa njom - ovo oko Irana me neodoljivo podseca na Nostradamusa) ! Za par godina, zbog stope poginulih u Iraku i Avganistanu nece imati dovoljno vojske (pesadije) da ratuju - a moraju! Cuo sam da se vec zale da West Point ima problema sa regrutima - tj nece niko da ratuje i da gine! A i prete svojim "saveznicima" da ukoliko ne posalju vojsku u Irak ili Avganistan da ce morati da povuku svoju vojsku sa Kosova! Tj. poceo je sistem "seci usi, krpi dupe"! Tako je propalo i Rimsko carstvo - niko vise nije hteo u legije! Najvaznija na svetu je lova i Big Mac obrok! Zato i ti "zmajevi" dolaze za dva dana i namestaju sve - neko je izracunao da je tako najveci profit - nazalost takav sistem ima za pretpostavku neogranicenost resursa - a to avaj nije istina! Poenta je u odrzivom razvoju a Americki liberalni kapitalizam je usao u circulous virtuozus iz kog bez velike lomnjave ne moze da se izvuce!
Samo me je strah za planetu, a i za Kurde!

Jos jednom - Pozdrav!



[ DaliborP @ 30.10.2007. 14:03 ] @
Citat:
vvule:Prilike za posao u IT ima, i pozivam sve mlade ljude (a i one starije sa deviznim penzijama, :-)) da se vrate i da zajedno radimo, prvo za sebe a onda da pomognemo da se i Srbija digne na noge!

Sta tacno nudis, iz kojih razloga bi se neko vratio, trebalo bi da izneses konkretne stvari, dakle prednosti povratka, inace sam poziv i nije neka garancija.
[ jablan @ 30.10.2007. 14:07 ] @
Citat:
vvule: taj monopol im se ubrzo ukida

Ne lipši magarče.

Citat:
Americki liberalni kapitalizam je usao u circulous virtuozus

[ vvule @ 30.10.2007. 14:45 ] @
Citat:
Sta tacno nudis, iz kojih razloga bi se neko vratio, trebalo bi da izneses konkretne stvari, dakle prednosti povratka, inace sam poziv i nije neka garancija.


Stan, hranu i svakodnevnu masazu! Nemam ja sta da nudim, al znam da se posao u IT sektoru lako nalazi (ja sam zavrsio ETF, i odma sam ga nasao, bez ikakvog iskustva, imam platu sa kojom mogu srecno i zadovoljno da zivim! Idem na letovanje svake godine, sace i zenidba,... (hvala na cestitkama),

a ti Jablane cepaj tu Cehinje i ne sekiraj se za Amere! Evo ti ga domaci! Odgovori na ovo pitanje, a moz i esej da napises i da ga postavis ma forum!

1. Zasto Ameri ratuju u Iraku!


Pozdrav svima!

[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2007. 14:47 ] @
Ljudi,

Hajde prestanite o "amerima i iraku" i ostavite te price za kafanu - ovde se prica o perspektivi Java programera u Srbiji a ne o tome da li ce USA da propadne ili ne.

Jebote koliko imamo globalnih ekonomskih i politickih analiticara mogli bi smo da postanemo vodeca konsultantska kuca na svetu, samo da to sto lokalni analiticari i sinteticari pricaju ima ikakvu vrednost ;-)

Znaci kada se pita o poslu i ukupnoj perspektivi pricamo o:

1. Plati
2. Mogucnosti zaposlenja i kvalitetu radnih mesta uopste (radno vreme, bonusi, kompanijska kola i dodatne pogodnosti)
3. Zdravstvu i zdravstvenom osiguranju
4. Edukaciji i troskovima edukacije za potencijalnu decu
5. Ceni hrane i smestaja i odnosu tih cena prema plati
6. Visini ostalih zivotnih troskova (restorani, bioskopi, pozorista, registracije auta, telefona, struje)
7. Transportu tj. kvalitetu istog
8. IT infrastrukturi
9. Kvalitetu socijalnog zivota

To je ono sto bi interesovalo ljude sto u Srbiji sto u inostranstvu i to mnogo vise od lokalnog misljenja kada ce da propadne USA i misljenja da ne mozes da rostiljas "na zapadu" ;-)
[ DaliborP @ 30.10.2007. 15:02 ] @
Citat:
vvule: Nemam ja sta da nudim, al znam da se posao u IT sektoru lako nalazi (ja sam zavrsio ETF, i odma sam ga nasao, bez ikakvog iskustva, imam platu sa kojom mogu srecno i zadovoljno da zivim! Idem na letovanje svake godine, sace i zenidba,... (hvala na cestitkama),

Sve navedeno imam i ovde, sto bi se vracao onda? Moraces malo detaljnije da opises prednosti povratka.
[ vvule @ 30.10.2007. 15:55 ] @
Ja sam samo u jednom postu, dao moju procenu kako su gotovi, tu se odma naslo gomila ljudi koji me zbog toga napadose,pa sam morao da se branim,

Ovo je moje iskustvo, a ostali neka kazu svoje:

1. Momak koji je postavio pitanje, a to vazi i za sve momke koji bi dosli iz USA (tj sa dosta iskusktva) imao bi platu grubo oko 1000 e neto, tesko manje a verovatno cak i vise! Sa izvesnom perspektivom rasta u skorijoj buducnosti
2. Mogucnost zaposlenja: Pocetnici - visoka, Sa iskustvom - sigurno zaposlenje, radni uslovi: solidni,nisam koristio kompanijiska kola, ne trebaju mi! Na posao stizem za pola sata i firma ima svoj parking,a sto se tice bonusa,primenjuju neke meni nejasne metode ali postoje, a ako radis prekovremeno to ti se plati!
3. Zdravstvo: Ovo je najmanje dobar aspekt, nazalost, medjutim kao sto rekoh koliko para toliko muzike! Medjutim, ovo se ne desava sigurno: (Naime, pricao mi covek iz USA, dok sam boravio u Dalasu, sta mu se desilo)
Nazalost dobi covek rak pluca, ode kod doktora,.... Kad je otisao do osiguravajuce kuce, rekose mu da nema prava na lovu jer je uprkos tome sto mu zena pusi (ej cime se bave) ostao sa njom u braku! E sad ja mu ne bi verovao, medjutim pokaza mi papir gde lepo pise!
4. Edukacija: Znas kad bih ja zavrsio fakultet u Americi sa ekvivalentom plata mojih roditelja - NIKAD! I uopste obrazovanje je besplatno, a i ako placas nije strasno (ako radis u IT, ) Kvalitet, hmm, poboljsava se mada ne toliko brzo koliko bih ja licno hteo! Medjutim, mlad obrazovan covek iz nase zemlje, ima sire vidike od svog parnjaka u Americi. Vecina je, ne uzimajuci u obzir usko strucno obrazovanje, funkcionalno nepismena! Na celu sa Busom, koji npr mesa Australiju i Austriju! Stoli ga bojko!
5. Ja licno za moje potrebe trosim oko 100 e za hranu mesecno, doduse ja se specificno hranim, zavisi od coveka i afiniteta!, Stan, hmmm, 150 - 250 evra mesecno, u Beogradu, u NS i Nisu (gde isto cujem ima posla u IT)
6. Restoran - (Obrok za dve osobe, u nekom normalnom restoranu - u vrh glave 2000 din - 25 e - 41, 42 $, medjutim ima tendenciju rasta u dolarima, , , , Pozoriste 800 dinara - 1000 po karti! Tj oko 10 e, registracija automobila 100 e godisnje, ako ne vozis neko cudo od 2000 kubika, Struja - zavisi letos sam sa sve full klimom, placao 3000 din! Bioskop 250 din po karti. Telefon - zavisi, prosek 1000 din - 10 - 15 evra! ( I sve manje dvojnika, ) Struja, za sad najniza u regionu!
7. Transport - Dosta lose, doduse mnoooogo bolje nego ranije i poboljsava se! Solidan autoput BG - NIS, nadam se da ce biti i do Pozege, za koju godinu! Radi Aerodrom, ne ruse se avioni zbog ustede u materijalu za remont(gledao na National Geographic - u), ne naplacuju ti ekstra kartu ako si malo overweight, ! Jedino je zeleznica toliki jedan shit, da je to strasno i velika bruka! U principu, bez velikih problema, stizes iz tacke A u tacku B
8. IT struktura - malo slabije razvijena, ali uz malo strpljenja dobijas broadband u kuci - a firme pa to im je alat tako da ga imaju i solidan je. Stanje se popravlja, al bilo bi jos bolje kada bise vratili mladi informaticari!
9. Socijalni zivot - Neuporedivo bolje, s obzirom da ja ovu pojavnu kategoriju nisam primetio u Americi! Osim "event" - ova, koji su u sustini nebitni kad nemas s kim da ides!

I na kraju u duhu rimskog senatora koji je sve svoje govore zavrsavao sa "Ja uostalom mislim da bi Kartaginu trebalo unistiti", da zavrsim i ja - Amerika je gotova - i to je jedan dobar razlog za povratak! (Evo vest na Tanjugu - barel nafte 93 dolara, smanjene rezerve u USA), mozda se i desi ranije nego sto sam mislio - Neka nam zivi njegova kretenska ekselencija Dzordz Bus!



[Ovu poruku je menjao vvule dana 30.10.2007. u 17:12 GMT+1]
[ DaliborP @ 30.10.2007. 16:23 ] @
Citat:
vvule: Medjutim, mlad obrazovan covek iz nase zemlje, ima sire vidike od svog parnjaka u Americi. Vecina je, ne uzimajuci u obzir usko strucno obrazovanje, funkcionalno nepismena!

E jebiga vule, sad da je tako i nije.
[ vvule @ 30.10.2007. 16:54 ] @
Malo sam se jace izrazio,nije funkcionalno nepismena, ali im fali poprilicno opsteg obrazovanja! Jedan me je npr pitao iz kog su veka rusevine MUP -a na pocetku Kneza Milosa,... ( Ne lazem majke mi) Na sta sam mu ja rekao da su to Persijanci srusili u 5 veku pre nove ere, a on mrtav ladan poverovao! (Sa sve garom i cadji na zgradi) A inace programer decko, ne da zna Javu, ... a marksizam pojma nema, ni da gukne, :-)
[ Mikky @ 30.10.2007. 17:32 ] @
Ja i dalje nisam ubedjen da je ovde bolje, jel mozes jos malo da pricas kako je tamo lose a ovde dobro?
[ DaliborP @ 30.10.2007. 17:45 ] @
Da, i meni nesto ne izgleda sjajno iz tog vuletovog opisa.
[ sasa_vu @ 30.10.2007. 17:49 ] @
Citat:
Jedan me je npr pitao iz kog su veka rusevine MUP -a na pocetku Kneza Milosa,...

Pa znas kako, decko verovatno pretpostavlja da kad vidi neku rusevinu u centru grada, da je to neki istorijski spomenik. A trebao si mu reci da su iz dvadesetog veka:-)))
Predlazem moderatorima da ovu temu prebace u Advocacy pa da se tamo nastavi rasprava o propasti Amerike, naslov je posao java programera u Srbiji, a ovo je otislo u debeli offtopic.
[ Slobodan Miskovic @ 30.10.2007. 17:49 ] @
Niko nije isti, to kako je nekome u Srbiji i u inostranstvu je cisto individualna stvar i zavisi od mnogih parametara od kojih je vecina drugacija od osobe do osobe.
[ vvule @ 30.10.2007. 21:25 ] @
Ma ja nisam ni hteo da se upustam u raspravu i ubedjivanje, al ne daju mi mira mangupi :-) ! Imaju nesto debelo protiv u sustini jedne jako lepe stvari - povratka mladog coveka iz USA u svoju zemlju! E sad verovatno bi i oni hteli, al im se nesto ne da, pa rade po sistemu "kiselo je grozdje"! (Zezam se, nemojte da saljete 20 postova zbog prethodne recenice)!

Da zavrsim sa recenicom - Dobro nam dosao brate , necu se vise dati provocirat`. A sto se tice ostalog - SAPIENTI SAT!
[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2007. 22:16 ] @
Citat:
vvule
Imaju nesto debelo protiv u sustini jedne jako lepe stvari - povratka mladog coveka iz USA u svoju zemlju!


Ja nemam bas nista protiv toga, svako treba da zivi tamo gde mu najvise odgovara - samo mi se cini da takvu opciju odabira ne vise od jednog u 100 ljudi koji imaju kvalifikacije, a razlozi za to su izlozeni ranije i sastoje se u neuporedivo kvalitetnijem zivotu i vecoj zivotnoj sigurnosti i perspektivi za decu u urbanoj USA u poredjenju sa Srbijom danas.

U principu, ima nostalgicnih ljudi - kojima nedostaje drustvo itd... oni se vracaju, bas kao i oni koji jednostavno ne mogu da se uklope u neko drugo drustvo osim lokalnog. Postoji takodje i manji broj ljudi koji u Srbiji mogu da zaradjuju vise nego u USA i/ili da u Srbiji imaju kvalitetniji zivot, ali i takvi su samo mali broj u moru onih koji nemaju takve "bacene kockice" u zivotu.

Sto se kiselog grozdja tice, ljudi iz USA a poreklom iz Srbije mogu svakog momenta da se vrate u Srbiju ako to zazele - a iz Srbije u USA je ipak malo teze otici, sto obicno baca dosta kiseline na to malo mesto u Balkanu a ne obrnuto ;-)

Citat:

Malo sam se jace izrazio,nije funkcionalno nepismena, ali im fali poprilicno opsteg obrazovanja! Jedan me je npr pitao iz kog su veka rusevine MUP -a na pocetku Kneza Milosa,... ( Ne lazem majke mi) Na sta sam mu ja rekao da su to Persijanci srusili u 5 veku pre nove ere, a on mrtav ladan poverovao! (Sa sve garom i cadji na zgradi) A inace programer decko, ne da zna Javu, ... a marksizam pojma nema, ni da gukne, :-)


Uvek razvesele "dosetke" ljudi iz Srbije prema totalno nespremnim pojedincima iz USA kao nekakav dokaz inferiornosti zemlje koja ima 300 miliona stanovnika i koja je u svakom pogledu ispred Srbije bar 50 godina a nekad i vise ;-)

Zadivljujuce elegantan i prost dokaz - bas si ga zajebo, mnogo glupi bre - alal ti vera, mogu tacno da vizualizujem to zadovoljstvo na tvom licu kad si ukapirao da mozes da 'izradis' tog Amera :)
[ Nuklearni Vojvoda @ 30.10.2007. 22:52 ] @
I dalje mi niste odgovorili na pitanje...
[ milanche @ 31.10.2007. 06:16 ] @
Evo, ja cu da ti odgovorim, samo pod uslovom da zbrises pod sto i ne smetas sa pitanjima, jer smo tek poceli da se p*ckaramo oko
toga sta je bolje Srbija ili Amerika, a uskoro ce da pocnu da lete flase preko cele kafane.

Nikad nije kasno da se pocnu prave stvari. Ako nastavis sa time sto si zapoceo, u sezdesetoj mozes da pricas da se vec trideset godina
bavis Javom, i sigurno je da ces sve dotle da znas.

Ako ti je za utehu, i ja sam poceo da se bavim kompjuterima u svojoj 29-toj - takva su bila vremena (kompjuterima su se bavili bubuljicavi
cvikerasi i debilna decurlija koja nije umela da igra fudbal, a ko je hteo da uhvati ribu morao je ili da svira nesto ili da pravi dobra pojacala).

Tek kad sam video da moze da se mnogo dobro zivi od tog znanja, (tj. kad mi je sprava iscrtala semu miksera u OrCad-u) poceo sam i ja da
glumim gljivu, uhvatio knjigu u ruke i ostalo je istorija.

Naravno, to je bilo odavno. U medjuvremenu su se stvari malo obrnule za nekih 178.5 stepeni - vise uopste nije sramota da se bavis kompjuterima,
i narocito programiranjem pa nemoj ni ti mnogo da se stidis.

Samo napred.
[ 01011011 @ 01.11.2007. 17:00 ] @
EH vule vule,

Procitaj samo stavke koje ti je Ivan izneo i reci da covjek nije 100% u pravu. Po onome sto ti pises moze se vidjeti da 99% nisi nikada krocio na tlo amerike, niti znas kakav je zivot ovde, nego si poput miliona likova iz Srbije ubjedjen da se mi ovdje u USA patimo, prosimo i da nemamo nikakav zivot, a meni sutra da pukne da hocu da dodjem u srbiju preko vikenda ja bih mogao da odletim, spickam polugodisnju platu sto se po tvojim rijecima meni nudi za par dana i se vratim u USA, i da opet nastavim normalan zivot kao da nista nije bilo. Razlika u standardima je VELIKA!!! Ovdje jeste sve skuplje, ali programer ovdje dobija od 5-10 puta vecu platu nego u Srbiji, i to je cinjenica. znam da je lakse KAD POGLEDAS BROJEVE zivjeti u Bg i placati stan 200 eura, nego u Chicagu 1200 dolara, ali pogledaj doprinose.

I stvarno ne znam ali promjetio sam dok sam i dole bio letos da dosta mojih projatelja i ljudi sa kojima sam isao i u gimnaziju, i ljudi koji su visokok obrazovani, a ljudi koji nikad nisu bili u usa spominju rijeci kao sto si ti napisao, i kao sto sam gledao na TV Boru Djordjevica kako se proserava sa nekim navodno istinitim pricama iz Amerike dok je on dolazio na turneje pa mu ljudi pricali... Ono u fazonu kad je covjek nas kiselio kupus, pa mu dosao FBI SWAT tim u kucu da vidi sta je. TO je Obicna glupost, trla ba ba la... Nema postara koje su nasi ljudi iznapijali, nema swat tima zbog kiselog kupusa, nema stvari koje su ti predstavljene bas zato da bi ti napravile laznu sliku...

Nemojte zivjeti u zabludi!!! Mogao bih i ja iscrtavati zablude kako ce Republika srpska sad da propadne u Bih i kako je kosovo vec otislo vragu, kako ce se Vojvodina odcepiti i kako ce ostati beogradski pasaluk, sto naravno nikako ne bih zeleo da se dogodi, ali cinjenica je da je ta Jugoslavija, pa Onda Srbija i Crna Gora, pa Srbija, svaki dan manja... Cinjenica je da u Srbiji ima oko 35% nacionalnih manjina, dok u hrvatskoj ima 3%, cinjenica je da 90% mojih prijatelja visiko obrazovanih strucnjaka zive popriliicno bjedno, cinjenica je takodje da po broju stanovnika u drzavi kad bi uporedio to sa amerikom, ima daleko veci broj i ne zaposlenih, i ne obrazovanih mladih osoba u Srbiji nego u USA, itd itd... Ne kazem da ovdje sve cveta onako kako bi mi zelili, ali to je nas izbor. Znam da necu moci sad da izadjem iz zgrade u kojoj radim i da sjednem dole u bastu i da gledam kako ljudi prolaze i pijem kaficu, i ono za 10 minuta mi naleti ortak neki pa se ispricamo onako uz kafu i kiselu, znam da nema nekih drugi stvari sto ima u Srbiji, ali znam da sutra mogu bukvalno i bez ikakvih prepreka sa svojim mozgom da sebi stvorim ono sto zelim, a i kao sto bi ljudi ovdje rekli... SKY IS THE LIMIT!!! :)
[ vvule @ 01.11.2007. 20:55 ] @
Znaci stvarno ne mogu da a da ne odgovorim, na provokacije :-)!

U Americi sam proveo 2 godine i kusur, i to ne da sam krocio, nego sam je obisao uzduz i popreko! Ne pricam napamet, i moje price nisu kafanske, nego manje vise iz prve ruke! Imao sam posla sa advokatima (nesto oko nasledja kevinog ujaka, koji ima kucu u Pensilvaniji, a na kraju je umro u nekom starackom domu u blizini Las Vegasa), onako iz zezanja sam boravio kod caletovog brata od strica u Dalasu,... Sve super sve strava, al da moram da zivim tamo, skocio bih radije niz liticu kanjona reke Kolorado! Sa tim ljudima (Amerikancima) nema sta da pricas, od ionako priglupog engleskog jezika (koji se u "komicne" svrhe koristi jedino kada jedna bezobrazna rec ima isto zvucanje kao i neka fina ili na cinican nacin), koriste jedno 55 reci, od kojih je najcesca WAUH, toliko je cesto koriste da ce jos malo poceti da laju! Opsednuti su lovom, kreditima, ... i 50 posto prica je o tome! Gomila ljudi na ulicama sa kojima ne mozes da se mimoidjes koliko kila imaju, a 60 posto ako ne i vise su ozbiljno gojazni, sto je pogotovo ruzno videti na mladim ljudima! Mladi "obrazovani" su iskljucivo zanatlije koji se razumeju u svoj posao a u ostalo se ne mesaju! Ne znam ko rece ovde na forumu- nepripremljeni Amerikanci - pa za logiku covek ne treba da bude pripremljen, il je ima il je nema! Inace, nisam mu rekao Persijanci nego Iranci (oni su sad moderni bad boys), i uopste nisam mislio ozbiljno da ga zezam nego sam rekao cisto onako iz fore, jer je tad bilo neke frke sa Ajatolahom i kompanijom, a on je mrtav ladan poverovao! Ja samo ne znam na kojim starim rusevinama ima metala, garavih zidova,.... cista logika - Ma gledao covek na CNN sta rade zlotvori! Dosadni, su dosadni, neinventivni, nezanimljivi, debeli ko stoka, opsednuti lovom i job - om! Da pitas prosecnog Amerikanca zasto proslavljaju Thanksgiving ne bi znao da ti kaze!
Sve u svemu, ako imas dobar stomak i mozes da odes i radis jedno 2 godine da malo stisnes kais i ustekas neku lovu pa da se vratis i pocnes nesto ovde, inace "SKY IS THE LIMIT" rece Osama Bin Laden - koji je covek CIA (bio i ostao), cim Americi treba izgovor da napadne neku drzavu evo ga teroristicki napad, sto ih sad nema,samo da mi je znati, mada preci ce on u Iran i odatle nesto organizovati - samo treba da mu jave kad! (Doduse ovo se moze klasifikovati pod teoriju zavere, ali ipak logika nalaze - ipak su oni njega regrutovali prilikom napada Rusa na Avganistan).

Imao sam brojnih kontakata i iskustva sa Amerima i statisticki uzorak je vise nego dovoljan da se stekne misljenje!
[ 01011011 @ 01.11.2007. 22:30 ] @
Covjek, sto se tice zezancije i djevojaka i ljubavi prema domovini ja bi se sutra vratio, ali sto se tice zivota u generalnom NE, bar za sad. Opet se vrtis oko starih prica, i IZNOSIS TEORIJE ZAVJERA, koji je nas narod prepun. U nasem narodu kada ne bi postojala neka teorija zavjere kao sto sam rekao ne bi bilo u redu. Treba da prestanes da citas KURIR i tako te gluposti, iskreno. Ako si stvarno bio u Americi i ako ti je ostao takav utisak o istoj drzavi onda si sa svim postovanjem prema tvojoj familiji izlazio sa gomilom balvana. Kod mene su dolazili prijatelji iz Novog SAda i BG vec vise puta i ljudi su odusevljeni mojim nacinom zivota da se ne hvalim, i priznaju da je to nesto nedokucivo gdje se oni nalaze. Znaci ovdje ne govorim o nikakvim teorijama zavjere niti o bilo cemu drugom, jednostavno ti iznosim cinjenice, koje sam ti rekao da mi ukazes ako nisu tacne, evo ti lista od nekih stvari koje je IVAN izneo na vidjelo, pa mi dokazi da nisu tacne???


Citat:

Znaci kada se pita o poslu i ukupnoj perspektivi pricamo o:

1. Plati
2. Mogucnosti zaposlenja i kvalitetu radnih mesta uopste (radno vreme, bonusi, kompanijska kola i dodatne pogodnosti)
3. Zdravstvu i zdravstvenom osiguranju
4. Edukaciji i troskovima edukacije za potencijalnu decu
5. Ceni hrane i smestaja i odnosu tih cena prema plati
6. Visini ostalih zivotnih troskova (restorani, bioskopi, pozorista, registracije auta, telefona, struje)
7. Transportu tj. kvalitetu istog
8. IT infrastrukturi
9. Kvalitetu socijalnog zivota

To je ono sto bi interesovalo ljude sto u Srbiji sto u inostranstvu i to mnogo vise od lokalnog misljenja kada ce da propadne USA i misljenja da ne mozes da rostiljas "na zapadu" ;-)
OV SM


Okani se teorija, covjece ovdje ima propaliteta, ali imas ljudi nasih koji su pametno i teskim radom ali pametno postali imucni da mogu da uizivaju do kraja zivota. I to ne za 30-40 godina nego za 10, a onima kojima to ne uspije ili koji toliko pate da budu milioneri, pa ti ljudi ionako nikad nece biti sretni.

poz
[ milanche @ 02.11.2007. 05:16 ] @
Citat:
Znaci stvarno ne mogu da a da ne odgovorim, na provokacije :-)!


Ni ja. Zato se i skupljamo ovde.

Prilicno tacno opazas stvari. Medjutim, prilicno netacno vrednujes i na kraju dolazis do jako cudnih zakljucaka.

Mogu prilicno lako da se identifikujem sa time sto pricas, jer sam svoje prve nepune dve godine proveo po vukojebinama
unutrasnjosti Amerike, i da sam ostao na tome, verovatno bih pricao isto. Neki moji ortaci (kad tebe citam kao da slusam njih)
su pokupili prnje i otisli iz americkih vukojebina nazad kuci, a ja sam reskirao i pokusao da pronadjem tu bolju Ameriku.

Pokusacu da ti objasnim (a i da time korigujem neke stvari koje neutralni citaoci teme mogu pogresno da ukapiraju na osnovu
tvojih postova):

Prva stvar: poredis babe i zabe.

(jako mi izgleda da si krstario uzduz i popreko po tzv. heartland-u, a da nisi video vece sredine i vece gradove).

Pravo poredjenje Srbije i USA bi trebalo da ide po ovim izohipsama:

NewYork - Beograd
Chicago, Miami - Nis
Boston - Novi Sad
Seattle - Sombor (mada pre Ljubljana ili Pula)
San Francisko - Budva (ili pre Dubrovnik)
San Jose - Podgorica
Pensilvanija - Backa/Banat
Dalas - Cacak
Atlanta - Leskovac
Las Vegas - Guca (uz predpostavku da Sabor traje bez prestanka).

To sto ti radis je da poredis Beograd sa americkom provincijom. Cinjenica je da Amerika nije Atlantida pa da su zitelji u svemu i
svacemu savrseniji od svega okolo, i da provincijski i metropolitan duh postoje bez razlike po celoj planeti.

Pitanje je samo koliko i jedan i drugi duh uspeju da modeliraju svoje okruzenje.

Uzmi sada pa uporedi pandane u svakom pogledu - materijalnom, kulturnom, usluge, servise, saobracaj, modu, zabavu, desavanja,
eleganciju, arhitekturu, slikarstvo, izloge, parkove, face, automobile, cvece, biljke, pa ces videti jednu drugu sliku.

Cinjenica je (u tome bih se slozio sa tobom) da u Srbiji ne nigde postoje tolike dusevne i duhovne provincije kao u USA. Gde god
da odes, sa nekim ces se pitati za zdravlje, popiti pice, otici na rucak, upoznati se, odigrati fudbal, muvati neke lokalne zenske sa
nekim uspehom. U nekim sredinama u USA gde sam bio, sve ovo je mislena imenica, mentalitet ljudi je tezak kao crna zemlja, i ispada
potpuno bespredmetno bilo sta pokusavati nego zagrabiti sto vise love u dzepove i zbrisati glavom bez obzira nazad kuci.

Opet, uzmi pa uporedi pandane - te Amere sto si video u unutrasnjosti, pa uporedi sa rajom sa www.kobajagrande.com (licimure iz
Kikinde), pa ces opet videti jednu drugu sliku od te sto je prezentiras.

...ali, to je u nekim sredinama...

Druga stvar:

Koliko sam uspeo da shvatim, ti si bio u nekoj formi turizma, bez konkretnih obaveza. Opet, odprilike znam kako to izgleda - bilo je
perioda kad sam i ja tumarao unaokolo (dok se ne srede papiri, dok se ne pronadje skola, dok se ne dobije prvi posao).

Medjutim, dragi moj prijatelju, za razliku od Srbije gde se u svako doba dana moze uci u prepun kafic, u Americi je to sasvim druga prica.
Kad nisi ustrikan (ne studiras, ne radis,...) prica izgleda drasticno razlicita od Srbije gde u svako doba dana mozes da naidjes na nekoga
poznatoga u kaficu. Istina je - koga god sretnes na ulici, svi su bas levaci.

Pravi ljudi, veruj mi na rec, cak i vukojebinama uglavnom sede po svojim ofisima i rade nesto pametno. Tokom dana, mozes ih videti samo
za vreme rucka, uvece su kod kuce sa decom, eventualno vikendom negde izmile.

Ameri ne znaju da bleje, uvek nesto moraju da rade. Cak i kad muvaju zenske, moraju da ih vode na odbojku, hajking, bajking,...kad im se
desi faking, ni sami ne znaju kako je do toga doslo.


Trece:

Amerikanci su sve nego neinventivni. To je tesko pogresna procena o kojoj necu mnogo da diskutujem.

Cetvrto:
Kakva god da je Amerika zemlja, ogromna je i stabilna, radi i stvara svoje okruzenje. Potpuno nema smisla porediti je sa jednom malom
operetskom zemljom u kojoj gotovo vise niko da nije pravi, od cistaca preko umetnika do politicara koja je sva (kao da je u gornjem delu
pescanog sata) navrla da utekne u krug dvojke a odatle u bezdan, i sve svoje sanse bazira na tome da ce neka ruka da preokrene pescanik
naopacke.

...i sve tako poslednjih sto pedeset godina...


[Ovu poruku je menjao milanche dana 02.11.2007. u 06:40 GMT+1]
[ zmau @ 04.11.2007. 13:40 ] @
Aj, kad je offtopic, nek je maskenofftopic.
U startu sam mislio da je drugar Vule klasična ignorantska budala, ali sam iz posta u post čini mi se shvatio o čemu se radi u ovoj polemici.
Mislim da čovek i ne veruje baš bukvalno u to što priča. Nego to žarko želi, što je - jelte - očigledno. I onda se trudi da kolko tolko doprinese propadanju Amerike i radi to na - složićete se - dosta logičan način. Tako što će otkinuti od nje nekoliko sposobnih i stručnih ljudi.
A neće uspeti nikog da otkine od Amerike tako što će pričati neke sektaške priče tipa oni stalno ratuju za svoj račun po svetu, usput su tolko licemerni da to vređa zdrav razum, najveći su izvoznici oružja u svetu, prde naftu i truju planetu kao niko drugi, godinama ignorišu čak i Kjoto sporazum (pa i nema smisla dogovarati neke konkretnije sporazume), inhibiraju rad Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija tako što svaki čas ulažu neki veto...i vi to dragi moji sposobni i stručni svojim boravkom tamo i plaćanjem poreza sasvim konkretno podržavate, odnosno omogućavate. Pa dođite makar i u Srbijicu, ona je bar - kakva je takva je - već godinama realno bezopasna po okolinu. A, gospodo, znati da je tvoja vlada tvojim parama rušila neke zgrade u nekom gradu, odnosno znati o čemu se tu uopšte radi, je ipak malo ozbiljnija stvar od pukog opšteg obrazovanja. Ima tu pomalo i morala. Neće pričati tako iz prostog razloga što se prosečnom čoveku - ma koliko bio sposoban i stručan, nije to ni puno bitno - uopšte ne jebe za ovakve priče i što će ga taj prosečan čovek gledati kao kakvog jurodivca.
I onda naravno mora da izmišlja kako čovek treba da napusti Ameriku/ne ode u Ameriku jer će tako njegovoj guzici biti udobnije, a to je jedini jezik koji gro ljudi ovde (a i inače) shvata i prihvata. Pa, možda se poneko i navuče na priču, koja se btw prilično poklapa sa pričama koje sam iz prve ruke slušao o USA. A, da se ogradim, na tu temu ne bih raspravljao jer nikad nisam bio tamo.
[ marelli @ 10.11.2007. 14:01 ] @
Nikako da skontam sta je to freelanc programer.

Jel moze neka kratka i jasna definicija.
[ momsab @ 10.11.2007. 15:42 ] @
http://www.elitesecurity.org/t288391-Freelance-Tutorial

www.google.com/search?q=freelance


slobodnjak, honorarac preko neta...