|
[ Spanta @ 14.10.2007. 14:57 ] @
| Moj cale je nekad imao firmu i ostalo mu je par neprodatih masina. Pre nekoliko meseci je otisao u poresku upravu i pitao da li on ikako legalno moze to da proda firmama koje su u sistemu PDV-a. Po njegovim recima, dobio je PIB i PEPDV obrazac. Kvartalno mu stize formular u kome on napise da je imao nula dinara prometa i to je to. Po njegovim recima, on ne placa nikakve dazbine drzavi. Da li je to moguce ili se njemu samo nagomilavaju troskovi a da on to ne zna? Njemu su objasnili da je to kao neka opcija za fizicka lica da mogu izvrsiti neku uslugu ili tako nesto a da bude legalno. Cak su mu tamo rekli da kao ziro racun unese broj svog tekuceg racuna.
Ako je to moguce, sta mene sprecava da uradim isto i da eventualno tako naplacujem izradu sajtova firmama, a da pritom ne placam socijalno i zdravstveno i ostalo, posto sam vec zaposlen. |
[ pctel @ 14.10.2007. 18:38 ] @
Citat: Spanta: Moj cale je nekad imao firmu i ostalo mu je par neprodatih masina. Hajde da razjasnimo ovo... to sto si rekao znaci:
1) nekad je imao firmu a firma je ugasena, a on je masine otkupio i sada su njegove
ili
2)firma jos nije ugasena i masine su firmine
Sta je od ovo dvoje tacno, ne moze biti oboje?
Da nastavimo sa razjasnjavanjem:
Citat: Pre nekoliko meseci je otisao u poresku upravu i pitao da li on ikako legalno moze to da proda firmama koje su u sistemu PDV-a.
Ako je gornji odgovor 1) onda ne vidim nikakav razlog zasto ne bi mogao. To je isto kao kad je naprimer moja firma kupovala automobil. Izabrali smo automobil koji nam odgovara, potpisali sa vlasnikom kupoprodajni ugovor, na osnovu ugovora knjizili podizanje novca sa blagajne i upis automobila u sredstva firme. Nikakav PDV se ni u kom koraku ne obracunava prilikom takvih prometa, sto me navodi na zakljucak da gore ipak nije situacija 1) nego situacija 2), Znaci, cale je imao firmu i pravno formalno gledano, jos uvek je ima. To mozes da vidis i na tim PEPDV obrascima sa 0 dinara, da li na njima u gornjem desnom uglu pise njegovo ime i prezime, ili naziv firme? Ako nisi pogledaqo, mozes ovde da ostavis PIB pa da proverimo je u pitanju. Ovo ce ti ujedno dati odgovor i na sledece pitanje:
Citat: Da li je to moguce ili se njemu samo nagomilavaju troskovi a da on to ne zna?
Ako ima firmu, nagomilavaju mu se troskovi, ako nema, ne nagomilavaju se.
Citat: Njemu su objasnili da je to kao neka opcija za fizicka lica da mogu izvrsiti neku uslugu ili tako nesto a da bude legalno. A mi smo svi veverice pa zato placamo doprinose i svrbe nas pare, ne znamo sta cemo sa njima...
Citat: Ako je to moguce, sta mene sprecava da uradim isto i da eventualno tako naplacujem izradu sajtova firmama, a da pritom ne placam socijalno i zdravstveno i ostalo, posto sam vec zaposlen.
Na osnovu ovo maltene nimalo podataka koje imam, razlog zasto cale tako radi a ti ne radis je sto cale ima firmu a ti nemas.
[ Spanta @ 15.10.2007. 09:54 ] @
Mozda je rec "firma" pogresan izraz. Cale je imao samostalnu zanatsku radnju. ili kako se to vec zvalo tad. To je bilo pre nekoliko godina. Onda je otisao u penziju i zvanicno zatvorio radnju. Proizvodio je masine za pecenje kora i przenje kafe. Neke su ostale na lageru neprodate kad je zatvorio radnju. U medjuvremenu je za svoju dusu eksperimentisao, unapredjivao... Sad je pozeleo da ih proda ali legalno. Otisao je u poresku upravu a rezultate te posete sam objasnio u prvom postu.
Na Potvrdi o izvrsenom evidentiranju za PDV pise samo njegovo ime, a PIB mi jako lici na njegov maticni broj, samo je ispred dodato SR. On tvrdi da trenutno nema nikakvu radnju, odnosno, on veruje da nema. Zato i pitam da li je moguce ovako nesto ili su njega jednostavno zeznuli i registrovali mu firmu a njemu blago iskrivili tumacenje. Da li postoji nacin da se provere zaduzenja (ne po osnovu PDV-a) vec za one dazbine drzavi?
Ako sam te dobro razumeo, on moze da proda masine samo na osnovu ugovora. Kako se to odrazava na kupca? Da li bi njega masina kostala vise, manje ili isto?
[ pctel @ 15.10.2007. 14:47 ] @
Mislim da svi preduzetnici imaju JMBG umesto PIB-a. Na sajtu poreske uprave mozes proveriti da li je on u sistemu PDV-a:
http://www.poreskauprava.sr.go...ndex.jsp?page=pdv/registar.jsp
Citat: Spanta: Da li bi njega masina kostala vise, manje ili isto?
Uzmimo pretpostavku, da tvoj cale hoce da da masinu za 1.000 EUR-a sebi + sta treba drzavi... Posmatrajmo 2 slucaja:
1. Prodaja kao fizicko lice putem ugovora
Kupac mora da mu plati ~1050 EUR-a (podrazumeva se u dinarima, nema potrebe da naglasavam ubuduce), 1000 koje ce ostaviti za sebe i 50 za porez na prenos apsolutnih prava.
2. Prodaja kao obveznik PDV-a
To znaci da ako on trazi za masinu 1.000 EUR-a, kupca ce to izaci 1000 za njega + 180 za drzavu. E, sad, kupac tih 180 moze da odbije od svog PDV-a koji treba da plati, tako da to u tom slucaju posle svih peripetija to njega stvarno kosta samo 1.000 EUR-a.
E, sad, ako to sve tako moze, na mestu je tvoje pitanje zasto ti ne mozes da prodajes sajtove a da ne placas doprinose.
[ Milan Stojanovic @ 15.10.2007. 16:33 ] @
Moram te ispraviti Darko. Kod preduzetnika na dodeljenom PIB-u osim dodeljenog broja piše : ime i prezime , JMBG.
Razlike između tvog PIB-a privrednog društva:
- umesto naziva stoji preduzetnikovo ime i prezime
- umesto matičnog broja stoji JMBG
Sve ostalo je isto.
[ pctel @ 15.10.2007. 20:44 ] @
@Milan Stojanovic
a kako ti tumacis gore opisanu situaciju?
[ Milan Stojanovic @ 15.10.2007. 23:55 ] @
Bez uvida u dokumentaciju ne bih mogao da izvučem nikakav zaključak.
[ puska @ 16.10.2007. 00:07 ] @
koliko se ja razumem u problematiku, on moze prodavati masine, ali ako ce vrednost prometa biti vise od 2.000.000,00 morace da se prijavi za PDV, do tada nije u obavezi da to uradi.
E sad ako je vec u PDV, i iskazuje nulu onda je to ok nema dodatnih troskova nikavih, osim sto ce ako bude prijavio vise od onih 1.300.000,00 koliko je otprilike bila zarada biti dodatno oporezovan posto ce poreska uprava imati evidenciju o tome koliko je on zaradio prodavajuci te masine i mocice da ga kazni ako se sam ne prijavi.
A posto je vec u sistemu PDV onda je duzan da obracunava 18% poreza prodavajuci bilo kojoj firmi ili fizickom licu posto je on kao fizicko lice u PDV-u.
[ Davor Vlajkovic @ 16.10.2007. 07:28 ] @
Khm... uz rizik da ispadnem glup u društvu:
Da li se svaka šuša koja ima nešto što želi da proda a da je vrednije od dve milke dinara prijavljuje u sistem PDV? I don't think so. Ako firma više ne postoji, a te mašine postoje (nisu u stečajnoj masi jer nije reč o DOO), trebalo bi da su vlasništvo Spantinog oca. I u čemu je onda problem ako čovek želi da ih proda? Moguće da grešim, ali ja ne vidim razliku između ove situacije i situacije u kojoj bi umesto tih mašina bilo reči o automobilu, placu ili nečem trećem...
[ Ivan Dimkovic @ 16.10.2007. 08:25 ] @
Citat:
koliko se ja razumem u problematiku, on moze prodavati masine, ali ako ce vrednost prometa biti vise od 2.000.000,00 morace da se prijavi za PDV, do tada nije u obavezi da to uradi.
Hm, malo je cudno da mora da se plati PDV na polovnu robu kojoj je vrlo verovatno opala vrednost od momenta uvoza/prve prodaje? Mada, ne poznajem srpske zakone - mozda i mora :)
[ Milan Stojanovic @ 16.10.2007. 08:40 ] @
Preporučio bih da pročitate prvi post.
Fizičko lice. Ne preduzetnik.Dali su mu PIB i PDV OBRAZAC u poreskoj.
Citat: Spanta: Po njegovim recima, dobio je PIB i PEPDV obrazac. Kvartalno mu stize formular u kome on napise da je imao nula dinara prometa i to je to. Po njegovim recima, on ne placa nikakve dazbine drzavi. Da li je to moguce ili se njemu samo nagomilavaju troskovi a da on to ne zna? Njemu su objasnili da je to kao neka opcija za fizicka lica da mogu izvrsiti neku uslugu ili tako nesto a da bude legalno. Cak su mu tamo rekli da kao ziro racun unese broj svog tekuceg racuna.
Ako je to moguce, sta mene sprecava da uradim isto i da eventualno tako naplacujem izradu sajtova firmama, a da pritom ne placam socijalno i zdravstveno i ostalo, posto sam vec zaposlen.
Dakle, ovde se pominje da je fizičko lice u sistemu PDV i da vrši usluge a ne plaća nikakav porez niti doprinose.
Koristi se tekući račun fizičkog lica.
Bez registracije u APR bilo kao preduzetnika, niti kao privrednog društva.
[ Spanta @ 16.10.2007. 09:14 ] @
To sto ne placa poreze je normalno jer nista nije ni prodao, a u sistemu PDV-a. Mene zanima kako je moguce da on ne placa doprinose. I prvi put cujem da fizicko lice moze biti u sistemu PDV-a. Ako zaista postoji ta mogucnost, da li se odnosi samo na robu ili i na usluge? Da li onda ja, kao fizicko lice, bez placanja doprinosa (ali uz placanje poreza) mogu da vrsim usluge (recimo izrada sajtova), da to naplacujem od firmi i da sve to bude legalno?
Inace, sigurno nece preci 2.000.000 (nece biti ni blizu), a roba nije polovna vec je rec o novim masinama koje je on proizvodio, samo ih nije prodao pre zatvaranja radnje (ne pitajte zasto, ne stajte mi na muku :-) ).
[ Davor Vlajkovic @ 16.10.2007. 09:56 ] @
Citat: Milan Stojanovic: Preporučio bih da pročitate prvi post.
Fizičko lice. Ne preduzetnik.Dali su mu PIB i PDV OBRAZAC u poreskoj.
Pročitao. I moje mišljenje je da je opisana situacija nelogična i kao takva praktično nemoguća. Ali bih jako voleo da dobijemo PIB, javno ili preko PP, kako bismo konsultovali javno dostupne baze nadležnih organa (NBS, PU, ...), jer ovako možemo da se vrtimo u nedogled.
[ Spanta @ 16.10.2007. 10:03 ] @
Citat: Davor Vlajkovic: Pročitao. I moje mišljenje je da je opisana situacija nelogična i kao takva praktično nemoguća. Ali bih jako voleo da dobijemo PIB, javno ili preko PP, kako bismo konsultovali javno dostupne baze nadležnih organa (NBS, PU, ...), jer ovako možemo da se vrtimo u nedogled. Imas PP.
[ Davor Vlajkovic @ 16.10.2007. 11:02 ] @
Ovo što si mi dao je JMBG a ne PIB. Svejedno, PDV registar kaže da ti je ćale uredno registrovan za PDV dana 16.01.2007., a u registru Agencije za privredne registre firme mu nigde nema, čak nema ni naznake da je nekada postojala pa brisana.
Elem, sad sam konsultovao i Vodič za PDV Poreske uprave, koji kaže da je PDV obveznik...
Citat: Lice koje podleže oporezivanju je fizičko lice, pravno lice, preduzetnik ili udruženje fizičkih lica koji obavljaju stalnu ili privremenu poslovnu aktivnost, bez obzira na vrstu i rezultate ove delatnosti (ukoliko je evidentirano za PDV).
Znači ipak ne mora da postoji firma da bi bio obveznik PDV, ali sada dolazimo do sledeće situacije:
PDV obveznici su isključivo lica koja obavljaju poslovne aktivnosti, nebitno da li su stalne ili privremene. A preduzetnici su...
Citat: fizičko lice koje je registrovano i koje radi sticanja dobiti u vidu zanimanja obavlja sve zakonom dozvoljene delatnosti, uključujući umetničke i stare zanate i poslove domaće radinosti.
Pitanje od (dva) milion(a) dinara glasi: kako je moguće da fiz. lice podleže zakonu o PDV i istovremeno ne podleže zakonu o preduzetnicima, koji doslovno kaže da su to lica koja, [banalizujem] samostalno rade nešto za pare? Ako je to moguće (a vidimo da ipak jeste), zašto se koliko sutra nas ~200.000 koji smo uredno registrovani ne odjavimo sa PIO i opušteno šljakamo ne razmišljajući o nametnutim nam obavezama prema državi koje dospevaju radili mi ili ne radili...
Darko, Milane & ostali - šta mislite o ovome?
[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 16.10.2007. u 12:23 GMT+1]
[ Spanta @ 16.10.2007. 11:38 ] @
Pa njemu u Potvrdi o izvrsenom evidentiranju za PDV pod stavkom PIB pise SRxxxxxxx, gde je xxxxxxx u stvari njegov maticni broj. Zato sam ti i poslao taj broj.
[ pctel @ 16.10.2007. 17:58 ] @
Citat: Spanta: I prvi put cujem da fizicko lice moze biti u sistemu PDV-a. Ako zaista postoji ta mogucnost, da li se odnosi samo na robu ili i na usluge? Da li onda ja, kao fizicko lice, bez placanja doprinosa (ali uz placanje poreza) mogu da vrsim usluge (recimo izrada sajtova), da to naplacujem od firmi i da sve to bude legalno?
Vidis, ima tu jedna bitna razlika - to je jednostavno pitanje da li se delatnost obavlja ili ne. Ako imas nesto, sto ti je eto, tako, palo sa neba i to zelis da prodas, onda to nije obavljanje delatnosti. Ako ces nesto povremeno da napravis i prodas, onda jeste. Mislim da je ta razlika sustina odgovora na tvoje nedoumice.
E, sad, druga je stvar sto u zakonu o PDV-u jasno stoji da takva vrsta prodaje nije predmet oporezivanja PDV-om.
Takodje, primetio sam jednu drugu interesantnu stvar - tvoj cale nikom nista nije prodao, ali, jelte, svakog meseca kupuje nesto u prodavnici, daje pare za neke usluge i tako to, tako da on po zakonu ima pravo na povracaj prethodnog poreza i 'ladno moze da se pojavi u poreskoj sa lupam, racunom iz kafane i trazi da mu se isplati na njemu iskazan PDV
Hocu i ja da se prijavim za PDV, ne zato da bih nekom nesto prodao, vec, jbg, ako godisnje potrosim 6.000 EUR-a na raznu robu i usluge i ako za polovinu postoji zakonom predvidjeno pravo povracaja, znaci da mi drzava dodje 500 EUR-a godisnje na ime prethodno placenog PDV-a
[ Spanta @ 16.10.2007. 18:45 ] @
To znaci da je moj cale otkrio legalan nacin da zakine drzavu - sad je definitivno moj idol
Dobro, ajde da kazemo da se sa uslugama ne mogu provuci, ali opet je neverovatno da ovakva opcija postoji. Mozda fora bas i jeste u tome da ne mozes traziti povracaj PDV-a, ako ne placas dazbine.
[ drbogi @ 17.10.2007. 01:11 ] @
Na ovaj način se često registruju investitori kod zidanja i nadograđivanja poslovno-stambenih objekata, tu mogu da shvatim potrebu, ali ne uspevam da odgonetnem zbog čega je tvoj otac imao interes da se ovako registruje, ako mu prihod od prodaje mašina neće premašiti dva miliona dinara?
Koliko ja shvatam, on je doprinose za PIO platio, jer je u penziji, pravo pitanje je zbog čega ljudi koji pored redovnog imaju i dopunski posao, plaćaju dvostruko doprinose? To ni na jednom normalnom sudu ne bi moglo da prođe, a ovde je uobičajeno. A sve bi se to rešilo isplatom bruto iznosa zarada, pa ko kako voli tome i plaća, ali to je ravno SF priči.
[ srki @ 17.10.2007. 06:04 ] @
Citat: pctel: Vidis, ima tu jedna bitna razlika - to je jednostavno pitanje da li se delatnost obavlja ili ne. Ako imas nesto, sto ti je eto, tako, palo sa neba i to zelis da prodas, onda to nije obavljanje delatnosti. Ako ces nesto povremeno da napravis i prodas, onda jeste. Mislim da je ta razlika sustina odgovora na tvoje nedoumice.
E, sad, druga je stvar sto u zakonu o PDV-u jasno stoji da takva vrsta prodaje nije predmet oporezivanja PDV-om.
Ali ako ostvaruje prihod onda treba da placa "porez na ostale prihode", pogledaj clan 85, stavka 14 u zakonu o porezu na dohodak gradjana: http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/sr/pdf/PorezNaDohodak2.pdf
Citat: Takodje, primetio sam jednu drugu interesantnu stvar - tvoj cale nikom nista nije prodao, ali, jelte, svakog meseca kupuje nesto u prodavnici, daje pare za neke usluge i tako to, tako da on po zakonu ima pravo na povracaj prethodnog poreza i 'ladno moze da se pojavi u poreskoj sa lupam, racunom iz kafane i trazi da mu se isplati na njemu iskazan PDV :-)
Na osnovu kog clana zakona to moze da trazi? Je l' ima to na sajtu poreske uprave ili sajtu ministarstva finansija?
[ pctel @ 17.10.2007. 13:13 ] @
Citat: Ali ako ostvaruje prihod onda treba da placa "porez na ostale prihode", pogledaj clan 85, stavka 14 u zakonu o porezu na dohodak gradjana:
Dobro, ali to nije tema ovde.
Citat: Na osnovu kog clana zakona to moze da trazi?
Ima zakon o PDV-u, skini ga i pogledaj negde tamo oko 3/4 teksta su clanovi o povracaju prethodno placenog PDV-a. Znaci, firma koja nema nikakve prihode u zemlji moze od drzave da trazi povracaj PDV-a za robu i usluge za koju ta mogucnost po zakonu postoji. Vecina firmi ima da plati PDV na kraju obracunskog perioda, ali ima i onih koje naplacuju PDV od drzave, sve po osnovnoj definiciji zakona o PDV-u. E, sad, kad to tako moze onda moze za sve obveznike PDV-a i fizicko lice obveznik PDV-a moze da uradi to isto, nije mi poznat clan zakona zasto ne bi moglo. Ako nadjem vremena, citiracu konkretne clanove zakona, inace sam u nekoj guzvi.
[ srki @ 17.10.2007. 14:21 ] @
Citat: pctel: Ima zakon o PDV-u, skini ga i pogledaj negde tamo oko 3/4 teksta su clanovi o povracaju prethodno placenog PDV-a. Znaci, firma koja nema nikakve prihode u zemlji moze od drzave da trazi povracaj PDV-a za robu i usluge za koju ta mogucnost po zakonu postoji.
Sad sam pogledao zakon i video da za veoma mali broj usluga ta mogucnost postoji.
Zakon se nalazi na : http://www.mfin.sr.gov.yu/html...p;req=printpage&pageid=940
Prvo sam video clan 28. koji kaze:
Citat: Pravo na odbitak prethodnog poreza obveznik može da ostvari ako dobra nabavljena u Republici ili iz uvoza, uključujući i nabavku opreme i objekata za vršenje delatnosti, odnosno primljene usluge, koristi ili će ih koristiti za promet dobara i usluga:....
Znao sam i ranije da mozes za racunare da trazis nazad PDV ali sada sam pomislio da mozes da uzmes nazad PDV i na automobil (ako ga koristis za promet dobara i pruzanja usluga) ali me sacekao sledeci clan:
Citat: Član 29.
Obveznik nema pravo na odbitak prethodnog poreza po osnovu:
1) nabavke, proizvodnje i uvoza putničkih automobila, motocikala, plovnih objekata i vazduhoplova, rezervnih delova, goriva i potrošnog materijala za njihove potrebe, kao i iznajmljivanja, održavanja, popravki i drugih usluga, koje su povezane sa korišćenjem ovih prevoznih sredstava;
2) izdataka za reprezentaciju obveznika;
3) nabavke ili uvoza tepiha, električnih aparata za domaćinstvo, televizijskih i radio prijemnika, umetničkih dela likovne i primenjene umetnosti i drugih ukrasnih predmeta, koji se koriste za opremanje administrativnih prostorija;
4) izdataka za smeštaj u hotelima i sličnim objektima i izdataka za ishranu i prevoz lica.
Izuzetno od stava 1. tačka 1) ovog člana, obveznik ima pravo na odbitak prethodnog poreza ako prevozna sredstva i druga dobra koristi isključivo za obavljanje delatnosti:
1) prometa i iznajmljivanja navedenih prevoznih sredstava i drugih dobara;
2) prevoza lica i dobara ili obuku vozača za upravljanje navedenim prevoznim sredstvima.
Ovo znaci da ne mozes da trazis povracaj PDV-a sa racunom iz kafane (stavka 2 i stavka 4).
[Ovu poruku je menjao srki dana 18.10.2007. u 13:58 GMT+1]
[ pctel @ 19.10.2007. 00:11 ] @
Da, ali moze recimo za renoviranje stana, vecinu majstorskih usluga, nabavku svih vrsta alata i materijala, sve komunalije (struja, voda, telefon), plin/drva/ugalj za ogrev, radnih odela i obuce. Malo li je?
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|